خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : یک کیف پول چرم ساده و متفاوت بسازید

آموزش ساخت : یک کیف پول چرم ساده و متفاوت بسازید

در این پست ساختنی باز هم سراغ ساختنی های چرمی رفته ایم و طرز ساخت یک کیف پول چرم ساده را برایتان آماده کرده ایم. این کیف پول برای کسانی مناسبت است که وسایل شان در کیف پول های عادی جا نمی گیرد و کیف شان همیشه باد می کند. این کیف طوری طراحی شده که بتوانید همه کارت ها و پول هایتان را داخل آن قرار دهید و نگران ریختن آنها نباشید.

سادگی طراحی این کیف پول چرم باعث زیبایی آن شده است. می توانید الگوی برش چرم را در ادامه دانلود کنید و اگر لازم دانستید تغییراتی که می خواهید را روی آن اعمال کنید. اگر خیلی اهل دوختن نیستید، نگران نباشید چون این کیف طوری طراحی شده که حداقل دوخت و دوز در ساخت آن بکار رفته باشد. اگر با ساخت این کیف پول چرم به ساختنی های چرمی ترغیب شدید، سری به آموزش ساخت کاور کلید چرم ، کیف تبلت چرم ، دستبند چرم و … بزنید.

وسایل موردنیاز برای ساخت کیف پول چرم

  • یک تکه چرم با ابعاد 24 در 23 سانتیمتر و ضخامت 1.5 میلیمتر
  • یک تکه چرم با ابعاد 11 در 12 سانتیمتر و ضخامت 1.5 میلیمتر (اگر می توانید از چرم دباغی شده استفاده کنید)
  • نخ مومی
  • یک دکمه
  • چسب چرم

ابزار موردنیاز

  • خط کش
  • چاقوی تیز یا کاتر
  • پانچ
  • سوراخ کن چرم
  • سوزن مخصوص چرم دوزی

گام اول : الگوها را بسازید

در این طراحی زاویه ها و بویژه ابعاد نقش حیاتی دارند و باید در پیاده کردن آنها نهایت دقت را بخرج دهید. وقتی کیف را تا می کنید، دکمه باید کاملاً سر جایش قرار بگیرد و درست بسته شود. می توانید برای ساخت کیف پول چرم از الگوی ما استفاده کنید یا می توانید آن را به عنوان پایه طراحی خودتان استفاده کنید. لازم نیست طراحی تان حتماً نامتقارن باشد و می توانید با تا کردن الگوی ما آن را متقارن کنید و یک الگوی جدید خلق کنید.

هنگام استفاده از الگوی ضمیمه شده به پست به علائم و کدها کنید. دایره های آبی الگو نشان دهنده گرد کردن گوشه های کیف پول است. وقتی لبه ها را گرد می کنید، کیف پول بعد از استفاده مکرر ظاهر خوبش را از دست نمی دهد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک کیف پارچه ای شیک و جادار بدوزید

برای پیاده کردن الگو، آن را روی کاغذ بکشید و سپس آن را ببرید و تا کنید. با تا کردن الگو مطمئن می شوید که شکل نهایی کیف مطابق میل تان خواهد بود و اشکالات احتمالی آن را پیدا خواهید کرد. می توانید لبه های آن را بهم بچسبانید و پول و وسایل تان را داخل آن بگذارید تا مطمئن شوید کیف همان اندازه ای است که می خواستید.

دقت کنید که الگو روی فرمت کاغذ A3 پیاده شده است. البته ابعاد به سانتیمتر و اینچ آمده است و می توانید آن را به هر فرمت دیگری تبدیل کنید.

گام دوم : چرم ها را ببرید

برای ساخت این کیف پول چرم لازم نیست با تمام ترفندهای کار با چرم آشنا باشید؛ البته اگر این ترفندها را بلد باشید کارتان ساده تر خواهد شد. اما این ساختنی طوری طراحی شده است که با ابتدایی ترین مهارت ها هم بتوانید آن را بسازید.

بهتر است الگو را با خودکارهایی روی چرم بکشید که پاک کن دارند و براحتی پاک می شوند. می توانید الگو را روی چرم یا پشت آن (قسمت گوشتی چرم) بکشید اما کشیدن الگو پشت چرم کمی دشوارتر است. اگر خودکار پاک شونده ندارید بهتر است الگو را در پشت چرم بکشید تا ظاهر چرم تان خراب نشود. برای مشخص کردن مرکز سوراخ ها، می توانید از یک سوزن استفاده کنید و با آن الگو را به چرم وصل کنید. سپس می توانید با خودکارتان محل قرار گرفتن سوراخ ها را بصورت دقیق مشخص کنید.

با استفاده از خط کش فلزی و کاتر چرم را مطابق الگو ببرید. در این مرحله از کار گوشه ها را گرد باقی بگذارید. وقتی شکل های اولیه را می برید، ایجاد لبه های گرد و شکیل بسیار ساده تر است. دقت کنید که هنگام برش به سمت داخل لبه های منحنی شکل حرکت نکنید. توصیه می کنیم برای بریدن لبه ها از یک سکه استفاده کنید و با استفاده از این سکه قسمت های مختلف منحنی شکل الگو را به درستی برش بزنید.

در نهایت باید در دو طرف چرم سوراخ ها و سوراخ مخصوص دکمه را ایجاد کنید (قبل از ایجاد سوراخ، اندازه دکمه را با اندازه سوراخ چک کنید). سوراخ های کنار چرم وقتی به کمک تان می آید که می خواهید چرم را چندبار تا کنید و چند لایه چرم را بدوزید. این سوراخ ها کمی از موادی که سوزن باید از آنها رد شود را حذف می کند تا دوختن کیف پول چرم ساده تر شود.

گام سوم : لبه ها را پرداخت کنید

چون لبه های کیف پول چرم دیده می شود، باید آنها را خوب پرداخت کنید
چون لبه های کیف پول چرم دیده می شود، باید آنها را خوب پرداخت کنید

اگر در تصاویر کیف پول دقت کرده باشید متوجه می شوید که لبه های آن به سمت داخل دوخته نمی شوند و کاملاً در معرض دید قرار دارند. به همین خاطر باید آنها را صیقل دهیم تا ظاهر کیف حفظ شود.

در مرحله بعد باید کیف را تا کنید و به این ترتیب دیگر به تمام لبه های کیف دسترسی نخواهید داشت. به همین خاطر باید در همین ابتدای کار لبه های را صیقل دهید تا در ادامه کار به مشکل برنخورید. از آنجاییکه چرمی که انتخاب کرده ایم نازک است می توانید از یک صیقل زن معمولی استفاده کنید (یک تکه چوب گرد که شیارهایی روی آن دارد). برای استفاده از این ابزار (که براحتی با ابزارهای مشابه جایگزین می شود) لبه های چرم را خیس کنید و آنها را از شیارهای صیقل زن عبور دهید. سپس کمی موم عسل به لبه های چرم بزنید و دوباره با صیقل زن روی لبه های چرم کار کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : فلش مموری مخفی بسازید

اگر می خواهید کیف پولتان ظاهر طبیعی تری داشته باشد، می توانید این مرحله را رد کنید و لبه ها را صیقل نزنید.

گام چهارم : چرم را شکل دهید

چرم های دباغی شده وقتی خیس هستند، خیلی راحت تر شکل می گیرند و حتی رد انگشت تان تان هم روی آنها می ماند و چرم بعد از خشک شدن هم شکلش را حفظ میکند. این ویژگی وقتی می خواهید کیف پول را فرم دهید خیلی کمک می کند اما باید حواستان باشد اتفاقی آب روی چرم نریزد. حتی رد ناخن ها و ابزارتان هم به سختی از روی چرم مرطوب می رود و به همین خاطر باید هنگام استفاده از آن دقت کنید.

کار شکل دادن به چرم را با تکه مستطیل شکل آغاز می کنیم چون ساده ترین قسمت کار است. ابتدا با یک تکه اسفنج مرطوب محل های تاخوردگی را از داخل چرم (قسمت گوشتی چرم) مطابق الگو مرطوب کنید. قوتی چرم خیس است و رنگ آن تیره تر شده است، خط کش تان را مستقیماً روی قسمت گوشتی چرم قرار دهید و چرم را به سمت بالا تا بزنید. همینطور که چرم را بالا نگه داشته اید، از قسمت روی بیرون چرم کمی روی قسمت تاخوردگی را را با وسیله ای که لبه تیز ندارد، بمالید. خط کش را بردارید چرم را تا کنید و آن به سمت پایین فشار دهید. برای اینکه تاخوردگی کامل شود، می توانید از چسب نواری و چکش هم استفاده کنید.

حالا باید سراغ تکه چرم بزرگتر بروید و همه قسمت های آن را مرطوب کنید چون تعداد تاخوردگی های این قسمت خیلی زیاد است. وقتی چرم را مرطوب کردید، ابتدا کارتان را با قسمت دکمه آغاز کنید و لبه های آن را به داخل تا کنید. دقت کنید که تاخوردگی ها درست مثل چیزی باشد که روی الگوی کاغذی امتحان کردید. وقتی همه تاخوردگی ها را مطابق الگو ایجاد کردید، آنها را به سمت پایین فشار دهید و با یک چکش کمی روی آنها ضربه بزنید تا همه لبه ها صاف شوند.

در ساختنی بخوانید :  زیورآلات سفالی را بدون نیاز به کوره و ابزار حرفه ای بپزید

حالا باید تکه چرم کوچکتر را داخل تکه بزرگتر قرار دهید و آن را بین لبه ها تنظیم کنید. یک کارت پلاستیکی را داخل فویل قرار دهید و آنها را در شکاف هایی قرار دهید که بعداً می خواهید از آن استفاده کنید. چند لایه دستمال کاغذی هم در قسمت سکه ها قرار دهید. با اینکار فضای کافی برای سکه ها حفظ خواهد شد. حالا که چرم تان خیس است می توانید کارت های بانکی تان را در محل قرار گیری شان قرار دهید تا مطمئن شوید شکاف ها کاملاً به اندازه کارت ها هستند.

وقتی کارتان تمام شد، یک شی صاف و سنگین روی کیف پول چرم قرار دهید و صبر کنید تا خشک شود. سعی نکنید با استفاده از سشوار یا ابزار دیگر روند خشک شدن را تسریع کنید و بگذاری کیف خودش خشک شود. ممکن است خشک شدن چرم حتی دو روز هم طول بکشد اما باید صبور باشید تا زحمات تان از بین نروند.

گام پنجم : دکمه را وصل کنید

قبل از اینکه سراغ وصل کردن دکمه بروید باید بگوییم که می توانید بجای دکمه از بند و حتی زیپ هم استفاده کنید و می توانید این تغییرات را در طراحی اولیه اعمال کنید.

تا به اینجای کار فقط یک سوراخ برای یک طرف دکمه دارید به این خاطر که هنوز نمی دانید قسمت دیگر دکمه کجای کیف قرار خواهد گرفت (محل قرار گرفتن این نیمه به ضخامت چرم و عوامل دیگر بستگی دارد). چون چرم در این مرحله شکل گرفته و خشک شده است، کیف تان را دوباره با هر چیزی که بعداً می خواهید در آن بگذارید پر کنید و در کیف را ببندید و از سوراخ دکمه محل سوراخ دوم علامت بزنید.

این نوع دکمه ها معمولاً یک کیت نصب به همراه راهنما دارند و می توانید مطابق آن راهنما دکمه را وصل کنید. اگر دکمه تان از یک براکت پلاستیکی U شکل دارد باید دو نیمه را با کمک این ابزار به هم پانچ کنید. بهتر است از یک گیره هم کمک بگیرید و به آرامی آنها را به هم فشار دهید. در وصل کردن دکمه معمولاً استفاده از چکش کمک چندانی نمی کند. دقت کنید که نباید خیلی دکمه را فشار دهید چون ممکن است سوراخ را بزرگ کند. اگر دو قسمت دکمه را خیلی فشار دهید، لبه فلزی آن چرم را می برد.

اگر تجربه وصل کردن این دکمه را ندارید، بهتر است ابتدا وصل کردن دکمه را روی یک تکه چرم تمرین کنید.

گام ششم : کیف پول چرم را بدوزید

این مرحله کمی سخت تر از سایر مراحل است و به همین خاطر بهتر است قبل از دوختن از چسب استفاده کنید. کمی چسب به لبه های تکه چرم کوچکتر بزنید و آن را به کیف پول بچسبانید.

برای ایجاد سوراخ های کوک می توانید از یک چنگال آهنی استفاده کنید. البته استفاده از سوراخ کن های مخصوص هم راحت تر است و هم نتیجه بهتری خواهد داشت. به این خاطر باید از چنگال یا سوراخ کن استفاده کنید که فاصله بین سوراخ ها یکسان باشند. پس اگر قصد دارید از ابزار دیگری استفاده کنید این نکته را هم در نظر داشته باشید. چون تاخوردگی که باید دوخته شود، بین لبه های دیگر قرار دارد دسترسی به آن کمی دشوار است. تاخوردگی های بالا و پایین را به سمت بیرون تا کنید و سوراخ ها را ایجاد کنید.

بعد از ایجاد سوراخ ها شروع به کوک زدن کنید. مطمئن شوید که هر چهار لایه به هم وصل شوند. بهتر است از سوزن و نخ مخصوص استفاده کنید تا در حین دوختن کیف پول به مشکل برنخورید.

نحوه دوختن کیف پول چرم تاثیر مستقیم در دوام آن دارد و باید با دقت آن را انجام دهید.

وقتی دوختن کیف تمام شد، اضافی نخ را ببرید و ته نخ را بسوزانید و قسمت ذوب شده را داخل کوک ها فرو کنید. با یک چکش به آرامی روی کوک ها ضربه بزنید تا صاف شوند.

کیف پول چرم آماده است

اگر بخواهید می توانید چرم را رنگ کنید یا آن را پولیش دهید. اما اگر از چرم دباغی شده استفاده کرده باشید نیازی به اینکار ندارید.

همانطور که دیدید در ساخت این کیف پول چرم از حداقل چسب و دوخت استفاده شده است و به همین خاطر دوام آن از سایر کیف های چرم بیشتر است و به این راحتی ها خراب نمی شود. اگر از این ساختنی خوشتان آمده است، کلمه چرم را در سایت جستجو کنید تا ساختنی های چرمی دیگر ما را هم ببینید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : یک کیف پول چرم ساده و متفاوت بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : یک کیف پول چرم ساده و متفاوت بسازید
توضیح کوتاه
در این پست طرز ساخت یک کیف پول چرم با دوام و شیک را می آموزید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت خانه درختی مینیاتوری روی درخت بونسای... اگر یک درخت بونسای دارید و دنبال روشی برای تزیین آن هستید، ساختنی خانه درختی مینیاتوری را به شما پیشنهاد می کند. به این ترتیب نه تنها درخت بونسای دیگر...
دستور تهیه : سیب زمینی سرخ کرده را با سرکه بالزامیک درست کنید... شاید وقتی گرسنه هستیم و وقت و حوصله درست کردن غذا نداریم، سیب زمینی سرخ کرده (و البته نیمرو) اولین گزینه ها باشند. اما درست کردن سیب زمینی سرخ کرده خو...
آموزش ساخت : کمد چوبی ساده با چهار کشو بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک کمد چوبی ساده را یاد می گیرید که می توانید از آن در هر جایی از خانه استفاده کنید؛ از آشپزخانه و اتاق خواب گرفته تا نشیمن. سا...
با کمترین هزینه یک اسنوبرد ساده و کارآمد بسازید... در این ساختنی طرز ساخت اسنوبرد ساده ای را یاد می گیرید که هزینه ساخت بسیار کمی دارد. با ساخت اسنوبرد می توانید تفریحات زمستانی را متنوع تر و جالب تر ک...
پروژه آردوینو : یک هیولا برای زیرمیز بسازید... در این ساختنی یک پروژه آردوینو جالب و متفاوت را برایتان آماده کرده ایم: هیولای زیرمیزی. این جعبه صداهای ترسناک تولید می کند و وقتی لامپ ها خاموش شوند،...
آموزش ساخت : دستگاه فاصله سنج ساده بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک فاصله سنج ساده و کاربردی را یاد می گیرید. این دستگاه یک LCD کوچک دارد که فاصله نزدیک ترین اشیا از دستگاه نظیر سقف، دیوارها ی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید