خانه / دنیای اطراف ما / حیوان عجیب هفته : این دوزیست بدون پا پوست مادرش را میخورد!

حیوان عجیب هفته : این دوزیست بدون پا پوست مادرش را میخورد!

در این پست از سری ” حیوان عجیب هفته ” قصد داریم شما را با زندگی یک دوزیست بدون پا آشنا کنیم که ویژگی ها و رفتارهای عجیبی دارد. شاید عجیب ترین ویژگی این دو زیستان که ساسیلین نام دارند، ویژگی باشد که در تیتر به آن اشاره کردیم. ساسیلین های مادر به فرزندانشان اجازه می دهند که پوست آنها را بخورند. البته ساسیلین ها همه پوست مادرشان را نمی خورند اما این کار به قدری بین این دوزیستان رایج است که دندان های آنها برای بهتر پاره کردن پوست مادر تکامل یافته است.

حیوانی که در تصویر می بینید، کرم خاکی است نوعی مهره دار و به نوع مشخص یک دوزیست بدون پا است
حیوانی که در تصویر می بینید، کرم خاکی است نوعی مهره دار و به نوع مشخص یک دوزیست بدون پا است

شاید همین کار برای قرار گرفتن ساسیلین در لیست حیوانات عجیب کافی باشد اما به جرئت میتوان گفت که همه ویژگی ها و رفتارهای این دوزیست همینقدر عجیب است. در بین این ویژگی های عجیب میتوان به بدون پا بودن این دوزیستان اشاره کرد. ساسیلین نه تنها پا ندارد بلکه هیچگونه اندام باله شکل هم بجای آن ندارد. تولید مثل این دوزیست بدون پا با روش های بسیار متنوعی انجام می شود و حتی تقریباً از هر راهی که تصور کنید امکان پذیر است.

تاکنون 200 گونه از ساسیلین کشف شده است که طول آنها از چند سانتیمتر تا یک متر متفاوت است. این حیوان عجیب در زیستگاه های استوایی سرتاسر جهان زندگی می کند و معمولاً نزدیک برگ ها، زیر زمین و حتی در آب ساکن می شود. بسیاری از گونه های ساسیلین چشم های ریزی دارند یا کاسه چشم شان با استخوان های پوشانده شده است. محققان معتقدند چشم های این دو زیست در طول دوره تکاملی تحلیل رفته است و دلیل آن زندگی زیر خاک بوده است. بنظر می رسد همین اتفاق برای پاهای ساسیلین هم رخ داده است. ساخت اندام های مختلف در بدن یک حیوان به زمان، انرژی و منابع بسیار زیادی دارد.

در ساختنی بخوانید :  حلقه مریخ : آیا این سیاره سرخ هم مثل زحل، حلقه دار می شود؟

این دوزیست بدون پا کمبودهای چشمش را با یکی دیگر از اندام هاییش جبران می کند که شاخک حساس نام دارد و ساسیلین با آن دنیای اطرافش را می بینید. این اندام معمولاً مقابل چشم و پشت سوراخ های بینی قرار دارد. در واقع محرک های شیمیایی محیط اطراف هستند که نقش اصلی را در بینایی ساسیلین بازی می کند. ساسیلین ها دنیای اطراف شان را بو می کشند و وقتی در زمین فرو رفته اند از این توانایی استفاده می کند.

تولید مثل این دوزیست بسیار متنوع است و همین یکی از ویژگی های منحصر به فرد این حیوان محسوب می شود. برخی از گونه ها تخم گذاری می کنند و برخی فرزندان شان را بدنیا می آورند؛ این در حالی است که سایر آبزیان معمولاً طی یک مرحله لاروی تولیدمثل می کنند. این تنوع وقتی اهمیت خودش را نشان می دهد که در نظر داشته باشیم تنها 200 گونه از این دوزیست در طبیعت وجود دارد. این تعداد محدود را با هزاران گونه قورباغه در طبیعت مقایسه کنید که همگی روش تولیدمثل یکسانی دارند و فقط چند مورد انگشت شمار استثنا وجود دارد.

تنها 200 گونه از این دو زیست وجود دارد اما روش های تولید مثل آن بسیار متنوع است
تنها 200 گونه از این دو زیست وجود دارد اما روش های تولید مثل آن بسیار متنوع است

وقتی ساسیلین ها متولد می شود، چند گزینه برای انتخاب غذایشان دارند. گونه هایی که با روش تخم گذاری متولد می شوند، می توانند از زرده آن تغذیه کنند. اما این تنها خوراک این حیوان نیست؛ باید دوباره به بحث پوست مادر برگردیم. برخی از گونه های ساسیلین زرده بسیار کمی در تخم مرغ شان دارند و حیوان زودتر از موعد متولد می شوند. در این مرحله ساسیلین نمی تواند شکار کند و به همین خاطر اولین چیزی که می خورد تکه هایی از پوست ساسیلین های ماده است.

در ساختنی بخوانید :  خبر علمی : مشاهده ذره ای که هم ماده است و هم ضدماده

پوست ساسیلین های ماده بطرز عجیبی به یک وعده غذایی کامل شباهت دارد و بنظر می رسد این ویژگی حاصل تغییرات تدریجی است. این پوست حاوی اسیدهای چرب سرشار از انرژی است و مرتباً هم بازسازی می شود و در نتیجه حیوانات تازه متولد شده همواره به غذا دسترسی دارند. تغذیه از پوست مادر تنها 7 دقیقه طول می کشد اما یک روز و نیم بعد دوباره رشد می کند و منبع غذای جدیدی برای فرزند میسازد. جالب است بدانید که این دوزیست بدون پا مثل انسان دندان شیری دارد و این دندان ها برای پاره کردن پوست مادر بسیار عالی است.

بعد از بالغ شدن حیوان دندان های شیری با دندان های تیز جایگزین می شود
بعد از بالغ شدن حیوان دندان های شیری با دندان های تیز جایگزین می شود

خوردن پوست مادر تنها رفتار تغذیه ای عجیب این گونه نیست. ساسیلین هایی که در شکم مادر رشد می کنند، رحم مادر را گاز می گیرند. این کار تجمع ماده ای شیر رحم نام دارد را تحریک می کند. ساسیلین های ماده مرتباً سلول های اپیتلیال رحمی تولید می کنند و جنین داخل رحم این سلول ها را می خراشد.

با بالغ شدن ساسیلین، دندان های شیری می افتند و بجای آنها دندان های بسیار تیز و مخروطی شکلی رشد می کند که این حیوانات را تبدیل به شکارچی های بسیار قوی می کند. گونه های کوچکتر با دندان هایشان به کرم های خاکی و حشرات ضربه می زنند (اطلاعات زیادی درباره رژیم غذایی این گونه ها وجود ندارد) و گونه های بزرگتر سراغ طعمه های بزرگتری مثل ماهی ها و سایر دوزیستان می روند. ساسیلین ها شکارچی های سریعی نیستند اما بسیار حریص پرخور هستند.

ظاهر ساسیلین ها برای سایر شکارچی های بسیار خوشمزه است و به همین خاطر آنها باید مکانیزم دفاعی کارآمدی داشته باشند. برخی از گونه های دوزیستان بدون پا روی پوست شان نوعی مخاط سمی دارند و بقدری خطرناک است که می تواند بلافاصله شکارچی را بکشد. این تنها کارکرد پوست ساسیلین نیست؛ غددی در پوست این حیوان برای سموم و آنتی بیوتیک ها وجود دارد که باکتری ها و قارچ ها را از حیوان دور نگه می دارد.

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : ساخت یک کامپیوتر که با قطره های آب کار میکند!

در یکی از گونه های ساسیلین، پوست یک کارکرد مهم و جالب دیگر هم دارد : این گونه شش ندارد و به همین خاطر از طریق پوست نفس می کشد. همه دوزیستان تا حدی اینکار را انجام می دهند اما این گونه بخصوص کاملاً به این روش وابسته است. این گونه که یکی از بزرگترین گونه های آبی ساسیلین است، حدود 2.5 متر طول دارد و بزرگترین چهار اندامی روی زمین محسوب می شود. درست است ساسیلین پا ندارد اما جزو حیوانات چهار اندامی محسوب می شود. تنها کاری که این گونه ساسیلین برای نفس کشیدن میکند، دراز کشیدن کف آب و جذب اکسیژن از طریق پوستش است.

منبع

خلاصه مطلب
حیوان عجیب هفته : این دو زیست بدون پا پوست مادرش را میخورد!
عنوان مطلب
حیوان عجیب هفته : این دو زیست بدون پا پوست مادرش را میخورد!
توضیح کوتاه
این دوزیست نادر و بدون پا در دوران جنینی از پوست مادرش تغذیه می کند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

ویدیو : فکر می کنید مغز ما با بیماری آلزایمر چه شکلی است؟... همه ما تا حدودی می دانیم بیماری آلزایمر چطور زندگی انسان ها را تغییر می دهد. اما آیا می دانید این بیماری چطور مغز انسان را تغییر می دهد؟ در این ساختنی...
بزودی ربات ها راهنمای فضانوردان در سفرهای فضایی می شوند... جمعه گذشته – روز بیست و هفتم مارس – برای طرفداران سفرهای فضایی روز مهمی بود. روز جمعه اسکات کلی – یکی از فضانوردان با سابقه ناسا – به همراه یک فضانورد...
تصاویر جغرافیای عجیب پلوتو برای دوست داران پلوتو هر هفته عید است، چون ناسا تصاویری که کاوشگر افق های تازه (New Horizons) از زمان عبورش از کنار این سیاره در ماه جولای فرستاده...
راز های خواب : چطور مغز رویا می بیند؟ بار ها شنیده ایم که چشمان ما هنگام خواب دیدن حرکت می کند، درست مانند زمانی که بیداریم و اطراف را نگاه می کنیم. به این مقطع خواب، حرکت سریع چشم (REM) م...
اخبار علمی : ربات مارمانند براحتی در تپه های شنی حرکت می کند... مار سمی سایدوایندر ((sidewinder نوعی مار زنگی در جنوب غربی امریکاست که در دامنه های شنی به آسانی و بسیار سریع حرکت می کند. محققان با درک اینکه این مار...
اصل هولوگرافیک ، آیا در یک هولوگرام زندگی می کنیم؟... مغز خود را آماده کنید. بر اساس مطلب مجله Physical Review Letters ممکن است دنیا دو بعدی باشد و تنها ما آن را سه بعدی ببینیم. در یک آزمایش فکری بر اساس ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای …

پاسخ دهید