خانه / اخبار / استفاده گسترده از انرژی تجدیدپذیر با سیستم های تطبیقی دوگانه

استفاده گسترده از انرژی تجدیدپذیر با سیستم های تطبیقی دوگانه

بحران سوخت ،بحران های زیست محیطی و … باعث شده است محققان بیشتر از قبل به دنبال منابع انرژی تجدیدپذیر ، جدید و سالم باشند و به همین خاطر منابع انرژی اهمیت زیادی در مطالعات و اخبار علمی دارد. چند محقق در ایالات متحده در یک مقاله جدید عنوان کرده اند که با استفاده از تکنولوژی های ذخیره سازی انرژی بهبود یافته یا تلاش برای تطبیق انواع مختلف سیستم های انرژی های جایگزین میتوان جهش قابل توجهی در استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر در ایالات متحده بوجود آورد.

استفاده از سیستم های تطبیقی دوگانه برای تولید و انتقال انرژی میتواند بسیاری از نواقص انرژی های تجدیدپذیر را برطرف کند
استفاده از سیستم های تطبیقی دوگانه برای تولید و انتقال انرژی میتواند بسیاری از نواقص انرژی های تجدیدپذیر را برطرف کند

از لحاظ تاریخی، اشکال و مانع عمده تولید سیستم های انرژی جایگزین مقرون به صرفه و استفاده از آنها بی ثبات بودن و متغیر بودن این انرژی هاست؛ اگر باد نوزد یا خورشید خوب نتابد، یک سیستم انرژی فوق العاده هم نمی تواند کاری کند. همین عد ثبات و غیرقابل اعتماد بودن باعث شده است منابع انرژی تجدید پذیر پرهزینه و ناکارآمد باشند.

اما یک مطالعه تحلیلی که به تازگی در نشریه منتشر شده است، نشان داده است که بسیاری از این مشکلات را میتوان با استفاده از تکنولوژی های ذخیره سازی پیشرفته یا تولید سیستم های هیبرید یا دوگانه – در مقیاس های جغرافیایی بزرگ – حل کرد. در این صورت اگر یکی از منابع انرژی تجدیدپذیر کاهش یابد دیگری جای خالی آن را پر می کند.

آنا کلی، تحلیلگر سیاست های انرژی از دانشگاه اورگان در اینباره می گوید: ” قیمت های انرژی باد در حال رقابتی شدن است و انرژی خورشیدی بخوبی جایش را در بین مردم باز کرده است. کلید استفاده گسترده تر از این منابع انرژی تجدیدپذیر و سایر تکنولوژی های حوزه انرژی ، تطبیق آنها در سیستم های شبکه ای هوشمند است.”

” اکنون اینکار در برخی از کشورها با موفقیت انجام شده است و این رویکرد جای پیشرفت و گسترش زیادی دارد.”

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : فلز مایعی که می توان شکل آن را تغییر داد!

مثلاً در بیشتر مناطق باد در شب با شدت بیشتری می وزد و انرژی خورشیدی هم فقط در طول روز قابل تولید است. با بهره برداری پیشرفته تر از از مفهوم و ایده اساسی یک شبکه متصل و ترکیب آن با اشکال پیشرفته تر ذخیره سازی انرژِی ، استفاده گسترده تر و بیشتر از منابع انرژی تجدیدپذیر و سالم کاملاً ممکن و عملی خواهد شد.

کلی در ادامه افزود: ” این رویکرد چیزی بیشتر از یک ایده است و کاری است که در تاسیسات انرژِی سراسر دنیا انجام می شود؛ این رویکرد در کشورهایی مثل اسپانیا، مراکش، چین و ایالات متحده پیاده شده است. اکنون سیستم های زمین گرمایی (یا ژئوترمل) با انرژیِ خورشیدی ترکیب می شود؛ انرِژی باد و خورشید با باتری های لیتیوم یون و باد و بیودیزل با باتری های مختلف ترکیب می شوند و بهره وری بالایی هم دارند. با حل مشکل هزینه، انرژی تجدیدپذیر در سیستم های تطبیقی دوگانه و توسط کمپانی های خصوصی تولید خواهد شد و سود زیادی هم نصیب این شرکت ها خواهد کرد.”

ذخیره سازی انرژِی با روش های پیشرفته تر، یکی دیگر از کلیدهای کاربردی تر کردن انرژی های تجدیدپذیر است که یک نمونه آن با همکاری چند ایالت غربی در امریکا مشاهده می شود. الکتریسیته ای که در مزارع بادی در وایومینگ تولید می شود به یوتا منتقل می شود تا در آنجا از طریق هوای فشرده در سازندهای سنگی ذخیره شود و در نهایت هم خانه های لس آنجلس را روشن کند.

این سیستم 8 میلیارد دلاری میتواند شاخص خوبی برای سنجش نحوه تولید و ذخیره انرژی در آینده نزدیک باشد؛ از آنجاییکه هوای فشرده می تواند به سرعت به نیازهای انرژی پاسخ دهد و مقیاس پذیری خوب هم دارد، میتواند براحتی وارد بازار تجارت انرژی شود.

در ساختنی بخوانید :  پرواز مافوق صوت با خط فضایی

جاشوا مریت، نویسنده همکار این مقاله و دانشجوی مهندسی مکانیک می گوید: ” هنوز هم موانعی وجود دارد که باید بر آنها غلبه کنیم. شبکه های انتقال انرژِی ایالات متحده باید بنحوی بهبود یابند که تولید انرژی ساده تر شود و بتوانیم انرژی را به هر جایی که به آن نیاز دارند، بفرستیم. البته موانع موجود فقط تکنیکی نیستند و مردم هم باید بیشتر به منابع انرژی تجدیدپذیر اعتماد کنند و آنها را بپذیرند. مردم باید سیستم های انرژی مثل باد، خورشید و انرژی دریایی را نه تنها از لحاظ تئوری بلکه بصورت کاربردی هم قبول داشته باشند.”

محققان در این مقاله یادآور شده اند که اپوزیسیون “not in my back yard” (در خانه من، نه) که با استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر مخالف هستند، هنوز یک واقعیت است و نگرانی های زیست محیطی درباره تمام فرم های انرژی وجود دارد؛ برخی نگران پرنده هایی هستند که در توربین های بادی گیر کشته می شوند، برخی از تلفات ماهی ها در سدهای برق آبی می گویند و برخی هم نگران آلاینده های شیمیایی حاصل از انرژی خورشیدی هستند.

البته با توجه به حجم تحقیقات در این زمینه، میتوان گفت در آینده نزدیک بسیاری از این مشکلات پاسخ داده خواهند شد. تکنولوژی های ذخیره سازی باتری پیشرفته هر روز بیشتر کاربردی و امکان پذیر می شوند. انرژِی موج یا جزر و مد میتواند تبدیل به یک عامل واقعی در چرخه انرژِی شود. اخیراً هم یک راکتور مدولار کوچک ساخته شده است که هزینه های ساخت آن کمتر است و هیچگونه گاز گلخانه ای هم تولید نمی کند. اختراعاتی از این دست می توانند نقش بزرگی در تعادل جریان های خروجی از منابع انرژی تجدیدپذیر ایفا کنند.

در ساختنی بخوانید :  تصاویر جالب هفته ؛ خورشید کاذب، زمین مادون قرمز و ...

براساس نتایج این مطالعه تحلیلی، هدف بلند مدت شناسایی تکنولوژی هایی است که میتوانند در سیستم های دوگانه کار کنند تا هم ثبات و اعتماد پذیری این سیستم ها افزایش یابد و هم اتکای انسان به سوخت های فسیلی کاهش یابد. با تطبیق دقیق سیستم های انرژِی مختلف، تکنیک های انتقال انرژی بهبود یافته و فناوری های جدید این هدف سریعتر و راحت تر محقق خواهد شد.

در نتیجه گیری این مقاله آمده است: ” با توسعه بیشتر، هزینه های این سیستم های دوگانه کاهش می یابد و این سیستم ها رقابتی تر خواهند شد تا بتوانند نقش بزرگتری را در تولید انرژی ایفا کنند.”

منبع

خلاصه مطلب
استفاده گسترده از انرژی های تجدیدپذیر با سیستم های تطبیقی دوگانه
عنوان مطلب
استفاده گسترده از انرژی های تجدیدپذیر با سیستم های تطبیقی دوگانه
توضیح کوتاه
محققان می گویند استفاده از سیستم های تطبیقی دوگانه موانع انرژی های تجدیدپذیر را برطرف میکند.
نویسنده

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با استفاده از این دستگاه گازیفایر می توانید با استفاده از چوب و بیومس در خانه گاز تولید کنید

آموزش ساخت : با دستگاه گازیفایر ، گاز خانگی بسازید

در این پست ساختنی طرز ساخت یک دستگاه گازیفایر را می آموزید که بیومس یا …

پاسخ دهید