خانه / اخبار / اخبار علمی :ارتباط مغز به مغز انسانی برای دومین بار ایجاد شد

اخبار علمی :ارتباط مغز به مغز انسانی برای دومین بار ایجاد شد

محققان دانشگاه واشنگتن در ایالات متحده موفق شدند نوعی ارتباط غیرتهاجمی بین مغز دو انسان ایجاد کنند و امکان برقراری ارتباط بدون صحبت کردن بین این دو نفر را فراهم کردند. این برای اولین بار نیست که چنین ارتباطی برقرار می شود اما این آزمایش ویژگی هایی دارد که باعث شده بازتاب پررنگی در اخبار علمی داشته باشد.

این دومین بار است که این تیم تحقیقاتی موفق شده است این نوع ارتباط مغز به مغز را ایجاد کند. یکسال بعد از برقراری موفقیت آمیز اولین ارتباط، در دومین تلاش شان سعی کردند این نوع ارتباط را با روش کاربردی تری برقرار کنند و آن را به دنیای واقعی نزدیک کنند.

محققان موفق شدند بین اعضای سه گروه دو نفره ارتباط مغز به مغز ایجاد کنند

آزمایش های این مطالعه روی شش نفر که به گروه های دو نفره تقسیم شده بودند، انجام شد. در این آزمایش، محققان موفق شدند سیگنال های مغز یک نفر را از طریق اینترنت منتقل کنند و از آنها برای کنترل حرکات دست هم گروهی اش که در فاصله 800 متری قرار داشت، استفاده کنند. نتایج این تحقیق در نشریه PLOS ONE منتشر شده است.

آندریا استوکو از اعضای تیم تحقیقاتی و استاد روانشناسی دانشگاه واشنگتن در نشست خبری گفت: “این مطالعه جدید پارادایم واسطه سازی مغز به مغز ما را به یک تکنولوژی قابل تحقق نزدیک تر کرده است. حالا ما روش های قبلی مان را تکرار کرده ایم و می دانیم که آنها می توانند با ضریب اطمینان بالا روی شرکت کنندگان پیاده شوند.”

محققان برای ایجاد پیوند ذهنی بدون وقفه، یک نفر (فرستنده) از هر گروه را به دستگاه نوار مغزی متصل کردند و فعالیت های مغزی آنها را خواندند. سپس امواج مغزی را به پالس های الکتریکی تبدیل کردند و از طریق وب به عضو دیگر گروه (گیرنده) فرستادند. در این آزمایش گیرنده باید یک کلاه شنا با یک سیم پیچ تحریک مغناطیسی مغز که نزدیک قسمتی از مغز که حرکات دست را کنترل می کند قرار دارد، بپوشد.

در ساختنی بخوانید :  آیا این ماهواره روسی مشکوک یک سلاح فضایی است؟

همانطور که می بینید این آزمایش طوری طراحی شده که افکار فرد اول به حرکات دست نفر دوم ترجمه شود.

اعضای همه گروه ها در طول آزمایش در ساختمان های جداگانه با فاصله 800 متری از یکدیگر قرار داشتند و هیچ راه ارتباطی بجز افکارشان نداشتند.

در حین آزمایش، سه فرستنده مضغول انجام یک بازی کامپیوتری بودند که باید با شلیک یک توپ جلوی یک موشک را می گرفتند و از شهر دفاع می کردند. اما خودشان نمی توانستند اینکار را انجام دهند و فقط اجازه داشتند درباره بازی فکر کنند تا در بهترین حالت سیگنال ها به گیرنده ها برسند و دست آنها دکمه آتش را بفشارد.

از طرف دیگر گیرنده ها نمی توانستند بازی را ببینند و فقط باید دست هایشان را بالای یک صفحه لمسی معلق نگه می داشتند تا دست شان توسط افکار فرستنده تحریک شود. جالب است بدانید این اتفاق در عرض کمتر از یک ثانیه رخ می دهد.

دقت توپ این بازی در بین گروه ها فرق داشت و دامنه آن بین 25 تا 83 درصد متغیر بود اما بیشترین خطاها حاصل بی دقتی فرستنده در ارسال دستور شلیک بوده است. در این آزمایش محققان می توانستند مقدار دقیق اطلاعات منتقل شده بین دو مغز را مشخص کنند.

با استفاده از این تنظیمات، پیام هایی که توسط گیرنده دریافت می شود در کمتر از یک ثانیه به حرکات دست تبدیل می شود.

در یک آزمایش دیگر که یکسال پیش توسط محققان اسپانیایی و فرانسوی انجام شده بود، یک ارتباط مستقیم بین دو شرکت کننده در هند و فرانسه ایجاد شد. اما این برای اولین بار است که ارتباط مغز به مغز در بیش از یک جفت شرکت کننده تکرار می شود.

در ساختنی بخوانید :  خبر علمی : معمای سوپرنوا با کمک هابل حل شد

این گروه تحقیقاتی یک کمک هزینه 1 میلیون دلاری برای گسترش این نوع ارتباط دریافت کرده اند تا بتوانند تصویر و حتی اطلاعات را از یک مغز به مغز دیگر بفرستند.

این نوع ارتباط می تواند کارکردهای مختلفی داشته باشد اما این تیم تحقیقاتی امیدوار است بتوانند با این روش به خواب آلودگی خلبان ها پی ببرند و در صورت لزوم با استفاده از ارتباط مغز به مغز مغز خلبان را تحریک کنند. همچنین امیدوارند بتوان از این نوع ارتباط برای آموزش از طریق افکار کمک گرفت.

چنتل پرت یکی از اعضای تیم در نشست خبری گفت: “یک دانشمند نابغه را تصور کنید که نمی تواند معلم خوبی باشد. توضیح دانش های پیشرفته بسیار دشوار است و زبان ما محدودیت های بسیاری دارد. اما با این روش می توان از این محدودیت ها فراتر رفت.”

منبع

خلاصه مطلب
اخبار علمی : ارتباط مغز به مغز انسانی برای دومین بار ایجاد شد
عنوان مطلب
اخبار علمی : ارتباط مغز به مغز انسانی برای دومین بار ایجاد شد
توضیح کوتاه
محققان موفق شدند بین شش داوطلب در قالب سه گروه دو نفره ارتباز مغز به مغز برقرار کنند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

محققان توانستند سیمان پاک تر و مقاوم تر بسازند... سیمان پرمصرف ترین ماده در صنعت ساخت و ساز است و درعین حال یکی از عوامل مهم گرم شدن کره زمین است. با وجود اینکه در اخبار زیاد به نام سیمان اشاره نمی شو...
بهبود حافظه با وارد کردن شوک الکتریکی به مغز... خیلی از مردم حافظه ضعیفی دارند و دوست دارند آن را با روش هایی مثل بازی های آموزشی-ذهنی تقویت کنند. در یک پژوهش که با سرمایه گذاری ارتش آمریکا انجام شد...
تابستان امسال : اولین آزمایش شهری ماشین بدون راننده گوگل... پروژه های متنوع و بلند پروازانه گوگل آنقدر زیاد شده است که دیگر کسی گوگل را فقط با خدمات اطلاعاتی و اینترنتی نمی شناسد. این کمپانی امتیاز شرکت های ربا...
خبر علمی : ذره زیر اتمی جدید شناخت نیروی قوی را آسانتر می کند... یک ذره زیراتمی که به تازگی کشف شده است، فرصت های جدیدی را برای یادگیری درباره نحوه عملکرد قدرتمندترین نیروهای طبیعت فراهم کرده است. وقتی صحبت از یافت...
ساخت اولین تفنگ فلزی با پرینتر سه بعدی شرکت Solid Concepts یکی از پیشگامان عرصه خدمات چاپ سه بعدی، برای اولین بار با استفاده از پرینترهای سه بعدی یک تفنگ فلزی ساخته و برای ساخت آن از روش چس...
ویدیو : چرا نباید مرغ را قبل از پختن بشوییم؟... وقتی تصمیم می گیرید مرغ بپزید، اولین کاری که می کنید چیست؟ شاید شما هم مثل خیلی ها اول مرغی که خریده اید را می شویید. اما سال گذشته سازمان استاندارد غ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای …

پاسخ دهید