خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / پروژه آردوینو : با آردوینو گجت بازی فلپی برد بسازید [Arduino]

پروژه آردوینو : با آردوینو گجت بازی فلپی برد بسازید [Arduino]

تجربه ساخت یک گجت بازی ساده در روزهایی که بازار بازی با گوشی های هوشمند و گجت های پیشرفته رونق زیادی دارد، خالی از لطف نیست. در این ساختنی قصد داریم طرز ساخت یک گجت بازی ساده با آردوینو و ماژول LED را به شما بیاموزیم. بازی فلپی برد یکی از بازی های موبایلی محبوب سال گذشته بود و این پروژه آردوینو هم از این بازی استفاده کرده می کند.

در این ساختنی طرز ساخت یک گجت بازی با آردوینو را می آموزید
در این ساختنی طرز ساخت یک گجت بازی با آردوینو را می آموزیدچ

اگر از اهالی ساختنی باشید حتماً با آردوینو آشنا هستید و در این پست با ماژول های LED هم آشنا خواهید شد. کار با این ماژول ها تجربه بسیار خوبی است و می تواند انگیزه و دانش کافی برای ساخت پروژه های مشابه را برایتان فراهم کند. هر کدام از این ماژول ها دو آی سی درایور MAX7219 دارد که یک ماتریکس LED دو رنگ را راه می اندازند. این آی سی ها بسیار مفید هستند چون قسمت زیادی از کار با میکروکنترلر را حذف می کند و سیم کشی و طراحی منطقی را بسیار آسان می کند. این ماؤول ها طوری طراحی شده که قابل اتصال به یکدیگر باشند و به همین خاطر می توانید برای پروژه هایتان صفحه نمایش های بزرگتر بسازید.

به این خاطر فلپی برد را انتخاب کرده ایم که یک بازی ساده یک دکمه ای است و فقط کافی است پرنده را از موانع عبور دهید. برای ساخت این پروژه آردوینو باید دانش ابتدایی الکترونیک، مهارت لحیم کردن قطعات الکترونیک و دانش استفاده از آردوینو را داشته باشید.

در ویدیوی زیر می توانید نحوه کار این گجت بازی ساده را ببینید:

گام اول : بازی فلپی برد را بسازید

برای این ساختنی ابتدا یک بازی فلپی برد با ماژول LED ماتریکس می سازیم که با یک آردوینو نانو کار می کند. همانطور که گفتیم در این پروژه از ماژول درایور LED ماتریکس دو رنگ (سبز و قرمز) استفاده کرده ایم. برندهای مختلفی از این ماژول ها در بازار وجود دارد. توصیه می کنیم ماژولی را بخرید که سوراخ های تمام قطعات از قبل ایجاد شده باشد. مونتاژ این مازول ها بسیار ساده تر است و اگر کمی مهارت لحیم کاری داشته باشید بدون دردسر کار مونتاژ را انجام خواهید داد.

در ساختنی بخوانید :  ماتریکس LED بسازید و از طریق وای فای کنترلش کنید

در ویدیوی زیر می توانید نحوه مونتاژ یک نمونه ماژول LED ماتریکس دور رنگ را ببینید:

می توانید برای لحیم کاری ماژول تان از این ویدیوی آموزشی کمک بگیرید اما دقت کنید که برای این پروزه نباید هدر را به J4 لحیم کنید.

در این پروژه آردوینو هدر 90 درجه ای شش طرفه را به J4 لحیم نمی کنیم. بجای آن از یک هدر صاف شش طرفه استفاده می کنیم که در کیت ماژول ارائه نمی شود. برای این قسمت مونتاژ از تصاویر کمک بگیرید.

برای صدای بازی، از یک اسپیکر 0.5 واتی 8 اهمی استفاده می کنیم. با استفاده از یک مدار ترانزیستور ساده BJT می توان صدای بازی را تغییر داد و تنظیم کرد.

برای دکمه هم می توان از یک پنل نصبی SPST با محصولات مشابه استفاده کرد. کاربر با استفاده از همین دکمه می تواند محدوده پرواز پرنده را تغییر دهد.

گام دوم : سیم کشی

بعد از اینه قطعات کیت ماژول را به هم وصل کردید، باید آنها را با هم و طبق دیاگرام سیم کشی به میکروکنترلر وصل کنید (در این دیاگرام برای اینکه دید بهتری داشته باشید، ماتریکس LED وصل نشده است). ما برای خروجی صدای بازی از یک اسپیکر 0.5 واتی 8 اهمی و برای کنترل بازی هم از یک دکمه فشاری استفاده کرده ایم. یک آردوینو نانو یا هر نوع میکروکنترلر سازگار هم برای تنظیمان الکترونیکی مدار استفاده می شود.

به استفاده از مقاومت پول دان 12 کیلو اهمی در ورودی پین LOAD دقت کنید. وقتی برای اولین بار برق را به میکروکنترلر وصل می کنید یا وقتی آنها را امتحان می کنید، خطوط I/O آنها انرژی را ذخیره می کنند. MAX7219 این انرژی را به عنوان یک داده معتبر می بیند و تا وقتی که میکروکنترلر کنترل گجت را به دست بگیرد، اشکال بدون معنی را نشان می دهد. استفاده از مقاومت پول دان از این مشکل جلوگیری می کند.

در ساختنی بخوانید :  جا تخم مرغی چوبی به شکل خرگوش بسازید

اگر به دنبال یک پروژه آردوینوی حرفه ای تر می گردید که نیازی به اتصالات و سیم کشی نداشته باشد، می توانید یک برد رابط JF بخرید و تمام قطعات را به آن لحیم کنید.

در تصاویر بالا می توانید نحوه لحیم کردن تمام قطعات به برد رابط JF و اتصال دکمه و اسپیکر به آردوینو نانو را ببینید.

گام سوم : برد آردوینو را برنامه ریزی کنید

می توانید کدهای آردوینو را تغییر دهید و بهینه سازی کنید
می توانید کدهای آردوینو را تغییر دهید و بهینه سازی کنید

برای اجرای صحیح بازی روی صفحه نمایش باید برد آردوینو را برنامه ریزی کنید. ما از یک آردوینوی IDE V1.03 برای این پروژه استفاده کرده ایم. کدهای آردوینو را دانلود کنید و فایل های مورد نیاز این پروژه را روی برد آردوینوتان آپلود کنید. می توانید نسخه اصلی این کدها را در این لینک ببینید.

می توانید این کدها را تغییر دهید و با بهینه سازی آنها رابط بازی فلپی برد را زنده تر و جالب تر کنید.

گام چهارم : قطعات را در جعبه قرار دهید

جعبه محافظ گجت بازی را می توانید آماده تهیه کنید یا خودتان آن را بسازید. دقت کنید جعبه ای که استفاده می کنید، به اندازه مدار باشد. بهتر است جعبه طوری باشد که براحتی در دست جا بگیرد تا راحت بتوانید از آن استفاده کنید.

همانطور که در تصاویر بالا می بینید برای داشتن یک جعبه جمع و جور بجای استفاده از هدر شش طرفه 90 درجه ای از یک هدر صاف 90 درجه ای استفاده کرده ایم. ما برای جعبه از یک جعبه مقوایی مربعی و یک صفحه محافظ آکریلیک استفاده کرده ایم و دکمه آن را هم بالای جعبه قرار داده ایم. ماژول ماتریکس LED و برد رابط مونتاژ شده JF هم باید خیلی سفت روی جعبه مقوایی قرار بگیرد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک کاناپه چوبی ارزان و شیک بسازید

ما خیلی وارد جزییات نحوه ساخت جعبه گجت بازی نمی شویم چون اندازه و مختصات آن بسته به برند قطعاتی که استفاده می کنید، متفاوت خواهد بود. در تصاویر بالا می توانید قطعات مختلف جعبه و جعبه نهایی برای گجت بازی فلپی برد را ببینید.

گجت بازی فلپی برد آماده است

گجت بازی فلپی برد آماده است
گجت بازی فلپی برد آماده است

گجت بازی فلپی برد یک دکمه شما آماده است. درست است که این بازی بسیار ساده است اما لذت بازی کردن با یک گجت دست ساز چیزی نیست که براحتی آن را از دست بدهید. با استفاده از دکمه روی این گجت بازی می توانید فلپی برد را کنترل کنید. در نگاه اول ممکن است بازی با این گجت ساده بنظر برسد اما برای گرفتن امتیاز باید دقت و سرعت زیادی بخرج دهید.

منبع

خلاصه مطلب
پروژه آردوینو : با آردوینو گجت بازی فلپی برد بسازید
عنوان مطلب
پروژه آردوینو : با آردوینو گجت بازی فلپی برد بسازید
توضیح کوتاه
در این پست طرز ساخت یک گجت بازی با آردوینو نانو را می آموزید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : کنترلر موتور بسازید اگر اهل ساختنی های الکترونیکی باشید، حتماً هر از گاهی یک موتور کنترلر میخرید. این قطعه کاربردهای زیادی دارد و در بسیاری از پروژه ها به عنوان یک کنترلر...
آموزش ساخت : کیف موبایل چرم بدوزید در این ساختنی دوخت یک کیف موبایل چرمی را یاد می گیرید. این آموزش ساخت برای مبتدی ها نوشته شده اما بهتر است یکبار ساخت کیف موبایل را روی یک تکه چرم بدو...
آموزش ساخت کنسول بازی چهار نفره با برد آردوینو... ساخت کنسول بازی با میکروکنترلرهایی مثل آردوینو و رزبری پای کار سختی نیست. قبلاً طرز ساخت بازی فلپی برد را در ساختنی خوانده اید و امروز هم ساخت یک کنسو...
آموزش ساخت : ماشین کنترلی بسازید (بدون میکرو کنترلر)... در این ساختنی آموزش ساخت یک ماشین کنترلی را یاد می گیرید که مجهز به دوربین است و می توانید آن را از طریق اینترنت کنترل کنید! فرق این ماشین کنترلی با ب...
با کمترین هزینه قلم لمسی یا استایلوس (Stylus) بسازید... قلم لمسی یا استایلوس یکی از ابزارهای جانبی است که این کارایی زیادی دارد. محبوبیت این قلم ها باعث شده تنوع شان هم زیاد بشود؛ هم از نظر طراحی و کارایی و...
آموزش ساخت : با آردوینو ماشین هدیه یاب بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک ماشین هدیه یاب را می خوانید که با استفاده از آردوینو و 1Sheeld است. این ماشین هدیه یاب با استفاده از گیم پد شیلد کنترل می شو...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با آردوینو لوکس متر بسازید؛ آموزش اندازه گیری شدت نور

اگر به یک لوکس متر برای اندازه گیری شدت نور و روشنایی نیاز دارید، می …

پاسخ دهید