خانه / دنیای اطراف ما / عنکبوت مادری که با بالا آوردن دل و روده خود به بچه هایش غذا می دهد

عنکبوت مادری که با بالا آوردن دل و روده خود به بچه هایش غذا می دهد

آیا می دانستید که زیباترین ساحل های شنی جزایر هاوایی پوشیده از مدفوع طوطی ماهی ها می باشد؟ این تنها یکی از روش های بسیاری است که طبیعت چیزهایی که برای بشر خیلی ارزشمند است را تبدیل به خرابه می کند. به این عنکبوت مادر نگاهی بیاندازید. مادر انسان ها بزرگوار، مهربان و زیبا میباشد ولی هرگز اتفاق نمی افتد که دل و روده ی خود را برای غذا دادن به بچه هایش بالا بیاورد تا زمانی که میمیرد، تازه آن موقع هم بچه هایش شکمش را باز کنند و باقیمانده دل وروده اش را نوش جان کنند.

پس… آیا می توان گفت روز مادر مبارک؟

خلاصه زندگی عنکبوت استگدیفوس لینتوس این چنین است که هنگام بهار در صحرای نگب ، عنکبوت مادر یک شبکه سیلندر شکل در میان بوته ای در ورقه هایی ابریشمی که از ورودی آن گسترده شده است، می سازد.این موقع از سال ، شکار خوب است، زمانی است که جمعیت حشرات در اوج خود است و ناگزیر تلو تلو خوران درون شبکه های ابریشمی عنکبوت می افتند. عنکبوت مادر چاقتر می شود، و مشغول نگهبانی از چیزی حدود بیش از 80 تخم خود می شود که همه آنها را درون شبکه ابریشمی دور هم جمع کرده است و به بیرون چشم دوخته و مراقب عنکبوت های نر بچه کش است که مثل شیر های نر که نوزادان نر خود را می کشند تا همسرشان دوباره برای خودشان در دسترس باشد.
آقای سالمون، زیست شناسی از موسسه کوهن برای کنترل بیولوژیکی می گوید:” ما در آزمایشگاه تلاش کردیم به آنها غذا بدهیم، اما تلاشمان بی فایده بود، آنها غذا نخوردند.”
البته این به این معنی نیست که او خیلی گرسنه نمی باشد در واقع دل و روده هایش قبلا شروع به حل شدن کرده اند. تا زمانی که تخم ها ترک بخورند مادر از قبل غذا را برای بچه هایش آماده کرده است که به شکل مایعی رقیق و روشن می باشد که از دهانش بیرون می چکد. بچه عنکبوت ها دور مادر جمع می شوند و به مدت دو هفته مایع رقیق که از دهانش بیرون آمده را میمکنند، البته که آنها کاملا به مادرشان به خاطر غذا وابسته هستند چون اعضای دهانیشان هنوز به طور کامل شکل نگرفته تا بتوانند به وسیله آن شکار کنند. حل شدن روده های مادرشان تشدید میابد و در امتداد اعضای دیگر بدنش ادامه میابد تا اینکه در نهایت درون شکمش ذخیره می شود تا جایی که بیشتر حجم شکمش پر از لجن روده هایش شود.
فرایند زندگی عنکبوت مادر به این شکل است تا بمیرد مگر اینکه نوزادش در پنج روز اول دچار مشکلی شود، . مثلا اینکه در دام عنکبوت نر قاتل بیا فتد ، در این صورت عنکبوت مادر می تواند فرایند حل کردن روده هایش را متوقف کند و فرایند جفت گیری با عنکبوت مرد را از سر گیرد.
اما اگر نوزادش آن دو هفته را دوام بیاورد، او با حل کردن روده هایش داخل شکمش خود را به سمت مرگ سوق می دهد و 41 درصد از حجم بدنش را از دست میدهد. به هر حال او برای نوزادانش آخرین هدیه اش را به جا می گذارد که آن هدیه چیزی به جز باقیمانده بدن خودش نیست. نوزادان از شکم مادر بالا می روند و آنرا می شکافند و باقیمانده ی مایع درون آنرا می مکند و درون شکم خود می تپانند. سالمون می گوید:” وقتی نوزادان دخل مادر را می آورند، آنها را می بینید که خیلی ریز نقش اند با سرهای کوچک روی بالن خیلی بزرگ شکمی که از تمام آن غذایی که نوزادان از او برده اند، ورم کرده است.”

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : گیاهان هم می توانند از فرزندانشان مراقبت کنند!

از طرف دیگر مادرشان بعد از از دست دادن 54 درصد دیگر حجم بدنش خیلی خوب به نظر نمی رسد. “وقتی آنها مادر را تمام کردند، تنها یک اسکلت تو خالی را می توانید ببیند.” سالمون می گوید:”می توانید شکمش را ببینید که چروک و منقبض شده است شبیه بادکنکی که هوایش خالی شده باشد.”

 

جسد مادر، شکمش را ببینید که چگونه مثل بادکنکی که هوایش خالی شده باشد، چروکیده شده است.
جسد مادر، شکمش را ببینید که چگونه مثل بادکنکی که هوایش خالی شده باشد، چروکیده شده است.

صحنه ی مضحکی است اما فداکاری ارزنده ای در دل بیابان بی رحم می باشد. مطمئنا در فصل بهار تعداد حشرات می تواند بیشتر از فصل های دیگرباشد اما همچنان تعدادشان غیر قابل پیش بینی است.
اکنون نوزاد بی مادر به مدت چند هفته تا یک ماه آن دور و اطراف می چرخد و با حشراتی که در تور ابریشمی به دام افتاده بودند می جنگد. خواهر برادرهای کوچکترش چون قادر به مبارزه با آن حشرات نیستند باید ابزار دیگری برای تغذیه ی خود پیدا کنند.
سالمون می گوید:”بنابراین آنچه اتفاق می افتد این است که عنکبوت های کوچکتر زودتر آن محل را ترک می کنند در واقع آنها از لانه ی مادریشان پراکنده می شوند.” و هر کدام روی یک شاخه یا بوته ی متفاوت می نشینند و زندگی جداگانه ی خود را آغاز می کنند در واقع شروع به ساختن لانه و شبکه ی خودشان می کنند. زندگی برای ماده ها مثل مادرشان کوتاه خواهد بود، آنها بهار سال بعد جفت گیری می کنند و در نتیجه خودشان را از بین می برند.

تمام آنچه از این ماجرا گفته شد، کوته بینانه به نظر می رسد،منظور مرتکب خودکشی شدن و این داستان ها است. اما چرخه ی حیات جانوری باید بچرخد، به هر قیمتی که شده! این فداکاری ممکن است به نابودی عنکبوت های مادر بیانجامد، اما نه قبل از این که سود بزرگی به بچه هایشان برای ادامه ی حیاتشان برسانند در دنیایی که همیشه غذا خوردن و رشد کردن را هدیه نمی دهد. بنابراین ژن های مادر به نسل بعد منتقل می شود.

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : قدیمی ترین فسیل انسانی در اتیوپی کشف شد

 

منبع

خلاصه مطلب
عنکبوت مادری که با بالا آوردن دل و روده خود به بچه هایش غذا می دهد
عنوان مطلب
عنکبوت مادری که با بالا آوردن دل و روده خود به بچه هایش غذا می دهد
توضیح کوتاه
این مقاله راجع به نوعی عنکبوت مادر است که با حل کردن دل و روده خود در شکمش طی فرایندی و بالا آوردن آن به بچه هایش غذا می دهد و با این کار رفته رفته خود را از بین می برد.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

قهوه ، چهار دلیل برای نوشیدن یک فنجان دیگر... بعضی ها داغ آن را دوست دارند و بعضی ها سرد و بعضی ها اصلا آن را دوست ندارند. تا همین اواخر نوشیدن قهوه در لیست چیز هایی بود که برای سالم بودن باید ترک...
موجود عجیب هفته : این عنکبوت پلیکانی لیک نینجای واقعی است... در این مقاله قصد داریم درباره یکی از عجیب ترین عنکبوت های روی زمین و ویژگی های عجیبش صحبت کنیم. این عنکبوت دندان های بسیار عجیبی دارد و در نگاه اول اص...
10 راه حل مجانی برای مبارزه با افسردگی با وضع اقتصادی موجود مردم دلایل بیشتری برای افسردگی پیدا کرده اند و نسبت به قبل پول کمتری هم برای درمان آن دارند. اما حتی اگر دارو مصرف می کنید یا با ...
غذا های فضایی : فضانوردان چه می خورند؟   خیلی از شما هایی که این مطلب را می خوانید، آرزو دارید روزی به فضا سفر کنید؛ هیجان اکتشاف به همراه تنهایی و آرامشی که فقط در آن خلا ساکت وجود...
خوردن شیرینی و تقویت حافظه غذایی تا یادتان بماند زیاد نخورید!... دانشمندان دانشگاه های جورجیا، جورجیا رجنتس و مرکز پزشکی چارلی نودوود کشف کرده اند که مغز از غذای شیرین برای شکل دهی حافظه غذایی استفاده می کند. مقاله ...
12 مورد شگفت آور که شاید در زیر آب دریا پیدا کنید !... هزاران موجود عجیب و غریب و برخی اوقات وحشتناک زیر آب های کره زمین زندگی می کنند.ولی این همه چیزهایی نیست که زیر چند صد متر آب دریا هستند،اشیائی بسیار ...

درباره کیانوش فروزش

کیانوش فروزش
متولد 1368. لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه زنجان. فوق لیسانس سینما دانشگاه هنر تهران.

پیشنهاد می کنیم

خوردن غذا های شیرین با تاثیر بر حافظه غذایی به یادآوری خوراکی ها و کمتر خوردن کمک می کند.

خوردن شیرینی و تقویت حافظه غذایی تا یادتان بماند زیاد نخورید!

دانشمندان دانشگاه های جورجیا، جورجیا رجنتس و مرکز پزشکی چارلی نودوود کشف کرده اند که …

پاسخ دهید