خانه / اخبار / اخبار علمی : اثرات کوانتومی نتیجه تداخل جهان های موازی است

اخبار علمی : اثرات کوانتومی نتیجه تداخل جهان های موازی است

یکی از مباحثی که این روزها در اخبار علمی‌اهمیت زیادی پیدا کرده است، جهان‌های چندگانه و موازی هستند. اکنون یک فیزیکدان از دانشگاه تکنولوژی تگزاس یک نظریه جدید درباره مکانیک کوانتوم ارائه کرده که ادعا می‌کند جهان‌های موازی نه تنها وجود دارند بلکه تداخلات کوانتومی‌متقابل آنها منجر به ایجاد اثرات کوانتومی‌موجود در طبیعت می‌شود.

نظریه پروفسور بیل پویریر که چند سال پیش برای اولین بار منشر شده بود، اخیراً نظر جامعه فیزیک بنیادی را جلب کرده است و باعث شده یک تفسیر بر این نظریه در نشریه Physical Review X منتشر کنند.

براساس نظریه پویریر اثرات کوانتومی‌تداخلات بین جهان‌های موازی نزدیک به یکدیگر را آشکار می‌سازند
براساس نظریه پویریر اثرات کوانتومی‌تداخلات بین جهان‌های موازی نزدیک به یکدیگر را آشکار می‌سازند

براساس نظریه پویریر، واقعیت کوانتومی‌به هیچ وجه موجی شکل نیست بلکه از جهان‌های چندگانه کلاسیک تشکیل شده است. در هر یک از این جهان‌ها، هر شی ویژگی‌های فیزیکی (مثل مکان و تکانه) کاملاً مشخصی دارد.در داخل هر یک از این جهان‌ها، اشیا بصورت کلاسیک با هم در تعامل هستند. از طرف دیگر، هم اثرات کوانتومی‌تداخلات بین جهان‌های موازی نزدیک به یکدیگر را آشکار می‌سازند.

ایده جهان‌های چندگانه چیز جدیدی نیست. در سال 1957، هیو اورت برای اولین بار چیزی را که امروزه در تعبیر مکانیک کوانتوم ” جهان‌های چندگانه ” نام دارد را مطرح کرد. اما به اعتقاد پویریر در نظریه اورت، این جهان‌ها بخوبی تعریف نشده اند زیرا محاسبات ریاضی مبنای آن براساس نظریه کوانتومی‌استاندارد مبتنی بر موج انجام شده بود.

در عوض در نظریه جهان‌های چندگانه متداخل پویریر، این جهان‌ها از همان ابتدا براساس ریاضیات ساخته شده اند.

اما آیا این نظریه چیزی را درباره ماهیت واقعیت ثابت می‌کند؟ جواب پویریر به این سوال منفی است. او در پاسخ به این سوال گفته است: “مشاهدات تجربی آزمون نهایی هر نظریه ای هستند. تاکنون، نظریه جهان‌های چندگانه متداخل همان پیش بینی‌های نظریه کوانتوم استاندارد را ارائه کرده اند. به همین خاطر تنها چیزی که اکنون می‌توانیم بگوییم این است که شاید آنها درست باشند.”

ایده اولیه این نظریه بطور غیرمنتظره ای و وقتی مشغول کار روی یک ایده عملی تر بود، به ذهن پویریر خطور کرد. وی در اینباره گفته است: ” یک روز در آزمایشگاه به فکر اختراع یک تفسیر کوانتومی‌جالب با استفاده از جهان‌های چندگانه متداخل افتادم. سعی کردم یک روش محاسباتی کارآمد با استفاده از چیزی به نام خط سیر کوانتومی‌طراحی کنیم تا اینکه این سوال به ذهنم خطور کرد : چگونه می‌توان از خود خط سیرها (مثلاً جهان‌ها) بدون نیاز واقعی به موج‌ها، چیزی بدست بیاوریم؟”

پویریر هم محاسبات ریاضی و هم تفسیر جدیدش را در در سال 2010 در یک نشریه فیزیک و شیمی‌منتشر کرد و همان مقاله منجر به همکاری او با یک ریاضیدان از دانشگاه Bar-Ilan به نام جرمی‌شیف شد. این همکاری منجر به انتشار یک مقاله دیگر شد که با بیش از 20 هزار دانلود به یکی از مقاله‌هایی تبدیل شد که بیشترین دانلود را در تاریخ نشریات به خودشان اختصاص داده اند. اخیراً هم این مقاله توانسته است نظر اعضای کمیته‌های مهم بین المللی را بخود جلب کند. پویریر در اینباره گفته است: ” ما بسیار خوشحالیم که سایر فیزیکدانان و حتی فیلسوفان هم درگیر این نظریه جدید شده اند.”

یکی از دانشمندانی که به این نظریه توجه خاصی نشان داده است،‌هاوارد وایزمن از دانشگاه گریفیث است. وی در اینباره گفت: ” بسیار خوشحام که توانسته ام پویریر را ملاقات کنم. او این ایده را که ما بجای ذرات منفرد با مجموعه ای از ذرات سر و کار داریم را در نظریه اش پیاده کرده است”. نظریه وایزمن و همکارانش درباره جهان‌های چندگانه متداخل اخیراً منتشر شده است که با تفسیر پویریر همراه بوده است.

پویریر درباره نظریه وایزمن گفته است: “صرف نظر از پیشرفت‌های ریاضی در مقاله وایزمن، ایده‌های او بسیار عالی هستند. این ایده‌ها نه تنها مفهومی‌هستند بلکه با توجه به پیشرفت‌های عددی جدید می‌توان گفت بوجود آمدن آنها تقریباً قطعی است. گروه ما یک تفسیر جدید از مکانیک کوانتوم به جامعه فیزیک بنیادی پیشنهاد داده است و کار تحقیقاتی آن گروه نویدبخش یک روش محاسباتی جدید است.”

منبع

خلاصه مطلب
اخبار علمی‌: اثرات کوانتومی‌نتیجه تداخل جهان‌های موازی است
عنوان مطلب
اخبار علمی‌: اثرات کوانتومی‌نتیجه تداخل جهان‌های موازی است
توضیح کوتاه
اینبار هم ساختنی خبر یکی از جدیدترین نظریه‌ها درباره جهان‌های متداخل چندگانه را برایتان آماده کرده است.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آزمایش سرن برای اتصال به ابعاد دیگر در طرح آزمایشی که بیشتر شبیه نقشه یک نابغه شیطانی است تا یک آزمایش علمی قابل اطمینان، شکافنده اتم LHC سرن در ژنو سوییس تا بالاترین سطح انرژی شارژ می ش...
قضیه چیه ؟ چرا کبوترها مدام سرشان را تکان می دهند؟... چرا گربه ها جعبه ها را دوست دارند؟ چرا سگ های خیس بوی بدی می دهند؟ چرا رفتار سیال غیر نیوتنی عجیب است؟ چرا ... ؟ ساختنی قصد دارد در یک سری از مقالات ب...
قضیه چیه ؟ چرا خیابان های بزرگتر ترافیک بیشتری دارند؟... برای کسانی که در شهرهایی بزرگی مثل تهران بزرگ شده اند، نشستن در ماشین به معنای معطل شدن در ترافیک است. خیلی هم فرقی نمی کند چه ساعتی از روز مشغول رانن...
ویدیو : چرا نباید مرغ را قبل از پختن بشوییم؟... وقتی تصمیم می گیرید مرغ بپزید، اولین کاری که می کنید چیست؟ شاید شما هم مثل خیلی ها اول مرغی که خریده اید را می شویید. اما سال گذشته سازمان استاندارد غ...
گوریل های وحشی از ابزار برای یافتن غذا استفاده می کنند... یک گروه از دامپزشکان درحالیکه یکسال پیش مشغول مشاهده گوریل های وحشی در رواندا بودند، چیز بسیار عجیب و هیجان انگیزی را مشاهده کردند: یک گوریل ماده جوان...
ویدیو : ربات سامورایی که پا به پای استادش مبارزه میکند... یک تولید کننده ربات های صنعتی در ژاپن به یکی از ربات هایش طرز استفاده از شمشیر سامورایی ها را یاد داده است. استاد این ربات سامورایی ایسائو ماچی شمشیرز...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش‌ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای اولین …

پاسخ دهید