خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت : با زیپ ها و نمد گردنبند زیپی درست کنید

آموزش ساخت : با زیپ ها و نمد گردنبند زیپی درست کنید

فکر می کنید این گردنبندها با چه چیزی ساخته شدند؟ در نگاه اول هیچکس متوجه نمی شود که این گردنبندها با زیپ و پارچه کهنه ساخته شده اند. ساخت این گردنبند زیپی هیچ هزینه ای ندارد و ساخت آن نیاز به مهارت خاصی ندارد.

با روش ساختی که در این ساختنی یاد می گیرید میتوانید دستبند، گوشواره، سنجاق سینه و … و هر زیورآلات دیگری که می خواهید بسازید. در ساخت این گردنبندهای زیپی از نمد استفاده شده اما از تکنیک های پیچیده استفاده نشده تا همه بتواند ساخت آن را تجربه کنند.

گام اول : وسایل موردنیاز

  • نمد
  • زیپ فلزی
  • چسب حرارتی
  • لایه چسب پارچه
  • قیچی

قبل از اینکه سراغ ساخت گردنبندها بروید، قسمت پارچه ای زیپ را ببرید. لبه های باقیمانده آن را ببرید. دقت کنید که دست تان را نسوزانید و پارچه ها را هم خیلی نسوزانید.

گام دوم : گردنبند پیچی بسازید

برای ساخت این مدل گردنبند زیپی بهتر است کمی از پارچه لبه زیپ را نگه دارید تا سوزن تان جای حرکت بیشتری داشته باشد.

در ساختنی بخوانید :  با قطعات دستگاه DVD پلیر لیزر حرارتی بسازید

ابتدا باید یک نوار نمدی به طول 7 تا 10 سانتیمتر و عرض 6 میلیمتر ببرید. ممکن است در حین دوختن احساس کنید نمدتان بیش از حد بلند است که در این صورت می توانید آن را کوتاه کنید. نوار نمدی را طوری کنار زیپ قرار دهید که کمی پایین تر از زیپ باشد. زیپ را روی نوار نمدی تا کنید و شروع به دوختن کنید. هنگام دوختن این گردنبندهای زیپی باید این نکته را در نظر داشته باشید که همیشه از روی زیپ و داخل نمد بدوزید. دقت کنید که نباید از روی نمد بدوزید. به این ترتیب نخ تان دیده نخواهد شد.

بعد از پایان دوخت نخ را در قسمت پایین آن گره بزنید. نمد و زیپ را دور هم بپیچید تا وقتی که نوار نمدی تمام شود. اگر در ابتدای کار نمد را زیپ را بلندتر از نوار نمدی گرفته باشید، زیپ تان کمی اضافه آمده است. قسمت اضافی زیپ را به سمت داخل تا کنید و هر چند بار که می خواهید اینکار را در دو طرف حلقه اصلی تکرار کنید.

اگر بخواهید می توانید در قسمت انتهایی آویز هم یک حلقه ایجاد کنید. زیپ را دور سر دیگر نوار نمدی بپیچانید و آن را با یک تا سفت کنید. دوباره سیم را بپیچانید و آن را بجایی بیاورید که یکی از دو کوک ها را زدید. در این قسمت هم زیپ را با یک حلقه سفت کنید. اگر بخواهید میتوانید برای سفت کردن زیپ از چسب هم استفاده کنید.

بهتر است اندازه حلقه هایی که درست می کنید متنوع باشند تا ظاهر گردنبند زیپی تان بهتر شود. چند دایره کوچک از نمد ببرید و آنها را پشت حلقه های بچسبانید تا کوک ها دیده نشوند.
حالا باید حلقه را به آویز اضافه کنید و سپس حلقه ها را بهم بچسبانید تا آویز آماده شود.

در ساختنی بخوانید :  انگشترهای سیمی با طرح ها و الگوهای مختلف بسازید

توصیه می کنیم در یک آویز از نمدهایی با رنگ های مختلف استفاده کنید تا ظاهر کارتان شیک تر شود.

گام سوم : آویز سنجاقک

ساخت این آویز زیپی کمی سخت تر از قبلی است و به همان اندازه هم ظاهر بهتری دارد.

یک تکه کوچک از زیپ را ببرید. به دو سر آن چسب حرارتی بزنید و یک حلقه با آن بسازید. یک تکه زیپ دیگر بردارید. یک قطره چسب روی یک سر آن بریزید و یک حلقه بسیار کوچک بسازید. قسمت اضافه زیپ را هم ببرید. یک تکه زیپ دیگر با یک رنگ متفاوت روی آن بچسبانید. این دو دایره بدن و سر سنجاقک خواهند بود.

حالا یک تکه زیپ به طول 25 سانتیمتر بردارید. زیپ را از وسط تا کنید تا مرکز آن پیدا شود. حالا با در نظر گرفتن وسط زیپ دو سر زیپ را به شکل منحنی تا کنید و به هم بچسبانید تا بال های سنجاقک شکل بگیرد.

در ساختنی بخوانید :  از بین بردن بوی دود و سوختگی خانه به سریع ترین روش ممکن

دو تکه زیپ به طول 6 سانتیمتر ببرید و آنها را به شکل بال دربیاورید. بال هایی که ساخته اید را به بدن سنجاقک بچسبانید.

برای دم سنجاقک هم یک تکه زیپ دیگر ببرید. با این تکه زیپ یک بال کوچک درست کنید و یک سر آن را به زیپ بچسبانید. حالا دمی که ساخته اید را به بدنه بچسبانید. البته می توانید دم را در آخر کار هم به آویز اضافه کنید.

حالا اسکلت گردنبند زیپی آماده است و باید نمد را به آن اضافه کنید.

برای پر کردن فضاهای کوچک سر و دم، یک تکه نمد به شکل قسمت توخالی سر و دم ببرید. اگر کمی بزرگ تر از فضای خالی باشد، بهتر است. نمدی که بریده اید را از پشت داخل شکل تان قرار دهید و خوب فشار دهید تا در فضای خالی قرار بگیرد. بهتر است اینکار را روی یک سطح صاف انجام دهید تا نمد از طرف دیگر بیرون نزند. داخل فضا خالی (از پشت) را پر از چسب کنید تا به زیپ سفت شود. این روش فقط برای پر کردن فضاهای خالی کاربرد دارد و اگر می خواهید همین روش را برای قسمت های بزرگ تکرار کنید باید نمدتان کلفت و محکم باشد.

اگر نمد سفت دارید همین روش را برای سوراخ های بزرگ هم تکرار کنید و در غیر اینصورت مراحل زیر را دنبال کنید.

اگر نمدتان خیلی سفت نیست، بای روشی برای سفت کردن آن پیدا کنید. شکل بال ها را روی چسب پارچه بکشید. حالا این اشکال را ببرید و آن را به نمدها با رنگ های موردعلاقه تان اتو کنید. پارچه دور شکل را ببرید و کمی هم حاشیه برای آن درنظر بگیرید.

سنجاقک را پشت و رو روی یک سطح صاف بگذارید و نمدی که بریده اید را داخل بال ها قرار دهید. لبه ها را هم کاملاً به چسب آغشته کنید.

حالا سنجاقک را روی یک تکه نمد ترجیحاً تیره قرار دهید و دور آن را روی نمد بکشید. نمد را ببرید و به پشت سنجاقک بچسبانید تا نمدهای آن دیده نشود. حالا می توانید یک سنجاق پشت آن بچسبانید و از سنجاقک به عنوان پیکسل یا سنجاق سینه استفاده کنید. می توانید آویز را از یک تکه زیپ یا زنجیر آویزان کنید تا یک گردنبند زیپی داشته باشید.

گام چهارم : گردنبند زیپی پاییزی

در این گام هم روش اخت و مدل دیگری از گردنبندهای زیپی را می خوانید. اگر نمد سفت دارید، قسمت سفت کردن نمد با چسب پارچه را انجام ندهید و سراغ بریدن اشکال بروید.

لایه چسب پارچه را به نمدتان اتو کنید. حالا یک شکل برگ ببرید. ما از رنگ نارنجی استفاده کرده ایم اما شما می توانید از هر رنگ دیگری استفاده کنید. برای اینکه ظاهر برگ تان بهتر باشد می توانید قسمت انتهایی آن را با رنگ قرمز سایه بزنید. برای اینکار کمی رنگ قرمز روی نمد بگذارید و با دست آن را پخش کنید و صبر کنید تا خشک شود. با استفاده از یک ماژیک چند خط روی برگ بکشید.

یک تکه زیپ را بردارید و به لبه پایینی بچسبانید. چسباندن زیپ را ادامه دهید تا یک طرف برگ کاملاً با زیپ پوشانده شود. برای راحت تر شدن کار می توانید برگ را پشت و رو روی یک سطح قرار دهید و سپس زیپ را به لبه آن بچسبانید.

یک طرف لبه برگ را ببرید و از طرف دیگر کمی باقی بگذارید تا جای ساقه را بگیرد. حالا چسباندن زیپ را به طرف یگر برگ آغاز کنید. کارتان را از پایین آغاز کنید (جایی که برش زده اید) و زیپ را به ساقه برگ بچسبانید. اینکار را یک بار دیگر تکرار کنید اما کمی زیپ را آزاد بگذارید تا بین زیپ های یک طرف برگ یک شکاف ایجاد شود.

یک تکه زیپ دیگر بردارید و یک دایره کوچک با آن بسازید. در حالیکه دایره را با انبردست نگه داشته اید، به قسمت پشت آن چسب بزنید. دایره را در دست تان نگه دارید تا چسب خنک شود. حالا این دایره را به ساقه برگ بچسبانید و دنباله زیپ را کمی شل کنید و سر آن را به لبه برگ بچسبانید. قسمت اضافی زیپ را ببرید و آن را بصورت شل به طرف دیگر زیپ بچسبانید.

گردنبندهای زیپی آماده اند

گردنبند زیپی به شکل سنجاقک
گردنبند زیپی به شکل سنجاقک

یکی از بهترین موارد استفاده ای که می توان برای زیپ های کهنه پیدا کرد، ساخت زیورآلات است.

می توانید از الگوهای ما برای ساخت گردنبند زیپی استفاده کنید یا خلاقیت خودتان را آزاد کنید و ایده های خودتان را بکار ببندید. با همین روش می توانید هر نوع زیورآلات دیگری هم بسازید؛ آن هم بدون صرف هزینه.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با زیپ ها و نمد گردنبند زیپی درست کنید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با زیپ ها و نمد گردنبند زیپی درست کنید
توضیح کوتاه
در این پست طرز ساخت چند گردنبند زیپی با زیپ و نمد می سازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

دستور پخت : کوکی شکلاتی و کره ای درست کنید... کوکی شکلاتی یکی از پرطرفدارترین خوراکی هاست. به همین خاطر هم دستور پخت های متفاوتی برای کوکی شکلاتی در اینترنت وجود دارد و احتمالاً شما هم دو سه نوع م...
انگشترهای سیمی با طرح ها و الگوهای مختلف بسازید... ساخت زیورآلات هنر و سرگرمی بسیار جالبی است چون تقریباً با هر چیزی می توان یک نوع زیورآلات ساخت؛ از در نوشابه و سکه گرفته تا تکه های چوب! در این ساختنی...
شمع تزیینی با شعله سبز و آبی بسازید! شمع تزیینی که در این پست ساختنش را یاد می گیرید، شبیه شمع های دیگر نیست. در واقع اینجا بیشتر قرار است کار علمی کنیم تا کار هنری! در این پست یاد می گیر...
گلدان دیواری بسازید و گل هایتان را از دیوار آویزان کنید!... در این ساختنی طرز ساخت یک گلدان دیواری با وسایل و ابزار ساده را یاد می گیرید. با ساخت این گلدان می توانید گیاه های جنگلی – بخصوص پیچک – و گل هایی که ب...
کوکو-میک؛ با کمترین هزینه میکروفون USB استریو بسازید... اگر به یک میکروفون USB استریو برای ضبط صدایتان نیاز دارید، دست بکار شوید و با کمترین هزینه یک کوکو-میک بسازید. کوکو-میک نام یک میکروفون USB است که با ...
با در شیشه های مربا جاکلیدی دیواری بسازید... اگر شما هم مرتب کلیدهایتان را گم می کنید، این ساختنی می تواند مشکل تان را حل کند. در این ساختنی یاد می گیرید چطور بدون هزینه زیاد یک جاکلیدی دیواری بس...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

عکس های محبوب تان را به نقاشی سه بعدی تبدیل کنید

بعد از آموزش ساخت تابلوی سه بعدی، در این ساختنی آموزش ساخت نقاشی سه بعدی …

پاسخ دهید