خانه / دنیای اطراف ما / تکنولوژی / اتصال حیوانات به اینترنت میتواند به پیش بینی زلزله کمک کند

اتصال حیوانات به اینترنت میتواند به پیش بینی زلزله کمک کند

زلزله اخیر نپال بخوبی نشان داد که پیش بینی دقیق و قابل اعتماد بلایای طبیعی هنوز کار بسیار مشکلی است. اگرچه دانشمندان به خوبی نقاط زلزله خیز روی زمین را می‌شناسند، نمی‌توان با قطعیت گفت که کی زلزله ای با قدرت 7 تا 8 ریشتر در نپال یا کشورهای دیگر رخ خواهد داد.

وقتی حرف از پیش بینی زلزله می‌شود بسیاری ما ناخودآگاه به یاد حیوانات می‌افتیم. بنظر می‌رسد بسیاری از حیوانات می‌توانند وقوع چنین بلایایی را پیش بینی کنند و تحقیقات علمی‌زیادی هم این فرضیه را تایید می‌کند. در حال حاضر تنها ابزار قابل اعتمادی که انسان برای پیش بینی زلزله در اختیار دارد، این توانایی غریزی حیوانات است؛ پس چرا از آن استفاده نکنیم؟ فکر می‌کنید می‌توان با کامیپوترهای قدرتمند بر رفتار حیوان‌ها نظارت کرد و بلایای طبیعی را پیش بینی کرد؟

بیشتر ما توانایی حیوانات در پیش بینی زلزله و سایر بلایای طبیعی را تجربه کرده ایم
بیشتر ما توانایی حیوانات در پیش بینی زلزله و سایر بلایای طبیعی را تجربه کرده ایم

بلافاصله بعد از وقوع یک زلزله، رفتار گله‌های حیوانات بسیار عجیب می‌شود؛ مثلاً بلافاصله لانه‌هایشان را ترک می‌کنند و به دنبال پناهگاه می‌گردند. دلیل این تغییر رفتار می‌تواند توانایی شناسایی امواج سریع و کوچک یا درک تغییرات شیمیایی آب‌های زیرزمینی در اثر یک زمین لرزه قریب الوقوع باشد.

همانطور که می‌بینید اینجا فقط صحبت از احتمالات است و به همین خاطر پیدا کردن ارتباط‌های آماری حائز اهمیت بین رفتارهای عجیب حیوانات و نزدیک بودن زلزله مشکل است. عمدتاً دو دلیل برای این دشواری بیان می‌شود؛ بلایای طبیعی تقریباً به ندرت رخ می‌دهند و رسیدن به یک تفسیر قابل اعتماد از رفتار حیوانات هم بسیار سخت است. چند سال پیش و بعد از زلزله ونچوآن در چین مقامات محلی مشاهده رفتارهای عجیب از حیوانات باغ وحش را تایید کردند اما گفتند نمیتوان با قطعیت در اینباره نظر داد.

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : کشف یک ویژگی مغزی که مختص انسان هاست

نرم افزارهای مترجم؛ پیش نیاز پیش بینی زلزله به کمک حیوانات

توانایی تشخیص دقیق حیوانات در برخی از زمینه‌ها ثابت شده و قطعی است؛ مثلاً توانایی سگ‌ها در تشخیص علائم سرطان درحالیکه ما برای تشخیص آن مشکل داریم. علاوه براین تجربه علمی‌و تحقیقاتی ثابت کرده که میتوان با دادن یک رابط دکمه محور به حیوان اکان انتقال ادراکات و شناسایی‌هایش را فراهم کرد. درک درست از توانایی‌های بالقوه حیوانات و یک ابزار برای انتقال ادراکات حیوان به انسان میتواند برای آغاز پیش بینی زلزله با کمک حیوانات کافی باشد.

این رابط‌های ارتباطی مثل خوبی از فناوری‌های کاربردی هستند که هم از رفتار طبیعی حیوانات پشتیبانی می‌کنند و هم رفتار آنها را طوری ترجمه می‌کنند که ما آن را درک کنیم.

تفاوت کلیدی بین سگی که سرطان را تشخیص می‌دهد و یک دسته پرنده که به نشانه‌های اولیه یک زلزله قریب الوقوع واکنش نشان می‌دهد، تعداد حیوانات است. وقوع یک زلزله می‌توان بصورت همزمان روی حیوانات زیادی تاثیر بگذارد و همین امر باعث تقویت نتیجه می‌شود.

جمع آوری داده با مقادیر زیاد – و امکان تشخیص و فیلتر همزمان نویزهای پس زمینه – نیازمند رایانش ابری دقیق و کارآمد است. خوشبختانه در حال حاضر فناوری لازم برای انجام اینکار وجود دارد و این فناوری چیزی شبیه به فناوری‌هایی است که برای ردیابی مسیر هواپیماهای بزرگ استفاده می‌شود.

اگر بخواهیم این ایده را عملی می‌کنیم از لحاظ فناوری‌های موردنیاز مشکل نخواهیم داشت بلکه سوال درباره نحوه ضبط رفتار حیوانات است. چطور می‌تواند رفتار دسته بزرگی از حیوانات را با کمک گرفتن از اینترنت اشیا کنترل کرد بدون اینکه راحتی و رفتار طبیعی حیوان‌ها تخت تاثیر قرار بگیرد؟

در ساختنی بخوانید :  دلیل اصلی خرخر گربه های دوست داشتنی چیست؟

محققان پیش از این نشان داده اند که قرار دادن سنسورهایی شبیه به دستگاه‌های بیوتلمتریک در بدن حیوانات می‌تواند آسایش و رفتار طبیعی آنها را تحت تاثیر قرار دهد و در نتیجه اطلاعات جمع آوری شده را غیرقابل اعتماد کند. البته طراحی سنسورهایی که منطبق بر ویژگی‌های حیوانات باشند – از نسلی به نسل بعد – غیرعملی و ناکارآمد است.

احتمالاً نظارت بر تغییر رفتار حیوانات در اطراف زیستگاه‌هایشان با استفاده از سنسورهای محیطی مثل سنسورهای حرکتی گزینه بهتری است. از این نوع داده‌ها می‌توان برای شناسایی خودکار رفتارهای ناقض الگوهای رفتاری استاندارد حیوانات استفاده کرد.

جمع سپاری؛ تنها راه حل عملی و کارآمد

اگر هنگام صحبت از پیش بینی زلزله به کمک حیوانات از خرد جمعی به عنوان راه حل یاد بشود کمتر کسی فکر میکند که منظور خرد جمعی حیوانات است. درباره انسان‌ها معمولاً خرد جمعی از طریق برون سپاری صورت می‌گیرد؛ به این ترتیب که با کمک اینترنت یک کار بزرگ به جمع بزرگی از کاربران سپرده می‌شود. آنالیز اسناد ویکی پدیا، اجرای پروژه‌های علمی‌شهروندی یا تولید سرمایه از طریق جمع سپاری نمونه‌هایی از این کارهاست.

این دقیقاً همان مفهومی‌است که باید به حیوانات منتقل کنیم تا بتوانیم تغییر در رفتار طبیعی آنها را مشخص کنیم. فناوری رایانش ابری مقایس پذیر برای انجام رایانش‌های پروژه ای با این سطح در حال حاضر موجود است.

سیستم رایانه ای موردنیاز برای پیش بینی زلزله با کمک حیوانات از آن نوع سیستم‌هایی است که در سیستم‌های امنیتی بکار می‌رود. چنین سیستم‌هایی براساس سیستم‌های نرم افزاری مبتنی بر ابر طراحی می‌شوند و هدف آنها شناسایی وتطبیق با تغییراتی است که می‌تان عواقب امنیتی داشته باشد.
اگر بخواهیم از این سیستم‌ها برای نظارت بر رفتار حیوانات استفاده کنیم، قبل از هر چیز باید دسته‌های بزرگ حیوانات را تشخیص داد. به همین منظور باید سنسورهای بزرگی برای سیستم تعبیه کرد که سرعت و شکل حرکت و تغییر در صداهای آنها را تشخیص دهد. قطعاً مهمترین ویژگی چنین سیستمی‌باید ایمن بودن آن باشد و نباید به حیوانات آسیب برساند یا رفتار طبیعی آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

در ساختنی بخوانید :  موجود عجیب هفته : این عنکبوت پلیکانی لیک نینجای واقعی است

همچنین می‌توان از روش‌های شامل رابط کاربری انسان – کامپیوتر با حیوان استفاده کرد. طراحی چنین ابزاری که درک تغییرات رفتاری حیوان‌ها را ممکن می‌سازد نه تنها به پیش بینی زلزله‌ها کمک می‌کند بلکه راه را برای استفاده از سایر توانایی‌های حیوانات هم باز می‌کند.

منبع

خلاصه مطلب
اتصال حیوانات به اینترنت میتواند به پیش بینی زلزله کمک کند
عنوان مطلب
اتصال حیوانات به اینترنت میتواند به پیش بینی زلزله کمک کند
توضیح کوتاه
شاید اینترنت کلید عملی کردن کمک گرفتن از حیوانات برای پیش بینی زلزله باشد.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

تصویربرداری پزشکی با کمک هولوگرام سه بعدی خواهد شد... دنیای تصویربرداری پزشکی کاملاً صاف و مسطح است اما وقت آن رسیده که با تکنولوژی های قرن بیست و یکم هماهنگ بشود و مثل خیلی از تصاویر دنیای اطراف ما سه بع...
آیا سرعتی بیشتر از سرعت نور هم وجود دارد؟... کیهان شناسان مسافران زمان حقیقی دنیای ما هستند. این دانشمندان می توانند به میلیاردها سال قبل سفر کنند و سیر تکامل جهان ما را با جزییات شگفتی آور دنبال...
اخبار علمی : این پهپاد به نجات بیماران قلبی کمک می کند... یک دانشجوی مهندسی یک پهپاد طراحی کرده که مثل یک آمبولانس هوایی عمل میکند و الکتروشوکر را به بیمارانی که دچار ایست یا حمله قلبی شده اند، می رساند تا اط...
با این تکنیک آشپزی کالری برنج را 60 درصد کاهش دهید!... این پست یک پست آموزش آشپزی نیست؛ بلکه یک خبر علمی کاربردی است. شاید برایتان عجیب باش که دانشمندان به دنبال کشف تکنیک های آشپزی باشند اما علم برای راحت...
این ربات قرار است با پرینت سه بعدی یک پل فلزی بسازد... پرینت سه بعدی یکی از مهمترین فناوری های چند سال گذشته است؛ این را میتوان بخوبی از محصولاتی که با پرینترهای سه بعدی ساخته می شوند، فهمید. پرینترهای سه ...
اولین مسیر مخصوص دوچرخه خورشیدی جهان در آمستردام نصب شد... اواخر سال گذشته بود که خبر یک پروژه شهری بلندپروازانه در اخبار علمی سر و صدای زیاد کرد : احداث خطوط جاده ای خورشیدی در ایالات متحده که قرار بود در طول...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش‌ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای اولین …

پاسخ دهید