خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / پروژه آردوینو : با آردوینو درامز MIDI بسازید [Arduino]

پروژه آردوینو : با آردوینو درامز MIDI بسازید [Arduino]

در این پست ساختنی یکی از جالب ترین پروژه های آردوینو را برایتان آماده کرده ایم : طرز ساخت یک درامز MIDI جمع و جور که با آردوینو ساخته می شود. این پروژه برای طرفداران الکترونیک تجربه بسیار خوبی است و اگر هم طرفدار موسیقی هستید باز هم می توانید از این ساختنی لذت ببرید.

با آردوینو درامز MIDI بسازید
با آردوینو درامز MIDI بسازید

اگر همیشه می خواستید درامز داشته باشید اما بدلیل جاگیر بودن آن، سر و صدای زیاد و … نتوانستید برای خودتان درامز بخرید بهتر است دست به کار شوید و درامزی بسازید که خیلی از محدودیت های درامز را ندارد. این درامز برای استفاده در فضای کوچک طراحی شده است و ساخت آن هزینه زیادی ندارد.

شاید در نگاه اول این پروژه کمی سخت باشد اما برای ساخت آن نیاز به مهارت پیچیده ای ندارید و تقریباً هر کسی می تواند آن را بسازد.

گام اول : وسایل موردنیاز

در زیر وسایل لازم برای ساخت چهار درامز را می خوانید :

 • 4 عدد پیزو
 • 4 عدد سی دی
 • تعدادی موس پد (بقدری که برای بریدن 8 دایره به اندازه سی دی ها کافی باشد)
 • آردوینو و کابل USB
 • 4 عدد مقاومت 1M Ohm
 • تخته مدار چاپی
 • کمی سیم

اختیاری :

 • 4 عدد دوشاخه 3.5 میلیمتری
 • 4 عدد سوکت 3.5 میلیمتری

گام دوم : پیزوها را لحیم کنید

سی بلند را به سیم کوتاه خود پیزو لحیم کنید
سی بلند را به سیم کوتاه خود پیزو لحیم کنید

در گام اول باید سیم های بلند را به پیزوها لحیم کنید.

بیشتر پیزوها یک درپوش فلزی کوچک و سیم های کوتاه دارند. می توانید درپوش را جدا کنید و سیم بلند را به سیم کوتاه لحیم کنید.

اگر قصد دارید از دوشاخه و سوکت هم استفاده کنید، باید دوشاخه تان را به طرف دیگر سیم لحیم کنید.

گام سوم : تخته مدار چاپی

بعد از اینکه سیم ها را به پیزوها لحیم کردید باید سایر قطعات را هم متصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  ظرف ادویه را با آهنربا به دیوار وصل کنید!

همانطور که در دیاگرام بالا می بینید، مقاومت را به سیم های پیزو وصل کنید. سپس سیم GND پیزو را به GND آردوینو وصل کنید. سیم دیگر پیزو را هم به پین آنالوگ آردوینو وصل کنید. اگر از سوکت و دوشاخه استفاده می کنید، برای این اتصالات باید از سیم های سوکت استفاده کنید نه از سیم های پیزو.

در حالتی که از همه پین های آنالوگ استفاده نمی کنید، باید پین های خالی را به GND وصل کنید. اگر اینکار را نکنید ممکن است بخاطر نویز مقادیر اشتباه دریافت کنید.

می توانید مدار را طبق دیاگرام روی بردبورد بسازید و قطعات را به آن وصل کنید. می توانید از تخته مدار چاپی هم استفاده کنید و قطعات را روی آن لحیم کنید.

گام چهارم : پدهای درامز را بسازید

حالا که همه قطعات الکترونیکی را لحیم کرده اید، باید پدهای درامز را بسازید.

یکی از سی دی ها را بردارید و آن را روی موس پد بگذارید. دور سی دی را روی موس پد بکشید و دایره را ببرید. سپس با کمی نوار چسب پیزو را روی سی دی بچسبانید. وقتی پیزو را روی سی دی چسباندید، باید موس پد را به سی دی بچسبانید. برای اینکار می توانید از چند قطره چسب استفاده کنید. دقت کنید که چسب نباید با پیزو تماس پیدا کند. چسب خیلی راحت می تواند پیزوها را خراب کند.
برای چسباندن موس پد روی سی دی، چسب را روی لبه های سی دی بزنید و قسمت پلاستیکی موس پد را رو به سی دی قرار دهید. قسمت فومی موس پد باید رو به بیرون باشد.

برای قسمت هایی که سیم از شکاف های موس پد بیرون زده است از چسب بیشتری استفاده کنید تا ظاهر پدهای درامز بهتر شود. به همین ترتیب چهار پد درامز را بسازید.

در ساختنی بخوانید :  میز ایستاده بسازید و سلامت محیط کارتان را افزایش بدهید

گام پنجم : درامز را به کامپیوتر وصل کنید

برای اتصال درامز به کامیپوتر از نرم افزار Ardrumo یا نرم افزارهای مشابه استفاده کنید
برای اتصال درامز به کامیپوتر از نرم افزار Ardrumo یا نرم افزارهای مشابه استفاده کنید

کار ساخت تقریباً تمام شده است. همه قطعات به هم وصل شده اند و تنها کاری که باقی مانده اتصال درامز به کامپیوتر است.

چندین روش برای وصل کردن درامز به کامپیوتر وجود دارد. راحت ترین برنامه ای که می توانید برای اینکار پیدا کنید، Ardrumo ( مخصوص سیستم عامل مک او اس) است. فقط کافی است کدها را روی آردوینو آپلود کنید و سپس برنامه Ardrumo را باز کنید. با استفاده از Ardrumo می توانید درامزهای مختلفی را انتخاب کنید.

همانطور که گفتیم، این تنها راه اتصال درامز به کامیپوتر نیست. راه های زیاد دیگری هم وجود دارد که یکی از آنها استفاده از نرم افزار Hairless است که نسخه ویندوز آن هم در دسترس است. فقط باید کمی با این نرم افزارها کار کنید تا روش و تنظیماتی که نیازتان را برآورده می کند را پیدا کنید.

در زیر کدهای آردوینو برای نرم افزار Ardrumo را می خوانید.

 

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با لوله مسی قفسه دیواری بسازید

دارامز MIDI آماده است

حالا می توانید موزیک های مورد علاقه تان را با این درامز بنوازید
حالا می توانید موزیک های مورد علاقه تان را با این درامز بنوازید

درامز MIDI آماده است. ساخت درامز با آردوینو تجربه بسیار جالبی است که در حین افزایش دانش الکترونیک شما لذت شما از موسیقی را هم بیشتر می کند.

حالا که همه چیز را آماده کرده اید و قطعات را به هم وصل کرده اید، می توانید هر موزیکی که می خواهید را با درامز آردوینو بنوازید. امیدواریم از این ساختنی لذت ببرید.

منبع

خلاصه مطلب
پروژه آردوینو : با آردوینو درامز MIDI بسازید
عنوان مطلب
پروژه آردوینو : با آردوینو درامز MIDI بسازید
توضیح کوتاه
در این پست طرز ساخت یک کیت درامز MIDI با آردوینو را می آموزید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

قفسه دوچرخه بسازید و دوچرخه هایتان را از دیوار آویزان کنید... اگر خانواده تان اهل دوچرخه سواری باشند، احتمالاً بخش بزرگی از پارکینگ یا انباری را دوچرخه ها اشغال کرده اند. اگر این فضا را نیاز دارید، می توانید دوچر...
آموزش ساخت : شارژر موبایل ساده بسازید حتماً تابحال برای شما هم پیش آمده که موبال تان درست قبل از ارسال یک پیام مهم یا گرفتن یک باتری تمام کند و خاموش بشود. در این مواقع یک شارژر موبایل همر...
آموزش ساخت : با پرینتر سه بعدی استمپ چرم بسازید... اگر اهل چرم دوزی و ساخت دست سازهای چرمی باشید حتماً از اهمیت استفاده از الگوهای مختلف و حکاکی روی چرم آگاه هستید. بهترین ابزار برای انداختن الگو روی چ...
آموزش ساخت : با زیپ ها و نمد گردنبند زیپی درست کنید... فکر می کنید این گردنبندها با چه چیزی ساخته شدند؟ در نگاه اول هیچکس متوجه نمی شود که این گردنبندها با زیپ و پارچه کهنه ساخته شده اند. ساخت این گردنبند ...
مدار تستر باتری ساده و کاربردی بسازید اگر اهل ساخت پروژه های الکترونیکی باشید، حتماً بین وسایل تان کلی باتری پیدا می شود. پیدا کردن باتری که پر و سالم باشد از بین کلی باتری کار سختی نیست ا...
با برد آردوینو مترجم مورس بسازید و کدهای مورس را ترجمه کنید... در این ساختنی آموزش ساخت مداری را می خوانید که با آن می توانید کدهای مورس را به کلمات انگلیسی ترجمه کنید! این مترجم مورس به شما کمک می کند مهارت‌تان د...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با آردوینو لوکس متر بسازید؛ آموزش اندازه گیری شدت نور

اگر به یک لوکس متر برای اندازه گیری شدت نور و روشنایی نیاز دارید، می …

۲ دیدگاه ها

 1. سلام ممنون از پستتون و زحماتتون خیلی جالبه فقط میخواستم ببینم فقط این برای مک mac هست؟
  برا لبتابای دیگه نیس؟ : (

 2. یه چیز دیگه
  به جای موس پد نمیشه چیز دیگه گذاشت؟
  مثل پارچه ای چیزی؟
  ممنون

پاسخ دهید