خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : چراغ قوه ای بسازید که با آب کار می کند!

آموزش ساخت : چراغ قوه ای بسازید که با آب کار می کند!

وقتی برق ها می رود، چراغ برق محله تان ایراد پیدا می کند یا به هر علت دیگری دسترسی به برق ندارید برای روشنایی سراغ چه چیزی می روید؟ احتمالاً جواب شما هم مثل خیلی های دیگر باتری است. اما باتری ها زود تمام می شوند و پیدا کردن آنها در تاریکی کلی دردسر دارد. آب همه جا و همیشه در دسترس است (البته اگر درست مصرف کنیم) تابحال به آن فکر کرده اید؟. در این ساختنی به شما می آموزیم که چطور از آب به عنوان الکترولیت استفاده کنید و چراغ قوه ای بسازید که با آب کار میکند.

تصور کنید ساعت دیواری تان با آب کار کند؛ به این ترتیب دیگر لازم نیست باتری بخرید و به محیط زیست هم کمک کرده اید. در این ساختنی اصول کلی ساخت برق با آب را هم می آموزید و با کمی حوصله و خلاقیت می توانید خودتان را از شر باتری ها و شارژ چند باره آنها خلاص کنید.

این چراغ قوه با آب معمولی 30 دقیقه کار میکند و اگر هم از آب و نمک استفاده کنید، این زمان به 2 ساعت افزایش پیدا میکند.

این چراغ قوه چطور کار می کند؟

این چراغ قوه نوعی باتری به نام سلول گالوانی است که در آن دو نوع فلز مختلف بکار می رود که با یک پل نمکی بهم وصل می شوند. این نوع باتری هم مثل باتری های معمولی کار میکند اما از آب به عنوان الکترولیت استفاده می کند. خروجی ولتاژ این نوع باتری ها بسیار ضعیف است و حتی برای روشن کردن یک LED هم کافی نیست. برای رفع این مشکل از یک مدار ژول دزد استفاده شده تا LED ها با ولتاژ ضعیف هم روشن شوند.

در ساختنی بخوانید :  پرینتر سه بعدی رزینی (DLP) بسازید – بخش اول

البته این چراغ قوه با آب روشن نمی شود بلکه آب در این میان نقش الکترولیت را ایفا میکند که جایگزین مواد شیمیایی سمی می شود که در باتری های معمولی بکار می رود.

اگر اهل ماجراجویی در طبیعت هستید می توانید این چراغ قوه را بسازید و به کوله سفری تان اضافه کنید تا هیچوقت در کوه و جنگل بدون نور نمانید.

ساخت این چراغ قوه بسیار راحت است و می تواند یک کاردستی یا پروژه فوق العاده باشد که هم چیزهای زیادی به شما می آموزد و هم معلم تان را حسابی تحت تاثیر قرار می دهد.

در این ویدیو می توانید نحوه کار چراغ قوه و طرز ساخت آن را ببینید:

گام اول : وسایل و ابزار موردنیاز

وسایل و ابزار موردنیاز برای ساخت چراغ قوه
وسایل و ابزار موردنیاز برای ساخت چراغ قوه

وسایل موردنیاز

 • لوله PVC به طول 10 سانتیمتر
 • سرپیچ PVC (متناسب با قطر لوله)
 • برد LED سه تایی
 • مهره یا سیم پیچ چنبری
 • ترانزیستور NPN (مدل 2N3904)
 • مقاومت یک کیلواهمی (4/1 وات)
 • نوار از جنس مس و روی
 • سیم مگنت و سیم مسی
 • 4 ورق دستمال کاغذی ضخیم
 • یک ورق استات 4 در 4 سانتیمتری

ابزار موردنیاز

 • انبردست، سیم چین، دم باریک و …
 • هویه
 • چسب حرارتی
 • نوار تفلون
 • چسب قطره ای

گام دوم : سلول های برق را آماده کنید

سلول های برق منبع اصلی تامین برق چراغ قوه شما هستند. برای ساخت این سلول ها به دو نوار فلزی نیاز دارید که یکی از آنها برای کاند و دیگری برای آند است. نوار مسی انرژی مثبت و نوار روی انرژی منفی را تامین خواهد کرد.

در ساختنی بخوانید :  میزهای بدون استفاده را به میز لگو تبدیل کنید!

دستمال کاغذی ها را دور نوار مسی بپیچید تا به سومین دستمال برسید.

بعد از اینکه به دستمال سوم رسیدید، شروع به پیچیدن دستمال دور نوار روی کنید تا به آخرین و پنجمین دستمال برسید.

حالا کمی سیم فلزی دور سلول برق بپیچید تا خیس شدن دستمال آسیبی به دستگاه نزند.

برای بالای سلول های برق باید یک قرقره پیدا کنید (یا بسازید) که کاملاً داخل سرپیچ PVC چفت شود. دو شکاف روی آن ایجاد کنید تا نوارهای فلزی از آن عبور کنند.

هر دو نوار فلزی را از سوراخ های قرقره رد کنید با استفاده از اپوکسی، چسب قطره ای یا چسب حرارتی سوراخ ها را خوب بپوشانید تا ضد آب شوند.

گام سوم : مدار ژول دزد را مونتاژ کنید

مدار ژول دزد چیست؟

مدار ژول دزد مداری است که به شما کمک می کند با استفاده از یک جریان بسیار ضعیف هم LED ها را روشن کنید. با استفاده از این مدار میتوان استفاده بیشتری از باتری های ضعیف کرد.

اگر اهل ساختنی های الکترونیکی باشید حتماً پیش از این با مدار ژول دزد سر و کار داشته اید. قبلاً در ساختنی هم طرز ساخت مدار ژول دزد را خوانده اید و برای این مرحله از ساخت چراغ قوه می توانید از آن آموزش ساخت استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : برای افطاری امروز زولبیای هندی درست کنید!

اگر با طرز ساخت و مونتاژ مدار ژول دزد آشنایی دارید، کافی است دیاگرام های بالا را دنبال کنید. برای ساخت چراغ قوه باید مدارتان جمع و جور باشد و به همین خاطر ترانزیستور را زیر برد LED لحیم کرده ایم و سیم پیچ چنبری هم بالای آن جا گرفته است.

گام چهارم : سلول های برق و مدار ژول دزد را ترکیب کنید

حتماً تا به اینجا متوجه شده اید که این چراغ قوه شامل دو پروژه اصلی است (مدار ژول دزد و سلول های برق) که به ترتیب کار می کنند و باعث روشن شدن چراغ می شوند.

در این مرحله سیم ها سلول برق را به مدار ژول دزد لحیم کنید و سپس کمی چسب قطره ای دور سرپیچ بزنید. دست آخر هم رفلکتور LED را به سرپیچ تان لحیم کنید.

گام پنجم: سیلندر ذخیره آب را آماده کنید

لوله PVS 10 سانتیمتری را بردارید و یک ورق استات کوچک به آن بچسبانید. به این ترتیب می توانید میزان آب باقیمانده در چراغ را چک کنید.

گام ششم: چراغ قوه را پر از آب کنید

مخزن چراغ قوه را پر از آب کنید
مخزن چراغ قوه را پر از آب کنید

حالا باید چراغ قوه را پر کنید و تا کارتان تمام شود.

دقت کنید : آب معمولی بیشتر از 30 دقیقه چراغ قوه را روشن نگه نمی دارد و چون فاقد الکترولیت است. بهتر است از محلول آب و نمک استفاده کنید تا نور چراغ قوه بیشتر و با دوام تر شود. سرکه هم گزینه خوبی برای مخلوط کردن با آب است چون حاوی الکترولیت است.

در زیر میتوانید لیست محلول های امتحان شده با چراغ قوه و کارایی آنها را بخوانید :

 • آب معمولی : 0.5 تا 0.6 ولت – 400 میلی آمپر
 • آب نمک : 0.6 تا 1 ولت – 600 میلی آمپر
 • سرکه : 0.8 تا 1.2 ولت – 850 میلی آمپر
 • نوشابه بدون گاز : 0.9 تا 1.1 ولت – 700 میلی آمپر

چراغ قوه آماده است

حالا می توانید با یک انرژی پاک و ارزان همه جا را روشن کنید. این چراغ قوه می تواند در شرایط اضطراری کمک زیادی به شما بکند و نیاز شما به باتری از بسیار کم کند.

اگر ایده ای برای بهتر شدن این ساختنی دارید آن را با سایر خواننده های ساختنی در میان بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : چراغ قوه ای بسازید که با آب کار می کند!
عنوان مطلب
آموزش ساخت : چراغ قوه ای بسازید که با آب کار می کند!
توضیح کوتاه
در این پست طرز ساخت چراغی را می آموزید که با آب روشن می شود.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با کمترین هزینه قلم لمسی یا استایلوس (Stylus) بسازید... قلم لمسی یا استایلوس یکی از ابزارهای جانبی است که این کارایی زیادی دارد. محبوبیت این قلم ها باعث شده تنوع شان هم زیاد بشود؛ هم از نظر طراحی و کارایی و...
سیال فرومغناطیسی بسازید و آزمایش های جالب انجام بدهید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت فروفلوئید یا سیال فرومغناطیسی را یاد گرفته اید. در این پست هم می خواهیم ساخت همین سیال جالب را به شما یاد بدهیم اما با مواد ا...
آداپتور ماژول XBee بسازید (زیگبی) و استفاده از این ماژول را راحت تر کن... در این ساختنی آموزش ساخت یک برد برک اوت ساده برای ماژول XBee را یاد می گیرید. این برد کار آداپتور ماژول XBee را می کند و اتصال آن را به انواع میکروکنت...
آموزش ساخت : آینه تزیینی با طرح خورشید بسازید... آینه تزیینی را با وسایل مختلفی میتوان ساخت؛ از تکه های موزاییک گرفته تا شاخه های خشک درختان! در این ساختنی هم می خواهیم به شما یاد بدهیم چطور با این ش...
پروژه آردوینو : با آردوینو گجت بازی فلپی برد بسازید... تجربه ساخت یک گجت بازی ساده در روزهایی که بازار بازی با گوشی های هوشمند و گجت های پیشرفته رونق زیادی دارد، خالی از لطف نیست. در این ساختنی قصد داریم ط...
آموزش ساخت : با ورقه های مس گل تزیینی بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت گل تزیینی یا ورقه های مس را یاد می گیرید. این گل های تزیینی هیچ وقت خراب نمی شوند و زیبایی بسیار خاصی دارند. اگر ابزار مخصو...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت چراغ قوه جیبی و کوچک با وسایل بازیافتی

خیلی از وسایل کاربردی که در ساختنی طرز ساخت شان را یاد گرفته اید از …

۵ دیدگاه ها

 1. سلام به شما.
  ببخشید می خواستم بدونم نمیشه به جای روی و مس از فلزات دیگه ای برای سلول برق استفاده کرد؟؟
  خواهشا جواب بدید.

 2. سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت خوب ساختی
  من چراغ قوه رو ساختم اما مدار ژول دزد کار نمیکنه اگه میشه راهنمایی کنید
  با تشکر.

 3. سلام، ورق های فلزی هم بعد از مدت کوتاهی استفاده اکسید میشن و از بین میرن

پاسخ دهید