خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / پروژه آردوینو : با آردوینو درامز MIDI بسازید [Arduino]

پروژه آردوینو : با آردوینو درامز MIDI بسازید [Arduino]

در این پست ساختنی یکی از جالب ترین پروژه‌های آردوینو را برایتان آماده کرده ایم : طرز ساخت یک درامز MIDI جمع و جور که با آردوینو ساخته می‌شود. این پروژه برای طرفداران الکترونیک تجربه بسیار خوبی است و اگر هم طرفدار موسیقی هستید باز هم می‌توانید از این ساختنی لذت ببرید.

با آردوینو درامز MIDI بسازید
با آردوینو درامز MIDI بسازید

اگر همیشه می‌خواستید درامز داشته باشید اما بدلیل جاگیر بودن آن، سر و صدای زیاد و … نتوانستید برای خودتان درامز بخرید بهتر است دست به کار شوید و درامزی بسازید که خیلی از محدودیت‌های درامز را ندارد. این درامز برای استفاده در فضای کوچک طراحی شده است و ساخت آن هزینه زیادی ندارد.

شاید در نگاه اول این پروژه کمی‌سخت باشد اما برای ساخت آن نیاز به مهارت پیچیده ای ندارید و تقریباً هر کسی می‌تواند آن را بسازد.

گام اول : وسایل موردنیاز

در زیر وسایل لازم برای ساخت چهار درامز را می‌خوانید :

 • 4 عدد پیزو
 • 4 عدد سی دی
 • تعدادی موس پد (بقدری که برای بریدن 8 دایره به اندازه سی دی‌ها کافی باشد)
 • آردوینو و کابل USB
 • 4 عدد مقاومت 1M Ohm
 • تخته مدار چاپی
 • کمی‌سیم

اختیاری :

 • 4 عدد دوشاخه 3.5 میلیمتری
 • 4 عدد سوکت 3.5 میلیمتری

گام دوم : پیزوها را لحیم کنید

سی بلند را به سیم کوتاه خود پیزو لحیم کنید
سی بلند را به سیم کوتاه خود پیزو لحیم کنید

در گام اول باید سیم‌های بلند را به پیزوها لحیم کنید.

بیشتر پیزوها یک درپوش فلزی کوچک و سیم‌های کوتاه دارند. می‌توانید درپوش را جدا کنید و سیم بلند را به سیم کوتاه لحیم کنید.

اگر قصد دارید از دوشاخه و سوکت هم استفاده کنید، باید دوشاخه تان را به طرف دیگر سیم لحیم کنید.

گام سوم : تخته مدار چاپی

بعد از اینکه سیم‌ها را به پیزوها لحیم کردید باید سایر قطعات را هم متصل کنید.

همانطور که در دیاگرام بالا می‌بینید، مقاومت را به سیم‌های پیزو وصل کنید. سپس سیم GND پیزو را به GND آردوینو وصل کنید. سیم دیگر پیزو را هم به پین آنالوگ آردوینو وصل کنید. اگر از سوکت و دوشاخه استفاده می‌کنید، برای این اتصالات باید از سیم‌های سوکت استفاده کنید نه از سیم‌های پیزو.

در ساختنی بخوانید :  با دستگاه انتقال برق بی سیم اجسام چرخنده را بدون تماس به حرکت درآورید

در حالتی که از همه پین‌های آنالوگ استفاده نمی‌کنید، باید پین‌های خالی را به GND وصل کنید. اگر اینکار را نکنید ممکن است بخاطر نویز مقادیر اشتباه دریافت کنید.

می‌توانید مدار را طبق دیاگرام روی بردبورد بسازید و قطعات را به آن وصل کنید. می‌توانید از تخته مدار چاپی هم استفاده کنید و قطعات را روی آن لحیم کنید.

گام چهارم : پدهای درامز را بسازید

حالا که همه قطعات الکترونیکی را لحیم کرده اید، باید پدهای درامز را بسازید.

یکی از سی دی‌ها را بردارید و آن را روی موس پد بگذارید. دور سی دی را روی موس پد بکشید و دایره را ببرید. سپس با کمی‌نوار چسب پیزو را روی سی دی بچسبانید. وقتی پیزو را روی سی دی چسباندید، باید موس پد را به سی دی بچسبانید. برای اینکار می‌توانید از چند قطره چسب استفاده کنید. دقت کنید که چسب نباید با پیزو تماس پیدا کند. چسب خیلی راحت می‌تواند پیزوها را خراب کند.
برای چسباندن موس پد روی سی دی، چسب را روی لبه‌های سی دی بزنید و قسمت پلاستیکی موس پد را رو به سی دی قرار دهید. قسمت فومی‌موس پد باید رو به بیرون باشد.

برای قسمت‌هایی که سیم از شکاف‌های موس پد بیرون زده است از چسب بیشتری استفاده کنید تا ظاهر پدهای درامز بهتر شود. به همین ترتیب چهار پد درامز را بسازید.

گام پنجم : درامز را به کامپیوتر وصل کنید

برای اتصال درامز به کامیپوتر از نرم افزار Ardrumo یا نرم افزارهای مشابه استفاده کنید
برای اتصال درامز به کامیپوتر از نرم افزار Ardrumo یا نرم افزارهای مشابه استفاده کنید

کار ساخت تقریباً تمام شده است. همه قطعات به هم وصل شده اند و تنها کاری که باقی مانده اتصال درامز به کامپیوتر است.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : دستگاه پرتاب موشک کاغذی بسازید

چندین روش برای وصل کردن درامز به کامپیوتر وجود دارد. راحت ترین برنامه ای که می‌توانید برای اینکار پیدا کنید، Ardrumo ( مخصوص سیستم عامل مک او اس) است. فقط کافی است کدها را روی آردوینو آپلود کنید و سپس برنامه Ardrumo را باز کنید. با استفاده از Ardrumo می‌توانید درامزهای مختلفی را انتخاب کنید.

همانطور که گفتیم، این تنها راه اتصال درامز به کامیپوتر نیست. راه‌های زیاد دیگری هم وجود دارد که یکی از آنها استفاده از نرم افزار Hairless است که نسخه ویندوز آن هم در دسترس است. فقط باید کمی‌با این نرم افزارها کار کنید تا روش و تنظیماتی که نیازتان را برآورده می‌کند را پیدا کنید.

در زیر کدهای آردوینو برای نرم افزار Ardrumo را می‌خوانید.

 

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : ژنراتور خورشیدی بسازید

دارامز MIDI آماده است

حالا می‌توانید موزیک‌های مورد علاقه تان را با این درامز بنوازید
حالا می‌توانید موزیک‌های مورد علاقه تان را با این درامز بنوازید

درامز MIDI آماده است. ساخت درامز با آردوینو تجربه بسیار جالبی است که در حین افزایش دانش الکترونیک شما لذت شما از موسیقی را هم بیشتر می‌کند.

حالا که همه چیز را آماده کرده اید و قطعات را به هم وصل کرده اید، می‌توانید هر موزیکی که می‌خواهید را با درامز آردوینو بنوازید. امیدواریم از این ساختنی لذت ببرید.

منبع

خلاصه مطلب
پروژه آردوینو : با آردوینو درامز MIDI بسازید
عنوان مطلب
پروژه آردوینو : با آردوینو درامز MIDI بسازید
توضیح کوتاه
در این پست طرز ساخت یک کیت درامز MIDI با آردوینو را می‌آموزید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : یک تاپ بسازید و همه جا تاپ بازی کنید... اگر خیلی اهل گردش هستید و بچه هم دارید حتماً این ساختنی بدردتان می خورد. یک تاپ تاشو و پرتابل که می توانید آن را همه جا با خودتان ببرید و هرجایی که می...
آموزش ساخت : کوله پشتی و کیف دستی چرم درست کنید... در این ساختنی آموزش ساخت یک کیف دستی چرم را برایتان آماده کرده ایم که تبدیل به کوله پشتی هم میشود. این کیف دستی چرم دو بند جداشدنی دارد که به پشت کیف ...
آموزش ساخت : اسکی بال بسازید و بازی کنید... بیشتر ما تجربه بازی با اسکی بال در شهربازی ها را داریم. حالا در این پست یاد می گیرید که چطور یک در خانه یک اسکی بال بسازید. اسکی بال یک بازی شبیه بولی...
آموزش ساخت : مدار آمپلی فایر خودرو بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت مدار آمپلی فایر خودرو با TDA2003 را یاد می گیرید. برای ساخت این مدار الکترونیکی از قطعات ارزان و معمولی استفاده میشود و ساخ...
آموزش ساخت : از تکه های چوب قفسه درختی بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت قفسه درختی را یاد می گیرید. از این نوع قفسه چوبی می توانید به عنوان کتابخانه و دکور استفاده کنید. قفسه درختی دو مزیت مهم دا...
ربات BB8 واقعی بسازید و با موبایل کنترلش کنید! بخش اول... هر قسمت جدید جنگ ستارگان که به نمایش درمی آید، طرفداران این مجموعه برای چند هفته سرحال هستند. اما قسمت آخر برای برخی با یک حسرت بزرگ همراه بود : خرید ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

شلف دکوری شیک و ارزان بسازید

اگر دنبال یک شلف دکوری ارزان اما شیک و متفاوت برای تزیین دیوارهای اتاق‌تان می‌گردید، …

۲ دیدگاه ها

 1. سلام ممنون از پستتون و زحماتتون خیلی جالبه فقط میخواستم ببینم فقط این برای مک mac هست؟
  برا لبتابای دیگه نیس؟ : (

 2. یه چیز دیگه
  به جای موس پد نمیشه چیز دیگه گذاشت؟
  مثل پارچه ای چیزی؟
  ممنون

پاسخ دهید