خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : یک مبل راحتی با قفسه کتاب بسازید

آموزش ساخت : یک مبل راحتی با قفسه کتاب بسازید

اگر دنبال یک مبل راحتی برای مطالعه هستید و دیگر قفسه‌های کتابخانه تان جایی برای کتاب‌ها ندارد، این ساختنی را به شما توصیه می‌کنیم. این مبل راحتی قفسه‌هایی برای نگهداری کتاب دارد که دست کم 50 جلد کتاب را در خود جای می‌دهند. به این ترتیب با این آموزش ساخت هم صاحب یک مبل راحتی می‌شوید و هم یک کتابخانه جمع و جور نصیب تان می‌شود.

نمونه‌های مشابه این مبل راحتی در بازار وجود دارد اما کمی‌گران است. ساخت این مبل خیلی ارزان تر از خریدن آن است و میتواند یک هدیه مناسب برای دوستان اهل مطالعه تان باشد. برای ساخت مبل راحتی نیاز به مهارت نجاری خاصی ندارید و فقط باید ابزار نجاری و فضای کار داشته باشید.

با این مبل راحتی مشکل کمبود جا برای کتاب و سی دی در اتاق نشیمن حل میشود
با این مبل راحتی مشکل کمبود جا برای کتاب و سی دی در اتاق نشیمن حل میشود

ابعاد مبل راحتی را می‌توانید با توجه به نیازتان تغییر دهید؛ مبلی که در تصویر می‌بینید 105 سانتیمتر عرض، 87 سانتیمتر طول و 73 سانتیمتر ارتفاع دارد.

گام اول : وسایل و ابزار موردنیاز

 • دو ورقه تخته سه لا (با توجه به ابعادی که برای مبل انتخاب کرده اید)
 • 6 عدد الوار کاج 2.5 در 5 سانتیمتر به طول 2.4 متر
 • 4 عدد الوار کاج 5 در 5 سانتیمتر به طول 2.4 متر
 • دو جعبه پیچ پاکتی
 • یک بطری چسب چوب

ابزار موردنیاز

 • اره رومیزی
 • دریل
 • اره عمودبر
 • میخ کوب و کمپرسور
 • گیره در اندازه مختلف
 • چکش، متر و گونیا

گام دوم : قسمت اصلی را بسازید

کارتان را با ساخت قسمت اصلی مبل آغاز کنید. ابتدا تخته سه لا را به اندازه موردنظرتان ببرید و سپس با استفاده از الوارهای کاج 5 در 5 لبه‌های پایه را بسازید. طول الوارهای کنار پایه 73 سانتیمتر است اما اگر بخواهید میتوانید اندازه آنها را کوچک تر کنید.

بین الوارهای 5 در 5 چهار الوار 2.5 در 5 قرار دهید. این الوارهای عرضی حتماً باید در سازه قرار بگیرند تا مقاومت آن افزایش پیدا کند. برای وصل کردن الوارها از چسب و پیچ پاکتی استفاده کنید.

گام سوم : پایه را بسازید

این پایه‌ها برای قرار گرفتن تخته وسط مبل درنظر گرفته شده اند. برای ساخت پایه هم از الوارهای 2.5 در 5 استفاده کنید. الوارها را در اندازه مناسب ببرید و آنها را روی یکی از الوارهای عرضی بچسبانید. همانطور که در تصویر می‌بینید نباید به چسب اکتفا کنید و از پیچ پاکتی هم استفاده کنید.

گام چهارم : قفسه‌های پایینی

برای ساخت طبقه اول قفسه‌ها فقط باید الوارها را به اندازه فاصله بین کف مبل و الوارهای عرضی ببرید و آنها را با فواصل یکسان سرجایشان بچسبانید. تعداد الوارهایی که می‌برید به تعداد قفسه‌هایی که در نظر دارید بستگی دارد. توصیه می‌کنیم اندازه قفسه‌ها بقدری باشد که در هر کدامشان حداقل 5 کتاب با ضخامت متوسط جا شود.

به حدس تان اکتفا نکنید و قبل از چسباندن الوارها با چند کتاب از مناسب بودن طولب که در نظر گرفته اید مطمئن شوید.

گام پنجم : قسمت نشیمن

برای اضافه کردن قسمت نشیمن مبل راحتی ابتدا باید یک تکه تخته سه لا به اندازه تکه ای که کف مبل قرار گرفته ببرید. بعد از بریدن این تکه آن را با الوارهای عرضی تراز کنید و با چسب بچسبانید.

برای قسمت نشیمن مبل به سه تکه تخته سه لا و دو الوار چوبی 5 در 5 نیاز دارید. ابتدا تخته سه لاها را در ابعاد موردنظرتان ببرید و سپس آنها را با چسب و پیچ پاکتی وسط سازه بچسبانید. همانطور که می‌بینید نشیمن مبل با لبه جلویی تراز است و از عقب مبل کمی‌فاصله دارد. الوارها را هم عمودی به جلوی قسمت نشمین بچسبانید. قسمت نشمیمنی که در تصویر می‌بینید 72 سانتیمتر طول و 66 سانتیمتر عرض دارد.

گام ششم : قفسه‌های کناری و پشتی

برای ساختن قفسه‌های بالایی باید برعکس قفسه‌هایی پایینی عمل کنید. در قفسه‌های پایینی الوارهای عمودی را بریدید اما اینجا باید ابتدا الوارهای عمودی را وصل کنید و سپس الوارهای افقی را بین آنها بچسبانید.

الوارهای این طبقه همگی 5 در 5 هستند. برای شروع کار باید اندازه الوارهای عمودی را مشخص کنید. طول یکی از چهار الوار دور مبل از بالا تا تخته افقی وسطی را اندازه بگیرید و 12 الوار در آن اندازه ببرید. البته اگر می‌خواهید قفسه‌ها عریض تر باشند باید تعداد الوارهای عمودی را کمتر کنید. همانطور که در تصویر می‌بیند در هر سه طرف مبل (دو طرف و پشتی مبل) چهار الوار قرار می‌گیرد که باید فواصل یکسان داشته باشند.

فاصله بین دوتا از الوارهای عمودی را اندازه بگیرید و 17 الوار در آن اندازه ببرید. این الوارها همان الوارهای افقی هستند که بین الوارهای عمودی (درست در نقطه وسط) قرار می‌گیرند تا قفسه‌ها کامل شوند. برای هر کدام از سه طرف مبل راحتی 5 الوار افقی لازم دارید و دو الوار دیگر هم بین الوار کناری قسمت نشیمن و الوار دور مبل قرار می‌گیرند. برای چسباندن این الوارها از چسب و پیچ پاکتی استفاده کنید.

بعد از اینکه همه الوارها را چسباندید و قفسه‌ها را ساختید با گیره الوارها را بهم ببندید تا چسب خوب خشک شود.

گام هفتم : قفسه بالایی

حتماً متوجه شده اید که طول قفسه‌های کناری و بالایی بسیار بلند است و باید طول آنها را کاهش دهیم . برای اینکار باید با تخته سه لا این فضا را دو قسمت کنیم تا یک قفسه بالایی هم داشته باشیم. برای اینکار به سه تخته نیاز داریم.

ابتدا باید طول و عرض این تخته‌ها را مشخص کنید. هنگام محاسبه طول و عرض تخته‌ها حتماً از قلم و کاغذ استفاده کنید تا اشتباهی پیش نیاید. بعد از اینکه تخته‌ها بریدید آنها را درست وسط الوارها قرار دهید و با چسب و پیچ پاکتی سرجایشان بچسبانید.

حتماً از گیره استفاده کنید تا چسب کاملاً خشک شود و تخته‌ها در طول خشک شدن جابجا نشوند. حالا بدنه چوبی مبل آماده است.

گام هشتم : مبل را رنگ کنید

اگر در قسمت‌های قبل تخته‌ها الوارها را سنباده نزده اید باید قبل از شروع رنگ آمیزی آنها را کاملاً سنباده بزنید. بعد از پاک کردن خاک اره‌ها با یک دستمال خشک شروع به رنگ زدن مبل کنید.

دقت کنید که همه جای این مبل دیده می‌شود و به همین خاطر هیچ قسمتی از آن نباید بدون رنگ بماند؛ البته بجز قسمت داخلی نشیمن.

مبل راحتی مخصوص مطالعه آماده است

مبل راحتی مخصوص مطالعه آماده است
مبل راحتی مخصوص مطالعه آماده است

بعد از این که رنگ کاملاً خشک شد، داخل قسمت نشیمن را با کوسن و پشتی که انتخاب کرده اید بپوشانید. حالا می‌توانید این مبل راحتی را کنار کتابخانه تان بگذارید و از مطالعه لذت ببرید.

با این مبل راحتی براحتی می‌توانید مشکل کمبود جا را حل کنید. توصیه می‌کنیم همه قفسه‌ها را با کتاب پر نکنید و داخل چند تا از آنها گلدان و وسایل تزیینی بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : یک مبل راحتی با قفسه کتاب بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : یک مبل راحتی با قفسه کتاب بسازید
توضیح کوتاه
با این مبل مشکل کمبود جا برای کتاب و سی دی در اتاق نشیمن کاملاً حل میشود.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

نصب و راه اندازی ژنراتور برق را به روش صحیح انجام بدهید... خیلی از خانه ها هنگام قطعی برق از ژنراتور برق استفاده می کنند. اگر شما هم قصد خرید ژنراتور برق دارید، خوب است بدانید خودتان هم می توانید آن را نصب کنی...
دستبند قلاب بافی ساده و شیک ببافید در این ساختنی یک روش ساده برای بافت دستبند یاد می گیرید. برای بافت این دستبند قلاب بافی نیاز به مهارت زیادی ندارید و آشنایی با گره های اصلی کافی است. ...
آموزش ساخت : لانگ بورد الکتریکی بسازید – قسمت دوم... در این ساختنی یاد می گیرید که چطور یک لانگ بورد الکتریکی بسازید. ما در این آموزش ساخت فقط طرز کار را به شما یاد نمی دهیم بلکه راجع به تمام قطعات، کارک...
منبع تغذیه آزمایشگاهی ساده و ارزان بسازید... منبع تغذیه آزمایشگاهی یکی از گران ترین انواع منبع تغذیه است که کاربردهای زیادی هم دارد و تقریباً در هر ساختنی الکترونیکی بدرد میخورد. در این ساختنی می...
پروژه آردوینو : با ترکیب نور، صدا و الکترونیک یک ساز چندنفره بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک پروژه آردوینو متفاوت، جالب و البته سرگرم کننده را یاد می گیرید. یک گنبد چوبی که از ۱۲۰ مثلث ساخته می شود و هر مثلث یک LED و ...
اسپیکر وایرلس بدون نیاز به وای فای و بلوتوث بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک اسپیکر وایرلس را یاد می گیرید که برای اتصال به موبایل یا سایر دستگاه های پخش کننده موسیقی نیاز به بلوتوث و وای فای هم ندارد....

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید