خانه / اخبار / اخبار علمی : کشف دوباره گذرگاه مغزی VOF بعد از 100 سال

اخبار علمی : کشف دوباره گذرگاه مغزی VOF بعد از 100 سال

تکنیک تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یا همان ام آر آی باعث شده دانشمندان امروزی بینش بی سابقه ای نسبت به فعالیت های درونی مغز انسان داشته باشند. حالا همین تکنیک به یک گروه تحقیقاتی کمک کرده است یک گذرگاه مغزی فراموش شده را بعد از گذشت 100 سال دوباره کشف کنند.

اولین تصویر کشیده شده از گذرگاه مغزی VOF در قرن نوزدهم
اولین تصویر کشیده شده از گذرگاه مغزی VOF در قرن نوزدهم

وقتی جیسون ییتمن عصب شناس از دانشگاه در حین یکی از آزمایش هایش متوجه یک دسته فیبری بزرگ شد که در ادبیات علمی مدرن تعریف نشده بود، نتوانست بپذیرد که اولین فردی است که این ساختار را کشف کرده است. بعد از بررسی های بیشتر مشخص شد که حق با او بوده است؛ این ساختار پیش از این کشف و تبیین شده بود. اما کتابی که برای آخرین بار از این دسته فیبری نام برده بود به مدت 100 سال ناخوانده باقی مانده بود. ییتمن و کوین وینر از داشنگاه استنفورد کسانی بودند که بعد از صد سال این ساختار را دوباره کشف کردند. مقاله این دو محقق در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است.

این ساختار اکنون و بعد از کشف دوباره الیاف عمودی پس سری (VOF) نام گرفته اند. این ساختار یک دسته تار عصبی از مواد سفید است که مناطق مختلف مغز را به صورت عمودی بهم متصل می کند؛ برخلاف سایر گذرگاه های مواد سفید که این ارتباط را بصورت افقی ایجاد می کنند. این دو محقق بعد از استفاده از تکنیک های ام آر آی پیشرفته متوجه شدند که این گذرگاه مغزی از منطقه ای در پشت مغز شروع می شود که پردازش بصری در آن رخ می دهد و لوب پس سری نام دارد. سیگنال ها توسط VOF از این منطقه به سایر مناطق مغز مغز می روند و نیاز ورودی های بصری مسیر این سیگنال ها را مشخص می کند.

ییتمن در نشست خبری این تحقیق گفت : “ما معتقدیم سیگنال هایی که توسط VOF حمل می شوند در بسیاری از فرایندهای ادراکی – از شناسایی چهره یک دوست تا خواندن سریع یک متن – نقش دارند.”

این دو محقق یک الگوریتم کامپیوتری هم طراحی کرده اند که سایر محققان علوم اعصاب می توانند با استفاده از آن خیلی سریعتر فعالیت های VOF را بررسی و اندازه گیری کنند. از انجاییکه این گذرگاه مغزی برای مدت ها فراموش شده بود، در جوامع علمی مختلفی انگیزه های زیادی برای کسب آگاهی و آزمایش روی VOF وجود دارد. یکی از مهمترین این انگیزه ها، هدف قرار دادن VOF برای درمان اختلالات بینایی و خواندن است. باید منتظر باشیم تا هر چند وقت یکبار نام این گذرگاه مغزی را در اخبار علمی بشنویم.

در ساختنی بخوانید :  شاتل های فضایی چگونه از زمین بلند می شوند؟
مدلسازی کامیپوتری از گذرگاه مغزی  VOF
مدلسازی کامیپوتری از گذرگاه مغزی VOF

برایان وندل، یکی از محققان افزود : ” آزمایشگاه ما برای پشتیبانی از تحقیق های جدید، گام بزرگی در زمینه به اشتراک گذاری نرم افزار و داده ها برداشته است. به اعتقاد ما این روش، راه بسیار خوبی برای بررسی یافته های ما و استفاده از آن در آزمایشگاه های عصب شناسی در سرتاسر دنیاست.”

وقتی ییتمن این گذرگاه را مشاهده کرد و نتوانست آن را تشخیص دهد، به همراه وینر و با کمک سایر همکارانشان به جستجو در منابع علمی پرداختند. این جستجو آنها را به یک کتاب آناتومی قدیمی رساند که مدت ها بود در گوشه یک کتابخانه دانشگاهی خاک می خورد.

ییتمن در اینباره افزود: ” وینر یک اطلس پیدا کرد که در سالهای منتهی قرن بیستم توسط کارل ورنیک نوشته شده بود. الیاف عمودی پس سری یا همان VOF در این اطلس توصیف شده بود. طبق اطلاعات کتابخانه، این اطلس برای آخرین بار در سال 1912 چک شده بود. به این ترتیب ما اولین کسانی هستیم که در طول یک قرن گذشته این کتاب را خوانده ایم.”

این تیم تحقیقاتی علاوه بر کشف VOF ، با بررسی های بیشتر به دنبال پاسخ این سوال بود که چرا این گذرگاه مغزی کاملاً از تاریخ علم عصب شناسی پاک شده بود؟ وقتی کارل ورنیک عصب شناس این گذرگاه مغزی را در سال 1881 کشف کرد، ساختار عمودی آن بخوبی برای سایر دانشمندان روشن نشده بود. تئودرو مایرنت که در در دوران خود پدر عصب شناسی بوده است، بشدت امکان وجود گذرگاه های مغزی عمودی را انکار میکرد و معتقد بود گذرگاه های مغزی فقط می توانند افقی باشند. چند دانشمند دیگر هم در قرن نوزدهم این گذرگاه مغزی را به تصویر کشیده بودند اما عادت نامگذاری متناقض و انتقادهای شدید از سوی بزرگان علم عصب شناسی منجر به گمنامی عجیب گذرگاه VOF شد.

وینر در ادامه گفت: ” وقتی تحقیق و بررسی روی این گذرگاه مغزی را شروع کردیم، تنها هدف مان کنجکاوی و رسیدن به اطلاعات بیشتر بود. اما بعد از کمی بررسی متوجه شدیم این گذرگاه مغزی حرف های زیادی برای گفتن دارد. درواقع این گذرگاه مغزی کلید کشف چند ارتباط مغزی گم شده دیگر هم هست. گذرگاه مغزی VOF قطعه گم شده پازلی است توسط بنیانگذاران رشته علوم اعصاب طراحی شده است.”

منبع

خلاصه مطلب
اخبار علمی : کشف دوباره گذرگاه مغزی VOF بعد از 100 سال
عنوان مطلب
اخبار علمی : کشف دوباره گذرگاه مغزی VOF بعد از 100 سال
توضیح کوتاه
محققان موفق شدند بعد از گذشت 100 سال یک گذرگاه مغزی را شناسایی کنند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آیا مغز زنان و مردان واقعا با هم متفاوت است؟... حتما شما هم عبارت "مردان از مریخ آمده اند، زنان از ونوس" را بار ها شنیده اید. به عبارت دیگر، آن قدر رفتار ها و عملکرد های زنان و مردان با هم متفاوت اس...
کوسه سفید بخاطر بلعیدن یک لقمه بزرگ جان داد... وقتی حیوانات دریایی در سواحل تقلا می کنند یا از پا می افتند، عمدتاً به این دلیل است که آلاینده ها و زباله های انسانی مثل پلاستیک را بلعیده اند. اما گا...
مشاهده اولین سیاهچاله ای که از کهکشانش بیرون افتاده است... دانشمندان یک شی عجیب را در فاصله 90 میلیون سال نوری زمین مشاهده کرده اند و معتقدند این شی عجیب اولین سیاهچاله ای است که از کهکشان خودش جدا شده است. دا...
اخبار علمی : کلید سلامت خواب شما در دستان ملاتونین است... اگر همین الان به داروخانه بروید و یک مکمل برای بهبود خواب تان بخواهید، ممکن است با قرص ملاتونین روبرو شوید. این هورمون مکمل به عنوان یک داروی خواب آور...
ویدیو : با رادیو اکتیوترین مکان های روی زمین آشنا شوید... وقتی به رادیو اکتیوترین مکان های روی زمین فکر می کنید، چه مکان هایی به ذهن تان می آید؟ چرنوبیل؟ فوکوشیما؟ در این پست با رادیو اکتیوترین مکان های...
قضیه چیه ؟ چرا کبوترها مدام سرشان را تکان می دهند؟... چرا گربه ها جعبه ها را دوست دارند؟ چرا سگ های خیس بوی بدی می دهند؟ چرا رفتار سیال غیر نیوتنی عجیب است؟ چرا ... ؟ ساختنی قصد دارد در یک سری از مقالات ب...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای …

پاسخ دهید