خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : از باتری های خالی باتری نو بسازید!

آموزش ساخت : از باتری های خالی باتری نو بسازید!

در این پست ساختنی یاد می گیرید که چطور با باتری های خالی باتری های جدید بسازید. اندازه باتری هایی که می سازید هم بستگی به نیازتان دارد و می توانید آنها را تغییر دهید. با این ساختنی می توانید خیلی ساده کودکان را با طرز ساخت و نحوه کار باتری ها آشنا کنید.

باتری های خالی را دور نیاندازید و خودتان آنها را بازیافت کنید
باتری های خالی را دور نیاندازید و خودتان آنها را بازیافت کنید

ساخت باتری هم می تواند یک پروژه الکترونیکی یا کاردستی ساده برای مدرسه باشد و هم می تواند به طبیعت کمک کند. تصور کنید همه ما بجای دور انداختن باتری های خالی آنها را بازیافت کنیم و دوباره استفاده کنیم. اگر این ساختنی را جدی بگیرید کمک زیادی به کاهش زباله های الکترونیکی کرده اید.

گام اول : وسایل موردنیاز

  • یک باتری قلمی خالی
  • فویل آلومینیومی
  • یک جعبه کوچک
  • محلول آب نمک
  • کمی سیم

می بینید که برای ساخت باتری نیاز به خرید چیزی ندارید و می توانید همه چیز را در وسایل دورریختنی پیدا کنید.

گام دوم : کاتد را بسازید

بیشتر باتری های خشک یک میله کاتد (چیزی که ما نیاز داریم) دارند که دور آنها کیک خمیر الکترولیت مرطوب قرار دارد.
کاتد یا سر مثبت باتری باید از جنس کربن باشد که آن را از باتری قدیمی جدا می کنیم. با انبردست سر باتری را باز کنید و تا میله کربنی را ببینید. وقتی بالای میله کربنی را دیدید، آن را کاملاً بیرون بکشید.

گام سوم : آند را بسازید

میله آند باید به اندازه میله کاتد باشد
میله آند باید به اندازه میله کاتد باشد

برای ساختن آند باید یک میله کربنی به اندازه کاتد داشته باشیم و دور آن را فویل آلومینیومی بپیچیم. فویل آلومینیومی را دور میله کربنی رول کنید و اگر طول میله کوتاه است بالا و پایین فویل را آنقدر رول کنید که به اندازه میله کاتد دربیاید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : نشانه کتاب هری پاتر درست کنید

می توانید بجای فویل آلومینیومی از آند روی هم استفاده کنید اما فویل راحت تر پیدا میشود و به همین خاطر ما آن را انتخاب کرده ایم.

گام چهارم : الکترودها را سرجایشان قرار دهید

در جعبه را سوراخ کنید و الکترودها را از آن عبور دهید
در جعبه را سوراخ کنید و الکترودها را از آن عبور دهید

حالا باید هر دو الکترود را روی در جعبه نصب کنید. دو سوراخ روی در جعبه ای که انتخاب کرده اید بزنید و میله کاتد و آند را در آنها قرار دهید. دقت کنید سوراخ ها بیش از حد بزرگ نباشند. سر میله ها هم باید حدود یک و نیم سانتیمتر از در جعبه بیرون باقی بمانند.

گام پنجم : سیم های اتصال

چون داخل جعبه آب خواهیم ریخت باید با چسب سیم ها را ضد آب کنید
چون داخل جعبه آب خواهیم ریخت باید با چسب سیم ها را ضد آب کنید

میله کربنی سر مثبت باتری است و میله آلومینیومی سر منفی باتری.

حالا باید دو تکه سیم کوتاه ببرید و آنها را به دو الکترود باتری وصل کنید. با استفاده از چسب هم می توانید سیم ها را ضد آب کنیم.

گام ششم : الکترولیت را بسازید

جعبه کوچک تان را با محلول آب نمک پر کنید و در جعبه را به همراه میله ها سرجایش بگذارید. حالا جعبه را خوب تکان دهید تا نمک کاملاً در آب حل شود. اگر وقت دارید می توانید محلول را کاملاً اشباع کنید.

باتری بازیافتی آماده است

جریان خروجی این باتری های بازیافتی خیلی زیاد نیست اما اگر چندتا از این باتری ها را بهم متصل کنید می توانید به خروجی موردنظرتان را برسید. حالا نه تنها صاحب یک باتری مجانی شده اید بلکه از تولید زباله های الکترونیکی هم جلوگیری کرده اید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : از باتری های خالی باتری نو بسازید!
عنوان مطلب
آموزش ساخت : از باتری های خالی باتری نو بسازید!
توضیح کوتاه
با این ساختنی میتوانید خودتان باتری های خالی را بازیافت کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

ساخت چراغ خواب را با کاغذ و سیم تجربه کنید!... اگر اهل هنر گلسازی باشید، حتماً ساخت گل با کاغذ و سیم را بلد هستید. در این ساختنی طرز ساخت چراغ خواب با این گل های کاغذی را یاد می گیرید. هزینه ساخت چ...
آموزش ساخت : قلب نخی؛ یک کاردستی ارزان و کاربردی... در این ساختنی یک کاردستی ساده و ارزان را یاد می گیرید که کاربردهای زیادی دارد. این قلب های نخی هم خیلی راحت و سریع درست میشوند و هم خیلی متنوع هستند. ...
آموزش ساخت : بدون مهارت خیاطی پیژامه بدوزید... در این ساختنی یاد می گیرید که چطور یک پیژامه در هر سایزی که می خواهید بسازید. برای دوختن پیژامه با این روش نیاز نیست خیاطی بلد باشید و حتماً هم از نتی...
آموزش ساخت : مدار آمپلی فایر خودرو بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت مدار آمپلی فایر خودرو با TDA2003 را یاد می گیرید. برای ساخت این مدار الکترونیکی از قطعات ارزان و معمولی استفاده میشود و ساخ...
رگولاتور سوئیچینگ بسازید و با برد آردوینو کنترلش کنید... در این ساختنی طرز ساخت یک رگولاتور سوئیچینگ را یاد می گیرید که با برد آردوینو کنترل می شود. رگولاتورها و مبدل های بر پایه آردوینو معمولاً با اتصال یک ...
سوپ بروکلی و کرفس ؛ سبک، خوشمزه و پر از ویتامین... این سوپ بروکلی کرمی، سالم و پر از ویتامین را به شما کمک میکند سالم بمانید! این سوپ بروکلی برای رفع سموم بدن بسیار مفید است و بخاطر سبک بودنش هضمش هم خ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید