خانه / اخبار / اخبار علمی :ارتباط مغز به مغز انسانی برای دومین بار ایجاد شد

اخبار علمی :ارتباط مغز به مغز انسانی برای دومین بار ایجاد شد

محققان دانشگاه واشنگتن در ایالات متحده موفق شدند نوعی ارتباط غیرتهاجمی‌بین مغز دو انسان ایجاد کنند و امکان برقراری ارتباط بدون صحبت کردن بین این دو نفر را فراهم کردند. این برای اولین بار نیست که چنین ارتباطی برقرار می‌شود اما این آزمایش ویژگی‌هایی دارد که باعث شده بازتاب پررنگی در اخبار علمی‌داشته باشد.

این دومین بار است که این تیم تحقیقاتی موفق شده است این نوع ارتباط مغز به مغز را ایجاد کند. یکسال بعد از برقراری موفقیت آمیز اولین ارتباط، در دومین تلاش شان سعی کردند این نوع ارتباط را با روش کاربردی تری برقرار کنند و آن را به دنیای واقعی نزدیک کنند.

محققان موفق شدند بین اعضای سه گروه دو نفره ارتباط مغز به مغز ایجاد کنند

آزمایش‌های این مطالعه روی شش نفر که به گروه‌های دو نفره تقسیم شده بودند، انجام شد. در این آزمایش، محققان موفق شدند سیگنال‌های مغز یک نفر را از طریق اینترنت منتقل کنند و از آنها برای کنترل حرکات دست هم گروهی اش که در فاصله 800 متری قرار داشت، استفاده کنند. نتایج این تحقیق در نشریه PLOS ONE منتشر شده است.

آندریا استوکو از اعضای تیم تحقیقاتی و استاد روانشناسی دانشگاه واشنگتن در نشست خبری گفت: “این مطالعه جدید پارادایم واسطه سازی مغز به مغز ما را به یک تکنولوژی قابل تحقق نزدیک تر کرده است. حالا ما روش‌های قبلی مان را تکرار کرده ایم و می‌دانیم که آنها می‌توانند با ضریب اطمینان بالا روی شرکت کنندگان پیاده شوند.”

محققان برای ایجاد پیوند ذهنی بدون وقفه، یک نفر (فرستنده) از هر گروه را به دستگاه نوار مغزی متصل کردند و فعالیت‌های مغزی آنها را خواندند. سپس امواج مغزی را به پالس‌های الکتریکی تبدیل کردند و از طریق وب به عضو دیگر گروه (گیرنده) فرستادند. در این آزمایش گیرنده باید یک کلاه شنا با یک سیم پیچ تحریک مغناطیسی مغز که نزدیک قسمتی از مغز که حرکات دست را کنترل می‌کند قرار دارد، بپوشد.

در ساختنی بخوانید :  شوخی های بی موقع و نامناسب، یکی از علایم زوال عقل

همانطور که می‌بینید این آزمایش طوری طراحی شده که افکار فرد اول به حرکات دست نفر دوم ترجمه شود.

اعضای همه گروه‌ها در طول آزمایش در ساختمان‌های جداگانه با فاصله 800 متری از یکدیگر قرار داشتند و هیچ راه ارتباطی بجز افکارشان نداشتند.

در حین آزمایش، سه فرستنده مضغول انجام یک بازی کامپیوتری بودند که باید با شلیک یک توپ جلوی یک موشک را می‌گرفتند و از شهر دفاع می‌کردند. اما خودشان نمی‌توانستند اینکار را انجام دهند و فقط اجازه داشتند درباره بازی فکر کنند تا در بهترین حالت سیگنال‌ها به گیرنده‌ها برسند و دست آنها دکمه آتش را بفشارد.

از طرف دیگر گیرنده‌ها نمی‌توانستند بازی را ببینند و فقط باید دست‌هایشان را بالای یک صفحه لمسی معلق نگه می‌داشتند تا دست شان توسط افکار فرستنده تحریک شود. جالب است بدانید این اتفاق در عرض کمتر از یک ثانیه رخ می‌دهد.

دقت توپ این بازی در بین گروه‌ها فرق داشت و دامنه آن بین 25 تا 83 درصد متغیر بود اما بیشترین خطاها حاصل بی دقتی فرستنده در ارسال دستور شلیک بوده است. در این آزمایش محققان می‌توانستند مقدار دقیق اطلاعات منتقل شده بین دو مغز را مشخص کنند.

با استفاده از این تنظیمات، پیام‌هایی که توسط گیرنده دریافت می‌شود در کمتر از یک ثانیه به حرکات دست تبدیل می‌شود.

در یک آزمایش دیگر که یکسال پیش توسط محققان اسپانیایی و فرانسوی انجام شده بود، یک ارتباط مستقیم بین دو شرکت کننده در هند و فرانسه ایجاد شد. اما این برای اولین بار است که ارتباط مغز به مغز در بیش از یک جفت شرکت کننده تکرار می‌شود.

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : تخریب سلول های سرطانی با نانو هیدروژل

این گروه تحقیقاتی یک کمک هزینه 1 میلیون دلاری برای گسترش این نوع ارتباط دریافت کرده اند تا بتوانند تصویر و حتی اطلاعات را از یک مغز به مغز دیگر بفرستند.

این نوع ارتباط می‌تواند کارکردهای مختلفی داشته باشد اما این تیم تحقیقاتی امیدوار است بتوانند با این روش به خواب آلودگی خلبان‌ها پی ببرند و در صورت لزوم با استفاده از ارتباط مغز به مغز مغز خلبان را تحریک کنند. همچنین امیدوارند بتوان از این نوع ارتباط برای آموزش از طریق افکار کمک گرفت.

چنتل پرت یکی از اعضای تیم در نشست خبری گفت: “یک دانشمند نابغه را تصور کنید که نمی‌تواند معلم خوبی باشد. توضیح دانش‌های پیشرفته بسیار دشوار است و زبان ما محدودیت‌های بسیاری دارد. اما با این روش می‌توان از این محدودیت‌ها فراتر رفت.”

منبع

خلاصه مطلب
اخبار علمی‌: ارتباط مغز به مغز انسانی برای دومین بار ایجاد شد
عنوان مطلب
اخبار علمی‌: ارتباط مغز به مغز انسانی برای دومین بار ایجاد شد
توضیح کوتاه
محققان موفق شدند بین شش داوطلب در قالب سه گروه دو نفره ارتباز مغز به مغز برقرار کنند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

اخبار علمی : با این هدست تلویزیون را با قدرت ذهن تان کنترل کنید... روزی را تصور کنید که دیگر مجبور نباشید برای تماشای تلویزیون گوشه و کنار خانه را به دنبال کنترل بگردید و کانال های تلویزیون را با قدرت ذهن تان عوض کنید...
دانشمندان MIT رکورد سردترین مولکول جهان را شکستند!... محققان دانشگاه ییل در آگوست سال گذشته دمای یک مولکول را به قدری پایین آوردند که به سردترین مولکول جهان رسیدند. این رکورد به قدری جالب و البته مهم هست ...
اخبار علمی : پل کاغذی که از 22 هزار ورق کاغذ درست شده است... در شمال انگلستان پلی وجود دارد که از 22000 ورق کاغذ درست شده است. قبل از اینکه سوالی برایتان پیش بیاید باید بگوییم که بله، می توانید روی آن راه بروید....
میدان های مغناطیسی می توانند گرما و امواج صوتی را کنترل کنند... صدا توسط ارتعاشات دوره ای اتم ها در گازها، مایعات و جامدات حمل می شود. وقتی ما با هم صحبت می کنیم، آکوردهای صوتی گوینده مرتعش می شوند و باعث می شوند ه...
اولین مدل سازی قابل مشاهده خم شدن نور توسط سیاه چاله... سیاه چاله های پلاستیکی درست مانند نمونه ی واقعی نور را به تله می اندازد، و اولین ساختار این چنینی، طبیعی یا مصنوعی، است که می توانید به وسیله آن، این ...
واقعیت هایی در مورد پرواز هواپیما یا پرواز چگونه اتفاق می افتد؟... پرواز کردن یک روز برای بشر خیال بود و امروز امری است عادی،همه ما پرواز یک هواپیما را بالای سرمان دیده ایم،اما تا به حال فکر کرده اید چه قوانینی در طبی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش‌ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای اولین …

پاسخ دهید