خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : رادیو تسلا بسازید – بخش اول

آموزش ساخت : رادیو تسلا بسازید – بخش اول

در این پست ساختنی طرز ساخت یک رادیو عجیب را می آموزید. رادیو تسلا به نور، فرکانس های رادیویی، طیف نور، صفحه نمایش کامپیوتر، پالس های RF، میدان های مغناطیسی و … واکنش های بسیار شنیدنی نشان می دهد و صداهای عجیب و جالب ایجاد می کند. با ساخت این رادیو می توانید تجربه های بسیار خوبی در زمینه الکترونیک کسب کنید. اگر به اختراعات نیکولا تسلا علاقه دارید، آموزش ساخت سیم پیچ تسلا و توربین تسلا را هم ببینید.

اگرچه برای ساخت سیم پیچ تسلا از قطعات مختلفی استفاده می شود اما مدار مخزنی یا ال – سی اصلی رادیو چیزی شبیه مدار اصلی سیم پیچ تسلا است. با این تفاوت که در این مدار بجای رله های حساس و آشکارسازهای نیکل از دیود کریستالی ژرمانیوم 1N34A استفاده شده است.

البته با این رادیو می توانید به شبکه های موج AM هم گوش کنید اما طراحی این رادیو بیشتر برای تفریح و ایجاد صداهای عجیب انجام شده است. با استفاده از برنامه هایی مثل Audio Hyjack Pro (برای سیستم عامل مک) خروجی رادیو در کامپیوتر بهینه سازی می شود تا بتوانیم افکت های صوتی بسیار جالب و بدون وقفه ایجاد کنید. در ضمن می توانید این افکت ها را ضبط کنید. می توانید از برنامه Total Recorder به عنوان جایگزین این نرم افزار در سیستم عامل ویندوز استفاده کنید.

در این ویدیو می توانید واکنش رادیو تسلا به یک صفحه نمایش را ببینید. بنظر می رسد مدار کریستالی ساده رادیو به فرکانس های هماهنگ سازی RF صفحه نمایش حساس است و به همین خاطر صداهای عجیبی تولید می کند:

گام اول : قطعات موردنیاز و شماتیک مدار

وسایل مورنیاز برای ساخت رادیو تسلا

 • شیشه مربای کوچک با دهنه بزرگ
 • در از جنس پلی کربنات یا پلکسی ژل یا ضخامت 3.5 میلیمتر
 • خازن متغیر 60/160 pf
 • دکمه و شفت اضافی برای خازن (در مدار با C1 نشان داده شده است)
 • آنتن لوپ استیک فرنتuh 680 (در مدار با L1 نشان داده شده است)
 • دیود ژرمانیوم 1N34A (در مدار با D1 نشان داده شده است)
 • خازن uf 0.001 (در مدار با C2 نشان داده شده است)
 • مقاومت 47k (در مدار با R1 نشان داده شده است)
 • جک شاسی توپی قرمز
 • جک شاسی توپی سیاه
 • دو عدد فیش موزی
 • دو عدد جک شاسی تکی 3.5 میلیمتری
 • چند سانتی متری سیم معمولی gauge 20
 • کابل رابط صوتی با فیش 3 میلیمتری
 • 15 سیم مسی و یک فیش موزی برای هر آنتن حلزونی
 • 10 سانتیمتر سیم مسی، یک متر سیم آهنربایی روکش دار، کاغذ سنگین، چسب حرارتی، چسب اسکاچ، چسب قطره ای، فیش موزی برای آنتن مخروطی
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: تقویت کننده سیگنال Wi-Fi

ابزار موردنیاز

 • دم باریک و انبردست
 • سیم چین
 • لحیم و هویه
 • کامپیوتر، سیم رابط صوتی، نرم افزار و …

گام دوم : درپوش شفاف را بسازید

در مرحله اول باید یک درپوش شفاف بسازید تا بتوانید قطعات داخل رادیو را ببینید. ما برای ساخت این درپوش از پلی کربنات استفاده کرده ایم اما شما می توانید از هر نوع پلاستیک شفاف دیگری استفاده کنید. برای بریدن صفحه پیلی کربنات هم حتماً نباید از ابزار خاصی استفاده کنید. اندازه درپوش باید 3.20 سانتیمتر باشد.

بعد از اینکه درپوش را بریدید، باید برای دو جک موزی و دو جک صوتی سوراخ ایجاد کنید. این سوراخ ها باید 6 میلیمتری باشند. جک های موزی به فیش های موزی وصل می شوند و سپس به آنتن هایی که از قبل نصب شده اند، وصل می شوند.

می توانید از دو جک صوتی هم استفاده کنید؛ یکی از این دو جک به کامپیوتر وصل می شود و دیگری (که اختیاری است) به ورودی کمکی مدولاسیون از یک گریپر دستی وصل می شود.
سوراخ ها را مطابق تصاویر گالری بالا ایجاد کنید. البته می توانید سوراخ ها را طبق طراحی خودتان ایجاد کنید. ما نه سوراخ ایجاد کرده ایم:

دو سوراخ 6 میلیمتری برای جک های موزی آنتن ها؛
دو سوراخ 6 میلیمتری برای جک های صوتی؛
یک سوراخ برای شفت خازن متغیر و دو سوراخ یک و دو سوراخ 1.5 میلیمتری برای پیچ های آن؛
دو سوراخ 1.5 میلیمتری برای سیم های دیود در قسمت بالای در شیشه مربا (چون دیود 1N34A به نور حساس است، این سوراخ برای ایجاد افکت های نور به صدا بهتر ضروری است)

گام سوم : قطعات را روی درپوش نصب کنید

در این مرحله باید خازن قابل تنظیم و جک های موزی را روی درپوش شیشه مربا وصل کنید.

برای خازن متغیر باید دو پیچ پیدا کنید که آنقدر بلند باشند که از درپوش رد شوند. اگر جنس درپوشتان نازک باشد می توانید از پیچ های معمولی هم استفاده کنید. جک ها را هم روی سوراخ های خودشان وصل کنید. ممکن است اندازه سوراخ ها مناسب نباشد و مجبور باشید آنها را بزرگتر کنید.

گام چهارم : کویل القایی را آماده کنید

بهتر است کویل القایی را با روش دوم درست کنید
بهتر است کویل القایی را با روش دوم درست کنید

برای انجام این مرحله از ساخت رادیو تسلا دو انتخاب دارید: می توانید کویل را مستقیماً با یک اتصال آنتن کار بیندازید یا 10 دور سیم دور کویل بپیچید که از آنتن به زمین می رود. با روش اول می توانید سیگنال های رادیویی بهتری را با آنتن های کوتاه دریافت کنید. روش دوم برای استفاده از آنتن های بلندتر مناسب است. برای روشن شدن تفاوت این دو روش شماتیک را ببینید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: یک فن (پنکه) که با شمع کار می کند

ما روش دوم را ترجیح می دهیم چون این روش حتی با کمتر از 60 چرخه هم سیگنال های واضح تری می دهد. با این حال اگر از آنتن بلند استفاده نکنید نوسان صدا در تنظیم AM کمتر خواهد بود.

تا حدی می توانید دامنه را با بدن انسان هم ایجاد کنید؛ برای اینکار بدن انسان به جای آنتن قرار می گیرد و کافی است سیم اتصال شیشه مربا را که به سیم مثبت آنتن وصل است، لمس کنید.
یکی دیگر از مزایای پیچیدن سیم دور کویل این است که می توانید با استفاده از سیم های سنگین از داخل شیشه محافظت کنید.

گام پنجم : لحیم کاری و سیم کشی

وقتی همه قطعات را سر جایشان قرار دادید، نوبت سیم کشی و لحیم کاری میرسد. چون تعداد قطعات کمتر است می توانید از سیم کشی نقطه به نقطه مستقیم استفاده کنید. برای ایجاد اتصالات اصلی از تصاویر و شماتیک کمک بگیرید.

یک سیم زمین از پایه زمین وسطی C1 به اتصال زمین جک بکشید. سیم دیگری از آنتن به پایه دیگر C1 بکشید. دقت کنید که اتصال مرکزی خازن متغیر C1 به اتصال زمین جک وصل می شود. اتصال 160 pf در سمت راست روبروی C1 قرار دارد (در حالتی که از بالا به پایین نگاه کنید) و به زبانه های روبروی شما وصل می شود. اتصال 60 pf طرف دیگر اتصال مرکزی زمین قرار دارد و استفاده نمی شود.

دیود D1 به گرما حساس است و ممکن است در اثر لحیم کاری خراب شود. وقتی پایه های دیود را لحیم می کنید از یک گیره تمساحی به عنوان هیت سینک استفاده کنید. ما دیود را در بالای درپوش قرار دادیم تا بیشتر به نور حساس شود.

سیم نازک کویل القایی L1 به رنگ مشکی است به زمین وصل می شود. سیم نازک دیگر کویل به اتصال غیر زمین خازن C1 وصل می شود. L2 هم 10 دور سیمی است که دور کویل القایی پیچیده می شود.

گام ششم : آنتن حلزونی تسلا را بسازید

ما در این ساختنی دو نوع آنتن می سازیم؛ یک آنتن حلزونی و یک آنتن مخروطی. ساخت این دو نوع آنتن برای رادیو تسلا هم جنبه هنری و هم جنبه علمی دارد.

برای ساخت آنتن حلزونی 15 سانتیمتر سیم مسی نیاز دارید که باید آن را با دست خم کنید. برای شروع این مارپیچ با استفاده از یک دم باریک پیچ اصلی را ایجاد کنید و بعد از دو دور پیچ ها را با دست ایجاد کنید. آنتن را هم به صورت عمودی به مرکز حلقه لحیم کنید. بهتر است برای اتصال این دو قطعه از یک قطعه رابط استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با کره شمع بسازید

بعد ساخت هر دو آنتن حلزونی آنها را صاف کنید و دقت کنید کاملاً روبروی هم قرار گرفته باشد.

گام هفتم : آنتن مخروطی را بسازید

این کویل یکی از آخرین طراحی های نیکولا تسلا است که وقتی کنار فرکانس یا ولتاژ مناسب قرار بگیرد، افکت ضد گرانشی جالبی ایجاد می کند.

کویلی که وسط این مرکز قرار دارد از دو مخروط کاغذی که به هم چسبیده شده اند، ساخته شده است. برای هر دو طرف مخروط وسط آنتن دو مخروط کاغذی بسازید تا استحکام بیشتری داشته باشد.

بعد از ساخت مخروط دور آن را با سیم بپوشانید. بهتر است از سیم مسی نازک استفاده کنید تا هم راحت تر دور مخروط بپیچد و هم اختلال را کاهش دهد. بهتر است از قبل سیم را با رزین یا چسب بپوشانید چون پوسته سیم پیچ بعد از مدتی از بین می رود.

بعد از اینکه این کویل را ساختید، دو فیش موزی را هم دور آن بپیچانید.

گام هشتم : مدار رادیوی AM را تست کنید

در این مرحله باید مدار رادیو تسلا را تست کنید تا مطمئن شوید مثل رادیوهای AM معمولی کار می کند. وقتی دوباره لحیم کاری ها و اتصالات را چک کردید، می توانید رادیو را امتحان کنید.

کابل رابط صوتی را به جک سه میلی متری رادیو و سپس به پورت صدای کامپیوتر وصل کنید. برنامه ای که دانلود کرده اید را اجرا کنید و تنظیمات آن را روی -Band EQ 10 (یا گزینه های مشابه) قرار دهید و دو یا سه پیچ کنترل AU هم باز کنید. برای این تست از عبور دهنده AU و ریورب استفاده نمی شود. برای سایر تنظیمات از اسکرین شات بالا کمک بگیرید.

با چرخاندن دکمه خازن متغیر باید صدای ایستگاه های AM محلی را بشنوید؛ اگر صدایی نیامد باید از آنتن بلندتری استفاده کنید. حلقه شیشه یا آنتن را لمس کنید تا ببینید تغییری ایجاد می شود یا نه.

اگر رادیو تسلا هیچ صدایی تولید نکرد، یکی از مراحل را اشتباه انجام داده اید. لحیم کاری ها را چک کنید و ببینید گرمای لحیم ها به اتصالات دیود برخورد نکرده باشد چون در این صورت دیود می سوزد. از یک دیود جایگزین استفاده کنید تا از مولتی متر و سایر دستگاه ها برای چک کردن دیودها استفاده کنید.

منتظر بخش دوم آموزش ساخت رادیو تسلا باشید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : رادیو تسلا بسازید – بخش اول
عنوان مطلب
آموزش ساخت : رادیو تسلا بسازید – بخش اول
توضیح کوتاه
در این پست طرز ساخت رادیو تسلا را می آموزید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با کبریت چهار کاردستی و ابزار کوهنوردی کاربردی بسازید... همه ما می دانیم داشتن وسایل آتش افروزی مناسب برای کوهنورد چقدر مهم است. به همین خاطر این ابزار در هر کیت کوهنوردی پیدا می شود. در این ساختنی به شما یا...
تخم مرغ هفت سین را با تکنیک دکوپاژ تزیین کنید... تزیین تخم مرغ هفت سین برای کسانی که نقاشی شان خوب نیست، کمی سخت است. اگر شما هم جزو این دسته هستید، می توانید از تکنیک دکوپاژ استفاده کنید و هر طرحی ک...
با پرینتر سه بعدی ابزار ورزشی مخصوص دست های آسیب دیده بسازید... در این ساختنی طرز ساخت چند ابزار ورزشی و بازتوانی مخصوص دست را یاد می گیرید. این ابزار توانایی حرکتی و قدرت انگشتان دست را بهبود می بخشند و تمرین با آ...
ساندویچ نان تست را با اتو برشته و لذیذ کنید!... ساندویچ نان تست خیلی راحت درست میشود و به همین خاطر طرفداران زیادی دارد. همه ما می دانند که برشته کردن ساندویچ نان تست طعمش را بهتر میکند اما همه ابزا...
با دستگاه برش CNC، پازل چوبی ساده بسازید قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک پازل چوبی را یاد گرفتید. آن پازل سه بعدی طراحی متفاوتی داشت و با پازل های کلاسیک تفاوت زیادی داشت. در این ساختنی سراغ یک پ...
چگونه لپ تاپ را به اسیلوسکوپ تبدیل کنیم؟... اسیلوسکوپ یک دستگاه تست الکترونیکی است که امکان نمایش سیگنال های ولتاژ و مطالعه آنها را فراهم می کند. این دستگاه یک مدار مخصوص دارد که امواج متحرک متو...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

۲ دیدگاه ها

 1. سلام
  فقط میتونم بگم سایتی با مطالب بسیار عالی دارید. از مدیر سایت بسیار تشکر میکنم.

پاسخ دهید