خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / پروژه آردوینو : یک هیولا برای زیرمیز بسازید [Arduino]

پروژه آردوینو : یک هیولا برای زیرمیز بسازید [Arduino]

در این ساختنی یک پروژه آردوینو جالب و متفاوت را برایتان آماده کرده ایم: هیولای زیرمیزی. این جعبه صداهای ترسناک تولید می کند و وقتی لامپ ها خاموش شوند، چشمهایش می درخشد. می توانید این جعبه را زیر میز یا تخت قرار دهید و خانواده و دوستانتان را با آن بترسانید. می توانید نوع سنسورها را عوض کنید تا هیولا بتواند حرکت کند.

قطعات اصلی این ساختنی، یک Arduino Uno، یک ماژول صدا/ضبط، یک سروو و دو عدد LED می باشد. با استفاده از فوتوترانزیستور می توانید میزان نور اتاق را اندازه بگیرید تا وقت خاموش شدن لامپ ها را بفهمید.

گام اول: وسایل موردنیاز

 • Arduino Uno
 • مازول ضبط صدای 9 ولتی
 • سروو استاندارد
 • سنسور نور/فوتوترانزیستور
 • مقاومت 10k Ohm
 • مقاومت 1k Ohm
 • مقاومت220 Ohm
 • 2 عدد LED قرمز
 • سوئیچ/دکمه لغزشی
 • باتری 9V
 • هولدر باتری 9V
 • پی سی بی
 • رله میکرومینی 5V
 • ترانزیستور
 • دیود
 • 4 عدد پلاستیک مکنده
 • رشته/طناب سنگین
 • برس شستشو (گام 26 را ببینید)
 • واشر، مهره، پیچ (4 تا برای وصل کردن سروو و 4 تا برای وصل کردن برد)
 • سیم، کانکتور، ابزار لحیم کاری
 • چسب حرارتی
 • چسب چوب ( و گیره –اختیاری)
 • تخته سه لا یا جعبه آماده

گام دوم: مدار

چون تعداد قطعاتی که توسط آردوینو کنترل می شوند بسیار زیاد است، مدار را طوری طراحی کرده ایم که همه آنها روی برد جا شوند و تعداد سیم های یدکی هم کاهش یابد. برد شامل یک مدار رله/ترانزیستور برای خاموش و روشن کردن صدا، یک تقسیم کننده ولتاژ برای اندازه گیری ولتاژ ورودی و یک مدار LED ساده برای چشم های هیولا می باشد. این طرحی است که ما استفاده کرده ایم اما شما می توانید محل قطعات را تغییر دهید.

گام سوم: کنترل پخش کننده صدا

در این پروژه آردوینو باید کمی مازول صدا را تغییر دهید
در این پروژه آردوینو باید کمی مازول صدا را تغییر دهید

معمولاً نحوه کار ماژول های ضبط صدا به این ترتیب است که دو مدار نصفه دارند که با فشار دادن دکمه پخش به هم وصل می شوند. اما از آنجاییکه می خواهیم آردوینور را کنترل کنیم باید راهی برای وصل کردن دو طرف دکمه با استفاده از مداربندی پیدا کنیم. ما تصمیم گرفتیم از یک رله مکانیکی استفاده کنیم که اساساً یک سوئیچ است که وقتی رله روشن باشد پین wiper را به یک طرف و وقتی خاموش باشد به طرف دیگر وصل می کند. ما می خواستیم وقتی آردوینو فرمان را میفرستد، صدا پخش شود (دکمه در حالت روشن قرار گرفته)؛ به همین خاطر دو طرف دکمه را طوری وصل کردیم که وقتی رله هیچ برقی ندارد به حالت عادی باز باشند (نه وصل).

ترانزیستور هم برای کنترل اتصال رله به منبع تغذیه مورد استفاده قرار می گیرد. پایه به یک پین آردوینو وصل می شود و وقتی پین HIGH باشد، ترانزیستور مثل یک سیم عمل می کند و رله را به زمین وصل می کند و آن را روشن می کند. وقتی پین LOW باشد، ترانزیستور مثل یک مدار کوتاه عمل می کند و رله خاموش می ماند (مکانیزم عملکرد ترانزیستور بسیار پیچیده تر است اما برای هدف ما ترانزیستور به عنوان یک سوئیچ کنترل جریان عمل می کند).

گام چهارم: قطعات را لحیم کنید

بهتر است کار لحیم را با قطعات بزرگتر شروع کنید. ابتدا رله را نصب کنید. سپس دیود و ترانزیستور را در محل منسب نصب کنید. حتماً دیود را از طرف درست روی برد قرار دهید. خط نقره ای باید متناظر با خطی باشد که در شماتیک نشان داده شده است.

سپس مقاومت 10K ohm را برای مدار رله و مقاومت 1K ohm را برای مدار LED و سنسور وصل کنید. پین یا پایه وسطی ترانزیستور را نزدیک مقاومت 1K ohm لحیم کنید.

گام پنجم: ریل +5V و GND را بسازید

هر دو مدار رله و سنسور ورودی 5V دارند؛ بنابراین بهتر است یک ریل 5V کنار برد ایجاد کنیم تا براحتی مدارها را به منبع تغذیه وصل کنیم. ما از دو تکه سیم استفاده کرده ایم اما اگر از سک سیم بلند استفاده کنید، کارتان خیلی راحت تر می شود.

در ساختنی بخوانید :  پروژه آردوینو : یک لامپ هوشمند بسازید [Arduino]

به همین ترتیب یک ریل زمین هم بسازید تا همه سرهای زمین را به آن وصل کنید.

گام ششم: سیم های بیرون از برد را لحیم کنید

در این مدار سیم های زیادی وجود دارند که به قطعات خارج از برد مختلف وصل می شوند. سعی کنید این سیم ها را در جایی لحیم کنید که قرار دادن قطعات داخل جعبه راحت تر شود. ترتیب اتصال ما به این شرح است:

 • پنج سیم GND
 • یک سیم 5V (برای رساندن انرژی به برد)
 • یک سیم برای اتصال فوتوترانزیستور به آردوینو
 • یک سیم از برد به فوتوترانزیستور
 • دو سیم برای اتصال رله به ماژول صدا
 • دو سیم از برد به LEDها
 • یک سیم سیگنال برای هدایت LEDها از آردوینو
 • یک سیم سیگنال برای هدایت رله از آردوینو
 • یک سیم سیگنال برای هدایت سروو از آردوینو

هماهنگی رنگ های سیم ها در این مرحله کمک زیادی به شما خواهد کرد – تمام سیم های GND را سیاه، سیم های برق را قرمز و … انتخاب کنید تا دنبال کردن مراحل بعد برایتان آسانتر باشد.
(برخی از این سیم ها در تصاویر بالا دیده نمی شوند زیرا در مراحل بعدی اضافه شده اند؛ بهتر است شما همه سیم هایی که گفتیم را در این مرحله اضافه کنید)

گام هفتم: سنسورها و LEDها را وصل کنید

با استفاده از سیم هایی که در گام های قبلی وصل کردید، LEDها و فوتوترانزیستور را لحیم کنید. سیم LEDها باید به قدری باشد که به جلوی جعبه برسند اما فوتوترانزیستور بیرون جعبه قرار می گیرد و سیم های آن باید بلندتر باشند (30 سانتیمتر کافی است – این سیم باید قدری بلند باشد که به بیرون از زیر میز برسد تا میزان نور فضای اتاق را تشخیص دهد). LEDها و فوتوترانزیستور قطب دارند، پس دقت کنید آنها را در جهت مناسب وصل کنید.

گام هشتم: صداهای ترسناک ضبط کنید

صداها را روی ماژول ضبط کنید
صداها را روی ماژول ضبط کنید

برای اینکه ماژول ضبط صدا قابل کنترل شود باید آن را هک کنیم اما قبل از آن کمی صدا روی آن ضبط کنید و سیستم را امتحان کنید (اینکار را می توانید بعد از هک کردن هم انجام دهید زیرا هک کردن روی قابلیت ضبط صدا تاثیر نمی گذارد). با یک جستجوی ساده در اینترنت می توانید صداهای ترسناک زیادی پیدا کنید. بعد از اینکه صدای موردنظرتان را دانلود کردید، آن را با استفاده از ماژول ضبط کنید. صدای اسپیکر زیاد نیست بنابراین میزان صدا را با توجه به چیزی که ضبط می کنید، افزایش دهید.

گام نهم: ضبط کننده صدا را هک کنید (دکمه را جدا کنید)

این رکوردر طوری طراحی شده است که با فشرده شدن دکمه صدا را پخش می کند. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، این دکمه دو قسمت مدار را که با مدار رله جایگزین شده اند را بهم وصل می کند. برای پیاده کردن این ایده، باید سیم ها را به دوطرف دکمه پخش وصل کنیم.

در ساختنی بخوانید :  کابینت دارت شیک و بادوام در اندازه دلخواه بسازید

دکمه را با کمک انبردست جدا کنید – حلقه فلزی که در تصویر می بینید با چند زبانه به برد وصل شده که براحتی خم می شوند. با خم کردن زبانه ها، حلقه و دکمه پلاستیکی براحتی جدا خواهند شد. همانطور که می بینید در زیر دکمه آثار مسی به هم ریخته ای وجود دارد – سیم ها را باید به این قسمت لحیم کنید.

گام دهم: ضبط کننده صدا را هک کنید (لحیم کاری)

سیم ها را به ماژول لحیم کنید
سیم ها را به ماژول لحیم کنید

حالا که می توانید اثر مس ها را ببینید، فقط کافی است سیم ها را به هر دو طرف لحیم کنید. دقت کنید که در حین لحیم کاری هر دو سیم را با هم وصل نکنید و بعد از اینکه کارتان تمام شد با یک مولتی متر اتصالات را چک کنید.

گاهی اوقات لحیم کردن روی آثار مس بجا مانده کمی سخت است زیرا سطح آنها زیاد است. اگر ذوب کننده دارید، قبل از لحیم کردن کمی مس در محل لحیم کاری بمالید. درغیر اینصورت، قبل از لحیم کردن مس ها را گرم کنید؛ اینکار ممکن است کمی بیشتر از انتظارتان طول بکشد.

وقتی سیم ها را لحیم کردید، آنها را به پایه هایی که از رله به بیرون برد می آیند، وصل کنید. ترتیب اتصالات زیاد مهم نیست زیرا رله یک اتصال فیزیکی ایجاد می کند اما دقت کنید که سیم سفید مثبت و سیم زرد منفی است (5V اختلاف بین این دو سیم وجود دارد).

گام یازدهم: ضبط کننده صدا را هک کنید (برق)

در این پروژه برای تامین جریان آردوینو و ضبط کننده صدا از یک باتری 9V استفاده می شود. برای اینکار یک کابل دو سیمه بسازید و از باتری به آردوینو و ضبط کننده صدا وصل کنید. سر باز کابل در انتهای کار به سوئیچ برق وصل خواهد شد.

گام دوازدهم: کانکتورها را بسازید

با کمک تصویر کانکتورهای لازم را بسازید
با کمک تصویر کانکتورهای لازم را بسازید

در این پروژه بهتر است برای اتصال قطعات به آردوینو بجای استفاده از سیم های ساده، چند کانکتور بسازید.

اگر قصد دارید اینکار را بکنید، باید چهار کانکتور بسازید:

 • چهار پین برای کابل برق (Vin، GND-باتری، GND-برد، 5V)
 • چهار پین برای کابل های سیگنال خروجی (ماژول صدا، LEDها، NC، سروو – پین های 12،11،10،9)
 • دو پین برای ورودی سنسور (فوتوترانزیستور، NC – پین A0 و A1)
 • سه پین برای سروو (GND، 5V، سیگنال – ممکن است ترتیب با توجه به برند سروو تغییر کند)

چون در مراحل قبل رنگ سیم هایی که از برد خارج می شوند را تنظیم کرده ایم، تطبیق آنها با سیم های روی برد هنگام لحیم کاری آسان خواهد بود (سیم زمین اضافی در کانکتور برق به زمین باتری وصل می شود). بهتر است هنگام بریدن سیم ها به اندازه دقت کنید زیرا سیم های طولانی باعث بهم زیختگی جعبه می شود.

گام سیزدهم: سیم ها را به سوئیچ اضافه کنید

سیم ها را به سوئیچ وصل کنید
سیم ها را به سوئیچ وصل کنید

اگر قصد ندارید طراحی جعبه و هیولا را تغییر دهید و از الگوی ساختنی استفاده خواهید کرد، نمی توانید سوئیچ را داخل جعبه قرار دهید. به همین خاطر اکنون بهترین موقع برای اتصال سیم ها به آن است. با اینکار اتصال باتری و برد در مراحل بعد هم آسانتر می شود.

گام چهاردهم: کد آردوینو

کدهای آردوینو را از انتهای پست دانلود کنید
کدهای آردوینو را از انتهای پست دانلود کنید

کد آردوینو این دستکاه طوری طراحی شدخ که میزان ولتاژ را از فوتوترانزیستور می خواند و آن را با یک آستانه از پیش تعیین شده مقایسه می کند. اگر این مقدار کمتر از آستانه باشد (اتاق روشن است) پس هیچ اتفاقی نمی افتد. اگر بالاتر از آستانه باشد (تاق تاریک است) پس یک سری فرمان اجرا می شوند. ابتدا LEDها روشن می شوند و چشم های هیولا می درخشند. سپس بصورت تصادفی تصمیم می گیرد که سروو را تکان بدهد یا صدای ضبط شده را پخش کند. در نهایت هم بعد از یک بازه زمانی تصادفی خاموش می شود. این انتخاب های تصادفی به این خاطر است که احساس کردیم غیرقابل پیش بینی بودن اقدامات باعث می شود هیولا واقعی تر بنظر برسد.

کدها در فایل ضمیمه پست قابل دسترسی هستند.

گام پانزدهم: درجه بندی سنسورها و سروو

سنسور و سروو را درجه بندی کنید
سنسور و سروو را درجه بندی کنید

اگر قصد دارید از کدهایی که در فایل ضمیمه پست قرار دارد استفاده کنید، می توانید براحتی به حدود آستانه پی ببرید. فقط باید کدهایی را که باید به عنوان مقادیر خوانده شوند را از پین A0 اجرا کنید و آنها را در سریال پرینت کنید. حالا با قرار دادن دست تان روی سنسور و برداشتن آن، می بینید که مقادیر چگونه تغییر می کنند.

در ساختنی بخوانید :  مبل چوبی تک نفره شیک و مدرن بسازید

همه سرووها از یک مدت زمان pwm برای کنترل استفاده نمی کنند بنابراین باید دیتاشیت را بررسی کنید. سروویی که ما استفاده کردیم از درجه صفر معادل 0.6 ms تا 150 درجه معادل 2.1 ms میزان شده بود (درجه های موجود در کد براساس همین میزان است). در ادامه می توانید محدوده حرکتی در کدها را بررسی کنید اما اینکار قبل از ساختن جعبه و مشخص شدن محل فرود ضربه، خیلی مفید نیست.

گام شانزدهم: اجزای جعبه را بسازید

اجزای این جعبه برای تخته سه لا و برش لیزری طراحی شده اند (فایل PDF این الگو ضمیمه شده است) و شامل قطعات نصبی برای نصب سروو و برد هم می باشند.

شما می توانید از یک جعبه آماده با اندازه مناسب استفاده کنید و فقط کافی است با دقت سوراخ های چشم را با یک اره ببرید (یا براحتی LEDها را بیرون از جعبه قرار دهید). اگر قصد دارید از جعبه آماده استفاده کنید، حتماً سوراخ های کابل فوتوترانزیستور را ایجاد کنید و با استفاده از چوب های اضافی بازوی سروو را بسازید.

برای اتصال قطعات مختلف به جعبه به سخت افزارهایی مثل پیچ و مهره برای سروو، پیچ و مهره و واشر برای برد مدار و پلاستیک مکنده برای اتصال کل جعبه به تخت یا میر نیاز دارید.

از آنجاییکه این جعبه زیر میز قرار می گیرد و قرار است دیده نشود، بهتر است جعبه یا قطعات آن را با رنگ تیره بپوشانید.

گام هفدهم: چشم ها را اضافه کنید

برای اینکه نور چشم های هیولا، حالت بهتری داشته باشد بهتر است به نور حالت پخش شوندگی بدهیم. برای ایجاد این افکت می توانید کمی کاغذ معمولی زیر چشم ها قرار دهید. شکل چشم ها را روی کاغذ پیاده کنید و سپس آنها را با یک حاشیه نیم سانتی ببرید. کاغذهای بریده شده را از داخل جعبه با نوار چسب روی چشم ها بچسبانید.

گام هجدهم: جعبه را کمی چسب بزنید

اگر از جعبه آماده استفاده می کنید، این گام را رد کنید.

وقتی هنوز اجزای جعبه را مونتاژ نکرده اید، قطعات الکترونیک را داخل جعبه قرار دهید. اگر از این روش استفاده کنید نمی توانید همه اجزا را همزمان وصل کنید. ابتدا قسمت جلو، کف و سمت راست را چسب بزنید. اجزای جعبه طوری طراحی شده اند که داخل هم چفت شوند اما چسب باعث استحکام بیشتر می شود. دقت کنید که از مقدار کمی چسب چوب استفاده کنید تا از لبه ها نشت نکند. اگر گیره دارید، بعد از چسب زدن آنها را به هم گیره کنید و صبر کنید تا چسب خشک شود.

گام نوزدهم: سوئیچ را وصل کنید

حالا که دیواره محکم شده است، می توانید سوئیچ را به باتری و مدار لحیم کنید. سیم های سوئیچ را از قسمت باز جعبه رد کنید (سوئیچرا بیرون جعبه نگهدارید) و مطمئن شوید سیم ها برای رسیدن به سیم های دیگر اندازه هستند. پین wiper سوئیچ را به سر مثبت جعبه باتری وصل کنید و سیم باقی مانده را به خط برق مدار لحیم کنید (آن یکی که هم به پین Vin آردوینو و هم به ماژول صدا وصل می شود).

برخی از سوئیچ ها پیچ های بسیار کوچکی دارند که مهره اندازه آنها به سختی پیدا می شود و بنابراین ما از چسب حرارتی برای اتصال پیچ ها به داخل جعبه استفاده کردیم.

در این مرحله جعبه باتری را به ته جعبه بچسبانید.

گام بیستم: برد مدار را وصل کنید

جعبه یک قفسه برای ثابت نگهداشتن مدار سرجایش دارد. می توانید از چند واشر برای پر کردن شکاف بین قفسه و تخته استفاده کنید. قفسه را به طرف راست جعبه بچسبانید اما ان را به سمت عقب فشار دهید (بدون چسب) تا قفسه تا حد امکان صاف باشد.

اگر از جعبه آماده استفاده می کنید، می توانید با استفاده از پایه که از تکه های چوب ساخته شده، مدار را کاملاً در جایش ثابت کنید.

گام بیست و یکم: اسپیکر و LEDها را وصل کنید

اسپیکر در سوراخ گردی که جلوی جعبه قرار دارد، جای می گیرد. چون اسپیکر مشکی است در تاریکی قابل تشخیص میست و به ظاهر هیولا آسیبی نمی زند و در این مکان صدایش به بهترین شکل شنیده می شود. بهتر است سوراخی که روی جعبه آماده ایجاد می کنید را با دقت اندازه بگیرید تا مجبور به استفاده از چسب نباشید.

LEDها را هم با کمی نورا چسب در محلشان ثابت کنید و با کمی چسب حرارتی آنها را محکن کنید. هنگام وصل کردن LEDها، دقت کنید که هر دو دقیقاً در وسط چشم های هیولا و در قسمت مسطح آن قرار بگیرند تا چشم ها به یک اندازه بدرخشند.

گام بیست و دوم: سروو را مونتاژ کنید

سروو را باید به وسیله قطعات نصبش به هیولا وصل کنید. این قطعات را خودتان باید مونتاژ کنید.

بازوی سروو را باید محکم به دایره پلاستیکی ببندید. می توانید روی قطعه پلاستیکی را کمی سنباده بزنید و سپس با استفاده از چسب حرارتی آن را محکم کنید. از پیچ ها هم برای وصل کردن سایر قطعات که بازو را محکم نگه می دارند، استفاده کنید.

گام بیست و دوم: سروو را در جایش قرار دهید

در این مرحله باید حتماً کدهای سروو را چک کنید زیرا سرووها با هم فرق دارند و ممکن است کدها نیاز به تغییر داشته باشند. حتماً اینکار را انجام دهید زیرا ممکن است بعد از مونتاز جعبه و اتمام کار متوجه شوید این قسمت هیولا کار نمی کند.

سروو باید در کف جعبه قرار بگیرد و چون برای این قطعه هم قفسه طراحی شده به چسب نیاز ندارد. اما اگر از جعبه آماده استفاده می کنید، بهتر است از چسب حرارتی هم استفاده کنید. در این گام باید با استفاده از کانکتوری که قبلاً ساخته اید، سروو را به برد مدار وصل کنید.

گام بیست و سوم: قسمت بالایی را مونتاژ کنید

ما قصد داشتیم این هیولا را از زیر تخت یا میز آویزان کنیم (بجای آویزان کردن از سقف یا حالات دیگر)؛ به همین خاطر از پلاستیک مکنده استفاده کردیم تا مجبور به سوراخ کردن چیزی نباشیم (می توانید از نوار ولکرو یا قلاب هم استفاده کنید). پلاستیک های مکنده معمولاً قلاب دارند؛ بهتر است کمی سر این قلاب ها را خم کنید تا مطمئن شوید هیولا نمی افتد. بند را از سوراخ های بالای جعبه رد کنید و و با این بند حلقه هایی برای آویزان کردن پلاستیک مکنده ایجاد کنید. طول این حلقه ها به اندازه برسی که استفاده می کنید، بستگی دارد – دقت کنید که برس باید بتواند با کمک سروو روی کف تخت کشیده شود.

در این گام، تصاویر به شما کمک زیادی خواهند کرد.

گام بیست و چهارم: اجزای باقی مانده را وصل کنید

سمت چپ و پایین جعبه را چسب به جعبه وصل کنید اما قسمت بالایی نیازی به چسب ندارد (البته اگر دقیقاً از الگوی ما استفاده کرده اید).

قبل از وصل کردن صفحه پشتی، تمام اجزای داخل جعبه و اتصالات را یکبار دیگر چک کنید.

گام بیست و پنجم: برس را اضافه کنید

برای اینکه هیولا ترسناک شود، با استفاده از سروو و برس صدای خراشیدن هم به هیولا اضافه کرده ایم. ما وقتی بازو را طراحی می کردیم، اندازه این برس را مدنظر داشتیم. پس شما هم اگر از الگوی ما استفاده نمی کنید، هنگام طراحی بازو اندازه برس را درنظر بگیرید. با این ترتیب نیازی به چسباندن نسیت و برس با کمی فشار در جایش قرار خواهد گرفت.

گام بیست و ششم: هیولا را نصب کنید

قبل از اینکه هیولا را در جای اصلی اش قرار دهید، آن را از جایی آویزان کنید و اندازه بندها و حلقه ها را تنظیم کنید. دقت کنید که برس با سطحی که هیولا از آن آویزان شده در تماس باشد. سنسور را هم راه اندازی کنید و یکبار ان را امتحان کنید و نور اتاق را با آن اندازه بگیرید.

اگر در مراحل قبلی کدها را آپلود نکرده اید، حالا وقت آپلود کردن کدها رسیده است.

هیولا آماده است

این هیولا را از زیر تخت یا میز آویزان کنید و خاطرات خوشی را با آن برای خود و دوستانتان بسازید.

فایل های موردنیاز برای ساخت این ساختنی را از لینک زیر دریافت کنید. 

منبع

خلاصه مطلب
پروژه آردوینو : یک هیولای زیرمیزی بسازید [Arduino]
عنوان مطلب
پروژه آردوینو : یک هیولای زیرمیزی بسازید [Arduino]
توضیح کوتاه
در این پست طرز ساخت یک اسباب بازی جالب با آردوینو را می آموزید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : ساعت چوبی با طرح پرنده بسازید... اگر دنبال ایده برای ساخت یک هدیه دست ساز هستید، این ساعت چوبی پیشنهاد خوبی است. طرح این ساعت چوبی بسیار ساده است و به همین خاطر با هر نوع سلیقه ای جور...
با پرینتر سه بعدی مدل منظومه شمسی کامل و چرخنده بسازید... مدل منظومه شمسی یا افلاک نما یک مدل مکانیکی از منظومه شمسی است که موقعیت نسبی و حرکات سیاره ها و قمرها را طبق مدل خورشید مرکزی نمایش می دهد.در این ساخ...
با پرینتر سه بعدی ساعت رومیزی چراغ دار با طرح ماه بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک ساعت رومیزی را یاد می گیرید که نمایش ساعت فقط یکی از قابلیت های آن است. این ساعت آلارم، دماسنج، رطوبت سنج و نمایشگر تاریخ دا...
آموزش ساخت قطار کنترلی با آردوینو و ریموت تلویزیون... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت انواع ماشین کنترلی را یاد گرفته اید. در این ساختنی یک پروژه مشابه رفته ایم و آموزش ساخت قطار کنترلی را برایتان آماده کرده ا...
سبد چوبی شیک و ارزان با طرح موجی بسازید اگر شما هم به ساخت وسایل آشپزخانه چوبی علاقه دارید، احتمالاً از این سبد خوشتان خواهد آمد. البته برای ساخت سبد چوبی با این روش باید ابزار نجاری داشته ب...
آموزش ساخت : کلاه کاغذی بسازید دنیای اریگامی یا همان کاغذ و تا جذابیت ها و طرفداران خودش را دارد. قبلاً در ساختنی اریگامی های مختلفی را یاد گرفته اید و در این پست هم طرز ساخت یک کلا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

عصای سفید آردوینو ، وسیله ای برای کمک به پیاده روی نابینایان

عصای سفید الکترونیکی با سنسور اولتراسونیک برای پیاده روی نابینایان

حدود ۳۰ میلیون نفر از مردم جهان نابینا هستند. این افراد عموما به دیگران وابسته …

پاسخ دهید