خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : یک مبل راحتی با قفسه کتاب بسازید

آموزش ساخت : یک مبل راحتی با قفسه کتاب بسازید

اگر دنبال یک مبل راحتی برای مطالعه هستید و دیگر قفسه های کتابخانه تان جایی برای کتاب ها ندارد، این ساختنی را به شما توصیه می کنیم. این مبل راحتی قفسه هایی برای نگهداری کتاب دارد که دست کم 50 جلد کتاب را در خود جای می دهند. به این ترتیب با این آموزش ساخت هم صاحب یک مبل راحتی می شوید و هم یک کتابخانه جمع و جور نصیب تان می شود.

نمونه های مشابه این مبل راحتی در بازار وجود دارد اما کمی گران است. ساخت این مبل خیلی ارزان تر از خریدن آن است و میتواند یک هدیه مناسب برای دوستان اهل مطالعه تان باشد. برای ساخت مبل راحتی نیاز به مهارت نجاری خاصی ندارید و فقط باید ابزار نجاری و فضای کار داشته باشید.

با این مبل راحتی مشکل کمبود جا برای کتاب و سی دی در اتاق نشیمن حل میشود
با این مبل راحتی مشکل کمبود جا برای کتاب و سی دی در اتاق نشیمن حل میشود

ابعاد مبل راحتی را می توانید با توجه به نیازتان تغییر دهید؛ مبلی که در تصویر می بینید 105 سانتیمتر عرض، 87 سانتیمتر طول و 73 سانتیمتر ارتفاع دارد.

گام اول : وسایل و ابزار موردنیاز

 • دو ورقه تخته سه لا (با توجه به ابعادی که برای مبل انتخاب کرده اید)
 • 6 عدد الوار کاج 2.5 در 5 سانتیمتر به طول 2.4 متر
 • 4 عدد الوار کاج 5 در 5 سانتیمتر به طول 2.4 متر
 • دو جعبه پیچ پاکتی
 • یک بطری چسب چوب

ابزار موردنیاز

 • اره رومیزی
 • دریل
 • اره عمودبر
 • میخ کوب و کمپرسور
 • گیره در اندازه مختلف
 • چکش، متر و گونیا

گام دوم : قسمت اصلی را بسازید

کارتان را با ساخت قسمت اصلی مبل آغاز کنید. ابتدا تخته سه لا را به اندازه موردنظرتان ببرید و سپس با استفاده از الوارهای کاج 5 در 5 لبه های پایه را بسازید. طول الوارهای کنار پایه 73 سانتیمتر است اما اگر بخواهید میتوانید اندازه آنها را کوچک تر کنید.

بین الوارهای 5 در 5 چهار الوار 2.5 در 5 قرار دهید. این الوارهای عرضی حتماً باید در سازه قرار بگیرند تا مقاومت آن افزایش پیدا کند. برای وصل کردن الوارها از چسب و پیچ پاکتی استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  با برد آردوینو درام الکترونیکی بسازید [Arduino]

گام سوم : پایه را بسازید

این پایه ها برای قرار گرفتن تخته وسط مبل درنظر گرفته شده اند. برای ساخت پایه هم از الوارهای 2.5 در 5 استفاده کنید. الوارها را در اندازه مناسب ببرید و آنها را روی یکی از الوارهای عرضی بچسبانید. همانطور که در تصویر می بینید نباید به چسب اکتفا کنید و از پیچ پاکتی هم استفاده کنید.

گام چهارم : قفسه های پایینی

برای ساخت طبقه اول قفسه ها فقط باید الوارها را به اندازه فاصله بین کف مبل و الوارهای عرضی ببرید و آنها را با فواصل یکسان سرجایشان بچسبانید. تعداد الوارهایی که می برید به تعداد قفسه هایی که در نظر دارید بستگی دارد. توصیه می کنیم اندازه قفسه ها بقدری باشد که در هر کدامشان حداقل 5 کتاب با ضخامت متوسط جا شود.

به حدس تان اکتفا نکنید و قبل از چسباندن الوارها با چند کتاب از مناسب بودن طولب که در نظر گرفته اید مطمئن شوید.

گام پنجم : قسمت نشیمن

برای اضافه کردن قسمت نشیمن مبل راحتی ابتدا باید یک تکه تخته سه لا به اندازه تکه ای که کف مبل قرار گرفته ببرید. بعد از بریدن این تکه آن را با الوارهای عرضی تراز کنید و با چسب بچسبانید.

برای قسمت نشیمن مبل به سه تکه تخته سه لا و دو الوار چوبی 5 در 5 نیاز دارید. ابتدا تخته سه لاها را در ابعاد موردنظرتان ببرید و سپس آنها را با چسب و پیچ پاکتی وسط سازه بچسبانید. همانطور که می بینید نشیمن مبل با لبه جلویی تراز است و از عقب مبل کمی فاصله دارد. الوارها را هم عمودی به جلوی قسمت نشمین بچسبانید. قسمت نشمیمنی که در تصویر می بینید 72 سانتیمتر طول و 66 سانتیمتر عرض دارد.

در ساختنی بخوانید :  چطور روکش میز اتو را عوض کنیم؟

گام ششم : قفسه های کناری و پشتی

برای ساختن قفسه های بالایی باید برعکس قفسه هایی پایینی عمل کنید. در قفسه های پایینی الوارهای عمودی را بریدید اما اینجا باید ابتدا الوارهای عمودی را وصل کنید و سپس الوارهای افقی را بین آنها بچسبانید.

الوارهای این طبقه همگی 5 در 5 هستند. برای شروع کار باید اندازه الوارهای عمودی را مشخص کنید. طول یکی از چهار الوار دور مبل از بالا تا تخته افقی وسطی را اندازه بگیرید و 12 الوار در آن اندازه ببرید. البته اگر می خواهید قفسه ها عریض تر باشند باید تعداد الوارهای عمودی را کمتر کنید. همانطور که در تصویر می بیند در هر سه طرف مبل (دو طرف و پشتی مبل) چهار الوار قرار می گیرد که باید فواصل یکسان داشته باشند.

فاصله بین دوتا از الوارهای عمودی را اندازه بگیرید و 17 الوار در آن اندازه ببرید. این الوارها همان الوارهای افقی هستند که بین الوارهای عمودی (درست در نقطه وسط) قرار می گیرند تا قفسه ها کامل شوند. برای هر کدام از سه طرف مبل راحتی 5 الوار افقی لازم دارید و دو الوار دیگر هم بین الوار کناری قسمت نشیمن و الوار دور مبل قرار می گیرند. برای چسباندن این الوارها از چسب و پیچ پاکتی استفاده کنید.

بعد از اینکه همه الوارها را چسباندید و قفسه ها را ساختید با گیره الوارها را بهم ببندید تا چسب خوب خشک شود.

گام هفتم : قفسه بالایی

حتماً متوجه شده اید که طول قفسه های کناری و بالایی بسیار بلند است و باید طول آنها را کاهش دهیم . برای اینکار باید با تخته سه لا این فضا را دو قسمت کنیم تا یک قفسه بالایی هم داشته باشیم. برای اینکار به سه تخته نیاز داریم.

در ساختنی بخوانید :  مدار تایمر خاموش کننده اتوماتیک چراغ خودرو

ابتدا باید طول و عرض این تخته ها را مشخص کنید. هنگام محاسبه طول و عرض تخته ها حتماً از قلم و کاغذ استفاده کنید تا اشتباهی پیش نیاید. بعد از اینکه تخته ها بریدید آنها را درست وسط الوارها قرار دهید و با چسب و پیچ پاکتی سرجایشان بچسبانید.

حتماً از گیره استفاده کنید تا چسب کاملاً خشک شود و تخته ها در طول خشک شدن جابجا نشوند. حالا بدنه چوبی مبل آماده است.

گام هشتم : مبل را رنگ کنید

اگر در قسمت های قبل تخته ها الوارها را سنباده نزده اید باید قبل از شروع رنگ آمیزی آنها را کاملاً سنباده بزنید. بعد از پاک کردن خاک اره ها با یک دستمال خشک شروع به رنگ زدن مبل کنید.

دقت کنید که همه جای این مبل دیده می شود و به همین خاطر هیچ قسمتی از آن نباید بدون رنگ بماند؛ البته بجز قسمت داخلی نشیمن.

مبل راحتی مخصوص مطالعه آماده است

مبل راحتی مخصوص مطالعه آماده است
مبل راحتی مخصوص مطالعه آماده است

بعد از این که رنگ کاملاً خشک شد، داخل قسمت نشیمن را با کوسن و پشتی که انتخاب کرده اید بپوشانید. حالا می توانید این مبل راحتی را کنار کتابخانه تان بگذارید و از مطالعه لذت ببرید.

با این مبل راحتی براحتی می توانید مشکل کمبود جا را حل کنید. توصیه می کنیم همه قفسه ها را با کتاب پر نکنید و داخل چند تا از آنها گلدان و وسایل تزیینی بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : یک مبل راحتی با قفسه کتاب بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : یک مبل راحتی با قفسه کتاب بسازید
توضیح کوتاه
با این مبل مشکل کمبود جا برای کتاب و سی دی در اتاق نشیمن کاملاً حل میشود.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با وسایل دور ریختنی زیرلیوانی های زیبا بسازید... باورش سخت است اما این زیرلیوانی های بادوام و شیک کاملاً از قوطی های دور ریختنی و کاغذ دیواری ساخته شده اند. در این ساختنی می توانید آموزش ساخت این زیر...
با تخته اسکیت برد میز تلفن کوچک و ساده بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید با تخته اسکیت برد قدیمی و چند لوله فلزی میز تلفن یا میز کنار تختخواب بسازید. ساخت میز تلفن با این روش بسیار ساده است و هر ک...
آموزش ساخت : بدون مهارت خیاطی پیژامه بدوزید... در این ساختنی یاد می گیرید که چطور یک پیژامه در هر سایزی که می خواهید بسازید. برای دوختن پیژامه با این روش نیاز نیست خیاطی بلد باشید و حتماً هم از نتی...
آموزش ساخت : برای موبایل تان جعبه اسکن بسازید... بیشتر ما وقتی می خواهیم از دوربین موبایل برای اسکن تصاویر یا مدارک مان استفاده کنیم، از برنامه های مخصوص استفاده می کنیم. اما تصاویر این برنامه ها تفا...
به ساده ترین روش ربات فلزی کوچک حساس به حرکت بسازید... در این ساختنی طرز ساخت ربات فلزی کوچکی را یاد می گیرید که با برد Trinket ساخته می شود. این ربات ساده به محض تشخیص حرکت، چشم هایش قرمز می شود و آژیر می...
ربات BB8 واقعی بسازید و با موبایل کنترلش کنید! بخش دوم... هر قسمت جدید جنگ ستارگان که به نمایش درمی آید، طرفداران این مجموعه برای چند هفته سرحال هستند. اما قسمت آخر برای برخی با یک حسرت بزرگ همراه بود : خرید ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید