خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : توربین تسلا بسازید

آموزش ساخت : توربین تسلا بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک توربین تسلا قطعات بازیافتی و چند قطعه جدید را می خوانید. این توربین می تواند به سرعت های بالا برسد و سرعت چرخش آن 15 تا 20 هزار در دقیقه است و حداکثر آن به 30 تا 35 هزار هم می رسد. این توربین با فشار 40 پوند بر اینچ مربع کار می کند اما میتواند فشارهای تا 100 پوند را هم تحمل کند.

اگر می خواهید توربین تسلای سالمتر و پاک تری داشته باشید، می توانید از بخار برای راه انداختن توربین استفاده کنید یا با استفاده از آب توربین تسلا را مثل یک نیروگاه برق آبی کار بیاندازید. همانطور که می بینید این توربین تسلا یک توربین همه کاره قدرتمند است.

ساخت توربین تسلا معمولاً دشوار است و نیاز به وسایل پیچیده و زیادی دارد. ما در این ساختنی هم روش ساخت را ساده کرده ایم و هم از وسایل بسیار ساده و گاهاً دورریختنی استفاده کرده ایم. همچنین به ظاهر توربین هم اهمیت زیادی داده ایم تا ظاهر زمخت و آشفته ای نداشته باشید. بهتر است قبل از شروع ساخت توربین تسلا کل آموزش را یکبار بخوانید تا در حین ساخت به مشکل برنخورید.

اگر به این توربین یک ژنراتور اضافه می کنید، می توانید از آن برای راه انداختن قطعات الکتریکی خودرو استفاده کنید. همچنین می توانید یک دیگ بخار بسازید و آن را با استفاده از این توربین و یک دستگاه r/c روشن کنید. بهتر است کمی سرعت توربین را پایین بیاورید تا گشتاور آن بیشتر و دور در دقیقه آن کمتر شود. این توربین تسلا را با بیشتر از 70 پوند بر اینچ مربع روشن نکنید و با این فشار بالا هم نباید مدت زمان طولانی توربین را روشن نگذارید. با سرعت 40 پوند بر اینچ، توربین با سرعت 15 هزار دور در دقیقه می چرخد که این میزان میتواند پاسخگوی نیازهای شما باشد. می توانید به تدریج این میزان را اضافه کنید اما نباید افراط کنید.

وسایل موردنیاز برای ساخت توربین تسلا

وسایل موردنیاز

 • 10 عدد دیسک سخت (در واقع 9 دیسک نیاز دارید اما بهتر است یک دیسک اضافی هم داشته باشید)
 • 8 عدد پیچ (بهتر است پیچ ها 6/5 باشد)
 • 8 عدد مهره (بهتر است پیچ ها 6/5 باشد)
 • 16 عدد واشر با یک سوراخ 16/5 روی آنها
 • لوله pvc 10 سانتیمتری (طول نهایی آن 5.5 سانتیمتر خواهد بود)دو تکه پلکسی گلاس با ابعاد 17 در 17
 • یک تکه آلومینیوم با قطر 1 تا 2.5 سانتیمتر و طول 15 تا 17 سانتیمترپ
 • 2 عدد یاتاقان توپی با قطر داخلی 6 میلیمتر و قطر خارجی 15 میلیمتر (لازم نیست دقیقاً از همین اندازه ها استفاده کنید اما هر چه کوچکتر باشند سرعت بیشتری را تحمل می کنند)
 • 30 سانتیمتر تیوب پلاستیکی (که بهتر از شفاف باشد)
 • چسب دوقلو (یا هر نوع چسب قوی دیگر)
 • درزگیر سیلیکونی

ابزار موردنیاز

 • چاقوی حکاکی
 • عینک ایمنی
 • ماشین تراش به همراه دستگاه مرغک
 • میکرومتر و خط کش دقیق (حتماً باید از ابزار اندازه گیری دقیق استفاده کنید)
 • دریل و مته در اندازه های مختلف
 • اسپری رنگ
در ساختنی بخوانید :  با پرینتر سه بعدی پایه هدفون ارزان اما کارآمد بسازید

گام اول : پایه را بسازید

اگر کمی تجربه کار با دستگاه داشته باشید، این مرحله برایتان بسیار ساده خواهد بود. طراحی پایه توربین تسلا را می توانید از فایل ضمیمه این پست دریافت کنید. برای ساخت پایه از ورق آلومینیومی و دستگاه تراش استفاده کنید. آلومینیوم را بین گیره و دستگاه مرغک قرار دهید.

برای برش زدن باید دقیقاً از طرح پیروی کنید. دو سر این پایه باید با یاتاقان ها همخوانی داشته باشد بنابراین روی قطر داخلی آنها کار کنید. دقت کنید که دیاگرام با مقیاس مناسب کشیده نشده است.

گام دوم : حلقه ایست را بسازید

اندازه این حلقه درست به اندازه بخش بزرگتر پایه است. کاری که باید بکنید این است که مطمن شوید همه دیسک های سخت روی پایه قرار می گیرند. در این مرحله هم می توانید دیاگرام مکانیکی را دریافت کنید تا درک بهتری از نحوه ساخت داشته باشید.

برای ساخت حلقه ایست باید یک سوراخ برای پیچ 32-8 ایجاد کنید. به این ترتیب مطمئن می شوید که پیچ بیرون نخواهد آمد. دقت کنید که دیاگرام با مقیاس مناسب کشیده نشده است.

گام سوم : دیسک های سخت را سوراخ کنید

با کمک فایل ضمیمه پست سوراخ ها را سرجایشان ایجاد کنید
با کمک فایل ضمیمه پست سوراخ ها را سرجایشان ایجاد کنید

دریل کردن این سوراخ ها بسیار ساده است و تنها به یک دریل فشاری نیاز دارید. باید 8 سوراخ 25 میلیمتری در مرکز دیسک های سخت ایجاد کنید. این سوراخ ها باید با زاویه 45 درجه از هم جدا شده باشند. می توانید جای این سوراخ ها را با نقاله روی یک کاغذ بکشید و قبل از اینکه سوراخ ها را ایجاد کنید

دقیق بودن محل آنها را با این الگو چک کنید. اگر سوراخ های دیسک ها کاملاً روی هم قرار نگرفت اشکالی ندارد اما دقت کنید که اندازه سوراخ ها خیلی دقیق است. برای ایجاد این سوراخ ها باید از درک فلزی مخروطی استفاده کنید تا دیسک ها در حین سوراخ زدن از زیر دست تان در نروند.

گام چهارم : پیکسی گلاس را سوراخ کنید

سوراخ هایی که روی پیکسی گلاس ایجاد می کنید برمبنای پیچ ها، یاتاقان ها و هشت سوراخی که در مرحله قبل زدید، هستند. بعد از ایجاد این سوراخ ها باید یک سوراخ در مرکز ورق پیکسی گلاس ایجاد کنید؛ اندازه این سوراخ باید به اندازه یاتاقان تان باشد که سوراخ ما 1.5 سانتیمتر است. روی یکی از پیکسی گلاس ها چند سوراخ دور سوراخ مرکزی ایجاد کنید تا ورودی ها اگزوز ساخته شوند. هرچه سوراخ بزرگتر باشد، تعداد اسب بخار دور در دقیقه توربین بیشتر می شود و هرچه سوراخ ها کوچکتر باشند گشتاور دو در دقیقه کمتر خواهد بود.

چهار سوراخ 9.5 میلیمتری اطراف سوراخ مرکزی ایجاد کنید و یک سوراخ 25 میلیمتری دورتر از سوراخ مرکزی ایجاد کنید. می توانید از الگوی کاغذی که در قسمت قبل ساخته اید برای پیدا کردن محل سوراخ ها استفاده کنید. اگر از پیچ های 16/5 استفاده می کنید باید سوراخ های پیچ ها را با مته 9.5 میلیمتری بزنید. این سوراخ ها 6 سانتیمتر با با سوراخ مرکزی فاصله دارند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : دستگاه فاصله سنج ساده بسازید [Arduino]

دقت کنید که برای هشت سوراخ دور این صفحه هم زاویه 45 درجه را درنظر داشته باشید.

گام پنجم : لوله ها را ببرید و ورودی هوا را دریل کنید

لوله pvc را به اندازه 5.5 سانتیمتر ببرید و یک سوراخ به اندازه تیوب پلاستیکی روی لوله ایجاد کنید. این سوراخ را کمی کج کنید تا سورخ کمی زاویه داشته باشد و به محض ورود هوا داخل لوله حرکت کند. وقتی سوراخ را بریدید، هموار بودن سوراخ و محل های برش را بررسی کنید و اگر لازم بود از دستگاه تراش استفاده کنید.

حالا با سنباده 600 دانه دو سر لوله را صاف کنید تا وقتی به اپوکسی گلاس می چسبد، هیچ هوایی راه فرار نداشته باشد. می توانید به جاری سنباده زدن از درزگیر سیلیکونی استفاده کنید تا هوا به بیرون درز نکند. البته استفاده از سنباده باعث می شود ظاهر کارتان بهتر شود.

گام ششم : یاتاقان ها را داخل پایه قرار دهید

وقتی یاتاقان ها را داخل پایه قرار می دهید، داخل یاتاقان را با چسب دوقلو بپوشانید تا بعد از مونتاژ شدن از جایشان حرکت نکنند. فقط چسب را باید در حین مونتاژ اضافه کنید تا همه چیز درست سرجایش قرار بگیرد. به یاد داشته باشید که میله با سرعت 15 هزار دور در دقیقه می چرخد و اگر یاتاقان از آن جدا شود، عواقب بسیار بدی دارد.

لازم نیست یاتاقان در پوزیشن تعیین شده ای قرار بگیرد اما وقتی این کار را انجام می دهید حواستان باشد که درست بالای بزرگترین قسمت پایه قرار بگیرد. محل قرارگیری یاتاقان ها را طوری تنظیم کنید که کمی فضا داشته باشند و برای اینکار بهتر است ابتدا مونتاژ را خشک انجام دهید و وقتی همه چیز درست بود، چسب را اضافه کنید. دقت کنید که یاتاقان ها با ورقه های پلکسی گلاس تراز باشند و درست وسط پلکسی گلاس قرار بگیرند؛ نه خیلی دور باشند و نه خیلی نزدیک.

گام هفتم : توربین تسلا را مونتاژ کنید

اول دیسک سختی که سوراخ نکرده اید را روی پایه قرار دهید. سپس یک لایه اسپیسر قرار دهید و یکی از دیسک های سخت سوراخ دار را روی پایه قرار دهید. همین طور قرار دادن دیسک و اسپیسر را به همین ترتیب ادامه دهید. دقت کنید که آخرین قطعه اسپیسر خواهد بود. ابتدا مونتاژ را انجام دهید و سپس چند قطره چسب بین دیسک ها و اسپیسرها بریزید تا دور میله نچرخند. وقتی چسب ها خشک شد، حلقه ایست را اضافه کنید و پیچ آن را سفت کنید. وقتی این قسمت کار را تمام کردید، بقیه قطعات را هم اضافه کنید. در تصویر سوم گالری می توانید دیسک های سخت کامل شده را ببینید.

در ساختنی بخوانید :  پرینتر چطور میفهمد چقدر جوهر در کارتریج مانده است؟

بعد از اینکه کارتان با دیسک ها تمام شد، یک ورقه از پلکسی گلاس را بدون ورودی های اگزوز را بردارید و پیچ ها را داخل سوراخ ها قرار دهید. حالا این ورقه را برگردانید تا سر پیچ ها روی سطح میز کارتان قرار بگیرد. حالا لوله pvc را بین پیچ هایی که ابتدای این مرحله مونتاژ کردید، قرار دهید. حالا پلکسی گلاس دیگر (که ورودی اگزوز دارد) را بردارید و روی هشت پیچی که رو به هوا هستند، قرار دهید. حالا هشت واشر بردارید و به پیچ ها ببندید. حالا مهره ها را هم به پیچ ها ببندید. توربین تسلا کم کم دارد شکل می گیرد. وقتی مهره ها را سفت کردید (حواستان باشد یاتاقان ها را درست سرجایشان بگذارید و قبل از سفت کردن مهره ها لوله pvc را دور دیسک ها قرار دهید) تیوب ها را در سوراخ ها فرو کنید و دور تیوب را کاملاً با درزگیر سیلیکونی بپوشانید. درزگیر سیلیکونی را آنقدر استفاده کنید تا مطمن شوید هوا وارد توربین نشود. حالا شیر هوایی را که به سر دیگر تیوب پلاستیکی وصل کرده اید، را سفت کنید. صبر کنید تا چسب ها کاملاً خشک شود تا بتوانید از توربین تسلا استفاده کنید.

گام هشتم : پیشنهادهایی برای بهتر شدن توربین تسلا

در مرحله قبل توربین تسلا آماده استفاده شده است اما در این مرحله می خواهیم ظاهر و کارایی توربین را بهبود ببخشیم.

بهتر است بجای مهره های معمولی از مهره های قفل دار استفاده کنید. با استفاده از این مهره ها قطعات مختلف توربین تسلا مدت بیشتری دوام می آورد و امکان شل شدن اتصالات بسیار کمتر می شود. کار دیگری که تاثیر زیادی در ظاهر توربین دارد، پولیش کردن لبه های پلکسی گلاس است.

قبلاً هم گفتیم که می توانید یک دیگ بخار برای توربین تسلا بسازید. البته ساخت دیگ بخار را نمی توان در اینجا توضیح داد و یک ساختنی جداگانه می طلبد اما افزودن آن می تواند تاثیر زیادی روی کارایی توربین تسلا داشته باشد. می توانید یک پمپ تسلا هم بسازید؛ با این پمپ، هوا یا آب از ورودی اگزوز وارد می شود و ازجایی که ورودی هوا و تیوب پلاستیکی خارج می شود. همچنین می توانید با کمک یک ژنراتور D.C چند لامپ LED به توربین اضافه کنید تا توربین در کنار دستگاه اصلی ظاهر بهتری داشته باشد.

آخرین پیشنهاد ما این است که یک سوپاپ توپی هم به توربین تسلا اضافه کنید تا اگر مشکلی در کار توربین پیش آمد، سریع آن را متوقف کنید. همچنین می توانید با استفاده از این سوپاپ سرعت توربین تسلا را تنظیم کنید.

باز هم تکرار می کنیم که موارد فوق همگی نوعی افزونه محسوب می شوند و توربین تسلا بدون آنها هم درست کار می کند. این ساختنی های جداگانه باعث بهبود کارایی توربین می شوند و در واقع نوعی ارتقای مدل محسوب می شوند.

گام نهم : لوله مسی بجای تیوب پلاستیکی

این مرحله هم صرفاً برای کارایی بهتر توربین تسلا ضروری است و بدون انجام اینکار هم توربین کار میکند اما تعویض تیوب پلاستیکی با لوله مسی باعث افزایش دوام و بهتر شدن ظاهر توربین می شوند.

وسایل موردنیاز

 • لوله مسی با قطر یک سانتیمتر و طول 22 سانتیمتر
 • کاتر لوله
 • لوله اتصال مسی 45 درجه
 • لوله اتصال مسی 90 درجه
 • شیر هوا
 • متصل کننده شیاردار (متناسب با اندازه شیر هوا)
 • مشعل
 • هویه
 • خمیر لحیم
 • پولیش آلومینیوم (برای پولیش زدن لوله – اختیاری)
 • نوار تفلون
 • سیلیکون
 • بست های لوله مسی یک سانتیمتری

ابتدا پنج سانتیمتر از تیوب پلاستیکی روی توربین تسلا را ببرید. چون این تیوب قبلاً به سازه وصل شده است نیاز به ایجا سوراخ جدید نداریم و کل توربین را باز کنیم. حالا لوله مسی را به سه قسمت 12، 7.5 و 1 سانتیمتری تقسیم کنید. کمی نوار تفلون دور شیر هوا بپیچید و آن را داخل متصل کننده شیاردار قرار دهید. حالا لوله مسی 12 سانتیمتری را بردارید و داخل آن خمیر لحیم بریزید و آن را از سر دیگر شیر هوا رد کنید. حالا با استفاده از مشعل این دو قطعه را بهم لحیم کنید.

لوله مسی 7.5 سانتیمتری را بردارید و آن را با همین روش به لوله اتصال 45 درجه لحیم کنید. لوله مسی 1 سانتیمتری را به سر دیگر این لوله اتصال 45 درجه ای لحیم کنید (سر تیوب پلاستیکی به این قسمت وصل می شود؛ این دو قطعه خوب بهم نمی چسبند و به همین خاطر باید هر قدر می توانید از درزگیر استفاده کنید). به سر دیگر لوله یک سانتی هم لوله اتصال 90 درجه ای را لحیم کنید.

لوله مسی 12 سانتیمتری و شیر هوای متصل به آن را به بقیه لوله ها لحیم کنید. حالا همه قطعه های مسی به هم وصل شده اند. می توانید لوله ها را پولیش کنید اما اینکار ضرورتی ندارد.

با استفاده از خمیر پولیش تان همه قسمت های سازه مسی را پولیش کنید. می توانید از پولیش های براق کننده هم استفاده کنید.

حالا باید سازه مسی را به تیوب پلاستیکی توربین تسلا وصل کنید و دوباره اتصالاتی که شکسته است را با درزگیر سیلیکونی بپوشانید. کمی سیلیکون هم داخل لوله مسی که زاویه 45 درجه دارد، بریزید تا همه درزها پوشانده شوند. یک شب صبر کنید تا درزگیرها خشک شوند. اگر عجله دارید توربین تسلا را امتحان کنید، می توانید از سریع کننده ها هم استفاده کنید.

توربین تسلا آماده است

توربین تسلا یکی از سالم ترین توربین هاست
توربین تسلا یکی از سالم ترین توربین هاست

حالا صاحب توربین تسلا هستید که یکی از سالم ترین توربین های دنیاست. با استفاده از این توربین می توانید برق سالم و بدون آلودگی و هزینه تولید کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : توربین تسلا بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : توربین تسلا بسازید
توضیح کوتاه
در این پست ساختنی طرز ساخت توربین تسلا را می خوانید.
نویسنده

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

یک دیدگاه

 1. سلام سایتتون عالیه بابت این همه زحمتی که برای این سایت میکشید خیلی ممنونم
  میشه لطفا محاسبات بدست اوردن قدرت (اسب بخار) و گشتاور و دور بر دقیقه توربین تسلا رو برام ایمیل کنید؟ هرجا گشتم یه مطلب گنگ پیدا کردم گیج شدم تو محاسبه قدرتش. با تشکر

پاسخ دهید