خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : ساعت جزر و مدی بسازید

آموزش ساخت : ساعت جزر و مدی بسازید

ساعت جزر و مدی ساعتی است که براساس تغییرات اقیانوس تغییر می‌کند. می‌توانید این ساعت را روی چارت جزر و مدی نزدیک ترین ساحل به خانه تان یا یک ساحل در هر جای دنیا که می‌خواهید تنظیم کنید. قسمت جلوی این ساعت یک محفظه کم عمق است که کاهش و افزایش جزر و مد را نشان می‌دهد.

سطح آبی که داخل ساعت وجود دارد همزمان با تغییرات جزر و مدی نموداری که برای ساعت تعریف کرده اید، افزایش یا کاهش پیدا می‌کنید. تغییر در سطح آب ناشی از جابجایی چرخ دنده‌هایی است که پشت محفظه مخفی شده اند و با یک آردوینو و استپر موتور حرکت می‌کنند. این چرخ دنده‌ها به حجمی‌که پشت محفظه قرار دارد، وصل می‌شوند. با چرخیدن این حجم، آب درون آن فشرده میشود یا از محفظه جلویی عبور می‌کند و در نتیجه سطح آب نوسان پیدا می‌کند.

سطح آب ساعت جزر و مدی با تغییر امواج دریا تغییر می‌کند
سطح آب ساعت جزر و مدی با تغییر امواج دریا تغییر می‌کند

ساعت جزر و مدی نمی‌تواند جای ساعت خانه شما را بگیرد اما یک پروژه آردوینوی خوب است و می‌تواند اطلاعات شما را درباره کار با آردوینو افزایش دهد. البته اگر در شهرهای ساحلی زندگی می‌کنید، می‌توانید بدون مراجعه به اخبار از وضعیت جزر و مدی ساحل مطلع شوید.

گام اول : وسایل موردنیاز

 • چسب مایع مخصوص آکریلیک
 • درزگیر سیلیکونی شفاف
 • چسب اپوکسی دوقلو (یا چسب دوقلوی معمولی)
 • لوله آکریلیکی بزرگ (قطر 25 سانتیمتر و ضخامت 3 میلیمتر)
 • لوله آکریلیکی کوچک (با 5 میلیمتر ضخامت داخلی)
 • میله آکریلیکی (5 میلیمتری)
 • ورق آکریلیکی (با ضخامت 3 میلیمتر)
 • چوب (می‌توانید از خرده‌های چوب هم استفاده کنید)
 • استپر موتور
 • درایور استپر
 • هاب آلومینیومی‌موتور به همراه پیچ‌های اتصال
 • آردوینو Uno
 • برد بورد با قابلیت لحیم کاری
 • پک باتری 12 ولتی
 • چسب وینیل
 • رنگ (بهتر است از رنگ پارچه استفاده کنید)
 • الکل رابینگ

ابزار موردنیاز

 • دریل
 • مته دریل پلاستیکی
 • دستگاه برش لیزری
 • اره میزی
 • تیغه پلاستیکی برای اره میزی
 • اره فارسی بر
 • کاغذ سنباده
 • عینک کار
 • دستکش پلاستیکی
 • هویه و لحیم

گام دوم : قطعات ساعت را ببرید

برای ساخت ساعت جزر و مدی باید قطعات زیر را ببرید:

 • یک عدد لوله آکریلیکی بزرگ
 • سه عدد صفحه آکریلیکی هم اندازه برای ساخت صفحه جلویی، پشتی و صفحه تقسیم کننده
 • سه قطعه آکریلیک برای ساخت ساختمان چرخ دنده‌ها
 • یک چرخ دنده بزرگ
 • یک چرخ دنده کوچک
 • یک میله آکریلیکی کوچک
 • دو عدد لوله آکریلیکی
 • یک تکه فوم آبی

لوله‌های آکریلیکی را با استفاده از اره میزه ببرید. طول لوله 11.5 سانتیمتر باشد. دقت کنید که برای بریدن لوله‌های آکریلیکی باید از تیغه‌های پلاستیکی استفاده کنید. چون قطر لوله 25 سانتیمتر است باید چندبار آن را از زیر دستگاه عبور دهید.

سه صفحه آکریلیکی و ساختمان چرخ دنده‌ها را با دستگاه برش لیزری ببرید. همه این قطعات باید 3 میلیمتر ضخامت دارند. ساعت جزر و مدی دو محفظه دارد و در نتیجه باید یک صفحه جلویی، یک صفحه عقبی و یک صفحه تقسیم کننده ببرید. صفحه جلویی یک دایره ساده است. دستگاه‌های برش لیزری برش را از روی خط مرکزی آغاز می‌کنند و به همین خاطر قطعه نهایی کمی‌کوچکتر از تصاویر ضمیمه شده به پست می‌شوند. صفحه وسطی یک شکاف به سمت پایین دارد که آب را بین محفظه‌ها حرکت می‌دهد. صفحه عقبی هم یک سوراخ در قسمت بالایی اش دارد که محل اتصال موتور به چرخ دنده‌هاست. این سوراخ حتماً باید در بالاترین قسمت صفحه باشد تا آب به موتور نرسد. نقطه مرکزی صفحه وسطی و عقبی را هم باید علامت گذاری کنید تا هنگام مونتاژ به مشکل برنخورید.

چرخ دنده‌ها هم با دستگاه برش لیزری آماده می‌شوند. می‌توانید فایل تصویر چرخ دنده‌ها را از لینک زیر دریافت کنید. اگر اندازه ساعت جزر و مدی را تغییر داده اید باید اندازه چرخ دنده‌ها را هم تغییر دهید.

با استفاده از اره معمولی و اره فارسی بر یک میله آکریلیکی با ضخامت 6 میلیمتر ببرید. قطعات آکریلیکی کوچک نیاز به ابزارهای ماشینی ندارند و ابزار دستی هم کارتان را راه می‌اندازد. طول این میله به اندازه عمق محفظه پشتی ساعت است. دو میله آکریلیکی دیگر هم از میله ای ببرید که ضخامت داخلی آن 6 میلیمتر است. میله‌های آکریلیکی معمولاً بعد از برش کمی‌تغییر شکل می‌دهند؛ به همین خاطر بعد از بریدن آنها تمام قطعات را کنار هم قرار دهید تا مطمئن شوید کاملاً متناسب هستند. این دو میله به صفحه داخلی چسبانده می‌شوند تا میله مرکزی (که چرخ دنده‌ها را سرجایش نگه می‌دارد) را ثابت نگه دارند.

حالا باید فوم آبی را ببرید. این فوم همان حجمی‌است که پشت ساعت قرار می‌گیرد و باعث جابجایی آب می‌شود. راه‌های زیادی برای بریدن فوم دارید که ساده ترین آنها سیم چین داغ است. ضخامت فوم باید حدود 2 سانتیمتر عمق محفظه پشتی را بپوشاند. با دقت در تصاویر می‌توانید نسبت تقریبی اندازه‌ها را ببینید.

گام سوم : بدنه ساعت را مونتاژ کنید

در این مرحله باید تمام قطعات سازنده ساعت را به وصل کنید. برای چسباندن قطعات باید از چسب آکریلیک مایع و درزگیر سیلیکونی استفاده کنید. هنگام چسب با آکریلیک حتماً از عینک و دستکش پلاستیکی استفاده کنید.

ابتدا باید صفحه جلویی را به لوله اصلی وصل کنید. لبه‌های لوله را سنباده بزنید و تمام خطوط حاصل از کار با اره را صاف کنید. این دو قطعه را با چسب نواری بهم بچسبانید تا ثابت بمانند. تمام درزها را با درزگیر سیلیکونی بپوشانید. چند دقیقه صبر کنید تا درزگیر خشک شود.

حالا باید اولین چرخ دنده را وصل کنید. چرخ دنده‌ها کمی‌بزرگتر از سایز موردنظر بریده شده اند و باید دقیقاً دور میله سفت شوند. آنها را اندازه بگیرید تا کاملاً با داخل لوله متناسب باشند. اگر چرخ دنده‌ها بزرگتر از اندازه لازم بودند آنها را با اره در اندازه مناسب ببرید. از خرده‌های چوب برای سفت کردن چرخ دنده در فاصله 1.2 سانتیمتری صفحه جلویی استفاده کنید. حالا چرخ دنده را سر جایش بچسبانید.

تقسیم کننده وسطی را طوری تنظیم کنید که روی چرخ دنده وسطی قرار بگیرد. حالا این قطعه را هم بچسبانید. چرخ دنده‌ها درزها را محکم تر می‌کنند و ساختاری را ایجاد می‌کنند که قطعه وسطی سرجایش بماند.

درزهای بین ساختار چرخ دنده‌ها و تقسیم کننده وسطی را هم با درزگیر سیلیکونی بپوشانید.

لوله شش میلیمتری را وسط تقسیم کننده و صفحه پشتی قرار دهید.

فوم آبی را به چرخ دنده بزرگ تر وصل کنید. برای اینکار می‌توانید از این دو قطعه را بهم پیچ کنید. البته راه‌های بهتری هم وجود دارد اما پیچ هم کارتان را راه می‌اندازد.

میله آکریلیکی دیگر را هم به لوله وسطی روی تقسیم کننده و صفحه جلویی بچسبانید. صفحه پشتی را سرجایش بگذارید. دقت کنید که فاصله صفحه‌های جلویی و عقبی از صفحه تقسیم کننده باید با هم برابر باشند. حالا صفحه پشتی را هم بچسبانید.

چرخ دنده سوم را به پشت صفحه پشتی بچسبانید و روی آن یک وزنه بگذارید تا ثابت بماند.

درزهای بین چرخ دنده و صفحه پشتی را هم با درزگیر سیلیکونی بپوشانید.

یک سوراخ کوچک در قسمت بالای محفظه جلویی دریل کنید. این سوراخ محل ورود هوا به داخل محفظه است تا هوا بتواند وسط محفظه‌ها جریان پیدا کند. روی این سوراخ را با چسب نواری بپوشانید تا مونتاژ ساعت تکمیل شود.

یک سوراخ میلیمتری بالای انتهایی ترین قسمت بدنه ساعت دریل کنید. این سوراخ برای آویزان کردن ساعت از دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حالا مونتاژ ساعت تمام شده است و می‌توانید آن را پر کنید.

گام چهارم : ساعت را با آب رنگی پر کنید

آب داخل ساعت را با رنگ پارچه رنگ کنید
آب داخل ساعت را با رنگ پارچه رنگ کنید

حالا باید آبی که داخل ساعت می‌ریزید را رنگ کنید. اگر از رنگ پارچه استفاده می‌کنید مقداری کمی‌از آن کافی است. دستکش بپوشید و مراقب باشید رنگ روی لباس‌هایتان نپاشد. وقتی ترکیب رنگ به نتیجه دلخواه تان رسید کمی‌الکل رابینگ اضافه کنید. با اضافه کردن این نوع الکل از رشد باکتری در داخل ساعت جلوگیری می‌شود.

بدنه ساعت را با آب معمولی پر کنید تا مطمئن شوید نشتی ندارد. اگر نشتی داشت از درزگیر برای پوشاندن آن استفاده کنید.

حالا ساعت را با آب رنگی پر کنید. سطح آب را امتحان کنید تا مطمئن شوید می‌تواند محفظه جلویی را پر کند و دوباره از آن بیرون بیاید.

گام پنجم : قطعات الکترونیکی را مونتاژ کنید

حالا نوبت به مونتاژ سازه الکترونیکی رسیده است.

برای اتصال دنده کوچک به استپر موتور به‌هاب آلومینیومی‌نیاز دارید. بهتر است از‌هاب اتصالی استفاده کنید که سر پلاستیکی داشته باشد تا بتوانید آن را مستقیماً به دنده آکریلیکی چسبانده شود. چسب دوقلو را مخلوط کنید و با آن دنده را به روی‌هاب بچسبانید. در یک طرف‌هاب یک پیچ قرار دارد که برای چسباندن استپر موتور از آن استفاده می‌شود.

برای کنترل استپر موتور از یک درایور استفاده کرده ایم. کدها و برنامه ریزی‌های این پروژه آردوینو کمی‌پیچیده است و به همین خاطر از درایور استفاده می‌کنیم.

در تصاویر بالا می‌توانید دیاگرام سیم کشی استپر موتور و درایور را ببینید. برای تنظیم استپر موتور هم می‌توانید این لینک و این لینک کمک بگیرید.

برای تنظیم استپر موتور به یک آردوینو Uno، یک درایور، برد بورد با قابلیت لحیم کاری و یک پک باتری 12 ولتی نیاز دارید. قطعات را طبق دیاگرام به هم لحیم کنید.

گام ششم : کدها را آپلود کنید

کدهای ساعت جزر و مدی را از لینک زیر دریافت کنید و آنها را روی آردوینو آپلود کنید. کدهای این پروژه بسیار ساده هستند. کدها حرکت استپر موتور را آهسته می‌کنند تا با یکی از گردش‌های کامل چرخه جزر و مدی هماهنگ شوند. در این کدها از چرخه جزر و مدی استفاده شده است که طول آن شش ساعت و سیزده دقیقه است.

بعد از آپلود کدها استپر موتور را تست کنید. بدنه ساعت جزر و مدی طوری طراحی شده است که می‌توانید براحتی استپر موتور را جدا کنید تا تنظیمات آن را تغییر دهید. قبل از اینکه استپر موتور را روی ساعت قرار دهید مطمئن شوید کدها را درست اجرا می‌کند.

گام هفتم : قطعات الکترونیکی را سر جایش قرار دهید

ممکن است در مرحله اتصال قطعات الکترونیکی به ساعت متوجه شوید که قطعات الکترونیکی کاملاً روی ساعت جا نمی‌شوند. اگر با این مشکل مواجه شدید، نمی‌توانید همه قطعات را در آن پشت ساعت قرار دهید و باید چاره ای برای آن پیدا کنید. کوچکترین اشتباه در طراحی و برش چرخ دنده‌ها باعث می‌شود قطعات کامل به هم چفت نشوند. بنابراین باید در مراحل قبل به اندازه کافی دقت کنید تا در پایان کار به مشکل بر نخورید.

در این ویدیو می‌توانید نحوه کار استپر موتور را ببینید:

ساعت جزر و مدی آماده است

این ساعت نمی‌تواند جای ساعت دیواری تان را بگیرد اما یک پروژه آردوینوی کامل و بدون نقص است
این ساعت نمی‌تواند جای ساعت دیواری تان را بگیرد اما یک پروژه آردوینوی کامل و بدون نقص است

حالا می‌توانید ساعت را پر کنید و موتور را روشن کنید. حالا یک ساعت روی دیوار خانه تان دارید که با تغییرات جزر و مدی ساحل موردنظرتان تغییر میکند.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : ساعت جزر و مدی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : ساعت جزر و مدی بسازید
توضیح کوتاه
ساعت جزر و مدی را می‌توانید روی ساعت هر ساحلی که می‌خواهید تنظیم کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : قاب گوشی رنگی بسازید بازار قاب گوشی بسیار متنوع است؛ با این حال پیدا کردن مدلی که کاملاً مطابق سلیقه مان باشد، کار سختی است. در این ساختنی یک روش برای ساخت قاب گوشی رنگی ر...
تزیین هندزفری با پوکه فشنگ؛ ساده، شیک و منحصر به فرد!... اگر شما هم از ظاهر معمولی هندزفری تان خسته شده اید و نمی خواهید برای خرید هندزفری جدید هزینه کنید، بهترین راه تزیین هندزفری تان است. ساختنی استفاده از...
بدون دوخت و دوز تیشرت های قدیمی را به ساک خرید تبدیل کنید... اگر قصد دارید مصرف پلاستیک تان را کم کنید و دنبال یک ساک خرید مقاوم و البته ارزان می گردید، خودتان دست بکار شوید و یکی بسازید. در این ساختنی به شما یا...
دستور تهیه : فراپوچینو با طعم کارامل درست کنید... اگر طرفدار سرسخت طعم قهوه هستید و دوست دارید نوشیدنی های تابستانی هم طعم قهوه داشته باشد، فراپوچینو بهترین انتخاب است. فراپوچینو نوعی یخ در بهشت است ک...
آموزش ساخت : با گل مصنوعی چراغ خواب بسازید... اگر در خانه تان گل های مصنوعی زیادی دارید و نمی دانید با آنها چکار کنید پیشنهاد ساختنی را امتحان کنید. می توانید با این گل ها و چند وسیله ارزان دیگر ی...
پرینتر سه بعدی حرفه ای و کامل بسازید – قسمت دوم... در این پست ساختنی قسمت دوم طرز ساخت یک پرینتر سه بعدی ارزان را می آموزید. سعی کرده ایم در این پست مبنا را بر حداقل ها بگذاریم تا افراد بیشتری امکان سا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

ساعت دیجیتال چوبی بسازید و از طریق شبکه وای فای کنترلش کنید

ساعت‌های هوشمند متصل به اینترنت هر روز بیشتر طرفدار پیدا می‌کنند. اما پیدا کردن این …

یک دیدگاه

پاسخ دهید