خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / پروژه آردوینو : دستگاه مشت زن بسازید [Arduino]

پروژه آردوینو : دستگاه مشت زن بسازید [Arduino]

در این ساختنی، طرز ساخت یک پروژه آردوینو جذاب را برایتان آماده کرده ایم : یک دستگاه مشت زن که رومیزی. این پروژه آردوینو می تواند هدیه بسیار منحصر به فردی برای کودکان باشد و حتماً آنها را خوشحال می کند. مشت این دستگاه که با پرینتر سه بعدی ساخته شده است با یک سروو حرکت می کند که به یک تیغه و مکانیسم چرخ دنده ای وصل شده است. یک طیف یاب اولتراسونیک هم در این ماشین قرار دارد که وقتی دست تان را نزدیک آن کنید، نزدیکی دست را تشخیص می دهد. یک عدد Arduino Uno هم برای کنترل کل ساختنی استفاده می شود.

در این ویدیو می توانید نحوه کار این دستگاه و مراحل ساخت آن را بینید.

گام اول: وسایل موردنیاز

 • Arduino Uno
 • سروو استاندارد
 • سنسور طیف سنج اولتراسونیک
 • سیم و کانکتور
 • باتری 9V
 • کانکتور باتری 9V
 • سوئیچ لغزشی
 • پرینتر سه بعدی
 • فیلامنت پرینتر سه بعدی (ABS یا PLA)
 • پیچ و مهره
 • تخته سه لا با ضخامت 6 میلیمتر (35 در 63 سانتیمتر)
 • چسب چوب (اختیاری)
 • کاغذ سنباده
 • وزنه (ما از واشر استفاده کردیم)
 • کابل سیمی/ ریسمان

گام دوم: کابل ها را بسازید

برای اتصال قطعات الکترونیکی این پروژه آردوینو، به چند کابل نیاز داریم. ابتدا با کانکتورهای ماده چند اسپلیتر برای اتصال برق (5V) و GND از آردوینو به سنسور و سروو بسازید. از آنجاییکه هر دو وسیله به Vcc یکسان نیاز دارند، اسپلیترها هم سیم کشی قطعات به هم را آسانتر می کند و هم باعث جمع و جور شدن اندازه کل پروژه می شود.

سپس یک کابل را برای اتصال به سنسور طیف سنج اولتراسونیک لحیم کنید. برای سری که سنسور به آن وصل خواهد شد از یک کانکتور ماده استفاده کنید و سرهای دیگر سیم ها را به هدرهای تکی نر لحیم کنید.

در آخر هم کانکتور ماده سر سروو را جدا کنید و این سیم ها را هم به هدرهای تکی نر لحیم کنید.

گام سوم: پایه را ببرید

الگوی قطعات پایه در فایل ضمیمه پست موجود است. شکل همه قطعات را روی تخته سه لا پیاده کنید و با استفاده از کاتر لیزری آن ها را ببرید. اگر از کاتر لیزری استفاده می کنید، با توجه به نازک بودن تخته سه لا باید تنظیمات دستگاه را درجه پایین تنظیم کنید تا به تخته آسیب نرسد.

در ساختنی بخوانید :  جاکفشی چوبی بسازید و از آن به عنوان نیمکت هم استفاده کنید

گام چهارم: سروو را وصل کنید

قبل از اینه جعبه دور سروو را مونتاژ کنید باید سروو را روی پایه نصبش محکم کنید. براحتی با استفاده از چهار پیچ سروو را وصل کنید و دقت کنید سروو را از جهت صحیح داخل پایه نصب قرار دهید.
در این مرحله از کار، باید دنده های چرخ دنده را به نوک سروو وصل کنید. این دو قطعه به خوبی داخل هم چفت می شوند اما بهتر است با افزودن کمی چسب حرارتی مطمئن می شویم که در حین مونتاژ دو قطعه از هم جدا نخواهند شد. وقتی این دو قطعه را بهم چسباندید با استفاده از پیچی که داخل پیکج سروو قرار دارد، آن را به سروو وصل کنید.

گام پنجم: پایه را مونتاژ کنید

با کمک راهنمای تصویری بالا، پایه سازه را دور پایه سروو مونتاژ کنید. قطعات طوری طراحی شده اند که با کمی فشار داخل هم چفت شوند و نباید به چسب نیاز داشته باشند (با اینحال اگر لازم بود می توانید کمی چسب اضافه کنید).ابتدا پایه سروو را به پنل جلویی وصل کنید و سپس دیواره های داخلی را به آن وصل کنید. سپس با دقت این قطعات را روی قطعه پایه داخلی فشار دهید. نوارهای محافظ کوچک کف تیغه را وصل کنید. سپس پنل عقبی و نوارهای محافظ بالای تیغه را وصل کنید. در نهایت هم پنل های کناری را اضافه کنید.

در ساختنی بخوانید :  تستر ترانزیستو NPN و PNP قابل شارژ بسازید

گام ششم: وزنه ها را اضافه کنید

برای حفظ تعادل مشت، باید کمی وزنه هم به پایه و هم به تیغه اضافه کنیم. برای افزودن وزنه ها به پایه، ابتدا یک مانع را در قسمت بالایی پایه و روی تیغه افقی وصل کنید. چند وزنه پیدا کنید (ما از واشرهای فلزی با اندازه ای مختلف استفاده کردیم) تا پاکتی که روی تیغه بالایی درست کرده اید را با آنها پر کنید.

گام هفتم: بالای پایه را چسب بزنید

با استفاده از چسب چوب، بالای پایه را سفت کنید. قطعات بالای پایه بخوبی بهم چفت میشوند اما اگر چسب نزنید ممکن است فشار وزنه ها باعث کنده شدن صفحه بالایی شود.

گام هشتم: سنسور طیف سنج را وصل کنید

در این مرحله فقط کافی است سنسور طیف سنج اولتراسونیک را به پایه بچسبانید. ممکن است لازم باشد در مرحله آزمایش کدها، محل سنسور را تنظیم کنید (اگر سنسور به سمت بالا کج باشد، ممکن است نوک انگشتان مشت دستگاه را ببیند). اما لازم نیست چسب زدن را به آن مرحله موکول کنید زیرا براحتی می توانید سنسور را جدا کنید و دوباره بچسبانید.

گام نهم: دست را پرینت کنید

ما این دست را با استفاده از پرینتر سه بعدی Afinia H479 و فیلامنت PLA پرینت کردیم (می توان از پلاستیک ABS هم استفاده کرد). تمام قطعات با با دقت 0.25 میلیمتری و بصورت توخالی پرینت شده اند. برای پرینت این قطعات حدود 7 ساعت زمان و 160 گرم فیلامنت پلاستیک صرف شد. انگشت اشاره و انگشت حلقه بصورت یکسان طراحی شده اند و بنابراین از قطعه ای که با علامت “F1” مشخص شده، دو کپی تهیه کنید. برای نحوه چینش انگشت ها روی دست هم گام یازدهم را ببینید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با کیبورد خراب مگنت رو یخچالی بسازید

در تمام مراحل پرینت، قطعات را طوری بچرخانید که تقریباً مسطح و خوابیده باشند. یعنی کنار انگشت ها کاملاً با سطح پرینت در تماس باشد. هنگام جدا کردن مواد محافظتی، خیلی دقت کنید زیرا قطعات باید کاملاً داخل هم فرو روند و ممکن است قطعات اضافی مانع انجام درست اینکار شوند.

اگر به پرینتر سه بعدی دسترسی ندارید، می توانید مشت را با استفاده از مقوا، کارتن یا هر نوع ماده دیگری درست کنید.

فایل های مربوط به طراحی و پرینت دست را می توانید در فایل ضمیمه پست پیدا کنید.

گام دهم: انگشت ها را مونتاژ کنید

باوجود اینکه انگشت ها بصورت جداگانه پرینت شده اند، اما طوری طراحی شده اند که داخل هم قفل شوند.

بخش های مختلف انگشت را به ترتیب کنار هم بچینید و آنها را با سیم یا طناب به هم ببندید. میتوانید برای سهولت کار هنگام کار با طناب از یک گیره کاغذ خم شده هم استفاده کنید؛ کار با سیم آسان است و احتمالاً به ابزار کمکی نیاز نخواهید داشت. دوباره انگشت ها را چک کنید تا مطمئن شوید ترتیب بخش های آنها درست است و سپس آنها را به هم وصل کنید. تکه وسطی از بیرون به تکه بالایی و پایینی وصل میشود و باید کاملاً به این دو قطعه بچسبد.

همین مراحل را برای هر پنج انگشت تکرار کنید.

گام یازدهم: دست را مونتاژ کنید

وقتی همه انگشت ها را مونتاژ کردید می توانید آنها را به کف دست وصل کنید. از داخل سوراخ های جلوی دست سیم یا طناب رد کنید و بخش های پایینی انگشت ها را در جایشان محکم کنید. دقت کنید که جهت انگشت ها صحیح باشند و در نقطه مربوط به خودشان وصل شوند. انگشت ها طوری طراحی شده اند که فقط در یک جهت خم می شوند و جدا کردن آنها از کف دست کمی سخت است؛ به همین خاطر هنگام وصل کردن آنها دقت کنید. بعد از اینکه همه انگشت ها را وصل کردید و قبل از اینکه انگشت ها و دست را کاملاً بهم سفت کنید و سیم ها را گره بزنید، سیم یا طناب را از سری بعدی سوراخ ها هم رد کنید. اینکار باعث می شود انگشت ها از مچ دست آویزان بمانند (اگر انگشت ها در جایشان ثابت نمی شودند، می توانید از یک قطره چسب حرارتی در مفاصل استفاده کنید).

گام دوازدهم: دست را به پایه پیچ کنید

دست را با پیچ به تیغه وصل کنید
دست را با پیچ به تیغه وصل کنید

باید دست را قبل از مونتاژ تیغه روی بالای تیغه پیچ کنید. اگر مهره قفلی در اختیار دارید، بهتر است از آن بجای مهره معمولی استفاده کنید.

گام سیزدهم: تیغه را مونتاژ کنید

قطعات تیغه هم مثل پایه برای اتصال به یکدیگر به چسب نیاز ندارند. کارتان را با اضافه کردن صفحه های کناری به پنل کف تیغه شروع کنید و دقت کنید همه قطعات در جهت مناسب قرار داشته باشند. سپس مانع و وزنه ها را اضافه کنید. دست را به تیغه وصل کنید و سپس صفحه بالایی را با چسب به تیغه بچسبانید.

گام چهاردهم: کدها را آپلود کنید

کدهای آردوینو را آپلود کنید
کدهای آردوینو را آپلود کنید

کدهای آردوینو سیگنال های ارسال شده توسط سنسور طیف سنج اولتراسونیک را می خوانند و اگر چیزی در محدوده دستگاه قرار داشته باشد (در بهترین حالت دست شما)، سروو را می چرخانند.

می توانید کدها را از فایل ضمیمه پست دریافت کنید.

گام پانزدهم: قطعات الکترونیکی را سیم کشی کنید

سیم های اتصال را به دوتا از پین های سوئیچ برق لحیم کنید و آنها را سرجایشان در پشت پایه بچسبانید. یکی از سیم های اتصال را هم به سیم اتصال مثبت کانکتور باتری وصل کنید.

گام شانزدهم: آردوینو را وصل کنید

همه کابل های آماده اند؛ بنابراین فقط کافی است همه قطعات را بهم وصل کنید و سپس آنها را به آردوینو وصل کنید. کابل های Vcc سنسور و سروو را به اسپلیتر برقی که قبلاً ساخته اید، وصل کنید و اسپلیتر را هم به پین 5V آردوینو وصل کنید. به همین ترتیب، کابل های GND سنسور و سروو را هم به پین GND آردوینو وصل کنید. پین سیگنال سروو به پین دیجیتال 8 و پین سیگنال سنسور هم به پین دیجیتال 7 وصل می شود. در نهایت سیم اتصال باقیمانده سوئیچ برق را پین Vin آردوینو و سیم GND باتری را به پین GND وصل کنید.

گام هفدهم: پایه را ببندید

پایه را رو به بالا بچرخانید و برعکس کنید و قطعات الکترونیکی را داخل آن مرتب کنید (اضافه کردن باتری را فراموش نکنید). سعی کنید تا جاییکه می توانید قطعات را صاف نگهدارید و اتصال usb آردوینو را هم رو به جلو قرار دهید (به این ترتیب براحتی می توانید کدها را ویرایش کنید). صفحه کف پایه را سرجایش بگذارید و در صورت نیاز با چسب آن را محکم کنید.

گام هجدهم: اندازه ها را چک کنید

سروو را بچرخانید و تا حرکت درست چرخ دنده ها را چک کنید. با چرخاندن سروو، چرخ دنده باید کاملاً بچرخد.

وقتی از درست بودن اتصالات مطمئن شدید، تیغه را با دقت به داخل فشار دهید تا وقتی که احساس کنید ته آن کاملاً داخل چرخ دنده افتاده است. اگر لازم بود، می توانید بالا و پایین و کناره های تیغه را سنباده بزنید. وقتی کارتان تمام شد، تیغه را کاملاً داخل پایه قرار دهید.

ماشین مشت زن آماده است

دستگاه مشت زن تان آماده است. آن را روشن کنید و روی میزتان قرار دهید تا با هر بار نزدیک شدن دست شما، دست دستگاه هم به سمت دست شما حرکت کند.

فایل های موردنیاز برای ساخت این پروژه آردوینو را از این لینک دریافت کنید.

منبع

خلاصه مطلب
پروژه آردوینو : دستگاه مشت زن بسازید [Arduino]
عنوان مطلب
پروژه آردوینو : دستگاه مشت زن بسازید [Arduino]
توضیح کوتاه
این پروژه آردوینو به نام دستگاه مشت زن با جلو آمدن دست شما به دست شما مشت می زند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : مدار تست ترانزیستور بسازید... اگر اهل ساختنی های الکترونیکی باشید، حتماً به این مدار نیاز دارید. با این مدار ساده می توانید ترانزیستور را تست کنید و با خیال راحت از آن در ساختنی ها...
آموزش ساخت : برای دوچرخه تان هولدر موبایل بسازید... اگر اهل ورزش دوچرخه سواری هستید یا برای مسافت های کوتاه از دوچرخه استفاده می کنید، حتماً یک هولدر موبایل مخصوص دوچرخه نیاز دارید. با داشتن چنین هولدری...
آموزش ساخت : گوشواره خمیری مینیون بسازید... ساخت زیور آلات با خمیر بسیار ساده و البته سرگرم کننده است. در این پست ساختنی طرز گوشواره خمیری یکی از شخصیت های کارتونی محبوب را یاد می گیرید : مینیون...
خودتان یک کوله پشتی شیک و جادار طراحی کنید و بدوزید... کسانی که همیشه مجبورند وسایل زیادی با خودشان حمل کنند، اغلب برای پیدا کردن کیف و کوله پشتی مناسب دچار مشکل می شوند. اگر شما هم این مشکل را دارید، چرا ...
آموزش ساخت : با آردوینو کیلومتر شمار دوچرخه بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک داشبورد الکترونیکی دوچرخه را یاد گرفته اید که یک کیلومتر شمار هم داشت. اگر از بین تمام امکانات آن داشبورد الکترونیک فقط به...
آموزش فیزیک:تعلیق قطرات آب با امواج صوتی... قطرات آب می توانند تا بی نهایت روی یک سطح، با استفاده از لرزش های امواج صوتی و بدون به هم پیوستن معلق بمانند! از قطعات ساده برای این پروژه استفاده شده...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

عصای سفید آردوینو ، وسیله ای برای کمک به پیاده روی نابینایان

عصای سفید الکترونیکی با سنسور اولتراسونیک برای پیاده روی نابینایان

حدود ۳۰ میلیون نفر از مردم جهان نابینا هستند. این افراد عموما به دیگران وابسته …

۳ دیدگاه ها

 1. سلام.
  من میخاستم یه وسیله درست کنم که بتونم در اتاقم رو بدون کلید قفل کنم…تا این که این تاپیک رو دیدم.اما این بازو هست.میشه به جای انگشتها یک میله کلفت قرار دهیم که همان چیزی که میخواهم بشه؟این چیزی که میگم رو توی فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز هم بود.بعد…ساخت این بازو چقدر هزینه بر میداره؟

 2. میشه مشت رو با یونولیت ساخت؟

پاسخ دهید