خانه / اخبار / اخبار علمی : اثرات کوانتومی نتیجه تداخل جهان های موازی است

اخبار علمی : اثرات کوانتومی نتیجه تداخل جهان های موازی است

یکی از مباحثی که این روزها در اخبار علمی اهمیت زیادی پیدا کرده است، جهان های چندگانه و موازی هستند. اکنون یک فیزیکدان از دانشگاه تکنولوژی تگزاس یک نظریه جدید درباره مکانیک کوانتوم ارائه کرده که ادعا می کند جهان های موازی نه تنها وجود دارند بلکه تداخلات کوانتومی متقابل آنها منجر به ایجاد اثرات کوانتومی موجود در طبیعت می شود.

نظریه پروفسور بیل پویریر که چند سال پیش برای اولین بار منشر شده بود، اخیراً نظر جامعه فیزیک بنیادی را جلب کرده است و باعث شده یک تفسیر بر این نظریه در نشریه Physical Review X منتشر کنند.

براساس نظریه پویریر اثرات کوانتومی تداخلات بین جهان های موازی نزدیک به یکدیگر را آشکار می سازند
براساس نظریه پویریر اثرات کوانتومی تداخلات بین جهان های موازی نزدیک به یکدیگر را آشکار می سازند

براساس نظریه پویریر، واقعیت کوانتومی به هیچ وجه موجی شکل نیست بلکه از جهان های چندگانه کلاسیک تشکیل شده است. در هر یک از این جهان ها، هر شی ویژگی های فیزیکی (مثل مکان و تکانه) کاملاً مشخصی دارد.در داخل هر یک از این جهان ها، اشیا بصورت کلاسیک با هم در تعامل هستند. از طرف دیگر، هم اثرات کوانتومی تداخلات بین جهان های موازی نزدیک به یکدیگر را آشکار می سازند.

ایده جهان های چندگانه چیز جدیدی نیست. در سال 1957، هیو اورت برای اولین بار چیزی را که امروزه در تعبیر مکانیک کوانتوم ” جهان های چندگانه ” نام دارد را مطرح کرد. اما به اعتقاد پویریر در نظریه اورت، این جهان ها بخوبی تعریف نشده اند زیرا محاسبات ریاضی مبنای آن براساس نظریه کوانتومی استاندارد مبتنی بر موج انجام شده بود.

در عوض در نظریه جهان های چندگانه متداخل پویریر، این جهان ها از همان ابتدا براساس ریاضیات ساخته شده اند.

در ساختنی بخوانید :  اولین مسیر مخصوص دوچرخه خورشیدی جهان در آمستردام نصب شد

اما آیا این نظریه چیزی را درباره ماهیت واقعیت ثابت می کند؟ جواب پویریر به این سوال منفی است. او در پاسخ به این سوال گفته است: “مشاهدات تجربی آزمون نهایی هر نظریه ای هستند. تاکنون، نظریه جهان های چندگانه متداخل همان پیش بینی های نظریه کوانتوم استاندارد را ارائه کرده اند. به همین خاطر تنها چیزی که اکنون می توانیم بگوییم این است که شاید آنها درست باشند.”

ایده اولیه این نظریه بطور غیرمنتظره ای و وقتی مشغول کار روی یک ایده عملی تر بود، به ذهن پویریر خطور کرد. وی در اینباره گفته است: ” یک روز در آزمایشگاه به فکر اختراع یک تفسیر کوانتومی جالب با استفاده از جهان های چندگانه متداخل افتادم. سعی کردم یک روش محاسباتی کارآمد با استفاده از چیزی به نام خط سیر کوانتومی طراحی کنیم تا اینکه این سوال به ذهنم خطور کرد : چگونه می توان از خود خط سیرها (مثلاً جهان ها) بدون نیاز واقعی به موج ها، چیزی بدست بیاوریم؟”

پویریر هم محاسبات ریاضی و هم تفسیر جدیدش را در در سال 2010 در یک نشریه فیزیک و شیمی منتشر کرد و همان مقاله منجر به همکاری او با یک ریاضیدان از دانشگاه Bar-Ilan به نام جرمی شیف شد. این همکاری منجر به انتشار یک مقاله دیگر شد که با بیش از 20 هزار دانلود به یکی از مقاله هایی تبدیل شد که بیشترین دانلود را در تاریخ نشریات به خودشان اختصاص داده اند. اخیراً هم این مقاله توانسته است نظر اعضای کمیته های مهم بین المللی را بخود جلب کند. پویریر در اینباره گفته است: ” ما بسیار خوشحالیم که سایر فیزیکدانان و حتی فیلسوفان هم درگیر این نظریه جدید شده اند.”

در ساختنی بخوانید :  کشف پدیده عجیب فیزیکی که جلوی ابر رسانایی را می گیرد!

یکی از دانشمندانی که به این نظریه توجه خاصی نشان داده است، هاوارد وایزمن از دانشگاه گریفیث است. وی در اینباره گفت: ” بسیار خوشحام که توانسته ام پویریر را ملاقات کنم. او این ایده را که ما بجای ذرات منفرد با مجموعه ای از ذرات سر و کار داریم را در نظریه اش پیاده کرده است”. نظریه وایزمن و همکارانش درباره جهان های چندگانه متداخل اخیراً منتشر شده است که با تفسیر پویریر همراه بوده است.

پویریر درباره نظریه وایزمن گفته است: “صرف نظر از پیشرفت های ریاضی در مقاله وایزمن، ایده های او بسیار عالی هستند. این ایده ها نه تنها مفهومی هستند بلکه با توجه به پیشرفت های عددی جدید می توان گفت بوجود آمدن آنها تقریباً قطعی است. گروه ما یک تفسیر جدید از مکانیک کوانتوم به جامعه فیزیک بنیادی پیشنهاد داده است و کار تحقیقاتی آن گروه نویدبخش یک روش محاسباتی جدید است.”

منبع

خلاصه مطلب
اخبار علمی : اثرات کوانتومی نتیجه تداخل جهان های موازی است
عنوان مطلب
اخبار علمی : اثرات کوانتومی نتیجه تداخل جهان های موازی است
توضیح کوتاه
اینبار هم ساختنی خبر یکی از جدیدترین نظریه ها درباره جهان های متداخل چندگانه را برایتان آماده کرده است.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

اخبار علمی : DNA باکتری یکی از عوامل انتقال صفات ارثی است... حتماً می دانید که DNA عامل انتقال ویژگی های ارثی و ژنتیکی از والدین به کودکان است. اما آیا می دانستید DNA باکتری هایی که در بدن انسان زندگی می کنند هم...
ویدیو : آیا زندگی روی مریخ واقعاً امکان دارد؟... در اخبار علمی همیشه صحبت از سفر انسان به مریخ و زندگی روی مریخ بوده است. برخی هم از اولین ماموریت فضایی انسانی روی مریخ در سال 2025 صحبت می کنند. اما ...
کوسه سفید بخاطر بلعیدن یک لقمه بزرگ جان داد... وقتی حیوانات دریایی در سواحل تقلا می کنند یا از پا می افتند، عمدتاً به این دلیل است که آلاینده ها و زباله های انسانی مثل پلاستیک را بلعیده اند. اما گا...
باتری های خانگی تسلا چطور کار می کنند؟ همه ما کمپانی تسلا را با ماشین هایش می شناسیم و در ساختنی هم خبرهای زیادی درباره محصولات این کمپانی خوانده اید. هفته پیش این کمپانی خبر از راه اندازی ...
پدر شدن چطور روی مغز انسان تاثیر می گذارد؟... اگر تجربه برخورد و ارتباط با مردی که تازه پدر شده را داشته باشید، حتماً متوجه شده اید که این فرد دیگر آن فرد سابق نیست. پدر شدن روی رفتار افراد تاثیرم...
اسکلت انسان نسبت به اسکلت اجداد شکارچی اش شکننده تر است... انسان های مدرن در مقایسه با شامپانزه ها و اجداد منقرض شده شان، اسکلت شکننده تر و سبک تری دارند. مطالعات نشان داده اند که این استخوان های سبک در اواخر ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای …

پاسخ دهید