خانه / اخبار / اخبار علمی : زندگی روی مریخ با کمک سیانو باکتری ها

اخبار علمی : زندگی روی مریخ با کمک سیانو باکتری ها

با وجود اینکه دانشمندان بر این باورند که میلیون ها سال پیش اتمسفر مریخ شبیه به زمین بوده است و آب های جاری در سطح آن وجود داشته است اما امروز وضع کاملاً فرق می کند و زندگی روی مریخ تقریباً غیرممکن است. امروزه سطح مریخ آنقدر سرد است که هوای سردترین نقطه قطب جنوب در مقابل آن مثل یک هوای جنگل های استوایی است.

تصویرسازی زمینی سازی مریخ؛ زمینی سازی به معنای تغییر محیط مریخ برای ایجاد امکان زندگی روی مریخ است
تصویرسازی زمینی سازی مریخ؛ زمینی سازی به معنای تغییر محیط مریخ برای ایجاد امکان زندگی روی مریخ است

علاوه بر این سرمای شدید، اتمسفر مریخ بسیار اندک است و در این سیاره عملاً هیچ اکسیژنی وجود ندارد. با وجود تمام این مشکلات یک گروه دانشجویی از آلمان قصد دارد این وضعیت را تغییر دهد. ایده این گروه قرار دادن سیانو باکتری ها در اتمسفر مریخ است. با اینکار منابع فراوان دی اکسید کربن موجود در اتمسفر مریخ تبدیل به اکسیژن می شود و راه برای زندگی روی مریخ به مراتب هموارتر خواهد شد.

این تیم تحقیقاتی که متشکل از چند دانشجو و چند دانشمند داوطلب از دانشگاه علم کاربردی و دانشگاه علم فنی درامستادت آلمان است، نام پروژه را “Cyano Knights” (شوالیه های سیانو) گذاشته اند. آنها قصد دارند با کاشتن سیانو باکتری ها در اتمسفر مریخ، مابع عظیم دی اکسید کربن این سیاره (96 درصد از اتمسفر مریخ را دی اکسید کربن تشکیل می دهد) را به اکسیژن تبدیل کنند. به این ترتیب هوای قابل تنفس برای ماموریت های سرنشین دار در مریخ و شاید زندگی روی مریخ فراهم می شود.

پروژه این گروه تحقیقاتی امیدوار است بتواند با شرکت در رقابت دانشگاهی مارس-وان ایده اش را به سیاره مریخ بفرستد. زیادی گروه تحقیقاتی در این رقابت دانشگاهی که توسط موسسه مارس-وان برگزار می شود، شرکت می کنند تا شانس اجرای پروژه شان در سیاره مریخ را بدست بیاورند.

در ساختنی بخوانید :  اتاقی با ضعیف ترین خاصیت مغناطیسی بر زمین

این رقابت از تابستان گذشته به عنوان بخشی از کمک های حمایتی موسسه مارس-وان آغاز شد و دانشگاه های زیادی از سراسر جهان در آن شرکت کرده اند. تمام شرکت کنندگان در رقابت این شانس را دارند که پروژه شان برای تسهیل زندگی روی مریخ را با اولین کاوشگر بدون سرنشین مارس-وان که سال 2018 به مریخ بفرستند.

بعد از تحقیقات فراوان در آزمایشگاه کاشت سلولی و دانشگاه علوم کاربردی آلمان، محققان بخاطر استحکام بالا سیانو باکتری ها را انتخاب کردند. باکتری های روی زمین می توانند در شرایطی زندگی کنند که برای سایر موجودات زنده کشنده است و به همین خاطر مناسب ترین گزینه برای زمینی سازی مریخ محسوب می شوند.

روبرت شرودر، رهبر این تیم تحقیقاتی در نشست خبری گفت: ” سیانو باکتری ها در شرایطی زندگی می کنند که هیچ کس انتظار حیات در آن شرایط را ندارد. می توانید آنها را در همه جای سیاره زمین پیدا کنید. بردن سیانو باکتری ها به مریخ ، اولین گام آزمایش میکروارگانیسم ها در این سیاره است.”

یکی دیگر از دلایل فرستادن سیانو باکتری ها قبل از انسان ها به مریخ ، عملکردهای بیولوژیکی آنهاست. این ارگانیسم با تولید اکسیژن در طی فرایند فتوسنتز و برای بدست آوردن مواد مغذی، نقش مهم و محوری را در تکامل اتمسفر زمین ایفا کرده است.

تصویر میکروسکوپی سیانو باکتری اسپیرولینا
تصویر میکروسکوپی سیانو باکتری اسپیرولینا

دانشمندان گمان می کنند که حدود 2.7 میلیون سال پیش، سیانو باکتری ها بازیگر اصلی ساخت اتمسفر امروزی زمین بوده اند. عملکردهای بیولوژیکی این میکروارگانیسم باعث شد یک بخار سمی تبدیل به اتمسفری غنی از نیتروژن و اکسیژن شود. هاین اتمسفر هم به نوبه خود منجر به تشکیل لایه اوزون شد که از ما در مقابل اشعه های ماوراءبنفش محافظت می کند و امکان گسترش حیات در زمین را فراهم می کند.

در ساختنی بخوانید :  عمر طولانی با خوردن فلفل قرمز تند

آنطور که در شرح این پروژه آمده است، سیانو باکتری ها به محض قرار گرفتن در اتمسفر مریخ ، اکسیژن حاصل از فرایند را در اتمسفر آزاد خواهند کرد و با کاهش میزان دی اکسید کربن، محیط را برای زندگی روی مریخ آماده می کنند. علاوه براین، این باکتری ها می تواند مواد غذایی و ویتامین های لازم برای تغذیه سالم را فراهم کنند.

البته محققان هنوز مطمئن نیستند که چه میزان سیانو باکتری برای ایجاد تغییر در اتمسفر سرشار از دی اکسید کربن مریخ لازم است و چه میزان از اکسیژن تولید شده را می توان حفظ کرد. اما هدف این پروژه – مثل سایر پروژه های رقابت مارس-وان – پیدا کردن راهی برای بقای ارگانیسم های زمینی در محیط سیاره مریخ است.

پروژه شوالیه های سیانو امیدوار است یک روز ماموریت های سرنشین دار بتوانند از اکسیژن تولید شده توسط این باکتری ها و ترکیب آن با نیتروژن برای تولید هوای قابل تنفس و مصرف مجدد بهینه سازی کنند.

این پروزه نه تنها از تکنولوژی های موجود استفاده می کند بلکه از تحقیقات ناسا و سایر آژانس های فضایی هم بهره برده است. در وب سایت این پروژه آمده است: ” در ایستگاه فضایی بین المللی هم چند آزمایش روی سیانو باکتری ها انجام شده است. ما قصد داریم این آزمایش ها را وارد یک مرحله جدید بکنیم و با بررسی مقاوم ترین گونه حیات راهی برای بقای گونه های زمینی در سیاره قرمز و زندگی روی مریخ پیدا کنیم. ما با این پروژه نه تنها در مریخ هوای قابل تنفس می سازیم، بلکه راه را برای سایر ماموریت ها در سیاره مریخ هموار می کنیم.”

ایده های این پروژه فقط به کاشت سیانو باکتری ها محدود نمی شود و شامل جوانه زدن دانه ها در مریخ برای اثبات امکان رویش گیاه در سیاره، ساخت یک گلخانه مینیاتوری، بررسی تاثیر سطح کیهانی و تابش های خورشیدی روی سطح مریخ و فرآوری ادرار به آب می باشد.

در ساختنی بخوانید :  هنوز نمی توان گفت زندگی بر مریخ وجود ندارد!

هدف تمام این پروژه ها کمک به افزایش آگاهی انسان از سیاره مریخ است و تک تک آنها برای زندگی روی مریخ در آینده ضروری هستند.

منبع

خلاصه مطلب
اخبار علمی : زندگی روی مریخ با کمک سیانو باکتری ها
عنوان مطلب
اخبار علمی : زندگی روی مریخ با کمک سیانو باکتری ها
توضیح کوتاه
یک گروه تحقیقاتی قصد دارد با ارسال سیانو باکتری ها به مریخ، در این سیاره اکسیژن تولید کند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

هنوز نمی توان گفت زندگی بر مریخ وجود ندارد!... اگر بر سطج مریخ زندگی وجود داشت ما تا کنون درباره آن می دانستیم. اینطور نیست ؟ بر عکس گفته ناتالی کابرل (Nathalie Cabrol)، زیست شناس نجومی در موسسه ست...
ویدیو : آیا زندگی روی مریخ واقعاً امکان دارد؟... در اخبار علمی همیشه صحبت از سفر انسان به مریخ و زندگی روی مریخ بوده است. برخی هم از اولین ماموریت فضایی انسانی روی مریخ در سال 2025 صحبت می کنند. اما ...
آیا این سنگ های مریخی توسط میکروب ها ساخته شده اند؟... سنگ های مریخی که تصاویر آنها توسط مریخ نورد Curiosity گرفته شده است، مشابهت بسیار زیادی با سنگ هایی دارند که روی زمین و در اثر فعل و انفعالات میکروبی ...
اخبار علمی : امکان اثبات حیات روی مریخ با شهاب سنگ تیسینت... سیاره مریخ هم اکنون میزبان تعداد زیادی ربات مریخ نورد، فضاپیما و مدارگرد است که همه تلاش می کنند شناخت انسان از این همسایه پررمز و راز را افزایش دهند ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

ناتالی کابرول، آیا زندگی بر روی مریخ وجود دارد؟

هنوز نمی توان گفت زندگی بر مریخ وجود ندارد!

اگر بر سطج مریخ زندگی وجود داشت ما تا کنون درباره آن می دانستیم. اینطور نیست ؟ …

پاسخ دهید