خانه / دنیای اطراف ما / قضیه چیه : چرا ضربه خوردن انگشت پا اینقدر درد دارد؟

قضیه چیه : چرا ضربه خوردن انگشت پا اینقدر درد دارد؟

آخرین باری که پایتان به گوشه دیوار یا چارچوب در خورد، کی بود؟ حتماً یادتان هست که چقدر درد داشتید. فرقی نمی کند ضربه ای که به پا می خورد محکم باشد یا آرام، درد پا یکی از شدیدترین دردهاست و گاهی اوقات هم هیچ توجیهی ندارد. همه ما بخوبی متوجه می شویم که اگر ضربه ای با همین شدت به دستمان بخورد، اینقدر درد نمی کشیم اما پا یک فرق اساسی دارد.

پا یکی از اعضای بدن است که مرتب در حال فعالیت است و به همین خاطر بیشتر در معرض آسیب دیدگی قرار دارد و باید به هر محرکی پاسخ بدهد تا آسیب ها را به حداقل برساند. این تحریک پذیری همیشه خوب نیست و گاهی اوقات با یک برخود کوچک باید درد زیادی را تحمل کنیم. در این پست از سری ” قضیه چیه ” درباره تحریک پذیری شدید پاها و علت آن برایتان می نویسیم. چرا یک ضربه کوچک باعث درد شدید پا می شود؟

همه ما تجربه درد وحشتناک خوردن انگشت پا به لبه پله را تجربه کرده ایم و احتمالاً قیافه مان هم همین شکلی شده است
همه ما تجربه درد وحشتناک خوردن انگشت پا به لبه پله را تجربه کرده ایم و احتمالاً قیافه مان هم همین شکلی شده است

برای درک چرایی این قضیه، باید بدانیم که درد نوعی ادراک است و بیشتر اتفاقات مربوط به آن در مغز ما رخ می دهد. فرقی نمی کند پایتان بسوزد، چکش رویش بخورد یا پایتان روی یک تکه سنگ برود؛ ریشه درد شما در هیچیک از این محرک ها نیست بلکه در نحوه خوانش ( و واکنش ) مغز شما به هر یک از این محرک هاست.

این قضیه درست مثل زیبایی می ماند؛ زیبایی ذاتی وجود ندارد و چیزی که در یک فرهنگ زیباست در فرهنگ دیگر زیبا محسوب نمی شود. درد هم درست همینطور است. تجربه های فردی شما از درد ترکیب پیچیده ای از عامل های بیولوژیکی، روانشناسی و سایر عوامل فرهنگی است. ادراک شما از درد می تواند تحت تاثیر وضعیت مغز شما، میزان توجهی که به درد دارید، تجربه شما از تجربه های درد قبلی، شدت محرک و محل برخورد ضربه قرار بگیرد.

در ساختنی بخوانید :  آیا درک ما از واقعیت جهان واقعی است؟

می بینید که درد مکانیزم بسیار پیچیده ای دارد و نحوه تولید احساس درد در مغز هنوز خیلی روشن نیست. خوشبختانه دردهای شدید و کوتاه مدت – مثل درد له شدن پا – مکانیزم بسیار ساده تری دارند و توضیح آنها هم ساده تر است. بیشتر مردم وقتی پایشان به چیزی می خورد، درد طولانی مدتی ندارند اما همان درد کوتاه شدید و کمی روی اعصاب است!

آناتومی درد

دردهای شدید و ناگهانی هدف بسیار مهم و روشنی دارد : این دردها نوعی هشدار و سیگنال بیولوژیکی محافظتی هستند که از شما می خواهند کاری که به شما آسیب می زند را متوقف کنید. تجربه شما از دردهای شدید بیش از هر چیز به نوع و تراکم اعصاب در محل درد و ماهیت محرک بستگی دارند.

پانکراس یا احشای درونی را در نظر بگیرید؛ به گفته محققان شما می توانید بدون احساس درد شدید این اندام ها را ببرید اما انقباض و انبساط آنها با درد بسیار شدیدی همراه است. این ویژگی به نوع عصب رسانی و نحوه واکنش عصب ها به محرک های مختلف است. اگر کسی با یک چکش به شکم شما ضربه بزند، قطعاً دردتان می آید اما درد آن اصلاً به شدت درد ناشی از برخورد چکش با انگشت پای شما نخواهد بود. دلیل این اختلاف این است که در شکم شما عصب های زیادی وجود ندارد و شکم تان بخوبی با چند لایه بافت محافظت می شود.

واضح است که انگشت یا پای شما از داشتن چنین لایه های محافظتی محروم است. پا و انگشت های آن بجای بافت های محافظتی چندین لایه عصب دارند که برخی از آنها عصب های گیرنده درد هستند؛ عصب هایی که تخصص آنها تشخیص آسیب های واقعی یا احتمالی بافت ها می باشد. وقتی انگشت پایتان به چیزی می خورد، دسته از این عصب ها بطور همزمان شدیداً تحریک می شوند. سیگنال ها به نخاع شما میرسند و در نهایت اطلاعات به مغزتان می رسد. هرچه تعداد عصب های درگیر در فرایند تولید سیگنال بیشتر باشد، ورودی بزرگتری به مغز می رسد. به همین خاطر سیگنال هایی که از انگشت پایتان به مغز می رسد، به یک درد شدید و آنی ترجمه می شود.

در ساختنی بخوانید :  بازسازی جهان اولیه در آزمایشگاه چطور انجام می شود؟

آدمک حسی

نوع و تراکم اعصابی که در یک قسمت از بدن قرار دارند روی مقدار بافت مغزی یا کورتکس اختصاص یافته به آن قسمت تاثیر می گذارد. این مفهوم به خوبی در آدمک حسی نشان داده شده است. آدمک حسی یک نقشه از تصویر بدن در مغز است و در آن دست ها، لب ها، زبان و پاها بسیار بزرگتر از سایر اعضای بدن هستند.

اگر به این نقشه از دید اطلاعات حسی و حرکتی نگاه کنیم همه چیز روشن می شود. ما از کمر، شکم یا پیشانی مان برای درک ارتباط با جهان اطراف مان استفاده نمی کنیم بلکه لب ها، زبان، دست ها و پاها برای درک جهان پیرامون و واکنش به آنها مورد استفاده می گیرند. در واقع برخی از محققان معتقدند درد شدید پایی که ضربه می خورد می تواند یک هدف تکاملی داشته باشد. پیش از این عفونت یکی از عوامل اصلی مرگ و میر محسوب میشد و چون پاها با مرتب با مناطق آلوده و پر از باکتری در ارتباط بودند هر بریدگی کوچکی می توانست عامل انتقال عفونت باشد. از لحاظ نظری، کسی که اطلاعات حسی زیادی از پاهایش دریافت می کند کمتر در معرض این بریدگی ها قرار دارد و در نتیجه میتوان این بریدگی ها را یک مزیت تکاملی به حساب آورد.

برخلاف دردهای مزمن، تجربه دردهای شدید و آنی در بیشتر مردم سطح و کیفیت یکسانی دارد. یکی از اشتباه های رایج بین مردم این است که آستانه درد افراد با یکدیگر فرق دارد اما آزمایش ها نشان داده اند که این تفاوت خیلی زیاد نیست. تفاوت اصلی در آستانه درد نیست بلکه در میزان تحمل افراد است.

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : شناسایی سد ضد تشعشع جدید در کمربند ون آلن

تفاوت ما و شما در این زمینه به میزان مقاومت و تحمل مان بر می گردد. مثلاً مطالعات علمی نشان داده است که آستانه تحمل زنان کمتر از مردان است اما در آستانه درد تفاوتی وجود ندارد.

انگشتان پای ما پر از عصب های مختلف بویژه اعصاب گیرنده درد هستند و به همین خاطر با کوچکترین ضربه ای شدیداً درد می گیرند. نمی شود جلوی اتفاق را بگیریم و هربار که از کنار پله رد می شویم حواسمان باشد پایمان به لبه نگیرد؛ پس چاره چیست؟ پاسخ این سوال کمی عجیب است و شاید برای افراد مبادی آداب خوشایند نباشد. جواب دانشمندان به این سوال فحش دادن است. آزمایش های علمی نشان داده اند که فحش دادن باعث کاهش درد افراد می شود (البته دردهای شدید و آنی). جالب تر از این راه حل این است که تاثیر آن در همه افراد یکسان نیست. کارایی این راه حل برای با ادب ها بیشتر است. اگر آدم با ادبی هستید می توانید دردهای شدید و آنی تان را با فحش دادن آرام کنید. اما اگر یه ناسزاگویی عادت دارید، یک مسکن فوق العاده برای دردهای شدید و آنی را از دست داده اید. می بینید علم نشان داده که ادب همیشه کارساز است؛ حتی وقتی که پایتان به لبه دیوار میخورد.

منبع

خلاصه مطلب
قضیه چیه : چرا ضربه خوردن انگشت پا اینقدر درد دارد؟
عنوان مطلب
قضیه چیه : چرا ضربه خوردن انگشت پا اینقدر درد دارد؟
توضیح کوتاه
در این پست درد پا و سایر اعضای بدن را از دید یک بیولوژیست بررسی کرده ایم.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

کاکائو ، آغاز شیرین ریشه های شکلات احتمالا یک کشش ژنتیکی در 10 میلیون سال پیش دلیل وجود شکلات های خوشمزه امروز است. ریشه های باستانی درخت کاکائو نشان داده که تنوع ژنتیکی بیشتری نسبت به ...
حلقه مریخ : آیا این سیاره سرخ هم مثل زحل، حلقه دار می شود؟... یک پژوهش جدید می گوید ممکن است روزی حلقه مریخ ،مثل حلقه های معروف زحل، این سیاره سرخ را احاطه کند. بر اساس این پژوهش، در ده میلیون سال آینده سیاره سر...
ساخت کارخانه شبیه سازی دام در چین برای تامین غذای مردم... تصور کنید برای شام به خانه دوستانتان دعوت شده اید. به آن جا می روید و برایتان یک استیک بزرگ که ظاهر جذاب و خوشمزه اش دهانتان را آب می اندازد، سرو می ک...
آیا کوسه مگالودون هنوز در اعماق اقیانوس زندگی می کند؟... گوسه مگالودون (megalodon) به عنوان بزرگترین کوسه ای که تاکنون در زمین زندگی کرده و یکی از بزرگترین شکارچیان مهره دار شناخته می شود. کوسه های مگالودون ...
با کامیون سامسونگ بدون خطر سبقت بگیرید آیا تابحال در خیابان و جاده پشت یک کامیون برگ گیر کرده اید؟ معمولاً در این شرایط راننده دید مناسبی ندارد و به همین خاطر نمی تواند با خیال راحت سبقت بگ...
سرطان زا بودن محصولات گوشتی فرآوری شده تایید شد!... سازمان بهداشت جهانی (WHO) بالاخره گزارشی که خیلی ها منتظرش بودند را منتشر کرد. بر اساس این گزارش، گوشت های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس سرطان زا هس...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای …

پاسخ دهید