خانه / دنیای اطراف ما / همه آنچه که باید درباره گاز خردل بدانید (بخش دوم)

همه آنچه که باید درباره گاز خردل بدانید (بخش دوم)

گاز خردل یا سولفور موستارد یک ترکیب شیمیایی است که در جنگ های مختلف به عنوان سلاح های شیمیایی مورد استفاده قرار گرفته است. گاز خردل برای اولین بار در جنگ جهانی اول به عنوان سلاح شیمیایی مورد استفاده قرار گرفت. بسیاری از نظامیان و غیرنظامیان شهرهای مختلف کشور ما هم در دوران دفاع مقدس قربانی استفاده از این سلاح شیمیایی شدند. در بخش اول این مقاله درباره گاز خردل و تاریخچه آن به عنوان سلاح شیمیایی خواندید. در بخش دوم اطلاعات بیشتری درباره تاثیرات گاز خردل می خوانید.

گاز خردل یکی از خطرناک ترین سلاح های شیمیایی محسوب می شود
گاز خردل یکی از خطرناک ترین سلاح های شیمیایی محسوب می شود

تاثیرات گاز خردل

قربانیان چند ساعت تا یک روز بعد از حمله شیمیایی با گاز خردل، متوجه چیز خاصی نمی شوند. اما یک دفعه نقطه های قرمزی روی پوست ایجاد می شود که خیلی زود به تاول های دردناک تبدیل می شوند. اگر فردی تحت حمله مستقیم قرار بگیرد و گاز خردل را استنشاق کند، طولی نمی کشد که احساس درد و تورم در بینی و گلو هم ایجاد می شود و با ایجاد تاول ها راه تنفس مسدود میشود.

هرچه بیشتر در معرض گاز خردل قرار بگیریم، آسیب های ناشی از آن هم بیشتر می شود.در مقابل، اگر برخورد کوتاهی با این عامل شیمیایی داشته باشیم، بدنتان سریعتر درمان می شود و شانس زنده ماندن هم افزایش پیدا می کند. در برخی از موارد مشاهده شده است که قربانیان در اثر برخورد با یک عامل شیمیایی کشنده چند نوع حساسیت از خود نشان می دهند.

لمس یا استنشاق گاز خردل در بخش های مختلف بدن یک یا چند مورد از علائم زیر را در فرد ایجاد می کند:

  • چشم ها : تحریک، سوزش، قرمزی، التهاب و حتی کوری؛
  • پوست : خارش نقاط قرمز که خیلی زود تاول های زرد جای آنها را می گیرد؛
  • دستگاه تنفسی : آب ریزش یا خونریزی بینی، عطسه، گرفتگی گلو، تنگی نفس، سرفه و درد سینوس؛
  • دستگاه گوارشی : درد شکمی، اسهال، تب، تهوع و استفراغ.
پزشکان در حال آموزش اصول نگهداری از قربانیان گاز خردل
پزشکان در حال آموزش اصول نگهداری از قربانیان گاز خردل

برخی از علائم تنفسی جدی کمی دیرتر و بعد از 24 تا 48 ساعت ظاهر می شوند. همین دوره نهفتگی باعث می شود عده زیادی از سربازان عملاً ناتوان و از کار افتاده شوند و نیروی انسانی دشمن شدیداً کاهش یابد. حمله شیمیایی با انواع سلاح های شیمیایی بشدت در روحیه ارتش ها تاثیر می گذارد و به همین خاطر در طول جنگ ها مورد استفاده قرار می گیرد.

در ساختنی بخوانید :  برنامه ناسا برای انتقال دائمی انسان به مریخ !

همانطور که قبلاً گفتیم گاز خردل می تواند کشنده باشد اما به سرعت قربانی خودش را نمی کشد. گاز خردل معمولاً مستقیماً منجر به مرگ نمی شود و با ایجاد یک نوع ذات الریه شدید فرد را دچار مرگ ثانویه می کند. پوشیدن ماسک تاثیر زیادی در کاهش تلفات دارد؛ در جنگ جهانی اول فقط 2 درصد از قربانیان گاز خردل ماسک داشتند و این در حالی است که نرخ مرگ و میر در کسانی که ماسک نپوشیده بودند، به 50 درصد میرسید. بیشترین تلفات در روز سوم و چهارم بعد از حمله شیمیایی از دنیا می روند و برخی از موارد هم تا سه یا چهار هفته دوام می آورند اما نهایتاً می میرند.

بعد از آغاز حمله های شیمیایی با گاز خردل در جنگ جهانی اول، پزشکان نظامی نتوانستند اثرات گاز خردل را از بدن بیماران پاکسازی کنند. پرستاران علائم پوستی نظیر سوزش و تاول را با پودرهای پزشکی و سوزش چشم را با محلول های دارویی تا حدی التیام می دادند. برای علائم تنفسی شدیدتر از ماسک های تنفسی و محلول منتول استفاده میشد. این اقدام سرفه های خشک را درمان میکرد اما به بهبود عفونت برونشیال کمکی نمی کرد. در آن زمان افرادی که شدیداً شیمیایی شده بودند، قرنطینه می شدند و فقط با امید بهبودی زنده می ماندند. پزشکان دوران جنگ جهانی اول بعد از بررسی های زیاد متوجه شدند که تشخیص به موقع بهترین راه برای دفاع از بیمار در برابر علائم تنفسی جدی می باشد.

وقتی متفقین متوجه شدند که از گاز خردل علیه آنها استفاده شده است، خیلی زود اقدامات ایمنی برای کاهش تلفات را در دستور کار قرار دادند. مهمترین دستاورد متفقین بهبود ماسک های تنفس مصنوعی بود. ماسک های بهبود یافته با سرپوش و شیشه و پوشاندن سر و صورت از چشم ها و صورت محافظت میکرد. با این حال بقیه بدن سربازان همچنان در معرض خطر قرار داشت. لباس های ضد شیمیایی بعد از پایان جنگ جهانی اول به تجهیزات نظامی ارتش ها اضافه شد.

در ساختنی بخوانید :  ویدیو : با 10 تصور غلط علمی و تاریخ آشنا شوید

اگر کسی از یک حمله شیمیایی مستقیم با گاز خردل نجات پیدا کند، یکی از خوش شانس ترین آدم هایی است که می توانید در تمام عمرتان ببینید. این نجات پیدا کردن به این معنا نیست که اتفاقی برای فرد نمی افتد؛ ممکن است شنوایی و حتی بینایی اش را از دست بدهد اما نجات یافتن از گاز خردل حتی در صورت بروز چنین مشکلاتی هم بسیار مهم و نوید بخش است.
بعد از جنگ جهانی اول، تاثیرات مخرب و هولناک گاز خردل همه جهانیان را ناراحت و آزرده کرده بود. با این حال حتی بعد از این همه تلفات باز هم برخی از دولت ها از این سلاح شیمیایی استفاده می کردند.

گاز خردل بعد از جنگ جهانی اول

همانطور که گفتیم گاز خردل برای اولین بار در جنگ جهانی اول به جهانیان معرفی شد اما پایان جنگ جهانی اول پایان استفاده از گاز خردل نبود. بعد از این جنگ هم چندبار دیگر و در نقاط مختلف جهان از گاز خردل به عنوان سلاح شیمیایی استفاده شد. ژاپنی ها در طول جنگ جهانی دوم از گاز خردل علیه چین استفاده کردند. سازمان ملل متحد هم اعلام کرد که صدام حسین در دوارن دفاع مقدس از گازهای کشنده علیه مردم حلبچه استفاده کرده است و باعث مرگ 3200 تا 5000 شهروند شده است.

یکی از چند هزار ایرانی قربانی گاز خردل
یکی از چند هزار ایرانی قربانی گاز خردل

براساس گزارش های شبکه خبری سی ان ان، سربازان امریکایی در جنگ خلیج فارس با گاز خردل سر و کار داشته است. تحقیقات نشان داده است هفت بخش ارتش ایالات متحده – حدود 100 هزار سرباز – به احتمال زیاد در معرض تماس با گاز خردل قرار داشته اند. اگرچه آمار و اطلاعات دقیقی در اینباره وجود ندارد اما برخی از سربازانی که از این جنگ بازگشته بودند، علائم مربوط به استنشاق گاز خردل را داشتند.

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : کاوشگر بیگل 2 بعد از یازده سال در مریخ پیدا شد

با پایان جنگ خلیج فارس، سازمان ملل متحد تحریم های سختی را علیه عراق وضع کرد تا از بروز یک جنگ شیمیایی دیگر در آیند جلوگیری کند. سازمان ملل متحد برای کاهش تلفات استفاده از سلاح های شیمیایی، کنوانسیون سلاح های شیمیایی را تصویب کرد؛ این کنوانسیون یک معاهده جهانی است که استفاده از سلاح های شیمیایی را منع میکند. تنها کشورهایی که به این پیمان نپیوسته اند، آنگولا، مصر، لبنان، کره شمالی، سومالی، سوریه و عراق هستند. تا زمانیکه سلاح های شیمیایی وجود داشته باشند، تهدید آنها هم وجود دارد.

اولین کنوانسیون ژنو در سال 1864 و برای محافظت از بیماران و زخمی های دوران جنگ و ایجاد منظومه ای از قوانین تنظیم شد. اگر استفاده از سلاح های شیمیایی یک نتیجه مثبت داشته باشد، تنظیم معاهده ژنو در سال 1925 بوده است. این معاهده استفاده از گازهای سمی و سلاح های بیولوژیکی در جنگ ها را منع می کرد اما درباره تولید و ذخیره سازی آنها صحبتی نکرده بود. ایالات متحده در طول جنگ جهانی دوم اقدام به تولید این سلاح های شیمیایی و استفاده از بمب اتمی علیه ژاپن کرد و برخی از کشورها هم از این سلاح ها استفاده کردند. ایالات متحده در طول جنگ ویتنام از سلاح های شیمیایی استفاده کرد و در جنگ خلیج فارس هم از اورانیوم ضعیف شده استفاده کرد که آثار آن هنوز در کودکان عراق مشاهده می شود.

سازمان ملل متحد در دهه های اخیر در قالب پروتکل های مختلف تلاش های زیادی برای جلوگیری از گسترش سلاح های شیمیایی کرده است.

منبع

خلاصه مطلب
همه آنچه که باید درباره گاز خردل بدانید (بخش دوم)
عنوان مطلب
همه آنچه که باید درباره گاز خردل بدانید (بخش دوم)
توضیح کوتاه
در این پست با گاز خردل و تاریخچه استفاده از آن به عنوان سلاح شیمیایی می خوانید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

همه آنچه که باید درباره گاز خردل بدانید (بخش اول)... گاز خردل یا سولفور موستارد یک ترکیب شیمیایی است که در جنگ های مختلف به عنوان سلاح های شیمیایی مورد استفاده قرار گرفته است. گاز خردل برای اولین بار در ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

گاز خردل یکی از خطرناک ترین سلاح های شیمیایی محسوب می شود

همه آنچه که باید درباره گاز خردل بدانید (بخش اول)

گاز خردل یا سولفور موستارد یک ترکیب شیمیایی است که در جنگ های مختلف به …

پاسخ دهید