خانه / دنیای اطراف ما / حیوان عجیب هفته : این عنکبوت همه عمرش زیر آب زندگی می کند

حیوان عجیب هفته : این عنکبوت همه عمرش زیر آب زندگی می کند

در پست این هفته ” حیوان عجیب هفته ” هم سراغ یک عنکبوت رفته ایم. در پست های قبلی این سری مقاله ها عنکبوت پلیکانی را به شما معرفی کردیم و این هفته هم سراغ یکی دیگر از گونه های عنکبوت رفته ایم که دست کمی از عنکبوت پلیکانی ندارد و همانقدر عجیب است.

عنکبوتی که در این پست آن آشنا می شوید، تمام عمرش را زیر آب میگذراند. این عنکبوت که در آب های آسیا و اروپا زندگی می کند، عنکبوت زیرآبی (diving bell spider) نام دارد. بهتر است در همین ابتدا کمی درباره نام این عنکبوت توضیح دهیم. diving bell به معنای اتاقک زیرآبی و نام وسیله ای شبیه ناقوس است که غواصان از آن برای رفتن به اعماق اقیانوس استفاده می کنند. حباب هایی که عنکبوت زیرآبی می سازد شبیه این اتاقک هاست و همین شباهت وجه تسمیه این عنکبوت است. شاید زندگی عنکبوت زیر آب کمی عجیب باشد اما عنکبوت زیرآبی تنها عنکبوتی نیست که همه عمرش را در آب می گذراند.

عنکبوت زیرآبی ویژگی های منحصر به فردی دارد که آن را از سایر گونه های عنکبوت متمایز میکند
عنکبوت زیرآبی ویژگی های منحصر به فردی دارد که آن را از سایر گونه های عنکبوت متمایز میکند

این عنکبوت علاوه بر حبابش شباهت های دیگری هم با غواص ها دارد. درست مثل انسان ها، عنکبوت های زیرآبی هم قبل از اینکه تبدیل به یک غواص ماهر شوند باید یک مهندس تمام عیار باشند. عنکبوت زیرآبی غواصی اش را با تنیدن تار بین گیاهان زیر آب شروع می کند. اما بجای اینکه تارش را از پهلو بزرگ کند، تار را از قسمت پایینی آن گسترش می دهد. با اینکار قسمت پایین تار باد می کند و کل تار شبیه ناقوس می شود.

یک سری تارهای ابریشمی هم در تار عنکبوت زیرآبی وجود دارد که از پایین تار به سمت سطح آن تنیده شده اند و عنکبوت از آنها به عنوان نردبان برای بالا رفتن از تار استفاده می کند. وقتی عنکبوت از این نردبان بالا می رود و به سطح تار می رسد، نفس نمی کشد بلکه قسمت انتهایی بدنش را به سمت بالا می گیرد. وقتی عنکبوت دوباره به زیر آب بر می گردد، هوا در یک حباب که کل شکم عنکبوت را در برمی گیرد به دام می افتد.

عنکبوت زیرآبی با پاهای عقبش این حباب را سر جایش نگه می دارد به کمک آن روی آب شناور می ماند. عنکبوت با کمک رشته های تار ناقوس شکلش به پایین برمی گردد و حباب را هم داخل این تار محبوس می کند.

در ساختنی بخوانید :  فعالیت های عجیب انسان در طول زندگی و دلایل آن‌ها

حتماً این روش تنفس برای شما هم عجیب است و به همین خاطر بهتر است کمی درباره روش تنفس عنکبوت ها و سایر تنندگان صحبت کنیم. عنکبوت های زیرآبی و سایر عنکبوت ها دو روش تنفسی دارند : تنفس از طریق شکاف های شکم که به ریه ها باز می شود و تنفس از طریق سیستم نایی. البته این نای با چیزی که در بدن بسیاری از جانداران وجود دارد، متفاوت است. در اینجا منظور از نای سوراخ هایی است که روی پوشش خارجی بدن عنکبوت قرار دارد و اکسیژن را مستقیماً به بافت ها و اندام ها می رساند. ریه عنکبوت ها که به ریه کتابی معروف است با ریه معمولی فرق دارد و شبیه کتاب از لایه ها یا صفحات متعدد ساخته شده است.

این حباب نقره ای زیبا بارزترین مشخصه عنکبوت زیرآبی است. این عنکبوت می تواند در این حالت براحتی نفس بکشد چون بجای دهان با شکمش نفس می کشد
این حباب نقره ای زیبا بارزترین مشخصه عنکبوت زیرآبی است. این عنکبوت می تواند در این حالت براحتی نفس بکشد چون بجای دهان با شکمش نفس می کشد

محل قرار گیری سیستم نایی و ریه های کتابی هم به تنفس راحت تر و هم به شکار عنکبوت زیرآبی کمک می کند. عنکبوت برای تنفس فقط قسمت انتهایی بدنش را در ناقوسی که تنیده قرار می دهد و در همین حین محیط اطرافش را زیر نظر می گیرد تا طعمه ها و شکارچی ها از میدان دیدش خارج نشوند.

روش تنفسی نایی – که در حشرات هم وجود دارد – اندازه بالقوه بدن حیوانات را تحت تاثیر قرار می دهد. هرچه این حیوانات بزرگتر شوند، نای هم باید درازتر باشد تا به اندام های داخلی برسد و هرچه نای درازتر می شود کارایی آن در تامین اکسیژن موردنیاز حیوان کمتر می شود. اگر سطح اکسیژن محیط زیاد باشد، این مسئله نمی تواند مشکل آفرین باشد. شاید به همین خاطر باشد که 300 میلیون سال پیش – وقتی اکسیژن هوا در بیشترین سطح بود و 35 درصد هوا را تشکیل می داد – تعداد حشرات خیلی بیشتر از حشرات قرن حاضر است که اکسیژن فقط 21 درصد از هوا را تشکیل می دهد.

تا چند سال قبل جانورشناسان فکر می کردن عنکبوت های زیرآبی برای تامین هوای موردنیازشان باید مرتب – هر 20 دقیقه – به سطح آب برگردند. اما مطالعات جدیدتر نشان داده است که این فاصله زمانی خیلی بیشتر از 20 دقیقه است. عنکبوت زیرآبی با یک ترفند زیرکانه هوای بیشتری جذب می کند و به همین خاطر دفعات بازگشتش به سطح آب به مراتب کاهش می یابد و حتی به یکبار در روز هم میرسد. البته اگر عنکبوت کل روز را مشغول استراحت باشد باید یکبار برای جذب اکسیژن به سطح آب بیاید. طبیعی است که اگر بخواهد شکار کند یا از دست شکارچی ها فرار کند به اکسیژن بیشتری نیاز دارد و در نتیجه باید بیشتر به سطح آب برگردد.

در ساختنی بخوانید :  امواج Wi-Fi اطرافتان را در این تصاویر ببینید !

همانطور که گفتیم تار عنکبوت حباب را در خودش نگه می دارد، بخش اعظمی از حباب تبدیل به نوعی واسطه آب و هوا بین الیاف تار می شود. همین ویژگی باعث انتقال اکسیژن بین حباب و آب می شود. در واقع همانطور که اکسیژن مرتب وارد سطح آب میشود و از آن خارج میشود همانطور هم بین آب محفظه پر از هوای عنکبوت در حرکت است. هرچه عنکبوت بیشتر از اکسیژنی که از سطح آب گرفته استفاده کند، آب بیشتری به داخل تارش می کشد تا اکسيژن مصرف شده را جایگزین کند.

یکی دیگر از ویژگی های جالب عنکبوت زیرآبی شباهت تار آن به آبشش ماهی است. علیرغم شباهت ها و همگرایی عجیبی که بین آبشش ماهی ها و تار این گونه عنکبوت وجود دارد اما تاریخ تکامل این دو هیچ ربطی به هم ندارد. درست مثل خفاش ها و پرنده ها که هر کدام در سیر تکاملی جداگانه پرواز کردن را آموخته اند. این شباهت عملکرد به قدری زیاد است که میتوان گفت عنکبوت زیرآبی نوعی آبشش فیزیکی و خارجی برای خودش می سازد.

عنکبوت های زیرآبی جایی را خانه می دانند که بتوانند براحتی با قسمت تحتانی بدنشان نفس بکشند
عنکبوت های زیرآبی جایی را خانه می دانند که بتوانند براحتی با قسمت تحتانی بدنشان نفس بکشند

قبلاً اشاره کردیم که نحوه تنفس عنکبوت زیرآبی به مخفی ماندن از دید شکارچی ها کمک میکند. وقتی عنکبوت قسمت تحتانی بدنش را برای تنفس به سطح آب نزدیک می کند، کاملاً از دید شکارچی های سطح آب مخفی می ماند. فواید این روش تنفس در زمینه دفاعی عنکبوت به قدری زیاد است که برخی می گویند این روش از همان ابتدا برای فرار از شکارچی ها ایجاد شده است. عنکبوت زیرآبی حتی لازم نیست برای فرار از دست شکارچی هایش کاری بکند؛ فقط کافی است تمام روز در تار ناقوس شکلی که تنیده آویزان بماند و مشغول شکار باشد. بله؛ در عنکبوت زیرآبی در حین مخفی شدن از دست شکارچی های سطح آب مشغول شکار ماهی های کوچک، سخت پوستان و لاروهای عمق آب است.

در ساختنی بخوانید :  ویدیو : با 10 تصور غلط علمی و تاریخ آشنا شوید

بگذارید کمی بیشتر درباره نحوه شکار این حیوان عجیب برایتان بگوییم. وقتی عنکبوت زیرآبی داخل حبابش منتظر است و یک ماهی یا حشره کوچک در حین عبور از کنارش با تار او برخورد می کند، شکار آغاز می شود. عنکبوت شکار را می گیرد و آن را می کشد. اما قبل از خوردن شکار به حباب برمی گردد و آن را بزرگ می کند و تارش را پر از هوا می کند. وقتی همه چیز آماده شد، شکار را به داخل لانه اش می کشد و شروع به خوردن آن میکند.

نحوه تنفس، محل زندگی، محوه تنیدن تار و شکار عنکبوت زیرآبی عجیب و تقریباً نادر است اما یک چیز عجیب دیگر هم درباره این گونه وجود دارد. عنکبوت های زیرآبی نر بسیار بزرگتر از ماده ها هستند و این در حالی است که در سایر گونه های عنکبوت این نسبت برعکس است. علت جثه بزرگ نرها این است که عنکبوت های نر باید دنبال جفت بروند و بدن بزرگ در این زمینه کمک زیادی به آنها می کند. عنکبوت های نر قبل از جفت یابی باید حباب شان را بسازند و بدن بزرگ شان به آنها کمک می کند راحت تر روی آب حرکت کنند (همانطور که می دانید گرانروی آب برای موجودات ریزتر بیشتر است).

از طرفی عنکبوت های زیرآبی ماده باید تاری بسازند که نه تنها به اندازه خودشان جا داشته باشد بلکه تخم ها را هم در خود جا بدهد. هرچه بدن عنکبوت مادر کوچکتر باشد فضا برای تخم هایی که چند هفته طول میکشد تا به رشد کافی برسند، بیشتر می شود.عنکبوت های زیرآبی تازه متولد شده چند هفته اول حیات شان را کنار مادرشان می مانند و سپس به دنبال ساخت حباب های خودشان می روند.

منبع

خلاصه مطلب
حیوان عجیب هفته : این عنکبوت همه عمرش زیر آب زندگی می کند
عنوان مطلب
حیوان عجیب هفته : این عنکبوت همه عمرش زیر آب زندگی می کند
توضیح کوتاه
عنکبوت زیرآبی یکی از عجیب ترین و نادرترین گونه های عنکبوت است.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

میدان آفتاب پرست ، آیا نیروی پنجم را خواهیم شناخت؟... جهان فقط در حال گسترش نیست، بلکه گسترش آن در حال شتاب گرفتن است و کسی نمی داند چرا. نظریه انرژی تاریک برای پر کردن این خلا در دانش ارائه شد: گونه ای ا...
وقتی سرعت نور هم دیگر کافی نیست! همه ما این جمله را بارها شنیده ایم؛ هیچ چیز سریعتر از سرعت نور نیست. محاسبات انیشتین می گوید سرعت نور 299792 کیلومتر بر ثانیه است. از لحاظ نظری هیچ ما...
اخبار علمی : تسلا مدل اس را با ساعت اپل کنترل کنید... هر روز کاربردهای جدیدی برای گجت های پوشیدنی تعریف می شود؛ یک روز کاربردهای درمانی، یک روز کاربردهای قانونی و قضایی و یک روز هم کاربردهای ورزشی. اگر هم...
خیلی به سیاهچاله ها خیره نشوید؛ ممکن است ناپدید شوند!... شکل گیری کیهانی که همه ما در آن زندگی می کنیم 13.8 میلیارد سال طول کشیده است. منجمان و فیزیک دانان چیزهای زیادی درباره این مسیر تکاملی طولانی می دانند...
یک دستگاه جدید که با تغییر اعصاب مغزی حالتان را بهتر میکند... چند دانشمند علوم اعصاب و متخصص دستگاه های الکترونیکی از موسسه MIT، دانشگاه هاروارد و دانشگاه استنفورد در ایالات متحده با کمک یکدیگر یک دستگاه محرک عصب...
ویدیو : عاقبت هندوانه ای که روی آن آلومینیوم مذاب ریخته میشود... در این ساختنی واکنش هندوانه و آلومینیوم مذاب را می بینید. واکنش بین یک ماده مایع که دمای آن به 704 تا 760 سانتیگراد میرسد و هندوانه آبدار بسیار جالب ا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای …

پاسخ دهید