خانه / اخبار / اخبار علمی : دانشمندان دکمه ریست ساعت بدن را پیدا کردند

اخبار علمی : دانشمندان دکمه ریست ساعت بدن را پیدا کردند

ساعت بدن خیلی حساس است و خیلی راحت به هم می ریزد؛ کافی است شیفت کاری تان را عوض کنید یا از یک نیمکره به نیمکره دیگر سفر کنید. اما تاثیر اخلال در ریتم روزانه زندگی بیشتر از بهم ریختن الگوی خواب است. اختلال های رفتاری، متابولیکی و حتی شناختی با بهم ریختن ساعت بدن یا ساعت شبانه روزی ما مرتبط است.

بهم ریختن ساعت بدن تاثیر زیادی روی عملکردهای مغزی و متابولیکی ما دارد
بهم ریختن ساعت بدن تاثیر زیادی روی عملکردهای مغزی و متابولیکی ما دارد

فکر می کنید می توان ساعت بدن را دستکاری کرد و آن را مجدداً تنظیم کرد تا هیچ یک از این مشکلات پیش نیاید؟ دانشمندان مدت هاست که به دنبال دستیابی به این توانایی هستند و بنظر میرسد راه زیادی تا پیدا کردن کلید کنترل ساعت بدن نمانده است. دانشمندان به تازگی فرایند کلیدی مغز که ریست ساعت بدن را تسهیل و تنظیم زمان دقیق آن را تسهیل می کند، پیدا کرده اند.
یافتن این فرایند مغزی می تواند منجر به دستیابی به راه حل های درمانی برای اختلال های مختلف مرتبط با تغییر شیفت کاری یا تاخیر هواپیما شود. البته این کشف می تواند روش های درمانی کاملاً جدیدی برای شرایط عصبی خاص مانند افسردگی را به جامعه پزشکی معرفی کند.

در واقع چند ماه پیش بود که دانشمندان دریافتند امکان تنظیم مجدد ساعت بدن وجود دارد. این دانشمندان با استفاده از نور، نورون های مربوط به ساعت های اصلی بدن را تحریک کردند و به این ترتیب ساعت بدن نامنظم را دوباره منظم کردند. اما این آزمایش که روی موش های آزمایشگاهی انجام شده محدودیت هایی هم دارد؛ این روش نیازمند اصلاح ژنتیکی و قرار دادن یک فیبر نوری در مغز است. دستیابی به این روش برای انسان ها نه تنها دشوار است بلکه کارایی ندارد؛ شما حاضرید برای مرتب شدن ساعت بدن تان یک فیبر نوری در مغزتان بگذارید؟

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : محققان پرینتری ساختند که مدار الکترونیکی چاپ می کند!

البته این روش یک مشکل مهم دیگر هم دارد؛ محققان رسانه ها را دقیقاً در جریان سطح تاثیرگذاری نور روی اجزای شناخته شده ساعت بدن که در نهایت ریتم زندگی روزمره ما را تعیین می کنند، قرار نداده اند. چون ساعت شبانه روزی بدن ما به نور و تاریکی محیط اطراف واکنش نشان می دهد، نمی توان براحتی آن را تغییر داد و تغییر آن هم شکاف مهمی در ادراک ما ایجاد می کند.

کشف امکان تنظیم مجدد ساعت بدن کافی بود تا گروهی از محققان دانشگاه مک گیل و کونکوردیا شروع به بررسی نقش پروتئینی به نام eIF4E در تنظیم ساعت شبانه روزی کنند. علت انتخاب این پروتئین نقش محوری آن در بیان ژن است؛ فرایندی که منجر به سنتز یک پروتئین خاص از توالی DNA می شود. این محققان فرض را بر این گذاشته بودند که نور بیان اجزای ساعت بدن را کنترل می کند.

بررسی های بیشتر نشان داد ساعت بدن مجدداً تنظیم می شود که پروتئین eIF4E طی فرایندی به نام فسفوریلاسیون با یک مولکول فسفات ترکیب می شود. در واقع نور فسفوریلاسیون پروتئین eIF4E را هدایت می کند و این فرایند هم روی بیان ژن های کلیدی ساعت بدن تاثیر می گذارد. این ژن ها که به ژن های دوره ای معروف هستند، در تعیین ریتم سلولی نقش دارند. وقتی تولید این پروتئین ها افزایش می یابد، ساعت بدن ریست می شود و تنظیم زمان دقیق آن راحت تر می شود.

برای روشن تر شدن این فرایند، محققان طوری بدن موش ها را دستکاری کردند تا نوعی پروتئین eIF4E جهش یافته تولید کند که فسفوریلازه نمی شود. اینکار نشان داد که موش های جهش یافته کمتر از موش های گروه کنترل توانایی تنظیم مجدد ساعت خواب با نور را دارند. وقتی موش های جهش یافته را در معرض یک چرخه نور / روشنایی متفاوت قرار دادند، نتوانستند بدن شان را با آن منطبق کنند و ساعت بدن شان را دوباره تنظیم کنند. این در حالی است که موش های گروه کنترل براحتی اینکار را انجام می دادند.

در ساختنی بخوانید :  ویدیو : زنبورهای عسل یک زنبور سرخ را زنده پختند!

هنوز نمی توان گفت که چه موقع میتوان از یافته های این تحقیق در علم پزشکی کاربردی استفاده کرداما این مطاله حائز اهمیت فراوانی است. این یافته های علمی به این خاطر اهمیت دارند که هدف های جدیدی را در بدن شناسایی کرده اند که در نهایت منجر به ساخت روش ها یا داروهایی برای دستکاری ساعت بدن می شوند.

اختلال در ریتم شبانه روزی گاهی اوقات اجتناب ناپذیر است و می تواند عواقب بسیار جدی داشته باشد. چنین تحقیق هایی گام مهمی به سمت توانایی تنظیم مجدد ساعت بدن است و میتواند موجب بهبود سلامتی هزاران نفر در سرتاسر جهان شود.

منبع

خلاصه مطلب
اخبار علمی : دانشمندان دکمه ریست ساعت بدن را پیدا کردند
عنوان مطلب
اخبار علمی : دانشمندان دکمه ریست ساعت بدن را پیدا کردند
توضیح کوتاه
دانشمندان راهکار تنظیم مجدد ساعت بدن را پیدا کرده اند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

اثر حیرت انگیز موسیقی بر مغز انسان موسیقی در بسیاری از قسمت های مغز پردازش می شود. شاید همین حالا هم در حال گوش دادن به موسیقی باشید. چه در حال ایده پردازی باشید و چه در حال چک کردن...
چرا کهکشان ها آنقدر که باید روشن و درخشان نیستند؟... هر ساله در کهکشان راه شیری چند ستاره جدید متولد می شوند و به جمع میلیاردها ستاره ای که در سرتاسر جهان قرار دارند، می پیوندند. اما ستاره شناسان می گوین...
چرا کاهش وزن این قدر سخت است ؟ بدن ما طوری طراحی شده که همیشه به دنبال غذاست و ما برای کنترل این میل، که برای ادامه حیاتمان ضروری است، یک سیستم پیچیده داریم. نتایج تحقیقات تازه نشان...
راینورکس؛ سلطان دماغ دایناسور های اردک منقار... حدود 75 میلیون سال پیش و در دوره کرتاسه پیشین، راینورکس در حوالی یوتای امروزی با خوردن گیاهان زندگی می کرد. راینورکس گونه ای از اردک منقاران است؛ خانو...
اخبار علمی : امکان اثبات حیات روی مریخ با شهاب سنگ تیسینت... سیاره مریخ هم اکنون میزبان تعداد زیادی ربات مریخ نورد، فضاپیما و مدارگرد است که همه تلاش می کنند شناخت انسان از این همسایه پررمز و راز را افزایش دهند ...
با پدیده آب و هوایی ال نینو آشنا شوید ال نینو (El Niño)، یک چرخه آب وهوایی در اقیانوس آرام است که بر آب و هوای کل جهان اثر می گذارد. این چرخه زمانی شروع می شود که آب گرم بخش غربی-استوایی ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای …

پاسخ دهید