خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : گلدان موزاییکی بسازید

آموزش ساخت : گلدان موزاییکی بسازید

در ساختنی های قبلی طرز ساخت یک قاب آینه موزاییکی را آموختید. در این ساختنی هم طرز ساخت یک گلدان موزاییکی با همان مواد و روش مشابه را می آموزید. در این آموزش ساخت طرز ساخت یک گلدان چوبی را هم می آموزید اما می توانید از گلدان های آماده هم استفاده کنید یا یکی از گلدان های قدیمی تان را با تکه های موزاییکی نو کنید.

گلدان موزاییکی بسازید
گلدان موزاییکی بسازید

اگر مثل ما از چوب برای ساخت گلدان استفاده می کنید، باید گیاهی را در آن بکارید که نیاز به آبیاری روزانه و مرتب نداشته باشد. گلدان را می توانید با تکه های چوب یا پلاستیک باقیمانده از سایر ساختنی هایتان بسازید.

گام اول : وسایل موردنیاز

دقت کنید که این ابعاد برای ساخت گلدانی با همین ابعاد است و شما باید بعد از انتخاب سایز موردنظرتان برای گلدان موزاییکی، خودتان ابعاد قطعات سازنده را مشخص کنید.

  • 4 ورقه چوب 30 در 30 سانتیمتر با ضخامت 18 میلیمتر (برای دور گلدان)
  • 1 ورقه چوب 28.2 در 28.2 سانتیمتر با ضخامت 18 میلیمتر (برای کف گلدان)
  • 4 عدد پیچ 4.5 سانتیمتری
  • نوار چسب
  • کاشی های موزاییکی (طرح کاشی ها را می توانید تغییر دهید یا از تکه های ریز موزاییک استفاده کنید)
  • گروت و لاتکس (برای ضد آب کردن گلدان)
  • تی و ابر
  • اسپری درزگیر

گام دوم : گلدان را بسازید

ابتدا الوارهای چوب – یا هر چیز دیگری که برای ساخت گلدان در نظر گرفته اید – را در اندازه های موردنظرتان ببرید.

در ساختنی بخوانید :  شارژر همه کاره ارزان برای انواع باتری ها بسازید !

سپس آنها را با نوار چسب یا میخ به هم بچسبانید. کار وصل کردن قطعات به یکدیگررا از کف شروع کنید. قطعه کف گلدان را روی سطح کارتان بگذارید و سپس چهار قطعه کناری را به آن بچسبانید.
درزهای داخلی و لبه بالایی گلدان را با نوار چسب بپوشانید و چسب ها را خوب فشار دهید. با اینکار درزگیری و ضد آب کردن گلدان با دقت بیشتری انجام می شود.

داخل گلدان را با اسپری درزگیر بپوشانید. اگر از اسپری استفاده می کنید باید همه اسپری را داخل گلدان خالی کند تا مطمئن شوید آب از آن بیرون نمی آید. قبل از استفاده اسپری را خوب تکان دهید و به دستورالعمل روی آن هم دقت کنید. قبل از اضافه کردن یک لایه جدید صبر کنید تا لایه های قبلی خشک شوند و بیشتر روی گوشه ها تمرکز کنید. دقت کنید که در حین استفاده از اسپری نباید حباب روی سطح ایجاد شود و همه حباب ها را باید با خلال دندان بترکانید.

اگر اسپری درزگیر ندارید می توانید از روش های دیگر درزگیری استفاده کنید.

گام سوم : کاشی های موزاییکی را بچسبانید

قبل از شروع کارتان در این مرحله باید کاشی های موزاییکی را انتخاب کنید. می توانید از تکه های کاشی یا کاشی های اسلم استفاده کنید. اگر می خواهید از تکه های کاشی استفاده کنید به اینجا بروید و نحوه کار را بیاموزید. اگر هم می خواهید از کاشی های سالم استفاده کنید، ادامه همین ساختنی را بخوانید. اگر بتوانید کاشی هایی پیدا کنید که ظاهر چند تکه دارند، هم کارتان راحت تر می شود و هم به ظاهر مشابه این گلدان موزاییکی می رسید.

در ساختنی بخوانید :  سیستم انتقال انرژی وایرلس ساده و کارآمد بسازید

ما در این ساختنی هم از موزاییک های کوچک استفاده کرده ایم. البته شما می توانید از هر نوع موزاییک دیگری استفاده کنید.

برای چسباندن موزاییک ها از چسب مخصوص موزاییک یا جایگزین های مناسب آن استفاده کنید. تکه های موزاییک را مرتب کنار هم بچینید و صبر کنید تا چسب آنها خشک شود. هر چهار طرف گلدان را با تکه های موزاییک بپوشانید.

قبل از اینکه چسب خشک شود، با استفاده از یک ابر چسب های اضافی که از لای کاشی ها بیرون آمده را پاک کنید.

گام چهارم : گروت یا ملات را روی کاشی ها بزنید

برای پر کردن فضای بین کاشی ها از گروت (ترکیب سیمان، آب و ماسه) استفاده می کنیم. با اینکار مقاومت کاشی ها در برابر ضربه بیشتر می شود و ظاهر گلدان هم بهتر می شود.

برای ساخت گلدان موزاییکی باید در ترکیب گروت بجای آن از لاتکس استفاده کنید تا مقاومت گلدان در برابر آب حفظ شود. البته با اینکار گلدان کاملاً در برابر آب مقاوم نمی شود اما می توانید آن را با خیال راحت در بالکن یا فضای باز قرار دهید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : سیستم کنترل تلویزیون بسازید [Arduino]

ترکیب گروت را روی هر چهار طرف و لبه بالایی گلدان بریزید و آن را با تی پخش کنید و بخش های اضافی آن را هم بردارید. چند ساعت صبر کنید تا گروت روی گلدان موزاییکی خشک شود و سپس با یک دستمال خیس روی گلدان را تمیز کنید.

گلدان موزاییکی آماده است

گلدان موزاییکی بسازید
با این آموزش ساخت میتوانید با کمترین هزینه یک گلدان متناسب با وسایل خانه تان داشته باشید

حالا می توانید گلی که می خواهید را در این گلدان بکارید. بهتر است با چند تکه پلاستیک برای گلدان پایه هم درست کنید تا ظاهر بهتری داشته باشد و روی هر سطحی بایستد. توصیه ما این است که این گلدان را به همراه قاب آینه موزاییکی بسازید تا با کمترین هزینه صاحب یک ست گلدان و آینه شیک شوید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : گلدان موزاییکی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : گلدان موزاییکی بسازید
توضیح کوتاه
در این پست طرز ساخت یک گلدان موزاییکی ساده و شیک را می آموزید
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت: ساعت رنگی بسازید آیا تابحال به وب سایت Colour Clock سر زده اید؟ این وب سایت زمان را به مقدار هگز تبدیل می کند و سپس از این مقدار برای آپدیت رنگ پس زمینه استفاده می کند...
گردنبند کریستال و مروارید ، یک کار هنری زیبا و ارزنده بسازید... نظرتان درباره این گردنبند کریستال چیست؟ اگر این گردنبند را پسنده اید و دوست دارید یکی از آن داشته باشید فقط کمی کریستال و مروارید نیاز دارید. با همین ...
آموزش ساخت : یک آمپلی فایر کوچک اما قدرتمند بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت چند نوع آمپلی فایر را خوانده اید اما این یکی یک فرق مهم دارد. بیشتر قطعات این آمپلی فایر را می توانید از وسایل الکترونیکی بدر...
آموزش ساخت : با سیم و منجوق گلدان تزیینی بسازید... اگر دنبال یگ گلدان تزیینی یا دکور جدید می گردید و نمی خواهید خیلی هزینه کنید، باید خودتان دست به کار شوید. در این ساختنی طرز ساخت یک گلدان با سیم و من...
آموزش ساخت : اسپیکر پرتابل بلوتوثی و شیک بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک اسپیکر پرتابل بلوتوثی و پرقدرت را یاد می گیرید. در ساختنی آموزش ساخت اسپیکر پرتابل و بلوتوثی زیاد داشته ایم و این اسپیکر یکی...
دستگاه تست باتری بسازید و ظرفیت باتری‌های قابل‌شارژ را اندازه بگیرید... اگر زیاد با دستگاه ها و پروژه های الکترونیکی کار می کنید، احتمالاً یک جعبه پر از باتری دارید. پیدا کردن باتری های قابل استفاده یا قابل شارژ بین بین آن...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

گلدان پلاستیکی بسازید و عکس دلخواه تان را رویش چاپ کنید

در این ساختنی یک روش ساده برای چاپ عکس روی گلدان های پلاستیکی را یاد …

پاسخ دهید