خانه / دنیای اطراف ما / قضیه چیه ؟ چرا برخی سرما را با استخوان هایشان حس می کنند؟

قضیه چیه ؟ چرا برخی سرما را با استخوان هایشان حس می کنند؟

امروز با یک مقاله دیگر از سری ” قضیه چیه ” همراه ساختنی باشید. در پست های قبلی متوجه دلیل علاقه عجیب گربه ها به جعبه، رفتار عجیب سیالات غیرنیوتنی، حرکات عجیب سر پرنده ها و … شدید. امروز سراغ استخوان های پیر و آسیب دیده رفته ایم و به شما می گوییم که چرا صاحبان این استخوان ها سرما را خیلی زود با مفاصل و استخوان هایشان احساس می کنند.

حتماً شما هم از پیش بینی های آب و هوای پدربزرگ ها و مادربزرگ ها تجربه ای دارید. بویژه در فصل زمستان، دردهای آرتروزی استخوان های افراد مسن باعث میشود که پیش بینی کنند روزهای سردتری در پیش است؛ البته این پیش بینی ها اکثر اوقات درست هستند. چنین تجربه هایی به کهن سالان محدود نمی شود و کسانی که در بدنشان استخوان های فلزی دارند هم خیلی زود سرد شدن هوا را متوجه می شوند.

اگر کمی به حافظه تان فشار بیاورید، حتماً می توانید چنین اظهارنظرها و پیش بینی هایی را از افراد مختلف بخاطر بیاورید. چرا برخی از افراد می توانند سرما را خیلی زود با استخوان هایشان احساس کنند؟ اصلاً چطور استخوان می تواند سرما را احساس کند؟ آیا علم جوابی برای این سوال دارد؟ در این پست از سری ” قضیه چیه ؟ ” درباره جواب این سوال خواهید خواند.

استخوان مچ دست یکی از استخوان هایی است که تغییرات آب و هوایی تاثیر زیادی روی آن دارد
استخوان مچ دست یکی از استخوان هایی است که تغییرات آب و هوایی تاثیر زیادی روی آن دارد

در واقع چندین دهه است که دانشمندان مشغول بررسی این پدیده جالب درباره استخوان ها هستند. جواب این سوال اتفاقی بدست آمده است اما بسیاری از تحقیق ها نشان داده اند که استخوان ها و مفاصل – در اثر کهولت سن یا آسیب دیدگی – به تغییرات نامحسوس در فشار هوا حساس می شوند. فشار هوا یکی از ابزارهای اندازه گیری تراکم اتمسفر است و تغییرات ناگهانی آن (بویژه کاهش) معمولاً نشانه تغییرات آب و هوایی هستند.

در ساختنی بخوانید :  دلیل اصلی خرخر گربه های دوست داشتنی چیست؟

یکی از آخرین تلاش ها برای روشن کردن این رابطه مرموز، در دانشگاه پنسیلوانیا و در دهه 1990 انجام شده است. دانشمندان در این تحقیق چهار فرد مبتلا به آرتریت یا ورم مفاصل را در اتاقکی قرار دادند که می توانستند دما، رطوبت و فشار هوای آن را کنترل کنند. وقتی فشار هوا کاهش یافت، سه نفر از بیماران افزایش درد در استخوان هایشان را گزارش کردند. این گروه آزمایش برای نتیجه گیری خیلی کوچک است اما تحقیق هایی که در دهه های بعد انجام شد، نتایج این آزمایش را تایید می کرد.

بیشتر آزمایش هایی که بعد از تحقیق دانشگاه پنسیلوانیا انجام شد بجای تکیه بر اتاقک های فشار مصنوعی روی داده های ایستگاه های هواشناسی تکیه می کردند. در این تحقیق ها افزایش درد در مفاصل و استخوان ها با داده های هواشناسی مقایسه میشد. یکی از این مطالعات که در سال 2007 منتشر شده، گزارش های 200 نفر مبتلا به آرتروز را با داده های دما، رطوبت و فشار هوای ایستگاه های محلی تطبیق داده شده است. لازم به ذکر است که همه این ایستگاه ها در محدوده محل زندگی شرکت کنندگان در آزمایش قرار داشتند. این تحقیق نه تنها نتایج تحقیق های قبلی را تایید کرد بلکه نشان داد درد استخوان ها و مفاصل اغلب زودتر از تغییر در فشار هوا رخ می دهد.

همانطور که محققان هم به خوبی متوجه شده اند، کشف دقیق اتفاقی که با افزایش یا کاهش فشار هوا در استخوان ها و مفاصل رخ می دهد نیاز به روش های بسیار کارآمدتری دارد. به همین خاطر است که تابحال هیچ آزمایشی با نتایج قطعی انجام نشده است. در حال حاضر محققان از یافته های تحقیق های روانشناسی برای رسیدن به یک فرضیه استفاده می کنند.

در ساختنی بخوانید :  پردازش اطلاعات با کامپیوتر های DNA

به باور این دانشمندان فشار هوا روی مایع بین مفصلی که باعث لغزندگی مفاصل می شود، تاثیر می گذارد. این مایع نه تنها به اجازه چرخیدن، پیچ خوردن و حرکت کردن به مفصل شما می دهد بلکه به ثابت ماندن آنها کمک می کند تا شما بتوانید تعادل تان را حفظ کنید.

بخش های محرک بدن ما کاملاً به فشار هوا حساس هستند و با کاهش فشار هوا متورم می شوند. دقیقاً به همین خاطر است که در سفرهای هوایی طولانی پاهایتان باد می کند. البته مایع بین مفصلی هم تحت تاثیر فشار هوا قرار دارد و استثنا نیست. در سال 1990، یک گروه تحقیقاتی مطالعات گسترده ای را روی مفصل ران چند جسد انجام دادند و متوجه شدند که فشار مایع مفصلی با فشار هوای بیرون تنظیم می شود. پزشکان امروزی براساس یافته های همین تحقیق می گویند که با واکنش این مایع به تغییرات دمایی، مفاصل و استخوان ها می سوزند و ملتهب می شوند و در نتیجه فرد دچار دردهای آرتروزی می شود.

البته این فرضیه بدون اشکال نیست؛ بدن انسان یک سیستم پیچیده است که هر روز دانشمندان را شگفت زده می کند. گذشته از این همه کسانی که به بیماری های استخوانی یا کهولت سن مبتلا هستند، نمی توانند از روی سوزش مفاصل شان تغییر آب و هوا را تشخیص دهند. در ضمن این فرضیه نتوانسته درباره عواقب این پدیده به نتیجه ای برسد و ما هنوز نمی دانیم احساس سرما و تغییر فشار هوا با مفاصل و استخوان ها خوب است یا بد.

اما همین قدر که می دانیم علم بدنبال جواب این پرسش است می تواند امیدوار کننده باشد. اگر علم و فرضیه های کامل نشده آن را کنار بگذاریم، می بینیم امکان پیش بینی سردتر شدن هوا با استخوان ها به هیچ وجه چیز بدی نیست؛ البته اگر دردهای جانبی آن را در نظر نگیریم.

در ساختنی بخوانید :  فروپاشی حتمی زنجیره غذایی دریایی

واکنش استخوان های پیر و آسیب دیده به سرد شدن هوا یک قضیه علمی پیچیده است که تاکنون جواب قطعی برای آن پیدا نشده است. ما همین قدر می دانیم که سیستم استخوان و مفاصل پیچیده انسان ها قادر به درک کاهش یا افزایش فشار هوا و در نتیجه تغییر دمای آن است. به همین خاطر است که همیشه سرما بعد از استخوان دردهای پدربزرگ ها و مادربزرگ هایی شروع می شود که آرتروز دارند.

منبع

خلاصه مطلب
قضیه چیه ؟ چرا برخی سرما را با استخوان هایشان حس می کنند؟
عنوان مطلب
قضیه چیه ؟ چرا برخی سرما را با استخوان هایشان حس می کنند؟
توضیح کوتاه
استخوان های ما میتوانند کاهش فشار هوا را خیلی زود احساس کنند و به همین خاطر به سرما حساس هستند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

اخبار علمی : اولین آزمایش انسانی واکسن ابولا با موفقیت انجام شد... اولین آزمایش انسانی واکسن ابولا موفقیت آمیز بوده است اما در بهترین حالت چندین ماه طول می کشد تا بتوان از آن برای مقابله با شیوع بیماری ابولا در غرب اف...
اصلاح ژنتیکی انسان؛ ویرایش ژنتیکی چطور انجام می شود؟... چندی پیش خبر اصلاح ژنتیکی جنین انسان توسط دانشمندان چینی سر و صدای زیادی در رسانه های علمی به راه انداخت و دوباره بحث های اخلاقی درباره این شاخه از عل...
اخبار علمی : اولین کاغذ نورانی قابل چاپ ساخته شد!... یک شرکت فناوری به نام Rohinni یک کاغذ نورانی و قابل چاپ ساخته است. این کاغذ نورانی که مربع شکل است و ضخامت آن به اندازه ضخامت یک برگ کاغذ است، با عبور...
نیازی به داروی خواب آور نیست: کشف “گره خواب” در مغز... در نقطه ی تحول علوم اعصاب هستیم ! مدار خواب آوری که در عمق ساقه بدوی مغز قرار گرفته دارد، نشان می دهد که چگونه به خواب عمیق فرو می رویم. این دومین "گ...
تصاویر جالب هفته ؛ خورشید کاذب، زمین مادون قرمز و …... در این ساختنی تصاویر جالبی که در اخبار علمی هفته گذشته منتشر شدند را خواهید دید. این تصاویر برای علاقه مندان علوم مختلف از نجوم و فیزیک گرفته تا دیرین...
ویدیو : زنبورهای عسل یک زنبور سرخ را زنده پختند!... یک گونه از زنبور سرخ ژاپنی غول پیکر به نام وسپا، می تواند در عرض یک دقیقه چهل زنبور عسل را بکشد. یگ گروه کوچک از این گونه زنبور سرخ می توانند به راحتی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای …

پاسخ دهید