خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / پروژه آردوینو : با آردوینو گجت بازی فلپی برد بسازید [Arduino]

پروژه آردوینو : با آردوینو گجت بازی فلپی برد بسازید [Arduino]

تجربه ساخت یک گجت بازی ساده در روزهایی که بازار بازی با گوشی های هوشمند و گجت های پیشرفته رونق زیادی دارد، خالی از لطف نیست. در این ساختنی قصد داریم طرز ساخت یک گجت بازی ساده با آردوینو و ماژول LED را به شما بیاموزیم. بازی فلپی برد یکی از بازی های موبایلی محبوب سال گذشته بود و این پروژه آردوینو هم از این بازی استفاده کرده می کند.

در این ساختنی طرز ساخت یک گجت بازی با آردوینو را می آموزید
در این ساختنی طرز ساخت یک گجت بازی با آردوینو را می آموزیدچ

اگر از اهالی ساختنی باشید حتماً با آردوینو آشنا هستید و در این پست با ماژول های LED هم آشنا خواهید شد. کار با این ماژول ها تجربه بسیار خوبی است و می تواند انگیزه و دانش کافی برای ساخت پروژه های مشابه را برایتان فراهم کند. هر کدام از این ماژول ها دو آی سی درایور MAX7219 دارد که یک ماتریکس LED دو رنگ را راه می اندازند. این آی سی ها بسیار مفید هستند چون قسمت زیادی از کار با میکروکنترلر را حذف می کند و سیم کشی و طراحی منطقی را بسیار آسان می کند. این ماؤول ها طوری طراحی شده که قابل اتصال به یکدیگر باشند و به همین خاطر می توانید برای پروژه هایتان صفحه نمایش های بزرگتر بسازید.

به این خاطر فلپی برد را انتخاب کرده ایم که یک بازی ساده یک دکمه ای است و فقط کافی است پرنده را از موانع عبور دهید. برای ساخت این پروژه آردوینو باید دانش ابتدایی الکترونیک، مهارت لحیم کردن قطعات الکترونیک و دانش استفاده از آردوینو را داشته باشید.

در ویدیوی زیر می توانید نحوه کار این گجت بازی ساده را ببینید:

گام اول : بازی فلپی برد را بسازید

برای این ساختنی ابتدا یک بازی فلپی برد با ماژول LED ماتریکس می سازیم که با یک آردوینو نانو کار می کند. همانطور که گفتیم در این پروژه از ماژول درایور LED ماتریکس دو رنگ (سبز و قرمز) استفاده کرده ایم. برندهای مختلفی از این ماژول ها در بازار وجود دارد. توصیه می کنیم ماژولی را بخرید که سوراخ های تمام قطعات از قبل ایجاد شده باشد. مونتاژ این مازول ها بسیار ساده تر است و اگر کمی مهارت لحیم کاری داشته باشید بدون دردسر کار مونتاژ را انجام خواهید داد.

در ساختنی بخوانید :  چراغ خواب ستاره ای بسازید و سقف اتاق را ستاره باران کنید

در ویدیوی زیر می توانید نحوه مونتاژ یک نمونه ماژول LED ماتریکس دور رنگ را ببینید:

می توانید برای لحیم کاری ماژول تان از این ویدیوی آموزشی کمک بگیرید اما دقت کنید که برای این پروزه نباید هدر را به J4 لحیم کنید.

در این پروژه آردوینو هدر ۹۰ درجه ای شش طرفه را به J4 لحیم نمی کنیم. بجای آن از یک هدر صاف شش طرفه استفاده می کنیم که در کیت ماژول ارائه نمی شود. برای این قسمت مونتاژ از تصاویر کمک بگیرید.

برای صدای بازی، از یک اسپیکر ۰٫۵ واتی ۸ اهمی استفاده می کنیم. با استفاده از یک مدار ترانزیستور ساده BJT می توان صدای بازی را تغییر داد و تنظیم کرد.

برای دکمه هم می توان از یک پنل نصبی SPST با محصولات مشابه استفاده کرد. کاربر با استفاده از همین دکمه می تواند محدوده پرواز پرنده را تغییر دهد.

گام دوم : سیم کشی

بعد از اینه قطعات کیت ماژول را به هم وصل کردید، باید آنها را با هم و طبق دیاگرام سیم کشی به میکروکنترلر وصل کنید (در این دیاگرام برای اینکه دید بهتری داشته باشید، ماتریکس LED وصل نشده است). ما برای خروجی صدای بازی از یک اسپیکر ۰٫۵ واتی ۸ اهمی و برای کنترل بازی هم از یک دکمه فشاری استفاده کرده ایم. یک آردوینو نانو یا هر نوع میکروکنترلر سازگار هم برای تنظیمان الکترونیکی مدار استفاده می شود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : لباس هایتان را با وایتکس زیباتر کنید

به استفاده از مقاومت پول دان ۱۲ کیلو اهمی در ورودی پین LOAD دقت کنید. وقتی برای اولین بار برق را به میکروکنترلر وصل می کنید یا وقتی آنها را امتحان می کنید، خطوط I/O آنها انرژی را ذخیره می کنند. MAX7219 این انرژی را به عنوان یک داده معتبر می بیند و تا وقتی که میکروکنترلر کنترل گجت را به دست بگیرد، اشکال بدون معنی را نشان می دهد. استفاده از مقاومت پول دان از این مشکل جلوگیری می کند.

اگر به دنبال یک پروژه آردوینوی حرفه ای تر می گردید که نیازی به اتصالات و سیم کشی نداشته باشد، می توانید یک برد رابط JF بخرید و تمام قطعات را به آن لحیم کنید.

در تصاویر بالا می توانید نحوه لحیم کردن تمام قطعات به برد رابط JF و اتصال دکمه و اسپیکر به آردوینو نانو را ببینید.

گام سوم : برد آردوینو را برنامه ریزی کنید

می توانید کدهای آردوینو را تغییر دهید و بهینه سازی کنید
می توانید کدهای آردوینو را تغییر دهید و بهینه سازی کنید

برای اجرای صحیح بازی روی صفحه نمایش باید برد آردوینو را برنامه ریزی کنید. ما از یک آردوینوی IDE V1.03 برای این پروژه استفاده کرده ایم. کدهای آردوینو را دانلود کنید و فایل های مورد نیاز این پروژه را روی برد آردوینوتان آپلود کنید. می توانید نسخه اصلی این کدها را در این لینک ببینید.

می توانید این کدها را تغییر دهید و با بهینه سازی آنها رابط بازی فلپی برد را زنده تر و جالب تر کنید.

گام چهارم : قطعات را در جعبه قرار دهید

جعبه محافظ گجت بازی را می توانید آماده تهیه کنید یا خودتان آن را بسازید. دقت کنید جعبه ای که استفاده می کنید، به اندازه مدار باشد. بهتر است جعبه طوری باشد که براحتی در دست جا بگیرد تا راحت بتوانید از آن استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : جاکلیدی دیواری ارزان و شیک بسازید

همانطور که در تصاویر بالا می بینید برای داشتن یک جعبه جمع و جور بجای استفاده از هدر شش طرفه ۹۰ درجه ای از یک هدر صاف ۹۰ درجه ای استفاده کرده ایم. ما برای جعبه از یک جعبه مقوایی مربعی و یک صفحه محافظ آکریلیک استفاده کرده ایم و دکمه آن را هم بالای جعبه قرار داده ایم. ماژول ماتریکس LED و برد رابط مونتاژ شده JF هم باید خیلی سفت روی جعبه مقوایی قرار بگیرد.

ما خیلی وارد جزییات نحوه ساخت جعبه گجت بازی نمی شویم چون اندازه و مختصات آن بسته به برند قطعاتی که استفاده می کنید، متفاوت خواهد بود. در تصاویر بالا می توانید قطعات مختلف جعبه و جعبه نهایی برای گجت بازی فلپی برد را ببینید.

گجت بازی فلپی برد آماده است

گجت بازی فلپی برد آماده است
گجت بازی فلپی برد آماده است

گجت بازی فلپی برد یک دکمه شما آماده است. درست است که این بازی بسیار ساده است اما لذت بازی کردن با یک گجت دست ساز چیزی نیست که براحتی آن را از دست بدهید. با استفاده از دکمه روی این گجت بازی می توانید فلپی برد را کنترل کنید. در نگاه اول ممکن است بازی با این گجت ساده بنظر برسد اما برای گرفتن امتیاز باید دقت و سرعت زیادی بخرج دهید.

منبع

خلاصه مطلب
پروژه آردوینو : با آردوینو گجت بازی فلپی برد بسازید
عنوان مطلب
پروژه آردوینو : با آردوینو گجت بازی فلپی برد بسازید
توضیح کوتاه
در این پست طرز ساخت یک گجت بازی با آردوینو نانو را می آموزید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

دستبند پاراکورد بسازید و با مهره های چوبی تزیینش کنید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت چند نوع دستبند پاراکورد را خوانده اید. آن دستبندهای ظاهر خیلی اسپرتی دارند و با سلیقه هر کسی جور در نمی آیند. اگر دوست دارید ...
با اوریگامی گل رز یک اوریگامی سه بعدی و تزیینی بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با اوریگامی گل رز معروف J.C. Nolan یک اوریگامی سه بعدی بسازید. از این اوریگامی سه بعدی زیبا می توانید برای ساخت زیورآل...
کوچکترین کیف بقای کوهنوردی را بسازید و خیال خودتان را راحت کنید... کیت بقای کوهنوردی یکی از وسایلی است که باید در کوله هر کوهنورد حرفه ای باشد. کیت های بقای آماده معمولاً بزرگ هستند و جای زیادی در کوله می گیرند. چیزی ...
با رزبری پای میکروفون وایرلس FM بسازید میکروفون وایرلس میکروفونی است که بدون سیم و کابل به ستگاه ضبط صدا، آمپلی فایر یا سایر دستگاه های همراهش وصل می شود. این میکروفون که با نام میکروفون را...
تزیین ظروف شیشه ای با روش ساده، کم هزینه و بسیار شیک... اگر به یک ست ظرف شیشه ای برای آشپزخانه تان نیاز دارید اما نمی خواهید برای خرید هزینه کنید، دست بکار شوید و شیشه های سس و مربا را تزیین کنید. تزیین ظرو...
پازل سه بعدی با طرح و اندازه دلخواه بسازید... پرینتر سه بعدی امکان ساخت هر چیزی را در خانه فراهم کرده است؛ از وسایل تزیینی گرفته تا میکروسکوپ و اسباب بازی. با این فناوری پیشرو می توانید براحتی و ب...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

عصای سفید آردوینو ، وسیله ای برای کمک به پیاده روی نابینایان

عصای سفید الکترونیکی با سنسور اولتراسونیک برای پیاده روی نابینایان

حدود ۳۰ میلیون نفر از مردم جهان نابینا هستند. این افراد عموما به دیگران وابسته …

پاسخ دهید