خانه / دنیای اطراف ما / بزرگترین شایعه های علمی سال 2014 را بشناسید

بزرگترین شایعه های علمی سال 2014 را بشناسید

سال گذشته میلادی اخبار علمی جالب زیادی در سرتاسر جهان منتشر شد. متاسفانه اخبار علمی سال گذشته هم مثل سال های قبل – و البته سال های آینده – از شایعات علمی در امان نبودند. همه ما باید این باورهای علمی غلط و شایعه های علمی آشنا باشیم. به همین خاطر در ساختنی لیستی از 10 شایعه علمی که در سال 2014 سر و صدای زیادی راه انداختند را برایتان آماده کرده ایم. در ضمن این لیست هیچ ترتیب خاصی ندارد.

در این پست ساختنی با شایعه های علمی که در سال 2014 بین مردم رواج یافتند، آشنا می شوید
در این پست ساختنی با شایعه های علمی که در سال 2014 بین مردم رواج یافتند، آشنا می شوید

جان هاپکینز حقایق سرطان را دگرگون نکرده است

این ایمیل ها که از سال 2007 دست به دست می گشتند، بهار سال 2014 به اوج خود رسیدند. در این ایمیل ها ادعا شده بود که موسسه جان هایکینز با انتشار مطلبی حقایق سرطان را دگرگون کرده است. این مطلب جعلی ادعا می کرد که یک سیستم ایمنی قوی می تواند از سرطان جلوگیری کند. در این بیانیه دروغین آمده بود که اختلالات تغذیه ای منجر به سرطان می شوند و مکمل های غذایی میتوانند به درمان سرطان کمک کنند. مهمترین بخش این شایعه علمی درباره شیمی درمانی بود؛ در این مطلب آمده بود که مضرات شیمی درمانی بیشتر از فواید آن است. موسسه جان هاپکینز برای حفظ اعتبار و نام این موسسه معتبر، این مطلب را در وب سایتش منتشر کرد و دلایل علمی که هر یک از این ادعاها را نقض میکرد، توضیح داد.

هیچ کس در بندر سیدنی با یک کوسه شنا نکرده است

در ماه ژوئن یک ویدیو در اینترنت پخش شد که مردی را نشان می داد که در حین غواصی در بندر سیدنی با یک کوسه سفید نسبتاً بزرگ برخورد کرده است. اگر چه این ویدیو با عنوان ” مبارزه یک مرد با کوسه سفید ” دست بدست میشد، اما هیچ تعاملی بین شناگر و کوسه دیده نمی شود. شاید دلیل این امر این باشد که در واقع هیچ کوسه ای نزدیک شناگر نبوده است. نواقص فنی بخوبی نشان می دهند که ویدیوی کوسه سفید در واقع به ویدیوی شنا کردن اضافه شده است. متاسفانه ویرایشگر این ویدیو آنقدرها هم ماهر نبوده است.

مریخ هیچ وقت به اندازه ماه بزرگ دیده نخواهد شد

یکی دیگر از شایعه های علمی که چند سال است سر زبان ها افتاده است، درباره مریخ است. این شایعه علمی ادعا می کند که قرار است ماه در آسمان شب به اندازه ماه کامل دیده شود. این وضعیت نه تنها در سال 2014 بلکه هیچوقت دیگر هم رخ نخواهد داد. این شایعه از سال 2003 آغاز شد و از ان سال به بعد هر سال مطرح میشود. این شایعه علمی در سال اول ادعا میکرد که مریخ آنقدر بزرگ است که با یک تلسکوپ 75 برابری به اندازه ماه – با چشم غیر مسلح – دیده شود اما یک پیچ باعث شده در اندازه ماه دیده شود. اما استدلال شایعه سال 2014 از این هم مسخره تر است. قرار بود در یک روز مشخص از سال 2014 مریخ در طرف مقابل خورشید قرار بگیرد، آنهم در نزدیک ترین نقطه به زمین. برای اینکه بتوانیم مریخ را به اندازه ماه ببینیم، مریخ باید 118 برابر به زمین نزدیک شود.

در ساختنی بخوانید :  10 باور نادرست درباره فضا که باید فراموششان کنیم

اکسید نقره نمی تواند ایدز را درمان کند

در اواسط دهه 1990، اداره ثبت اختراع ایالات متحده اختراعی را ثبت کرد که یک ترکیب جدید حاوی اکسید نقره بود که فواید زیادی داشت؛ یکی از این فواید هم درمان بیماری سندروک نقص ایمنی اکتسابی یا همان ایدز بود. در تابستان سال گذشته، پایگاه اینترنتی 9GAG یک پست گرافیکی منتشر کرد که در آن آمده بود “اگر می خواهید راز را بدانید، 5676977 را در گوگل سرچ کنید”. این عبارت در واقع شماره ثبت اختراعی بود که ادعا میکرد درمان ایدز است. اما باید بدانید که هیچ شاهد و دلیل علمی دال بر درمان ایدز با اکسید نقره وجود ندارد و گرفتن گئاهی ثبت اختراع به معنی داشتن تاییدیه سازمان های دارویی (که نیاز به سالها تحقیق و آزمایش دارد) نیست.

ناسا هیچوقت یک خاموشی جهانی را پیش بینی نکرده است

یکی دیگر از شایعه های علمی که هر سال بین مردم پخش می شود این است که ناسا یک خاموشی جهانی سه روزه را در دسامبر 2012 پیش بینی کرده است. بنظر میرسد دلیل مطرح شدن این شایعه در سال ها 2013 و 2014 این باشد که خاموشی جهانی هیچوقت اتفاق نخواهد افتاد. این شایعه ادعا می کند که در ماه دسامبر زمین سه روز در تاریکی مطلق فرو می رود چون زمین در ابعاد متفاوتی حرکت خواهد کرد. این وحشت وقتی بین مردم ایجاد شد که چارلز بولدن، یکی از مدیران ناسا یک ویدیو درباره آمادگی دربرابر تندبادها، سیل ها و حوادثی مثل این منتشر کرد. قطعاً منظور بولدن آمادگی در برابر خاموشی سه روزه جهان نبوده است. اگر میخواهید در اینباره بیشتر بدانید به پست ساختنی درباره شایعه خاموشی سه روزه جهان مراجعه کنید.

در ساختنی بخوانید :  مدیتیشن به اندازه ورزش برای سلامت قلب مفید است !

CDC نگفته است واکسن آنفولانزای کار نمی کند

هر ساله با آمدن زمستان، تولید کننده های دارو به دنبال شناسایی واکسن سرماخوردگی آن سال و تولید واکسن برای آن می روند. با آغاز سرما در سال 2014 این خبر در امریکا پخش شد که مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها (CDC) اعلام کرده است که واکسن آنفولانزای فصلی جواب نمی دهد. اما در حقیقت این واکسن ها نه تنها ویروس یک سال مشخص را از بین می برند بلکه متوانند ویروس های متعددی را هم تحت پوشش قرار بدهند. حتی در چند سال پیش که ویروس آنقولانزای فصلی نوعی جهش یافته بود، واکسن آنفولانزای فصل توانست درجه ای از حفاظت را ارائه کند و از شدت بیماری بکاهد .

آدم فضایی آتاکاما وجود ندارد

در سال 2003 محققان بقایای یک انسان فسیل شده را در کویر آتاکاما پیدا کردند. بقایای این انسان بسیار کوچکتر از آن بود که بتوان آن را به عنوان یک انسان قبول کرد و به همین خاطر گمانه زنی ها درباره آدم فضایی بودن این موجود فسیل شده آغاز شد. یک مستند با نام Sirius هم به این شایعات که این فسیل منشاء زمینی ندارد، دامن زد. ممکن است صاحب این اسکلت که با نام آتا معروف شد، به بیماری های مختلفی که باعث کوتاه ماندن اندازه اسکلت می شوند – از قبیل کوتولگی، پروگریا یا عوارض جانبی مومیایی کردن – مبتلا بوده باشد

هیچ کس یک تمساح دو سر ندیده است

مردی به نام جاستین آرنولد تابستان سال میلادی گذشته، تصویری را منتشر کرد که ادعا می کرد در حین قدم زدن در فلوریدا یک تمساح دو سر دیده است. متاسفانه در این تصویر هم شواهدی بود که نشان می داد این هیچ حیوان دو سری دیده نشده است. از این گذشته، وب سایت آرنولد پر از تصاویری از این دست بود؛ مثل ماهی که روی بدنش خزه رشد کرده بود. هنوز مشخص نیست که این تمساح دو سر نتیجه مهارت های فتوشاپ آرنولد بوده است یا حاصل خلافیت های او در زمینه تاکسیدرمی.

در ساختنی بخوانید :  اتصال حیوانات به اینترنت میتواند به پیش بینی زلزله کمک کند

کرم های ضد آفتاب منجر به ابتلا به سرطان نمی شوند

در تابستان سال 2014، وب سایت RealFarmacy مقاله ای را منتشر کرد که در آن ادعا کرده بود استفاده از کرم های ضدآفتاب به دلایل مختلف منجر به ابتلا به سرطان می شود. یکی از دلایل این مقاله این بود که مسدود کردن اشعه های خورشید منجر به کمبود شدید ویتامین D می شود. از ادعای دیگر این مقاله به اصطلاح علمی میتوان به ابتلا به ملانوما و اختلال غدد درون ریز در کسانی که از کرم ضد آفتاب استفاده می کنند، اشاره کرد. با یک نگاه اجمالی متوجه میشودی که این مقاله بر اساس ترس های رایج بین مردم نگاشته شده است نه شواهد و مستندات علمی. لطفاً به یاد داشته باشید که برای محافظت از خودتان در برابر سرطان پوست حتماً از ضد آفتاب استفاده کنید.

کوسه مگالودون دیگر زنده نیست

طرفداران کوسه ها در سراسر جهان هنوز هم از دست کانال دیسکاوری ناراحت هستند چون این کانال در هفته کوسه ها یک مستند دروغین درباره یکی از بزرگترین کوسه ها نشان داد. ساخت این مستند باعث شد در تابستان سال 2013 این شایعه بین مردم پخش شود که بزرگترین و کشنده ترین حیوان دریایی ما قبل تاریخ هنوز در اعماق اقیانوس ها زندگی می کند. اگرچه در انتهای این مستند اشاره شده بود که متخصصان در واقع بازیگر بوده اند اما بسیاری از افراد به این نکته توجه نکردند و باور کرده بودند که کوسه مگادولون در اعماق اقیانوس ها زندگی می کند. برای مطالعه بیشتر در این باره به پست ساختنی درباره دلایل منقرض شدن کوسه مگالودون مراجعه کنید.

منبع

خلاصه مطلب
بزرگترین شایعه های علمی سال 2014 را بشناسید
عنوان مطلب
بزرگترین شایعه های علمی سال 2014 را بشناسید
توضیح کوتاه
در این پست با شایعه های علمی که در سال 2014 رواج یافتند، آشنا می شوید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

10 باور نادرست درباره فضا که باید فراموششان کنیم... در این ساختنی بازهم می خواهیم شما را با باورهای غلطی که بین مردم به عنوان حقایق علمی پذیرفته شده اند، آشنا کنیم. در یکی از پیست های قبلی شما را با 10ت...
آیا ما واقعاً فقط از 10 درصد از مغزمان استفاده می کنیم؟... فیلم Lucy را دیده اید؟ اگر این فیلم را دیده باشید حتماً در جریان افسانه ای که قصد داریم در این پست ساختنی درباره آن حرف بزنیم، هستید. این فیلم درباره ...
تمایل به باور خرافات و مزخرفات ،نشان از هوش پایین دارد !... همانطور که مارچلو تروتزی (Marcello Truzzi)، پروفسور شکاک و مشهور روانشناسی در ایالات متحده یک بار گفت: "ادعای زیاد، اثبات زیادی هم می خواهد!" اما متاس...
برخی از مردم امریکا هنوز نظریه زمین تخت را قبول دارند!... اصطلاح " طرفدار نظریه زمین تخت " بیشتر در حالت استعاری و کنایه ای کاربرد دارد و برای اشاره به افرادی که شباهت ها را بی اعتبار می دانند و از نظریه هایی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

تمایل به باور مزخرفات نشان از هوش پایین دارد

تمایل به باور خرافات و مزخرفات ،نشان از هوش پایین دارد !

همانطور که مارچلو تروتزی (Marcello Truzzi)، پروفسور شکاک و مشهور روانشناسی در ایالات متحده یک …

پاسخ دهید