خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / آموزش ساخت : آکواریوم مورچه بسازید

آموزش ساخت : آکواریوم مورچه بسازید

فورمی‌کاریوم یا همان آکواریوم مورچه محلی برای نگه داری حشراتی مثل مورچه‌ها و موریانه‌ها و آشنا شدن با زندگی آنهاست. در این پست ساختنی طرز ساخت یک آکواریوم مورچه را به شما می‌آموزیم که هم جنبه آموزشی دارد و هم جنبه تفریحی.

آکواریوم مورچه بسازید
آکواریوم مورچه بسازید

آکواریوم مورچه بیشتر برای بچه‌ها جذابیت دارد و با یک روش جالب و سرگرم کننده آنها را با زندگی مورچه‌ها آشنا میکند. در ضمن فرصت نگهداری حشرات را هم به بچه‌ها می‌دهد تا به این ترتیب بتوانند با این حیوانات ریز تعامل داشته باشند. ساخت آکواریوم مورچه نیاز به ابزار و وسایل گران قیمت و خاص ندارد و هر کسی می‌تواند آن را بسازد.

شما می‌توانید هر کدام از وسایل یا ابزار را با نمونه‌هایی که کارکرد مشابه دارند، جایگزین کنید. همچنین می‌توانید از فقط از ایده آکواریوم مورچه استفاده کنید و آن را با وسایلی که خودتان می‌خواهید بسازید.

گام اول : آکریلیک را آماده کنید

اندازه کلی آکواریوم مورچه به خودتان بستگی دارد و میتوانید آن را تغییر دهید. اما اگر قصد دارید آکواریومی‌با ابعادی که در تصویر می‌بینید، بسازید همین اندازه‌ها را مبنای ساخت قرار دهید.

برای ساخت آکواریومی‌با ابعادی که در تصویر دیدید، دو ورقه آکریلیک 75 در 90 سانتیمتر کافی است. قبل از برش صفحه آکریلیک باید فضای داخل محفظه را مشخص کنید. معمولاً در آکواریوم مورچه این فضا بیشتر از یک سانتیمتر نمی‌شود. با استفاده از اره یک نوار از قسمت پایین و یک نوار از کنار هر دو ورقه ببرید. با اینکار ابعاد ورقه‌های آکریلیک چند سانتیمتر کمتر می‌شود.

از این نوارها برای مهر و موم کردن محفظه در مرحله مونتاژ استفاده خواهیم کرد.

گام دوم : قاب را بسازید

همانطور که در تصاویر دیدید، این آکواریوم مورچه قاب چوبی دارد. البته شما می‌توانید جنس قاب را تغییر دهید یا با اندکی طراحی در ساخت آکواریوم قاب را از آن حذف کنید. قاب باید طوری ساخته شود که دو ورقه آکریلیک از هم جدا نگه داشته شوند و در عین حال سفت در جایشان نگه داشته شوند. البته نوارهای آکریلیکی که در مرحله قبل بریدیم هم به بهتر شدن قاب چوبی کمک می‌کنند و باید در حین طراحی آنها را هم در نظر داشت.

در ساختنی بخوانید :  رولت پنیر درست کنید و صبحانه تان را خوشمزه تر کنید

بهتر است برای ساخت نمونه اولیه قاب چوبی از ام دی اف استفاده کنید. قطر نهایی قاب 1.90 در 3.5 سانتیمتر خواهد بود. بعد از اینکه به طراحی موردنظرتان رسیدید، قطعات قاب اصلی را از چوب کاج ببرید.

گام سوم : قطعات را با هم چک کنید

بعد از اینکه همه قطعات قاب و محفظه مورچه‌ها را بریدید، آنها را کنار هم قرار دهید تا از متناسب بودن اندازه‌ها با یکدیگر مطمئن شوید.

بعد از اینکه مطمئن شدید قطعات کاملاً با هم متناسب هستند، می‌توانید قطعات قاب را برای آغاز مونتاژ علامت گذاری کنید.

گام چهارم : قاب را مونتاژ کنید

مونتاژ قاب آکواریوم مورچه بسیار ساده است. ساده ترین راه برای مونتاژ قاب‌های چوبی استفاده از لولاهایی است که از خود چوب قاب ساخته شده اند. افزایش سطح تماس باعث ایجاد یک گوشه تنگ می‌شود که پاکتی که برای نگه داشتن ورقه آکریلیک لازم است را می‌سازد.

برای ساختن این قسمت فریم ورقه‌های آکریلیک را داخل قاب قرار بدهید و مستقیماً روی ورقه‌ها را علاکت بگذارید. همینطور کارتان را روی فریم ادامه دهید و هر کدام از قطعه‌های قاب را علامت بگذارید تا طول همه آنها مشخص شود. با این روش دیگر لازم نیست خودتان را درگیر استفاده از میخ کنید و فقط از خود ورقه‌های آکریلیک استفاده می‌کنید.

گام پنجم : قسمت باز محفظه را بسازید

یک قسمت از محفظه باید باز بماند. بهتر است این قسمت در بالای محفظه باشد تا استفاده از آن ساده و راحت باشد. برای ساختن این قسمت، قسمت بالایی قاب را به به اره رومیزی گیره کنید و چوب را کاملاً تنظیم کنید. وقتی از صاف بودن چوب مطمئن شدید، تیغه را بلند کنید و قسمت مورد نظرتان را به آرامی‌ببرید. سپس با استفاده از اره مخصوص قسمتی که بریده اید را به شکل مربع دربیاورید. یک اقسمت چوب علامت زده می‌شود و برای متناسب شدن با قسمت باز محفظه به شکل لولا در می‌آید.

گام ششم : ورقه‌های آکریلیک را نصب کنید

برای قرار دادن ورقه آکریلیک بین قاب باید ابتدا قطعات پایینی و کناری قاب را با میخ و چسب مقاوم در برابر آب بهم بچسبانید. ممکن است فشار شن و ماسه باعث جدا شدن ورقه‌های آکریلیک از هم بشود. برای کاهش این فشار می‌توانید از چند پیچ در میان ورقه‌های آکریلیک استفاده کنید تا ورقه‌ها کنار هم نگه داشته شوند.

در ساختنی بخوانید :  با کاغذ بریستول آباژور سقفی شیک و مدرن بسازید

محل سوراخ‌های پیچ روی ورقه‌های آکریلیک را علامت بزنید و سپس آن را با دریل سوراخ کنید. برای نگه داشتن محفظه آکریلیک داخل قاب هم از سیلیکون مخصوص آکواریوم استفاده کنید. سیلیکون را در کانال‌هایی که قبلاً ایجاد کرده اید پخش کنید و سپس ورقه‌ها را سرجایشان قرار دهید.

ورقه‌های آکریلیک باید کاملاً تمیز بمانند و به همین خاطر نباید پوشش محافظتی روی ورقه‌ها را کاملاً جدا کنید. فقط پوشش دور ورقه‌های آکریلیک از بیرون و پوشش قسمت داخلی ورقه‌ها را جدا کنید. برای چسباندن نوارهای آکریلیکی به داخل قطعات قاب هم از سیلیکون استفاده کنید. ای اینکه نوارها کاملاً داخل کانال‌های قاب قرار بگیرند باید کمی‌روی آنها کار کنید.

حالا می‌توانید ورقه دوم آکریلیک را هم وصل کنید. وقتی همه قطعات را سر جایشان قرار دادید و با سیلیکون آنها را سفت کردید، نوبت پیچ‌هایی وسط ورقه‌ها میرسد. این پیچ‌ها را در سوراخ‌های که زده اید، قرار دهید تا ورقه‌ها از هم جدا نشوند.

گام هفتم : قاب را ببندید

قطعه بالایی قاب را هم با چسب و پیچ سرجایش قرار دهید و اطراف آن را با سیلیکون بپوشانید تا آکواریوم خوب مهر و موم شود. برای وصل کردن آویزها در مرحله بعد، باید چند قطعه چوبی دور قاب قرار دهید. این قطعات را هم با میخ و چسب مقاوم در برابر آب بچسبانید.

گام هشتم : قاب را تزیین کنید

آکواریوم مورچه جنبه تزیینی هم دارد و باید قاب آن درست مثل یک قاب عکس باشد. به همین خاطر باید قاب را با استفادده از ورقه‌ها چوبی مخصوص پنجره بپوشانید.

ابتدا پوشش مورد نظرتان را انتخاب کنید و سپس آن را به طول چهار قطعه قاب ببرید. هنگام ایجاد زوایای کنار قاب باید خیلی دقت کنید.

برای اینکه قاب آکواریوم مورچه مقاوم تر شود، چند تیر تقویت از چوب‌های اضافی ببرید و آنها را با میخ و چسب به پشت قاب وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت آمپ گیتار ماژولار با قابلیت اتصال ماژول های مختلف

گام نهم : آویزها را وصل کنید

انتخاب آویزها اهمیت زیادی دارد. قطعاً شما در حین ساخت از وسایل متفاوتی استفاده کرده اید یا ممکن است ابعاد آکواریوم را عوض کرده باشید. به همین خاطر خیلی بعید است که وزن آکواریوم شما درست به اندازه وزن آکواریومی‌بشود که در تصویر می‌بینید.

برای محاسبه وزن آکواریوم ابتدا باید وزن شن و ماسه ای که داخل آکواریوم خواهید ریخت را حساب کنید. سپس هم خود آکواریوم را اندازه بگیرید. سپس بر مبنای وزنی که برای آکواریوم مورچه تخمین زده اید، آویزها را انتخاب کنید. بهتر است قدرت تحمل آویزی که انتخاب می‌کنید کمی‌بیشتر از وزن آکواریوم باشد تا مشکلی پیش نیاید.

همانطور که می‌بینید هم به دو طرف آکواریوم و هم به قسمت پایین قاب آویز وصل کرده ایم تا وقتی قاب آویزان می‌شود قسمت پایین آن هم محافظت شود.

گام دهم : آکواریوم مورچه را پر کنید

وقتی کار مونتاژ آکواریوم تمام شد، باید داخل آن را پر کنید. برای جذاب تر شدن قاب بهتر است یک نقاشی از طبیعت بکشید و داخل محفظه قرار دهید. سپس داخل محفظه را با میزان کافی شن و ماسه پر کنید. دقت کنید که شن و ماسه باید کمی‌مرطوب شوند تا بخوبی داخل آکواریوم را پر کنند. البته اگر بیش از حد آب به ماسه‌ها اضافه کنید، مورچه‌ها نمی‌توانند راحتی کلونی درست کنند.

آکواریوم مورچه آماده است

حالا می‌توانید آکواریوم مورچه را از دیوار خانه یا کلاس درس آویزان کنید. بعد از اینکه آبی که داخل ماسه ریختید، جذب شد مورچه‌ها را وارد قاب کنید. خیلی طول نمی‌کشد که مورچه‌ها شروع به ساخت تونل داخل محفظه پر از شن و ماسه می‌کنند.

از طریق قسمت بازی که بالای قاب تعبیه کردیم، می‌توانید آب یا مواد غذایی را وارد آکواریوم مورچه کنید.

اگر ایده ای برای بهتر شدن این ابزار آموزشی و تفریحی دارید، آن را با سایر خواننده‌های ساختنی در میان بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : آکواریوم مورچه بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : آکواریوم مورچه بسازید
توضیح کوتاه
در این پست طرز ساخت یک آکواریوم مورچه را می‌آموزید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : جاکارتی چرم بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک جاکارتی چرم را می آموزید. جاکارتی یکی از پرکاربردترین وسایلی است که بدرد همه ما میخورد. اگر شما هم عادت ندارید کارت هایت...
آموزش ساخت : جامدادی پارچه ای بسازید حتماً در خاخه شما هم کمی پارچه بدون استفاده پیدا میشود. پس دست بکار شوید و با این پارچه ها یک جامدادی پارچه ای بسازید. اگر تابحال تجربه دوخت کیف و جام...
ساخت زیرلیوانی شیک و با دوام با چوب و رزین... در این ساختنی طرز ساخت زیرلیوانی های چوبی را یاد می گیرید که با داخل شان با در بطری پر می شود. بدنه این زیرلیوانی ها از چوبی است و فضای خالی بین درهای...
آموزش ساخت : با کاغذ مچاله شده مجسمه کبوتر بسازید!... در این ساختنی می خواهیم یک کاردستی ساده و زیبا اما عجیب را به شما یاد بدهیم. تابحال سعی کرده اید با کاغذ مچاله شده مجسمه سازی کنید؟ توصیه ما این است ک...
تکنیک ابر و باد را با رنگ غذا و فوم اصلاح امتحان کنید!... تکنیک ابر و باد یکی از تکنیک های نقاشی است که بخاطر سادگی طرفداران زیادی دارد. اگر شما هم از این تکنیک نقاشی برای زیباتر کردن کاردستی هایتان استفاده م...
آموزش ساخت:دستبند زیبا و ارزان بسازید این دستبندها با یک تکنیک ساده ساخته می شوند در این ساختنی، نحوه ساخت یک دستبند را برایتان آماده کرده ایم که در عین زیبایی، بسیار ارزان است و ساختن آ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت پایه لپ تاپ چوبی را یاد می‌گیرید که دو فن …

۳ دیدگاه ها

  1. این وحشتناک ترین آکواریومیه که تا حالا دیدم!!!
    آخه اون مورچه‌های بدبخت باید تو خاک اورگانیک زندگی کنن. با گیاه و حشره و هزارتا چیز دیگه، نه توی شن و ماسه با هویج!

  2. از شیشه‌های اکواریومی‌ساده هم میشه به جای اکریلیک استفاده کرد؟

پاسخ دهید