خانه / دنیای اطراف ما / تکنولوژی / اتصال حیوانات به اینترنت میتواند به پیش بینی زلزله کمک کند

اتصال حیوانات به اینترنت میتواند به پیش بینی زلزله کمک کند

زلزله اخیر نپال بخوبی نشان داد که پیش بینی دقیق و قابل اعتماد بلایای طبیعی هنوز کار بسیار مشکلی است. اگرچه دانشمندان به خوبی نقاط زلزله خیز روی زمین را می شناسند، نمی توان با قطعیت گفت که کی زلزله ای با قدرت 7 تا 8 ریشتر در نپال یا کشورهای دیگر رخ خواهد داد.

وقتی حرف از پیش بینی زلزله می شود بسیاری ما ناخودآگاه به یاد حیوانات می افتیم. بنظر می رسد بسیاری از حیوانات می توانند وقوع چنین بلایایی را پیش بینی کنند و تحقیقات علمی زیادی هم این فرضیه را تایید می کند. در حال حاضر تنها ابزار قابل اعتمادی که انسان برای پیش بینی زلزله در اختیار دارد، این توانایی غریزی حیوانات است؛ پس چرا از آن استفاده نکنیم؟ فکر می کنید می توان با کامیپوترهای قدرتمند بر رفتار حیوان ها نظارت کرد و بلایای طبیعی را پیش بینی کرد؟

بیشتر ما توانایی حیوانات در پیش بینی زلزله و سایر بلایای طبیعی را تجربه کرده ایم
بیشتر ما توانایی حیوانات در پیش بینی زلزله و سایر بلایای طبیعی را تجربه کرده ایم

بلافاصله بعد از وقوع یک زلزله، رفتار گله های حیوانات بسیار عجیب می شود؛ مثلاً بلافاصله لانه هایشان را ترک می کنند و به دنبال پناهگاه می گردند. دلیل این تغییر رفتار می تواند توانایی شناسایی امواج سریع و کوچک یا درک تغییرات شیمیایی آب های زیرزمینی در اثر یک زمین لرزه قریب الوقوع باشد.

همانطور که می بینید اینجا فقط صحبت از احتمالات است و به همین خاطر پیدا کردن ارتباط های آماری حائز اهمیت بین رفتارهای عجیب حیوانات و نزدیک بودن زلزله مشکل است. عمدتاً دو دلیل برای این دشواری بیان می شود؛ بلایای طبیعی تقریباً به ندرت رخ می دهند و رسیدن به یک تفسیر قابل اعتماد از رفتار حیوانات هم بسیار سخت است. چند سال پیش و بعد از زلزله ونچوآن در چین مقامات محلی مشاهده رفتارهای عجیب از حیوانات باغ وحش را تایید کردند اما گفتند نمیتوان با قطعیت در اینباره نظر داد.

در ساختنی بخوانید :  ویدیو : تپش سلول بنیادی قلب را تماشا کنید

نرم افزارهای مترجم؛ پیش نیاز پیش بینی زلزله به کمک حیوانات

توانایی تشخیص دقیق حیوانات در برخی از زمینه ها ثابت شده و قطعی است؛ مثلاً توانایی سگ ها در تشخیص علائم سرطان درحالیکه ما برای تشخیص آن مشکل داریم. علاوه براین تجربه علمی و تحقیقاتی ثابت کرده که میتوان با دادن یک رابط دکمه محور به حیوان اکان انتقال ادراکات و شناسایی هایش را فراهم کرد. درک درست از توانایی های بالقوه حیوانات و یک ابزار برای انتقال ادراکات حیوان به انسان میتواند برای آغاز پیش بینی زلزله با کمک حیوانات کافی باشد.

این رابط های ارتباطی مثل خوبی از فناوری های کاربردی هستند که هم از رفتار طبیعی حیوانات پشتیبانی می کنند و هم رفتار آنها را طوری ترجمه می کنند که ما آن را درک کنیم.

تفاوت کلیدی بین سگی که سرطان را تشخیص می دهد و یک دسته پرنده که به نشانه های اولیه یک زلزله قریب الوقوع واکنش نشان می دهد، تعداد حیوانات است. وقوع یک زلزله می توان بصورت همزمان روی حیوانات زیادی تاثیر بگذارد و همین امر باعث تقویت نتیجه می شود.

جمع آوری داده با مقادیر زیاد – و امکان تشخیص و فیلتر همزمان نویزهای پس زمینه – نیازمند رایانش ابری دقیق و کارآمد است. خوشبختانه در حال حاضر فناوری لازم برای انجام اینکار وجود دارد و این فناوری چیزی شبیه به فناوری هایی است که برای ردیابی مسیر هواپیماهای بزرگ استفاده می شود.

اگر بخواهیم این ایده را عملی می کنیم از لحاظ فناوری های موردنیاز مشکل نخواهیم داشت بلکه سوال درباره نحوه ضبط رفتار حیوانات است. چطور می تواند رفتار دسته بزرگی از حیوانات را با کمک گرفتن از اینترنت اشیا کنترل کرد بدون اینکه راحتی و رفتار طبیعی حیوان ها تخت تاثیر قرار بگیرد؟

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : گیاهان هم می توانند از فرزندانشان مراقبت کنند!

محققان پیش از این نشان داده اند که قرار دادن سنسورهایی شبیه به دستگاه های بیوتلمتریک در بدن حیوانات می تواند آسایش و رفتار طبیعی آنها را تحت تاثیر قرار دهد و در نتیجه اطلاعات جمع آوری شده را غیرقابل اعتماد کند. البته طراحی سنسورهایی که منطبق بر ویژگی های حیوانات باشند – از نسلی به نسل بعد – غیرعملی و ناکارآمد است.

احتمالاً نظارت بر تغییر رفتار حیوانات در اطراف زیستگاه هایشان با استفاده از سنسورهای محیطی مثل سنسورهای حرکتی گزینه بهتری است. از این نوع داده ها می توان برای شناسایی خودکار رفتارهای ناقض الگوهای رفتاری استاندارد حیوانات استفاده کرد.

جمع سپاری؛ تنها راه حل عملی و کارآمد

اگر هنگام صحبت از پیش بینی زلزله به کمک حیوانات از خرد جمعی به عنوان راه حل یاد بشود کمتر کسی فکر میکند که منظور خرد جمعی حیوانات است. درباره انسان ها معمولاً خرد جمعی از طریق برون سپاری صورت می گیرد؛ به این ترتیب که با کمک اینترنت یک کار بزرگ به جمع بزرگی از کاربران سپرده می شود. آنالیز اسناد ویکی پدیا، اجرای پروژه های علمی شهروندی یا تولید سرمایه از طریق جمع سپاری نمونه هایی از این کارهاست.

این دقیقاً همان مفهومی است که باید به حیوانات منتقل کنیم تا بتوانیم تغییر در رفتار طبیعی آنها را مشخص کنیم. فناوری رایانش ابری مقایس پذیر برای انجام رایانش های پروژه ای با این سطح در حال حاضر موجود است.

سیستم رایانه ای موردنیاز برای پیش بینی زلزله با کمک حیوانات از آن نوع سیستم هایی است که در سیستم های امنیتی بکار می رود. چنین سیستم هایی براساس سیستم های نرم افزاری مبتنی بر ابر طراحی می شوند و هدف آنها شناسایی وتطبیق با تغییراتی است که می تان عواقب امنیتی داشته باشد.
اگر بخواهیم از این سیستم ها برای نظارت بر رفتار حیوانات استفاده کنیم، قبل از هر چیز باید دسته های بزرگ حیوانات را تشخیص داد. به همین منظور باید سنسورهای بزرگی برای سیستم تعبیه کرد که سرعت و شکل حرکت و تغییر در صداهای آنها را تشخیص دهد. قطعاً مهمترین ویژگی چنین سیستمی باید ایمن بودن آن باشد و نباید به حیوانات آسیب برساند یا رفتار طبیعی آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

در ساختنی بخوانید :  بزرگ ترین جراحی پیوند صورت تا به امروز + عکس

همچنین می توان از روش های شامل رابط کاربری انسان – کامپیوتر با حیوان استفاده کرد. طراحی چنین ابزاری که درک تغییرات رفتاری حیوان ها را ممکن می سازد نه تنها به پیش بینی زلزله ها کمک می کند بلکه راه را برای استفاده از سایر توانایی های حیوانات هم باز می کند.

منبع

خلاصه مطلب
اتصال حیوانات به اینترنت میتواند به پیش بینی زلزله کمک کند
عنوان مطلب
اتصال حیوانات به اینترنت میتواند به پیش بینی زلزله کمک کند
توضیح کوتاه
شاید اینترنت کلید عملی کردن کمک گرفتن از حیوانات برای پیش بینی زلزله باشد.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

گام شمار شما دیگر هرگز فریب نمی خورد ! وقتی خوابید، حواسش به شما هست و وقتی ادای ورزش کردن را در می آورید می ‏فهمد.‏ نترسید! راجع به گام شمارتان صحبت می کنم. همه ما دورانی را تجربه کرده ای...
اصل هولوگرافیک ، آیا در یک هولوگرام زندگی می کنیم؟... مغز خود را آماده کنید. بر اساس مطلب مجله Physical Review Letters ممکن است دنیا دو بعدی باشد و تنها ما آن را سه بعدی ببینیم. در یک آزمایش فکری بر اساس ...
اخبار علمی : فلز مایعی که می توان شکل آن را تغییر داد!... آیا نابودگر T-1000 در فیلم نابودگر 2 را بخاطر دارید؟ اکنون یک تیم تحقیقاتی ادعا کرده است می تواند مشابه این شخصیت را در دنیای واقعی بسازد. این محققان ...
اخبار علمی : شناسایی ماده تاریک با استفاده از ماهواره های GPS... اخیراً یک روش جدید برای شناسایی ماده تاریک پیشنهاد شده که استفاده از ماهواره های GPS را برای اینکار پیشنهاد می کند؛ محققان امیدوارند شناسایی ماده تاری...
آیا پهپادها خطری برای هواپیماها محسوب می شوند؟... ما تقریباً می دانیم که وقتی پرنده ای با یک پهپاد برخورد کند، چه اتفاقی می افتد و همچنین می دانیم وقتی یک پرنده با هواپیما برخورد کند، چه اتفاقی می افت...
اخبار علمی : کشف یک سپر محافظتی نامرئی برفراز زمین... دانشمندان یک سپر محافظتی نامرئی را برفراز زمین شناسایی کرده اند که سیاره ما را از آسیب دیدن توسط الکترون های فوق سریع کشنده حفظ میکند. این سپر محافظتی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای …

پاسخ دهید