خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : صندلی کامپیوتر کهنه را دوباره نو کنید!

آموزش ساخت : صندلی کامپیوتر کهنه را دوباره نو کنید!

صندلی کامپوتر یکی از لوازمی است که عمر بسیار بالایی دارد و خیلی طول می کشد که بدنه آن خراب بشود. با این حال خیلی از ما صندلی کارمان را قبل از خراب شدن بدنه عوض می کنیم. کهنه شدن روکش پارچه ای یا چرمی این صندلی ها ظاهر آنها را حسابی زشت میکند. در این ساختنی یاد می گیرید که چطور صندلی کامپیوتر کهنه اما سالم را دوباره نو کنید؛ آن هم با کمترین هزینه ممکن.

تنها چیزی که برای نو کردن صندلی کامپیوتر نیاز دارید کمی پارچه و یک منگنه دستی است. با این روش سریع و راحت می توانید بدون صرف هزینه زیاد ظاهر صندلی را نو کنید.

گام اول : وسایل و ابزار موردنیاز

وسایل و ابزار موردنیاز برای تعویض روکش صندلی کامپیوتر
وسایل و ابزار موردنیاز برای تعویض روکش صندلی کامپیوتر
  • یک صندلی قدیمی
  • پارچه (معمولاً نیم متر پارچه کافی است. باید طول و عرض پشتی و نشیمنگاه صندلی را اندازه بگیرید و به هر طرف 10 سانتیمتر اضافه کنید تا مطمئن شوید پارچه کم نمی آید)
  • پیچ گوشتی
  • منگنه بزرگ
  • قیچی

نمی توانید به تنهایی پارچه روی صندلی ها را تعویض کنید و باید از یک نفر کمک بگیرید.

گام دوم : صندلی را باز کنید

صندلی های اداری مدل های متنوعی دارند و نحوه مونتاژ آنها با هم متفاوت است. به همین خاطر نمی توانیم یک راهنمای مرحله به مرحله برای باز کردن صندلی در اختیارتان بگذاریم. اما معمولاً صندلی های کامپیوتر خانگی ساده تر از نمونه های اداری هستند و باز کردن آن هم آسان تر است. قبل از اینکه باز کردن صندلی را شروع کنید باید خوب صندلی را بررسی کنید و ببینید چطور باید آن را باز کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش بافت کلاه بافتنی دخترانه گرم و شیک با قلاب

ابتدا صندلی را روی زمین برگردانید و پیچ هایی که باید باز کنید را پیدا کنید. صندلی که در تصویر می بینید باید دسته ها و پایه اش باز بشود تا پشتی و نشیمنگاه از هم جدا شوند. کارتان وقتی تمام می شود که پشتی و نشیمنگاه صندلی کاملاً از سایر قطعات صندلی جدا شده باشند.

زیر نشیمنگاه همه صندلی ها یک پوشش پلاستیکی وجود دارد که آن را هم باید جدا کنید. بدون جدا کردن این پوشش نمی توانید پارچه قدیمی را باز کنید.

گام سوم : پارچه ها را ببرید

نشیمنگاه صندلی را روی پارچه ای که انتخاب کرده اید قرار دهید و دور آن را ببرید. حتماً حاشیه کافی برای پارچه در نظر بگیرید تا بتوانید براحتی دور پارچه را منگنه بزنید. بسته به ضخامت نشیمنگاه این حاشیه را 5 تا 10 سانتیمتر در نظر بگیرید. بهتر است در اندازه گیری ها دست بالا را بگیرید چون بعداً می توانید پارچه اضافی را ببرید.

اگر پارچه تان طرح خاصی دارد که می خواهید دیده بشود، باید پارچه را طوری تنظیم کنید که طرح در جهت صحیح و مکان مناسب قرار بگیرد.

همین کار را برای پشتی صندلی هم تکرار کنید.

گام چهارم : پارچه را به صندلی منگنه کنید

حالا باید مهمترین قسمت کار را انجام دهید : منگنه کردن پارچه به صندلی. لازم نیست حتماً پارچه قدیمی را جدا کنید و ما هم توصیه نمی کنیم اینکار را بکنید. برخی از صندلی ها آستر ندارند و اگر پارچه کهنه را جدا کنید ممکن است مجبور شوید یک آستر هم تهیه کنید.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : خوراک بال بوقلمون بپزید

مهمترین نکته درباره منگنه پارچه به صندلی این است که پارچه را تا جاییکه می توانید سفت بکشید و بعد منگنه کنید. پارچه روی صندلی کامپیوتر به مرور زمان شل می شود و اگر حالا دقت نکنید باید بعداً دوباره صندلی را باز کنید.

کارتان را از یک طرف پشتی آغاز کنید و با چند منگنه پارچه را به صندلی بچسبانید. حالا پارچه را تا جایی که به منگنه ها آسیب نمی خورد بکشید و روبروی منگنه های قبلی را منگنه کنید. همین مراحل را برای دو طرف دیگر پشتی هم تکرار کنید و حواستان باشد پارچه کاملاً کشیده شده باشد. در منگنه زدن زیاده روی نکنید و به تعدادی که پارچه را سفت نگه دارند اکتفا کنید. وقتی چهار طرف پارچه را به صندلی وصل کردید، پارچه را با منگنه به دور صندلی وصل کنید و در همین حین چهار طرف پارچه را بهم وصل کنید (درست کثل کوک زدن).

گوشه های پارچه را با دقت و ظرافت بیشتری منگنه کنید چون تاثیر زیادی در ظاهر صندلی می گذارند. فقط وقتی منگنه کردن گوشه ها را شروع کنید که کارتان با سایر قسمت های پارچه تمام شده باشد. پارچه را سفت بکشید و لبه های آن را مرتب کنید. حالا از کسی که کمک تان میکند بخواهید پارچه ای که نگه داشته اید را منگنه کند. همین کار را برای هر چهار گوشه تکرار کنید.
حالا همین مراحل را برای نشیمنگاه صندلی تکرار کنید و حواستان باشد پارچه را تا جایی که می توانید بکشید.

گام پنجم : پارچه های اضافی را ببرید

وقتی پارچه رویی هر دو قسمت صندلی کامپیوتر را عوض کردید، آنها را برگردانید و پارچه های اضافی را ببرید. همانطور که گفتیم پارچه به مرور زمان شل می شود و به همین خاطر نباید خیلی از لبه منگنه ها پارچه ها برش بزنید. یک حاشیه یک تا یک و نیم سانتی از ردیف اول منگنه ها در نظر بگیرید.

در ساختنی بخوانید :  روش صحیح خشک کردن چوب را یاد بگیرید

گام ششم : صندلی را ببندید

پوشش پلاستیکی پشت نشیمنگاه و پشتی را وصل کنید. پایه را به نشیمنگاه وصل کنید و سپس صندلی را روی زمین بخوابانید. قطعه ای که پشتی را به نشیمنگاه وصل میکند را ابتدا به نشیمنگاه و سپس به پشتی صندلی ببندید. در آخر هم دسته های صندلی را وصل کنید.

کارتان که تمام شد یکبار تمام پیچ ها را چک کنید و اگر شل بودند آنها را خوب سفت کنید.

صندلی کامپیوتر جدید مبارک

با صرف کمترین هزینه و یک ساعت وقت می توانید از شر صندلی کهنه تان راحت شوید و دکور اتاق تان را تازه تر کنید. این ساختنی را با دوستانتان به اشتراک بگذارید و از این طریق به جیب شان کمک کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : صندلی کامپیوتر کهنه را دوباره نو کنید!
عنوان مطلب
آموزش ساخت : صندلی کامپیوتر کهنه را دوباره نو کنید!
توضیح کوتاه
با تعویض پارچه روکش صندلی کامیپوترتان می توانید صاحب یک صندلی کاملاً جدید شوید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

پروژه آردوینو : یک هیولا برای زیرمیز بسازید... در این ساختنی یک پروژه آردوینو جالب و متفاوت را برایتان آماده کرده ایم: هیولای زیرمیزی. این جعبه صداهای ترسناک تولید می کند و وقتی لامپ ها خاموش شوند،...
آموزش ساخت : برای گلدان هایتان قاب چوبی بسازید... اگر اهل نگهداری از گل و گیاه در خانه تان باشید، احتمالاً به اندازه خرید گیاه برای خرید گلدان هم هزینه می کنید. در این ساختنی می خواهیم یک راه ساده برا...
با یک مدار ساده ریسه LED ساده را به ریسه چشمک زن تبدیل کنید... در این ساختنی طرز ساخت یک مدار الکترونیکی را یاد می گیرید که ریسه LED ساده را به ریسه چشمک زن تبدیل می کند. هزینه ساخت این مدار الکترونیکی خیلی کمتر ا...
آموزش ساخت : با مهره های کاغذی دستبند درست کنید... دستبندی که در تصویر زیر می بینید با کاغذ درست شده است! مهره های این دستبند از جنس کاغذ هستند و ساخت آنها بسیار ساده است. این مهره های کاغذی کاربرد زیا...
آموزش ساخت : در فضاهای بدون استفاده کتابخانه بسازید... زیرپله و بالای پله فرق نمی کند؛ وقتی در خانه کوچک و آپارتمانی زندگی می کنید باید از هر فضایی بهترین استفاده را ببرید. قبلاً در ساختنی طرز ساخت کمد زیر...
آموزش ساخت : یک آنتن فوری برای مودم وای فای (WiFi) بسازید!... آیا در نقطه ای هستنید که سیگنال های وای فای (WiFi) را دریافت نمی کنید یا آنتن دهی ضعیف است و باعث افت سرعت اینترنت شما شده است ؟ آیا لازم دارید سیگنال...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید