خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : جاکارتی چرم بسازید

آموزش ساخت : جاکارتی چرم بسازید

در این پست ساختنی طرز ساخت یک جاکارتی چرم را می آموزید. جاکارتی یکی از پرکاربردترین وسایلی است که بدرد همه ما میخورد. اگر شما هم عادت ندارید کارت هایتان را در کیف یا کیف پولتان نگه دارید و همیشه آنها را در جیب تان میگذارید، حتماً یک جاکارتی بسازید. به این ترتیب دیگر کارت هایتان گم نمی شوند و در جیب لباس هایتان جا نمی مانند.

در این جاکارتی چرم هشت کارت و کمی پول نقد جای می گیرد. برای دوختن این کیف نیازی حتماً نباید با چرم دوزی آشنا باشید و میتوانید دوخت این جاکارتی را به عنوان پروژه اول تان در نظر بگیرید. در ضمن الگوی برش چرم ها را هم می توانید در ادامه دریافت کنید.

حالا که آموزش ساخت جاکارتی هم به ساختنی اضافه شد، می توانید یک ست وسایل چرمی کامل شامل کیف پول ، کیف تبلت و جاکارتی بسازید.

برای ساخت این جاکارتی چرم از ابزار مخصوص چرم دوزی استفاده شده است اما شما می توانید از هر ابزاری که کارکرد مشابه داشته باشد استفاده کنید.

گام اول : وسایل و ابزار موردنیاز

وسایل و ابزار موردنیاز برای ساخت جاکارتی چرم
وسایل و ابزار موردنیاز برای ساخت جاکارتی چرم
 • چرم گیاهی
 • الگوی کیف پول (می توانید الگو را در گام بعدی دانلود کنید)
 • پانچ
 • سواخ زن یا سمبه
 • نخ مومی
 • پایه دوخت (اختیاری)
 • شیار زن
 • روغن جوجوبا یا سایر روغن های سازگار با چرم
 • چاقوی تیز
 • خط کش
 • چکش پلاستیکی
 • بطری اسپری
 • کتیرا
 • صیقل زن
 • چسب چرم
 • یک تکه کارتن
 • گیره کوچک
 • موکت یا تخته برش
 • کاغذ سنباده دانه درشت

اگر از دیدن این لیست بلند تعجب کرده اید باز هم می گوییم که می توانید جای بیشتر این ابزار را با وسایل دم دستی پر کنید. البته اگر می خواهید ساخت وسایل چرمی را ادامه دهید، حتماً این ابزار را بخرید تا ساختنی هایتان حرفه ای تر شوند.

گام دوم : الگو را انتخاب کنید و ببرید

یکی از سه الگو را انتخاب کنید و چرم را مطابق آن ببرید
یکی از سه الگو را انتخاب کنید و چرم را مطابق آن ببرید

برای ساخت این نوع جاکارتی الگوهای بسیار متنوعی میتوان کشید که هر کدام پاسخگوی نیازها و سلیقه های مختلف هستند. در فایل زیر سه الگوی مختلف در قالب PDF قرار دارد که شما می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب الگو آن را روی کاغذ پرینت کنید و با خط کش و یک چاقوی تیز چرم تان را مطابق الگو ببرید. بعد از اینکه چرم را بریدید روی آن را کمی روغن بزنید.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : ترافل توت فرنگی با روکش شکلات درست کنید

گام سوم : لبه های چرم را صیقل بدهید

لبه های کوتاه چرم را کتیرا بزنید و با صیقل زن آنها را پرداخت کنید
لبه های کوتاه چرم را کتیرا بزنید و با صیقل زن آنها را پرداخت کنید

در این مرحله باید دو لبه کوتاه چرمی که بریده اید را با صیقل زن پرداخت کنید چون در ادامه باید این دو لبه را بدوزید و بچسبانید.

برای اینکار ابتدا کمی روغن به لبه های چرم بزنید – اگر لبه ها بیش از حد خشک باشند، صیقل زدن آنها سخت می شود. کمی کتیرا به لبه های چرم بزنید و صبر کنید تا چسبناک بشود و سپس با صیقل زن کارتان را شروع کنید. کارتان را تا وقتی که لبه ها تیره و صاف شوند، ادامه دهید.

گام چهارم : کناره های چرم را تا کنید

چرم را مطابق الگو تا کنید و آن را با گیره سفت کنید
چرم را مطابق الگو تا کنید و آن را با گیره سفت کنید

با استفاده از الگو خط های کناری و خط تای وسطی را روی چرم (پشت چرم) علامت بزنید.

خط های کناری را با کمی آب مرطوب کنید و آنها را تا کنید و با گیره سفت کنید. وقتی چرم را برای اولین بار تا می کنید، باید خیلی دقت کنید چون اولین تای چرم خیلی مهم است. بهتر است زیر گیره ها پارچه یا کاغذ بگذارید تا رد گیره ها روی چرم نیفتد.

صبر کنید تا چرم خشک شود و سپس گیره ها را بردارید. اگر چرم هنوز خوب تا نشده است، دوباره آن را مرطوب کنید و گیره ها را سر جایش بگذارید.

گام پنجم : خط تای وسط را ایجاد کنید

خط تای وسط چرم را مرطوب کنید و چرم را با دقت از وسط تا کنید. دقت کنید که همه لبه ها دقیقاً روی هم قرار گرفته باشند.

چرم را لای پایه دوخت قرار دهید و دو طرف آن را گیره بزنید. البته می توانید چرم را زیر یک شی سنگین هم قرار دهید.

گام ششم : خط دوخت را روی جیب ایجاد کنید

اگر به لبه های جیب جاکارتی دقت کنید، شیارها را می بینید
اگر به لبه های جیب جاکارتی دقت کنید، شیارها را می بینید

همانطور که دیدید، خطوط دوخت در الگو مشخص شده است. با استفاده از شیار زن آنها را روی قسمت های کناری تاشده چرم علامت بزنید. هنگام استفاده از شیار زن عجله نکنید و شیار زن را از روی چرم برندارید. اگر چرم خشک باشد کار با شیار زن راحت تر است.

گام هفتم : جیب ها را بچسبانید

از یک تکه کاغذ به عنوان راهنما استفاده کنید و لبه های چرم که قرار است به هم بچسبند را چسب بزنید. دقت کنید که چسب را به قسمت هایی که باید باز بمانند، نزنید چون کار سوراخ زدن و دوختن را سخت تر می کند.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : لازانیای مکزیکی خوشمزه و متفاوت بپزید

با استفاده از گوش پاک کن آغشته به چسب لبه ها داخلی جیب ها را چسب بزنید و آنها را روی هم بخوابانید. سپس با گیره این قسمت ها را محکم کنید و صبر کنید تا چسب خشک شود.

گام هشتم : رد سوراخ های دوخت را روی چرم بیاندازید

با سوراخ کن محل ایجاد سوراخ های دوخت روی حاشیه چرم را مشخص کنید
با سوراخ کن محل ایجاد سوراخ های دوخت روی حاشیه چرم را مشخص کنید

برای ایجاد رد سوراخ های دوخت می توانید از سوراخ زن چنگالی استفاده کنید. البته بجای این ابزار می توانید از سمبه یا سوراخ زن هم استفاده کنید اما استفاده از سوراخ زن دقت بیشتری می خواهد. هر نوع وسیله دیگری که بتوانید با آن سوراخ هایی با فواصل یکسان روی چرم بیاندازید کارتان را راه می اندازد.

چرم را کاملاً مرطوب کنید و با سوراخ زن روی خطوط دوخت کار کنید تا رد سوراخ ها روی چرم بیفتد.

گام نهم : چرم را سوراخ کنید

در این مرحله باید سوراخ های مرحله قبل را کامل کنید تا طرف دیگر چرم هم کاملاً سوراخ شود. چرم را طوری روی کارتن قرار دهید که داخل آن رو به بالا باشد.

با استفاده از یک سوراخ زن تیز روی تمام سوراخ ها را فشار دهید تا سوراخ زن کاملاً از سوراخ رد شود. حتماً درفش را مستقیم از بالا به پایین فشار دهید و سوراخ ها را زاویه دار نکنید. اگر سوراخ ها زاویه داشته باشند، کوک پشت کیف ظاهر بدی پیدا می کند.

وقتی کارتان تمام شد، یک خط از سوراخ های ریز در پشت کیف ایجاد می بینید. با همین روش شیار طرف دیگر جاکارتی را هم سوراخ کنید و برای کوک زدن آماده کنید.

گام دهم : بیرون کیف را شیار بزنید

با ایجاد این شیار کوک زدن جیب های جاکارتی آسانتر می شود
با ایجاد این شیار کوک زدن جیب های جاکارتی آسانتر می شود

سوراخ هایی که با درفش ایجاد کرده اید را به عنوان راهنما در نظر بگیرید و از بیرون جاکارتی یک شیار روی سوراخ ها بیاندازید. با این شیار دوخت تان در پیش و روی جاکارتی کاملاً در یک ردیف قرار می گیرد.

چرم را دوباره مرطوب کنید و صبر کنید تا کمی خشک شود، سپس با استفاده از شیار زن روی سوراخ ها حرکت کنید.

بهتر است در این مرحله چرم را تا کنید و درفش را از لایه های چرم رد کنید تا مطمئن شوید سوراخ ها تمیز و صاف هستند. اینکار سرعت دوخت را بیشتر می کند.

گام یازدهم : کیف را روغن بزنید

با یک پارچه روی جاکارتی را با چند لایه روغن بپوشانید
با یک پارچه روی جاکارتی را با چند لایه روغن بپوشانید

خیلی مهم است که حتماً چرم را قبل از دوختن روغن بزنید چون نخ روی چرم می تواند باعث جمع شدن روغن در اطراف کوک ها بشود.

در ساختنی بخوانید :  تزیین پارچه و وسایل پارچه ای با شش ضلعی های رنگی!

با استفاده از یک تکه پارچه روی چرم را چند لایه روغن بزنید. شیارهای دوخت را با دقت بیشتری روغن بزنید چون در مراحل بعد نمی توانید اینکار را تکرار کنید.

ما برای تمام مراحل ساخت جاکارتی از روغن جوجوبا استفاده کرده ایم. این روغن بی بو است و عمر مفید آن بیش از 5 سال است.

گام دوازدهم : جیب های جاکارتی را کوک بزنید

دوخت این جاکارتی نوعی تزیین محسوب می شود و باید تمیز و مرتب باشد
دوخت این جاکارتی نوعی تزیین محسوب می شود و باید تمیز و مرتب باشد

ابتدا یک سوزن مخصوص را با 40 سانتیمتر نخ مومی نخ کنید و دوختن جیب های جاکارتی را شروع کنید. چرم را روی پایه دوخت قرار دهید – می توانید از گیره معمولی استفاده کنید – و کوک زدن را شروع کنید. هر چهار طرف را بدوزید. سوراخ ها و شیارها کارتان را بسیار ساده تر می کنند. قبل از بریدن قسمت اضافی نخ، چند کوک را دوباره بدوزید و سپس نخ را ببرید.

گام سیزدهم : لبه های بلند را سنباده بزنید

لبه های بلند جاکارتی را روی کاغد سنباده بکشید
لبه های بلند جاکارتی را روی کاغد سنباده بکشید

با استفاده از کاغذ سنباده دانه بزرگ لبه های بلند جاکارتی را سنباده بزنید.

با اینکار هر دو لبه چرم جارکارتی دقیقاً روی هم قرار می گیرند و دو نیمه چرم کاملاً قرینه می شوند. در ضمن سنباده زدن صیقل کاری لبه ها را هم آسانتر می کند.

گام چهاردهم : لبه های بلند را صیقل بزنید

برای پرداخت لبه های بلند جاکارتی هم از کتیرا استفاده می کنیم. لبه ها را آغشته به کتیرا کنید و با صیقل زن روی آنها حرکت کنید. یادتان باشد اگر چرم خیلی خشک بود کمی روغن به آنها بزنید.

وقتی کارتان تمام شد، همه لبه های جاکارتی ( شامل لبه هایی که روی هم قرار می گیرند) باید صاف و تیره شده باشند.

بعد از اینکه لبه ها را پرداخت کردید، یکبار دیگر جاکارتی را با روغن جوجوبا روغن کاری کنید.

جاکارتی چرم آماده است

جاکارتی آماده است
جاکارتی آماده است

با این جاکارتی می توانید همه کارت هایتان را یکجا جمع کنید و دیگر هیچکدام شان را جا نگذارید و گم نکنید. می توانید کمی پول هم در این کیف بگذارید تا دیگر نیازی به برداشتن کیف پولتان نداشته باشد.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : جاکارتی چرم بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : جاکارتی چرم بسازید
توضیح کوتاه
در این پست آموزش ساخت کامل و ساده یک جاکارتی چرم را می خوانید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : کمد مخصوص زیرپله بسازید اگر در خانه تان راه پله داشته باشید، حتماً به فکر استفاده از آن افتاده اید و شاید هم تابحال از آن استفاده کرده باشید. فضای زیر راه پله کاربردهای زیادی...
به ساده ترین روش و با کمترین هزینه پادری نمدی با طرح توپی بدوزید... پادری را می شود با روش ها و وسایل مختلف ساخت؛ از تیشرت های کهنه گرفته تا توپک های نمدی. در این ساختنی طرز ساخت پادری نمدی را یاد می گیرید که از ده ها ...
آموزش ساخت : چراغ قوه ای بسازید که با آب کار می کند!... وقتی برق ها می رود، چراغ برق محله تان ایراد پیدا می کند یا به هر علت دیگری دسترسی به برق ندارید برای روشنایی سراغ چه چیزی می روید؟ احتمالاً جواب شما ه...
پروژه آردوینو : با آردوینو درامز MIDI بسازید... در این پست ساختنی یکی از جالب ترین پروژه های آردوینو را برایتان آماده کرده ایم : طرز ساخت یک درامز MIDI جمع و جور که با آردوینو ساخته می شود. این پروژ...
با تخته های اضافه و قطعات پرینت شده میز سه گوش بسازید... میز سه گوش بهترین گزینه برای اتاق های کوچک است. میزهای سه گوش به نسبت فضایی که در اختیارتان قرار می دهند، جای زیادی نمی گیرند. در این ساختنی طرز ساخت ...
آموزش ساخت : یک چراغ خواب چوبی شیک بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک چراغ خواب چوبی را برایتان آماده کرده ایم. طراحی شیک و متفاوت این چراغ خواب چوبی آن را بخوبی از سایر چراغ خواب ها متمایز ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید