خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : گلدان موزاییکی بسازید

آموزش ساخت : گلدان موزاییکی بسازید

در ساختنی های قبلی طرز ساخت یک قاب آینه موزاییکی را آموختید. در این ساختنی هم طرز ساخت یک گلدان موزاییکی با همان مواد و روش مشابه را می آموزید. در این آموزش ساخت طرز ساخت یک گلدان چوبی را هم می آموزید اما می توانید از گلدان های آماده هم استفاده کنید یا یکی از گلدان های قدیمی تان را با تکه های موزاییکی نو کنید.

گلدان موزاییکی بسازید
گلدان موزاییکی بسازید

اگر مثل ما از چوب برای ساخت گلدان استفاده می کنید، باید گیاهی را در آن بکارید که نیاز به آبیاری روزانه و مرتب نداشته باشد. گلدان را می توانید با تکه های چوب یا پلاستیک باقیمانده از سایر ساختنی هایتان بسازید.

گام اول : وسایل موردنیاز

دقت کنید که این ابعاد برای ساخت گلدانی با همین ابعاد است و شما باید بعد از انتخاب سایز موردنظرتان برای گلدان موزاییکی، خودتان ابعاد قطعات سازنده را مشخص کنید.

  • 4 ورقه چوب 30 در 30 سانتیمتر با ضخامت 18 میلیمتر (برای دور گلدان)
  • 1 ورقه چوب 28.2 در 28.2 سانتیمتر با ضخامت 18 میلیمتر (برای کف گلدان)
  • 4 عدد پیچ 4.5 سانتیمتری
  • نوار چسب
  • کاشی های موزاییکی (طرح کاشی ها را می توانید تغییر دهید یا از تکه های ریز موزاییک استفاده کنید)
  • گروت و لاتکس (برای ضد آب کردن گلدان)
  • تی و ابر
  • اسپری درزگیر

گام دوم : گلدان را بسازید

ابتدا الوارهای چوب – یا هر چیز دیگری که برای ساخت گلدان در نظر گرفته اید – را در اندازه های موردنظرتان ببرید.

سپس آنها را با نوار چسب یا میخ به هم بچسبانید. کار وصل کردن قطعات به یکدیگررا از کف شروع کنید. قطعه کف گلدان را روی سطح کارتان بگذارید و سپس چهار قطعه کناری را به آن بچسبانید.
درزهای داخلی و لبه بالایی گلدان را با نوار چسب بپوشانید و چسب ها را خوب فشار دهید. با اینکار درزگیری و ضد آب کردن گلدان با دقت بیشتری انجام می شود.

در ساختنی بخوانید :  مدار مولد صدای دست زدن بسیار ارزان و سرگرم کننده بسازید

داخل گلدان را با اسپری درزگیر بپوشانید. اگر از اسپری استفاده می کنید باید همه اسپری را داخل گلدان خالی کند تا مطمئن شوید آب از آن بیرون نمی آید. قبل از استفاده اسپری را خوب تکان دهید و به دستورالعمل روی آن هم دقت کنید. قبل از اضافه کردن یک لایه جدید صبر کنید تا لایه های قبلی خشک شوند و بیشتر روی گوشه ها تمرکز کنید. دقت کنید که در حین استفاده از اسپری نباید حباب روی سطح ایجاد شود و همه حباب ها را باید با خلال دندان بترکانید.

اگر اسپری درزگیر ندارید می توانید از روش های دیگر درزگیری استفاده کنید.

گام سوم : کاشی های موزاییکی را بچسبانید

قبل از شروع کارتان در این مرحله باید کاشی های موزاییکی را انتخاب کنید. می توانید از تکه های کاشی یا کاشی های اسلم استفاده کنید. اگر می خواهید از تکه های کاشی استفاده کنید به اینجا بروید و نحوه کار را بیاموزید. اگر هم می خواهید از کاشی های سالم استفاده کنید، ادامه همین ساختنی را بخوانید. اگر بتوانید کاشی هایی پیدا کنید که ظاهر چند تکه دارند، هم کارتان راحت تر می شود و هم به ظاهر مشابه این گلدان موزاییکی می رسید.

ما در این ساختنی هم از موزاییک های کوچک استفاده کرده ایم. البته شما می توانید از هر نوع موزاییک دیگری استفاده کنید.

برای چسباندن موزاییک ها از چسب مخصوص موزاییک یا جایگزین های مناسب آن استفاده کنید. تکه های موزاییک را مرتب کنار هم بچینید و صبر کنید تا چسب آنها خشک شود. هر چهار طرف گلدان را با تکه های موزاییک بپوشانید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت میکروکنترلر با پردازنده ATmega88

قبل از اینکه چسب خشک شود، با استفاده از یک ابر چسب های اضافی که از لای کاشی ها بیرون آمده را پاک کنید.

گام چهارم : گروت یا ملات را روی کاشی ها بزنید

برای پر کردن فضای بین کاشی ها از گروت (ترکیب سیمان، آب و ماسه) استفاده می کنیم. با اینکار مقاومت کاشی ها در برابر ضربه بیشتر می شود و ظاهر گلدان هم بهتر می شود.

برای ساخت گلدان موزاییکی باید در ترکیب گروت بجای آن از لاتکس استفاده کنید تا مقاومت گلدان در برابر آب حفظ شود. البته با اینکار گلدان کاملاً در برابر آب مقاوم نمی شود اما می توانید آن را با خیال راحت در بالکن یا فضای باز قرار دهید.

ترکیب گروت را روی هر چهار طرف و لبه بالایی گلدان بریزید و آن را با تی پخش کنید و بخش های اضافی آن را هم بردارید. چند ساعت صبر کنید تا گروت روی گلدان موزاییکی خشک شود و سپس با یک دستمال خیس روی گلدان را تمیز کنید.

گلدان موزاییکی آماده است

گلدان موزاییکی بسازید
با این آموزش ساخت میتوانید با کمترین هزینه یک گلدان متناسب با وسایل خانه تان داشته باشید

حالا می توانید گلی که می خواهید را در این گلدان بکارید. بهتر است با چند تکه پلاستیک برای گلدان پایه هم درست کنید تا ظاهر بهتری داشته باشد و روی هر سطحی بایستد. توصیه ما این است که این گلدان را به همراه قاب آینه موزاییکی بسازید تا با کمترین هزینه صاحب یک ست گلدان و آینه شیک شوید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : گلدان موزاییکی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : گلدان موزاییکی بسازید
توضیح کوتاه
در این پست طرز ساخت یک گلدان موزاییکی ساده و شیک را می آموزید
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با برد آردوینو کلاه ایمنی هوشمند بسازید... کار در معدن، ساختمان های نیمه کاره، فضاهای تاریک و .. خیلی خطرناک است. کارگران هر لحظه در معرض گازهای سمی، دمای بالا و هزاران خطر بالقوه دیگر قرار دار...
جعبه پروژه چوبی بسازید و از مدارات الکترونیکی محافظت کنید... اگر اهل پروژه های الکترونیکی باشید یکی از وسایلی که همیشه در لیست خریدتان وجود دارد، جعبه پروژه است. اما اگر کمی خلاق باشید و به وسایل بازیافتی درست ن...
دستگاه نمایشگر دیسک نوری بسازید دوست دارید بدانید دیسک های نوری چطور کار می کنند؟ به ساخت پروژه های الکترونیکی علاقه دارید؟ این نمایشگر دیسک نوری را بسازید تا هم با دیسک های نوری بیش...
آموزش ساخت قفسه زیورآلات دیواری فقط با کارتن!... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت قفسه زیورآلات چوبی را یاد گرفته اید. اگر برای مرتب کردن زیورآلات و لوازم آرایشی به یک قفسه ساده تر و کوچک تر نیاز دارید، قف...
آموزش ساخت : جاکفشی عمودی بسازید همه خانه ها برای جاکفشی و کمد جا ندارند. ایده ساختنی برای این مشکل جاکفشی عمودی است. این جاکفشی را میتوانید در کوچکترین فضاها و پشت هر دری که کمی با د...
آموزش ساخت : آویز مخصوص هندزفری بسازید این ساختنی چیزی است که همه ما به آن نیاز داریم؛ آویزی که سیم هندزفری را مرتب نگه می دارد. وقتی هندزفری را در کیف یا جیب تان می گذارید، گره خوردن، پیچ ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

کارت پستال سه بعدی با قلب های برجسته بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت کارت پستال سه بعدی را یاد می گیرید که بعد …

پاسخ دهید