خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : از باتری های خالی باتری نو بسازید!

آموزش ساخت : از باتری های خالی باتری نو بسازید!

در این پست ساختنی یاد می‌گیرید که چطور با باتری‌های خالی باتری‌های جدید بسازید. اندازه باتری‌هایی که می‌سازید هم بستگی به نیازتان دارد و می‌توانید آنها را تغییر دهید. با این ساختنی می‌توانید خیلی ساده کودکان را با طرز ساخت و نحوه کار باتری‌ها آشنا کنید.

باتری‌های خالی را دور نیاندازید و خودتان آنها را بازیافت کنید
باتری‌های خالی را دور نیاندازید و خودتان آنها را بازیافت کنید

ساخت باتری هم می‌تواند یک پروژه الکترونیکی یا کاردستی ساده برای مدرسه باشد و هم می‌تواند به طبیعت کمک کند. تصور کنید همه ما بجای دور انداختن باتری‌های خالی آنها را بازیافت کنیم و دوباره استفاده کنیم. اگر این ساختنی را جدی بگیرید کمک زیادی به کاهش زباله‌های الکترونیکی کرده اید.

گام اول : وسایل موردنیاز

  • یک باتری قلمی‌خالی
  • فویل آلومینیومی
  • یک جعبه کوچک
  • محلول آب نمک
  • کمی‌سیم

می‌بینید که برای ساخت باتری نیاز به خرید چیزی ندارید و می‌توانید همه چیز را در وسایل دورریختنی پیدا کنید.

گام دوم : کاتد را بسازید

بیشتر باتری‌های خشک یک میله کاتد (چیزی که ما نیاز داریم) دارند که دور آنها کیک خمیر الکترولیت مرطوب قرار دارد.
کاتد یا سر مثبت باتری باید از جنس کربن باشد که آن را از باتری قدیمی‌جدا می‌کنیم. با انبردست سر باتری را باز کنید و تا میله کربنی را ببینید. وقتی بالای میله کربنی را دیدید، آن را کاملاً بیرون بکشید.

گام سوم : آند را بسازید

میله آند باید به اندازه میله کاتد باشد
میله آند باید به اندازه میله کاتد باشد

برای ساختن آند باید یک میله کربنی به اندازه کاتد داشته باشیم و دور آن را فویل آلومینیومی‌بپیچیم. فویل آلومینیومی‌را دور میله کربنی رول کنید و اگر طول میله کوتاه است بالا و پایین فویل را آنقدر رول کنید که به اندازه میله کاتد دربیاید.

می‌توانید بجای فویل آلومینیومی‌از آند روی هم استفاده کنید اما فویل راحت تر پیدا میشود و به همین خاطر ما آن را انتخاب کرده ایم.

گام چهارم : الکترودها را سرجایشان قرار دهید

در جعبه را سوراخ کنید و الکترودها را از آن عبور دهید
در جعبه را سوراخ کنید و الکترودها را از آن عبور دهید

حالا باید هر دو الکترود را روی در جعبه نصب کنید. دو سوراخ روی در جعبه ای که انتخاب کرده اید بزنید و میله کاتد و آند را در آنها قرار دهید. دقت کنید سوراخ‌ها بیش از حد بزرگ نباشند. سر میله‌ها هم باید حدود یک و نیم سانتیمتر از در جعبه بیرون باقی بمانند.

گام پنجم : سیم‌های اتصال

چون داخل جعبه آب خواهیم ریخت باید با چسب سیم‌ها را ضد آب کنید
چون داخل جعبه آب خواهیم ریخت باید با چسب سیم‌ها را ضد آب کنید

میله کربنی سر مثبت باتری است و میله آلومینیومی‌سر منفی باتری.

حالا باید دو تکه سیم کوتاه ببرید و آنها را به دو الکترود باتری وصل کنید. با استفاده از چسب هم می‌توانید سیم‌ها را ضد آب کنیم.

گام ششم : الکترولیت را بسازید

جعبه کوچک تان را با محلول آب نمک پر کنید و در جعبه را به همراه میله‌ها سرجایش بگذارید. حالا جعبه را خوب تکان دهید تا نمک کاملاً در آب حل شود. اگر وقت دارید می‌توانید محلول را کاملاً اشباع کنید.

باتری بازیافتی آماده است

جریان خروجی این باتری‌های بازیافتی خیلی زیاد نیست اما اگر چندتا از این باتری‌ها را بهم متصل کنید می‌توانید به خروجی موردنظرتان را برسید. حالا نه تنها صاحب یک باتری مجانی شده اید بلکه از تولید زباله‌های الکترونیکی هم جلوگیری کرده اید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : از باتری‌های خالی باتری نو بسازید!
عنوان مطلب
آموزش ساخت : از باتری‌های خالی باتری نو بسازید!
توضیح کوتاه
با این ساختنی میتوانید خودتان باتری‌های خالی را بازیافت کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : آکواریوم مورچه بسازید فورمی کاریوم یا همان آکواریوم مورچه محلی برای نگه داری حشراتی مثل مورچه ها و موریانه ها و آشنا شدن با زندگی آنهاست. در این پست ساختنی طرز ساخت یک آکوا...
آموزش ساخت : پرده تاشو با طرح و رنگ دلخواه تان بدوزید... وقتی دوخت پرده تاشو را بلد باشید، می توانید با کمترین هزینه رنگ پرده ها را با دکور خانه تان هماهنگ کنید. دوخت پرده تاشو مزیت دیگری هم دارد؛ می توانید ...
با قطعات ارزان ماژول سنسور مادون قرمز بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک ماژول سنسور مادون قرمز را یاد می گیرید که می توانید آن را مستقیماً به ربات یا سایر پروژه های الکترونیکی وصل کنید. این آموزش ...
آموزش ساخت : سیستم روشنایی اضطراری بسازید... در بیشتر خانه ها چندتا شمع یا یک چراغ قوه برای وقتی که برق ها قطع است، پیدا میشود. اما آیا تابحال سعی کرده اید بعد از قطعی برق شمع یا چراغ قوه را پیدا...
قفسه دیواری را با چراغ های رنگی تزیین کنید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور قفسه دیواری را با نوار LED تزیین کنید. این پست شامل آموزش ساخت قفسه دیواری نمی شود. اگر می خواهید قفسه را هم خودتان بس...
با آردوینو لامپ چند رنگ بسازید و با اندروید کنترلش کنید... اگر تا به حال دستگاه های متصل به اندروید نساخته اید، این آموزش ساخت لامپ چند رنگ می تواند شروع خوبی باشد. در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک لامپ چند ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید