خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : دربازکن نوشابه بسازید

آموزش ساخت : دربازکن نوشابه بسازید

در این پست ساختنی طرز ساخت یک دربازکن نوشابه را برایتان آماده کرده ایم. با استفاده از ایده این ساختنی می توانید هم یک دربازکن برای خودتان بسازید و هم در هر وقت در سفرهایتان به دربازکن نیاز پیدا داشتید، خیلی سریع یک دربازکن نوشابه برای خودتان بسازید. هر جا که رفته باشید، خیلی راحت می توانید یک تکه چوب و یک میخ پیدا کنید.

دربازکن نوشابه بسازید
دربازکن نوشابه بسازید

اگر خیلی اهل گردش در طبیعت هستید، می توانید همین الان این دربازکن را بسازید و در کوله سفری تان بگذارید تا هیچ وقت برای باز کردن در نوشابه به وسایل عجیب و غریب متوسل نشوید. برای ساخت این دربازکن نوشابه فقط به یک تکه چوب، یک میخ بلند و یک تکه آهنربا (اختیاری) نیاز دارید.

در این آموزش ساخت، طرز ساخت یک تکه چوب مناسب را هم آموزش داده ایم اما شما می توانید از هر چوبی که شکل آن برای این دربازکن مناسب باشد استفاده کنید.

وسایل موردنیاز برای ساخت دربازکن

  • یک تکه چوب
  • میخ بلند
  • آهنربای نئودیمیم
  • رنگ مخصوص چوب
  • اپوکسی
  • روغن جلا
  • اسپری رنگ مشکی
  • الگو

گام اول : الگو را بسازید

مجبور نیستید اما بهتر است یک الگو برای بریدن چوب تهیه کنید. الگو را روی یک تکه کاغذ بکشید و سپس آن را روی چوب پیاده کنید.

گام دوم : چوب را ببرید و سنباده بزنید

با استفاده از اره رومیزی یا هر نوع اره دیگری که در اختیار دارید، چوب را ببرید. با اره نمی توانید انحنای الگو را روی چوب ایجاد کنید، به همین خاطر شکلی که با اره می برید نباید خیلی دقیق باشد.

در ساختنی بخوانید :  کیف تبلت پارچه ای با طرح و اندازه دلخواه بدوزید

بعد از اینکه چوب را بریدید، با استفاده از سنباده و کاغذ سنباده تکه چوب را شکل دهید. باید حسابی روی انحناهای چوب کار کنید تا دست گرفتن دربازکن راحت بشود. هرچه دقیق تر روی انحنای دسته کار کنید، دربازکن بهتری خواهید داشت. توصیه ما این است که بیشتر از کاغذ سنباده استفاده کنید.

گام سوم : میخ را خم کنید

کارتان را با علامت زدن محل قرار گرفتن میخ و محل خم شدن آن آغاز کنید. سپس آن را از محلی که علامت گذاشته اید با زاویه 90 درجه خم کنید. خم کردن میخ کار سختی است و باید چند بار سعی کنید تا میخ دقیقاً از جایی که علامت زده اید، خم شود.

بعد از اینکه میخ را از محل مناسب خم کردید، نوک آن را ببرید تا میخ کمی کوتاهتر شود.

گام چهارم : سوراخ ها را ایجاد کنید

روی چوب باید دو سوراخ کنید، یکی از سوراخ ها برای قرار گرفتن میخ است و دیگری برای آهنربا. برای این دو سوراخ باید از دو مته مختلف استفاده کنید که یکی از آنها با قطر میخ و دیگری با قطر آهنربا متناسب باشد. اول سوراخ میخ را با یک مته مناسب ایجاد کنید و سپس محل قرار گرفتن آهنربا را آماده کنید. سوراخ آهنربا باید طوری باشد که آهنربا داخل آن بخوابد.

دقت کنید که این دو سوراخ را باید طوری ایجاد کنید که به هم راه داشته باشند.

گام پنجم : دربازکن را رنگ کنید

اگر بخواهید می توانید دربازکن را رنگ کنید. برای رنگ کردن چوب از رنگ مخصوص چوب استفاده کنید. دو لایه رنگ کافی است. چوب را کنار بگذارید تا خشک شود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت ذغال باربیکیو از تکه های چوب در خانه

میخ را هم با اسپری مشکی رنگ کنید. قسمتی از میخ را که داخل چوب قرار می گیرد، با چسب بپوشانید و بقیه میخ را با اسپری رنگ کنید.

بعد از اینکه هر دو خشک شدند، روی هر دوی آنها را با یک لایه روغن جلا بپوشانید.

گام ششم : میخ و آهنربا را بچسبانید

حالا باید قطعات مختلف دربازکن را بهم بچسبانید. میخ و آهنربا را با اپوکسی – یا چسب های مشابه – سر جایش بچسبانید. اینکار بسیار آسان است چون میخ دقیقاً به اندازه سوراخی است که قبلاً ایجاد کرده اید. آهنربا هم باید دقیقاً در سوراخی که ایجاد کرده اید، قرار بگیرد.

دقت کنید نباید خیلی از چسب استفاده کنید چون ممکن است از زیر آهنربا و میخ بیرون بزند.

دربازکن نوشابه آماده است

دربازکن نوشابه سفری تان آماده است و می توانید براحتی از آن استفاده کنید. آهنربایی که در ساخت این دربازکن بکار رفته است، کار با آن را آسان تر می کند.

می توانید از همین ایده برای ساخت دربازکن های مخصوص بطری های دیگر استفاده کنید. فراموش نکنید ایده هایتان را با خوانندگان ساختنی در میان بگذارید.

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : دربازکن نوشابه بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : دربازکن نوشابه بسازید
توضیح کوتاه
این دربازکن ساده را می توانید در سفر و در خانه استفاده کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با کمترین هزینه دستگاه حکاکی لیزری و برش لیزری ۱٫۶ وات بسازید... در این ساختنی طرز ساخت دستگاه حکاکی لیزری و برش لیزری را یاد می گیرید که روی هر متریالی کار می کند. میزان کارایی این دستگاه فقط به قدرت لیزری که برای ...
آموزش ساخت : دستگاه سنجش قطبیت بسازید (نسخه دوم)... قطب الکتریکی (مثبت و منفی) در همه مدارات الکتریکی وجود دارد. در این مدارها الکترون ها از قطب منفی ه سمت قطب مثبت حرکت می کنند. در مدارهای جریان مستقیم...
آموزش ساخت استیک آتش زنه بادوام، سبک و کوچک... یکی از مهمترین وسایلی که باید در هر کیت کوهنوردی باشد، وسایل روشن کردن آتش است. قبلاً در ساختنی روش های مختلف آتش درست کردن در طبیعت و ساخت آتش زنه را...
آموزش ساخت : پایه عکاسی پانوراما بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک پایه عکاسی پانوراما اتوماتیک را یاد می گیرید که با آن می توانید عکس های پانورام با رزولوشن بگیرد. این پایه عکاسی پانوراما با...
تابلوی چوبی سیاه و سفید با طرح لوگان بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک تابلوی چوبی بسازید و طرح دلخواه تان را روی آن بکشید. ما طرح سیاه و سفید لوگان را برای ساخت تابلوی چوبی انتخاب کردیم...
آموزش دوخت کیف دوشی چرمی و پارچه ای به روش ساده... قبلاً در ساختنی آموزش دوخت انواع کیف چرمی را یاد گرفته اید. در این پست هم آموزش دوخت کیف دوشی چرمی را یاد می گیرید؛ با این تفاوت که این کیف از ترکیب چ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید