خانه / اخبار / اخبار علمی : دانشمندان دکمه ریست ساعت بدن را پیدا کردند

اخبار علمی : دانشمندان دکمه ریست ساعت بدن را پیدا کردند

ساعت بدن خیلی حساس است و خیلی راحت به هم می‌ریزد؛ کافی است شیفت کاری تان را عوض کنید یا از یک نیمکره به نیمکره دیگر سفر کنید. اما تاثیر اخلال در ریتم روزانه زندگی بیشتر از بهم ریختن الگوی خواب است. اختلال‌های رفتاری، متابولیکی و حتی شناختی با بهم ریختن ساعت بدن یا ساعت شبانه روزی ما مرتبط است.

بهم ریختن ساعت بدن تاثیر زیادی روی عملکردهای مغزی و متابولیکی ما دارد
بهم ریختن ساعت بدن تاثیر زیادی روی عملکردهای مغزی و متابولیکی ما دارد

فکر می‌کنید می‌توان ساعت بدن را دستکاری کرد و آن را مجدداً تنظیم کرد تا هیچ یک از این مشکلات پیش نیاید؟ دانشمندان مدت‌هاست که به دنبال دستیابی به این توانایی هستند و بنظر میرسد راه زیادی تا پیدا کردن کلید کنترل ساعت بدن نمانده است. دانشمندان به تازگی فرایند کلیدی مغز که ریست ساعت بدن را تسهیل و تنظیم زمان دقیق آن را تسهیل می‌کند، پیدا کرده اند.
یافتن این فرایند مغزی می‌تواند منجر به دستیابی به راه حل‌های درمانی برای اختلال‌های مختلف مرتبط با تغییر شیفت کاری یا تاخیر هواپیما شود. البته این کشف می‌تواند روش‌های درمانی کاملاً جدیدی برای شرایط عصبی خاص مانند افسردگی را به جامعه پزشکی معرفی کند.

در واقع چند ماه پیش بود که دانشمندان دریافتند امکان تنظیم مجدد ساعت بدن وجود دارد. این دانشمندان با استفاده از نور، نورون‌های مربوط به ساعت‌های اصلی بدن را تحریک کردند و به این ترتیب ساعت بدن نامنظم را دوباره منظم کردند. اما این آزمایش که روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شده محدودیت‌هایی هم دارد؛ این روش نیازمند اصلاح ژنتیکی و قرار دادن یک فیبر نوری در مغز است. دستیابی به این روش برای انسان‌ها نه تنها دشوار است بلکه کارایی ندارد؛ شما حاضرید برای مرتب شدن ساعت بدن تان یک فیبر نوری در مغزتان بگذارید؟

در ساختنی بخوانید :  تصاویر سایه سازه بلند عمودی روی حلقه های سیاره زحل

البته این روش یک مشکل مهم دیگر هم دارد؛ محققان رسانه‌ها را دقیقاً در جریان سطح تاثیرگذاری نور روی اجزای شناخته شده ساعت بدن که در نهایت ریتم زندگی روزمره ما را تعیین می‌کنند، قرار نداده اند. چون ساعت شبانه روزی بدن ما به نور و تاریکی محیط اطراف واکنش نشان می‌دهد، نمی‌توان براحتی آن را تغییر داد و تغییر آن هم شکاف مهمی‌در ادراک ما ایجاد می‌کند.

کشف امکان تنظیم مجدد ساعت بدن کافی بود تا گروهی از محققان دانشگاه مک گیل و کونکوردیا شروع به بررسی نقش پروتئینی به نام eIF4E در تنظیم ساعت شبانه روزی کنند. علت انتخاب این پروتئین نقش محوری آن در بیان ژن است؛ فرایندی که منجر به سنتز یک پروتئین خاص از توالی DNA می‌شود. این محققان فرض را بر این گذاشته بودند که نور بیان اجزای ساعت بدن را کنترل می‌کند.

بررسی‌های بیشتر نشان داد ساعت بدن مجدداً تنظیم می‌شود که پروتئین eIF4E طی فرایندی به نام فسفوریلاسیون با یک مولکول فسفات ترکیب می‌شود. در واقع نور فسفوریلاسیون پروتئین eIF4E را هدایت می‌کند و این فرایند هم روی بیان ژن‌های کلیدی ساعت بدن تاثیر می‌گذارد. این ژن‌ها که به ژن‌های دوره ای معروف هستند، در تعیین ریتم سلولی نقش دارند. وقتی تولید این پروتئین‌ها افزایش می‌یابد، ساعت بدن ریست می‌شود و تنظیم زمان دقیق آن راحت تر می‌شود.

برای روشن تر شدن این فرایند، محققان طوری بدن موش‌ها را دستکاری کردند تا نوعی پروتئین eIF4E جهش یافته تولید کند که فسفوریلازه نمی‌شود. اینکار نشان داد که موش‌های جهش یافته کمتر از موش‌های گروه کنترل توانایی تنظیم مجدد ساعت خواب با نور را دارند. وقتی موش‌های جهش یافته را در معرض یک چرخه نور / روشنایی متفاوت قرار دادند، نتوانستند بدن شان را با آن منطبق کنند و ساعت بدن شان را دوباره تنظیم کنند. این در حالی است که موش‌های گروه کنترل براحتی اینکار را انجام می‌دادند.

در ساختنی بخوانید :  اگر شبکه تلفن همراه ندارید، خودتان آن را بسازید!

هنوز نمی‌توان گفت که چه موقع میتوان از یافته‌های این تحقیق در علم پزشکی کاربردی استفاده کرداما این مطاله حائز اهمیت فراوانی است. این یافته‌های علمی‌به این خاطر اهمیت دارند که هدف‌های جدیدی را در بدن شناسایی کرده اند که در نهایت منجر به ساخت روش‌ها یا داروهایی برای دستکاری ساعت بدن می‌شوند.

اختلال در ریتم شبانه روزی گاهی اوقات اجتناب ناپذیر است و می‌تواند عواقب بسیار جدی داشته باشد. چنین تحقیق‌هایی گام مهمی‌به سمت توانایی تنظیم مجدد ساعت بدن است و میتواند موجب بهبود سلامتی هزاران نفر در سرتاسر جهان شود.

منبع

خلاصه مطلب
اخبار علمی‌: دانشمندان دکمه ریست ساعت بدن را پیدا کردند
عنوان مطلب
اخبار علمی‌: دانشمندان دکمه ریست ساعت بدن را پیدا کردند
توضیح کوتاه
دانشمندان راهکار تنظیم مجدد ساعت بدن را پیدا کرده اند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

قضیه چیه ؟ چرا سیم هدفون همیشه گره می خورد؟... هربار همین اتفاق می افتد؛ سراغ کیف تان می روید تا هدفون تان را بیرون بیاورید اما سیم هدفون گره خورده است. فرقی نمی کند چقدر مرتب سیم را پیچانده باشید،...
یک محقق نشان داد که سیاهچاله ها وجود ندارند!... سیاهچاله ها پیشینه طولانی در تصور عموم دارند و یکی از موضوعات اصلی فرهنگ علمی عامه محسوب میشوند؛ همه جا صحبت از این سیاهچاله هاست از هالیوود گرفته تا ...
شن مرطوب؛ پاسخ معمای جابجایی سنگ های اهرام مصر... پاسخ معمایی که محققان برای سال ها دنبال آن بودند، در این تصویر دیده می شود حتماً شما هم در اخبار علمی از رازها و معماهای ساخت اهرام ثلاثه چیزهایی شن...
هوپ (Hope) ، جوان ترین اهدا کننده عضو در تاریخ !... این هفته ولز (Wales) حسابی خبرساز شده، چون اولین کشور از بریتانیا است که می خواهد از "سیستم صرف نظر کردن از اهدای عضو" استفاده کند. در این سیستم اگر ف...
محیط های اداری با هوای آلوده باعث کاهش بهره وری می شوند!... همان طور که می دانید، امروزه ما بیشتر وقتمان را در محیط های بسته و داخل ساختمان ها می گذرانیم. در کشور های پر درآمد، حدود 66 درصد از کار ها را بخش خدم...
پهپاد گوگل هفته پیش در آسمان نیومکزیکو تصادف کرد!... این هفته گوگل سخت مشغول کنفرانس گوگل آی/او بود و از خدمات و محصولات جدید و متنوعش رونمایی میکرد. بیشتر این محصولات از جمله ورژن جدید هدست مقوایی گوگل ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش‌ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای اولین …

پاسخ دهید