خانه / دنیای اطراف ما / قضیه چیه ؟ چرا برخی سرما را با استخوان هایشان حس می کنند؟

قضیه چیه ؟ چرا برخی سرما را با استخوان هایشان حس می کنند؟

امروز با یک مقاله دیگر از سری ” قضیه چیه ” همراه ساختنی باشید. در پست‌های قبلی متوجه دلیل علاقه عجیب گربه‌ها به جعبه، رفتار عجیب سیالات غیرنیوتنی، حرکات عجیب سر پرنده‌ها و … شدید. امروز سراغ استخوان‌های پیر و آسیب دیده رفته ایم و به شما می‌گوییم که چرا صاحبان این استخوان‌ها سرما را خیلی زود با مفاصل و استخوان‌هایشان احساس می‌کنند.

حتماً شما هم از پیش بینی‌های آب و هوای پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها تجربه ای دارید. بویژه در فصل زمستان، دردهای آرتروزی استخوان‌های افراد مسن باعث میشود که پیش بینی کنند روزهای سردتری در پیش است؛ البته این پیش بینی‌ها اکثر اوقات درست هستند. چنین تجربه‌هایی به کهن سالان محدود نمی‌شود و کسانی که در بدنشان استخوان‌های فلزی دارند هم خیلی زود سرد شدن هوا را متوجه می‌شوند.

اگر کمی‌به حافظه تان فشار بیاورید، حتماً می‌توانید چنین اظهارنظرها و پیش بینی‌هایی را از افراد مختلف بخاطر بیاورید. چرا برخی از افراد می‌توانند سرما را خیلی زود با استخوان‌هایشان احساس کنند؟ اصلاً چطور استخوان می‌تواند سرما را احساس کند؟ آیا علم جوابی برای این سوال دارد؟ در این پست از سری ” قضیه چیه ؟ ” درباره جواب این سوال خواهید خواند.

استخوان مچ دست یکی از استخوان‌هایی است که تغییرات آب و هوایی تاثیر زیادی روی آن دارد
استخوان مچ دست یکی از استخوان‌هایی است که تغییرات آب و هوایی تاثیر زیادی روی آن دارد

در واقع چندین دهه است که دانشمندان مشغول بررسی این پدیده جالب درباره استخوان‌ها هستند. جواب این سوال اتفاقی بدست آمده است اما بسیاری از تحقیق‌ها نشان داده اند که استخوان‌ها و مفاصل – در اثر کهولت سن یا آسیب دیدگی – به تغییرات نامحسوس در فشار هوا حساس می‌شوند. فشار هوا یکی از ابزارهای اندازه گیری تراکم اتمسفر است و تغییرات ناگهانی آن (بویژه کاهش) معمولاً نشانه تغییرات آب و هوایی هستند.

در ساختنی بخوانید :  نواختن موسیقی تقارن مغز را افزایش می دهد

یکی از آخرین تلاش‌ها برای روشن کردن این رابطه مرموز، در دانشگاه پنسیلوانیا و در دهه 1990 انجام شده است. دانشمندان در این تحقیق چهار فرد مبتلا به آرتریت یا ورم مفاصل را در اتاقکی قرار دادند که می‌توانستند دما، رطوبت و فشار هوای آن را کنترل کنند. وقتی فشار هوا کاهش یافت، سه نفر از بیماران افزایش درد در استخوان‌هایشان را گزارش کردند. این گروه آزمایش برای نتیجه گیری خیلی کوچک است اما تحقیق‌هایی که در دهه‌های بعد انجام شد، نتایج این آزمایش را تایید می‌کرد.

بیشتر آزمایش‌هایی که بعد از تحقیق دانشگاه پنسیلوانیا انجام شد بجای تکیه بر اتاقک‌های فشار مصنوعی روی داده‌های ایستگاه‌های هواشناسی تکیه می‌کردند. در این تحقیق‌ها افزایش درد در مفاصل و استخوان‌ها با داده‌های هواشناسی مقایسه میشد. یکی از این مطالعات که در سال 2007 منتشر شده، گزارش‌های 200 نفر مبتلا به آرتروز را با داده‌های دما، رطوبت و فشار هوای ایستگاه‌های محلی تطبیق داده شده است. لازم به ذکر است که همه این ایستگاه‌ها در محدوده محل زندگی شرکت کنندگان در آزمایش قرار داشتند. این تحقیق نه تنها نتایج تحقیق‌های قبلی را تایید کرد بلکه نشان داد درد استخوان‌ها و مفاصل اغلب زودتر از تغییر در فشار هوا رخ می‌دهد.

همانطور که محققان هم به خوبی متوجه شده اند، کشف دقیق اتفاقی که با افزایش یا کاهش فشار هوا در استخوان‌ها و مفاصل رخ می‌دهد نیاز به روش‌های بسیار کارآمدتری دارد. به همین خاطر است که تابحال هیچ آزمایشی با نتایج قطعی انجام نشده است. در حال حاضر محققان از یافته‌های تحقیق‌های روانشناسی برای رسیدن به یک فرضیه استفاده می‌کنند.

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : اولین تصاویر کاوشگر فیله از دنباله دار چوری

به باور این دانشمندان فشار هوا روی مایع بین مفصلی که باعث لغزندگی مفاصل می‌شود، تاثیر می‌گذارد. این مایع نه تنها به اجازه چرخیدن، پیچ خوردن و حرکت کردن به مفصل شما می‌دهد بلکه به ثابت ماندن آنها کمک می‌کند تا شما بتوانید تعادل تان را حفظ کنید.

بخش‌های محرک بدن ما کاملاً به فشار هوا حساس هستند و با کاهش فشار هوا متورم می‌شوند. دقیقاً به همین خاطر است که در سفرهای هوایی طولانی پاهایتان باد می‌کند. البته مایع بین مفصلی هم تحت تاثیر فشار هوا قرار دارد و استثنا نیست. در سال 1990، یک گروه تحقیقاتی مطالعات گسترده ای را روی مفصل ران چند جسد انجام دادند و متوجه شدند که فشار مایع مفصلی با فشار هوای بیرون تنظیم می‌شود. پزشکان امروزی براساس یافته‌های همین تحقیق می‌گویند که با واکنش این مایع به تغییرات دمایی، مفاصل و استخوان‌ها می‌سوزند و ملتهب می‌شوند و در نتیجه فرد دچار دردهای آرتروزی می‌شود.

البته این فرضیه بدون اشکال نیست؛ بدن انسان یک سیستم پیچیده است که هر روز دانشمندان را شگفت زده می‌کند. گذشته از این همه کسانی که به بیماری‌های استخوانی یا کهولت سن مبتلا هستند، نمی‌توانند از روی سوزش مفاصل شان تغییر آب و هوا را تشخیص دهند. در ضمن این فرضیه نتوانسته درباره عواقب این پدیده به نتیجه ای برسد و ما هنوز نمی‌دانیم احساس سرما و تغییر فشار هوا با مفاصل و استخوان‌ها خوب است یا بد.

اما همین قدر که می‌دانیم علم بدنبال جواب این پرسش است می‌تواند امیدوار کننده باشد. اگر علم و فرضیه‌های کامل نشده آن را کنار بگذاریم، می‌بینیم امکان پیش بینی سردتر شدن هوا با استخوان‌ها به هیچ وجه چیز بدی نیست؛ البته اگر دردهای جانبی آن را در نظر نگیریم.

در ساختنی بخوانید :  ریاضیات، معمای سنگ ریزه های مریخ را حل کرد

واکنش استخوان‌های پیر و آسیب دیده به سرد شدن هوا یک قضیه علمی‌پیچیده است که تاکنون جواب قطعی برای آن پیدا نشده است. ما همین قدر می‌دانیم که سیستم استخوان و مفاصل پیچیده انسان‌ها قادر به درک کاهش یا افزایش فشار هوا و در نتیجه تغییر دمای آن است. به همین خاطر است که همیشه سرما بعد از استخوان دردهای پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایی شروع می‌شود که آرتروز دارند.

منبع

خلاصه مطلب
قضیه چیه ؟ چرا برخی سرما را با استخوان‌هایشان حس می‌کنند؟
عنوان مطلب
قضیه چیه ؟ چرا برخی سرما را با استخوان‌هایشان حس می‌کنند؟
توضیح کوتاه
استخوان‌های ما میتوانند کاهش فشار هوا را خیلی زود احساس کنند و به همین خاطر به سرما حساس هستند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

کرم پهن و رشد سر و مغز گونه های مختلف از بدن یک گونه... دانشمندان با دست کاری کرم پهن،سر گونه جدیدی را از آن رشد دادند. زیست شناسان دانشگاه تافت گونه ای کرم پهن، دوروتوسفالا (dorotocephala) در بالا سمت چپ ت...
چرا ماموریت اکتشاف دنباله دار کاوشگر رزتا مهم است؟... اولین تلاش برای فرود روی سطح یک دنباله دار یک نقطه عطف مهم در تاریخ اکتشافات فضایی است که نه تنها جزییات بیشتری را درباره ستاره های دنباله دار روشن می...
اخبار علمی : اولین تصاویر کاوشگر فیله از دنباله دار چوری... کاوشگر فیله بعد از فرود روی دنباله دار چوری، اولین تصاویر از سطح این دنباله دار را به زمین مخابره کرد. باوجود اینکه روند فرود کاوشگر با مشکل مواجه شد ...
چرا کهکشان ها آنقدر که باید روشن و درخشان نیستند؟... هر ساله در کهکشان راه شیری چند ستاره جدید متولد می شوند و به جمع میلیاردها ستاره ای که در سرتاسر جهان قرار دارند، می پیوندند. اما ستاره شناسان می گوین...
اخبار علمی : فرایند تغییر حالت مواد بسیار پیچیده است... براساس یک مقاله جدید که در نشریه Science منتشر شده است، فرایند تغییر حالات ماده – مثلاً از جامد به مایع – آنقدرها هم ساده نیست. اگر بخواهیم از منظر ی...
خبر علمی : محققین توانسته اند نور منجمد پایدار تولید کنند.... دانشمندان از مدت ها قبل متوجه شده بودند که اگر بخواهیم در صنعت پردازنده ها و رایانه و نیز در مخابرات پیشرفت قابل توجهی داشته باشیم و یا اگر نیاز باشد ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش‌ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای اولین …

پاسخ دهید