خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : از باتری های خالی باتری نو بسازید!

آموزش ساخت : از باتری های خالی باتری نو بسازید!

در این پست ساختنی یاد می گیرید که چطور با باتری های خالی باتری های جدید بسازید. اندازه باتری هایی که می سازید هم بستگی به نیازتان دارد و می توانید آنها را تغییر دهید. با این ساختنی می توانید خیلی ساده کودکان را با طرز ساخت و نحوه کار باتری ها آشنا کنید.

باتری های خالی را دور نیاندازید و خودتان آنها را بازیافت کنید
باتری های خالی را دور نیاندازید و خودتان آنها را بازیافت کنید

ساخت باتری هم می تواند یک پروژه الکترونیکی یا کاردستی ساده برای مدرسه باشد و هم می تواند به طبیعت کمک کند. تصور کنید همه ما بجای دور انداختن باتری های خالی آنها را بازیافت کنیم و دوباره استفاده کنیم. اگر این ساختنی را جدی بگیرید کمک زیادی به کاهش زباله های الکترونیکی کرده اید.

گام اول : وسایل موردنیاز

  • یک باتری قلمی خالی
  • فویل آلومینیومی
  • یک جعبه کوچک
  • محلول آب نمک
  • کمی سیم

می بینید که برای ساخت باتری نیاز به خرید چیزی ندارید و می توانید همه چیز را در وسایل دورریختنی پیدا کنید.

گام دوم : کاتد را بسازید

بیشتر باتری های خشک یک میله کاتد (چیزی که ما نیاز داریم) دارند که دور آنها کیک خمیر الکترولیت مرطوب قرار دارد.
کاتد یا سر مثبت باتری باید از جنس کربن باشد که آن را از باتری قدیمی جدا می کنیم. با انبردست سر باتری را باز کنید و تا میله کربنی را ببینید. وقتی بالای میله کربنی را دیدید، آن را کاملاً بیرون بکشید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : مدار تست ترانزیستور بسازید

گام سوم : آند را بسازید

میله آند باید به اندازه میله کاتد باشد
میله آند باید به اندازه میله کاتد باشد

برای ساختن آند باید یک میله کربنی به اندازه کاتد داشته باشیم و دور آن را فویل آلومینیومی بپیچیم. فویل آلومینیومی را دور میله کربنی رول کنید و اگر طول میله کوتاه است بالا و پایین فویل را آنقدر رول کنید که به اندازه میله کاتد دربیاید.

می توانید بجای فویل آلومینیومی از آند روی هم استفاده کنید اما فویل راحت تر پیدا میشود و به همین خاطر ما آن را انتخاب کرده ایم.

گام چهارم : الکترودها را سرجایشان قرار دهید

در جعبه را سوراخ کنید و الکترودها را از آن عبور دهید
در جعبه را سوراخ کنید و الکترودها را از آن عبور دهید

حالا باید هر دو الکترود را روی در جعبه نصب کنید. دو سوراخ روی در جعبه ای که انتخاب کرده اید بزنید و میله کاتد و آند را در آنها قرار دهید. دقت کنید سوراخ ها بیش از حد بزرگ نباشند. سر میله ها هم باید حدود یک و نیم سانتیمتر از در جعبه بیرون باقی بمانند.

گام پنجم : سیم های اتصال

چون داخل جعبه آب خواهیم ریخت باید با چسب سیم ها را ضد آب کنید
چون داخل جعبه آب خواهیم ریخت باید با چسب سیم ها را ضد آب کنید

میله کربنی سر مثبت باتری است و میله آلومینیومی سر منفی باتری.

حالا باید دو تکه سیم کوتاه ببرید و آنها را به دو الکترود باتری وصل کنید. با استفاده از چسب هم می توانید سیم ها را ضد آب کنیم.

گام ششم : الکترولیت را بسازید

جعبه کوچک تان را با محلول آب نمک پر کنید و در جعبه را به همراه میله ها سرجایش بگذارید. حالا جعبه را خوب تکان دهید تا نمک کاملاً در آب حل شود. اگر وقت دارید می توانید محلول را کاملاً اشباع کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : شارژر باتری خورشیدی بسازید

باتری بازیافتی آماده است

جریان خروجی این باتری های بازیافتی خیلی زیاد نیست اما اگر چندتا از این باتری ها را بهم متصل کنید می توانید به خروجی موردنظرتان را برسید. حالا نه تنها صاحب یک باتری مجانی شده اید بلکه از تولید زباله های الکترونیکی هم جلوگیری کرده اید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : از باتری های خالی باتری نو بسازید!
عنوان مطلب
آموزش ساخت : از باتری های خالی باتری نو بسازید!
توضیح کوتاه
با این ساختنی میتوانید خودتان باتری های خالی را بازیافت کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : یک کاناپه چوبی ارزان و شیک بسازید... اگر اهل ساختنی نباشید، ایده ساخت یک کاناپه در خانه کمی برایتان عجیب خواهد بود. اما خود شما هم میتوانید خیلی راحت این کاناپه را در خانه بسازید. برای سا...
با میوه بلوط و تیله شیشه ای آویز گردنبند ساده و شیک بسازید... اگر به زیورآلات دست ساز و با طرح طبیعی علاقه دارید، احتمالاً این آویز گردنبند را می پسندید. این آویز طرح میوه بلوط طراحی ساده اما منحصر به فردی دارد و...
عروسک پارچه ای شخصیت کارتونی محبوب تان را بسازید... ساخت عروسک پارچه ای اصلاً کار سختی نیست؛ فقط کافی است اصول اینکار را بلد باشید. در این ساختنی هم می خواهیم اصول ساخت عروسک پارچه ای را به شما یاد بدهی...
با تخت های قدیمی نیمکت فلزی شیک و بادوام بسازید... اگر یک تخت فلزی دارید که دیگر از آن استفاده نمی کنید و به ابزار جوشکاری هم دسترسی دارید، دست به کار شوید و یک نیمکت فلزی بسازید. این نیمکت فلزی برای ف...
با وسایل ساده و ارزان ماسک اسکورپین بسازید... این ساختنی مخصوص طرفداران مورتال کمبت است! در این ساختنی یاد می گیرید چطور بدون یک ریال هزینه ماسک اسکورپین را برای خودتان بسازید. اگر کودکی را می شنا...
طریقه ساخت سیم فنری با استفاده از سیم های معمولی... سیم فنری بهترین راه برای کوتاه کردن سیم های بلند در پروژه های مختلف است. حالت فنری این نوع سیم این امکان را فراهم می کند که سیم براحتی باز و بسته بشود...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید