خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : صندلی کامپیوتر کهنه را دوباره نو کنید!

آموزش ساخت : صندلی کامپیوتر کهنه را دوباره نو کنید!

صندلی کامپوتر یکی از لوازمی‌است که عمر بسیار بالایی دارد و خیلی طول می‌کشد که بدنه آن خراب بشود. با این حال خیلی از ما صندلی کارمان را قبل از خراب شدن بدنه عوض می‌کنیم. کهنه شدن روکش پارچه ای یا چرمی‌این صندلی‌ها ظاهر آنها را حسابی زشت میکند. در این ساختنی یاد می‌گیرید که چطور صندلی کامپیوتر کهنه اما سالم را دوباره نو کنید؛ آن هم با کمترین هزینه ممکن.

تنها چیزی که برای نو کردن صندلی کامپیوتر نیاز دارید کمی‌پارچه و یک منگنه دستی است. با این روش سریع و راحت می‌توانید بدون صرف هزینه زیاد ظاهر صندلی را نو کنید.

گام اول : وسایل و ابزار موردنیاز

وسایل و ابزار موردنیاز برای تعویض روکش صندلی کامپیوتر
وسایل و ابزار موردنیاز برای تعویض روکش صندلی کامپیوتر
  • یک صندلی قدیمی
  • پارچه (معمولاً نیم متر پارچه کافی است. باید طول و عرض پشتی و نشیمنگاه صندلی را اندازه بگیرید و به هر طرف 10 سانتیمتر اضافه کنید تا مطمئن شوید پارچه کم نمی‌آید)
  • پیچ گوشتی
  • منگنه بزرگ
  • قیچی

نمی‌توانید به تنهایی پارچه روی صندلی‌ها را تعویض کنید و باید از یک نفر کمک بگیرید.

گام دوم : صندلی را باز کنید

صندلی‌های اداری مدل‌های متنوعی دارند و نحوه مونتاژ آنها با هم متفاوت است. به همین خاطر نمی‌توانیم یک راهنمای مرحله به مرحله برای باز کردن صندلی در اختیارتان بگذاریم. اما معمولاً صندلی‌های کامپیوتر خانگی ساده تر از نمونه‌های اداری هستند و باز کردن آن هم آسان تر است. قبل از اینکه باز کردن صندلی را شروع کنید باید خوب صندلی را بررسی کنید و ببینید چطور باید آن را باز کنید.

ابتدا صندلی را روی زمین برگردانید و پیچ‌هایی که باید باز کنید را پیدا کنید. صندلی که در تصویر می‌بینید باید دسته‌ها و پایه اش باز بشود تا پشتی و نشیمنگاه از هم جدا شوند. کارتان وقتی تمام می‌شود که پشتی و نشیمنگاه صندلی کاملاً از سایر قطعات صندلی جدا شده باشند.

زیر نشیمنگاه همه صندلی‌ها یک پوشش پلاستیکی وجود دارد که آن را هم باید جدا کنید. بدون جدا کردن این پوشش نمی‌توانید پارچه قدیمی‌را باز کنید.

گام سوم : پارچه‌ها را ببرید

نشیمنگاه صندلی را روی پارچه ای که انتخاب کرده اید قرار دهید و دور آن را ببرید. حتماً حاشیه کافی برای پارچه در نظر بگیرید تا بتوانید براحتی دور پارچه را منگنه بزنید. بسته به ضخامت نشیمنگاه این حاشیه را 5 تا 10 سانتیمتر در نظر بگیرید. بهتر است در اندازه گیری‌ها دست بالا را بگیرید چون بعداً می‌توانید پارچه اضافی را ببرید.

اگر پارچه تان طرح خاصی دارد که می‌خواهید دیده بشود، باید پارچه را طوری تنظیم کنید که طرح در جهت صحیح و مکان مناسب قرار بگیرد.

همین کار را برای پشتی صندلی هم تکرار کنید.

گام چهارم : پارچه را به صندلی منگنه کنید

حالا باید مهمترین قسمت کار را انجام دهید : منگنه کردن پارچه به صندلی. لازم نیست حتماً پارچه قدیمی‌را جدا کنید و ما هم توصیه نمی‌کنیم اینکار را بکنید. برخی از صندلی‌ها آستر ندارند و اگر پارچه کهنه را جدا کنید ممکن است مجبور شوید یک آستر هم تهیه کنید.

مهمترین نکته درباره منگنه پارچه به صندلی این است که پارچه را تا جاییکه می‌توانید سفت بکشید و بعد منگنه کنید. پارچه روی صندلی کامپیوتر به مرور زمان شل می‌شود و اگر حالا دقت نکنید باید بعداً دوباره صندلی را باز کنید.

کارتان را از یک طرف پشتی آغاز کنید و با چند منگنه پارچه را به صندلی بچسبانید. حالا پارچه را تا جایی که به منگنه‌ها آسیب نمی‌خورد بکشید و روبروی منگنه‌های قبلی را منگنه کنید. همین مراحل را برای دو طرف دیگر پشتی هم تکرار کنید و حواستان باشد پارچه کاملاً کشیده شده باشد. در منگنه زدن زیاده روی نکنید و به تعدادی که پارچه را سفت نگه دارند اکتفا کنید. وقتی چهار طرف پارچه را به صندلی وصل کردید، پارچه را با منگنه به دور صندلی وصل کنید و در همین حین چهار طرف پارچه را بهم وصل کنید (درست کثل کوک زدن).

گوشه‌های پارچه را با دقت و ظرافت بیشتری منگنه کنید چون تاثیر زیادی در ظاهر صندلی می‌گذارند. فقط وقتی منگنه کردن گوشه‌ها را شروع کنید که کارتان با سایر قسمت‌های پارچه تمام شده باشد. پارچه را سفت بکشید و لبه‌های آن را مرتب کنید. حالا از کسی که کمک تان میکند بخواهید پارچه ای که نگه داشته اید را منگنه کند. همین کار را برای هر چهار گوشه تکرار کنید.
حالا همین مراحل را برای نشیمنگاه صندلی تکرار کنید و حواستان باشد پارچه را تا جایی که می‌توانید بکشید.

گام پنجم : پارچه‌های اضافی را ببرید

وقتی پارچه رویی هر دو قسمت صندلی کامپیوتر را عوض کردید، آنها را برگردانید و پارچه‌های اضافی را ببرید. همانطور که گفتیم پارچه به مرور زمان شل می‌شود و به همین خاطر نباید خیلی از لبه منگنه‌ها پارچه‌ها برش بزنید. یک حاشیه یک تا یک و نیم سانتی از ردیف اول منگنه‌ها در نظر بگیرید.

گام ششم : صندلی را ببندید

پوشش پلاستیکی پشت نشیمنگاه و پشتی را وصل کنید. پایه را به نشیمنگاه وصل کنید و سپس صندلی را روی زمین بخوابانید. قطعه ای که پشتی را به نشیمنگاه وصل میکند را ابتدا به نشیمنگاه و سپس به پشتی صندلی ببندید. در آخر هم دسته‌های صندلی را وصل کنید.

کارتان که تمام شد یکبار تمام پیچ‌ها را چک کنید و اگر شل بودند آنها را خوب سفت کنید.

صندلی کامپیوتر جدید مبارک

با صرف کمترین هزینه و یک ساعت وقت می‌توانید از شر صندلی کهنه تان راحت شوید و دکور اتاق تان را تازه تر کنید. این ساختنی را با دوستانتان به اشتراک بگذارید و از این طریق به جیب شان کمک کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : صندلی کامپیوتر کهنه را دوباره نو کنید!
عنوان مطلب
آموزش ساخت : صندلی کامپیوتر کهنه را دوباره نو کنید!
توضیح کوتاه
با تعویض پارچه روکش صندلی کامیپوترتان می‌توانید صاحب یک صندلی کاملاً جدید شوید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

مدار سنسور گرمای اولتراسونیک مخصوص دستگاه های الکترونیکی... در این ساختنی آموزش ساخت سنسور گرمای اولتراسونیک برای بررسی حرارت دستگاه های الکترونیکی را می خوانید. این مدار را می توانید داخل دستگاه ها و گجت های ا...
حلقه آویز قلاب بافی شده با چراغ های توکار رنگی بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور به حلقه آویز قلاب بافی چراغ های رنگی اضافه کنید. ساخت این حلقه آویز بسیار ساده است و فقط نیاز به مهارت های اولیه قلاب ...
فلش های معمولی را به فلش OTG تبدیل کنید در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک فلش معمولی و ارزان را به فلش OTG تبدیل کنید. با این ترفند ساده می توانید هر وقت نیاز داشتید فلش را به گوشی هوشمند ی...
آموزش ساخت: تقویت کننده سیگنال Wi-Fi آیا می خواهید سیگنال های Wi-Fi منزل یا محل کارتان را یا کمترین هزینه تقویت کنید؟ با ساختنی همراه باشید و طرز ساخت یک تقویت کننده سیگنال Wi-Fi بشقابی ش...
آموزش ساخت : با زنجیر فلزی آویز لباس درست کنید... اگر در شهرهای بزرگ زندگی می کنید و آپارتمان نشین هم هستید، احتمال اینکه یک کمد دیواری بزرگ در خانه داشته باشید کم است. شاید این مشکل زیاد مهم بنظر نرس...
آموزش ساخت میز عسلی مخصوص باغ و تراس با رویه سیمانی... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با دو تکه چوب ۲x4 و یک کیسه سیمان، یک میز عسلی مخصوص فضای باز بسازید. برای ساخت میز عسلی با این روش باید به چند ابزار ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید