خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت : با زیپ ها و نمد گردنبند زیپی درست کنید

آموزش ساخت : با زیپ ها و نمد گردنبند زیپی درست کنید

فکر می‌کنید این گردنبندها با چه چیزی ساخته شدند؟ در نگاه اول هیچکس متوجه نمی‌شود که این گردنبندها با زیپ و پارچه کهنه ساخته شده اند. ساخت این گردنبند زیپی هیچ هزینه ای ندارد و ساخت آن نیاز به مهارت خاصی ندارد.

با روش ساختی که در این ساختنی یاد می‌گیرید میتوانید دستبند، گوشواره، سنجاق سینه و … و هر زیورآلات دیگری که می‌خواهید بسازید. در ساخت این گردنبندهای زیپی از نمد استفاده شده اما از تکنیک‌های پیچیده استفاده نشده تا همه بتواند ساخت آن را تجربه کنند.

گام اول : وسایل موردنیاز

  • نمد
  • زیپ فلزی
  • چسب حرارتی
  • لایه چسب پارچه
  • قیچی

قبل از اینکه سراغ ساخت گردنبندها بروید، قسمت پارچه ای زیپ را ببرید. لبه‌های باقیمانده آن را ببرید. دقت کنید که دست تان را نسوزانید و پارچه‌ها را هم خیلی نسوزانید.

گام دوم : گردنبند پیچی بسازید

برای ساخت این مدل گردنبند زیپی بهتر است کمی‌از پارچه لبه زیپ را نگه دارید تا سوزن تان جای حرکت بیشتری داشته باشد.

ابتدا باید یک نوار نمدی به طول 7 تا 10 سانتیمتر و عرض 6 میلیمتر ببرید. ممکن است در حین دوختن احساس کنید نمدتان بیش از حد بلند است که در این صورت می‌توانید آن را کوتاه کنید. نوار نمدی را طوری کنار زیپ قرار دهید که کمی‌پایین تر از زیپ باشد. زیپ را روی نوار نمدی تا کنید و شروع به دوختن کنید. هنگام دوختن این گردنبندهای زیپی باید این نکته را در نظر داشته باشید که همیشه از روی زیپ و داخل نمد بدوزید. دقت کنید که نباید از روی نمد بدوزید. به این ترتیب نخ تان دیده نخواهد شد.

بعد از پایان دوخت نخ را در قسمت پایین آن گره بزنید. نمد و زیپ را دور هم بپیچید تا وقتی که نوار نمدی تمام شود. اگر در ابتدای کار نمد را زیپ را بلندتر از نوار نمدی گرفته باشید، زیپ تان کمی‌اضافه آمده است. قسمت اضافی زیپ را به سمت داخل تا کنید و هر چند بار که می‌خواهید اینکار را در دو طرف حلقه اصلی تکرار کنید.

اگر بخواهید می‌توانید در قسمت انتهایی آویز هم یک حلقه ایجاد کنید. زیپ را دور سر دیگر نوار نمدی بپیچانید و آن را با یک تا سفت کنید. دوباره سیم را بپیچانید و آن را بجایی بیاورید که یکی از دو کوک‌ها را زدید. در این قسمت هم زیپ را با یک حلقه سفت کنید. اگر بخواهید میتوانید برای سفت کردن زیپ از چسب هم استفاده کنید.

بهتر است اندازه حلقه‌هایی که درست می‌کنید متنوع باشند تا ظاهر گردنبند زیپی تان بهتر شود. چند دایره کوچک از نمد ببرید و آنها را پشت حلقه‌های بچسبانید تا کوک‌ها دیده نشوند.
حالا باید حلقه را به آویز اضافه کنید و سپس حلقه‌ها را بهم بچسبانید تا آویز آماده شود.

توصیه می‌کنیم در یک آویز از نمدهایی با رنگ‌های مختلف استفاده کنید تا ظاهر کارتان شیک تر شود.

گام سوم : آویز سنجاقک

ساخت این آویز زیپی کمی‌سخت تر از قبلی است و به همان اندازه هم ظاهر بهتری دارد.

یک تکه کوچک از زیپ را ببرید. به دو سر آن چسب حرارتی بزنید و یک حلقه با آن بسازید. یک تکه زیپ دیگر بردارید. یک قطره چسب روی یک سر آن بریزید و یک حلقه بسیار کوچک بسازید. قسمت اضافه زیپ را هم ببرید. یک تکه زیپ دیگر با یک رنگ متفاوت روی آن بچسبانید. این دو دایره بدن و سر سنجاقک خواهند بود.

حالا یک تکه زیپ به طول 25 سانتیمتر بردارید. زیپ را از وسط تا کنید تا مرکز آن پیدا شود. حالا با در نظر گرفتن وسط زیپ دو سر زیپ را به شکل منحنی تا کنید و به هم بچسبانید تا بال‌های سنجاقک شکل بگیرد.

دو تکه زیپ به طول 6 سانتیمتر ببرید و آنها را به شکل بال دربیاورید. بال‌هایی که ساخته اید را به بدن سنجاقک بچسبانید.

برای دم سنجاقک هم یک تکه زیپ دیگر ببرید. با این تکه زیپ یک بال کوچک درست کنید و یک سر آن را به زیپ بچسبانید. حالا دمی‌که ساخته اید را به بدنه بچسبانید. البته می‌توانید دم را در آخر کار هم به آویز اضافه کنید.

حالا اسکلت گردنبند زیپی آماده است و باید نمد را به آن اضافه کنید.

برای پر کردن فضاهای کوچک سر و دم، یک تکه نمد به شکل قسمت توخالی سر و دم ببرید. اگر کمی‌بزرگ تر از فضای خالی باشد، بهتر است. نمدی که بریده اید را از پشت داخل شکل تان قرار دهید و خوب فشار دهید تا در فضای خالی قرار بگیرد. بهتر است اینکار را روی یک سطح صاف انجام دهید تا نمد از طرف دیگر بیرون نزند. داخل فضا خالی (از پشت) را پر از چسب کنید تا به زیپ سفت شود. این روش فقط برای پر کردن فضاهای خالی کاربرد دارد و اگر می‌خواهید همین روش را برای قسمت‌های بزرگ تکرار کنید باید نمدتان کلفت و محکم باشد.

اگر نمد سفت دارید همین روش را برای سوراخ‌های بزرگ هم تکرار کنید و در غیر اینصورت مراحل زیر را دنبال کنید.

اگر نمدتان خیلی سفت نیست، بای روشی برای سفت کردن آن پیدا کنید. شکل بال‌ها را روی چسب پارچه بکشید. حالا این اشکال را ببرید و آن را به نمدها با رنگ‌های موردعلاقه تان اتو کنید. پارچه دور شکل را ببرید و کمی‌هم حاشیه برای آن درنظر بگیرید.

سنجاقک را پشت و رو روی یک سطح صاف بگذارید و نمدی که بریده اید را داخل بال‌ها قرار دهید. لبه‌ها را هم کاملاً به چسب آغشته کنید.

حالا سنجاقک را روی یک تکه نمد ترجیحاً تیره قرار دهید و دور آن را روی نمد بکشید. نمد را ببرید و به پشت سنجاقک بچسبانید تا نمدهای آن دیده نشود. حالا می‌توانید یک سنجاق پشت آن بچسبانید و از سنجاقک به عنوان پیکسل یا سنجاق سینه استفاده کنید. می‌توانید آویز را از یک تکه زیپ یا زنجیر آویزان کنید تا یک گردنبند زیپی داشته باشید.

گام چهارم : گردنبند زیپی پاییزی

در این گام هم روش اخت و مدل دیگری از گردنبندهای زیپی را می‌خوانید. اگر نمد سفت دارید، قسمت سفت کردن نمد با چسب پارچه را انجام ندهید و سراغ بریدن اشکال بروید.

لایه چسب پارچه را به نمدتان اتو کنید. حالا یک شکل برگ ببرید. ما از رنگ نارنجی استفاده کرده ایم اما شما می‌توانید از هر رنگ دیگری استفاده کنید. برای اینکه ظاهر برگ تان بهتر باشد می‌توانید قسمت انتهایی آن را با رنگ قرمز سایه بزنید. برای اینکار کمی‌رنگ قرمز روی نمد بگذارید و با دست آن را پخش کنید و صبر کنید تا خشک شود. با استفاده از یک ماژیک چند خط روی برگ بکشید.

یک تکه زیپ را بردارید و به لبه پایینی بچسبانید. چسباندن زیپ را ادامه دهید تا یک طرف برگ کاملاً با زیپ پوشانده شود. برای راحت تر شدن کار می‌توانید برگ را پشت و رو روی یک سطح قرار دهید و سپس زیپ را به لبه آن بچسبانید.

یک طرف لبه برگ را ببرید و از طرف دیگر کمی‌باقی بگذارید تا جای ساقه را بگیرد. حالا چسباندن زیپ را به طرف یگر برگ آغاز کنید. کارتان را از پایین آغاز کنید (جایی که برش زده اید) و زیپ را به ساقه برگ بچسبانید. اینکار را یک بار دیگر تکرار کنید اما کمی‌زیپ را آزاد بگذارید تا بین زیپ‌های یک طرف برگ یک شکاف ایجاد شود.

یک تکه زیپ دیگر بردارید و یک دایره کوچک با آن بسازید. در حالیکه دایره را با انبردست نگه داشته اید، به قسمت پشت آن چسب بزنید. دایره را در دست تان نگه دارید تا چسب خنک شود. حالا این دایره را به ساقه برگ بچسبانید و دنباله زیپ را کمی‌شل کنید و سر آن را به لبه برگ بچسبانید. قسمت اضافی زیپ را ببرید و آن را بصورت شل به طرف دیگر زیپ بچسبانید.

گردنبندهای زیپی آماده اند

گردنبند زیپی به شکل سنجاقک
گردنبند زیپی به شکل سنجاقک

یکی از بهترین موارد استفاده ای که می‌توان برای زیپ‌های کهنه پیدا کرد، ساخت زیورآلات است.

می‌توانید از الگوهای ما برای ساخت گردنبند زیپی استفاده کنید یا خلاقیت خودتان را آزاد کنید و ایده‌های خودتان را بکار ببندید. با همین روش می‌توانید هر نوع زیورآلات دیگری هم بسازید؛ آن هم بدون صرف هزینه.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با زیپ‌ها و نمد گردنبند زیپی درست کنید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با زیپ‌ها و نمد گردنبند زیپی درست کنید
توضیح کوتاه
در این پست طرز ساخت چند گردنبند زیپی با زیپ و نمد می‌سازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

قلم آیپد بسازید و بدون دردسر با آیپد نقاشی کنید... اگر بطور مرتب از برنامه های نقاشی و گرافیک موبایل تان استفاده می کنید، قلم آیپد یکی از ابزارهایی است که خیلی لازم تان میشود. هزینه خرید این قلم موها خ...
آموزش ساخت : سیستم عکاسی حساس به حرکت بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک سیستم عکاسی حساس به حرکت را می آموزید. این سیستم عکاسی میتواند هر حرکتی که در میدان دیدش رخ می دهد را شناسایی کند و با دوربی...
آموزش ساخت : ماشین کنترلی بسازید (بدون میکرو کنترلر)... در این ساختنی آموزش ساخت یک ماشین کنترلی را یاد می گیرید که مجهز به دوربین است و می توانید آن را از طریق اینترنت کنترل کنید! فرق این ماشین کنترلی با ب...
آموزش ساخت: کیف زیپی دوشی بسازید در ساختنی های قبلی طرز ساخت کیف پول زیپی و جامدادی زیپی را خواندید و در این ساختنی طرز ساخت یک کیف زیپی دوشی را می آموزید. کیف هایی که از جنس زیپ ساخت...
آموزش ساخت : چراغ قوه ای بسازید که با آب کار می کند!... وقتی برق ها می رود، چراغ برق محله تان ایراد پیدا می کند یا به هر علت دیگری دسترسی به برق ندارید برای روشنایی سراغ چه چیزی می روید؟ احتمالاً جواب شما ه...
سیستم احتراق ریموت کنترل بسازید و آتش را از راه دور روشن کنید... در این ساختنی طرز ساخت دستگاهی را یاد می گیرید که با آن می توانید هر ماده قابل اشتعالی را از راه دور فعال کنید. این سیستم احتراق از یک فرستنده ساخته م...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید