خانه / اخبار / اخبار علمی : کشف دایره های سنگی مرموز در خاورمیانه

اخبار علمی : کشف دایره های سنگی مرموز در خاورمیانه

در صحراهای خاورمیانه تعدادی دایره سنگی باستانی عظیم وجود دارد. علت بوجود آمدن این دایره ها بسیار عجیب تر از اجسام سطحی مشابه در شمال اروپاست اما دیوید کندی باستان شناس امیدوار است تصاویری که از آسمان از این دایره ها گرفته شده به حل این معما کمک کند.

این تصویر یکی از دایره های سنگی کم ارتفاع در بیابان های اردن است
این تصویر یکی از دایره های سنگی کم ارتفاع در بیابان های اردن است

این دایره ها از روی زمین، ارتفاع قابل توجه یا استون هنج ندارند اما با توجه به قطر 400 متری این دایره ها، ساختن آنها ها به بیش از صدها کارگر و همچنین برنامه ریزی احتیاج داشته است.

برخی از جزییات این دایره ها فقط  با استفاده ار تصاویر هوایی قابل تشخیص است
برخی از جزییات این دایره ها فقط با استفاده ار تصاویر هوایی قابل تشخیص است

اما فقدان قرینه و همسان این دایره ها این فکر را به ذهن می رساند که شاید این دایره ها با اهداف مذهبی یا نجومی ساخته شده اند.

دیوید کندی استاد باستان شناسی دانشگاه استرالیای غربی برای شناسایی این دایره ها از Google Earth استفاده کره است و امیدوار است این تصاویر به درک بهتر این دایره ها کمک کنند. کندی در اینباره گفت: “وقتی به سراغ نواحی بیابانی خاورمیانه می روید باوجود اینکه انتظار ندارید اما تعداد زیادی سایت باستانی خواهید دید.” با این حال پیدا کردن این دایره های باستانی در مناطقی که عمدتاً دورافتاده و ناشناخته هستند، خیلی آسان نیست.

هواپیماها می توانند به پیدا کردن دایره هایی که ممکن است از نظر دور بمانند، کمک کنند. کندی درباره استفاده از هواپیما گفت: “به محض اینکه چند متر بالا می روید، همه چیز بسیار واضح تر می شود و می توانید اشکالی را که دنبالشان می گشتید پیدا کنید.”

باوجود مزایای استفاده از تصاویر هوایی، باستان شناسی هوایی بیرون از اردن ممنوع است یا مستلزم ورود به مناطق جنگی است. به همین خاطر کندی با استفاده از Google Earth توانسته است دایره هایی در سوریه، عراق و عربستان سعودی را شناسایی کند. کندی تصاویر این اکتشافات را در آرشیو عکاسی باستان شناسی در خاورمیانه یا APAAME منتشر کرده است.

در ساختنی بخوانید :  7 واقعیت عجیب درباره ذرات بنیادی کوارک
بعد از گذشت هزاران سال برخی از این دایره ها از لحاظ باستان شناسی هنوز ارزشمند هستند
بعد از گذشت هزاران سال برخی از این دایره ها از لحاظ باستان شناسی هنوز ارزشمند هستند

تعداد و گستره این سازه ها چالش تبیین علت بوجود آمدن آنها را بسیار مهم تر کرده است. تمدنی که این دایره ها را ساخته است باید یک تمدن گسترده و قابل توجه بوده باشد. با وجود اینکه می دانیم که این دایره ها بیش از 2000 سال عمر دارند اما دقیقاً نمی دانیم چقدر باستانی هستند یا چه کسانی آنها را ساخته اند. ممکن است این دایره ها مربوط دوره قبل از اختراع خط باشند.

این حقیقت که تعدادی از این دایره ها بعد از چندین سال دوام در دهه های گذشت نابود شده اند، ضرورت تلاش برای تبیین آنها را پررنگ تر می کند.

تصویربرداری های کندی تعداد خرابه های کشف شده در بیابان های اردن و اطراف آن را به صدها خرابه رسانده است اما آنچه بیش از هر چیز او را به تعجب واداشته ” 11 دایره بزرگ ” در تصاویر بوده است.

بسیاری از این دایره ها از روی زمین قابل رویت نیستند
بسیاری از این دایره ها از روی زمین قابل رویت نیستند

بنظر کندی دیوارهای این دایره ها برای نگه داشتن دام خیلی کوتاه است. کندی موفق شده است در برخی از دیوارها نشانه هایی از تلاش برای مدور ساختن آنها پیدا کرده است؛ مثلاً چیزی مثل بستن طناب و علامت گذاری مرزهای دیوار. اما بنظر می رسد برخی از دیوارها بدون برنامه ریزی و نقشه ساخته شده اند که باعث پیچیده تر شدن معما می شود.

یکی از دایره های تخریب شده در نزدیکی حمص سوریه، نمایی از یک حوض را نمایان کرده است که ممکن است در شرایط آب و هوایی مختلف با محصولات زراعی پر میشده است. این دایره ها بخاطر ارتفاع کم نمی توانسته اند کاربرد نظامی داشته باشند و هنوز مشخص نیست چرا چنین دایره های بزرگی در ساخت و نقشه ریزی این مناطق استفاده ضروری بوده است.

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : آزمایش ها ایمنی زایی واکسن ابولا را تایید کردند

منبع

خلاصه مطلب
 اخبار علمی : کشف دایره های سنگی مرموز در خاورمیانه
عنوان مطلب
اخبار علمی : کشف دایره های سنگی مرموز در خاورمیانه
توضیح کوتاه
یک باستان شناس استرالیایی با استفاده از تصاویر هوایی دایره های باستانی زیادی را در صحراهای خاورمیانه کشف کرده است.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

پلیمر ها،عضو جدید خانواده شبه فلزها ! اگر امروز به یک شیمی دان بگویید که شبه فلزها را نام ببرد،احتمالا حتی به فکرش هم خطور نخواهد کرد که پلیمر ها هم بتوانند در خانواده شبه فلز ها قرار بگیر...
خبر علمی : ذره زیر اتمی جدید شناخت نیروی قوی را آسانتر می کند... یک ذره زیراتمی که به تازگی کشف شده است، فرصت های جدیدی را برای یادگیری درباره نحوه عملکرد قدرتمندترین نیروهای طبیعت فراهم کرده است. وقتی صحبت از یافت...
به زودی موشک هایی با سوخت کاج به پرواز در خواهند آمد!... حتما خبر عیجیبی است اگر بشنوید موشک های قدرتمند و غول آسا با سوخت تهیه شده از درختان کاج به پرواز در آیند،اما مهندسان ژنتیک موفق شده اند یک باکتری را ...
فکر می کنید جرم یک سیاهچاله عظیم چقدر است؟... سیاهچاله ها یکی از کلیدواژه های اخبار علمی محسوب می شوند؛ با این وجود اطلاعات ضد و نقیض درباره آنها بسیار زیاد است و برخی از جنبه های آنها ناشناخته ما...
هنوز نمی توان گفت زندگی بر مریخ وجود ندارد!... اگر بر سطج مریخ زندگی وجود داشت ما تا کنون درباره آن می دانستیم. اینطور نیست ؟ بر عکس گفته ناتالی کابرل (Nathalie Cabrol)، زیست شناس نجومی در موسسه ست...
کیف هوشمند میتواند بهتر از ساعت هوشمند باشد... گوشی های هوشمند زندگی ما را راحت تر کرده اند اما این راحتی باعث نشده دست از اختراع و ساخت چیزهای جدید برداریم. وقتی خشک شویی می رویم، از قبض مان عکس م...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای …

پاسخ دهید