خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : با تنه درخت میز پذیرایی بسازید

آموزش ساخت : با تنه درخت میز پذیرایی بسازید

در این ساختنی باز هم سراغ آموزش نجاری رفته ایم و طرز ساخت یک میز پذیرایی شیک و متفاوت را برایتان آماده کرده ایم. با ساخت این میز پذیرایی می توانید طبیعت را به خانه تان بیاورید. در این ساختنی یاد می گیرید که چطور یک تکه چوب به درد نخور را به یک میز پذیرایی زیبا تبدیل کنید. برای روی این میز از یک که تنه درخت دست نخورده استفاده می کنیم تا ظاهر میز روستایی و طبیعی باشد و برای پایه ها هم از دسته تبر استفاده خواهیم کرد.

لازم نیست حتماً چوب را بخرید و می توانید چنین چوب هایی را بصورت رایگان از چوب بری های محلی بگیرید. نگران ظاهر نامرتب و کثیف چوب ها هم نباشید چون در مراحل ساخت با استفاده از رزین ظاهر چوب را کاملاً تمیز و مرتب می کنیم. اگر تجربه نجاری ندارید، ساخت این میز کمی برایتان دشوار خواهد بود. در ضمن به ابزار نجاری مختلف هم نیاز دارید. این ساختنی برای نجارها و طرفداران این فن بسیار ساده است اما برای بقیه اینقدر ساده نخواهد بود.

نکته ای که باید در مورد این ساختنی در نظر داشته باشید این است که برخی از مراحل ساخت بشدت شخصی است و از فردی به فرد دیگر فرق می کند. این تفاوت ها ناشی از شکل چوبی است که به عنوان بدنه اصلی میز انتخاب می شود. بنابراین باید روش کلی ساخت میز پذیرایی را مدنظر داشته باشید و از آن پیروی کنید اما آزادی عمل خودتان را هم در کار با چوب حفظ کنید و هر جا لازم دیدید روی آن تغییر ایجاد کنید.

گام اول : چوب را انتخاب کنید

در انتخاب چوب خیلی دقت کنید
در انتخاب چوب خیلی دقت کنید

طراحی اصلی این میز طوری است که تقریباً با هر جور چوب و تنه درخت خوب از کار در می آید. این مزیت بسیار مهمی محسوب می شود چون معمولاً قدرت انتخاب برای این نوع چوب ها کم است. هنگام انتخاب چوب باید بدانید که شکل درختی که انتخاب می کنید عامل تعیین کننده ظاهر میزتان است. هرچه ظاهر تنه درخت زیباتر باشد، ظاهر نهایی میزتان زیباتر خواهد بود.
نباید دنبال تکه های خیلی مرتب و تر تمیز بگردید چون ظاهر طبیعی و اصلی که مورد نظر ماست را از بین می برد.

گام دوم : ایرادهای چوب را پیدا کنید

چوب را خوب بررسی کنید و تما نواقص آن را پیدا کنید
چوب را خوب بررسی کنید و تما نواقص آن را پیدا کنید

بعد از انتخاب چوب، باید خوب چوب را بررسی کنید و نواقص احتمالی آن را پیدا کنید. این مرحله تا حد زیادیکار شما را در مراحل بعد مشخص می کند پس حوب دقت کنید. مثلاً باید تمام ناصافی های روی سطح میز را پیدا کنید یا اگر چوب خیلی سنگین است راهی برای سبک کردن آن پیدا کنید.

گام سوم : تغییرات لازم را روی چوب ایجاد کنید

شاید لازم نباشد شما این مرحله را انجام دهید. این مرحله با توجه به چوبی که انتخاب کرده اید و نواقص آن برای هر کس فرق می کند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت سوت با تکه های فلز بدون استفاده

ما در این مرحله تکه ای از یر چوب را جدا کرده ایم تا چوب اصلی درخت کمی سبک تر شود و کار روی آن آسانتر شود. ممکن است شما هم بخواهید چوب تان را سبک تر کنید یا شکل آن را مطابق میلتان تغییر دهید. تغییراتی که ایجاد می کنید با توجه به کاربری که برای میز درنظر گرفته اید، متفاوت خواهد بود.

قبل از انجام این مرحله خوب فکر کنید تا مجبور نباشید دنبال یک تکه چوب جدید بگردید.

گام چهارم : چوب را تمیز و مرتب کنید

چوب را طوری روی میز کارتان بگذارید که روی آن به سمت بالا باشد. از بین ابزارتان یک رنده مناسب انتخاب کنید و سطح میز را کاملاً صاف کنید. حتماً باید اینکار را قبل از سنباده زدن میز انجام دهید تا هر گونه برآمدگی روی سطح میز از بین برود.

تیغه رنده را کمی به سمت داخل حرکت دهید و رنده را روی میز با زاویه 45 درجه حرکت دهید . مرتب کردن چوب با رنده زمان زیادی می برد و نیاز به تنظیم چندباره تیغه رنده دارد. بنابراین کمی صبر و حوصله بخرج دهید تا سطح میز کاملاً صاف شود. دو طرف چوب را هم با رنده صاف کنید.

گام پنجم : روی چوب را صاف کنید

تمام برامدگی های روی میز را از بین ببرید
تمام برامدگی های روی میز را از بین ببرید

حالا که با استفاده از رنده روی میز را صاف کرده اید، باید یک بار دیگر روی میز را با رنده صاف کنید تا تمام برآمدگی های باقی مانده از بین برود. خیلی مهم است که روی میز کاملاً صاف باشد و به همین خاطر این مرحله را دوبار انجام می دهیم. البته خیلی وسواس بخرج ندهید چون در مرحله بعد روی میز را سنباده هم خواهیم زد.

گام ششم : میز را سنباده بزنید

نمی توانید از کاغذ سنباده استفاده کنید باید حتماً از چرخ سنباده گرد استفاده کنید. کاغذ سنباده 60 دانه را روی دستگاه بگذارید. همینطور که پیش می روید از سنباده هایی با دانه های بیشتر (100،180،220 و 400 دانه) استفاده کنید تا سطح میز صاف و یکدست شود. قبل از هر بار تعویض سنباده و استفاده از سنباده با دانه های بیشتر باید کاملاً روی میز را صاف کنید. بین تعویض سنباده ها هم خاک اره ها را از روی میز پاک کنید.

در ضمن حتماً از ماسک استفاده کنید.

گام هفتم : رزین

برای ایجاد لایه رویی از رزین دوقلو استفاده کنید
برای ایجاد لایه رویی از رزین دوقلو استفاده کنید

این مرحله اختیاری است. می خواهید میزتان ظاهر طبیعی و روستایی داشته باشد یا براق باشد؟ البته اضافه کردن رزین به روی میز به عنوان لایه محافظ هم عمل می کند و باعث دوام میز می شود. اگر قصد دارید از رزین استفاده کنید، از رزین های دوقلو استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت باکس چوبی دکوراتیو به همراه الگوی برش

هنگام کار با رزین حتماً از لباس محافظتی و دستکش استفاده کنید و سطح میزتان را هم با کاغذ یا روزنامه بپوشانید.

گام هشتم : زیر میز را رزین بزنید

زیر میز خیلی در معرض دید قرار ندارد و کارمان را با ایجاد پوشش محافظتی برای زیر میز آغاز می کنیم و سپس میز را برمی گردانیم و قطره هایی که روی میز ریخته است را تمیز می کنیم.

هر دو رزین را با نسبت مساوی با هم مخلوط کنید و کارتان را با قسمت های صاف شرع کنید. سپس رزین را بین شکاف های پوست تنه درخت بریزید. برای زیر تنه نیاز به رزین زیادی دارید. توصیه می کنیم کارتان ریختن رزین را از بلندترین قسمت های زیر چوب آغاز کنید تا قطره ها رزین با کمک جاذبه به سمت لبه های چوب حرکت کند.

وقتی تمام قسمت زیرین چوب را با رزین پوشاندید، 48 ساعت صبر کنید تا کاملاً خشک شود. رزین بعد از 8 ساعت سفت می شود اما چون رزین را داخل قسمت های عمیق و حفره های درخت ریخته اید باید زمان بیشتری صبر کنید تا همه رزین کاملاً خشک شود.

گام نهم : روی میز را برای رزین آماده کنید

وقتی رزین زیر چوب خشک شد، آن را به سمت رو بچرخانید. احتمالاً قطرات رزین روی لبه های روی چوب چکیده است (به تصاویر دقت کنید). باید با سنباده درشت این قطره ها را صاف کنید.

ماسک تان را روی صورت تان بزنید و قطرات رزین روی سطح چوب را سنباده بزنید. در نهایت هم با یک سنباده نرم یکبار دیگر روی میز را سنباده کنید.

گام دهم : حفره ها را پر کنید

اگر روی سطح میز حفره دارد، آن را با رین پر کنید
اگر روی سطح میز حفره دارد، آن را با رین پر کنید

ممکن است روی میز حفره هایی وجود داشته باشد که قبلاً جای بیرون آمدن شاخه ها بوده است. اگر چوب شما هم از این حفره ها داشت، داخل آن را با رزین پر کنید. نگران حباب هایی که داخل رزین ایجاد می شود، نباشید چون در مرحله قبل آن را از بین می بریم.

گام یازدهم : حباب ها را بترکانید

با سشوار یا مشعل حباب های روی رزین را بترکانید
با سشوار یا مشعل حباب های روی رزین را بترکانید

یک ترفند جالب برای ترکاندن حباب های ناشی از ریختن رزین استفاده از فندک های بزرگ با مشعل است. درجه شعله را روی کمترین درجه قرار دهید و شعله را روی حفره پر از رزین بگیرید تا حباب ها بترکند. رزین قابل اشتعال نیست اما گرفتن حرارت روی چوب خطرناک است؛ پس دقت کنید و فاصله شعله با میز را رعایت کنید.

راه دیگر استفاده از سشوار است اما استفاده از مشعل بهتر جواب می دهد. چهار ساعت صبر کنید تا رزین داخل حفره سفت شود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک کاناپه مدرن بسازید

گام دوازدهم : رزین را روی سطح میز بریزید

وقتی رزین داخل حفره کاملاً سفت شد باید روی میز را با رزین بپوشانید. مخلوط رزین را آماده کنید و تمام سطح میز را دو بار رزین بزنید. در حین کار قطره های رزین به سمت زیر میز حرکت می کند که نباید به آنها توجه کنید چون اصلاً دیده نمی شوند.

با دقت سطح میز و دو طرف کناری آن را کاملاً بپوشانید.

وقتی روی می و دو طرف آن را کاملاً با رزین پوشاندید، 48 ساعت صبر کنید تا رزین خشک شود. اگر احساس کردید قسمت هایی از روی میز کثیف و لکه دار بنظر می رسد، یک لایه رزین دیگر هم روی میز بزنید.

در حالی که رزین خشک می شود، باید سراغ درست کردن پایه های میز برویم.

گام سیزدهم : دسته های تبر را ببرید

برای اینکه ساخت میز طولانی نشود، از دسته های تبر به عنوان پایه های میز استفاده می کنیم. البته اگر بخواهید می توانید پایه های میز را هم خودتان بسازید.

ابتدا باید طول پایه های میز را با توجه به ارتفاعی که برای میز در نظر گرفته اید، مشخص کنید. یک زاویه 22 درجه روی محل برش بکشید. همین زاویه را روی سه دسته تبر دیگر هم بکشید. حالا با استفاده از اره رومیزی دسته ها را برش بزنید.

گام چهاردهم : پایه ها را سنباده بزنید

محل برش و روی پایه ها را سنباده بزنید. اگر هم رنگ دسته های تبرتان مثل دسته ها تبر ما خیلی روشن است، روی آنها را با روغن جلا یا رنگ بپوشانید.

ابتدا با استفاده از سنباده پوشش محافظتی روی پایه ها را از بین ببرید و سپس چند لایه رنگ یا روغن جلا روی آن بزنید. برای اینکه به رنگ موردنظرتان برسید، می توانید لایه های بیشتری هم روی پایه ها بزنید تا خشک شوند. برای زدن رنگ یا روغن جلا روی میز از ابر یا فوم استفاده کنید.

گام پانزدهم : محل پایه ها روی میز بکشید

 

دور محل اتصال پایه به میز را بکشید
دور محل اتصال پایه به میز را بکشید

بالای دسته و آن قسمتی که بریده اید، محل اتصال دسته به زیر میز پذیرایی است.ابتدا محل قرارگیری دسته ها زیر میز را مشخص کنید و سپس دور محل اتصال پایه را روی میز بکشید. محل اتصال هر چهار پایه را زیر میز بکشید.

گام شانزدهم : محل اتصال پایه ها را برش بزنید

در این مرحله و مرحله بعد باید محل قرار گرفتن پایه ها را ایجاد کنید. دور محلی که علامت زده اید را با کاتر یا چاقوی تیز برش بزنید. سپس با استفاده از یک مته یا پیچ گوشتی داخل سوراخ را کمی عمیق کنید تا کار با دستگاه روتر ساده تر شود.

گام هفدهم : روتر را تنظیم کنید

برای اینکه اتصال پایه ها به میز درست انجام شود، از دستگاه روتر استفاده می کنیم تا داخل حفره کاملاً صاف و یکدست شود. چون پایه ها را با زاویه 22 درجه برش زده ایم، حفره ای که ایجاد می کنیم هم باید زاویه داشته باشد. ما از مته روتر 3.5 در 14 سانتیمتری استفاده کرده ایم. اگر از اندازه مته ای که باید استفاده کنید مطمئن نیستید، می توانید روتر را روی یک تکه چوب اضافی امتحان کنید تا مته ای که مناسب است را انتخاب کنید. روتر را طوری تنظیم کنید که یک حفره عمیق زیر میز ایجاد شود تا پایه ها کاملاً سرجایشان سفت شوند.

روتر را طوری تنظیم کنید که سطح حفره ای که ایجاد می کنید زاویه 22 درجه باشد.

گام هجدهم : حفره را با روتر کامل کنید

الگو را روی چوب بچسبانید و با روتر حفره را عمیق کنید
الگو را روی چوب بچسبانید و با روتر حفره را عمیق کنید

ابتدا باید با یک تکه تخته سه لا یک الگو بسازید. دقت کنید که این الگو باید کمی بزرگتر از دهنه حفره باشد تا بتوانید روتر را راحت حرکت دهید. الگو را روی چوب بچسبانید و دستگاه روتر را روشن کنید و حفره را درست کنید.

تصویر متحرک زیر مراحل ایجاد حفره برای پایه ها را بخوبی نشان می دهد. باید برای هر چهار پایه یک حفره ایجاد کنید. قبل از اضافه کردن پایه ها باید داخل حفره را سنباده بزنید تا پایه ها خوب بچسبند.

مراحل ایجاد حفره برای پایه میز
مراحل ایجاد حفره برای پایه میز

گام نوزدهم : پایه ها را بچسبانید

بعد از اینکه از متناسب بودن حفره با سر پایه مطمن شوید، حفره را کاملاً آغشته به چسب کنید و پایه را داخل آن قرار دهید. می توانید از یک پیچ هم برای محکم کردن پایه ها استفاده کنید.

گام بیستم : زیر پایه ها را اضافه کنید

زیر پایه ای ها را به پایه های میز ببندید
زیر پایه ای ها را به پایه های میز ببندید

برای اینکه میز روی زمین تکان نخورد و روی فرش رد نیندازد، باید برای هر چهار پایه از زیر پایه ای استفاده کنید.

میز پذیرایی تان آماده است

میز پذیرایی آماده است و می توانید آن را هر جا که می خواهید قرار دهید. توصیه می کنیم بجای خرید مبلمان جدید برای نوروز، خودتان وسایل موردنیازتان را بسازید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با تنه درخت میز پذیرایی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با تنه درخت میز پذیرایی بسازید
توضیح کوتاه
در این پست طرز ساخت یک میز پذیرایی را می آموزید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

طرز تهیه لیموناد یخی، هندوانه و توت فرنگی برای تابستان!... فرقی نمی کند تقویم چه روزی را نشان بدهد؛ این روزها دیگر رسماً وارد تابستان شده ایم. پیشنهاد ساختنی برای لذت بخش کردن این روزهای گرم لیموناد طبیعی و خا...
خودتان در خانه لامپ سنگ نمک بسازید! لامپ سنگ نمک یکی از وسایل تزیینی محبوب این روزهاست. در این ساختنی یاد می‌گیرید چطور خودتان یکی از این لامپ‎‌ها بسازید. هزینه ساخت لامپ سنگ نمک کمتر از...
آموزش چرم دوزی : چطور نخ و سوزن را برای چرم دوزی آماده کنیم؟... اگر شما هم دوست دارید چرم دوزی را یاد بگیرید اما نمی دانید از کجا شروع کنید، این دوره آموزش چرم دوزی برایتان مناسب است. چرم دوزی بیشتر از مهارت نیاز ب...
آموزش ساخت : سیستم کنترل تلویزیون بسازید... بیشتر ما زمان زیادی را مقابل تلویزیون صرف می کنیم. اگر شما هم اینطور هستید به یک سیستم کنترل تلویزیون نیاز دارید که زمان مشاهده تلویزیون را مدیریت کند...
پروژه آردوینو : با آردوینو گجت بازی فلپی برد بسازید... تجربه ساخت یک گجت بازی ساده در روزهایی که بازار بازی با گوشی های هوشمند و گجت های پیشرفته رونق زیادی دارد، خالی از لطف نیست. در این ساختنی قصد داریم ط...
آموزش ساخت : بازی توپ و هزارتو بسازید بازی توپ و هزارتو یکی از بازی های محبوب دوران کودکی همه ماست. اگر از این بازی خاطره های زیادی دارید، با این ساختنی میتوانید تمام آن خاطره ها را زنده ک...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید