لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران
خانه / اخبار / تصاویری حیرت آور از اولین رویا پردازی هوش مصنوعی گوگل

تصاویری حیرت آور از اولین رویا پردازی هوش مصنوعی گوگل

مهندسان گوگل در حال تعبیر رویای کامپیوترشان هستند . تعجب کردید ؟ بله گوگل با تکنولوژی هوش مصنوعی منحصر به فردش رایانه‌هایی ساخته است که می‌توانند رویا ببینند و آن طور که به نظر می‌رسد، از این به بعد باید بگوییم ربات در خواب بیند پنبه دانه ! البته نا گفته نماند در رویای این موجودات هوشمند مصنوعی ، حلزون خوکی و شتر-پرنده و سگ-ماهی و خدا می‌داند چه موجودات عجیب و غریب دیگری دیده می‌شود.

هوش مصنوعی و رویاپردازی

بعد از آزمایش و بررسی توانایی سرور‌های گوگل در شناسایی و ساخت تصاویر از اشیا پیرامون ما (مانند موز یا لیوان) نتیجه گیری اصلی انجام شد و نتیجه به دست آمده یک تصویر موزایی شبیه به سبک نقاشی‌های اشر و درون مایه‌های شبیه سبک سالوادور دالی بود.

حالا منظور از درست کردن این رویا‌های عجیب و غریب چه بوده است ؟ منظور این آزمایش پیدا کردن پتانسیل قدرت تخیل و هنرمندی نسل ربات‌ها بوده است یا منظور علمی‌دیگری هم برای این آزمایش وجود داشته است ؟

این طور که گوگلی‌ها می‌گویند،این آزمایش کاملا علمی‌بوده است ! گوگل می‌خواهد بداند که رایانه‌ها چقدر خوب یاد می‌گیرند!

هوش مصنوعی گوگل و شبکه عصبی الکتریکی آن مانند یک مغز رایانه ای است. این مغز از مغز حیوانات الهام گرفته است. وقتی مهندسان گوگل یک تصویر را وارد شبکه عصبی می‌کنند. اولین لایه از نرون‌ها نگاهی به آن می‌اندازند. بعد از آن برداشتشان را به لایه بعدی “می‌گویند” ، حالا لایه دوم با این برداشت‌ها نگاهی به تصویر می‌اندازند و برداشتشان را به لایه بعدی می‌گویند … این فرآیند حدود 10 تا 30 بار تکرار می‌شود. هر لایه مشخصات اصلی که به نظرش آمده است را نگه می‌دارد تا در آخر معلوم شود که ماهیت عکس چه بوده است . بعد از این مرحله شبکه عصبی به شما خواهد گفت که به نظرش تصویر نشان داده شده ، تصویر چه چیزی است.البته برخی اوقات هم این شبکه موفق به شناسایی نمی‌شود. خلاصه این روند، موتور راه انداز فناوری تشخیص تصویر گوگل است .

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : سلول های سرطانی را با امواج صوتی شناسایی کنید
شبکه عصبی مصنوعی گوگل، از موضوعاتی که دریافت می‌کند تصویر و رویای خودش را می‌سازد- میشل تایکا (Micheal Tyka) پژوهشگر گوگل
شبکه عصبی مصنوعی گوگل، از موضوعاتی که دریافت می‌کند تصویر و رویای خودش را می‌سازد- میشل تایکا (Micheal Tyka) پژوهشگر گوگل

تیم گوگل در یافته است که می‌تواند این پردازش‌ها را خیلی بهبود ببخشد . آن‌ها اسم یک شی را به شبکه عصبی گوگل دادند و از آن خواستند که یک تصویر از آن درست کند. رایانه سعی می‌کند با برخی ویژگی‌های برجسته آن شی بیشتر درگیر شود. برای مثال وقتی ما تصویر یک چنگال را از شبکه هوش گوگل می‌خواهیم ، این شبکه باید تشخیص دهد که تعریف چنگال ، دو تا چهار دندانه نیزه مانند و یک دسته است. اما ویژگی‌های دیگر مثل اندازه،رنگ و نحوه قرار گیری ویژگی‌های مهم یک چنگال محسوب نمی‌شوند.

عکس که در بالا توسط هوش گوگل ایجاد شده است برای همین موضوع است که مطمئن شویم رایانه گوگل مفهاهیم را به درستی دریافته است یا نه !

برخی اوقات هم نتایج به دلخواه گوگلی‌ها در نیامده است ، برای مثال عکس این دمبل را ببینید :

 

تصور هوش مصنوعی گوگل از یک دمبل – میشل تایکا / گوگل
تصور هوش مصنوعی گوگل از یک دمبل – میشل تایکا / گوگل

 

حتما متوجه شدید که هیچ دمبلی که توسط رایانه رویا پردازی شده بود بدون یک بازوی بزرگ و ماهیچه ای کامل نیست. در واقع کامپیوتر گوگل به اشتباه فکر می‌کند که دمبل‌ها به همراه یک دست قدرت مند به فروش می‌رسند! البته باید هوش مصنوعی گوگل را برای این اشتباهش بخشید ، وقتی شما در گوگل کلمه دمبل را جستجو می‌کنید، همیشه یک انسان قوی هیکل با دستان قدرت مند ماهیچه ای که دمبل‌ها را در دست گرفته ظاهر می‌شود. پس کامپیوتر یاد گرفته است که دمبل همیشه با دستی که آن را نگه داشته دیده می‌شود.

حقیقت این است که رایانه‌ها تصاویر را به گونه ای درک می‌کنند که هنرمندان انسانی حتی نمی‌توانند چیزی شبیه به آن‌ها را در رویا ببینند. آن‌ها ساختمان‌ها را در میان ابرها ، معابد را در درون درخت‌ها و پرندگان را درون برگ می‌بینند. عکس زیر دقت کنید :

در ساختنی بخوانید :  افزایش فقر جهانی در اثر تغییرات آب و هوایی

 

هوش مصنوعی گوگل به دنبال عکس ساختمان‌ها و پرندگان در بین یک منظره – مایکل تایکا / گوگل
هوش مصنوعی گوگل به دنبال عکس ساختمان‌ها و پرندگان در بین یک منظره – مایکل تایکا / گوگل

پدیده‌هایی با جزئیات خیره کننده که انگار از نا کجا آباد ناگهان ظاهر می‌شوند. این تصویر پردازش شده از آسمان ابری ثابت می‌کند که هوش مصنوعی گوگل قهرمان پیدا کردن شکل‌های مختلف در میان ابرهای آسمان است.

 

هوش مصنوعی گوگل در تلاش برای پیدا کردن تصاویر مختلف در آسمان ابری – میشل تایکا/گوگل
هوش مصنوعی گوگل در تلاش برای پیدا کردن تصاویر مختلف در آسمان ابری – میشل تایکا/گوگل

 

یک تصویر کلوس آپ از یک مخلوق عجیب و غریب که هوش گوگل در میان ابرها تشخیص داده است – میشل تایکا/گوگل
یک تصویر کلوس آپ از یک مخلوق عجیب و غریب که هوش گوگل در میان ابرها تشخیص داده است – میشل تایکا/گوگل

تکنیک خلق تصاویری بدیع و کاملا جدید به “از آغاز سازی” (inceptionism) معروف شده است . یگ گالری از این عکس‌ها به وجود آمده است که می‌توانید در آن هنر هوش مصنوعی را ببینید.
اما در آخر ، طراحان کامپیوتر را در خلق آثار هنری اش کاملا آزاد و مختار گذاشتند . در قسمت پایانی عکس‌هایی را می‌بینید که از ذهن مکانیکی یک هوش مصنوعی سرچشمه گرفته اند. همان چیزی که مهندسان گوگل به آن رویای هوش مصنوعی می‌گویند. بوم نقاشی این ذهن مصنوعی یک عکس از نویز سفید بود. خلاقیت هوش مصنوعی الگوهای مختلفی را از میان نویز سفید بیرون کشیدو این رویاها را ساخت. رویاهایی که از یک تخیل بی حد و مرز می‌آیند …

عکس رویا پردازی هوش مصنوعی گوگل روی بوم خالی (نویز سفید) – میشل تایکا / گوگل
عکس رویا پردازی هوش مصنوعی گوگل روی بوم خالی (نویز سفید) – میشل تایکا / گوگل

 

رایانه در حال تلاش برای تشخیص الگوهای رویا از میان نویز سفید – میشل تایکا / گوگل
رایانه در حال تلاش برای تشخیص الگوهای رویا از میان نویز سفید – میشل تایکا / گوگل

 

 

منبع

خلاصه مطلب
عنوان مطلب
تصاویری حیرت آور از اولین رویا پردازی هوش مصنوعی گوگل
توضیح کوتاه
مهندسان هوش مصنوعی گوگل رایانه‌هایی طراحی کرده اند که رویا پردازی می‌کنند
نویسنده

در ساختنی بخوانید :

قهوه ، چهار دلیل برای نوشیدن یک فنجان دیگر... بعضی ها داغ آن را دوست دارند و بعضی ها سرد و بعضی ها اصلا آن را دوست ندارند. تا همین اواخر نوشیدن قهوه در لیست چیز هایی بود که برای سالم بودن باید ترک...
انسان های اولیه DNA های بیشتری داشته اند پژوهشگران تفاوت DNA  صدها تن را در سراسر جهان بررسی کرده اند تا بفهمند انتخاب طبیعی چطور ژنوم انسان را تحت تاثیر قرار داده است. اون ایشلر (Evan Eichle...
سازمان بهداشت جهانی : فقط یک ساعت در روز از هدفون استفاده کنید... اگر امروز با صدای بلند موزیک گوش می دهید، ممکن است فردا دیگر نتوانید موزیک گوش دهید. این را ساختنی نمی گوید؛ این یک نقل قول از سازمان بهداشت جهانی است...
اخبار علمی : کشف فلز باستانی اوریچالکوم در لاشه کشتی باستانی... وقتی جزیره افسانه ای آتلانتیک در اقیانوس غرق شد، همه منابع اوریچالکوم (یک فلز باستانی که در متون باستانی به آن اشاره شده) را هم با خود به زیر آب برد. ...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

مغز مصنوعی با استفاده از ممیستور ها

با ممیستور ها یک قدم به ساختن مغز مصنوعی نزدیک تر شده ایم !

پژوهشگران موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو یک قدم به ساخت شبکه عصبی نزدیک شده اند …

پاسخ دهید