خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت : با زیپ ها و نمد گردنبند زیپی درست کنید

آموزش ساخت : با زیپ ها و نمد گردنبند زیپی درست کنید

فکر می کنید این گردنبندها با چه چیزی ساخته شدند؟ در نگاه اول هیچکس متوجه نمی شود که این گردنبندها با زیپ و پارچه کهنه ساخته شده اند. ساخت این گردنبند زیپی هیچ هزینه ای ندارد و ساخت آن نیاز به مهارت خاصی ندارد.

با روش ساختی که در این ساختنی یاد می گیرید میتوانید دستبند، گوشواره، سنجاق سینه و … و هر زیورآلات دیگری که می خواهید بسازید. در ساخت این گردنبندهای زیپی از نمد استفاده شده اما از تکنیک های پیچیده استفاده نشده تا همه بتواند ساخت آن را تجربه کنند.

گام اول : وسایل موردنیاز

  • نمد
  • زیپ فلزی
  • چسب حرارتی
  • لایه چسب پارچه
  • قیچی

قبل از اینکه سراغ ساخت گردنبندها بروید، قسمت پارچه ای زیپ را ببرید. لبه های باقیمانده آن را ببرید. دقت کنید که دست تان را نسوزانید و پارچه ها را هم خیلی نسوزانید.

گام دوم : گردنبند پیچی بسازید

برای ساخت این مدل گردنبند زیپی بهتر است کمی از پارچه لبه زیپ را نگه دارید تا سوزن تان جای حرکت بیشتری داشته باشد.

ابتدا باید یک نوار نمدی به طول 7 تا 10 سانتیمتر و عرض 6 میلیمتر ببرید. ممکن است در حین دوختن احساس کنید نمدتان بیش از حد بلند است که در این صورت می توانید آن را کوتاه کنید. نوار نمدی را طوری کنار زیپ قرار دهید که کمی پایین تر از زیپ باشد. زیپ را روی نوار نمدی تا کنید و شروع به دوختن کنید. هنگام دوختن این گردنبندهای زیپی باید این نکته را در نظر داشته باشید که همیشه از روی زیپ و داخل نمد بدوزید. دقت کنید که نباید از روی نمد بدوزید. به این ترتیب نخ تان دیده نخواهد شد.

بعد از پایان دوخت نخ را در قسمت پایین آن گره بزنید. نمد و زیپ را دور هم بپیچید تا وقتی که نوار نمدی تمام شود. اگر در ابتدای کار نمد را زیپ را بلندتر از نوار نمدی گرفته باشید، زیپ تان کمی اضافه آمده است. قسمت اضافی زیپ را به سمت داخل تا کنید و هر چند بار که می خواهید اینکار را در دو طرف حلقه اصلی تکرار کنید.

اگر بخواهید می توانید در قسمت انتهایی آویز هم یک حلقه ایجاد کنید. زیپ را دور سر دیگر نوار نمدی بپیچانید و آن را با یک تا سفت کنید. دوباره سیم را بپیچانید و آن را بجایی بیاورید که یکی از دو کوک ها را زدید. در این قسمت هم زیپ را با یک حلقه سفت کنید. اگر بخواهید میتوانید برای سفت کردن زیپ از چسب هم استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  پروژکتور عکاسی یا پنل نورپردازی LED پرتابل بسازید

بهتر است اندازه حلقه هایی که درست می کنید متنوع باشند تا ظاهر گردنبند زیپی تان بهتر شود. چند دایره کوچک از نمد ببرید و آنها را پشت حلقه های بچسبانید تا کوک ها دیده نشوند.
حالا باید حلقه را به آویز اضافه کنید و سپس حلقه ها را بهم بچسبانید تا آویز آماده شود.

توصیه می کنیم در یک آویز از نمدهایی با رنگ های مختلف استفاده کنید تا ظاهر کارتان شیک تر شود.

گام سوم : آویز سنجاقک

ساخت این آویز زیپی کمی سخت تر از قبلی است و به همان اندازه هم ظاهر بهتری دارد.

یک تکه کوچک از زیپ را ببرید. به دو سر آن چسب حرارتی بزنید و یک حلقه با آن بسازید. یک تکه زیپ دیگر بردارید. یک قطره چسب روی یک سر آن بریزید و یک حلقه بسیار کوچک بسازید. قسمت اضافه زیپ را هم ببرید. یک تکه زیپ دیگر با یک رنگ متفاوت روی آن بچسبانید. این دو دایره بدن و سر سنجاقک خواهند بود.

حالا یک تکه زیپ به طول 25 سانتیمتر بردارید. زیپ را از وسط تا کنید تا مرکز آن پیدا شود. حالا با در نظر گرفتن وسط زیپ دو سر زیپ را به شکل منحنی تا کنید و به هم بچسبانید تا بال های سنجاقک شکل بگیرد.

دو تکه زیپ به طول 6 سانتیمتر ببرید و آنها را به شکل بال دربیاورید. بال هایی که ساخته اید را به بدن سنجاقک بچسبانید.

برای دم سنجاقک هم یک تکه زیپ دیگر ببرید. با این تکه زیپ یک بال کوچک درست کنید و یک سر آن را به زیپ بچسبانید. حالا دمی که ساخته اید را به بدنه بچسبانید. البته می توانید دم را در آخر کار هم به آویز اضافه کنید.

حالا اسکلت گردنبند زیپی آماده است و باید نمد را به آن اضافه کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با کاغذ باطله سوخت درست کنید

برای پر کردن فضاهای کوچک سر و دم، یک تکه نمد به شکل قسمت توخالی سر و دم ببرید. اگر کمی بزرگ تر از فضای خالی باشد، بهتر است. نمدی که بریده اید را از پشت داخل شکل تان قرار دهید و خوب فشار دهید تا در فضای خالی قرار بگیرد. بهتر است اینکار را روی یک سطح صاف انجام دهید تا نمد از طرف دیگر بیرون نزند. داخل فضا خالی (از پشت) را پر از چسب کنید تا به زیپ سفت شود. این روش فقط برای پر کردن فضاهای خالی کاربرد دارد و اگر می خواهید همین روش را برای قسمت های بزرگ تکرار کنید باید نمدتان کلفت و محکم باشد.

اگر نمد سفت دارید همین روش را برای سوراخ های بزرگ هم تکرار کنید و در غیر اینصورت مراحل زیر را دنبال کنید.

اگر نمدتان خیلی سفت نیست، بای روشی برای سفت کردن آن پیدا کنید. شکل بال ها را روی چسب پارچه بکشید. حالا این اشکال را ببرید و آن را به نمدها با رنگ های موردعلاقه تان اتو کنید. پارچه دور شکل را ببرید و کمی هم حاشیه برای آن درنظر بگیرید.

سنجاقک را پشت و رو روی یک سطح صاف بگذارید و نمدی که بریده اید را داخل بال ها قرار دهید. لبه ها را هم کاملاً به چسب آغشته کنید.

حالا سنجاقک را روی یک تکه نمد ترجیحاً تیره قرار دهید و دور آن را روی نمد بکشید. نمد را ببرید و به پشت سنجاقک بچسبانید تا نمدهای آن دیده نشود. حالا می توانید یک سنجاق پشت آن بچسبانید و از سنجاقک به عنوان پیکسل یا سنجاق سینه استفاده کنید. می توانید آویز را از یک تکه زیپ یا زنجیر آویزان کنید تا یک گردنبند زیپی داشته باشید.

گام چهارم : گردنبند زیپی پاییزی

در این گام هم روش اخت و مدل دیگری از گردنبندهای زیپی را می خوانید. اگر نمد سفت دارید، قسمت سفت کردن نمد با چسب پارچه را انجام ندهید و سراغ بریدن اشکال بروید.

لایه چسب پارچه را به نمدتان اتو کنید. حالا یک شکل برگ ببرید. ما از رنگ نارنجی استفاده کرده ایم اما شما می توانید از هر رنگ دیگری استفاده کنید. برای اینکه ظاهر برگ تان بهتر باشد می توانید قسمت انتهایی آن را با رنگ قرمز سایه بزنید. برای اینکار کمی رنگ قرمز روی نمد بگذارید و با دست آن را پخش کنید و صبر کنید تا خشک شود. با استفاده از یک ماژیک چند خط روی برگ بکشید.

در ساختنی بخوانید :  مدار نشان دهنده رطوبت خاک ساده اما کاربردی بسازید !

یک تکه زیپ را بردارید و به لبه پایینی بچسبانید. چسباندن زیپ را ادامه دهید تا یک طرف برگ کاملاً با زیپ پوشانده شود. برای راحت تر شدن کار می توانید برگ را پشت و رو روی یک سطح قرار دهید و سپس زیپ را به لبه آن بچسبانید.

یک طرف لبه برگ را ببرید و از طرف دیگر کمی باقی بگذارید تا جای ساقه را بگیرد. حالا چسباندن زیپ را به طرف یگر برگ آغاز کنید. کارتان را از پایین آغاز کنید (جایی که برش زده اید) و زیپ را به ساقه برگ بچسبانید. اینکار را یک بار دیگر تکرار کنید اما کمی زیپ را آزاد بگذارید تا بین زیپ های یک طرف برگ یک شکاف ایجاد شود.

یک تکه زیپ دیگر بردارید و یک دایره کوچک با آن بسازید. در حالیکه دایره را با انبردست نگه داشته اید، به قسمت پشت آن چسب بزنید. دایره را در دست تان نگه دارید تا چسب خنک شود. حالا این دایره را به ساقه برگ بچسبانید و دنباله زیپ را کمی شل کنید و سر آن را به لبه برگ بچسبانید. قسمت اضافی زیپ را ببرید و آن را بصورت شل به طرف دیگر زیپ بچسبانید.

گردنبندهای زیپی آماده اند

گردنبند زیپی به شکل سنجاقک
گردنبند زیپی به شکل سنجاقک

یکی از بهترین موارد استفاده ای که می توان برای زیپ های کهنه پیدا کرد، ساخت زیورآلات است.

می توانید از الگوهای ما برای ساخت گردنبند زیپی استفاده کنید یا خلاقیت خودتان را آزاد کنید و ایده های خودتان را بکار ببندید. با همین روش می توانید هر نوع زیورآلات دیگری هم بسازید؛ آن هم بدون صرف هزینه.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با زیپ ها و نمد گردنبند زیپی درست کنید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با زیپ ها و نمد گردنبند زیپی درست کنید
توضیح کوتاه
در این پست طرز ساخت چند گردنبند زیپی با زیپ و نمد می سازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : سیستم ترمز الکترومغناطیسی بسازید... این ساختنی یک آموزش ساخت مرحله به مرحله نیست و قصد ندارد فقط ساخت یک وسیله را به شما بیاموزد. در این ساختنی شما طرز ساخت یک سیستم ترمز الکترونیک را می...
با تگ NFC و حلقه چوبی کلید مخفی مخصوص خودتان بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت حلقه چوبی با روکش چوب را یاد گرفته ایم. امروز می خواهیم این ایده را کمی بزرگ تر کنیم و داخل انگشتری که با این روش می سازیم، ت...
بدون دستگاه های گران قیمت، مهر لاستیکی خودتان را بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت مهر لاستیکی با ابزار دستی را یاد می گیرید. از این مهر می توانید به عنوان مهر تجاری کسب و کارتان یا برای تزیین کاردستی هایتان ...
دستور تهیه : با میوه مورد علاقه تان چای سرد درست کنید... اگر در نقاط سردسیر کشور زندگی می کنید، احتمالاً چند روزی است که دیگر سراغ نوشیدنی های خنک نمی روید. اما همه جا اینطوری نیست؛ در بسیاری از شهرها هنوز ب...
با قطعات ارزان هویه شارژی پرتابل بسازید... دستگاه های لحیم کاری و هویه های معمولی از یک نوک داغ برای ذوب کردن لحیم و ایجاد اتصال الکتریکی استفاده می کنند. این روش بسیار کارآمد است اما اگر به بر...
آموزش ساخت : ژنراتور خورشیدی بسازید در این پست ساختنی طرزساخت یک ژنراتور ساده را یاد می گیرید که هیج کجا شما را بدون برق نمی گذارد. اگر اهل سفر هستید با این ساختنی هیچ کجا بدون برق می ما...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید