خانه / دنیای اطراف ما / قضیه چیه : چرا ضربه خوردن انگشت پا اینقدر درد دارد؟

قضیه چیه : چرا ضربه خوردن انگشت پا اینقدر درد دارد؟

آخرین باری که پایتان به گوشه دیوار یا چارچوب در خورد، کی بود؟ حتماً یادتان هست که چقدر درد داشتید. فرقی نمی‌کند ضربه ای که به پا می‌خورد محکم باشد یا آرام، درد پا یکی از شدیدترین دردهاست و گاهی اوقات هم هیچ توجیهی ندارد. همه ما بخوبی متوجه می‌شویم که اگر ضربه ای با همین شدت به دستمان بخورد، اینقدر درد نمی‌کشیم اما پا یک فرق اساسی دارد.

پا یکی از اعضای بدن است که مرتب در حال فعالیت است و به همین خاطر بیشتر در معرض آسیب دیدگی قرار دارد و باید به هر محرکی پاسخ بدهد تا آسیب‌ها را به حداقل برساند. این تحریک پذیری همیشه خوب نیست و گاهی اوقات با یک برخود کوچک باید درد زیادی را تحمل کنیم. در این پست از سری ” قضیه چیه ” درباره تحریک پذیری شدید پاها و علت آن برایتان می‌نویسیم. چرا یک ضربه کوچک باعث درد شدید پا می‌شود؟

همه ما تجربه درد وحشتناک خوردن انگشت پا به لبه پله را تجربه کرده ایم و احتمالاً قیافه مان هم همین شکلی شده است
همه ما تجربه درد وحشتناک خوردن انگشت پا به لبه پله را تجربه کرده ایم و احتمالاً قیافه مان هم همین شکلی شده است

برای درک چرایی این قضیه، باید بدانیم که درد نوعی ادراک است و بیشتر اتفاقات مربوط به آن در مغز ما رخ می‌دهد. فرقی نمی‌کند پایتان بسوزد، چکش رویش بخورد یا پایتان روی یک تکه سنگ برود؛ ریشه درد شما در هیچیک از این محرک‌ها نیست بلکه در نحوه خوانش ( و واکنش ) مغز شما به هر یک از این محرک‌هاست.

این قضیه درست مثل زیبایی می‌ماند؛ زیبایی ذاتی وجود ندارد و چیزی که در یک فرهنگ زیباست در فرهنگ دیگر زیبا محسوب نمی‌شود. درد هم درست همینطور است. تجربه‌های فردی شما از درد ترکیب پیچیده ای از عامل‌های بیولوژیکی، روانشناسی و سایر عوامل فرهنگی است. ادراک شما از درد می‌تواند تحت تاثیر وضعیت مغز شما، میزان توجهی که به درد دارید، تجربه شما از تجربه‌های درد قبلی، شدت محرک و محل برخورد ضربه قرار بگیرد.

در ساختنی بخوانید :  جراحی روانی ! درمانی عجیب برای بیماری های روانی

می‌بینید که درد مکانیزم بسیار پیچیده ای دارد و نحوه تولید احساس درد در مغز هنوز خیلی روشن نیست. خوشبختانه دردهای شدید و کوتاه مدت – مثل درد له شدن پا – مکانیزم بسیار ساده تری دارند و توضیح آنها هم ساده تر است. بیشتر مردم وقتی پایشان به چیزی می‌خورد، درد طولانی مدتی ندارند اما همان درد کوتاه شدید و کمی‌روی اعصاب است!

آناتومی‌درد

دردهای شدید و ناگهانی هدف بسیار مهم و روشنی دارد : این دردها نوعی هشدار و سیگنال بیولوژیکی محافظتی هستند که از شما می‌خواهند کاری که به شما آسیب می‌زند را متوقف کنید. تجربه شما از دردهای شدید بیش از هر چیز به نوع و تراکم اعصاب در محل درد و ماهیت محرک بستگی دارند.

پانکراس یا احشای درونی را در نظر بگیرید؛ به گفته محققان شما می‌توانید بدون احساس درد شدید این اندام‌ها را ببرید اما انقباض و انبساط آنها با درد بسیار شدیدی همراه است. این ویژگی به نوع عصب رسانی و نحوه واکنش عصب‌ها به محرک‌های مختلف است. اگر کسی با یک چکش به شکم شما ضربه بزند، قطعاً دردتان می‌آید اما درد آن اصلاً به شدت درد ناشی از برخورد چکش با انگشت پای شما نخواهد بود. دلیل این اختلاف این است که در شکم شما عصب‌های زیادی وجود ندارد و شکم تان بخوبی با چند لایه بافت محافظت می‌شود.

واضح است که انگشت یا پای شما از داشتن چنین لایه‌های محافظتی محروم است. پا و انگشت‌های آن بجای بافت‌های محافظتی چندین لایه عصب دارند که برخی از آنها عصب‌های گیرنده درد هستند؛ عصب‌هایی که تخصص آنها تشخیص آسیب‌های واقعی یا احتمالی بافت‌ها می‌باشد. وقتی انگشت پایتان به چیزی می‌خورد، دسته از این عصب‌ها بطور همزمان شدیداً تحریک می‌شوند. سیگنال‌ها به نخاع شما میرسند و در نهایت اطلاعات به مغزتان می‌رسد. هرچه تعداد عصب‌های درگیر در فرایند تولید سیگنال بیشتر باشد، ورودی بزرگتری به مغز می‌رسد. به همین خاطر سیگنال‌هایی که از انگشت پایتان به مغز می‌رسد، به یک درد شدید و آنی ترجمه می‌شود.

در ساختنی بخوانید :  سوخت های جایگزین ؛ از جلبک و زباله تا گربه مرده و پوشک بچه

آدمک حسی

نوع و تراکم اعصابی که در یک قسمت از بدن قرار دارند روی مقدار بافت مغزی یا کورتکس اختصاص یافته به آن قسمت تاثیر می‌گذارد. این مفهوم به خوبی در آدمک حسی نشان داده شده است. آدمک حسی یک نقشه از تصویر بدن در مغز است و در آن دست‌ها، لب‌ها، زبان و پاها بسیار بزرگتر از سایر اعضای بدن هستند.

اگر به این نقشه از دید اطلاعات حسی و حرکتی نگاه کنیم همه چیز روشن می‌شود. ما از کمر، شکم یا پیشانی مان برای درک ارتباط با جهان اطراف مان استفاده نمی‌کنیم بلکه لب‌ها، زبان، دست‌ها و پاها برای درک جهان پیرامون و واکنش به آنها مورد استفاده می‌گیرند. در واقع برخی از محققان معتقدند درد شدید پایی که ضربه می‌خورد می‌تواند یک هدف تکاملی داشته باشد. پیش از این عفونت یکی از عوامل اصلی مرگ و میر محسوب میشد و چون پاها با مرتب با مناطق آلوده و پر از باکتری در ارتباط بودند هر بریدگی کوچکی می‌توانست عامل انتقال عفونت باشد. از لحاظ نظری، کسی که اطلاعات حسی زیادی از پاهایش دریافت می‌کند کمتر در معرض این بریدگی‌ها قرار دارد و در نتیجه میتوان این بریدگی‌ها را یک مزیت تکاملی به حساب آورد.

برخلاف دردهای مزمن، تجربه دردهای شدید و آنی در بیشتر مردم سطح و کیفیت یکسانی دارد. یکی از اشتباه‌های رایج بین مردم این است که آستانه درد افراد با یکدیگر فرق دارد اما آزمایش‌ها نشان داده اند که این تفاوت خیلی زیاد نیست. تفاوت اصلی در آستانه درد نیست بلکه در میزان تحمل افراد است.

در ساختنی بخوانید :  آیا مغز زنان و مردان واقعا با هم متفاوت است؟

تفاوت ما و شما در این زمینه به میزان مقاومت و تحمل مان بر می‌گردد. مثلاً مطالعات علمی‌نشان داده است که آستانه تحمل زنان کمتر از مردان است اما در آستانه درد تفاوتی وجود ندارد.

انگشتان پای ما پر از عصب‌های مختلف بویژه اعصاب گیرنده درد هستند و به همین خاطر با کوچکترین ضربه ای شدیداً درد می‌گیرند. نمی‌شود جلوی اتفاق را بگیریم و هربار که از کنار پله رد می‌شویم حواسمان باشد پایمان به لبه نگیرد؛ پس چاره چیست؟ پاسخ این سوال کمی‌عجیب است و شاید برای افراد مبادی آداب خوشایند نباشد. جواب دانشمندان به این سوال فحش دادن است. آزمایش‌های علمی‌نشان داده اند که فحش دادن باعث کاهش درد افراد می‌شود (البته دردهای شدید و آنی). جالب تر از این راه حل این است که تاثیر آن در همه افراد یکسان نیست. کارایی این راه حل برای با ادب‌ها بیشتر است. اگر آدم با ادبی هستید می‌توانید دردهای شدید و آنی تان را با فحش دادن آرام کنید. اما اگر یه ناسزاگویی عادت دارید، یک مسکن فوق العاده برای دردهای شدید و آنی را از دست داده اید. می‌بینید علم نشان داده که ادب همیشه کارساز است؛ حتی وقتی که پایتان به لبه دیوار میخورد.

منبع

خلاصه مطلب
قضیه چیه : چرا ضربه خوردن انگشت پا اینقدر درد دارد؟
عنوان مطلب
قضیه چیه : چرا ضربه خوردن انگشت پا اینقدر درد دارد؟
توضیح کوتاه
در این پست درد پا و سایر اعضای بدن را از دید یک بیولوژیست بررسی کرده ایم.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

یک محقق نشان داد که سیاهچاله ها وجود ندارند!... سیاهچاله ها پیشینه طولانی در تصور عموم دارند و یکی از موضوعات اصلی فرهنگ علمی عامه محسوب میشوند؛ همه جا صحبت از این سیاهچاله هاست از هالیوود گرفته تا ...
گل رز الکترونیکی توسط دانشمندان سوئدی ساخته شد... می خواهیم از گل رزی برایتان بگوییم که در واقع گل رز نیست! شاید تعجب کنید ولی این رز در واقع یک مدار الکترونیکی متشکل از ترانزیستور است. دانشمندان دانش...
جهان هولوگرافیک: آیا بعد سوم جهان توهم است؟... فیزیکدانان آزمایش هولومتر در حال کار روی پرتوی لیزر هستند باوجود تمام ارتباطات و وسایل و آپارتمان های عظیم الجثه یا هیولاها، همه ما می دانیم که کارا...
حیوان عجیب هفته : این عنکبوت همه عمرش زیر آب زندگی می کند... در پست این هفته " حیوان عجیب هفته " هم سراغ یک عنکبوت رفته ایم. در پست های قبلی این سری مقاله ها عنکبوت پلیکانی را به شما معرفی کردیم و این هفته هم سر...
اگر انسان نبود وضعیت طبیعت و حیات وحش چگونه بود؟... حیات وحش آفریقا، آخرین قاره ای که بیشتر گونه های پستاندار خود را حفظ کرده است اگر انسان ها هرگز وجود نداشتند حیات وحش چگونه به نظر می رسید؟ ما این...
اخبار علمی : ساخت شهر شناور ناسا بر فراز سیاره ناهید... شاید این روزها دیگر همه به فکر سفر به مریخ باشند، اما یک گروه از دانشمندان ناسا سیاره ناهید را ترجیح می دهند. این دانشمندان قصد دارند با یک ایده بسیار...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش‌ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای اولین …

پاسخ دهید