خانه / اخبار / زلزله نپال را از دید یک زمین شناس ببینید

زلزله نپال را از دید یک زمین شناس ببینید

زلزله نپال خانه های شهر کاتماندو را ویران کرده، به سایت های میزاث جهانی آسیب زده و باعث ایجاد یک بهمن شدید در اطراف کوه اورست شده است. شمار کشته ها از 2500 نفر هم بیشتر گزارش شده است و امکان دارد با کامل شدن عملیات های امدادی این آمار افزایش بیابد.

نپال یکی از مناطق زلزله خیز جهان محسوب می شود و در محدوده دو صفحه زمین ساختی گسترده – صفحه هند و استرالیا و صفحه آسیا – قرار دارد. برخورد این دو صفحه به یکدیگر رشته کوه های هیمالیا و البته زلزله های این ناحیه را بوجود آورده است. تحقیق های زمین شناسی در اطراف رشته کوه های هیمالیا فرایندها و تحولات عظیم در این منطقه را روشن تر می کند و شناخت دانشمندان از تهدیدهایی که متوجه مردم محلی است را افزایش می دهد.

یکی از شکاف های ایجاد شده در خیابان های کاتماندو در اثر زلزله نپال
یکی از شکاف های ایجاد شده در خیابان های کاتماندو در اثر زلزله نپال

بررسی زمین شناسی زلزله نپال

قدرت زلزله نپال با مقیاس بزرگای گشتاوری 7.8 گزارش شده است و بعد از زمین لرزه سال 1934 بیهار در نپال – با قدرت بزرگای گشتاوری 8.2 و 10 هزار نفر قربانی – بزرگترین زلزله نپال محسوب می شود. زلزله دیگری که قدرت بزرگای گشتاوری بالایی داشته، زمین لرزه سال 2005 کشمیر است که با 7.6 بزرگای گشتاوری 80 هزار نفر را قربانی کرده است.

این زمین لرزه های بزرگ مظهر همگرایی مدام بین صفحات زمین ساختی هند و استرالیا و آسیا هستند که در طول 50 میلیون سال رشته کوه های هیمالیا را درست کرده اند. گذشته از این بخوبی نشان دهنده خطراتی هستند که متوجه جوامعی است که در اطراف این کوه ها زندگی می کنند. البته خطرات زندگی رو چنین صفحات فعالی فقط به زمین لرزه ختم نمی شود و شامل سیل و رانش زمین فصلی هم می شود. سیل ها و رانش هایی که در این مناطق رخ می دهند هم قربانیان زیادی گرفته اند و خرابی های زیادی هم بجا گذاشته اند.

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : مریخ نورد فرصت ناسا رکورد حرکت روی مریخ را شکست

زمین لرزه وقتی رخ می دهد که فشار جمع شده در پوسته زمین راهی برای خروج پیدا می کند و معمولاً این راه امتداد خطوط یک گسل قدیمی است. در مورد زلزله نپال فشار جمع شده در پوسته ناشی از همگرایی دو صفحه مذکور بوده است.

چندین عامل باعث شده است تا این زلزله تبدیل به یک فاجعه انسانی شود:

  • عامل اول کم عمق بودن زلزله نپال است : بررسی های اولیه کانون زلزله را 15کیلومتر زیر سطح زمین تخمین زده است.
  • عامل دوم حرکت بزرگی بوده که در زمین ایجاد شده است ( حدود سه متر!).
  • مهمترین عامل این بود که بخش پاره شدن گسل زیر یکی از متراکم ترین مناطق شهر قرار داشته است.

آنالیزهای اولیه داده های لرزه نگاری نشان می دهد که پارگی گسل در 70 کیلومتری شمال غرب کاتماندو آغاز شده و لغزش های کم عمق باعث شده گسل ها در مناطق شمالی در عمق بیشتری فرو بروند.

در طول یک دقیقه، این پارگی تا 130 کیلومتر به سمت غرب و 60 کیلومتر به سمت جنوب گسترش یافته است. در نتیجه گسترش پارگی گسل، ک قطعه گسل 15000 کیلومتر مربعی در همان منطقه می شکند و حدود 3 متر لغزش پیدا می کند.

صفحه های زمین ساختنی که در این بخش از هیمالیا قرار دارند، امسال با نرخ 2 سانتیمتر همگرایی داشته اند. فشاری که این لغزش ایجاد کرده است معادل فشاری است که در طول یک قرن زیر پوسته زمین جمع می شود. به همین خاطر جای تعجب ندارد که زلزله نپال اینقدر شدید بود.

پیش بینی زمین لرزه ها

اگرچه وقوع زمین لرزه های بزرگ در این نقطه از زمین دور از انتظار نیست، علم زلزله شناسی هنوز نمی تواند جزییات چنین پارگی هایی پیش بینی کند. درحالیکه ویژگی های آماری توالی زمین لرزه ها بخوبی برای دانشمندان این حوزه روشن است اما هنو نمی توان حوادث را بصورت جداگانه پیش بینی کرد.

در ساختنی بخوانید :  وقتی قولنج انگشت تان را می شکنید، چه اتفاقی می افتد؟

سوال هایی نظیر اینکه چرا چنین زمین لرزه های بزرگی در این نقطه خاص و در این زمان مشخص رخ داده است و چرا زلزله نپال در جای دیگری از هیمالیا رخ نداده است، سوالاتی هستند که ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده اند. پیدا کردن جواب دقیق چنین پرسش هایی تاثیر بسزایی در اتخاذ استراتژی های مناسب و کاهش هدفمند آسیب های ناشی از زمین لرزه دارند.

اما با هر زمین لرزه جدید دانشمندان نکات تازه ای را می آموزند و در بهتری از این پدیده طبیعی پیدا می کنند. با جمع آوری داده های زمین لرزه های مختلف محققان علم زمین شناسی می توانند آنها را آنالیز کنند و در اختیار نهادهای جهانی قرار دهند. شبکه جهانی نظارت ژئوفیزیک با ترکیب این مطالعات تصویر دقیق تری از رفتار زمین پیدا می کند و امید به پیش بینی دقیق زلزله هایی چون زلزله نپال روز به روز بیشتر می شود.

معایب لرزه نگاری

تکنیک های جدید این حوزه به دانشمندان کمک می کند داده های زمین لرزه های قبلی را هم با دقت بیشتری بررسی کنند. هم اکنون چندین گروه تحقیقاتی در حال مطالعه ویژگی های زمین شناسی زلزله نپال با استفاده از داده های زمین لرزه هایی هستند که قبلاً در سایر مناطق هیمالیا رخ داده است.

با ترکیب داده های زلزله هایی که در این منطقه رخ داده میتوان شاخص های فعالیت های زمین ساختی که مقیاس زمانی زلزله (از یک ثانیه تا چند دهه) را به مقیاس زمانی زمین شناسی (چند قرن تا چند میلیون سال) منطقه مرتبط می کنند، روشن تر کرد.

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : سلول های سرطانی را با امواج صوتی شناسایی کنید

با استفاده از مجموعه های توپوگرافی دیجیتال، قدمت گذاری ویژگی های زمین و شبیه سازهای کامپیوتری می توان رابطه بین زمین لرزه های بزرگ و آرایش زمین شناسی هیمالیا را روشن کرد.
مشخص شدن این رابطه ها بسیاری از عایب علم لرزه نگاری و تکنیک های آن را برطرف می کند. در علم لرزه نگاری فقدان بینش تاریخی دقیق نسبت به یک پارگی بزرگ در گسل ها میتواند نگرانی های زیادی ایجاد کند و پیش بینی زلزله را عملاً غیرممکن کند.

مهمترین بخش هیمالیا حدود 200 تا 500 سال است که شاهد هیچ زمین لرزه ای بزرگ و پارگی نبوده است. این شکاف زمین شناسی 700 کیلومتری در اوتاراکند محل سکونت بیش از 10 میلیون نفر است و شناخت ویژگی های زمین شناسی آن و پیش بینی زلزله های احتمالی در آن بسیار حیاتی است.

مطالعاتی که تاکنون در اوتاراکند و نواحی اطراف آن انجام شده نشان می دهد که طول و بزرگی پارگی های ناشی از زمین لرزه های هیمالیا توسط ساختارهای زمین شناسی کهن کنترل می شود. اگرچه در همین مناطق فجایعی مثل زلزله نپال هم رخ می دهد اما تلاش های جامعه زمین شناسی می تواند به درک بهتر زمین لرزه ها و کاهش تاثیر آنها در آینده کمک کند.

منبع

خلاصه مطلب
زلزله نپال را از دید یک زمین شناس ببینید
عنوان مطلب
زلزله نپال را از دید یک زمین شناس ببینید
توضیح کوتاه
علم زمین شناسی درباره زلزله نپال حرف های زیادی دارد.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آیا کوسه مگالودون هنوز در اعماق اقیانوس زندگی می کند؟... گوسه مگالودون (megalodon) به عنوان بزرگترین کوسه ای که تاکنون در زمین زندگی کرده و یکی از بزرگترین شکارچیان مهره دار شناخته می شود. کوسه های مگالودون ...
اخبار علمی : مردی که صدای وای فای را می شنود... اگر قبل از سال 2000 از اینترنت استفاده کرده باشید حتماً صدای گوش خراشی که مودم های دیال آپ ایجاد می کردند را بخاطر دارید. اما این روزها صدای اینترنت ب...
جراحی روانی ! درمانی عجیب برای بیماری های روانی... یک جراح مغز با ایجاد یک سوراخ کوچک در جمجمه یک بیمار، جراحی روانی را شروع می کند. او سپس با وارد ‏کردن یک تیغ بسیار کوچک بخش هایی از بافت مغز را برش م...
دست کم دو سیاره بزرگ دیگر هم در منظومه شمسی وجود دارد... آیا امکان دارد جسم دیگری شبیه به پلوتون در نقاط دور از دست منظومه شمسی وجود داشته باشد؟ شاید هم دو سیاره شبیه به پلوتون ؟ امکان دارد دست کم دو س...
ویدیو : ربات سامورایی که پا به پای استادش مبارزه میکند... یک تولید کننده ربات های صنعتی در ژاپن به یکی از ربات هایش طرز استفاده از شمشیر سامورایی ها را یاد داده است. استاد این ربات سامورایی ایسائو ماچی شمشیرز...
هوای پاک کانادا در چین به فروش می رسد! چیزی که فکرش را هم نمی کردیم دارد اتفاق می افتد: فروش قوطی های شامل هوای پاک ! با توجه به این که چین چند سال پیش برای اولین بار وضعیت قرمز غبار و دود ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

طرز تهیه لیموناد یخی، هندوانه و توت فرنگی برای تابستان!

فرقی نمی کند تقویم چه روزی را نشان بدهد؛ این روزها دیگر رسماً وارد تابستان …

پاسخ دهید