خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : دستگاه سنجش قطبیت بسازید

آموزش ساخت : دستگاه سنجش قطبیت بسازید

اگر اهل ساختنی ها و پروژه های الکترونیکی باشید این دستگاه کارتان را بسیار ساده میکند. آیا تابحال شک کرده اید که سیم ها را درست وصل کرده اید یا نه؟ از استفاده مکرر از مولتی متر خسته شده اید؟ با دستگاه سنجش قطبیت راه حل ساده تری برای بررسی ساختنی های الکترونیکی تان خواهید داشت.

دستگاه سنجش قطبیت بسازید
دستگاه سنجش قطبیت بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک دستگاه سنجش قطبیت را یاد می گیرید که کار سنجش و بررسی سیم ها و اتصالات را ساده تر میکند. برای ساخت این دستگاه نیاز به ابزار و وسایل خاصی ندارید و می توانید از وسایل باقیمانده از بقیه پروژه ها استفاده کنید. دستگاه سنجش قطبیت بسیار ساده است و حتی مبتدی ها هم میتوانند خیلی راحت آن را بسازند.

گام اول : وسایل موردنیاز

 • 2 عدد LED سبز و قرمز (یا هر رنگ دیگر)
 • 4 عدد دیود یکسوساز (1N4007) یا هر نوع دیود دیگر
 • یک عدد مقاومت یک کیلواهمی
 • یک بردبورد کوچک (اختیاری)
 • کمی سیم
 • یک جعبه پروژه کوچک
 • هویه و سیم لحیم
 • تیوب هیت شرینک
 • کمی پیچ
 • کمی کارتن یا یک ورقه آکریلیک

گام دوم : مدار را بسازید

ساخت مدار دستگاه سنجش قطبیت بسیار ساده است و فقط کافی است دیاگرام بالا را دنبال کنید.

در این دیاگرام R1 نماد مقاومت یک کیلواهمی، D3، D4، D5 و D6 هم نماد دیودها هستند. D1 و D2 هم به ترتیب LED های قرمز و سبز هستند.

برای ساخت پایه های سنجش دستگاه میتوانید از یک مولتیمتر قدیمی استفاده کنید یا خودتان آنها را با سر خودکار یا پونز درست کنید.

پیدا کردن بردبوردی که به اندازه جعبه پروژه باشد کمی سخت است؛ اگر نتوانستید یک نمونه مناسب پیدا کنید میتوانید از بردبورد استفاده نکنید. البته استفاده از بردبورد کار ساخت دستگاه سنجش قطبیت را ساده تر میکند و در زمان تان هم صرفه جویی می شود. بریدن سیم ها و قرار دادن آنها در تیوب کمی زمان میبرد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : اسکی بال بسازید و بازی کنید

اگر از جعبه پروژه ای استفاده می کنید که کاور ندارد (مشابه تصویر) باید با مقوا یا ورق آکریلیک خودتان کاور را بسازید. فقط کافی است دور جعبه را روی مقوا یا آکریلیک بکشید و سپس آن را ببرید. کاور را روی جعبه تنظیم کنید و با استفاده از مداد یا پیچ گوشتی چند سوراخ روی مقوا ایجاد کنید. اگر از ورق آکریلیک استفاده می کنید سوراخ ها را با دریل یا هویه ایجاد کنید.

بعد از اینکه مدار را ساختید، آن را در جعبه پروژه بگذارید و با پیچ آن را سفت کنید.

گام سوم : دستگاه سنجش قطبیت را تست کنید

وقتی مراحل بالا را انجام دادید، دستگاه را با قرار دادن پایه های آن روی باتری یا منبع تغذیه DC امتحان کنید. اگر پایه سنجش مثبت را روی ترمینال مثبت و پایه منفی را روی ترمینال منفی قرار داده باشید، چراغ سبز روشن خواهد شد. چراغ قرمز هم وقتی روشن می شود که پایه ها را برعکس وصل کرده باشید.

اگر هیچکدام از LED ها روشن نشوند :

 • اتصالات آنها را دوباره چک کنید
 • یکبار مدار و سیم کشی ها را با دیاگرام چک کنید.

طرف منفی LED معمولاً در آن طرفی است که حباب LED مسطح است.

وقتی مشکلات احتمالی را برطرف کردید، دستگاه سنجش قطبیت آماده است. نگران نباشید و با خیال راحت از این دستگاه در ولتاژهای بالاتر و منبع تغذیه های قویتر هم استفاده کنید. این دستگاه با ولتاژهای 12 ولتی 2.5 آمپری و 6 ولتی 6 آمپری آزمایش شده است و بخوبی کار کرده است. دیودها و مقاومت بکار رفته در دستگاه مقاومت دستگاه را افزایش داده اند و در نتیجه از بروز آسیب جلوگیری می کنند.

در ساختنی بخوانید :  مدار مولد صدای دست زدن بسیار ارزان و سرگرم کننده بسازید

اگر سوال یا ایده ای برای بهتر شدن این دستگاه دارید آن را اینجا یا در شبکه های اجتماعی با سایر خوانندگان ساختنی در میان بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : دستگاه سنجش قطبیت بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : دستگاه سنجش قطبیت بسازید
توضیح کوتاه
با این دستگاه سنجش قطبیت ساخت پروژه های الکترونیکی بسیار راحت تر میشود.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

برای سوت شکاری یک دسته چوبی شیک بسازید اگر اهل شکار باشید، حتماً سوت شکاری دارید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور برای سوت شکاری تان یک دسته چوبی بسازید. ساخت دسته چوبی برای سوت شکاری...
آموزش ساخت لامپ LED لوله ای با وسایل ارزان و در دسترس... حتماً شما هم لامپ های LED ماموران راهنمایی و رانندگی را دیده اید؟ لامپ های قرمز و آبی که مرتب رنگ شان عوض می شود و درخشش زیادی هم دارند. در این ساختنی...
چیکن کاری ؛ خورش محبوب هندی ها را امتحان کنید!... اگر اهل آَشپزی نیستید اما دوست دارید غذاهای بین المللی را امتحان کنید، دستور تهیه های رستورانی ها برایتان مناسب نیستند. در این پست طرز پخت چیکن کاری ر...
آموزش ساخت : با گل خشک قاب گوشی درست کنید!... اگر یکی از تفریح های دوران کودکی تان خشک کردن گل و گیاه بوده حتماً از این ساختنی خوشتان می آید. در این آموزش ساخت یاد می گیرید که با گل و گیاه خشک شده...
جا تخم مرغی چوبی به شکل خرگوش بسازید در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک تکه چوب بدون استفاده را تبدیل به جا تخم مرغی کنید. اگر اهل ساختنی های چوبی باشید، حتماً چند تکه چوب بدون استفاده در...
دستور تهیه : پنیر سوخاری درست کنید پنیر سوخاری یکی پیش غذای محبوب است که وقتی روی میز غذا باشد، هیچ کس به آن نه نمی گوید. شاید پنیر سوخاری تنها اسنک پنیری باشد که هر طور آن را درست کنید...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید