خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / مدار الکتریکی آشکار ساز حضور گوشی موبایل (موبایل یاب)

مدار الکتریکی آشکار ساز حضور گوشی موبایل (موبایل یاب)

در این مطلب آموزش ساخت مدار الکتریکی یک دستگاه بسیار ساده و کاربردی یک موبایل یاب را تقدیم شما می کنیم،یک دستگاه جیبی که می تواند فعالیت یک گوشی تلفن همراه (موبایل) را از فاصله یک و نیم متری احساس کند. از این دستگاه می توانید در سالن های امتحان یا اتاق مذاکرات محرمانه و بقیه جاهایی که استفاده از تلفن همراه ممنوع است استفاده کنید. همچنین برخی وقت ها از موبایل برای گرفتن یا ارسال غیر قانونی ویدیو هم استفاده می شود،که با این دستگاه تا حد زیادی می توانید از این خطرات پیشگیری کنید.

این مدار هم به فرکانس تماس های دریافتی و هم تماس های ارسالی تلفن همراه حساس است. همچنین این دستگاه به دریافت و ارسال پیامک و تماس ویدیویی نیز حساس است. حتی اگر گوشی موبایل را به حالت سایلت در آورده باشند.

در لحظه ای که دستگاه فرکانس های رادیوی (RF) یک گوشی موبایل فعال را حس کرد.شروع به بوق زدن می کند و LED آن چشمک می زند.دستگاه این کار را تا زمانی ادامه می دهد که فعالیت گوشی تلفن همراه قطع شود.

 

مدار الکتریکی دستگاه کشف موبایل
مدار الکتریکی دستگاه کشف موبایل

 

نکات مهم قبل از ساخت مدار:

 

 • این یک مدار الکتریکی فرکانس بالا و نیازمند دقت و صبر در ساخت است.
 • لازم نیست حتما بدانید هر قطعه دقیقا چه کاری انجام می دهد. ما نقش هر قطعه را برای شما نوشته ایم که اگر لازم داشته باشید بتوانید استفاده کنید.
 • در نظر داشته باشید این مدار همانند اکثر مدارهای مخابراتی دیگر نیازمند تنظیم و بهبود بعد از ساخت است.
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : میز تلویزیون بسازید

 

این مدار چگونه کار می کند ؟

اکثر دستگاه های آشکار ساز فرکانس رادیویی که با مدارهای LC (خازن-سلفی) تنظیم شده کار می کنند،برای پیدا کردن امواج با فرکانس های گیگاهرتز که در شبکه های موبایل استفاده می شوند مناسب نیستند. یک گوشی تلفن همراه معمولی در طیف فرکانس 0.9 گیگاهرتز تا 3 گیگاهرتز کار می کند که طول موجی برابر با 3.3 تا 10 سانتی متر دارند. (تلفن همراه چگونه کار می کند) پس مداری که می تواند فعالیت موبایل را ردیابی کند باید بتواند با امواج رایدیویی با فرکانس های گیگاهرتزی کار کند.

در این مدار ، با استفاده از یک خازن تخت (دیسکی) 0.22 میکروفاردی (C3) ، سیگنال های رادیویی موبایل را به دام می اندازیم،طول صفحات خازن دقیقا 18 میلیمتر و فاصله بین آن ها دقیقا 8 میلیمتر است که باعث می شود برای فرکانس های شبکه موبایل کاملا مناسب باشد. در واقع این خازن دیسکی،مانند یک آنتن کوچک عمل می کند که امواج رادیویی شبکه موبایل را جذب می کند.

قطعه تقویت کننده عملیاتی (Op-amp) با شماره CA3130 که در نقشه به نام IC1 نامیده شده است،یک مدار تبدیل جریان به ولتاژ است که خازن C3 بین ورودی های وارونه (Inverting) و مستقیم (non-inverting) آن قرار گرفته است. این آی سی از تکنولوژی CMOS بهره گرفته است که ورودی های آن نوعی ترانزیستور MOSFET با ورودی محافظت شده هستند. یعنی مقاومت وردی این آی سی بسیار بالاست که باعث می شود جریان بسیار کمی از وردی بگیرد و با سرعت بسیار بالایی واکنش نشان دهد. ولتاژ خروجی این آی سی هم از یک ترانزیستور MOSFET تامین می شود که می تواند ولتاژ بسیار پایداری از 10 میلی ولت به بالا را ارائه دهد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : لامپ کاغذی بسازید

خازن C3 به عنوان یک خط ارتباطی برای دو ورودی IC1 عمل می کند که فرکانس های ورودی از گوشی تلفن همراه را جدا سازی کرده و به ورودی های IC می فرستد. این خازن در درونش یک میدان الکتریکی درست می کند،انرژی ذخیره می کند . این انرژی را به شکل جریان لحظه ای به پایه های ورودی IC می فرسند. این کار باعث می شود که ورودی IC1 که به شکل جریانی بسیار ضعیف است به شکل ولتاژ تقویت شده در خروجی آن ظاهر شود.

خازن C4 با یک مقاومت مقدار بالا (R1) ورودی مستقیم IC را به پایدارنگه می دارد تا خروجی به راحتی تغییر وضعیت دهد و دچار مشکل نشود. مقاومت R2 یک راه تخلیه بار برای خازن C4 ایجاد کرده است. مقاومت R3 در نقش فیدبک است که باعث میشود وقتی خروجی تغییر وضعیت می دهد،ورودی حالت وارونه IC1 هم تغییر وضعیت بدهد. خازن شماره C5 (47 پیکو فاراد) به پین 8 و 1 IC1 وصل شده است که در نقش جبران ساز فاز (جبران ساز تاخیر) و کنترل کننده بهره (Gain) تقویت کننده عمل می کند که باعث بهبود عملکرد مدار در فرکانس های موبایل خواهد شد.

خلاصه کارکرد های قطعات مدار موبایل یاب:

وقتی که سیگنال های موبایل توسط خازن C3 شناسایی شد. خروجی IC1 تبدیل به یک منطقی (High state) و سپس به صفر منطقی (Low stat) می شود. این کار با توجه به فرکانس سیگنال که با LED یک نشان داده می شود،انجام خواهد شد.

این حرکت IC1 ، آی سی تایمر 555 (IC2) را که با خازن C7 به شکل مونو استابل بسته شده است را فعال می کند. خازن C6 ولتاژ لازم برای پایه بیس ترانزیستور T1 را برای حرکت سویچینگ سریع مورد ایجاد می کند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : پرده تاشو با طرح و رنگ دلخواه تان بدوزید

دو قطعه R6  و C9 یک تاخیر زمانی بسیار کوتاه ایجاد می کنند که از ایجاد نویز و اعوجاج صدایی جلوگیری شود.

نکاتی برای ساخت مدار موبایل یاب

 • نقشه مدار الکتریکی آشکار ساز تلفن همراه را روی یک برد برد یا یک PCB پیاده سازی کنید، توجه داشته باشید تا می توانید کوچک تر و جمع و جور تر،سپس این مدار را در یک جعبه کوچک قرار بدهید.
 • حواستان باشد موقع لحیم کاری خزان شماره C3 فاصله های گفته شده را به دقت رعایت کنید. واکنش مدار با تنظیم همین فاصله ها بهبود داده می شود. از آنتن تلسکوپی کوتاه استفاده کنید.
 • یک باتری 12 ولتی مینیاتوری و یک بازر (Buzzer) خیلی کوچک استفاده کنید که این گجت کاربردی را تا حد امکان کوچک کند.
 • پس از ساخت مدار آن قدر آن را تنظیم کنید که فعالیت یک گوشی موبایل را در فاصله 1.5 متری حس کند.

فایل های مورد نیاز برای مدار:

 

منبع

خلاصه مطلب
مدار الکتریکی دستگاه کشف گوشی موبایل
عنوان مطلب
مدار الکتریکی دستگاه کشف گوشی موبایل
توضیح کوتاه
مدار الکتریکی و طرز ساخت دستگاه کشف گوشی تلفن همراه
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با برد آردوینو و چوب بستنی بازوی رباتیک بسازید... بازوی رباتیک یکی از پروژه هایی است که بیشتر علاقه مندان رباتیک و الکترونیک دوست دارند آن را تجربه کنند. به همین خاطر قبلاً در ساختنی طرز ساخت بازوی رب...
تزیین ظروف شیشه ای با روش ساده، کم هزینه و بسیار شیک... اگر به یک ست ظرف شیشه ای برای آشپزخانه تان نیاز دارید اما نمی خواهید برای خرید هزینه کنید، دست بکار شوید و شیشه های سس و مربا را تزیین کنید. تزیین ظرو...
با کمترین هزینه یک اسنوبرد ساده و کارآمد بسازید... در این ساختنی طرز ساخت اسنوبرد ساده ای را یاد می گیرید که هزینه ساخت بسیار کمی دارد. با ساخت اسنوبرد می توانید تفریحات زمستانی را متنوع تر و جالب تر ک...
اسلایدر دوربین موتوری در اندازه دلخواه تان بسازید... عکاسی حرفه ای و نیمه حرفه ای از آن دسته مهارت هایی است که نیاز به ابزار و تجهیزات زیادی دارد. اسلایدر دوربین یکی از این تجهیزات است که برای برخی پروژه...
آموزش ساخت : ربات عنکبوتی بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک ربات عنکبوتی چهارپا را یاد می گیرید. ساخت ربات برای طرفداران ساختنی های الکترونیکی همیشه جذاب است اما نیاز به دقت و حوصل...
با وسایل ارزان قاب عکس شیشه ای و چراغ دار بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک قاب عکس شیشه ای را یاد می گیرید که بخاطر طراحی متفاوتی که دارد، زیبایی عکس را بیشتر می کند. این قاب عکس شیشه ای از داخل نورپ...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

۴ دیدگاه ها

 1. باز هم ممنون
  من عاشق مدارات كاربردي هستم.
  ممنون ميشم بازهم از اين مدارات بذاريد

 2. ببخشید منظور از فاصله خازن ها چیه؟
  ینی رو برد 18 میل کنار هم باشن>؟

 3. سلام خیلی ممنون

  جریان مدار چقدر حداقلش آخه بیزر کار نمیکنه ! ممنون میشه جواب بدین

پاسخ دهید