خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : با ژنراتور اکسی هیدروژن آب را به سوخت تبدیل کنید

آموزش ساخت : با ژنراتور اکسی هیدروژن آب را به سوخت تبدیل کنید

در این ساختنی باز هم سرغ تولید سوخت پاک و ارزان رفته ایم و می خواهیم به شما نشان دهیم که از آب هم میتوان سوخت پاک تولید کرد. با ساخت ژنراتور اکسی هیدروژن می توانید با استفاده از الکتریسیته آب را به یک سوخت قدرتمند تبدیل کنید. در پست های قبلی ساختنی ، طرز ساخت گازیفایر را آموختید که چوب را به گاز تبدیل می کرد. ژنراتور اکسی هیدروژن مکانیزم و ساختار ساده تری دارد و ساخت آن بسیار آسانتر است. پس اگر بدنبال ساخت انرژی پاک با کمترین دردسر هستید، این ژنراتور اکسی هیدروژن را بسازید و از گاز سالم و بدون آلایندگی آن لذت ببرید.

با این ژنراتور اکسی هیدروژن می توانید آب را تدیل به یک سوخت پاک و ارزان کنید
با این ژنراتور اکسی هیدروژن می توانید آب را تدیل به یک سوخت پاک و ارزان کنید22

ژنراتور اکسی هیدروژن چیست؟

ژنراتور اکسی هیدورژن از الکتریسیته باتری خودرو استفاده می کند و آب را به گازهای اکسیژن و هیدروژن تقسیم می کند (Electricity + 2H20 –> 2H2 + O2). این ترکیب یک سوخت پاک می سازد که به مراتب بهتر از گازولین است و تنها خروجی آن آب است!

اگر بدنبال تولید یک سوخت کاملاً پاک هستید باید از الکتریسیته مورد نیاز ژنراتور را از یک منبع پاک تهیه کنید؛ مثلاً انرژی های تجدید پذیر مثل انرژی خورشیدی، بادی و انرژی آب.

دقت کنید که میزان الکتریسیته ای که این دستگاه برای تولید گاز استفاده می کند بسیار بیشتر از خروجی انرژی آن است. به همین خاطر این دستگاه بیشتر یک مبدل انرژی است تا یک ژنراتور انرژی.

در این ویدیو می توانید مراحل ساخت ژنراتور اکسی هیدروژن را ببینید.

گام اول : صفحه های فلزی ژنراتور را آماده کنید

برای ساخت ژنراتور اکسی هیدورژن به فلز ضد زنگ و اتصالات لوله ABS نیاز داریم.

با استفاده از یک ورق فلز ضد زنگ باید صفحات زیر را بسازید:

  • 12 صفحه با ابعاد 7.5 در 14 سانتیمتر
  • 4 صفحه با ابعاد 3 در 15 سانتیمتر
  • 1 صفحه با ابعاد 2.5 در 15 سانتیمتر
  • 1 صفحه با ابعاد 2.5 در 11.5 سانتیمتر
  • 1 صفحه با ابعاد 2.5 در 7.5 سانتیمتر
در ساختنی بخوانید :  آموزش قلم زنی روی مس با آب و نمک و الکتریسیته!

بعد از بردن صفحه ها در اندازه های بالا، بالا و پایین آنها را سوراخ کنید. با استفاده از سنباده برآمدگی های دور سوراخ ها را هم صاف کنید.

گام دوم : سطح تماس صفحه ها را بیشتر کنید

پشت و روی صفحه ها را بصورت مورب سنباده کنید
پشت و روی صفحه ها را بصورت مورب سنباده کنید

در این مرحله باید با سنباده زدن صفحه های فلزی ژنراتور سطح تماس آنها را بیشتر کنید. اینکار تاثیر خوبی روی تولید گاز دارد و میزان خروجی گاز را افزایش می دهد. با استفاده از سنباده 100 دانه همه صفحه های فلزی را بصورت مورب سنباده بزنید. همانطور که در تصویر می بینید روی صفحه ها یک الگوی X ایجاد شده است که بخاطر سنباده زدن اریب است. دقت کنید باید هر دو طرف صفحه های فلزی ژنراتور را سنباده بزنید.

گام سوم : صفحه های فلزی ررا مونتاژ کنید

صفحه های فلزی را طوری مونتاژ کنید که دو صفحه داخلی به یک ترمینال الکتریکی وصل باشند و دو صفحه بیرونی هم به ترمینال دیگر وصل شوند. برای ایجاد اتصالات الکتریکی صحیح می توانید از واشرهای پلاستیکی، میله های پلاستیکی و مهره های فلزی ضد زنگ استفاده کنید. می توانید در ویدیوی بالا جزییات دقیق تر پیکربندی صفحه های فلزی را ببینید.

برای مونتاژ این قطعه از ژنراتور اکسی هیدروژن باید یک صفحه فلزی، یک واشر پلاستیکی، یک صفحه فلزی ویک مهره فلزی را با همین ترتیب بهم وصل کنید تا همه صفحه ها بهم وصل شوند.
وقتی تمام صفحه های فلزی را بهم وصل کردید، یک درپوش لوله ABS تمیز را با استفاده از پیچ های فلزی به بالای صفحه ها وصل کنید.

گام چهارم : بدنه ژنراتور را بسازید

بدنه ژنراتور اکسی هیدروژن از دو لوله رابط بیرونی 10 سانتیمتری و یک سر لوله 10 سانتیمتری معکوس ساخته می شود. یک لوله 10 سانتیمتری از جنس آکریلیک یا ABS قسمت اصلی بدنه است که صفحه های ژنراتور در آن قرار می گیرند و درپوش هم به بالای آن پیچ می شود.

در ساختنی بخوانید :  بدون دوخت و دوز تیشرت های قدیمی را به ساک خرید تبدیل کنید

کپسول آب هم با همین روش و از یک لوله آکریلیک 5 سانتیمتری ساخته می شود و باید به کناره ژنراتور اکسی هیدروژن وصل شود.

با دقت در تصاویر و تماشای ویدیو می توانید براحتی بدنه اصلی ژنراتور را بسازید.

گام پنجم : گیره های کپسول آب را بسازید

برای اتصال کپسول آب به بدنه ژنراتور باید دو گیره بسازید. این گیره ها را می توانید از جنس آکریلیک یا لوله های ABS بسازید. بعد از ساخت گیره ها، آنها را به بدنه کپسول بچسبانید.

برای ساخت این گیره ها، یک سانتیمتر از یک لوله با قطر 5 سانتیمتر ببرید (می توانید از لوله کپسول استفاده کنید). سپس کمی از بالای آن را ببرید تا گیره شبیه یک چنگال شود. این گیره ها را به لوله های آکریلیک بچسبانید و در نهایت هم آنها را به کنار بدنه ژنراتور وصل کنید.

گام ششم : شیر یکطرفه را اضافه کنید

استفاده از شیر یکطرفه مانع برگشتن گازهای تولید شده به داخل ژنراتور می شود
استفاده از شیر یکطرفه مانع برگشتن گازهای تولید شده به داخل ژنراتور می شود

این شیر یکطرفه را به این خاطر به ژنراتور اکسی هیدروژن اضافه می کنیم که هم گازهای تولیدی خارج شوند و هم مطمئن شویم گازها به داخل ژنراتور بر نمی گردند. برای افزودن شیر یکطرفه فقط کافی است یک لوله پلی و شیر یکطرفه را به بالای ژنراتور وصل کنید.

گام هفتم : الکتریولیت را بسازید

الکترولیت را می توانید با آب مقطر و 2 تا 4 قاشق چایخوری KOH (هیدروکسید پتاسیم) بسازید. می توانید از نمک و جوش شیرین هم استفاده کنید اما ممکن است با گذشت زمان صفحه های فلزی ژنراتور کثیف یا پوسیده شوند.

دانه های هیدروکسید پتاسیم را داخل آب بریزید و آن را هم بزنید. سپس محلول را از یک توری رد کنید و آن را داخل ژنراتور بریزید. البته قبل از ریختن الکترولیت باید داخل ژنراتور را تمیز کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : ژنراتور خورشیدی بسازید

هشدار : هیدروکسید پتاسیم می تواند پوست دست را بسوزاند. هرگز مستقیماً به آن دست نزنید.

گام هشتم : ژنراتور اکسی هیدروژن را امتحان کنید

حالا باید ژنراتوری که ساخته اید را امتحان کنید. ابتدا آب را داخل کپسول بریزید و سپس درپوش آن را سرجایش بگذارید و لوله های پلی را هم وصل کنید.

ما ژنراتور اکسی هیدروژن را با یک باتری خودری 12 ولتی امتحان کردیم. باتری را با کابل های جامپر به ژنراتور وصل کنید. همانطور که در تصویر می بینید گاز تولید شده در یک بطری کوچک جمع شده و با یک شعله کوچک آتش گرفته است.

این ژنراتور اکسی هیدروژن با یک باتری 12 ولتی حدود 1.5 LPM گاز تولید می کند. ما یک باتری خودروی 12 ولتی دیگر هم اضافه کردیم و هر دو باتری را ژنراتور وصل کردیم. ژنراتور اکسی هیدروژن با ولتاژ 24 ولتی بیش از 5 LPM گاز تولید می کند و یک گالن بزرگ را تنها در عرض 38 ثانیه پر می کند.

ژنراتور اکسی هیدروژن و تولید سوخت پاک

این سیستم تولید سوخت پاک برای استفاده در خودرو طراحی نشده است اما میزان گاز تولیدی آن نسبتاً بالاست. علاوه بر این وسیله بسیار مناسبی برای نشان دادن نحوه الکترولیز آب و توانایی های گاز است.

در این ویدیو می توانید برخی از آزمایش هایی را که با این ژنراتور انجام شده است را ببینید:

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با ژنراتور اکسی هیدروژن آب را به سوخت تبدیل کنید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با ژنراتور اکسی هیدروژن آب را به سوخت تبدیل کنید
توضیح کوتاه
در این پست طرز ساخت یک ژنراتور را می آموزید که با آن می توانید آب را به گاز تبدیل کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت ژنراتور خورشیدی پرتابل با قطعات ارزان... انرژی خورشیدی در حال حاضر پاک‌ترین و فراوان‌ترین انرژی پایدار موجود است. این انرژی کاملاً رایگان و بدون آلودگی است و تنها محدودیت آن به شرایط آب‌ و هو...
آموزش ساخت : چطور ژنراتور HHO را مونتاژ کنیم ؟... در این پست ساختنی نحوه مونتاژ ژنراتور HHO را میخوانید و با نحوه کار این ژنراتور هم آشنا می شوید. ژنراتور HHO یا ژنراتور گاز قهوه ای یکی از جالب ترین ت...
آموزش ساخت : ژنراتور خورشیدی بسازید در این پست ساختنی طرزساخت یک ژنراتور ساده را یاد می گیرید که هیج کجا شما را بدون برق نمی گذارد. اگر اهل سفر هستید با این ساختنی هیچ کجا بدون برق می ما...
دستگاه گازی سازی چوب و زیست توده بسازید تا هیچوقت بدون انرژی نمانید... در این ساختنی طرز ساخت دستگاه گازی سازی را یاد می گیرید که با آن می توانید چوب و زیست توده را به گاز تبدیل کنید. ساخت این دستگاه گازی سازی ساده است ام...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت ژنراتور خورشیدی پرتابل با قطعات ارزان

انرژی خورشیدی در حال حاضر پاک‌ترین و فراوان‌ترین انرژی پایدار موجود است. این انرژی کاملاً …

پاسخ دهید