خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / پروژه رزبری پای : قاب عکس دیجیتال بسازید [Raspberry Pi]

پروژه رزبری پای : قاب عکس دیجیتال بسازید [Raspberry Pi]

در این ساختنی ، طرز ساخت یک قاب عکس دیجیتالی متفاوت را برایتان آماده کرده ایم. این قاب عکس برخلاف قاب های معمولی، به وب سایت Flickr وصل می شود و به شما امکان اضافه کردن یا حذف عکس ها را بدون استفاده از حافظه های جانبی مثل USB یا کارت SD را می دهد. جالب است؛ اینطور نیست؟ اگر از خودتان می پرسید این قاب عکس فوق العاده چطور اینکار را می کند، جواب سوال شما رزبری پای (Raspberry Pi) است. داخل مانیتور این قاب دیجیتال یک رزبری پای قرار دارد که به اینترنت وصل می شود و با تغییر آلبوم Flickr بصورت خودکار تصاویر را آپدیت می کند.

با رزبری پای قاب عکس دیجیتال بسازید
با رزبری پای قاب عکس دیجیتال بسازید

در این ویدیو می توانید نحوه ساخت و عملکرد این قاب عکس دیجیتال را ببینید.

گام اول: وسایل موردنیاز

رزبری پای
Wifi dongle (یا کابل شبکه)
تلویزیون یا مانیتور کوچک
کابل HDMI (کوتاهترین کابل ممکن)
شارژر میکرو USB (برای تامین برق رزبری پای)
قاب عکس (قابی که صفحه پشتش باز شود)
چوب بالسا
موکت مخصوص قاب عکس با ابعاد 15 در 20 سانتیمتر
فوم
چسب چوب
پیچ چوبی کوچک (حدود 9 سانتیمتر)
لولا

گام دوم: رزبری پای را تنظیم کنید

قبل از هرچیز باید رزبری پای را تنظیم کنید
قبل از هرچیز باید رزبری پای را تنظیم کنید

از آنجاییکه راهنماهای بسیار خوبی برای نحوه تظیم رزبری پای در اینترنت وجود دارد، در این ساختنی وارد جزییات نمی شویم. بعد از پیکربندی رزبری پای باید مطمئن شوید که تنظیمات لاگین خودکار رزبری پای را درست انجام داده اید. توصیه می کنیم SSH را هم تنظیم کنید تا بدون باز کردن قاب عکس تان به رزبری پای دسترسی داشته باشید.

گام سوم: feh را نصب کنید

تنظیمات کتابخانه feh را انجام دهید
تنظیمات کتابخانه feh را انجام دهید

رزبری پای خودش یک اسلاید شوی خودکار راه اندازی می کند و پوشه ای که تصاویر را از آن برمی دارد را آپدیت می کند. ما برای راه اندازی اسلاید شو، از یک نمایش دهنده تصویر به نام ” feh” استفاده کرده ایم که می توانید اسناد آن را در این لینکمشاهده کنید. برای نصب feh کافی است عبارت “sudo apt-get install feh” را در ترمینال ویندوز رزبری پای تایپ کنید و سپس Enter را بزنید. با این فرمان، کتابخانه بصورت خودکار دانلود می شود و در محل مناسب نصب می شود (البته اگر به اینترنت وصل باشید).

در اسناد feh می توانید گزینه های موجود برای نمایشگر تصاویر را ببینید. ما از گزینه های full screen (تمام صفحه)، delay (تاخیر)، full zoom (زوم کامل)، hidden cursor (نشانگر پنهان) و randomize (تصادفی کردن) استفاده کردیم؛ به این ترتیب کد قاب عکس ما به اینصورت خواهد بود: “feh -F -Z -z -Y -D5 /home/pi/photoframe/flickr” (مسیر فایل جایی است که عکس ها را ذخیره کرده اید). برای امتحان بهتر است مقدار تاخیر را روی چند ثانیه تنظیم کنید تا مجبور نباشید خیلی منتظر بمانید. اما برای قاب نهایی، میزان تاخیر را 5 دقیقه یا بیشتر تنظیم کنید. Feh مستقیماً از ترمینال ویندوز اجرا می شود و به همین خاطر امتحان کارایی آن بسیار ساده است.

گام چهارم: شل اسکریپت ها (shell script) را بنویسید

چون feh در ترمینال اجرا می شود، نمی توان خود اسلایدشو را از طریق کد پایتون اجرا کرد. با این حال شل اسکریپت ها (.sh files) حاوی فرمان های ترمینالی هستند که می توان آنها را از کد پایتون اجرا کرد. برای این قاب عکس، به دو شل اسکریپت نیاز داریم: یکی برای باز کردن اسلایدشو و یکی برای بستن آن که هر دو در دایرکتوری /home/pi/bin ذخیره می شوند.

اجرای اسلاید شو (“sudo nano /home/pi/bin/script_slideshow”):

بستن اسلاید شو (“sudo nano /home/pi/bin/kill”):

گام پنجم: فلیکر را تنظیم کنید

آی دی آلبوم با کادر قرمز مشخص شده است

 

قبل از هر چیز باید یک اکانت فلیکر داشته باشید تا بتوانید تصاویر را از آلبوم های آن بردارید. وقتی اکانت را ایجاد کردید، باید یک کد API بگیرید تا بتوانید API آنها را روی دستگاه تان اجرا کنید. در این
لینکمی توانید دستورالعمل وب سایت برای گرفتن API غیرتجاری را بخوانید.

کد پایتون از تمام تصاویر داخل یک آلبوم استفاده می کند. بنابراین یک آلبوم بسازید و وضعیت همه تصاویر را در حالت ” PUBLIC” قرار دهید (در غیراینصورت نمی توانید بدون اطلاعات اکانت به تصاویر دسترسی داشته باشید). به صفحه آلبوم بروید و شماره id آلبوم را بنویسید (در انتهای آدرس صفحه – به تصویر دقت کنید). از این شماره برای ارجاع به آلبوم در کد پایتون استفاده خواهیم کرد.

گام ششم: کد پایتون اصلی

کد پایتون کنترل و آپدیت اسلایدشو را انجام می دهد
کد پایتون کنترل و آپدیت اسلایدشو را انجام می دهد

کد پایتون از طریق API به فلیکر وصل می شود و آلبوم را بررسی می کند تا در صورت نیاز تصاویر را به پوشه رزبری پای اضافه و یا حذف کند. اگر تصویری در فلیکر باشد که در پوشه نباشد، کدها ان را دانلود می کنند و به پوشه اضافه می کنند. از طرف دیگر اگر عکس های پوشه بیشتر از آلبوم باشد، کد متوجه می شود کدام عکس مشابهی در فلیکر ندارد و ان را حذف می کند. اگر کدها پوشه را به هر نحوی تغییر دهند، اسلایدشو از نو شروع خواهد شد تا تغییرات روی آن اعمال شوند.

برای نصب کتابخانه برای API، عبارت “pip install flickrapi” را در ترمینال ویندوز تایپ کنید و enter را بزنید. اسناد این کتابخانه را می توانید در این لینکپیدا کنید. حتماً از جدیدترین نسخه استفاده کنید زیرا با توجه به تغییرات API فلیکر، نسخه های قدیمی تر کار نخواهند کرد.

کدها را می توانید در فایل ضمیمه پست پیدا کنید.

گام هفتم: crontab را ویرایش کنید

crontab را طوری تنظیم کنید که اسکریپت پایتون هر یک دقیقه اجرا شود

اگر شما هم می خواهید رزبری پای بصورت دوره ای فلیکر را چک کند تا آلبوم را آپدیت کند، باید crontab (زمانبندی داخلی اسکریپت) را ویرایش کنید تا اسکریپت اصلی پایتون هر دقیقه اجرا شود.
برای انجام اینکار مراحل زیر را انجام دهید:

1- crontab را باز کنید: crontab –e
2- در قسمت پایین این عبارت را تایپ کنید: */1 * * * * python /home/pi/photoframe/download_flickr_set.py (یا هرجای دیگری که اسکریپت را ذخیره کرده اید)
3- فایل را ذخیره کنید و ببینید.

گام هشتم: شروع خودکار را تنظیم کنید

شروع خودکار اسلایدشو را تنظیم کنید

برای اینکه رزبری پای مستقیماً در حالت قاب عکس بارگذاری شود، باید چند کد به کدهای شروع روتین اضافه کنید. می توانید اینکار را با اضافه کردن یک فایل به دایرکتوری شروع خودکار که شامل اسکریپت اسلایدشو می باشد، انجام دهید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت مدار آمپلی فایر ۶۰ وات با قطعات ارزان

برای انجام اینکار مراحل زیر را انجام دهید:

1- دایرکتوری را تغییر دهید: cd /etc/xdg/autostart
2- فایل جدید را بسازید: sudo nano slideshow_image_changer.desktop
3- فایل را بنویسید:
4- فایل را ذخیره کنید و ببندید.

گام نهم: sleep را غیرفعال کنید

مقادیر ذکر شده را تغییر دهید تا حالت sleep غیرفعال شود
مقادیر ذکر شده را تغییر دهید تا حالت sleep غیرفعال شود

اگر شما هم نمی خواهید صفحه بعد از 10 دقیقه سیاه شود ( رزبری پای معمولاً بعد از یک دوره بدون فعالیت اینکار را بصورت خودکار انجام می دهد)؛ باید حالت sleep و خاموش شدن خودکار را غیر فعال کنید.

برای انجام اینکار مراحل زیر را انجام دهید:

1- فایل kbd config را باز کنید: sudo nano /etc/kbd/config
2- داخل فایل، مقدار BLANK_TIME را به 0 تغییر دهید (تا هیچوقت سیاه نشود)
3- بازهم داخل فایل، مقدار POWERDOWN_TIME را به 0 تغییر دهید (تا هیچوقت بصورت خودکار خاموش نشود)
4- فایل را ذخیره کنید و ببندید.

گام دهم: مانیتور را تنظیم کنید

وقتی کارتان با کدها تمام شد و از درست بودن انها مطمئن شدید، باید سراغ قاب بروید. چون می خواستیم ضخامت قاب تا حد امکان کم باشد، رزبری پای را داخل مانیتور مخفی کردیم.
قطعات تلویزیون با پیچ روی هم قرار گرفته اند و بنابراین به سادگی می توانید با بازکردن پیچ ها، تلویزیون یا مانیتور را باز کنید. قاب تلویزیون را با دقت جدا کنید و مراقب باشید به سیم های داخلی آسیب نزنید. این سیم ها بین دو نیمه قاب کشیده شده اند (بین مدار و صفحه نمایش) و لازم است حتماً سالم بمانند.

قسمت عمودی پایه تلویزیون به داخل تلویزیون وصل است که باید جدا شود. با اینکار مانیتور کوچکتر می شود و راحت تر داخل قاب جای می شود.

گام یازدهم: برد مدار را جابجا کنید

همانطور که می بینید داخل مانیتور جای کافی برای رزبری پای وجود ندارد. پیچ هایی که مدار را سفت کرده اند باز کنید، نواری که کابل ها را سفت می کند را جدا کنید، به آرامی آن را در یک طرف قرار دهید (تلویزیون به برق نیست اما بهتر است به خازن ها دست نزنید). مطمئن شوید جای کافی برای اتصال به برق و کابل HDMI وجود داشته باشد. با استفاده از کمی فوم برد را سرپا نگهدارید و چند تا از پیچ ها را دوباره سرجایشان بگذارید تا برد سفت شود.

گام دوازدهم: رزبری پای را نصب کنید

رزبری پای را با کمی نوار ولکرو داخل تلویزیون نصب کنید تا هر وقت خواستید بتوانید آن را جدا کنید. یک تکه نوار دو طرفه هم جواب می دهد. بازهم تکرار می کنیم که حواستان باشد جای قرار دادن کابل ها را در نظر بگیرید.

گام سیزدهم: کابل ها را وصل کنید

کابل HDMI بین تلویزیون و رزبری پای قرار می گیرد و به این ترتیب می توان ان را کاملاً داخل قاب مانیتور جا داد. کوتاهترین کابلی که پیدا کردید را بخرید و قبل از اینکه سرش را وصل کنید خوب آن را بپوشانید و با چسب آن را محکم کنید. برق مانیتور، برق رزبری پای و کابل شبکه (اگر برای اتصال به اینترنت از وای فای استفاده می کنید باید بجای کابل شبکه the wifi dongle را وصل کنید) را هم در همین مرحله وصل کنید. همه کابل ها را درجایشان محکم کنید و قفسه را ببندید.

گام چهاردهم: اندازه قاب و موکت آن را حساب کنید

حتی اگر صفحه مانیتورتان هم بزرگ باش، تصاویر حتی در حالت تمام صفحه هم کل صفحه را نمی پوشانند. اندازه نمایش تصاویر 15 در 20 سانتیمتر است (اندازه استاندارد عکس).
قابی که میخرید باید به قدری بزرگ باشد که مانیتور و یک تکه موکت در اندازه 20 در 15 سانت داخل آن جا شود. چون تصاویر دقیقاً در وسط مانیتور نشان داده نمی شوند، باید فریم را قبل از چسباندن روی مانیتور تنظیم کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : قاب عکس چراغ دار بسازید

گام پانزدهم: قاب را بزرگ کنید

اگر فریمی که خریده اید، آنقدر عمیق نیست که کناره های تلویزیون را بپوشاند باید با استفاده از چوبی که جنسش به قاب تان می خورد قاب تان را بزرگ کنید. چوبی که برای این فریم مناسب است، چوب بالسا می باشد. تکه هایی از چوب که به اندازه اطراف مانیتور باشند، ببرید و داخل فریم قرار دهید. با کمک گیره و چسب چوب این تکه ها را سرجایشان بچسبانید. همانطور که در تصویر پیداست جلوی قاب را با کاغذ باطله پوشانده ایم تا از کثیف شدن موکت سفید جلوگیری کنیم.

گام شانزدهم: پایه را بسازید

قابی که ما مدنظر داریم رومیزی است و به همین خاطر به یک پایه نیاز دارد. برای ساخت پایه، باید یک لولا بخرید و دو طرف آن را روی یک تکه چوب پیچ کنید تا روی فریم قرار بگیرد. سپس این قطعه را روی یک تکه چوب بالسا که لبه آن را سنباده زده اید و یک زاویه 45 درجه ای ساخته اید(برای مطابقت با زاویه لولا)، بچسبانید. در نهایت هم باید یک قطعه که در طول پشت قاب قرار می گیرد را ببرید و آن را به قطعه لولا بچسبانید یا پیچ کنید.

گام هفدهم: بالسا را جلا بدهید

تکه های چوب اضافی را سنباده بزنید
تکه های چوب اضافی را سنباده بزنید

برای اینکه ظاهر تکه های بالسا به اندازه قاب خوب نیست، باید روی آن را با روغن جلا بپوشانیم تا ظاهر قاب یکدست شود. خود قاب را با چسب بپوشانید تا روغن جلا روی آن نچکد و سپس چوب های بالسا را روغن بزنید. وقتی روغن خشک شد یکبار سنباده بزنید و دوباره روغن جلا بزنید.

گام هجدهم: محل قرار گرفتن پیچ ها را آماده کنید

از آنجاییکه یک قاب نازک انتخاب کرده ایم و در پشت قاب فضای کافی برای پیچ کردن نداریم باید چند تکه چوب به عقب قاب بچسبانیم تا پیچ ها را داخل آنها فرو کنیم. برای اینکار چند تکه چوب متناسب با اندازه پیچ هایتان ببرید و آنها را در داخل فریم بچسبانید.

گام نوزدهم: مانیتور را داخل قاب بگذارید

وقتی فریم خشک شد، تلویزیون را داخل آن قرار دهید. می توانید دور قاب را با فریم بپوشانید تا تلویزیون در جایش قرار بگیرد؛ البته اگر فضای کافی دارید.

گام بیستم: صفحه پشتی را سفت کنید

صفحه پشت قاب (با پایه که به آن وصل شده) را به لب بالایی قاب و دو تکه ای که از قبل چسبانده اید، پیچ کنید.

قاب عکس آماده است

پوشش را بردارید
پوشش را بردارید

قاب را بچرخانید و پوشش آن را جدا کنید. وقتی رزبری پای را وصل کنید و تلویزیون را روشن کنید، بعد از راه اندازی سیستم تصاویر آلبوم فلیکرتان را خواهید دید.

اگر تصاویری را از آلبوم حذف و یا به آن اضافه کنید، در طول یک دقیقه اسلاید شو بسته می شود و وقتی دوباره باز شود تغییرات آلبوم در قاب عکس دیجیتال هم مشاهده می شود.

کدهای موردنیاز برای ساخت این قاب عس دیجیتال را از این لینک دریافت کنید. 

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : قاب عکس دیجیتال بسازید [Raspberry Pi]
عنوان مطلب
آموزش ساخت : قاب عکس دیجیتال بسازید [Raspberry Pi]
توضیح کوتاه
در این پست طرز ساخت یک قاب عکس دیجیتال را می آموزید که از اینترنت به عنوان منبع نمایش عکس استفاده می کند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

پای زیرو (Pi Zero) کامپیوتر 5 دلاری و خارق العاده رزبری پای !... هنوز زمان زیادی از معرفی رزبری پای 2 نگذشته بود که نگارش جدید و خارق العاده ای از برد های کامپیوتر فوق ارزان رزبری پای (Paspberry Pi) رو نمایی شده است...
آموزش ساخت : قاب عکس چراغ دار بسازید اگر عکس یا پوستری دارید که دنبال یک قاب عکس خاصی برایش هستید، ما این قاب عکس چراغ دار را به شما پیشنهاد می کنیم. ساخت این قاب عکس بسیار ساده است و تقر...
با رزبری پای سیستم صوتی MPD کامل بسازید در این ساختنی آموزش ساخت یک سیستم صوتی MPD کامل را یاد می گیرید. MPD مخفف عبارت Music Player Daemon و یک سرور پخش موزیک رایگان و منبع باز است. برای ات...
آموزش ساخت گردونه شانس کوچک و کاربردی با رزبری پای... در این ساختنی آموزش ساخت گردونه شانس را یاد می گیرید. این گردونه شانس طوری طراحی شده که بتوانید براحتی یک CD روی آن بگذارید و هر چیزی که می خواهید را ...
رخت آویز هوشمند بسازید تا آب و هوا را برایتان پیش بینی کند!... در این ساختنی یاد می گیرید یک رخت آویز هوشمند بسازید که وضعیت آب و هوای هر روز را برایتان پیش بینی می کند. مغز این پروژه هوشمند یک برد رزبری پای است ک...
شروع برنامه نویسی رزبری پای با C:سلام دنیا !... رزبری پای (Raspberry Pi) یک برد میکروکنترلر قابل برنامه ریزی است که به شکل یک مجموعه آماده به کار به شکل همه سیستم روی یک تراشه به بازار عرضه شده است ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

راهنمای کامل و گام به گام پیکربندی رزبری پای برای مبتدی ها

رزبری پای فوق العاده است؛ یک کامپیوتر واقعی است، ارزان است، به انواع قطعات الکترونیکی …

پاسخ دهید