خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / پروژه آردوینو : با آردوینو گجت بازی فلپی برد بسازید [Arduino]

پروژه آردوینو : با آردوینو گجت بازی فلپی برد بسازید [Arduino]

تجربه ساخت یک گجت بازی ساده در روزهایی که بازار بازی با گوشی‌های هوشمند و گجت های پیشرفته رونق زیادی دارد، خالی از لطف نیست. در این ساختنی قصد داریم طرز ساخت یک گجت بازی ساده با آردوینو و ماژول LED را به شما بیاموزیم. بازی فلپی برد یکی از بازی‌های موبایلی محبوب سال گذشته بود و این پروژه آردوینو هم از این بازی استفاده کرده می‌کند.

در این ساختنی طرز ساخت یک گجت بازی با آردوینو را می‌آموزید
در این ساختنی طرز ساخت یک گجت بازی با آردوینو را می‌آموزیدچ

اگر از اهالی ساختنی باشید حتماً با آردوینو آشنا هستید و در این پست با ماژول‌های LED هم آشنا خواهید شد. کار با این ماژول‌ها تجربه بسیار خوبی است و می‌تواند انگیزه و دانش کافی برای ساخت پروژه‌های مشابه را برایتان فراهم کند. هر کدام از این ماژول‌ها دو آی سی درایور MAX7219 دارد که یک ماتریکس LED دو رنگ را راه می‌اندازند. این آی سی‌ها بسیار مفید هستند چون قسمت زیادی از کار با میکروکنترلر را حذف می‌کند و سیم کشی و طراحی منطقی را بسیار آسان می‌کند. این ماؤول‌ها طوری طراحی شده که قابل اتصال به یکدیگر باشند و به همین خاطر می‌توانید برای پروژه‌هایتان صفحه نمایش‌های بزرگتر بسازید.

به این خاطر فلپی برد را انتخاب کرده ایم که یک بازی ساده یک دکمه ای است و فقط کافی است پرنده را از موانع عبور دهید. برای ساخت این پروژه آردوینو باید دانش ابتدایی الکترونیک، مهارت لحیم کردن قطعات الکترونیک و دانش استفاده از آردوینو را داشته باشید.

در ویدیوی زیر می‌توانید نحوه کار این گجت بازی ساده را ببینید:

گام اول : بازی فلپی برد را بسازید

برای این ساختنی ابتدا یک بازی فلپی برد با ماژول LED ماتریکس می‌سازیم که با یک آردوینو نانو کار می‌کند. همانطور که گفتیم در این پروژه از ماژول درایور LED ماتریکس دو رنگ (سبز و قرمز) استفاده کرده ایم. برندهای مختلفی از این ماژول‌ها در بازار وجود دارد. توصیه می‌کنیم ماژولی را بخرید که سوراخ‌های تمام قطعات از قبل ایجاد شده باشد. مونتاژ این مازول‌ها بسیار ساده تر است و اگر کمی‌مهارت لحیم کاری داشته باشید بدون دردسر کار مونتاژ را انجام خواهید داد.

در ویدیوی زیر می‌توانید نحوه مونتاژ یک نمونه ماژول LED ماتریکس دور رنگ را ببینید:

می‌توانید برای لحیم کاری ماژول تان از این ویدیوی آموزشی کمک بگیرید اما دقت کنید که برای این پروزه نباید هدر را به J4 لحیم کنید.

در این پروژه آردوینو هدر 90 درجه ای شش طرفه را به J4 لحیم نمی‌کنیم. بجای آن از یک هدر صاف شش طرفه استفاده می‌کنیم که در کیت ماژول ارائه نمی‌شود. برای این قسمت مونتاژ از تصاویر کمک بگیرید.

برای صدای بازی، از یک اسپیکر 0.5 واتی 8 اهمی‌استفاده می‌کنیم. با استفاده از یک مدار ترانزیستور ساده BJT می‌توان صدای بازی را تغییر داد و تنظیم کرد.

برای دکمه هم می‌توان از یک پنل نصبی SPST با محصولات مشابه استفاده کرد. کاربر با استفاده از همین دکمه می‌تواند محدوده پرواز پرنده را تغییر دهد.

گام دوم : سیم کشی

بعد از اینه قطعات کیت ماژول را به هم وصل کردید، باید آنها را با هم و طبق دیاگرام سیم کشی به میکروکنترلر وصل کنید (در این دیاگرام برای اینکه دید بهتری داشته باشید، ماتریکس LED وصل نشده است). ما برای خروجی صدای بازی از یک اسپیکر 0.5 واتی 8 اهمی‌و برای کنترل بازی هم از یک دکمه فشاری استفاده کرده ایم. یک آردوینو نانو یا هر نوع میکروکنترلر سازگار هم برای تنظیمان الکترونیکی مدار استفاده می‌شود.

به استفاده از مقاومت پول دان 12 کیلو اهمی‌در ورودی پین LOAD دقت کنید. وقتی برای اولین بار برق را به میکروکنترلر وصل می‌کنید یا وقتی آنها را امتحان می‌کنید، خطوط I/O آنها انرژی را ذخیره می‌کنند. MAX7219 این انرژی را به عنوان یک داده معتبر می‌بیند و تا وقتی که میکروکنترلر کنترل گجت را به دست بگیرد، اشکال بدون معنی را نشان می‌دهد. استفاده از مقاومت پول دان از این مشکل جلوگیری می‌کند.

اگر به دنبال یک پروژه آردوینوی حرفه ای تر می‌گردید که نیازی به اتصالات و سیم کشی نداشته باشد، می‌توانید یک برد رابط JF بخرید و تمام قطعات را به آن لحیم کنید.

در تصاویر بالا می‌توانید نحوه لحیم کردن تمام قطعات به برد رابط JF و اتصال دکمه و اسپیکر به آردوینو نانو را ببینید.

گام سوم : برد آردوینو را برنامه ریزی کنید

می‌توانید کدهای آردوینو را تغییر دهید و بهینه سازی کنید
می‌توانید کدهای آردوینو را تغییر دهید و بهینه سازی کنید

برای اجرای صحیح بازی روی صفحه نمایش باید برد آردوینو را برنامه ریزی کنید. ما از یک آردوینوی IDE V1.03 برای این پروژه استفاده کرده ایم. کدهای آردوینو را دانلود کنید و فایل‌های مورد نیاز این پروژه را روی برد آردوینوتان آپلود کنید. می‌توانید نسخه اصلی این کدها را در این لینک ببینید.

می‌توانید این کدها را تغییر دهید و با بهینه سازی آنها رابط بازی فلپی برد را زنده تر و جالب تر کنید.

گام چهارم : قطعات را در جعبه قرار دهید

جعبه محافظ گجت بازی را می‌توانید آماده تهیه کنید یا خودتان آن را بسازید. دقت کنید جعبه ای که استفاده می‌کنید، به اندازه مدار باشد. بهتر است جعبه طوری باشد که براحتی در دست جا بگیرد تا راحت بتوانید از آن استفاده کنید.

همانطور که در تصاویر بالا می‌بینید برای داشتن یک جعبه جمع و جور بجای استفاده از هدر شش طرفه 90 درجه ای از یک هدر صاف 90 درجه ای استفاده کرده ایم. ما برای جعبه از یک جعبه مقوایی مربعی و یک صفحه محافظ آکریلیک استفاده کرده ایم و دکمه آن را هم بالای جعبه قرار داده ایم. ماژول ماتریکس LED و برد رابط مونتاژ شده JF هم باید خیلی سفت روی جعبه مقوایی قرار بگیرد.

ما خیلی وارد جزییات نحوه ساخت جعبه گجت بازی نمی‌شویم چون اندازه و مختصات آن بسته به برند قطعاتی که استفاده می‌کنید، متفاوت خواهد بود. در تصاویر بالا می‌توانید قطعات مختلف جعبه و جعبه نهایی برای گجت بازی فلپی برد را ببینید.

گجت بازی فلپی برد آماده است

گجت بازی فلپی برد آماده است
گجت بازی فلپی برد آماده است

گجت بازی فلپی برد یک دکمه شما آماده است. درست است که این بازی بسیار ساده است اما لذت بازی کردن با یک گجت دست ساز چیزی نیست که براحتی آن را از دست بدهید. با استفاده از دکمه روی این گجت بازی می‌توانید فلپی برد را کنترل کنید. در نگاه اول ممکن است بازی با این گجت ساده بنظر برسد اما برای گرفتن امتیاز باید دقت و سرعت زیادی بخرج دهید.

منبع

خلاصه مطلب
پروژه آردوینو : با آردوینو گجت بازی فلپی برد بسازید
عنوان مطلب
پروژه آردوینو : با آردوینو گجت بازی فلپی برد بسازید
توضیح کوتاه
در این پست طرز ساخت یک گجت بازی با آردوینو نانو را می‌آموزید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : خودتان هاوربال بسازید اگر یک کودک در خانه داشته باشید، احتمالاً اسم هاوربال را شنیده اید. اسباب بازی مورد علاقه این روزهای بچه ها که اتفاقاً بین پدر و مادرها هم محبوب است. ...
آموزش ساخت : یک تاپ بسازید و همه جا تاپ بازی کنید... اگر خیلی اهل گردش هستید و بچه هم دارید حتماً این ساختنی بدردتان می خورد. یک تاپ تاشو و پرتابل که می توانید آن را همه جا با خودتان ببرید و هرجایی که می...
آموزش ساخت: تخت قایقی با محفظه های مخفی تخت خوابی بسازید که شبیه به قایق است و چند محفظه مخفی نیز دارد در این پست باز هم سراغ نجاری رفته ایم و یکی از جالب ترین ساختنی های چوبی را برایتان آ...
آموزش ساخت : با روکش چوب عینک دودی چوبی بسازید... عینک های چوبی یکی از گران ترین مدل های عینک هستند که طرفداران زیادی دارند. اگر شما هم دلتان می خواهد یک عینک چوبی داشته باشید، طرز ساخت آن را در ساختن...
مدار الکترونیکی تصفیه کننده هوا با ازن ( ازن ساز )... در ادامه پست های مدار های الکترونیکی ساختنی ، امروز یک مدار الکترونیکی بسیار کاربردی را به شما تقدیم می کنیم . مدار دستگاه تصفیه کننده هوا ازن ساز (Oz...
آموزش ساخت : کیف پول چرم بدوزید در این پست ساختنی طرز ساخت یک نوع کیف پول چرم دیگر را می آموزید. این کیف پول نسبت به کیف پولی چرمی که قبلاً طرز ساخت آن را در ساختنی دیده اید، ساده تر...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید