خانه / دنیای اطراف ما / با مهمترین موانع ارتباط با موجودات فضایی آشنا شوید

با مهمترین موانع ارتباط با موجودات فضایی آشنا شوید

اگر تمدن‌های فرازمینی واقعاً وجود داشته باشند، نزدیک ترین آنها احتمالاً صدها یا هزاران سال نوری با زمین فاصله دارد. با این حال بزرگترین مانعی که باید برای ارتباط با موجودات فرازمینی از آن عبور کنیم، این فاصله نیست بلکه شکاف بین ذهن انسان و موجودات فضایی است. حتی این مانع مهم هم باعث نمیشود این سوال به ذهن ما خطور نکند : علم این همه پیشرفت کرده پس چرا نمی‌توانیم با موجودات فضایی آشنا شویم؟

 در این پست ساختنی قصد داریم به برخی از مشکلاتی که ممکن است هنگام ساخت پیام‌های بین ستاره ای قابل فهم برای انسان‌ها و موجودات فرازمینی پیش بیاید، اشاره کنیم. در اواسط ماه نوامبر، موسسه SETI کالیفرنیا یک کنفرانس علمی‌درباره ارتباط بین ستاره ای تحت عنوان ” ارتباط با آنسوی کیهان ” برگزار کرد. در این کنفرانس علمی‌17 سخنران از رشته‌های مختلف – از جمله زبان شناسی، انسان شناسی، باستان شناسی، ریاضیات، علوم ادراکی، ستاره شناسی رادیویی و هنر – حضور داشتند. مطالب این پست همگی از سخنرانی‌های این دانشمندان استخراج شده است.

پوشش قطعه صدانگار ضبط شده برای موجودات فضایی ؛ ساختار کدگذاری سعی دارد نحوه پخش کردن قطعه و موقعیت زمین را به موجودات فرازمینی نشان دهد
پوشش قطعه صدانگار ضبط شده برای موجودات فضایی ؛ ساختار کدگذاری سعی دارد نحوه پخش کردن قطعه و موقعیت زمین را به موجودات فرازمینی نشان دهد

اگر ما می‌دانستیم که موجودات فرازمینی کجا هستند و میخواستیم با آنها ارتباط برقرار کنیم، انقلاب اطلاعاتی توانایی ارسال مقدار زیادی اطلاعات برای یک تمدن فرازمینی را برای ما فراهم می‌کرد. براساس اظهارات ست شوستاک، ستاره شناس رادیویی موسسه SETI با استفاده از امواج رادیویی مایکروویو با پهنای باند بالا می‌توان اطلاعات کتابخانه کنگره یا وب جهانی را در طول سه روز مخابره کرد. با پهنای باند نوری (یک پرتو لیزر برای مخابره فضایی) می‌توانیم همین میزان اطلاعات را در 20 دقیقه مخابره کنیم. البته چند دهه تا چند قرن طول می‌کشد که این مخابره‌ها از سال‌های نوری عبور کنند و به مقصدشان برسند. این قابلیت‌های قابل توجه ما را قادر ساخته که تقریباً هر پیامی‌که بخواهیم برای موجودات فرازمینی بفرستیم. اما توانایی‌های مخابره پیام قسمت سخت ماجرا نیست. اگر موجودات فضایی نتوانند این پیام‌ها را تفسیر کنند ، کل محتوای وب یا کتابخانه کنگره تبدیل به کوهی از حروف نامربوط می‌شود.

محموله نوری سیستم پروازی Lasercomm ؛ اولین وسیله ارتباط لیزری با فضا
محموله نوری سیستم پروازی Lasercomm ؛ اولین وسیله ارتباط لیزری با فضا

بسیاری از شرکت کنندگان در این کنفرانس معتقد بودند دشواری‌های تدوین یک پیام قابل درک برای ذهن غیرانسانی، بسیار بزرگ و تقریباً برطرف نشدنی هستند.

چون حیات فرازمینی خاستگاه متفاوتی دارد، احتمالاً تفاوت‌های زیادی با حیات زمینی دارد و این تفاوت‌ها تا بنیادهای بیوشیمیایی هم پیش میروند. تنوع گسترده حیات و موجودات زنده روی زمین نشان می‌دهد که موجودات فرازمینی می‌توانند چقدر با ما متفاوت باشند. با درنظر گرفتن شرایط متفاوت یک سیاره دیگر و پیشامدهای تاریخی دیگر، معلوم میشود که حاصل روند تکامل موجودات فرازمینی چقدر متفاوت خواهد بود. اصل امکان پیام رسانی بین ستاره ای به این موضوع بستگی دارد که این روند تکامل منجر به تولید زبان، فرهنگ و ساخت ابزار در بین موجودات فرازمینی شده باشد. اما اگر این توانایی‌ها براساس یک بیولوژی و سیستم ادراکی متفاوت بنا شده باشند، تفاوت این موجودات با ما فراتر از تصور خواهد بود. هرچقدر هم به دنبال پیشرفت در این زمینه باشیم، حتی نمی‌توان مطمئن بود که موجودات فرازمینی ، موجودات بیولوژیک باشند. شاید موجودات فضایی ماشین‌های هوشمند باشند و اصلاً ساختار بیولوژیکی نداشته باشند.

طبق اظهارات دومینیک لستل در این کنفرانس علمی، شناخت موجودات فرازمینی با مجموعه ای از مشکلات بی سابقه مواجه است. انسان‌ها در این راه با تمام مشکلاتی که جانورشناسان هنگام مطالعه نحوه ادراک و سیگنالینگ گونه‌های جانوری با آن مواجه هستند، روبرو خواهند شد. این مشکلات را باید به مشکلات متعدد قوم شناسان هنگام مطالعه سایر فرهنگ‌های انسانی، اضافه کرد. نگرانی لستل این است که انسان برای انجام چنین کار مشکلی به اندازه کافی باهوش نباشد و این فقط نظر او نیست.

در ساختنی بخوانید :  آیا پیوند سر هویت انسان ها را تغییر می دهد؟

شری ولز جنسن، زبان شناس و یکی از سخنرانان در این کنفرانس گفت که انسان‌ها بیش از 7000 زبان گفتاری ساخته اند. درحال حاضر هیچ کس نمی‌داند که همه زبان‌های انسانی از یک زبان واحد سرچشمه گرفته و یا گروه‌های انسانی مختلف زبان‌هایشان را بصورت مستقل اختراع کرده اند. بسیاری از زبان شناسان معتقدند باتوجه به سهولت یادگیری زبان برای کودکان، مغز انسان یک ماژول زبان تخصصی شده دارد که مبنای دستور زبان جهانی انسان‌ها را تشکیل می‌دهد. این ویژگی خاص مغز انسان ممکن است یک مانع غیرقابل نفوذ دربرابر یادگیری زبان جدیدی باشد که توسط موجوداتی با مغز و پیشینه تاریخی متفاوت ابداع شده است. یک زبان فرازمینی ممکن است چیزی از حافظه کوتاه مدت یا سایر توانایی‌های شناختی ما بخواهد که رسیدن به آن برای انسان غیرممکن باشد.

وقتی دو انسان با هم صحبت می‌کنند، روی سیستمی‌تکیه می‌کنند که متشکل از قراردادهای درک دوجانبه است. گاهی اوقات حرکات و زبان بدن هم برای انتقال کامل پیام ضروری است. کلارا آنا کاپووا، انسان شناس فرهنگی و یکی از سخنرانان کنفرانس، به این نکته اشاره کرد که پیام رسانی بین ستاره ای با مشکلات منحصر به فردی روبروست زیرا قراردادهایی که هر دو طرف باید از آن پیروی کنند، بصورت دوجانبه تنظیم نشده اند. ما باید خودمان این پیام‌ها را تدوین و فرموله کنیم؛ آنهم در شرایطی که چیزی درباره دریافت کنندگان پیام نمی‌دانیم. دریافت کنندگان مدنظر ما از لحاظ زمانی و هم از لحاظ فضایی از ما بسیار دور هستند. باتوجه به سرعت محدود نور این نکته را با قطعیت می‌دانیم که پیام‌ها و پاسخ‌های آنها، با فاصله چند دهه تا چند صده از هم جدا خواهند شد. با پیشرفت روند ارتباط فراکیهانی، پیام‌ها ناگزیر تعصبات و انگیزه‌های فرهنگی ما را نشان خواهند داد. اتحاد جماهیر شوروی در سال 1962 یک پیام به سمت سیاره ونوس مخابره کرد. این پیام در قالب کدهای مورس تدوین شده بود و شامل حروف سیریلیک کلمه‌های “Lenin” (لنین)، “CCCP” (اتحاد جماهیر شوروی) و “MIR” (معادل روسی صلح) میشد. اما ونوسی‌های فرضی به احتمال زیاد با قواعد کدهای مورس، الفبای سیریلیک، نام کشورها و روابط احتمالی بین اینها آشنا نیستند. با کمی‌دقت متوجه می‌شویم که مخاطب این پیام بین ستاره ای درواقع انسان‌ها بوده اند؛ فرقی نمی‌کند که انگیزه روس‌ها از اینکار ساخت اعتبار و وجهه ملی، فروش یک محصول یا یادآوری موقعیت ویژه آنها در صنعت هوا و فضا بوده باشد.

باتوجه به بازه‌های زمانی بسیار طولانی درگیر در پیام رسانی بین ستاره ای، بسیاری از شرکت کنندگان در کنفرانس به شباهت‌های این موضوع با باستان شناسی اشاره کردند. باستان شناسان موفق شده اند با مطالعه مصنوعات و علائمی‌که از گذشتگان باقی مانده، چیزهای زیادی درباره انسان‌های پیشین یاد بگیرند. با این وجود روش‌های باستان شناسی محدودیت‌های خودش را هم دارد. براساس سخنرانی پل واسن باستان شناس در این کنفرانس، این محدودیت‌ها می‌توانند چیزهای زیادی درباره پیام رسانی بین ستاره ای به ما بیاموزند. برخی معانی خاص با آنالیزهای باستان شناسی قابل دسترسی هستند و برخی هم نیستند زیرا دانش متنی برای تفسیر آنها وجود ندارد. نقاشی‌های دیواری مربوط به دوران نوسنگی می‌توانند درباره مهارت و توانایی‌های نقاشان شان با محققان امروزی سخن بگویند اما چون دانش متنی موردنیاز برای تفسیر آنها وجود ندارد نمی‌توان فهمید این نقاشی‌ها برای نگارنده آنها چه مفهومی‌داشته است.

برای تفسیر نشانه‌هایی که در گذشته بکار می‌رفته اند، باید از قراردادبین نشانه‌ها را به چیزهای که بدینوسیله نمادیه شده اند، آگاه باشیم. نشانه‌های زبان شناسی مشکلات بسیار خاصی در بر دارد. برای درک این مشکلات باید با دو مجموعه قرارداد مختلف آشنا باشیم. اول باید قواعدی که نوشته‌ها را به زبان گفتاری مرتبط می‌سازند، بشناسیم. دوم باید بدانیم کلمات زبان گفتاری چگونه به اشیا و موقعیت‌های که به آنها اشاره دارند، مربوط هستند. درواقع هیچ زبان شناسی نمی‌تواند بدون مطالعه روی زبان گفتاری، دستخط‌ها و الفباهای باستانی را رمزگشایی کند.

در ساختنی بخوانید :  آیا کوسه مگالودون هنوز در اعماق اقیانوس زندگی می کند؟

اما فایده همه این بحث‌ها برای تدوین یک پیام برای موجودات فضایی چیست؟ یک قطعه صدانگار ضبط شده در Voyager 1 و دو فضاپیمای درون آن شامل یک پیام از رییس جمهور کارتر بود که به زبان انگلیسی کدگذاری شده بود. در بخشی از این پیام آمده بود: “امیدواریم روزی مشکلاتی که با آنها مواجه هستیم را رفع کنیم تا بتوانیم به فرهنگ‌ها و تمدن‌های کهشانی بپیوندیم. این پیام نشان دهنده امید، عزم و اراد ه ما برای داشتن جهانی وسیع و جذاب است.”

تبیین نشانه‌های بکاررفته روی پوشش پیغام Voyager (اولین تصویر)
تبیین نشانه‌های بکاررفته روی پوشش پیغام Voyager (اولین تصویر)

بگذارید با یک مثال اتفاقی که برای این پیام می‌افتد را برایتان توضیح دهیم. باستان شناسان تابحال موفق نشده اند خط linear A – سیستم نوشتاری تمدن باستانی مینوس – را رمزگشایی کنند. بنظر می‌رسید دلیل اصلی این شکست، فقدان ارتباط آشکار بین این خط و سایر زبان‌های آن دوره باشد. متاسفانه چون موجودات فرازمینی هم هیچگونه دانش متنی درباره زبان‌های انسانی ندارند، این احتمال وجود دارد که آنها هرگز متوجه مفهوم پیام کارتر نشوند. تیم تدوین کننده پیغام Voyager که کارل ساگان و فرانک دریک از بنیانگذاران موسسه SETI هم عضو آن بودند، بخوبی از این مشکل آگاه بودند. احتمالاً خود کارتر هم از این مشکلات آگاه بوده است اما این پیغام هم مثل پیغام روسی‌ها برای مخاطبان زمینی تدوین شده بود.

تصویری از نوشته‌های داخل یک لیوان به خط Linear A توسط اهالی تمدن مینوس
تصویری از نوشته‌های داخل یک لیوان به خط Linear A توسط اهالی تمدن مینوس

آیا امکان رفع این موانع ارتباطی وجود دارد؟ در این زمینه پیشنهادها و آراء ضد و نقیض بسیاری وجود دارد. ست شوستاک و مارک کولتیز معتقدند باید پیغامی‌بفرستیم که حاوی توالی ژنوم انسانی باشد. این پیشنهاد بلافاصله با سوال یکی از شرکت کنندگان در کنفرانس روبرو شد؛ چرا وقتی موجودات فضایی قفل را ندارند باید برایشان کلید بفرستیم؟ این استعاره کاملاً مناسب و بجاست. DNA تنها درصورتی می‌تواند کارش را درست انجام دهد که به عنوان بخشی از یک سلول زنده فعالیت کند. خواندن و پیاده سازی کدهای ژنتیکی نیاز به تعدادی آنزیم بسیار ویژه و سایر اجزای سلولی دارد. حتی اگر بیوشیمی‌و ساختار سلولی موجودات فضایی با همتایان زمینی شان یکسان باشد، بنظر می‌رسد بسیاری از خواص بیوشیمی‌زمین نتیجه تصادفی تاریخ حیات روی سیاره زمین بوده است. احتمال اینکه این خواص و اجزا در یک محیط دیگر خودشان را بصورت عملی تکرار کنند، تقریباً صفر است. بدون وجود یک سلول زمینی، توالی ژنوم انسان کاملاً بی معنی خواهد بود.

در ساختنی بخوانید :  این دانشمند نوجوان یک راکتور همجوشی هسته ای ساخته است

در قرن بیست و یکم، توانایی انتقال و پردازش اطلاعات بطرز حیرت انگیزی متحول شد اما ما هنوز نمی‌دانیم اطلاعات چگونه معنا را منتقل می‌کنند. آیا امیدی وجود دارد که ما بتوانیم محدویت‌ها را از بین ببریم و یک معنا را به موجودات فضایی منتقل کنیم؟ فقط تاریخ میتواند پاسخ این سوال را بدهد!

منبع

خلاصه مطلب
با مهمترین موانع ارتباط با موجودات فضایی آشنا شوید
عنوان مطلب
با مهمترین موانع ارتباط با موجودات فضایی آشنا شوید
توضیح کوتاه
در این پست با مهمترین موانع انسان برای ارتباط بین ستاره ای و ارتباط با موجودات فضایی آشنا می‌شوید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

حیوان عجیب هفته : قورباغه پرنده به تخم های مادرش هم رحم نمیکند... در این پست از سری حیوان هفته سراغ قورباغه ها رفته ایم و یکی از عجیب ترین گونه های این جانوران را به شما معرفی خواهیم کرد. ماجرای کشف این گونه به سال 2...
ربات ها سرپیچی از فرمان انسان را یاد می گیرند... در سال های 1940، وقتی هنوز حتی یک نمونه واقعی از ربات ها هم ساخته نشده بود چه برسد به هوش مصنوعی، ایزاک آسیموف (Isaac Asimov) نویسنده معروف داستان های...
ایمپکتو واقعیت مجازی را دگرگون خواهد کرد؟... تکنولوژی جدیدی که در آزمایشگاه تعاملات انسان-کامپیوتر موسسه Hasso Plattner آلمان توسعه یافته وعده می دهد که اگر در بازی کامپیوتری ضربه ای به شما وارد ...
ماموریت فضایی ناسا یک قمر به سیاره ماه هدیه میکند!... چند سطری که در ادامه می خوانید بیشتر شبیه داستان های علمی و تخیلی است تا حقایق علمی : ناسا یک فضاپیما به یک سیارک می فرستد، با یک پنجه رباتیک یک تخته ...
زبان دوم خود را فراموش کرده اید؟مغزتان آن را به یاد می آورد!... با این که کودکان چینی که در فرانسه به فرزندی پذیرفته شده اند حتی یک کلمه زبان چینی به یاد نمی آورند، اما مغز آن ها ‏فعالیتی مشابه کودکان دو زبانه دارد...
واقعیت هایی در مورد پرواز هواپیما یا پرواز چگونه اتفاق می افتد؟... پرواز کردن یک روز برای بشر خیال بود و امروز امری است عادی،همه ما پرواز یک هواپیما را بالای سرمان دیده ایم،اما تا به حال فکر کرده اید چه قوانینی در طبی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش‌ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای اولین …

پاسخ دهید