خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : از باتری های خالی باتری نو بسازید!

آموزش ساخت : از باتری های خالی باتری نو بسازید!

در این پست ساختنی یاد می‌گیرید که چطور با باتری‌های خالی باتری‌های جدید بسازید. اندازه باتری‌هایی که می‌سازید هم بستگی به نیازتان دارد و می‌توانید آنها را تغییر دهید. با این ساختنی می‌توانید خیلی ساده کودکان را با طرز ساخت و نحوه کار باتری‌ها آشنا کنید.

باتری‌های خالی را دور نیاندازید و خودتان آنها را بازیافت کنید
باتری‌های خالی را دور نیاندازید و خودتان آنها را بازیافت کنید

ساخت باتری هم می‌تواند یک پروژه الکترونیکی یا کاردستی ساده برای مدرسه باشد و هم می‌تواند به طبیعت کمک کند. تصور کنید همه ما بجای دور انداختن باتری‌های خالی آنها را بازیافت کنیم و دوباره استفاده کنیم. اگر این ساختنی را جدی بگیرید کمک زیادی به کاهش زباله‌های الکترونیکی کرده اید.

گام اول : وسایل موردنیاز

  • یک باتری قلمی‌خالی
  • فویل آلومینیومی
  • یک جعبه کوچک
  • محلول آب نمک
  • کمی‌سیم

می‌بینید که برای ساخت باتری نیاز به خرید چیزی ندارید و می‌توانید همه چیز را در وسایل دورریختنی پیدا کنید.

گام دوم : کاتد را بسازید

بیشتر باتری‌های خشک یک میله کاتد (چیزی که ما نیاز داریم) دارند که دور آنها کیک خمیر الکترولیت مرطوب قرار دارد.
کاتد یا سر مثبت باتری باید از جنس کربن باشد که آن را از باتری قدیمی‌جدا می‌کنیم. با انبردست سر باتری را باز کنید و تا میله کربنی را ببینید. وقتی بالای میله کربنی را دیدید، آن را کاملاً بیرون بکشید.

گام سوم : آند را بسازید

میله آند باید به اندازه میله کاتد باشد
میله آند باید به اندازه میله کاتد باشد

برای ساختن آند باید یک میله کربنی به اندازه کاتد داشته باشیم و دور آن را فویل آلومینیومی‌بپیچیم. فویل آلومینیومی‌را دور میله کربنی رول کنید و اگر طول میله کوتاه است بالا و پایین فویل را آنقدر رول کنید که به اندازه میله کاتد دربیاید.

در ساختنی بخوانید :  ساخت آبگرمکن خورشیدی مخصوص بچه ها

می‌توانید بجای فویل آلومینیومی‌از آند روی هم استفاده کنید اما فویل راحت تر پیدا میشود و به همین خاطر ما آن را انتخاب کرده ایم.

گام چهارم : الکترودها را سرجایشان قرار دهید

در جعبه را سوراخ کنید و الکترودها را از آن عبور دهید
در جعبه را سوراخ کنید و الکترودها را از آن عبور دهید

حالا باید هر دو الکترود را روی در جعبه نصب کنید. دو سوراخ روی در جعبه ای که انتخاب کرده اید بزنید و میله کاتد و آند را در آنها قرار دهید. دقت کنید سوراخ‌ها بیش از حد بزرگ نباشند. سر میله‌ها هم باید حدود یک و نیم سانتیمتر از در جعبه بیرون باقی بمانند.

گام پنجم : سیم‌های اتصال

چون داخل جعبه آب خواهیم ریخت باید با چسب سیم‌ها را ضد آب کنید
چون داخل جعبه آب خواهیم ریخت باید با چسب سیم‌ها را ضد آب کنید

میله کربنی سر مثبت باتری است و میله آلومینیومی‌سر منفی باتری.

حالا باید دو تکه سیم کوتاه ببرید و آنها را به دو الکترود باتری وصل کنید. با استفاده از چسب هم می‌توانید سیم‌ها را ضد آب کنیم.

گام ششم : الکترولیت را بسازید

جعبه کوچک تان را با محلول آب نمک پر کنید و در جعبه را به همراه میله‌ها سرجایش بگذارید. حالا جعبه را خوب تکان دهید تا نمک کاملاً در آب حل شود. اگر وقت دارید می‌توانید محلول را کاملاً اشباع کنید.

باتری بازیافتی آماده است

جریان خروجی این باتری‌های بازیافتی خیلی زیاد نیست اما اگر چندتا از این باتری‌ها را بهم متصل کنید می‌توانید به خروجی موردنظرتان را برسید. حالا نه تنها صاحب یک باتری مجانی شده اید بلکه از تولید زباله‌های الکترونیکی هم جلوگیری کرده اید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : از باتری‌های خالی باتری نو بسازید!
عنوان مطلب
آموزش ساخت : از باتری‌های خالی باتری نو بسازید!
توضیح کوتاه
با این ساختنی میتوانید خودتان باتری‌های خالی را بازیافت کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت زیورآلات رزینی با گیاه های خشک... اگر سلیقه طبیعی دارید و هر چیزی را با دیزاین طبیعی می پسندید، زیورآلات رزینی بهترین انتخاب برای شماست. با استفاده از رزین می توانید هر گیاه یا گل خشک ...
چراغ داخل کابینت اتوماتیک و تایمردار بسازید... اضافه کردن چراغ داخل کابینت یکی از ایده‌هایی است که زندگی را خیلی ساده‌تر می‌کند! در این ساختنی طرز ساخت یک چراغ داخل کابینت اتوماتیک را یاد می‌گیرید ...
با ظرف خرسی عسل چراغ رومیزی مخصوص کودک درست کنید... اگر شما هم دلتان نمی آید ظرف خرسی عسل را دور بریزید و دوست دارید آنها را به نحوی بازیافت کنید، دست بکار شوید و یک چراغ رومیزی بسازید. ساخت این چراغ رو...
آموزش ساخت : با دستگاه پخش CD پرینتر بسازید... قطعاً انتظار ندارید پرینتری که با دستگاه پخش CD می سازید، بخوبی پرینتر روی میزتان باشد. با این حال دستگاهی که در این ساختنی به آن می پردازیم، یک پرینت...
با پرینتر سه بعدی پایه آباژور با طرح میوه کاج بسازید... اگر از آباژور قدیمی تان خسته شده اید اما نمی خواهید برای خرید آباژور جدید هزینه کنید می توانید پایه یا روکش آباژور را عوض کنید. به این ترتیب با صرف کم...
با دستگاه برش لیزری چرخ دنده سیاره ای بسازید... چرخ دنده سیاره ای یکی از انواع چرخ دنده است که در ساخت انواع دستگاه های مکانیکی و الکترونیکی کاربرد دارد. در این ساختنی یاد می گیرید چطور خودتان چرخ د...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت پایه لپ تاپ چوبی را یاد می‌گیرید که دو فن …

پاسخ دهید