خانه / دنیای اطراف ما / تئوری تکامل :10 ویژگی مهم که انسان ها را از حیوانات متمایز می کند

تئوری تکامل :10 ویژگی مهم که انسان ها را از حیوانات متمایز می کند

از هر نظری که نگاه کنیم ، انسان ها موجودات عجیب و غریبی هستند . انسان ها تنها گونه هایی هستند که با مغز پر ظرفیت خود دنیای اطرافشان را به شدت تغییر داده اند. اما چه ویژگی های در ما هست که ما را از دسته حیوانات جدا و “انسان” می کند. مطمئن هستیم خیلی از این ویژگی ها شما را حیرت زده خواهد کرد.

1توانایی تکلم

حنجره ، یا جعبه صدای موجود در گلوی انسان در مقایسه با شامپانزه ها در محلی پایین تر قرار گرفته است. این یکی از چندین دلیلی است که ما می توانیم حرف بزنیم. تخمین زده می شود تکامل این حنجره پایین افتاده از حدود 350 هزار سال پیش در اجداد انسان ها شروع شده است.

انسان های مدرن دارای استخوان لامی (Hyoid) کوتاه شده هستند که در طی فرآیند تکامل به وجود آمده و تغییر کرده است. استخوان لامی یک استخوان نعل اسبی شکل است که زیر زبان قرار دارد. این استخوان به استخوان های دیگری در بدن وصل نیست و همین استخوان است که به ما اجازه می دهد که کلمات را واضح بیان کنیم.

2ایستادن روی دو پا

در میان همه نخستینیان ، انسان ها تنها گونه ای هستند که روش اصلی راه رفتنشان روی دوپا است . خب این چه مزیتی برای ما دارد؟ دانشمندان بر این باورند که همین ویژگی باعث شده است که دستان ما آزاد بماند و ما از آن ها برای کار با ابزار استفاده کنیم.

اما این دستاورد بزرگ هزینه بزرگی هم به همراه داشته است . لگن انسان برای راه رفتن روی دوپا تکامل پیدا کرده است. این ویژگی را با مغز و در نتیجه سر بزرگ نوزاد انسان جمع کنید تا بدانید چرا زایمان انسان ها به شکل خطرناکی سخت تر از زایمان حیوانات است. چقدر خطرناک ؟ تا همین قرن پیش مهم ترین عامل مرگ و میر زنان ، مرگ و میر در هنگام یا پس از زایمان بوده است !

در ساختنی بخوانید :  تماشای آکواریوم سلامت انسان را افزایش می دهد

یکی دیگر از مشکلاتی که ایستاده بودن برای انسان ایجاد کرده است گودی کمری است یا همان انحنای ستون مهره ها در نزدیک پاهاست که برای حفط تعادل انسان در هنگام راه رفتن و ایستادن ضروری است ، همین انحنا باعث می شود که که انسان ها معمول از درد و کشیدگی عضلات کمر در عذاب باشند.

انسان ها نسبت به دیگر نخستینیان ریشه های موی بیشتری دارند اما موی آن ها نازک تر و کوتاه تر و کم رنگ تر است
انسان ها نسبت به دیگر نخستینیان ریشه های موی بیشتری دارند اما موی آن ها نازک تر و کوتاه تر و کم روشن تر است

3بی مو بودن

ما در مقایسه با پسر عموهای ژنتیکی خود بسیار بی مو تر هستیم . البته به شکل تعجب آوری یک اینچ مربع از پوست انسان فولیکول های موی بیشتری از بقیه نخستینیان دارد، اما انسان ها اغلب موهای نازک تر،کوتاه تر و روشن تری دارند.

4دستان انسان

برخلاف باور رایج مردم ، انسان ها تنها نخستینیانی نیستند که دارای انگشت شست قابل خم شدن هستند ، اکثر نخستینیان این قابلیت را دارا هست . حتی می توانیم بگوییم از آنجایی که ما مثل خیلی نخستی دیگر شست پای قابل خم شدن نداریم ، در این زمینه عقب تر از نخستینیان هستیم. اما چیزی که ما انسان ها را متمایز می کند، این است که می توانیم شست دستمان را در عرض انگشتان دیگر حرکت دهیم . همچنین می توانیم انگشت حلقه و انگشت کوچک خود را به شست بچسبانیم و فشار دهیم. این ویژگی است که به انسان را مجهز پنچه ای قدرت مند می کند و این امکان را به انسان می دهد که به شکل خوبی از ابزار استفاده کند.

انسان ها دست های منحصر به فردی دارند
انسان ها دست های منحصر به فردی دارند

 ادامه این مطلب را در صفحه بعد بخوانید

خلاصه مطلب
10 ویژگی مهم که انسان ها را از حیوانات متمایز می کند
عنوان مطلب
10 ویژگی مهم که انسان ها را از حیوانات متمایز می کند
توضیح کوتاه
ده ویژگی تکامل انسان ها که آن ها را از بقیه حیوانات متمایز می کند
نویسنده

بیشتر بخوانید:

بیماری ابولا (Ebola) را بهتر بشناسیم شیوع بیماری کشنده ابولا (Ebola) در غرب قاره افریقا تا کنون باعث هزاران مورد مرگ شده است. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO) تا کنون رسما 5000 نفر به د...
دست نوشته های داروین برای تصمیم به ازدواج... وقتی با یک تصمیم مهم در زندگی روبرو می شوید، یک راه حل طبقه بندی دانسته ها است. آیا لازم است یک اتومبیل جدید بخرید؟ آیا باید از دانشگاه بیرون بیایید و...
چطور مغز ما افکار جدید می سازد؟ تحقیقی تازه که در شماره سپتامبر نشریه پیشرفت های آکادمی ملی علوم (Proceedings of the National Academy of Sciences) منتشر شد و استیون فرنکلند (Steven F...
کرم پهن و رشد سر و مغز گونه های مختلف از بدن یک گونه... دانشمندان با دست کاری کرم پهن،سر گونه جدیدی را از آن رشد دادند. زیست شناسان دانشگاه تافت گونه ای کرم پهن، دوروتوسفالا (dorotocephala) در بالا سمت چپ ت...
فسیل دایناسور هایی که کشفشان دنیای علم را عوض کرد... در این مقاله با داستان فسیل دایناسور هایی آشنا می شوید که کشف آن ها دنیای علم را متحول کرد. به تازگی مزایده فروش یک اسکلت دایناسور که در صخره ه...
اگر حشرات نبودند چه بلایی سر زندگی در زمین می آمد؟... "اااااه! یه حشره!" این عکس العمل خیلی از مردم است وقتی که احساس می کنند شش پای یک حشره روی بدن آن ها راه می رود. این تنفر خوب نیست، زیرا نه تنها بیشتر...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

آه کشیدن واکنشی است که در هنگام خستگی ، ناراحتی یا تمام شدن یک کار سخت از خود نشان می دهید

علت آه کشیدن انسان ها چیست ؟

خستگی ، ناراحتی و احساس راحتی سه حس کاملا متفاوت هستند . اما به نظر …

پاسخ دهید