خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : شارژر خورشیدی USB بسازید

آموزش ساخت : شارژر خورشیدی USB بسازید

همه ما گجت های USB زیادی داریم و این گجت های به یک بخش جدانشدنی از زندگی ما تبدیل شده اند. اما این گجت ها خیلی زود باتری تمام می کنند و به همین خاطر وقتی بیشترین نیاز را به آنها داریم، نمی توانیم از آنها استفاده کنیم. اما همیشه یک راه حل وجود دارد و راه حل این مشکل شارژر خورشیدی است. دیگر لازم نیست از آداپتورها دیواری و لپ تاپ برای شارژ گجت هایتان استفاده کنید و بهتر است این شارژر خورشیدی USB را جایگزین آنها کنید.

در این ساختنی روش ساخت یک شارژر خورشیدی USB را گام به گام به شما می آموزیم. با این شارژر خورشیدی تقریباً می توانید همه دستگاه های USB مثل موبایل، پخش کننده موزیک، آیپد و آیفون را شارژ کنید. این شارژر خورشیدی یک محفظه چوبی دارد که با برش لیزری ساخته می شود؛ اگر به ابزار لازم برای برش لیزری دسترسی ندارید می توانید از هر جعبه یا محفظه دیگری برای ساخت شارژر استفاده کنید.

این ساختنی برای تازه کارها و دانش آموزان دبیرستانی طراحی شده است و فقط به دانش کمی در زمینه لحیم کاری نیاز دارد. به همین خاطر دانش آموزان می توانند از این ساختنی به عنوان ایده کاردستی مدرسه هم استفاده کنند.

این شارژر خورشیدی برای شارژر باتری موبایل و دستگاه های مشابه بسیار مناسب است اما نمی توان از آن برای شارژر دستگاه های بزرگتر استفاده کرد و یا در موارد اورژانسی به آن تکیه کرد.

گام اول: قطعات و ابزار موردنیاز

قطعات شارژر خورشیدی USB

 • مدار تقویت کننده DC به DC با خروجی USB 5 ولتی
 • باتری خورشیدی 6 ولتی
 • 3 عدد باتری AA قابل شارژ
 • 3 عدد هولدر باتری AA
 • دیود 1N914
 • سوئیچ ضامنی
 • سیم (از نوع استاندارد)
 • تیوب شیرینک

قطعات جعبه چوبی

 • تخته سه لای سه سانتیمتری
 • 16 عدد پیچ 32-6
 • 16 عدد مهره شش ضلعی 32-6

ابزار موردنیاز

 • دستگاه لحیم
 • هویه
 • سیم چین
 • سیم لخت کن
 • نوار فومی دوطرفه
 • پیچ گوشتی
 • ابزار اختیاری
 • نوار چسب عایق
 • چسب حرارتی
 • دسترسی به کاتر لیزری

گام دوم : مدار تقویت کننده

یک شارژر USB برای شارژ کردن بیشتر گجت ها به برق نیاز دارد. برای ساخت یک شارژر خورشیدی USB با این قابلیت دو راه وجود دارد:

اولین راه این است که یک سلول خورشیدی با ولتاژ بسیار بالا تهیه کنیم و سپس آن را تا 5 ولت پایین بیاوریم. این روش به سلول خورشیدی بسیار بزرگی نیاز دارد. اگر هم بخواهید یک باتری به این ترکیب اضافه کنید، باید باتری تان بیشتر از 5 ولت باشد که این باتری ها خیلی بزرگ هستند. همانطور که می بینید با این روش یک شارژر سنگین و گران خواهید داشت.

راه دوم استفاده از ولتاژ پایین تر و تقویت آن تا 5 ولت است. در این روش می توانیم از سلول های خورشیدی و باتری های کوچکتر استفاده کنیم. اما عیب روش دوم این است که بخاطر ولتاژ باید از آمپراژ بگذریم. این روش رایج ترین راه برای تولید شارژرهای usb تجاری است که درکنار ارائه ولتاژ درست اندازه، وزن و قیمت مناسبی هم دارند.

کلید بکارگیری روش دوم، استفاده از مدار تقویت کننده DC به DC یا همان ترانسفورماتور می باشد. این مدار پایه با استفاده از یک سیم پیچ مفتولی، ولتاژ را تا 5 ولت تقویت می کند و درکنار آن ثبات و تنظیم برق را هم ارائه می کند. در این ساختنی ، خروجی این مدار یک پورت USB است.

در تصویر بالا می توانید دو مدار تقویت کننده DC به DC متفاوت اما بسیار مشابه را ببینید. هر دو این مدارها ولتاژ دو ولتی را می گیرند و آن را تا 5 ولت تقویت می کنند. تفاوت این دو مدار وقتی میتواند دردسرساز شود که این شارژر خورشیدی را برای شارژ یکی از محصولات قدیمی Apple بکار ببرید. گجت های USB برای شارژ شدن معمولاً فقط به برق یک پورت USB نیاز دارند. اما بیشتر مدل های آیفون، به یک نوع USB خاص برای شارژ شدن نیاز دارند. آیفون ها داده های پورت USB را چک می کنند تا ببینند چه نوع دستگاهی به آیفون وصل شده و اگر پورت توانایی لازم را داشته باشد، سرعت شارژ را افزایش می دهند. اگر آیفون چیزی را در تب داده ها نبیند، شارژ نمی شود. این مشکلی است که بسیاری از شارژرهای USB معمولی بویژه نمونه های قدیمی تر با آن مواجه هستند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت کاسه شیک و بادوام با رزین و مدادرنگی

اگر نمی خواهید از این شارژر خورشیدی برای شارژ یک آیفون یا آیپد استفاده کنید، می توانید از هر نوع مدار تقویت کننده DC به DC حتی نمونه های قدیمی استفاده کنید. اما اگر میخواهید محصولات Apple را شارژ کنید باید از مدارهای تقویت کننده خاصی استفاده کنید.

گام سوم : سلول های خورشیدی و باتری ها

هنگام انتخاب باتری و سلول خورشیدی برای ساخت شارژر باید به محدودیت های انرژی خورشیدی توجه کرد
هنگام انتخاب باتری و سلول خورشیدی برای ساخت شارژر باید به محدودیت های انرژی خورشیدی توجه کرد

مدار تقویت کننده DC به DC شارژر خورشیدی به یک جریان حداقلی 2 ولتی نیاز دارد؛ بنابراین باید یک منبع تغذیه برای آن درنظر بگیریم.

برق باتری

بهتر است در ساخت پروژه های خورشیدی از منبع برق استفاده کرد. انرژی خورشیدی یک منبع انرژی ثابت نیست و این امر از ماهیت نور خورشید ناشی می شود. حتی وقتی تابش نور خورشید هم بنظر ثابت و مداوم میرسد، بازهم انرژی خورشیدی تا درجاتی نوسان دارد. استفاده از باتری در کنار سلول های خورشیدی کمک می کند جریان برق ثابت شود و این امکان را می دهد که برای استفاده های بعدی کمی برق ذخیره کنیم.

در این ساختنی خورشیدی هم از باتری های AA قابل شارژ استفاده خواهیم کرد. سه تا از این باتری های معمولی برای این شارژر خورشیدی کافی است. باتری های قابل شارژ 1.2 ولت خروجی دارند و با استفاده از سه تا از آنها به یک جریان 3.6 ولتی می رسیم. این میزان برای ساخت این نوع شارژر کامل ایده آل است. اگر فقط از دو باتری استفاده کنیم، ولتاژ به سرعت به کمتر از 2 ولت کاهش می یابد و اگر از چهار باتری استفاده کنیم، مجبور می شویم سلول های خورشیدی بزرگتری انتخاب کنیم.

یکی از مهمترین معایب استفاده از باتری های AA این است که هیچ راهی برای بررسی شارژ آنها وجود ندارد. هیچوقت متوجه نمی شوید باتری های کی کاملاً پر شده اند. آسان ترین راه این است که براساس میزان ولتاژ ورودی سلول های خورشیدی و ظرفیت باتری ها زمان تقریبی را تخمین بزنید. البته می توانید باتری ها یک ولتاژسنج و منبع تغذیه دوم را به این ساختنی اضافه کنید اما در اینصورت این ساختنی بسیار پیچیده تر و گران تر خواهد شد.

برق خورشیدی

وقتی که باتری ها را شارژ می کنیم به یک ولتاژ بسیار کم نیاز داریم تا شارژ باتری ها را شروع کند. تا زمانیکه این میزان در حداقل نگهداشته شود، باتری ها می توانند آمپراژ (جریان) را قبول کنند. ولتاژ بالاتر باعث نمی شود باتری ها زودتر شارژ شوند. طبق قانون کلی استفاده از انرژی خورشیدی ، همیشه باید 1.5 برابر ولتاژی که نیاز دارید را ایجاد کنید. بخاطر ناپایداری و بی ثبات بودن ماهیت نور خورشید ، به کمی فضای اضافه نیاز داریم تا این نقص را برطرف کند. منبع باتری ما 3.6 ولت است و با استفاده از سلول خورشیدی 6 ولتی ، این میزان اضافی فراهم میشود.

آمپراژ (جریان) جنبه ای از الکتریسیته است که الکترونیک را وارد باتری های ما می کند. باتری های ما هم مثل تمام باتری ها از طریق یک واکنش شیمیایی انرژی را ذخیره می کند و به همین خاطر قوانین بخصوصی دارد. وقتی از یک آداپتور دیواری برای شارژ باتری AA استفاده می کنیم، بخاطر وجود تراشه های هوشمندی که مرتب باتری را چک می کنند روند شارژ بسیار سریع می گیرد. چون مدار ما هوشمند نیست و نمی تواند باتری را چک کند، از قانون 10 درصد برای شارژ آهسته باتری ها استفاده خواهیم کرد. باتری های AA تازمانی می توانند راحت و بدون دردسر شارژ شوند که بیشتر از 10 درصد از ظرفیت شان در آن واحد وارد آنها نشود. به این ترتیب باتری های 2000 آمپری فقط می توانند 200 آمپر از جریانشان را از طریق انرژی خورشیدی دریافت کنند.

چون سلول خورشیدی ما فقط 80 میلی آمپر است، باتری های شارژر ما کاملاً صحیح کار خواهند کرد. یکی از جنبه های مثبت روش شارژ آهسته این است که باتری ها هیچوقت بیش از حد شارژ نمی شوند و وقتی باتری ها پر شوند، روند شارژ متوقف می شود.

گام چهارم : دیاگرام مدار

دیاگرام مدار شاژر خورشیدی
دیاگرام مدار شاژر خورشیدی

در تصویر بالا می توانید دیاگرام مدار این ساختنی را ببینید. این مدار طوری طراحی شده است که سلول خورشیدی مرتب باتری ها را شارژ کند و سوئیچ ضامنی هم مدار USB را روشن و خاموش می کند.

دیود به این خاطر در مدار بکار رفته است که از جریان یافتن برق در جهت غلط و به سمت سلول های خورشیدی جلوگیری کند. این یکی از رایج ترین دیاگرام ها برای ساخت شارژرهای خورشیدی است.

میتوانید تنظیمات کلی را براحتی براساس نیاز پروژه تان تغییر دهید و مقیاس آن را بزرگ یا کوچک کنید.

در ساختنی بخوانید :  با پرینتر سه بعدی مدل منظومه شمسی کامل و چرخنده بسازید

گام پنجم : جعبه برش لیزری

می توانید بجای این جعبه برش لیزری از جعبه های پلاستیکی مواد غذایی هم استفاده کنید
می توانید بجای این جعبه برش لیزری از جعبه های پلاستیکی مواد غذایی هم استفاده کنید

برای این پروژه یک جعبه برش لیزری هم طراحی کرده ایم. تمام قطعات این جعبه به راحتی در هم چفت می شوند. این جعبه از تخته سه لای 3 میلیمتری ساخته شده است. فایل طراحی جعبه هم در فایل ضمیمه پست موجود است و درصورت دسترسی به کاتر لیزری می توانید از آن استفاده کنید. اگر هم وقت دارید می توانید کمی وقت صرف تزیین جعبه و رنگ کردن و سنباده زدن آن بکنید.

اگر به کاتر لیزری دسترسی ندارید، راه های بسیار آسانتری هم برای ساخت محفظه شارژر خورشیدی وجود دارد. حتی می توانید از جعبه های پلاستیکی خوراکی ها هم با خیال راحت استفاده کنید. جعبه های پلاستیکی گزینه بسیار خوبی هستند زیرا براحتی یافت می شوند، ارزان هستند و خیلی راحت می توان آنها را تغییر داد.

می توانید از جعبه های مخصوص مدارهای الکترونیک هم استفاده کنید. البته این جعبه ها کمی گرانتر هستند.

بهتر است در صورت امکان از جعبه های فلزی استفاده نکنید. جعبه های فلزی بویژه جعبه های از جنس قلع براحتی می توانند مدار را کوتاه کنند و اصلاح این مشکل کمی سخت است.

گام ششم : سلول خورشیدی را لحیم کنید

سه سیم 15 سانتیمتری ببرید.

با استفاده از سیم لخت کن، 6 میلیمتر از سر همه سیم ها را لخت کنید. (در همین مرحله می توانید بسته بندی باتری ها را هم انجام دهید).

دو تکه از سیم ها را بردارید و یکی را به زبانه مثبت سلول خورشیدی و یکی را به زبانه منفی سلول خورشیدی لحیم کنید.

اگر قصد دارید از جعبه برش لیزری استفاده کنید، به کف سلول خورشیدی نوار فوم بچسبانید. پوشش محافظتی نوار را جدا نکنید چون تا پایان پروژه نمی خواهیم سلول را سفت کنیم.

گام هفتم : باتری و دیود را وصل کنید

لطفاً قبل از ادامه کار ساخت شارژر خورشیدی تمام مراحل را با دقت بخوانید.

 • اول؛ اگر قصد دارید از جعبه برش لیزری استفاده کنید، باید سیم های سلول خورشیدی را از آن رد کنید. درغیر اینصورت در ادامه ساختنی نمی توانید اینکار را بکنید.
 • دوم؛ انتهای بسته باتری را لخت کنید. حتماً باید در ابتدای کار سر آنها را قطع کنید.
 • سوم؛ سیم منفی (مشکی) از بسته باتری را بگیرید و آن را به سیم منفی که از سلول خورشیدی می آید، بپیچید. در این مرحله این دو سیم را لحیم نکنید.
 • چهارم؛ دیود را بردارید یک طرف دیود یک خط مشکی دارد (طرف منفی) و طرف دیگر این خط را ندارد (طرف مثبت). در این قسمت باید سیم مثبت سلول خورشیدی را به طرف مثبت دیودتان بپیچید. سیم پیچیده شده را تا بالای سر دیود بیاورید. حالا سیم را در جایش لحیم کنید و سیم اضافی این قسمت را (فقط این قسمت) را ببرید.
 • پنجم؛ سیم مثبت (سیم قرمز) بسته باتری را دور طرف منفی دیود (سمتی که خط مشکی دارد) بپیچید. سیم را به بالا و سرجایش بکشید و آن را لحیم کنید. سیم اضافی این قسمت دیود را نبرید.

اختیاری : استفاده از تیوب شیرینک در این مرحله برای محافظت از سیم ها و کل شارژر ایده خوبی است. تمام سیم ها را کنار هم مرتب کنید. سپس تیوب شیرینک را به سمت دیود به بالا بکشید. در انتهای کار از یک منبع گرما برای قرار دادن این تیوب در جایش استفاده خواهیم کرد.

گام هشتم : سوئیچ ضامنی را وصل کنید

 • اول؛ سیم های منفی سلول خورشیدی و بسته باتری که به هم پیچانده اید را بردارید و آنها را به پین وسطی سوئیچ ضامنی لحیم کنید.
 • دوم؛ سیم های 15 سانتیمتری باقی مانده را بردارید و آنها را به یکی از پین های خروجی باقیمانده لحیم کنید. فرقی نمی کند کدان پین را انتخاب می کنید.
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک چراغ دیواری شیک بسازید

اگر نمی توانید سیم ها را از سوراخ های کوچک روی پین های ضامن رد کنید، نگران نباشید. فقط کافی است از کسی کمک بگیرید و آنها را براحتی به کناره پین ها لحیم کنید.

در ضمن بخاطر داشته باشید که سوئیچ ضامنی از فلز و پلاستیک ساخته شده است. اگر هویه را بیش از حد در جایش نگهدارید، ممکن است آن را آب کنید.

گام نهم : مدار USB را وصل کنید

اگر برای ساخت شارژر خورشیدی از مدار مخصوص Apple استفاده می کنید باید مرحله بعد را هم بخوانید زیرا جانمایی و لحیم کاری آن مدار کمی متفاوت است.

 • اول؛ پایه باقیمانده دیود را سوراخ مثبت مدار USB رد کنید. پایه را خم کنید و در جایش لحیم کنید. قسمت اضافی سیم را ببرید.
 • دوم؛ سیمی که از سوئیچ ضامنی می آید را بردارید و آن را از سوراخ منفی مدار USB رد کنید. پایه را خم کنید و در جایش لحیم کنید. قسمت اضافی سیم را ببرید.

لحیم کاری از طریق قسمت های سوراخ شده آسان است. هویه را طوری فشار دهید که هم با حلقه نقره ای دور سوراخ و هم با سیم برخورد کند. برای لحیم کردن این سیم ها فقط به مقدار بسیار کمی هویه نیاز دارید.

گام دهم : مدار Apple

این برد بجای سوراخ، زبانه های فلزی بزرگی دارد که از برد بیرون زده اند. برای لحیم کردن سیم ها به مدار، باید آنها را دور این زبانه ها بپیچید.

 • اول؛ در زیر برد می توانید علائم مثبت و منفی مدار را پیدا کنید.
 • دوم؛ پایه باقیمانده دیود را دور زبانه مثبت برد مدار بپیچید. حالا سیم را سرجایش لحیم کنید.
 • سوم؛ سیمی که از سوئیچ ضامنی بیرون می آید را دور زبانه منفی برد مدار بپیچید. حالا سیم را سرجایش لحیم کنید.
 • چهارم؛ تمام قسمتی های اضافی سیم ها را ببرید.

حالا باید مدار را روشن کنیم. مدار USB مخصوص Apple یک سوئیچ کوچک سه قسمتی در لبه کناری اش دارد. سوئیچ را تکان دهید تا به سمت پشت تب ها لحیم شده باشد. اگر باتری های را درجایش قرار داده باشید، LED روشن خواهد شد.

LED سفید در این ساختنی کاربردی ندارد و می توانید آن را جدا کنید. می توانید این LED را جدا کنید یا آن را بخوابانید.

گام یازدهم : تست و رفع مشکلات احتمالی

در این مرحله شارژر خورشیدی USB شما باید کار کند. یک گجت USB را بردارید و آن را به شارژر خورشیدی وصل کنید.

اگر دوست دارید الان بهترین زمان برای استفاده از یک فندک یا سشوار برای جمع کردن تیوب شرینک است. تیوب را دور تمام قطعاتی که بیرون مانده اند بکشید و آن را تا مدار بکشید. حالا گرما را روی تیوب بگیرید. دقت کنید از از فندک استفاده می کنید، شعله به هیچ وجه نباید با سیم ها یا تیوب برخورد داشته باشد.

اگر شارژر خورشیدی USB کار نکرد، این موارد را امتحان کنید:

1- آیا باتری هایتان سالم هستند؟ سعی کنید باتری های AA دیگری – حتی از نوع معمولی – را امتحان کنید.
2- آیا سوئیچ در جهت مناسب قرار دارد؟ یکبار سوئیچ را عقب و جلو ببرید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید.
3- آیا گجت مناسبی را برای شارژ انتخاب کرده اید؟ برخی از گوشی های بزرگ و تبلت ها با هیچکدام از مدارها شارژ نمی شوند. شارژر خورشیدی را با یک دستگاه پخش موزیک کوچک یا یک گوشی کوچکتر تست کنید. همانطور که می بینید ما در ابتدا از یک لامپ LED کوچک برای آزمایش شارژر خورشیدی استفاده کرده ایم.
4- آیا مدار Apple باعث شده آیفون پیغام ” ابزار شارژ حمایت نمی شود ” را بدهد؟ این پیغام به این معنی است که جریان باتری های AA کم هستند یا سوئیچ مدار Apple در نقطه اشتباه است.

گام دوازدهم : جعبه را مونتاژ کنید

اگر از جعبه های پلاستیکی آماده استفاده می کنید، از این مرحله عبور کنید.

برای مونتاژ کردن قطعات جعبه برش لیزری به یک پیچ گوشتی نیاز دارید. باوجود اینکه ضخامت چوب جعبه خوب است اما باید هنگام مونتاژ جعبه مواظب باشید. اگر پیچ گوشتی را خیلی فشار دهید بندها می شکنند و باید هنگام چفت کردن قطعات جعبه به یکدیگر از هر دو طرف فشار دهید.

 • اول؛ باید 16 پیچ و مهره داشته باشید. با این پیچ و مهره ها راحت و بهتر می توانید قطعات را به هم ببندید.
 • دوم؛ کارتان را با قطعه کف جعبه شروع کنید. سپس کناره ها را اضافه کنید. برای اینکه پیچ ها درست سرجایشان قرار بگیرند باید کمی فشار روی آنها بیاورید. در این مرحله نباید پیچ ها را کاملاً سفت کنیم. فقط قدری آنها را سفت کنید که از جایشان نیفتند. در انتهای کار این پیچ ها را سفت خواهیم کرد.
 • سوم؛ قتی کف جعبه و چهار قطعه کناری را کنار هم قرار دادید، باید قطعات دیگر را داخل جعبه قرار دهید. مقداری نوار فوم روی بسته باتری قرار دهید و مقدار کمی هم روی مدار بگذارید. با اینکار راحت تر می توانید قبل از چسباندن بسته باتری، سوئیچ ضامنی را در جایش قرار دهید. وقتی بسته باتری را داخل جعبه می گذارید، جعبه را بلند کنید و از هر دو طرف فشار بیاورید. خوب فشار دهید تا بسته باتری کاملاً سفت شود.
 • چهارم؛ حالا قطعه بالایی جعبه را وصل کنید. نوار محافظ روی فوم سلول خورشیدی را جدا کنید و آن را روی قطعه بالایی جعبه فشار دهید. سپس پیچ های قطعه بالایی را سفت کنید.

در نهایت هم همه پیچ ها را سفت کنید. دقت کنید که ممکن است هنگام سفت کردن پیچ ها زبانه های جعبه بشکنند. پس دقت کنید که بیش از اندازه فشار نیاورید.

اگر قسمتی از زبانه ها یا قطعات جعبه در حین کار شکست، می توانید با استفاده از چسب چوب قطعات را بچسبانید.

شارژر خورشیدی USB آماده است

حالا شارژر خورشیدی شما کامل شده است و می توانید از آن استفاده کنید.

یکبار دیگر می گوییم که با این شارژر خورشیدی نمی توانید گجت های بزرگ مثل گوشی های بزرگ و تبلت ها را شارژ کنید. علاوه براین برای استفاده در مسافرت و موارد اضطراری هم مناسب نیست چون چند ساعت روز طول می کشد تا گجت ها را کامل شارژ کند.

امیدواریم این روش ساخت به اطلاعات شما درباره شارژرهای خورشیدی اضافه کرده باشد. براحتی می توانید مقیاس این پروژه را بزرگتر کنید تا شارژرهای خورشیدی بزرگتر و بهتری بسازید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : شارژر خورشیدی USB بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : شارژر خورشیدی USB بسازید
توضیح کوتاه
در این پست روش ساخت یک شارژر خورشیدی USB بسیار ساده و کاربردی را می آموزید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت: کیف زیپی دوشی بسازید در ساختنی های قبلی طرز ساخت کیف پول زیپی و جامدادی زیپی را خواندید و در این ساختنی طرز ساخت یک کیف زیپی دوشی را می آموزید. کیف هایی که از جنس زیپ ساخت...
با پارچه های مورد علاقه تان کیف موبایل چهل تکه بدوزید... کیف موبایل پارچه ای شاید نتواند به خوبی از موبایل در برابر ضربه محافظت کند، اما دست شما را در طراحی کیف باز می گذارد. به همین خاطر در این ساختنی سراغ ...
آموزش ساخت: محفظه گردباد بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک محفظه گردباد را می آموزید. این ساختنی که می تواند کاردستی بسیار جالبی برای مدرسه باشد، نحوه حرکت یک گردباد را از طریق ایجاد ...
آموزش ساخت باکس چوبی دکوراتیو به همراه الگوی برش... با یک جستجوی ساده در ساختنی می توانید آموزش ساخت انواع جعبه چوبی یا باکس چوبی را پیدا کنید. در این ساختنی هم آموزش ساخت یک باکس چوبی دکوراتیو را یاد م...
آموزش ساخت : یک آباژور چوبی بسازید اگر در اسباب بازی های قدیمی شما هم کمی میله چوبی بدون استفاده پیدا می شود، دست بکار شوید و با آنها یک آباژور چوبی بسیار شیک و کاربردی بسازید. میله های...
ساخت مدار چراغ قوه کاربردی و قدرت مند با LED... این مدار الکتریکی بسیار ساده و ارزان در واقع یک مدار الکتریکی چراغ قوه است . شاید از خودتان بپرسید که برای روشن کردن سه عدد لامپ LED که دیگر لازم نیست...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

۲۵ دیدگاه ها

 1. سلام
  خسته نباشي
  بازهم مثه هميشه عالي بود

 2. سلام امروز ساختنی رو پیدا کردم.همه اعضای خونه لذت بردن به به
  یه سوال داشتم این مدار usb رو از کجا باید تهیه کرد؟یا باید خودمون بسازیم؟”

 3. آدمین عزیزسلام.آدمین جان من با باطریهای کوچیک شارژر ساختم که با یو اس بی مادگی یسری گوشیها رو غیر از آیفون شارژ میکنه خیلی راهها رو چک کردم هنوز موفق نشدم چند روز دارمتو اینترنت سرچ میکنم که قضیه ایی که چرا آیفون شارژ نمیشه. تا اینکه این آموزش شما رو دیدم.که یجایی گفتی که از اینجا به بعد برای آیفون باید راه رو عوض کنیم..لطف میکنی منو راهنمایی کنی که چه جور آیفون رو شارژ کنه…….ممنون

 4. آقا این فایل برش تخته سه لایی کجاست؟ضمیمه نداشت پستتون؟؟
  تو رو خدا به ایمیلم بفرستید خیلی لازممه.تو رو خدا

 5. سلام و عرض خسته نباشید من می خوام از پنل خورشیدی 6ولت و 200 میلی آمپر استفاده کنم باید چهارتا باتری بزارم ؟

  • مهرداد جمالی

   سلام رضا ممنونیم امیدواریم که راضی باشید از ساختنی ، توان پنل خورشیدی که شما فرمودید ، هزار و دویست میلی وات هست.
   دقت کنید باتری هایی که می گذارید بتونن جریانی که واردشون می شه رو تحمل کنن ،اگر چهار تا باتری به شکل موازی وصل کنید و فرض کنیم باتری ها مثل هم باشن ، پس هر باتری باید یک چهارم جریان رو تحمل کنه . یعنی 50 میلی آمپر .
   نکته دیگه این هست که باید مطمئن باشید باتری ها با اون جریان به خوبی شارژ می شوند (ظرفیت مناسب) معمولا باتری ها با ولتاژ پنج ولت این جریان ها رو به راحتی تحمل خواهند کرد.
   احتمالا یک باتری بزرگ بهتر از چهار باتری کوچک باشه .

 6. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت تمام دوستان زحمت کش

  راستش من میخوام شارژر خورشیدی بسازم، اموزش بسیار عالی و جامعی داشتین و خیلی هم توضیح دادین اما چیز هایی که متوجه نشدم این بود که امپر و ولتاژ خروجی این شارژر چقدر است؟

  امکانش هست که من صفحه خورشیدی 6 ولتی 160 میلی امپری استفاده کنم؟

  من میخوام امپر خروجیم 2 امپر باشه با ولتاژ 5 ولت

  ممنون میشم اگه به سوال هام جواب بدین

  با تشکر از سایت خوب ساختنی و فعالان زحمتکش

 7. من شارژر باتری خورشیدی را ساختم ولی کار نمی کند. راهنمایی کنید.

 8. سلام
  من هرجا رفتم پنل خورشیدی در ابعاد کوچک نداشتن
  از کجا باید تهیه کنم؟
  میشه یه آدرسی چیزی بدید؟

 9. سلام ممنون واسه اموزشتون میخواستم بدونم این شارژر سونی z3 dual رو هم شارژ میکنه یه سوال دیگه اینکه چرا بالا دوتا پرت usb گذاشتین ممنون میشم جواب بدین

 10. لطفا اگه میشه فایل طراحی جعبه رو برام بفرستین به ایمیلم

 11. سلام.
  ببخشید جریان ورودی و خروجی قابل تحمل این ماژول بوستر چقدر هست؟
  ممنون.

 12. سلام توضیحات خیلی خوبی بود
  آیا میشه از مدار شارژر دیواری برای ساخت استفاده کرد؟
  برای اینکه بشه با استفاده از شارژر معمولی هم باتری های متصل به پنل رو شارژ کرد سوکت شارژ رو باید به کدوم قسمت مدار وصل کرد که باتری بیش از اندازه شارژ نشه (مدار شارژر این کار رو خودش انجام میده برای باتری ها؟)

  • مهرداد جمالی

   مدار های شارژر معمولی برق شهری AC 220 ولت را تبدیل به ۵ DC می کنند. در حالی که مدار شارژر این پروژه مبدل DC به DC است . در نتیجه این که نمیشه از شارژر دیواری برای انجام این پروژه استفاده کرد.
   برای این که این پروژه را به شکلی بسازید که باتری هم با استفاده از خورشید و هم برق شهری شارژ بشن ، باید متوجه این مسئله باشید که مدار شارژ شهری همزمان با شارژ خورشیدی به باتری ها وصل نشه . راحت ترین راه می تونه استفاده از سوییچ سلکتور (Selector) باشه .
   البته می تونید برای این کار از راه حل های دیگه ای هم استفاده کنید که نیاز به دانش الکترونیک داره.

 13. با سلام
  بنده در اختراعی که داشتم (در بخش هایی) به مشکل خورده بودم
  بعد برای حل مشکل از مطالب سایت شما استفاده کردم
  آیا شما (از لحاظ شرعی) راضی به استفاده من هستیدیا نه
  اگر راضی هستید (حلال می کنید) بسم الله
  لطفا پاسخ دهید چون برایم مهم است

پاسخ دهید