خانه / دنیای اطراف ما / با مهمترین موانع ارتباط با موجودات فضایی آشنا شوید

با مهمترین موانع ارتباط با موجودات فضایی آشنا شوید

اگر تمدن های فرازمینی واقعاً وجود داشته باشند، نزدیک ترین آنها احتمالاً صدها یا هزاران سال نوری با زمین فاصله دارد. با این حال بزرگترین مانعی که باید برای ارتباط با موجودات فرازمینی از آن عبور کنیم، این فاصله نیست بلکه شکاف بین ذهن انسان و موجودات فضایی است. حتی این مانع مهم هم باعث نمیشود این سوال به ذهن ما خطور نکند : علم این همه پیشرفت کرده پس چرا نمی توانیم با موجودات فضایی آشنا شویم؟

 در این پست ساختنی قصد داریم به برخی از مشکلاتی که ممکن است هنگام ساخت پیام های بین ستاره ای قابل فهم برای انسان ها و موجودات فرازمینی پیش بیاید، اشاره کنیم. در اواسط ماه نوامبر، موسسه SETI کالیفرنیا یک کنفرانس علمی درباره ارتباط بین ستاره ای تحت عنوان ” ارتباط با آنسوی کیهان ” برگزار کرد. در این کنفرانس علمی 17 سخنران از رشته های مختلف – از جمله زبان شناسی، انسان شناسی، باستان شناسی، ریاضیات، علوم ادراکی، ستاره شناسی رادیویی و هنر – حضور داشتند. مطالب این پست همگی از سخنرانی های این دانشمندان استخراج شده است.

پوشش قطعه صدانگار ضبط شده برای موجودات فضایی ؛ ساختار کدگذاری سعی دارد نحوه پخش کردن قطعه و موقعیت زمین را به موجودات فرازمینی نشان دهد
پوشش قطعه صدانگار ضبط شده برای موجودات فضایی ؛ ساختار کدگذاری سعی دارد نحوه پخش کردن قطعه و موقعیت زمین را به موجودات فرازمینی نشان دهد

اگر ما می دانستیم که موجودات فرازمینی کجا هستند و میخواستیم با آنها ارتباط برقرار کنیم، انقلاب اطلاعاتی توانایی ارسال مقدار زیادی اطلاعات برای یک تمدن فرازمینی را برای ما فراهم می کرد. براساس اظهارات ست شوستاک، ستاره شناس رادیویی موسسه SETI با استفاده از امواج رادیویی مایکروویو با پهنای باند بالا می توان اطلاعات کتابخانه کنگره یا وب جهانی را در طول سه روز مخابره کرد. با پهنای باند نوری (یک پرتو لیزر برای مخابره فضایی) می توانیم همین میزان اطلاعات را در 20 دقیقه مخابره کنیم. البته چند دهه تا چند قرن طول می کشد که این مخابره ها از سال های نوری عبور کنند و به مقصدشان برسند. این قابلیت های قابل توجه ما را قادر ساخته که تقریباً هر پیامی که بخواهیم برای موجودات فرازمینی بفرستیم. اما توانایی های مخابره پیام قسمت سخت ماجرا نیست. اگر موجودات فضایی نتوانند این پیام ها را تفسیر کنند ، کل محتوای وب یا کتابخانه کنگره تبدیل به کوهی از حروف نامربوط می شود.

محموله نوری سیستم پروازی Lasercomm ؛ اولین وسیله ارتباط لیزری با فضا
محموله نوری سیستم پروازی Lasercomm ؛ اولین وسیله ارتباط لیزری با فضا

بسیاری از شرکت کنندگان در این کنفرانس معتقد بودند دشواری های تدوین یک پیام قابل درک برای ذهن غیرانسانی، بسیار بزرگ و تقریباً برطرف نشدنی هستند.

چون حیات فرازمینی خاستگاه متفاوتی دارد، احتمالاً تفاوت های زیادی با حیات زمینی دارد و این تفاوت ها تا بنیادهای بیوشیمیایی هم پیش میروند. تنوع گسترده حیات و موجودات زنده روی زمین نشان می دهد که موجودات فرازمینی می توانند چقدر با ما متفاوت باشند. با درنظر گرفتن شرایط متفاوت یک سیاره دیگر و پیشامدهای تاریخی دیگر، معلوم میشود که حاصل روند تکامل موجودات فرازمینی چقدر متفاوت خواهد بود. اصل امکان پیام رسانی بین ستاره ای به این موضوع بستگی دارد که این روند تکامل منجر به تولید زبان، فرهنگ و ساخت ابزار در بین موجودات فرازمینی شده باشد. اما اگر این توانایی ها براساس یک بیولوژی و سیستم ادراکی متفاوت بنا شده باشند، تفاوت این موجودات با ما فراتر از تصور خواهد بود. هرچقدر هم به دنبال پیشرفت در این زمینه باشیم، حتی نمی توان مطمئن بود که موجودات فرازمینی ، موجودات بیولوژیک باشند. شاید موجودات فضایی ماشین های هوشمند باشند و اصلاً ساختار بیولوژیکی نداشته باشند.

طبق اظهارات دومینیک لستل در این کنفرانس علمی، شناخت موجودات فرازمینی با مجموعه ای از مشکلات بی سابقه مواجه است. انسان ها در این راه با تمام مشکلاتی که جانورشناسان هنگام مطالعه نحوه ادراک و سیگنالینگ گونه های جانوری با آن مواجه هستند، روبرو خواهند شد. این مشکلات را باید به مشکلات متعدد قوم شناسان هنگام مطالعه سایر فرهنگ های انسانی، اضافه کرد. نگرانی لستل این است که انسان برای انجام چنین کار مشکلی به اندازه کافی باهوش نباشد و این فقط نظر او نیست.

در ساختنی بخوانید :  تحریک نخاع موش فلج ، توانایی راه رفتن را به او برگرداند

شری ولز جنسن، زبان شناس و یکی از سخنرانان در این کنفرانس گفت که انسان ها بیش از 7000 زبان گفتاری ساخته اند. درحال حاضر هیچ کس نمی داند که همه زبان های انسانی از یک زبان واحد سرچشمه گرفته و یا گروه های انسانی مختلف زبان هایشان را بصورت مستقل اختراع کرده اند. بسیاری از زبان شناسان معتقدند باتوجه به سهولت یادگیری زبان برای کودکان، مغز انسان یک ماژول زبان تخصصی شده دارد که مبنای دستور زبان جهانی انسان ها را تشکیل می دهد. این ویژگی خاص مغز انسان ممکن است یک مانع غیرقابل نفوذ دربرابر یادگیری زبان جدیدی باشد که توسط موجوداتی با مغز و پیشینه تاریخی متفاوت ابداع شده است. یک زبان فرازمینی ممکن است چیزی از حافظه کوتاه مدت یا سایر توانایی های شناختی ما بخواهد که رسیدن به آن برای انسان غیرممکن باشد.

وقتی دو انسان با هم صحبت می کنند، روی سیستمی تکیه می کنند که متشکل از قراردادهای درک دوجانبه است. گاهی اوقات حرکات و زبان بدن هم برای انتقال کامل پیام ضروری است. کلارا آنا کاپووا، انسان شناس فرهنگی و یکی از سخنرانان کنفرانس، به این نکته اشاره کرد که پیام رسانی بین ستاره ای با مشکلات منحصر به فردی روبروست زیرا قراردادهایی که هر دو طرف باید از آن پیروی کنند، بصورت دوجانبه تنظیم نشده اند. ما باید خودمان این پیام ها را تدوین و فرموله کنیم؛ آنهم در شرایطی که چیزی درباره دریافت کنندگان پیام نمی دانیم. دریافت کنندگان مدنظر ما از لحاظ زمانی و هم از لحاظ فضایی از ما بسیار دور هستند. باتوجه به سرعت محدود نور این نکته را با قطعیت می دانیم که پیام ها و پاسخ های آنها، با فاصله چند دهه تا چند صده از هم جدا خواهند شد. با پیشرفت روند ارتباط فراکیهانی، پیام ها ناگزیر تعصبات و انگیزه های فرهنگی ما را نشان خواهند داد. اتحاد جماهیر شوروی در سال 1962 یک پیام به سمت سیاره ونوس مخابره کرد. این پیام در قالب کدهای مورس تدوین شده بود و شامل حروف سیریلیک کلمه های “Lenin” (لنین)، “CCCP” (اتحاد جماهیر شوروی) و “MIR” (معادل روسی صلح) میشد. اما ونوسی های فرضی به احتمال زیاد با قواعد کدهای مورس، الفبای سیریلیک، نام کشورها و روابط احتمالی بین اینها آشنا نیستند. با کمی دقت متوجه می شویم که مخاطب این پیام بین ستاره ای درواقع انسان ها بوده اند؛ فرقی نمی کند که انگیزه روس ها از اینکار ساخت اعتبار و وجهه ملی، فروش یک محصول یا یادآوری موقعیت ویژه آنها در صنعت هوا و فضا بوده باشد.

باتوجه به بازه های زمانی بسیار طولانی درگیر در پیام رسانی بین ستاره ای، بسیاری از شرکت کنندگان در کنفرانس به شباهت های این موضوع با باستان شناسی اشاره کردند. باستان شناسان موفق شده اند با مطالعه مصنوعات و علائمی که از گذشتگان باقی مانده، چیزهای زیادی درباره انسان های پیشین یاد بگیرند. با این وجود روش های باستان شناسی محدودیت های خودش را هم دارد. براساس سخنرانی پل واسن باستان شناس در این کنفرانس، این محدودیت ها می توانند چیزهای زیادی درباره پیام رسانی بین ستاره ای به ما بیاموزند. برخی معانی خاص با آنالیزهای باستان شناسی قابل دسترسی هستند و برخی هم نیستند زیرا دانش متنی برای تفسیر آنها وجود ندارد. نقاشی های دیواری مربوط به دوران نوسنگی می توانند درباره مهارت و توانایی های نقاشان شان با محققان امروزی سخن بگویند اما چون دانش متنی موردنیاز برای تفسیر آنها وجود ندارد نمی توان فهمید این نقاشی ها برای نگارنده آنها چه مفهومی داشته است.

برای تفسیر نشانه هایی که در گذشته بکار می رفته اند، باید از قراردادبین نشانه ها را به چیزهای که بدینوسیله نمادیه شده اند، آگاه باشیم. نشانه های زبان شناسی مشکلات بسیار خاصی در بر دارد. برای درک این مشکلات باید با دو مجموعه قرارداد مختلف آشنا باشیم. اول باید قواعدی که نوشته ها را به زبان گفتاری مرتبط می سازند، بشناسیم. دوم باید بدانیم کلمات زبان گفتاری چگونه به اشیا و موقعیت های که به آنها اشاره دارند، مربوط هستند. درواقع هیچ زبان شناسی نمی تواند بدون مطالعه روی زبان گفتاری، دستخط ها و الفباهای باستانی را رمزگشایی کند.

در ساختنی بخوانید :  با ساعت هوشمند اپل خودروی خود را کنترل کنید

اما فایده همه این بحث ها برای تدوین یک پیام برای موجودات فضایی چیست؟ یک قطعه صدانگار ضبط شده در Voyager 1 و دو فضاپیمای درون آن شامل یک پیام از رییس جمهور کارتر بود که به زبان انگلیسی کدگذاری شده بود. در بخشی از این پیام آمده بود: “امیدواریم روزی مشکلاتی که با آنها مواجه هستیم را رفع کنیم تا بتوانیم به فرهنگ ها و تمدن های کهشانی بپیوندیم. این پیام نشان دهنده امید، عزم و اراد ه ما برای داشتن جهانی وسیع و جذاب است.”

تبیین نشانه های بکاررفته روی پوشش پیغام Voyager (اولین تصویر)
تبیین نشانه های بکاررفته روی پوشش پیغام Voyager (اولین تصویر)

بگذارید با یک مثال اتفاقی که برای این پیام می افتد را برایتان توضیح دهیم. باستان شناسان تابحال موفق نشده اند خط linear A – سیستم نوشتاری تمدن باستانی مینوس – را رمزگشایی کنند. بنظر می رسید دلیل اصلی این شکست، فقدان ارتباط آشکار بین این خط و سایر زبان های آن دوره باشد. متاسفانه چون موجودات فرازمینی هم هیچگونه دانش متنی درباره زبان های انسانی ندارند، این احتمال وجود دارد که آنها هرگز متوجه مفهوم پیام کارتر نشوند. تیم تدوین کننده پیغام Voyager که کارل ساگان و فرانک دریک از بنیانگذاران موسسه SETI هم عضو آن بودند، بخوبی از این مشکل آگاه بودند. احتمالاً خود کارتر هم از این مشکلات آگاه بوده است اما این پیغام هم مثل پیغام روسی ها برای مخاطبان زمینی تدوین شده بود.

تصویری از نوشته های داخل یک لیوان به خط Linear A توسط اهالی تمدن مینوس
تصویری از نوشته های داخل یک لیوان به خط Linear A توسط اهالی تمدن مینوس

آیا امکان رفع این موانع ارتباطی وجود دارد؟ در این زمینه پیشنهادها و آراء ضد و نقیض بسیاری وجود دارد. ست شوستاک و مارک کولتیز معتقدند باید پیغامی بفرستیم که حاوی توالی ژنوم انسانی باشد. این پیشنهاد بلافاصله با سوال یکی از شرکت کنندگان در کنفرانس روبرو شد؛ چرا وقتی موجودات فضایی قفل را ندارند باید برایشان کلید بفرستیم؟ این استعاره کاملاً مناسب و بجاست. DNA تنها درصورتی می تواند کارش را درست انجام دهد که به عنوان بخشی از یک سلول زنده فعالیت کند. خواندن و پیاده سازی کدهای ژنتیکی نیاز به تعدادی آنزیم بسیار ویژه و سایر اجزای سلولی دارد. حتی اگر بیوشیمی و ساختار سلولی موجودات فضایی با همتایان زمینی شان یکسان باشد، بنظر می رسد بسیاری از خواص بیوشیمی زمین نتیجه تصادفی تاریخ حیات روی سیاره زمین بوده است. احتمال اینکه این خواص و اجزا در یک محیط دیگر خودشان را بصورت عملی تکرار کنند، تقریباً صفر است. بدون وجود یک سلول زمینی، توالی ژنوم انسان کاملاً بی معنی خواهد بود.

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : موجودات زنده زیر زمین و تاثیر آنها روی اکوسیستم

در قرن بیست و یکم، توانایی انتقال و پردازش اطلاعات بطرز حیرت انگیزی متحول شد اما ما هنوز نمی دانیم اطلاعات چگونه معنا را منتقل می کنند. آیا امیدی وجود دارد که ما بتوانیم محدویت ها را از بین ببریم و یک معنا را به موجودات فضایی منتقل کنیم؟ فقط تاریخ میتواند پاسخ این سوال را بدهد!

منبع

خلاصه مطلب
با مهمترین موانع ارتباط با موجودات فضایی آشنا شوید
عنوان مطلب
با مهمترین موانع ارتباط با موجودات فضایی آشنا شوید
توضیح کوتاه
در این پست با مهمترین موانع انسان برای ارتباط بین ستاره ای و ارتباط با موجودات فضایی آشنا می شوید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

اخبار علمی : ساخت پنل های خورشیدی که انرژی را ذخیره می کنند... همانطور که می دانید گیاهان می توانند انرژی که با استفاده از نور خورشید می سازند را ذخیر کنند. محققان دانشگاه کالیفرنیا با الهام از این مکانیزم نوعی سل...
امواج Wi-Fi اطرافتان را در این تصاویر ببینید !... ما با چشم غیر مسلح نمی توانیم ببینیم، اما در دنیای مدرن ارتباطات بی سیم، امواج Wi-Fi و پر از دستگاه هایی که با اینترنت به هم متصل اند، دائما در حال چر...
آلودگی هوا قبل از تولد هم روی ما تاثیر می گذارد!... آلودگی هوا روی همه ما تاثیر می گذارد؛ پیر و جوان هم ندارد. اما یک مطالعه جدید نشان داده است که تاثیر آلودگی هوا فقط به ما محدود نمی شود و حتی روی مغز ...
اخبار علمی : پل کاغذی که از 22 هزار ورق کاغذ درست شده است... در شمال انگلستان پلی وجود دارد که از 22000 ورق کاغذ درست شده است. قبل از اینکه سوالی برایتان پیش بیاید باید بگوییم که بله، می توانید روی آن راه بروید....
گیاهانی که TNT سمی خاک را می بلعند همه انفجار را دوست دارند، البته انفجار هایی که کسی در آن صدمه نمی بیند. یک خمپاره انداز به یک زمین چمن ببرید، چند بمب بر زمین خالی بیاندازید، در فضایی...
با گجت پوشیدنی ShotTracker بهتر بسکتبال بازی کنید... ورزش بسکتبال چیزی بیشتر از داشتن 2 متر قد و پرش های بلند است و به دقت زیادی نیاز دارد. شاید تکنولوژی نتواند به بلندتر شدن و سریعتر شدن شما کمک کند اما...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای …

پاسخ دهید