خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / آموزش ساخت : آکواریوم مورچه بسازید

آموزش ساخت : آکواریوم مورچه بسازید

فورمی کاریوم یا همان آکواریوم مورچه محلی برای نگه داری حشراتی مثل مورچه ها و موریانه ها و آشنا شدن با زندگی آنهاست. در این پست ساختنی طرز ساخت یک آکواریوم مورچه را به شما می آموزیم که هم جنبه آموزشی دارد و هم جنبه تفریحی.

آکواریوم مورچه بسازید
آکواریوم مورچه بسازید

آکواریوم مورچه بیشتر برای بچه ها جذابیت دارد و با یک روش جالب و سرگرم کننده آنها را با زندگی مورچه ها آشنا میکند. در ضمن فرصت نگهداری حشرات را هم به بچه ها می دهد تا به این ترتیب بتوانند با این حیوانات ریز تعامل داشته باشند. ساخت آکواریوم مورچه نیاز به ابزار و وسایل گران قیمت و خاص ندارد و هر کسی می تواند آن را بسازد.

شما می توانید هر کدام از وسایل یا ابزار را با نمونه هایی که کارکرد مشابه دارند، جایگزین کنید. همچنین می توانید از فقط از ایده آکواریوم مورچه استفاده کنید و آن را با وسایلی که خودتان می خواهید بسازید.

گام اول : آکریلیک را آماده کنید

اندازه کلی آکواریوم مورچه به خودتان بستگی دارد و میتوانید آن را تغییر دهید. اما اگر قصد دارید آکواریومی با ابعادی که در تصویر می بینید، بسازید همین اندازه ها را مبنای ساخت قرار دهید.

برای ساخت آکواریومی با ابعادی که در تصویر دیدید، دو ورقه آکریلیک 75 در 90 سانتیمتر کافی است. قبل از برش صفحه آکریلیک باید فضای داخل محفظه را مشخص کنید. معمولاً در آکواریوم مورچه این فضا بیشتر از یک سانتیمتر نمی شود. با استفاده از اره یک نوار از قسمت پایین و یک نوار از کنار هر دو ورقه ببرید. با اینکار ابعاد ورقه های آکریلیک چند سانتیمتر کمتر می شود.

از این نوارها برای مهر و موم کردن محفظه در مرحله مونتاژ استفاده خواهیم کرد.

گام دوم : قاب را بسازید

همانطور که در تصاویر دیدید، این آکواریوم مورچه قاب چوبی دارد. البته شما می توانید جنس قاب را تغییر دهید یا با اندکی طراحی در ساخت آکواریوم قاب را از آن حذف کنید. قاب باید طوری ساخته شود که دو ورقه آکریلیک از هم جدا نگه داشته شوند و در عین حال سفت در جایشان نگه داشته شوند. البته نوارهای آکریلیکی که در مرحله قبل بریدیم هم به بهتر شدن قاب چوبی کمک می کنند و باید در حین طراحی آنها را هم در نظر داشت.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : عروسک جغد نمدی بسازید

بهتر است برای ساخت نمونه اولیه قاب چوبی از ام دی اف استفاده کنید. قطر نهایی قاب 1.90 در 3.5 سانتیمتر خواهد بود. بعد از اینکه به طراحی موردنظرتان رسیدید، قطعات قاب اصلی را از چوب کاج ببرید.

گام سوم : قطعات را با هم چک کنید

بعد از اینکه همه قطعات قاب و محفظه مورچه ها را بریدید، آنها را کنار هم قرار دهید تا از متناسب بودن اندازه ها با یکدیگر مطمئن شوید.

بعد از اینکه مطمئن شدید قطعات کاملاً با هم متناسب هستند، می توانید قطعات قاب را برای آغاز مونتاژ علامت گذاری کنید.

گام چهارم : قاب را مونتاژ کنید

مونتاژ قاب آکواریوم مورچه بسیار ساده است. ساده ترین راه برای مونتاژ قاب های چوبی استفاده از لولاهایی است که از خود چوب قاب ساخته شده اند. افزایش سطح تماس باعث ایجاد یک گوشه تنگ می شود که پاکتی که برای نگه داشتن ورقه آکریلیک لازم است را می سازد.

برای ساختن این قسمت فریم ورقه های آکریلیک را داخل قاب قرار بدهید و مستقیماً روی ورقه ها را علاکت بگذارید. همینطور کارتان را روی فریم ادامه دهید و هر کدام از قطعه های قاب را علامت بگذارید تا طول همه آنها مشخص شود. با این روش دیگر لازم نیست خودتان را درگیر استفاده از میخ کنید و فقط از خود ورقه های آکریلیک استفاده می کنید.

گام پنجم : قسمت باز محفظه را بسازید

یک قسمت از محفظه باید باز بماند. بهتر است این قسمت در بالای محفظه باشد تا استفاده از آن ساده و راحت باشد. برای ساختن این قسمت، قسمت بالایی قاب را به به اره رومیزی گیره کنید و چوب را کاملاً تنظیم کنید. وقتی از صاف بودن چوب مطمئن شدید، تیغه را بلند کنید و قسمت مورد نظرتان را به آرامی ببرید. سپس با استفاده از اره مخصوص قسمتی که بریده اید را به شکل مربع دربیاورید. یک اقسمت چوب علامت زده می شود و برای متناسب شدن با قسمت باز محفظه به شکل لولا در می آید.

گام ششم : ورقه های آکریلیک را نصب کنید

برای قرار دادن ورقه آکریلیک بین قاب باید ابتدا قطعات پایینی و کناری قاب را با میخ و چسب مقاوم در برابر آب بهم بچسبانید. ممکن است فشار شن و ماسه باعث جدا شدن ورقه های آکریلیک از هم بشود. برای کاهش این فشار می توانید از چند پیچ در میان ورقه های آکریلیک استفاده کنید تا ورقه ها کنار هم نگه داشته شوند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : سیستم کنترل تلویزیون بسازید [Arduino]

محل سوراخ های پیچ روی ورقه های آکریلیک را علامت بزنید و سپس آن را با دریل سوراخ کنید. برای نگه داشتن محفظه آکریلیک داخل قاب هم از سیلیکون مخصوص آکواریوم استفاده کنید. سیلیکون را در کانال هایی که قبلاً ایجاد کرده اید پخش کنید و سپس ورقه ها را سرجایشان قرار دهید.

ورقه های آکریلیک باید کاملاً تمیز بمانند و به همین خاطر نباید پوشش محافظتی روی ورقه ها را کاملاً جدا کنید. فقط پوشش دور ورقه های آکریلیک از بیرون و پوشش قسمت داخلی ورقه ها را جدا کنید. برای چسباندن نوارهای آکریلیکی به داخل قطعات قاب هم از سیلیکون استفاده کنید. ای اینکه نوارها کاملاً داخل کانال های قاب قرار بگیرند باید کمی روی آنها کار کنید.

حالا می توانید ورقه دوم آکریلیک را هم وصل کنید. وقتی همه قطعات را سر جایشان قرار دادید و با سیلیکون آنها را سفت کردید، نوبت پیچ هایی وسط ورقه ها میرسد. این پیچ ها را در سوراخ های که زده اید، قرار دهید تا ورقه ها از هم جدا نشوند.

گام هفتم : قاب را ببندید

قطعه بالایی قاب را هم با چسب و پیچ سرجایش قرار دهید و اطراف آن را با سیلیکون بپوشانید تا آکواریوم خوب مهر و موم شود. برای وصل کردن آویزها در مرحله بعد، باید چند قطعه چوبی دور قاب قرار دهید. این قطعات را هم با میخ و چسب مقاوم در برابر آب بچسبانید.

گام هشتم : قاب را تزیین کنید

آکواریوم مورچه جنبه تزیینی هم دارد و باید قاب آن درست مثل یک قاب عکس باشد. به همین خاطر باید قاب را با استفادده از ورقه ها چوبی مخصوص پنجره بپوشانید.

ابتدا پوشش مورد نظرتان را انتخاب کنید و سپس آن را به طول چهار قطعه قاب ببرید. هنگام ایجاد زوایای کنار قاب باید خیلی دقت کنید.

برای اینکه قاب آکواریوم مورچه مقاوم تر شود، چند تیر تقویت از چوب های اضافی ببرید و آنها را با میخ و چسب به پشت قاب وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  قفسه دوچرخه بسازید و دوچرخه هایتان را از دیوار آویزان کنید

گام نهم : آویزها را وصل کنید

انتخاب آویزها اهمیت زیادی دارد. قطعاً شما در حین ساخت از وسایل متفاوتی استفاده کرده اید یا ممکن است ابعاد آکواریوم را عوض کرده باشید. به همین خاطر خیلی بعید است که وزن آکواریوم شما درست به اندازه وزن آکواریومی بشود که در تصویر می بینید.

برای محاسبه وزن آکواریوم ابتدا باید وزن شن و ماسه ای که داخل آکواریوم خواهید ریخت را حساب کنید. سپس هم خود آکواریوم را اندازه بگیرید. سپس بر مبنای وزنی که برای آکواریوم مورچه تخمین زده اید، آویزها را انتخاب کنید. بهتر است قدرت تحمل آویزی که انتخاب می کنید کمی بیشتر از وزن آکواریوم باشد تا مشکلی پیش نیاید.

همانطور که می بینید هم به دو طرف آکواریوم و هم به قسمت پایین قاب آویز وصل کرده ایم تا وقتی قاب آویزان می شود قسمت پایین آن هم محافظت شود.

گام دهم : آکواریوم مورچه را پر کنید

وقتی کار مونتاژ آکواریوم تمام شد، باید داخل آن را پر کنید. برای جذاب تر شدن قاب بهتر است یک نقاشی از طبیعت بکشید و داخل محفظه قرار دهید. سپس داخل محفظه را با میزان کافی شن و ماسه پر کنید. دقت کنید که شن و ماسه باید کمی مرطوب شوند تا بخوبی داخل آکواریوم را پر کنند. البته اگر بیش از حد آب به ماسه ها اضافه کنید، مورچه ها نمی توانند راحتی کلونی درست کنند.

آکواریوم مورچه آماده است

حالا می توانید آکواریوم مورچه را از دیوار خانه یا کلاس درس آویزان کنید. بعد از اینکه آبی که داخل ماسه ریختید، جذب شد مورچه ها را وارد قاب کنید. خیلی طول نمی کشد که مورچه ها شروع به ساخت تونل داخل محفظه پر از شن و ماسه می کنند.

از طریق قسمت بازی که بالای قاب تعبیه کردیم، می توانید آب یا مواد غذایی را وارد آکواریوم مورچه کنید.

اگر ایده ای برای بهتر شدن این ابزار آموزشی و تفریحی دارید، آن را با سایر خواننده های ساختنی در میان بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : آکواریوم مورچه بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : آکواریوم مورچه بسازید
توضیح کوتاه
در این پست طرز ساخت یک آکواریوم مورچه را می آموزید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

دستور تهیه : دونات خانگی درست کنید دونات یکی از شیرینی های خوشمزه است که در همه کشورها طرفداران زیادی دارد. در این پست طرز تهیه دونات خانگی را می خوانید. این شیرینی برای صبحانه و میان و...
آموزش ساخت : با آردوینو کیلومتر شمار دوچرخه بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک داشبورد الکترونیکی دوچرخه را یاد گرفته اید که یک کیلومتر شمار هم داشت. اگر از بین تمام امکانات آن داشبورد الکترونیک فقط به...
دستور تهیه : گریپ فروت کبابی درست کنید اگر تابحال گریپ فروت کبابی را امتحان نکرده اید، همین امروز اینکار را بکنید و هفته تان را با یک دسر جدید تمام کنید. درست کردن گریپ فروت کبابی بسیار ساد...
آموزش ساخت جلد چوبی دفتر با طرح درخت و هالووین... ساخت جلد دفتر کار سختی نیست و از وسایل مختلفی می شود برای اینکار استفاده کرد؛ چرم، پارچه و حتی شلوار جین! طرز ساخت این نوع جلدها را قبلاً در ساختنی یا...
آموزش ساخت : قفسه کتاب نامرئی بسازید اگر کتاب هایتان خیلی زیاد است و دیگر در کتابخانه جا نمی شود یا اصلاً در آپارتمان تان جایی برای کتابخانه ندارید، قفسه کتاب نامرئی راه حل شماست. یک راه ...
با هنر اوریگامی گوشواره کاغذی بسازید اگر اهل کاردستی های کاغذی و اوریگامی باشید، حتماً همیشه کلی خرده کاغذ دارید که نمی دانید با آنها چکار کنید. پیشنهاد ما این است که با این کاغذها گوشوار...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

۳ دیدگاه ها

  1. این وحشتناک ترین آکواریومیه که تا حالا دیدم!!!
    آخه اون مورچه های بدبخت باید تو خاک اورگانیک زندگی کنن. با گیاه و حشره و هزارتا چیز دیگه، نه توی شن و ماسه با هویج!

  2. از شیشه های اکواریومی ساده هم میشه به جای اکریلیک استفاده کرد؟

پاسخ دهید