خانه / اخبار / حیوان عجیب هفته : این موجود زنده تقریباً جاودانی است!

حیوان عجیب هفته : این موجود زنده تقریباً جاودانی است!

زندگی جاودان یکی از مهمترین دغدغه های بشر است؛ با نگاهی به میراث مکتوب تمدن های مختلف و البته اخبار علمی روز دنیا بخوبی میتوان به این نکته پی برد. شاید زندگی جاودان برای شما جذابیتی نداشته باشد اما در طول تاریخ افرادی بوده اند که زندگی شان را صرف یافتن راز زندگی جاودان کرده اند. شاید اگر این افراد در عصر حاضر زندگی می کردند با خواندن این پست حسابی عصبانی میشدند. یک موجود زنده که بدون هیچ تلاشی تقریباً جاودانی است.

هیدرا یکی از معدود جانورانی است که میتوان لقب حیوان جاودان را به آنها داد
هیدرا یکی از معدود جانورانی است که میتوان لقب حیوان جاودان را به آنها داد

حیوان جاودانی که درباره آن صحبت می کنیم، یک هیدرا است؛ حیوانی که شبیه یک لوله ژله ای یک و نیم سانتیمتری است و در آب های شیرینی سراسر جهان زندگی می کند. هیدرا تحت شرایط عادی – و اگر کسی به او حمله نکند – می تواند برای زمان بسیار بسیار بسیار طولانی زنده بماند.

این حیوان جاودان حتی وقتی حسابی پیر شده باشد هم قدرت بازسازی و ترمیم اندام بسیار بالایی دارد. یک هیدرا را بردارید و از وسط نصف کنید تا دو هیدرا داشته باشید! چند هیدرا را داخل یک لوله آزمایش بریزید و آنها را به سلول های سازنده شان تقسیم کنید؛ فکر می کنید چه اتفاقی می افتد؟ سلول ها بهم می چسبند و یک توپ تشکیل می دهند و سپس هیدراها دانه دانه از این توپ بیرون می زنند. بله؛ غیرممکن بنظر می رسد اما حقیقت دارد.

هیدرا را بهتر بشناسید

این حیوان جاودان یک حیوان بسیار ساده است که به گروه عروس های دریایی – گزنده داران – تعلق دارد. اگر بخواهیم تصویری از این حیوان در ذهن شما ایجاد کنیم می توانیم بگوییم که هیدرا شبیه یک تکه زنده از روده است. یک سر هیدرا یک دیسک چسبنده قرار دارد که از آن برای لنگر انداختن استفاده می کند و در سر دیگرش هم دهان و شاخک هایش قرار دارد. سلول های گزش این حیوان که سم را به طعمه منتقل می کند در شاخک های هیدرا قرار دارند. هیدرا با شاخک هایش طعمه را – که معمولاً نوعی سخت پوست کوچک به نام کک آب است – سر جایش نگه می دارد و سپس کمک کم طعمه را وارد دهانش می کند.

شاید باورش سخت باشد اما با دو یا سه هیدرا می توانید تصویری مشابه این تصویر را در آزمایشگاه تان بسازید
شاید باورش سخت باشد اما با دو یا سه هیدرا می توانید تصویری مشابه این تصویر را در آزمایشگاه تان بسازید

یک جانور شناس به نام دنیل مارتینز در دهه 90 میلادی، بیش از 60 هیدرا را جمع کرد و آنها را در یک مخزن کوچک قرنظینه کرد. کمی بعد هیدرا شروع به باز تولید غیرجنسی کرد و جوانه های بسیار کوچکی ایجاد شد. مارتینز چهار سال تمام این هیدراهای جوان را غربال می کرد و بعد از گذشت چهار سال هیدراها نه تنها زنده بودند بلکه مثل روز اول سالم بودند. شاید چهار سال برای ما زمان زیادی نباشد اما یک قانون در طبیعت وجود دارد که می گوید : هرچه کوچکتر باشید کمتر زندگی خواهید کرد. به خاطر همین قانون است که حشارت کوچک تنها یک هفته زندگی می کنند اما وال های آبی نزدیک یک قرن عمر می کنند. اگر از منظر علمی به قضیه نگاه کنید، چهار سال زندگی برای یک هیدرا نه تنها غیرممکن بلکه مسخره بنظر می رسد.

در ساختنی بخوانید :  لرزش جهان هستی از برخورد دو سیاهچاله

مارتینز بعد از چهار سال نتیجه تحقیقاتش را منتشر کرد و اعلام کرد هیدار بصورت بالقوه یک موجود جاودان است. همانطور که انتظار می رفت به محض انتشار این مقاله منتقدان شروع به انتشار مقالات انتقادی کردند و یافته های این تحقیق را زیر سوال بردند. مهمترین استدلال این افراد این بود که شاید میانگین طول عمر هیدرا 6 سال باشد؛ در این صورت زمان کافی به آزمایش اختصاص داده نشده است. این انتقادها باعث شد مارتینز تحقیقاتش را از سر بگیرد و اکنون در سال هشتم آزمایشاتش روی هیدراست. هیدراهای مارتینز پیرترین گونه های شناخته شده روی زمین محسوب می شوند. این دانشمند در آخرین اظهار نظرش گفته است قصد دارد این آزمایش را تا سال دهم ادامه دهد و اگر منتقدان باز هم قانع نشوند، این دیگر مشکل آنهاست.

لازم است دوباره تکرار کنیم که : هیدرا بصورت بالقوه جاودان است. ممکن است با خواندن اینکه هیدرا یک حیوان جاودان است تصور کنید یک هیدرا در جهان وجود دارد که صد هزار سال زندگی کرده است. ما نمی دانیم این امکان دارد یا نه اما می دانیم که این حیوان بصورت بالقوه جاودان است و میتواند زندگی بسیار طولانی داشته باشد.

بنظر می رسد راز زندگی جاودان هیدرا پوست اندازی کل بدنش است که هر چند هفته یکبار با یک خراش آغاز می شود. هیدرا در واقع یک کیسه پر از سلول های بنیادی است که در نهایت تبدیل به سلول های شاخک های حساس این حیوان می شوند. هیدرا این سلول ها را تنها چند روز بعد از شکل گیری شان دور می ریزد تا از پیر شدن آنها – درست مثل سلول های انسان – جلوگیری کرده باشد. در کل بدن هیدرا نمی توانید یک سلول پیدا کنید که پیر و ناتوان شده باشد و در نتیجه خود هیدرا هم هیچگاه پیر و ناتوان نمی شود.

در ساختنی بخوانید :  اختلال خلقی فصلی و هفت نشانه آن

با خواندن خطوط بالا راز جاودانگی بالقوه را پیدا کرده اید. البته هیدرا تنها حیوان جاودانی نیست که روی زمین زندگی می کند. یکی دیگر از موجودات بسیار ریز و البته جاودان، یک خرس آبی هشت پای کوچک است که طول عمر بسیار زیادی دارد. این حیوان جاودان نیست اما می تواند کمی از آب زیستگاهش را خشک کند و در آن زندگی کند. خرس آبی با این روش می تواند تا 10سال دور از شرایط زیستی مساعد زنده بماند تا زیستگاه مناسب را پیدا کند. نحوه تکامل چنین روش زندگی منحصر به فردی در هیدارها هنوز یک معماست. اگر این فکر به ذهن تان خطور کرده که انسان می تواند از این روش برای رسیدن به زندگی جاودان استفاده کند، خبرهای بدی برایتان داریم. هیچ موجود زنده ای روی کره زمین به اندازه انسان متفاوت و منحصر به فرد نیست. به همین خاطر دانشمندان وقت شان را صرف تعمیم این روش به انسان ها نمی کنند.

حیوان جاودان و زندگی جاودان

هیدرا را به روش غیر جنسی تکثیر می شود و همانطور که در تصویر می بینید، اندام های همگن در بدن هیدرا جوانه می زند
هیدرا به روش غیر جنسی تکثیر می شود

در اساطیر یونان، هیدرا یک مار شرور است که اگر یکی از سرهای آن را قطع کنید بجای آن دو سر رشد می کند. هیدرای واقعی هم تقریباً به همین شکل عمل می کند؛ اگر یک سوراخ روی هیدرا ایجاد کنید، حیوان سوراخ را ترمیم می کند. اگر هیدرا را از وسط نصف کنید، نیمه دیگر را می سازد. اگر هم هیدرا را به 20 تکه تقسیم کنید، کمی بعد 20 هیدرا خواهید داشت. ترفندی که این حیوان جاودان برای انجام این کارها استفاده می کند، با این دنیا و قوانینی که ما برای آن می شناسیم جور در نمی آید.

اگر بخواهیم از یک کلمه برای تبیین ترفند جاودانگی هیدرا استفاده کنیم، باید فعل ” تفکیک کردن ” را انتخاب کنیم. تفکیک کردن به معنای تقسیم کردن یک چیز به قطعات کوچکتر آن – مثلاً سلول ها – است. قطعاً شما نمی خواهید خودتان را تفکیک کنید اما اگر یک هیدرا را به چند سلول تفکیک کنید … خودتان می دانید چه اتفاقی خواهد افتاد؛ کمی بعد چند هیدرا خواهید داشت.

اما این ترفند چطور کار می کند؟ دانشمندان می توانند 100 هیدرا را داخل یک لوله آزمایش بریزند و آنها را طوری پردازش کنند که تبدیل به یک توده تفکیک شده از سلول ها شوند. سپس این سلول ها را خوب با هم مخلوط می کنند؛ به این ترتیب سلول هایی که بیرون از شاخک های حساس قرار دارند کنار سلول های داخل بدن قرار می گیرند. در این مرحله سلول های کاملاً مخلوط شده اند و هیچ الگویی برای حیوان وجود ندارد.

در ساختنی بخوانید :  چرا فرود آمدن موشک های فضایی سخت است؟

اما در طول چند روز، سلول هایی که بیرون هیدرا را می سازند راهشان را به سمت سطح کره پیدا می کنند و سلول هایی هم که روده را می سازند به سمت مرکز حرکت می کنند. سپس یک حفره داخل کره شکل می گیرد که در نهایت تبدیل به روده می شود. در نهایت هم یک کره توخالی و دو لایه ایجاد می شود؛ درست مثل یک هیدرا که یک لایه بیرونی و یک لایه درونی دارد و مایعی بین این دولایه جریان دارد.

مرحله بعد آغاز شکل گیری سر حیوان جاودان است؛ هرچه توده ای که کار را با آن شروع کرده ایم بزرگتر باشد، تعداد سرهای هیدرا بیشتر خواهد بود. بعد از شکل گیری سرها، پاها ایجاد می شوند و سپس کل موجودی که در لوله آزمایش ایجاد شده است به چند هیدرا تقسیم می شود.

همانطورکه می بینید، این یک پدیده بسیار نادر و البته هیجان انگیز است. نمی توانید همین روند را با حیوانات دیگر تکرار کنید. فقط کافی است انجام این آزمایش را با یک موش تصور کنید؛ فکر نمی کنیم دلتان بخواهد وارد جزییات نتیجه چنین آزمایش وحشتناکی بشویم.

با این روش می توانید از یک سوپر هیدرا چند حیوان جاودان بسازید. این حیوانات تازه متولد شده کم کم پراکنده می شوند، پاهای چسبناک شان را به لوله آزمایش می چسبانند و بعد از چسباندن دهانشان به لوله پاهایشان را آزاد می کنند. این حیوان جاودان و البته عجیب به همین سادگی متولد می شود و راهش را به سمت یک زندگی جاودان پیش می گیرد.

اگر با خواندن این مقاله به زندگی حیوانات جاودان علاقه مند شده اید، حتماً به پست 10 حیوان که تقریباً جاودان هستند هم سری بزنید.

منبع

خلاصه مطلب
حیوان عجیب هفته : این موجود زنده تقریباً جاودانی است!
عنوان مطلب
حیوان عجیب هفته : این موجود زنده تقریباً جاودانی است!
توضیح کوتاه
در این پست درباره یک حیوان جاودان به نام هیدرا و ترفند آن برای زندگی جاویدان می خوانید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آناناس ،راه نجات بقیه محصولات کشاورزی از خطر کمبود آب !... تولید آناناس بعد از موز در رتبه دوم تولید میوه ها قرار دارد. سالانه 85 کشور حدود 25 میلیون تن از این میوه شیرین، عجیب غریب و خوشمزه را تولید می کنند. ...
چرا هنوز هم برخی به نظریه زمین تخت باور دارند؟... حتما تا الان درباره یاوه گویی توییتری ‏B.o.B، خواننده رپ، شنیده اید. او در این توییت مسرانه گفته بود که در حقیقت زمین ‏تخت است و ناسا دهه هاست که با ت...
چگونه نتیجه مطالعه روی موش ها،روی انسان پیاده می شود؟... حتماً شما هم بارها نام موش های را در اخبار علمی شنیده اید اما باوجود اینکه در شرح آزمایش های مختلف معمولاً به نام "موش آزمایشگاهی" و "خوکچه هندی" برمی...
اخبار علمی : کشف فلز باستانی اوریچالکوم در لاشه کشتی باستانی... وقتی جزیره افسانه ای آتلانتیک در اقیانوس غرق شد، همه منابع اوریچالکوم (یک فلز باستانی که در متون باستانی به آن اشاره شده) را هم با خود به زیر آب برد. ...
اخبار علمی : ساخت شهر شناور ناسا بر فراز سیاره ناهید... شاید این روزها دیگر همه به فکر سفر به مریخ باشند، اما یک گروه از دانشمندان ناسا سیاره ناهید را ترجیح می دهند. این دانشمندان قصد دارند با یک ایده بسیار...
یک آسانسور برای رفتن به فضا ممکن است فضانوردان با استفاده از آسانسوری به طول 12 مایل به استراتسفر بروند و از آنجا یک سواری تا ایستگاه فضایی بین المللی (International Space Statio...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای …

پاسخ دهید