خانه / دنیای اطراف ما / حیوان عجیب هفته : مورچه زامبی و قارچی که کنترلش میکند

حیوان عجیب هفته : مورچه زامبی و قارچی که کنترلش میکند

حیوان عجیب این هفته ساختنی ، یک مورچه زامبی شده است که یک قارچ انگلی ذهن او را کنترل میکند. این حیوان عجیب درست نقطه مقابل حیوان عجیب هفته پیش است؛ یک هیدرا که تقریباً جاودانی است و حتی با نصف کردنش هم نمیتوانید به او آسیب بزنید.

فیلم های هالیووی را فراموش کنید؛ زامبی ها موجودات ساده ای هستند و علایق ساده ای دارند. دلیل عادی بودن رفتار زامبی ها این است که پاتوژن یا عامل بیماری زا که بدن را ویروسی کرده است برای تکثیر نیاز به رفتارهای عجیب و پیچیده ندارد. این ویروس فرمان گرسنگی می دهد و به عروقی نفوذ می کند که از آنها بتواند وارد بدن میزبان بعدی شود.

اما روی سیاره ما مورچه زامبی زامبی شده ای وجود دارد که تحت تاثیر دگرگونی های بسیار پیچیده تر و نگران کننده تری قرار دارد. این دگرگونی ها زیر سر یک قارچ انگلی است که میتواند ذهن حشرات را کنترل کند. چیزی که بین میزبان و انگلی که مغز ندارد اتفاق می افتد بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که در فیلم های هالیوودی دیده ایم. در برخی از فیلم ها به جنبه های علمی کنترل مغز توسط ویروس توجه شده است اما با دیدن این فیلم ها نمی توان به واقعیت علمی این پدیده پی برد.

خیلی از ما مورچه ها را موجدات بی آزاری می دانیم که فقط موقع پیک نیک کمی ما را اذیت می کنند اما دیدن رفتار مورچه زامبی شده با این قارچ انگلی میتواند این تصور را تغییر دهد. این نوع قارچ انگلی فقط به یک گونه مورچه حمله می کند و متعلق به گونه Ophiocordyceps است. وقتی یکی از اعضای جامعه منظم مورچه ها با این قارچ آلوده می شود، تلوتلو خوران از کلونی اش بیرون می آید و دیگر کنترلی روی مغزش ندارد. پاتوژن با ترکیبی از مواد شیمیایی مغز مورچه زامبی شده را کاملاً به کنترل خود در می آورد.

در ساختنی بخوانید :  پنج واقعیت علمی درباره نور که همه انسان ها باید بدانند

مورچه زامبی شده به فرمان قارچ انگلی، به سمت بخش مشخصی از جنگل حرکت می کند. دانشمندان با بررسی مسیرهای حرکتی این مورچه های زامبی شده متوجه شده اند که پاتوژنی که بدن مورچه را عفونی میکند، مثل GPS عمل میکند؛ با این تفاوت که مورچه هیچ سوالی نمی پرسد و فقط کوش به فرمان این فرمان های GPS است.

این مورچه ها طوری کنترل می شوند که قسمت مشخصی از زیر برگ را گاز بزنند. مورچه های زامبی شده دقیقاً قسمت زیرین برگ و رگ برگ اصلی برگ هایی که رو به شمال و شمال غربی داشتند و 25 سانتیمتر با زمین فاصله داشتند را میخوردند. باورش این همه دقت کمی سخت است اما واقعیت دارد. جالب است بدانید که همه این اتفاقات دقیقاً در اطراف ظهر اتفاق می افتد. همین ویژگی ها این نمونه را به یکی از پیچیده ترین عفونت هایی تبدیل کرده است که میتواند رفتار میزبان را کنترل کند.

حالا چرا انگل این زمان و مکان را انتخاب می کند؟ پاسخ ساده است؛ شرایط تامین رطوبت و درجه حرارت ایده آل خودش. محققان با بردن مورچه های زامبی شده به محیط های خشک تر و گرمتر متوجه شدند که قارچ های انگلی دیگر نمی توانند رشد کنند. وقتی مورچه خودش را به رگ برگ اصلی زیر برگ میرساند و آن را گاز میزند، تقریباً می میرد و از پشت سرش یک ساقه بیرون میزند که در حین زیبا بودن، میتواند بسیار خطرناک باشد. همین ساقه هاگ های این قارچ انگلی را بین سایر اعضای کلونی پخش می کند. این هاگ ها به اسکلت خارجی مورچه های دیگر می چسبد و با یک روش تهاجمی شروع به گسترش در کلونی میکند.

در ساختنی بخوانید :  حیوان عجیب هفته : شانه دار دریایی طعمه اش را زنده هضم میکند!

برای اینکه این ساقه به اسکلت خارجی برسد، قارچ به مورچه فشار می آورد. براساس مطالعاتی که روی قارچ های انگلی گیاهی صورت گرفته– بویژه برنج – مشخص شده است که این نوع قارچ ها میتوانند داخل هاگ شان فشاری معادل فشار یک چرخ 747 ایجاد کنند. با تجمع این فشار در اسکلت مورچه زامبی شده و رسیدن آن به سطح کافی، یک سوراخ در دیوار اسکلت ایجاد می شود و به تمام مواد ژنتیکی مورچه آسیب می زند.

در نتیجه این چرخه مجدداً ایجاد می شود.

براساس گفته محققان علاوه بر 160 گونه قارچ انگلی که میتوانند مورچه ها را کنترل کنند، هزار گونه دیگر هم در طبیعت وجود دارند که باید شناخته شوند. البته این 160 گونه شامل آرایه ای از قارچ های انگلی که مخصوص هدف قرار دادن سایر گونه های حشرات هستند، نمی شود. قارچ های انگلی هستند که مخصوص عفونی کردن سوسک ها، پروانه و سایر حشرات هستند. در بین این حشرات پروانه وضعیت شان از بقیه بدتر است و گاهی اوقات بدنشان دو تا سه شکاف برمی دارد.

رابطه بین مورچه زامبی شده و قارچ انگلی تصویر قابل توجهی از در هم آمیختگی میزبان و ویروس ارائه می دهد که برای دانشمندان بسیار نو و بدیع است و راه های جدیدی را پیش آنها می گشاید. یکی از این راه های جدید، بررسی فسیل برگ 48 میلیون ساله ای است که رد یک گاز مورچه روی آن است. با بررسی این برگ و آن گونه خاص از مورچه میتوان نحوه تکامل سیستم دفاعی مورچه را مشخص کرد و درباره آن گیاه و ارتباط آن با قارچ انگلی هم به نتیجه های خوبی رسید.

در ساختنی بخوانید :  حیوان عجیب هفته : این یک پروانه است؛ گول ظاهرش را نخورید

قارچ های انگلی باید منتقل شوند و اینکار را نمی توان داخل لانه انجام داد زیرا مورچه ها حیوانات بسیار فعالی هستند و به همین خاطر سیستم ایمنی بسیار تکامل یافته و پیشگیرانه ای دارند که متکی بر رفتار دفاعی است. این ویژگی کلونی های مورچه ها را به چیزی به نام ایمنی اجتماعی رسانده است. مورچه ها خیلی راحت و ساده اعضای بیمار جامعه را پیدا می کنند و با بیرون بردن آن از لانه مانع از گسترش بیماری میشوند.

علیرغم این اقدامات متقابل مورچه ها، این قارچ های انگلی بسیار خطرناک هستند و میتوانند یک کلونی را به کلی از بین ببرند. چیزی که تا به انجا اشاره نشده است و ماجرا را بسیار پیچیده تر میکند این است که قارچ انگلی میتواند خودش و مورچه زامبی شده را به سمت انقراض هدایت کند. بله؛ درست متوجه شدید. قارچ های انگلی خودشان هم با یک قارچ انگلی دیگر زامبی شده اند.

عامل موفقیت این قارچ انگلی برای تبدیل کردن یک کلونی فعال یه یک گورستان در دل جنگل این است که اجازه می دهند ارگانیسم های دیگر خودشان را دچار عفونت کنند. این ارگانیسم های عفونی هم قارچ انگلی و هم مورچه زامبی شده را عفونی می کنند. در نتیجه قارچ انگلی مورچه زامبی شده به هاگدانی تکیه میکند که هاگ ها را آزاد می کند و باعث بقای این چرخه و ورود انگل های دیگر به چرخه می شود. در یک مطالعه مشخص شده است که 6.5 درصد از قارچ های مورچه های زامبی شده بدن مورچه ها را با هاگ های بادوام تغذیه می کنند.

علیرغم تصویر نسبتاً دقیقی که از چرخه ویروسی شدن مورچه زامبی شده وجود دارد، این داستان هنوز هم مرموز است. اما محققان مشغول مطالعه روی مورچه های آلوده شده هستند تا مشخص شود قارچ ها از چه مواد شیمیایی برای کنترل مغز مورچه زامبی شده استفاده می کنند و کنترل ذهن چطور روی انتقال قارچ تاثیر میگذارد.

این گونه قارچ تنها گونه ای نیست که اثرات روانگردان ایجاد میکند. ماده روانگردان LSD از ارگوت که نوعی قارچ است که روی گیاهان می روید، تهیه میشود. این ماده روانگردان با انسان ها همان کاری را میکند که قارچ انگلی با مورچه زامبی شده میکند.

محققان می گویند ممکن است نیمی از حیات روی زمین انگلی باشد. البته از لحاظ تاریخی رایج ترین روش رشد و گسترش حیات روی زمین همین رشد انگلی بوده است اما تنها اقلیت کمی از این میزان با کنترل کامل ذهن همراه است. دلیل این رفتار چیست؟ چرا باید بخواهید رفتار میزبان تان را کنترل کنید؟

منبع

خلاصه مطلب
حیوان عجیب هفته : مورچه زامبی و قارچی که کنترلش میکند
عنوان مطلب
حیوان عجیب هفته : مورچه زامبی و قارچی که کنترلش میکند
توضیح کوتاه
یک نوع قارچ انگلی مورچه ها را به زامبی های تمام عیار تبدیل میکند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

میگوی آخوندکی از نور پلاریزه برای ارتباط استفاده می کند !... یک مطالعه بر میگوی آخوندکی در دانشگاهی در کوئینزلند نوع جدیدی از ارتباط نوری مورد استفاده بین حیوانات را کشف کرد. یافته ها می تواند کاربرد های بالقوه ...
حیوان عجیب هفته : این دوزیست بدون پا پوست مادرش را میخورد!... در این پست از سری " حیوان عجیب هفته " قصد داریم شما را با زندگی یک دوزیست بدون پا آشنا کنیم که ویژگی ها و رفتارهای عجیبی دارد. شاید عجیب ترین ویژگی ای...
عجایب زیر آب ها : دریاچه های زیر اقیانوس !... شاید به نظرتان عجیب برسد ولی کف اقیانوس ها از فضای بالای سرمان کم تر شناخته شده است . برای همین است که اشیا و پدیده های شگفت انگیز زیادی در زیر دریا ه...
اخبار علمی : تولید آب آشامیدنی با متراکم کردن رطوبت هوا... اگر اهل ورزش دوچرخه سواری و دوچرخه سواری های طولانی باشید، می دانید که حمل میزان آب لازم یکی از مشکلات اصلی دوچرخه سواران است. همیشه نمی توان ایستاد و...
هیمالیا و کشف گونه های جدید و البته عجیب !... 200 گونه زیستی جدید در هیمالیا کشف شده است، گونه هایی شامل ماهی راهرو، مار زمردی و میمون عطسه کننده! یک مار زمردی در هیمالیا یک ماهی که راه می ...
ایفل ، استخوان و معماری اعجاب برانگیز همه برج ایفل را دوست دارند. برجی کلاسیک، نمایی که یادآور بی درنگ پاریس است.  پس شاید متعجب شوید اگر بدانید در هنگام ساخت برج منتقد های زیادی ستایش...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

سر های مختلفی که از بدن یک نوع کرم پهن رشد داده شده است.

کرم پهن و رشد سر و مغز گونه های مختلف از بدن یک گونه

دانشمندان با دست کاری کرم پهن،سر گونه جدیدی را از آن رشد دادند. زیست شناسان دانشگاه …

پاسخ دهید