خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : یک چراغ خواب چوبی شیک بسازید

آموزش ساخت : یک چراغ خواب چوبی شیک بسازید

در این پست ساختنی طرز ساخت یک چراغ خواب چوبی را برایتان آماده کرده ایم. طراحی شیک و متفاوت این چراغ خواب چوبی آن را بخوبی از سایر چراغ خواب ها متمایز کرده است. البته ظاهر این چراغ خواب نباید شما را از ساخت آن منصرف کند چون هم قسمت چوبی و هم قسمت الکترونیکی آن بسیار ساده است و هر کسی می تواند آن را بسازید؛ حتی اگر تا به حال تجربه یک ساختنی هم نداشته باشید.

این ساختنی می توانید ایده شما برای ساخت وسایل خانگی و تزیینی دیگر هم باشد. در ضمن می توانید این چراغ خواب را با مواد دیگر مثل پلاستیک هم بسازید. اگر هم کمی وقت بگذارید و در بازار بگردید می توانید اسباب بازی ها و پازل هایی پیدا کنید که قطعات چوبی شان شبیه تکه های این چراغ خواب است. اگر چنین چیزی پیدا کنید، کار ساخت چرغ خیلی راحت تر می شود و زمان کمتری می برد.

برای ایده های بیشتر برای ساخت چراغ خواب به پست چراغ خواب با کتاب های قدیمی و چراغ خواب کودک مراجعه کنید. اگر هم دنبال چراغ های پیچیده و خاص هستید حتماً چراغ خواب هوشمند را ببینید.

گام اول : وسایل موردنیاز

در ساخت این چراغ خواب ابزاری مثل دستگاه CNC و برش لیزری استفاده نشده است و همه کارها با ابزار ابتدایی انجام شده است. به همین خاطر برای ساخت چراغ خواب چوبی باید خیلی اره کاری و سنباده کاری کنید.

وسایل موردنیاز برای ساخت چراغ خواب چوبی

  • دو تکه الوار 30 سانتیمتری
  • اره فارسی بر یا اره معمولی
  • تسمه سنباده یا کاغذ سنباده
  • یک هولدر لامپ حبابی، سیم و دو شاخه و یک لامپ حبابی
  • چسب چوب یا هرچسب دیگری که برای این ساختنی جواب می دهد

گام دوم : الوار را ببرید

اولین کاری که باید بکنید این است که اره فارسی بر را تنظیم کنید. اره را روی برش 2.5 سانتیمتری تنظیم کنید تا مجبور نباشید برای هر مکعب اندازه گیری را تکرار کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : ترفندی برای تمیز کردن کفش های زمستانی

برای تنظیم اره فارسی بر یک تکه چوب بدرد نخور را با فاصله 2.5 سانتیمتری از تیغه گیره کنید. سپس یک برش آزمایشی انام دهید تا مطمن شوید اندازه گیری ها درست است. وقتی از درست بودن اندازه ها مطمئن شدید، دو تکه چوب 30 سانتیمتری را به تکه تکه کنید. با دو تکه چوب می توانید حدود 300 مکعب چوبی بسازید.

تعداد مکعب های چوبی به ابعادی که برای چراغ خواب چوبی درنظر گرفته اید و ابعاد هولدر و لامپ بستگی دارد. اما بهتر است بیشتر از نیازتان مکعب بسازید تا هنگام ساخت چراغ به مشکل برنخورید.

اگر از اره معمولی استفاده می کنید، باید با خط کش خطوط برش را روی چوب بکشید و سپس آن را با اره تکه تکه کنید.

گام سوم : مکعب ها را سنباده بزنید

وقتی مکعب ها را ساختید، قسمت سخت و زمانبر کار آغاز می شود. باید همه مکعب ها و همه گوشه ها لبه ها را سنباده بزنید. اینکار حدود 4 ساعت طول می کشد و ممکن است اعصاب تان را خرد کند. بهتر است بین کار کمی استراحت کنید یا از کسی کمک بگیرید.

وقتی کار سنباده زدن مکعب ها تمام شود، قطعات اصلی ساخت بدنه چراغ خواب آماده است و می توانید طرح تان را با آنها پیاده کنید.

اگر فرایند سنباده زدن مکعب ها خیلی برایتان سخت است، توصیه می کنیم در اینترنت گشتی بزنید و مکعب های آماده پیدا کنید.

گام چهارم : پایه چراغ را تنظیم کنید

در این مرحله باید پایه چراغ خواب و لامپ را بسازید. توصیه می کنیم برای چسباندن مکعب های چوبی پایه از چسب قطره ای یا چسب چوب استفاده نکنید. چون چسب چوب خیلی طول می کشد خشک شود و چسب قطره ای هم برای نگه داشتن قطعات کنار هم مناسب نیست.

پیدا کردن چسب مناسب بستگی به جنس چوبی دارد که از آن استفاده می کنید. می توانید چسب هایی که در خانه یا کارگاه تان دارید را روی تکه های باقیمانده چوب امتحان کنید. بعد از انتخاب چسب مناسب کارتان را برای ساخت پایه شروع کنید.

در ساختنی بخوانید :  دروازه چوبی بازی پرتاب توپ بسازید و بچه ها را در تابستان سرگرم کنید

پایه را روی یک سطح صاف بچینید. ابعاد پایه با توجه به ابعاد لامپ و هولدر آن فرق می کند. همانطور که در تصویر می بینید پایه ما یک مربع 6 در 6 است و هولدر به خوبی در آن جا شده است. پایه شما هم باید دقیقاً همینطور باشد و هولدر درست وسط آن قرار بگیرد. بعد از مشخص شدن ابعاد پایه شروع به چسباندن مکعب ها به هم کنید.

گام پنجم : طراحی چراغ خواب چوبی

وقتی پایه چراغ خواب را ساختید، قسمت جالب کار شروع می شود. در این قسمت باید نحوه چینش مکعب های چراغ خواب را طراحی کنید. می توانید طراحی که در تصویر می بینید را پیاده کنید یا خودتان یک چینش جدید را انتخاب کنید. اگر قصد دارید خودتان چینش مکعب ها را طراحی کنید، ابتدا آن را یکبار با مکعب ها امتحان کنید تا نواقص احتمالی آن را پیدا کنید.

همانطور که در تصویر می بینید، ما ابتدا 5 یا 6 ردیف کامل چیده ایم (در انتهای ردیف اول باید یک مکعب را بیرون بیاورید تا سیم ها از آن رد شوند). بسته به نوع چسبی که استفاده می کنید، زمان خشک شدن چسب فرق می کند اما اگر از چسب خوبی استفاده می کنید می توانید دو ردیف را با هم بسازید. سپس نیم ساعت صبر کنید تا چسب خشک شود و دوباره کارتان را شروع کنید.

گام ششم : چینش قطعات را ادامه دهید

این مرحله از کار به سلیقه و ذوق خودتان بستگی دارد. می توانید مکعب ها را صاف بچینید یا همانطور که در تصویر می بینید ردیف ها را نیمه کاره رها کنید. اگر نقاشی تان خوب است بهتر است طراحی تان را روی کاغذ هم پیاده کنید تا بتوانید آن را بهتر کنید.

فراموش نکنید که در حین چیدن مکعب ها باید کار چسباندن را هم ادامه دهید. بهتر است قبل از خشک شدن چسب ردیف ها و مکعب های پایینی کارتان را در ردیف های بالا آغاز نکنید.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : سالاد تبوله درست کنید

اگر الگوی چینش شما هم مثل تصاویر کامل نیست باید از یک تکیه گاه استفاده کنید تا مکعب ها قبل از خشک شدن روی نیفتند و از هم جدا نشوند.

گام هفتم : چینش مکعب ها را ادامه دهید

ارتفاع چراغ خواب بستگی به سلیقه خودتان دارد و می توانید هر قدر که می خواهید ارتفاع مکعب را افزایش دهید. البته در نظر داشته باشید که باید افزایش ارتفاع را در هنگام ساخت پایه چراغ خواب هم در نظر می گرفتید.

قبل از اینکه کار طراحی را تمام کنید باید لامپ را سیم کشی کنید. اینکار را خیلی راحت می توانید انجام دهید نیاز به توضیح خاصی ندارد. فقط کافی است لامپ را در هولدر قرار دهید، دو سر سیم را لخت کنید و یک طرف آن را به هولدر و طرف دیگر آن را به دو شاخه یا پریز وصل کنید.

بعد از تمام کردن سیم کشی باید چینش مکعب های چوبی را تمام کنید. اینکار نیاز به دقت و حوصله زیادی دارد چون ظاهر نهایی چراغ خواب را تعیین می کند. قبل از چسباندن مکعب های چوبی از طراحی تان مطمئن شوید چون اگر پشیمان شوید جدا کردن مکعب ها بسیار سخت است.

چراغ خواب چوبی آماده است

بعد از اینکه طراحی و چسباندن تمام مکعب ها را تمام کردید، حدود 12 ساعت صبر کنید تا مطمئن شوید همه چسب ها خشک شده اند.

با خشک شدن چسب ها چراغ خواب چوبی آماده استفاده می شود. با استفاده از این ایده می توانید چراغ خواب موردعلاقه تان را با کمترین هزینه بسازید؛ چراغ خوابی که پیدا کردن مشابه آن در بازار دشوار است.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : یک چراغ خواب چوبی شیک بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : یک چراغ خواب چوبی شیک بسازید
توضیح کوتاه
برای ساخت این چراغ خواب چوبی نیاز به مهارت یا ابزار زیادی ندارید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت تفنگ لیزری ؛ یک هدیه منحصر به فرد برای بچه ها... در این ساختنی طرز ساخت تفنگ لیزری را یاد می گیرید که هم بدنه و هم مدار الکترونیکی آن را خودتان خواهید ساخت. بدنه تفنگ لیزری با دستگاه برش لیزری ساخته ...
عطر جامد با رایحه مخصوص بسازید و پوست تان را نرم و خوشبو کنید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت عطر و تقطیر روغن عطر را یاد گرفته اید. در این پست هم آموزش ساخت عطر جامد را یاد می گیرید. عطر جامد یک ترکیب مومی با رایحه د...
آموزش: تغییر ظاهر کابینت های آشپرخانه می خواهید ظاهر کابینت های آشپزخانه تان را بدون صرف هزینه زیاد، کاملاً تغییر دهید؟ پس با ساختنی همراه باشید. یکی از بهترین و کم هزینه ترین راه های تغیی...
منبع تغذیه رومیزی با خروجی دوگانه و قابل تنظیم بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک منبع تغذیه رومیزی را یاد می گیرید که کاملاً قابل تنظیم است و خروجی دوگانه دارد. داشتن چنین منبع تغذیه ای برای کسانی که به تا...
آموزش ساخت: 3 قفسه دیواری زیبا و کارآمد طبقه بندی خوب و درست وسایل برای هر خانه ای ضروری است؛ بویژه اگر در خانه کودک داشته باشید یا خودتان اهل هنرهای دستی باشید. اکثر ما در خانه های آپارتمان...
پروژه آردوینو : دستگاه مشت زن بسازید در این ساختنی، طرز ساخت یک پروژه آردوینو جذاب را برایتان آماده کرده ایم : یک دستگاه مشت زن که رومیزی. این پروژه آردوینو می تواند هدیه بسیار منحصر به ف...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

چراغ خواب ستاره ای بسازید و سقف اتاق را ستاره باران کنید

اگر دنبال یک چراغ خوب منحصر به فرد می گردید، چراغ خواب ستاره ای انتخاب …

پاسخ دهید