خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : جاکارتی چرم بسازید

آموزش ساخت : جاکارتی چرم بسازید

در این پست ساختنی طرز ساخت یک جاکارتی چرم را می‌آموزید. جاکارتی یکی از پرکاربردترین وسایلی است که بدرد همه ما میخورد. اگر شما هم عادت ندارید کارت‌هایتان را در کیف یا کیف پولتان نگه دارید و همیشه آنها را در جیب تان میگذارید، حتماً یک جاکارتی بسازید. به این ترتیب دیگر کارت‌هایتان گم نمی‌شوند و در جیب لباس‌هایتان جا نمی‌مانند.

در این جاکارتی چرم هشت کارت و کمی‌پول نقد جای می‌گیرد. برای دوختن این کیف نیازی حتماً نباید با چرم دوزی آشنا باشید و میتوانید دوخت این جاکارتی را به عنوان پروژه اول تان در نظر بگیرید. در ضمن الگوی برش چرم‌ها را هم می‌توانید در ادامه دریافت کنید.

حالا که آموزش ساخت جاکارتی هم به ساختنی اضافه شد، می‌توانید یک ست وسایل چرمی‌کامل شامل کیف پول ، کیف تبلت و جاکارتی بسازید.

برای ساخت این جاکارتی چرم از ابزار مخصوص چرم دوزی استفاده شده است اما شما می‌توانید از هر ابزاری که کارکرد مشابه داشته باشد استفاده کنید.

گام اول : وسایل و ابزار موردنیاز

وسایل و ابزار موردنیاز برای ساخت جاکارتی چرم
وسایل و ابزار موردنیاز برای ساخت جاکارتی چرم
 • چرم گیاهی
 • الگوی کیف پول (می‌توانید الگو را در گام بعدی دانلود کنید)
 • پانچ
 • سواخ زن یا سمبه
 • نخ مومی
 • پایه دوخت (اختیاری)
 • شیار زن
 • روغن جوجوبا یا سایر روغن‌های سازگار با چرم
 • چاقوی تیز
 • خط کش
 • چکش پلاستیکی
 • بطری اسپری
 • کتیرا
 • صیقل زن
 • چسب چرم
 • یک تکه کارتن
 • گیره کوچک
 • موکت یا تخته برش
 • کاغذ سنباده دانه درشت

اگر از دیدن این لیست بلند تعجب کرده اید باز هم می‌گوییم که می‌توانید جای بیشتر این ابزار را با وسایل دم دستی پر کنید. البته اگر می‌خواهید ساخت وسایل چرمی‌را ادامه دهید، حتماً این ابزار را بخرید تا ساختنی‌هایتان حرفه ای تر شوند.

گام دوم : الگو را انتخاب کنید و ببرید

یکی از سه الگو را انتخاب کنید و چرم را مطابق آن ببرید
یکی از سه الگو را انتخاب کنید و چرم را مطابق آن ببرید

برای ساخت این نوع جاکارتی الگوهای بسیار متنوعی میتوان کشید که هر کدام پاسخگوی نیازها و سلیقه‌های مختلف هستند. در فایل زیر سه الگوی مختلف در قالب PDF قرار دارد که شما می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب الگو آن را روی کاغذ پرینت کنید و با خط کش و یک چاقوی تیز چرم تان را مطابق الگو ببرید. بعد از اینکه چرم را بریدید روی آن را کمی‌روغن بزنید.

گام سوم : لبه‌های چرم را صیقل بدهید

لبه‌های کوتاه چرم را کتیرا بزنید و با صیقل زن آنها را پرداخت کنید
لبه‌های کوتاه چرم را کتیرا بزنید و با صیقل زن آنها را پرداخت کنید

در این مرحله باید دو لبه کوتاه چرمی‌که بریده اید را با صیقل زن پرداخت کنید چون در ادامه باید این دو لبه را بدوزید و بچسبانید.

برای اینکار ابتدا کمی‌روغن به لبه‌های چرم بزنید – اگر لبه‌ها بیش از حد خشک باشند، صیقل زدن آنها سخت می‌شود. کمی‌کتیرا به لبه‌های چرم بزنید و صبر کنید تا چسبناک بشود و سپس با صیقل زن کارتان را شروع کنید. کارتان را تا وقتی که لبه‌ها تیره و صاف شوند، ادامه دهید.

گام چهارم : کناره‌های چرم را تا کنید

چرم را مطابق الگو تا کنید و آن را با گیره سفت کنید
چرم را مطابق الگو تا کنید و آن را با گیره سفت کنید

با استفاده از الگو خط‌های کناری و خط تای وسطی را روی چرم (پشت چرم) علامت بزنید.

خط‌های کناری را با کمی‌آب مرطوب کنید و آنها را تا کنید و با گیره سفت کنید. وقتی چرم را برای اولین بار تا می‌کنید، باید خیلی دقت کنید چون اولین تای چرم خیلی مهم است. بهتر است زیر گیره‌ها پارچه یا کاغذ بگذارید تا رد گیره‌ها روی چرم نیفتد.

صبر کنید تا چرم خشک شود و سپس گیره‌ها را بردارید. اگر چرم هنوز خوب تا نشده است، دوباره آن را مرطوب کنید و گیره‌ها را سر جایش بگذارید.

گام پنجم : خط تای وسط را ایجاد کنید

خط تای وسط چرم را مرطوب کنید و چرم را با دقت از وسط تا کنید. دقت کنید که همه لبه‌ها دقیقاً روی هم قرار گرفته باشند.

چرم را لای پایه دوخت قرار دهید و دو طرف آن را گیره بزنید. البته می‌توانید چرم را زیر یک شی سنگین هم قرار دهید.

گام ششم : خط دوخت را روی جیب ایجاد کنید

اگر به لبه‌های جیب جاکارتی دقت کنید، شیارها را می‌بینید
اگر به لبه‌های جیب جاکارتی دقت کنید، شیارها را می‌بینید

همانطور که دیدید، خطوط دوخت در الگو مشخص شده است. با استفاده از شیار زن آنها را روی قسمت‌های کناری تاشده چرم علامت بزنید. هنگام استفاده از شیار زن عجله نکنید و شیار زن را از روی چرم برندارید. اگر چرم خشک باشد کار با شیار زن راحت تر است.

گام هفتم : جیب‌ها را بچسبانید

از یک تکه کاغذ به عنوان راهنما استفاده کنید و لبه‌های چرم که قرار است به هم بچسبند را چسب بزنید. دقت کنید که چسب را به قسمت‌هایی که باید باز بمانند، نزنید چون کار سوراخ زدن و دوختن را سخت تر می‌کند.

با استفاده از گوش پاک کن آغشته به چسب لبه‌ها داخلی جیب‌ها را چسب بزنید و آنها را روی هم بخوابانید. سپس با گیره این قسمت‌ها را محکم کنید و صبر کنید تا چسب خشک شود.

گام هشتم : رد سوراخ‌های دوخت را روی چرم بیاندازید

با سوراخ کن محل ایجاد سوراخ‌های دوخت روی حاشیه چرم را مشخص کنید
با سوراخ کن محل ایجاد سوراخ‌های دوخت روی حاشیه چرم را مشخص کنید

برای ایجاد رد سوراخ‌های دوخت می‌توانید از سوراخ زن چنگالی استفاده کنید. البته بجای این ابزار می‌توانید از سمبه یا سوراخ زن هم استفاده کنید اما استفاده از سوراخ زن دقت بیشتری می‌خواهد. هر نوع وسیله دیگری که بتوانید با آن سوراخ‌هایی با فواصل یکسان روی چرم بیاندازید کارتان را راه می‌اندازد.

چرم را کاملاً مرطوب کنید و با سوراخ زن روی خطوط دوخت کار کنید تا رد سوراخ‌ها روی چرم بیفتد.

گام نهم : چرم را سوراخ کنید

در این مرحله باید سوراخ‌های مرحله قبل را کامل کنید تا طرف دیگر چرم هم کاملاً سوراخ شود. چرم را طوری روی کارتن قرار دهید که داخل آن رو به بالا باشد.

با استفاده از یک سوراخ زن تیز روی تمام سوراخ‌ها را فشار دهید تا سوراخ زن کاملاً از سوراخ رد شود. حتماً درفش را مستقیم از بالا به پایین فشار دهید و سوراخ‌ها را زاویه دار نکنید. اگر سوراخ‌ها زاویه داشته باشند، کوک پشت کیف ظاهر بدی پیدا می‌کند.

وقتی کارتان تمام شد، یک خط از سوراخ‌های ریز در پشت کیف ایجاد می‌بینید. با همین روش شیار طرف دیگر جاکارتی را هم سوراخ کنید و برای کوک زدن آماده کنید.

گام دهم : بیرون کیف را شیار بزنید

با ایجاد این شیار کوک زدن جیب‌های جاکارتی آسانتر می‌شود
با ایجاد این شیار کوک زدن جیب‌های جاکارتی آسانتر می‌شود

سوراخ‌هایی که با درفش ایجاد کرده اید را به عنوان راهنما در نظر بگیرید و از بیرون جاکارتی یک شیار روی سوراخ‌ها بیاندازید. با این شیار دوخت تان در پیش و روی جاکارتی کاملاً در یک ردیف قرار می‌گیرد.

چرم را دوباره مرطوب کنید و صبر کنید تا کمی‌خشک شود، سپس با استفاده از شیار زن روی سوراخ‌ها حرکت کنید.

بهتر است در این مرحله چرم را تا کنید و درفش را از لایه‌های چرم رد کنید تا مطمئن شوید سوراخ‌ها تمیز و صاف هستند. اینکار سرعت دوخت را بیشتر می‌کند.

گام یازدهم : کیف را روغن بزنید

با یک پارچه روی جاکارتی را با چند لایه روغن بپوشانید
با یک پارچه روی جاکارتی را با چند لایه روغن بپوشانید

خیلی مهم است که حتماً چرم را قبل از دوختن روغن بزنید چون نخ روی چرم می‌تواند باعث جمع شدن روغن در اطراف کوک‌ها بشود.

با استفاده از یک تکه پارچه روی چرم را چند لایه روغن بزنید. شیارهای دوخت را با دقت بیشتری روغن بزنید چون در مراحل بعد نمی‌توانید اینکار را تکرار کنید.

ما برای تمام مراحل ساخت جاکارتی از روغن جوجوبا استفاده کرده ایم. این روغن بی بو است و عمر مفید آن بیش از 5 سال است.

گام دوازدهم : جیب‌های جاکارتی را کوک بزنید

دوخت این جاکارتی نوعی تزیین محسوب می‌شود و باید تمیز و مرتب باشد
دوخت این جاکارتی نوعی تزیین محسوب می‌شود و باید تمیز و مرتب باشد

ابتدا یک سوزن مخصوص را با 40 سانتیمتر نخ مومی‌نخ کنید و دوختن جیب‌های جاکارتی را شروع کنید. چرم را روی پایه دوخت قرار دهید – می‌توانید از گیره معمولی استفاده کنید – و کوک زدن را شروع کنید. هر چهار طرف را بدوزید. سوراخ‌ها و شیارها کارتان را بسیار ساده تر می‌کنند. قبل از بریدن قسمت اضافی نخ، چند کوک را دوباره بدوزید و سپس نخ را ببرید.

گام سیزدهم : لبه‌های بلند را سنباده بزنید

لبه‌های بلند جاکارتی را روی کاغد سنباده بکشید
لبه‌های بلند جاکارتی را روی کاغد سنباده بکشید

با استفاده از کاغذ سنباده دانه بزرگ لبه‌های بلند جاکارتی را سنباده بزنید.

با اینکار هر دو لبه چرم جارکارتی دقیقاً روی هم قرار می‌گیرند و دو نیمه چرم کاملاً قرینه می‌شوند. در ضمن سنباده زدن صیقل کاری لبه‌ها را هم آسانتر می‌کند.

گام چهاردهم : لبه‌های بلند را صیقل بزنید

برای پرداخت لبه‌های بلند جاکارتی هم از کتیرا استفاده می‌کنیم. لبه‌ها را آغشته به کتیرا کنید و با صیقل زن روی آنها حرکت کنید. یادتان باشد اگر چرم خیلی خشک بود کمی‌روغن به آنها بزنید.

وقتی کارتان تمام شد، همه لبه‌های جاکارتی ( شامل لبه‌هایی که روی هم قرار می‌گیرند) باید صاف و تیره شده باشند.

بعد از اینکه لبه‌ها را پرداخت کردید، یکبار دیگر جاکارتی را با روغن جوجوبا روغن کاری کنید.

جاکارتی چرم آماده است

جاکارتی آماده است
جاکارتی آماده است

با این جاکارتی می‌توانید همه کارت‌هایتان را یکجا جمع کنید و دیگر هیچکدام شان را جا نگذارید و گم نکنید. می‌توانید کمی‌پول هم در این کیف بگذارید تا دیگر نیازی به برداشتن کیف پولتان نداشته باشد.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : جاکارتی چرم بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : جاکارتی چرم بسازید
توضیح کوتاه
در این پست آموزش ساخت کامل و ساده یک جاکارتی چرم را می‌خوانید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با برد آردوینو سنسور ضربان قلب را به گوشی هوشمند وصل کنید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک سیستم اندازه گیری ضربان قلب بسازید و داده های آن را روی گوشی هوشمند نمایش بدهید. با این سیستم می توانید ضربان قلب ت...
یک اجاق خورشیدی با دمای بیش از 90 درجه سانتیگراد بسازید... بسیاری از آموزش های ساختنی مختص افرادی است که اهل گردش هستند؛ ساخت انواع اجاق های مسافرتی، تبدیل ماشین به کاروان، ساخت میز تاشو و ... . در این ساختنی ...
آموزش ساخت : با دوربین عکاسی سلفی بگیرید... سلفی گرفتن با گوشی آسان و البته لذت بخش است اما همین کار با دوربین عکاسی کمی سخت است. البته همه دوربین های عکاسی اینطور نیستند؛ بعضی از دوربین ها صفحه...
آموزش ساخت کتابخانه و قفسه دیواری شیک با لوله و تخته چوبی... حتماً شما هم قفسه های دیواری و کتابخانه هایی که با لوله ساخته می شوند را دیده اید. اگر دوست دارید از این قفسه های دیواری داشته باشید، خودتان دست بکار ...
دستگاه تصفیه هوا با فیلتر کربن فعال بسازید... اخیراً استفاده از کربن فعال یا کربن اکتیو در ساخت فیلترهای هوا و دستگاه تصفیه هوا خیلی زیاد شده است. فیلترهای کربنی مزایایی دارند که کارایی دستگاه تصف...
آموزش ساخت: کیف زیپی دوشی بسازید در ساختنی های قبلی طرز ساخت کیف پول زیپی و جامدادی زیپی را خواندید و در این ساختنی طرز ساخت یک کیف زیپی دوشی را می آموزید. کیف هایی که از جنس زیپ ساخت...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید