خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : کمد مخصوص زیرپله بسازید

آموزش ساخت : کمد مخصوص زیرپله بسازید

اگر در خانه تان راه پله داشته باشید، حتماً به فکر استفاده از آن افتاده اید و شاید هم تابحال از آن استفاده کرده باشید. فضای زیر راه پله کاربردهای زیادی دارد و با استفاده از آن می توانیم خیلی راحت تر زندگی کنیم. در این ساختنی طرز ساخت یک کمد زیرپله را برایتان آماده کرده ایم که با ساخت آن می توانید از این فضای مفید نهایت استفاده را ببرید.

تصور کنید یک روز مشغول بازی با کودکتان هستید و یک مهمان ناخوانده برایتان می آید. اگر کمد زیر پله داشته باشید می توانید خیلی سریع خانه را مرتب کنید و از مهمانی تان لذت ببرید.

ساخت این کمد زیرپله به مهارت نجاری خاصی نیاز ندارد و لزوماً هم نباید با چوب ساخته شود. این کمد را می توانید تقریباً با هر چیز دیگری هم بسازید.

فضای زیرپله آنقدرها بزرگ نیست و همین امر کار ساخت کمد را آسانتر میکند. اندازه قفسه ها و طراحی آنها بستگی به کاربردی دارد که برای این کمد تعریف کرده اید؛ ممکن است بخواهید کتاب یا موزیک هایتان را در این قفسه قرار دهید، ممکن است بخواهید وسایل تمیزکاری را در کمد بگذارید. ممکن است نیاز باشد با توجه به کاربردی که برای کمد زیرپله تعریف کرده اید، طراحی قفسه ها (نه طراحی اصلی) را تغییر دهید.

گام اول : وسایل موردنیاز

می توانید از تخته چوب های کهنه استفاده کنید
می توانید از تخته چوب های کهنه استفاده کنید
  • اره
  • خط کش چندکاره
  • میخ و پیچ
  • دریل
  • الوار چوب (کف کمد، پنل جلویی، پنل پشتی و پنل یک طرفه) – اندازه چوب ها بسته به اندازه پله تغییر می کند
  • چهار عدد چرخ کمد
  • الوار چوب برای تکیه گاه

اگر اهل ساختنی های چوبی یا نجاری هستید، حتماً از پروژه های قبلی تان چوب هایی باقیمانده که بتوانید برای ساخت کمد زیرپله از آن استفاده کنید.

گام دوم : اندازه گیری و برش

قبل از هرچیز باید فضای زیر پله (عرض و ارتفاع) را اندازه گیری کنید. فضای زیرپله همیشه مربع شکل و کاملاً مناسب با نیاز شما نیست. در برخی از راه پله ها عرض زیرپله یکسان نیست و تغییر میکند. در این شرایط باید کمترین عرضی که پنل کف کمد از آن عبور میکند را در نظر بگیرید. عرض جلوی راه پله ای که در تصویر می بینید حدود 6 سانتیمتر کمتر از پشت آن است. این میزان تاثیر چندانی در طراحی و ساخت کمد زیرپله نمی گذارد اما بهتر است جانب احتیاط را راعایت کنید.

هنگام اندازه گیری کافی است محل قرار گرفتن کف کمد و پنل کناری را اندازه بگیرید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : سه پایه عکاسی بسازید

هنگام اندازه گیری پنل کناری و بریدن آن دقت کنید و کمی فضای خالی در بالا و پایین آن در نظر بگیرید چون اصطکاک میتواند حرکت کمد را سخت کند.

هنگام اندازه گیری ابعاد کمد ضخامت چوب نوار لغزنده و پنل کناری را هم در نظر داشته باشید.

بعد از اینکه اندازه ها را مشخص کردید، تخته ها را ببرید. بهتر است ابتدا اندازه هایتان را روی چند تکه کارتن یا چوب های بدردنخور امتحان کنید. به این ترتیب مطمئن خواهید شد که کمدی که می سازید درست اندازه فضایی است که در اختیار دارید.

گام سوم : بدنه اصلی کمد زیرپله

بعد از بریدن پنل کف کمد طبق اندازه ها، چرخ های کمد را در جای مناسب پیچ کنید.

یک اسپیسر زیر پنل کناری قرار دهید و آن را با زاویه مناسب به محل اتصال T شکل دو پنل پیچ کنید.

در این مرحله برای نگه داشتن پنل درحین بستن پیچ ها باید از یک نفر مک بگیرید.

حالا این سازه را زیر پله قرار دهید. اگر اندازه گیری ها را درست انجام داده باشید، پنل ها کاملاً با زمین و دیوار تراز خواهند بود. البته بهتر است برای کاهش اصطکاک کناره ها کمی از دیوار فاصله داشته باشند. این اصطکاک می تواند به پنل های کمد آسیب بزند و حرکت آن را سخت کند. مطمئن شوید حداقل 2 سانتیمتر فاصله وجود داشته باشد. دلیل این فاصله را در گام ششم متوجه می شوید.

نکته مهم دیگر این است که پنل نباید به سمت بیرون پیشرفتگی داشته باشد. اگر پیشرفتگی ملاحظه کردید، آن را ببرید و جدا کنید.

گام چهارم : تکیه گاه پنل ها

سازه را از زیر پله بیرون نیاورید. الوارهایتان را مقابل آن قرار دهید و زاویه مناسب برای برش را علامت بزنید.

حالا با کمک یک الوار دیگر زاویه هایی که علامت زده اید را برش بزنید. این الوار برای تکیه گاه پشت کمد زیرپله است.

حالا یک الوار هم برا طرف دیگر کمد با همین روش ببرید.

دو تکیه گاه کناری را سرجایشان پیچ کنید.

حالا باید دو تکیه گاه داخلی را بسازید. یکی از این الوارها روی پنل کف قرار می گیرد و دیگری به پنل کناری می چسبد. ابتدا یک الوار چوبی را کنار کمد قرار دهید و خطوط برش را با زاویه مناسب رسم کنید. بعد از بریدن الوار آن را در جایش پیچ کنید. حالا باید یک الوار را از پهلو روی پنل کف کمد قرار دهید و دو خط برش را روی آن بکشید. بعد از بریدن این الوار، آن را هم سر جایش پیچ کنید.
بهتر است برای بریدن این الوارها از ابزارهای مخصوص استفاده کنید تا بتوانید براحتی زاویه مناسب را روی الوار ایجاد کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با شلوار جین کهنه کیف قمقمه بسازید

گام پنجم : درب و پنل پشتی

حتماً لازم نیست پنل پشتی کمد را بپوشانید و انجام اینکار اختیاری است.

برای ساخت پنل پشتی ابتدا باید شکل آن را روی تخته چوب بکشید و سپس آن را ببرید. بعد از بریدن چوب آن را از داخل به الوار تکیه گاه بچسبانید.

برای ساخت درب کمد زیرپله فضای باز محل قرار گرفتن کمد را از سه طرف اندازه بگیرید. سپس 5 سانتیمتر از هر طرف به این ابعاد اضافه کنید و درب را ببرید. بعد از برش خوب چوب را سنباده بزنید و درب را کنار بگذارید تا کارتان تمام شود.

گام ششم : نوار لغزنده

حالا که تقریباً کار ساخت کمد زیرپله تمام شده است، باید حرکت کمد به فضای زیرپله را راحت تر کنیم. ما برای اینکار یک نوار لغزنده طراحی کرده ایم که پشت کمد قرار می گیرد و حرکت چرخ ها را هدایت می کند.

یک الوار به اندازه طول کمد ببرید. حالا باید محل نوار لغزنده را روی پنل کناری علامت بزنید. برای اینکار عرض الوار را به اضافه 6 میلیمتر کنید و سپس خطوط برش را روی آن بکشید. پنل کناری را از میز جدا کنید و قسمتی که علامت زده اید را ببرید. حالا پنل را سرجایش بگذارید.

الواری که برای نوار لغزنده بریده اید را در محل مناسب – درست روبروی برش پنل کناری – زیرپله قرار دهید و آن را با میخ به دیوار بکوبید. چسباندن الوار در جای مناسب دقت زیادی میخواهد اما می توانید با یک ترفند ساده بدون اشکال این کار را انجام دهید.

داخل کمد بشینید و از کسی بخواهید کمد را زیر راه پله قرار دهید. حالا می توانید بدون دردسر از شکاف پنل کناری الوار را به دیوار بکوبید.

حالا باید یک تکه الوار ضخیم به عنوان قفل به وسط نوار لغزنده بچسبانید. این قفل برای این تعبیه شده که جلوی حرکت آزادانه چرخ ها را بگیرد. با استفاده از این قفل مطمئن می شوید که کمد از سر جایش بیرون نخواهد آمد. در صورت استفاده از این قفل برای بیرون کشیدن کمد، باید قفل را به صورت موازی بچرخانید و میز را کمی به سمت جلو بکشید. فضای خالی که در مراحل قبل در نظر گرفتید برای این بود که بتوانید با یک میله براحتی این قفل را تکان دهید و میز را بیرون بکشید.

در ساختنی بخوانید :  با آکریلیک چراغ خواب شیشه ای و رنگین کمانی بسازید

اگر نمی خواهید این نوع قفل – که استفاده از آن کمی سخت است – را بسازید می توانید از روش های معمول برای نگه داشتن میز – مثل استفاده از زیر دری – استفاده کنید.

گام هفتم : درب و تکیه گاه قفسه ها را وصل کنید

حالا می توانید دری که برای کمد زیرپله ساخته اید را وصل کنید. اسپیسرها را در پایین در قرار دهید و در را به الوارهای کنار کمد پیچ کنید. دقت کنید که برای اتصال در از هر سه الوار هم استفاده کنید. با اینکار الوارهای پشت در و در به یک قطعه تبدیل می شوند و دوام کمد بیشتر می شود. نگران رنگ آمیزی هم نباشید، می توانید خیلی راحت قطعات کمد را از هم باز کنید و دوباره آنها را به هم ببندید.

همانطور که در ابتدا گفتیم تعداد، شکل و اندازه قفسه های کمد زیرپله به نیازتان بستگی دارد. هر تعداد قفسه که می خواهید بسازید باید از قبل اندازه آنها را مشخص کنید. بعد از اینکه اندازه قفسه ها را مشخص کردید، ابعادشان را روی چوب بکشید و آنها را ببرید. حالا نوبت به تکیه گاه های زیر قفسه میرسد. آنها را از چوب های اضافی ببرید و زیر محل قرار گرفتن قفسه ها بچسبانید.
ما به درب کمد دستگیره اضافه نکرده ایم چون فاصله بین دیوار و پنل کناری برای بیرون کشیدن میز کافی است اما شما می توانید دستگیره دلخواه تان را به میز اضافه کنید.

گام هشتم : کمد را رنگ کنید

بعد از رنگ کردن کمد، قفسه ها را به پنل کناری بچسبانید
بعد از رنگ کردن کمد، قفسه ها را به پنل کناری بچسبانید

حالا باید قطعات میز را از هم باز کنید و کمد را رنگ کنید. البته می توانید بدون باز کردن کمد هم اینکار را بکنید اما نتیجه کارتان به اندازه روش اول خوب و تمیز نخواهد شد.

بعد از اینکه همه قطعات را رنگ کردید و رنگ آنها خشک شد، قفسه ها را روی تکیه گاهشان قرار دهید و آنها را با پیچ و دریل به پنل کناری وصل کنید.

کمد زیرپله آماده است

می توانید وسایلی که مرتب از آنها استفاده می کنید را در کمد زیرپله نگه دارید
می توانید وسایلی که مرتب از آنها استفاده می کنید را در کمد زیرپله نگه دارید

با ساخت این کمد می توانید از فضای زیر پله بهترین استفاده را بکنید. می توانید وسایل دم دستی تان را در این کمد قرار دهید تا مجبور نباشید هربار برای استفاده از آنها به قسمت های مختلف خانه سر بزنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : کمد زیرپله بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : کمد زیرپله بسازید
توضیح کوتاه
ساخت کمد برای زیر پله ایده خوبی برای استفاده از فضای خالی آن است.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

ساخت انواع مدل های جعبه کادویی را یاد بگیرید... اگر خیلی اهل هدیه دادن باشید، احتمالاً همیشه با مشکل جعبه کادویی یا کادوپیچ کردن هدیه ها درگیر بوده اید. در این ساختنی می خواهیم ساخت انواع مدل های جع...
دستور تهیه : کیک لیمویی درست کنید لیمو یکی از محبوب ترین طعم دهنده هاست که تقریباً در هر خوراکی و نوشیدنی خوشمزه میشود. در بیشتر دستور غذاها از لیمو یا آب لیمو استفاده میشود و نوشیدنی ...
آموزش ساخت : با جعبه کفش ویدیو پروژکتور موبایل بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک پروژکتور مخصوص موبایل را می آموزید تا دیگر مجبور نباشید کلیپ هایتان را در صفحه های کوچک ببینید. احتمالاً وسایل ساخت این پروژ...
پروژه آردوینو : دستگاه سی ان سی (CNC) بسازید... در این ساختنی قصد داریم طرز ساخت یک دستگاه سی ان سی (CNC) با آردوینو را به شما بیاموزیم. دستگاه سی ان سی یکی از دستگاه های نسبتاً گرانی است که کاربرد ...
آموزش ساخت : با آب نبات اسکراب خانگی درست کنید... ساخت لوازم آرایشی و بهداشتی خانگی چند سالی است که حسابی جا افتاده است و بیشتر مردم پذیرفته اند که خودشان هم میتوانند محصولات طبیعی و کارآمد بسازند. اگ...
با برد آردوینو و شیلد GPRS دستگاه ردیاب کوچک و کارآمد بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک دستگاه ردیاب کوچک با برد آردوینو را یاد می گیرید. این دستگاه بسیار ساده است و از یک برد آردوینو Mega، شیلد GPRS، GPS و یک SD...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید