خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : چراغ قوه ای بسازید که با آب کار می کند!

آموزش ساخت : چراغ قوه ای بسازید که با آب کار می کند!

وقتی برق ها می رود، چراغ برق محله تان ایراد پیدا می کند یا به هر علت دیگری دسترسی به برق ندارید برای روشنایی سراغ چه چیزی می روید؟ احتمالاً جواب شما هم مثل خیلی های دیگر باتری است. اما باتری ها زود تمام می شوند و پیدا کردن آنها در تاریکی کلی دردسر دارد. آب همه جا و همیشه در دسترس است (البته اگر درست مصرف کنیم) تابحال به آن فکر کرده اید؟. در این ساختنی به شما می آموزیم که چطور از آب به عنوان الکترولیت استفاده کنید و چراغ قوه ای بسازید که با آب کار میکند.

تصور کنید ساعت دیواری تان با آب کار کند؛ به این ترتیب دیگر لازم نیست باتری بخرید و به محیط زیست هم کمک کرده اید. در این ساختنی اصول کلی ساخت برق با آب را هم می آموزید و با کمی حوصله و خلاقیت می توانید خودتان را از شر باتری ها و شارژ چند باره آنها خلاص کنید.

این چراغ قوه با آب معمولی 30 دقیقه کار میکند و اگر هم از آب و نمک استفاده کنید، این زمان به 2 ساعت افزایش پیدا میکند.

این چراغ قوه چطور کار می کند؟

این چراغ قوه نوعی باتری به نام سلول گالوانی است که در آن دو نوع فلز مختلف بکار می رود که با یک پل نمکی بهم وصل می شوند. این نوع باتری هم مثل باتری های معمولی کار میکند اما از آب به عنوان الکترولیت استفاده می کند. خروجی ولتاژ این نوع باتری ها بسیار ضعیف است و حتی برای روشن کردن یک LED هم کافی نیست. برای رفع این مشکل از یک مدار ژول دزد استفاده شده تا LED ها با ولتاژ ضعیف هم روشن شوند.

البته این چراغ قوه با آب روشن نمی شود بلکه آب در این میان نقش الکترولیت را ایفا میکند که جایگزین مواد شیمیایی سمی می شود که در باتری های معمولی بکار می رود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : برای گلدان هایتان قاب چوبی بسازید

اگر اهل ماجراجویی در طبیعت هستید می توانید این چراغ قوه را بسازید و به کوله سفری تان اضافه کنید تا هیچوقت در کوه و جنگل بدون نور نمانید.

ساخت این چراغ قوه بسیار راحت است و می تواند یک کاردستی یا پروژه فوق العاده باشد که هم چیزهای زیادی به شما می آموزد و هم معلم تان را حسابی تحت تاثیر قرار می دهد.

در این ویدیو می توانید نحوه کار چراغ قوه و طرز ساخت آن را ببینید:

گام اول : وسایل و ابزار موردنیاز

وسایل و ابزار موردنیاز برای ساخت چراغ قوه
وسایل و ابزار موردنیاز برای ساخت چراغ قوه

وسایل موردنیاز

 • لوله PVC به طول 10 سانتیمتر
 • سرپیچ PVC (متناسب با قطر لوله)
 • برد LED سه تایی
 • مهره یا سیم پیچ چنبری
 • ترانزیستور NPN (مدل 2N3904)
 • مقاومت یک کیلواهمی (4/1 وات)
 • نوار از جنس مس و روی
 • سیم مگنت و سیم مسی
 • 4 ورق دستمال کاغذی ضخیم
 • یک ورق استات 4 در 4 سانتیمتری

ابزار موردنیاز

 • انبردست، سیم چین، دم باریک و …
 • هویه
 • چسب حرارتی
 • نوار تفلون
 • چسب قطره ای

گام دوم : سلول های برق را آماده کنید

سلول های برق منبع اصلی تامین برق چراغ قوه شما هستند. برای ساخت این سلول ها به دو نوار فلزی نیاز دارید که یکی از آنها برای کاند و دیگری برای آند است. نوار مسی انرژی مثبت و نوار روی انرژی منفی را تامین خواهد کرد.

دستمال کاغذی ها را دور نوار مسی بپیچید تا به سومین دستمال برسید.

بعد از اینکه به دستمال سوم رسیدید، شروع به پیچیدن دستمال دور نوار روی کنید تا به آخرین و پنجمین دستمال برسید.

حالا کمی سیم فلزی دور سلول برق بپیچید تا خیس شدن دستمال آسیبی به دستگاه نزند.

در ساختنی بخوانید :  با فرچه کفاشی جاقلمی رومیزی شیک و متفاوت بسازید

برای بالای سلول های برق باید یک قرقره پیدا کنید (یا بسازید) که کاملاً داخل سرپیچ PVC چفت شود. دو شکاف روی آن ایجاد کنید تا نوارهای فلزی از آن عبور کنند.

هر دو نوار فلزی را از سوراخ های قرقره رد کنید با استفاده از اپوکسی، چسب قطره ای یا چسب حرارتی سوراخ ها را خوب بپوشانید تا ضد آب شوند.

گام سوم : مدار ژول دزد را مونتاژ کنید

مدار ژول دزد چیست؟

مدار ژول دزد مداری است که به شما کمک می کند با استفاده از یک جریان بسیار ضعیف هم LED ها را روشن کنید. با استفاده از این مدار میتوان استفاده بیشتری از باتری های ضعیف کرد.

اگر اهل ساختنی های الکترونیکی باشید حتماً پیش از این با مدار ژول دزد سر و کار داشته اید. قبلاً در ساختنی هم طرز ساخت مدار ژول دزد را خوانده اید و برای این مرحله از ساخت چراغ قوه می توانید از آن آموزش ساخت استفاده کنید.

اگر با طرز ساخت و مونتاژ مدار ژول دزد آشنایی دارید، کافی است دیاگرام های بالا را دنبال کنید. برای ساخت چراغ قوه باید مدارتان جمع و جور باشد و به همین خاطر ترانزیستور را زیر برد LED لحیم کرده ایم و سیم پیچ چنبری هم بالای آن جا گرفته است.

گام چهارم : سلول های برق و مدار ژول دزد را ترکیب کنید

حتماً تا به اینجا متوجه شده اید که این چراغ قوه شامل دو پروژه اصلی است (مدار ژول دزد و سلول های برق) که به ترتیب کار می کنند و باعث روشن شدن چراغ می شوند.

در این مرحله سیم ها سلول برق را به مدار ژول دزد لحیم کنید و سپس کمی چسب قطره ای دور سرپیچ بزنید. دست آخر هم رفلکتور LED را به سرپیچ تان لحیم کنید.

در ساختنی بخوانید :  با ترکیب قطعات پرینت شده و چوب گردو گلدان رومیزی شیک و مدرن بسازید

گام پنجم: سیلندر ذخیره آب را آماده کنید

لوله PVS 10 سانتیمتری را بردارید و یک ورق استات کوچک به آن بچسبانید. به این ترتیب می توانید میزان آب باقیمانده در چراغ را چک کنید.

گام ششم: چراغ قوه را پر از آب کنید

مخزن چراغ قوه را پر از آب کنید
مخزن چراغ قوه را پر از آب کنید

حالا باید چراغ قوه را پر کنید و تا کارتان تمام شود.

دقت کنید : آب معمولی بیشتر از 30 دقیقه چراغ قوه را روشن نگه نمی دارد و چون فاقد الکترولیت است. بهتر است از محلول آب و نمک استفاده کنید تا نور چراغ قوه بیشتر و با دوام تر شود. سرکه هم گزینه خوبی برای مخلوط کردن با آب است چون حاوی الکترولیت است.

در زیر میتوانید لیست محلول های امتحان شده با چراغ قوه و کارایی آنها را بخوانید :

 • آب معمولی : 0.5 تا 0.6 ولت – 400 میلی آمپر
 • آب نمک : 0.6 تا 1 ولت – 600 میلی آمپر
 • سرکه : 0.8 تا 1.2 ولت – 850 میلی آمپر
 • نوشابه بدون گاز : 0.9 تا 1.1 ولت – 700 میلی آمپر

چراغ قوه آماده است

حالا می توانید با یک انرژی پاک و ارزان همه جا را روشن کنید. این چراغ قوه می تواند در شرایط اضطراری کمک زیادی به شما بکند و نیاز شما به باتری از بسیار کم کند.

اگر ایده ای برای بهتر شدن این ساختنی دارید آن را با سایر خواننده های ساختنی در میان بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : چراغ قوه ای بسازید که با آب کار می کند!
عنوان مطلب
آموزش ساخت : چراغ قوه ای بسازید که با آب کار می کند!
توضیح کوتاه
در این پست طرز ساخت چراغی را می آموزید که با آب روشن می شود.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : ست میز عسلی بسازید این ست میز عسلی برای پذیرایی های کوچک بسیار مناسب و ایده آل است. این میزها داخل همدیگر قرار می گیرند و وقتی از آنها استفاه نمی کنید، فقط به اندازه یک ...
تزیین هندزفری با پوکه فشنگ؛ ساده، شیک و منحصر به فرد!... اگر شما هم از ظاهر معمولی هندزفری تان خسته شده اید و نمی خواهید برای خرید هندزفری جدید هزینه کنید، بهترین راه تزیین هندزفری تان است. ساختنی استفاده از...
آموزش ساخت : شارژر خورشیدی جیبی بسازید در ساختنی طرز ساخت انواع شارژر و شارژر خورشیدی پیدا میشود. در این پست هم می توانید ساخت کوچکترین شارژر خورشیدی ساختنی را یاد بگیرید. اندازه سلول های خ...
آموزش ساخت : مبل پوف یا اتومن با محفظه داخلی بسازید... مبل پوف یا اتومن یکی از پرکاربردترین مبل های خانگی است که برای خانه های کوچک هم بسیار پرکاربرد هستند. از مبل پوف می توان هم به عنوان مبل و هم بجای میز...
آموزش ساخت : با سنگ های ساحلی میز ویلایی بسازید... جمع کردن سنگ های ساحلی تفریح بسیار رایجی است. ساختنی پیشنهاد میکند برای نمایش زیبایی این سنگ ها، یک میز ویلایی با آنها بسازید. به این ترتیب هم ظاهر تا...
آموزش ساخت : اسکنر نگاتیو مخصوص گوشی هوشمند بسازید!... اگر شما هم کلی نگاتیو قدیمی دارید که می خواهید آنها را اسکن کنید، از گوشی هوشمند برای اینکار استفاده کنید! در این پست ساختنی طرز ساخت یک اسکنر نگاتیو ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

۵ دیدگاه ها

 1. سلام به شما.
  ببخشید می خواستم بدونم نمیشه به جای روی و مس از فلزات دیگه ای برای سلول برق استفاده کرد؟؟
  خواهشا جواب بدید.

 2. سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت خوب ساختی
  من چراغ قوه رو ساختم اما مدار ژول دزد کار نمیکنه اگه میشه راهنمایی کنید
  با تشکر.

 3. سلام، ورق های فلزی هم بعد از مدت کوتاهی استفاده اکسید میشن و از بین میرن

پاسخ دهید