خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : آینه بی نهایت حساس به دما بسازید [Arduino]

آموزش ساخت : آینه بی نهایت حساس به دما بسازید [Arduino]

در ساختنی های قبلی طرز ساخت آینه بی نهایت را آموختید. در این ساختنی هم طرز ساخت یک آینه بی نهایت را می آموزید اما این آینه بی نهایت به دما حساس است و با دمای محیط رنگ آن تغییر می کند. دو آینه ای که در تصویر می بینید با نوسانات دقیقه ای دمای محیط، رنگ نورشان به آبی یا قرمز تغییر می کند.

می توانید در این ویدیو نحوه عملکرد این آینه حساس به دما را ببینید.

گام اول : وسایل موردنیاز

 • Arduino Uno – از قبل سوراخ های لازم را روی این برد ایجاد کنید.
 • سیم های رنگی (قرمز و سیاه برای انرژی و زمین، آبی و سبز هم برای پین های RGB LED)
 • 2 عدد نوار یک متری RGB LED
 • 6 عدد ماسفت کانال ان – 60V 30A
 • آداپتور مخصوص برد
 • سنسور حرارتی یک سیمه DS18B20 – بهتر است از از سنسورها چند سیمی استفاده کنید تا ناچار نباشید پین ها را دستکاری کنید.
 • مقاومت 4.7K
 • کابل هادی چهار سیمی – برای اینکه سازه زیباتر شود، بهتر از است از دو رشته که از آینه به منبع انرژی و آردوینو وصل میشوند، استفاده کنید.
 • تخته سفید 5 در 10 با قطر 0.5 سانتیمتر – بهتر است از تخته سه لا استفاده نکنید زیرا ظاهر خوبی به آینه نمی دهد
 • 2 عدد کاشی آینه ای 30 سانتی متری – دقت کنید که ابعاد آینه و تخته دور آن با توجه به ابعادی که برای کل آینه در درنظر دارید تغییر خواهد کرد.
 • 2 تکه شیشه با ابعاد 31 در 20 سانتیمتر
 • فوم با ضخامت 1 سانتیمتر – از این فوم به عنوان پد در لبه های داخلی جعبه استفاده می شود تا نوارهای LED به راحتی از هر زاویه ای قابل رویت باشند. ما به این خاطر فوم را پشنهاد می کنیم که راحت تر پیدا می شود اما اگر می توانید بهتر است برای این پد از چوب استفاده کنید.
 • برچسب رفلکس مخصوص شیشه – برای دو طرفه کردن شیشه
 • نوار تفلون
 • چسب حرارتی و چسب مایع قوی
 • دستگاه لحیم – اگر قصد دارید قطعات را از تخته به تخته سوراخ شده منتقل کنید، به لحیم احتیاج دارید درغیر اینصورت می توانید بدون لحیم هم آینه را بسازید.
 • سیم لخت کن
 • اره
 • شیشه بر و گیره – از گیره برای ایجاد فشار یکسان روی شیشه و آینه و شکستن آنها استفاده می شود.
 • دستگاه CNC – برای برش نمای دوطرفه

گام دوم: نوارهای LED را مرتب کنید

با کمک دیاگرامی که در بالا می بینید، نوارهای LED را به برد وصل کنید. وقتی که منبع تغذیه را به ریل های روی برد و پین vin و زمین آردوینو وصل کردید، می توانید ماسفت ها را هم وصل کنید. سپس همین مراحل را برای نوار دوم هم تکرار کنید.

پین بالایی ماسفت به پین آردوینو، یکی از پین های وسطی به سیم نوار LED و پین آخری به زمین وصل می شود.

گام سوم : سنسور حرارتی و کدها

سنسور را با توجه به این دیاگرام وصل کنید
سنسور را با توجه به این دیاگرام وصل کنید

اضافه کردن سنسور سخت ترین قسمت ساخت این آینه است. نصب سنسور DS18S20 بسیار راحت است و کدهایی که برای آن استفاده می شود، بسیار ساده و قابل فهم هستند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : برای موبایل تان جعبه اسکن بسازید

ابتدا قطعات را با استفاده از دیاگرام بالا روی برد مرتب کنید. حالا فایل ضمیمه پست را دانلود کنید و روند دو مرحله ای لازم برای پرینت داده های دما روی سریال مانیتور را انجام دهید. با توجه به اینکه کدهای اصلاح شده سنسور در زیر ارائه شده اند، تنها کاری که باید بکنید این است که پوشه “One Wire” را داخل کتابخانه آردوینو قرار دهید.

برای اینکه امکان کم نور شدن LED ها را ایجاد کنید، باید دو مقدار آخر را برای مقایسه ذخیره کرد. برای اینکار یک کپی از تابع ()getTemp گرفتیم و نام آن را به نام دو تابع پشت سر هم و یک تاخیر در وسط آن تغییر دادیم.

هنگام پیاده سازی کدها دقت کنید که کدام پین به کدام رنگ اختصاص داده شده است و حتماً آنها را درست روی برد پیاده کنید.

 

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : چراغ خواب لامپ عجیب و متفاوت !

گام چهارم: الگوی جعبه

توجه کنید که این الگو برای چوبی با ضخامت 0.5 سانتیمتر طراحی شده است
توجه کنید که این الگو برای چوبی با ضخامت 0.5 سانتیمتر طراحی شده است

این جعبه باید همه قطعات الکترونیکی این آینه بی نهایت را بپوشاند. چه قطعات را به برد سوراخ شده منتقل کنید یا نه، باید حدود 30 سانتیمتر سیم بین تخته و نوارهای LED آزاد باشد (اینجا از کابل هادی چهار سیمی استفاده می شود). در غیر اینصورت طراحی یک جعبه که قطعات را بدرستی داخل خودش جای دهد، سخت می شود. حالا بریدن جعبه را شروع کنید.

الگویی که در بالا می بینید برای چوب 0.5 سانتیمتری طراحی شده است. اگر قصد دارید از چوبی با ضخامت متفاوت استفاده کنید، باید اندازه های الگو را مطابق با ضخامت چوب تان تغییر دهید. در این الگو هیچ قسمتی برای ثابت نگهداشتن مداوم آینه ها طراحی نشده است؛ بنابراین اگر می خواهید باید این قطعه را قبل از بریدن چوب به قطعه اضافه کنید.

قسمت جلویی این جعبه با استفاده از دستگاه CNC بریده شده است تا نهایت دقت را داشته باشد. البته شما می توانید از سایر ابزار مثل اره رومیزی هم استفاده کنید.

گام پنجم: جعبه را بسازید

وقتی همه قطعات الگو را بریدید، آنها را با چسب حرارتی به هم بچسبانید و کمی هم سنباده بکشید. حالا باید فوم را ببرید و قطعات آن را با چسب بسته بندی بهم بچسبانید.
بهتراست برای این قسمت از جعبه از چوب یا فوم فلزی استفاده کنید. اما همین فوم هم کارتان را راه می اندازد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با رزبری پای کوادکوپتر بسازید

گام ششم: بریدن شیشه و نصب LED ها

باید اندازه شیشه و آینه ها بقدری باشد که براحتی داخل قاب جا شوند. هنگام بریدن آینه و شیشه باید دقت کنید که از هر طرف باید نیم سانت آزاد باشد تا نوارها LED از آنها عبور کنند. اگر برای این مرحله از شیشه بر و گیره استفاده کنید، حداکثر به 10 دقیقه زمان نیاز خواهید داشت. این نکته را هم اضافه کنیم که گیره برای این مرحله از کار ضروری است زیرا دستان شما نمی تواند فشار کافی برای درست شکستن شیشه را بوجود بیاورد. ابتدا با شیشه شیارها را روی شیشه و آینه ایجاد کنید و سپس با کمک گیره آنها را از روی شیارها ببرید.

وقتی بریدن قطعات تمام شد، روی شیشه ها را با برچسب رفلکس بپوشانید و صبر کنید تا خشک شوند. حتماً قبل از استفاده از برچسب دستورالعمل داخل آن را بخوانید.

شیشه را طوری داخل قاب بگذارید که قسمت رفلکس آن رو به بالا باشد و کمی داخل پد فومی فرو رفته باشد. از گوشه ها شروع کنید و با چسب مایع نوارهای LED را به قسمت های چسب خورد فوم بچسبانید. خشک شدن این چسب ها زیاد طول نمی کشد. بعد از خشک شدن چسب، آینه معمولی را پشت LED ها بگذارید.

در نهایت هم باید آینه را با یک فوم که با با توجه به ابعاد داخلی جعبه بریده شده و کمی چسب، در جایش ثابت کنید. سیم ها را هم با کمی چسب به جعبه بچسبانید تا آویزان نمانند و کنده نشوند.

آینه بی نهایت حساس به نور آماده است

آینه بی نهایت حساس به دما
آینه بی نهایت حساس به دما

وقتی کار ساخت آینه تمام شد، آن را روشن کنید تا ببینید چگونه به تغییر دمای محیط واکنش نشان می دهد. امیدواریم این آموزش به اندازه کافی روشن و گویا بوده باشد.

می توانید با افزودن یک سنسور شیب سنج به مدار، آینه ها را طوری تغییر دهید که آینه بتواند بدون توجه به جهت جعبه ها طیف نور درست را به نمایش بگذارد.

فایل های لازم برای ساخت این آینه بی نهایت را از لینک زیر دریافت کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : آینه بی نهایت حساس به دما بسازید Arduino]
عنوان مطلب
آموزش ساخت : آینه بی نهایت حساس به دما بسازید Arduino]
توضیح کوتاه
در این پست، طرز ساخت یک آینه بی نهایت را می آموزید که به دما حساس است.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با برد Particle Photon دستگاه توییت تصادفی بسازید !... اگر دوست دارید یک پروژه IOT یا اینترنت اشیا متفاوت را تجربه کنید، این دستگاه توییت‌های تصادفی انتخاب خوبی است. این دستگاه با برد Particle Photon ساخته...
با وسایل دور ریختنی زیرلیوانی های زیبا بسازید... باورش سخت است اما این زیرلیوانی های بادوام و شیک کاملاً از قوطی های دور ریختنی و کاغذ دیواری ساخته شده اند. در این ساختنی می توانید آموزش ساخت این زیر...
قفسه دیواری با طرح هندسی بسازید و دیوارها را از یکنواختی دربیاورید... قفسه دیواری یکی از وسایل کاربردی و البته تزیینی است که اگر در جای درست قرار بگیرد، تاثیر زیادی روی زیبایی خانه دارد. با یک جستجوی ساده می توانید آموزش...
با آردوینو سنسور نوری مخصوص آزمایشگاه بسازید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت سنسور نوری را یاد گرفته اید. آن سنسور، یک سنسور معمولی بود که کارکرد مخصوصی نداشت اما این سنسور نوری فوق حساس است و کارکرد ...
آموزش ساخت : با چوب پنبه ساعت دیواری ارزان بسازید... اگر یک ساعت دیواری دارید که قابش شکسته و نمی دانید با موتور و عقربه هایش چکار کنید، ساخت این ساعت را امتحان کنید. بدنه این ساعت دیواری فقط با چوب پنبه...
با ابزار کارگاهی ساده یک پایه لپ تاپ شیک بسازید... پایه لپ تاپی که تصویرش را در زیر می‌بینید با دستگاه برش لیزری یا CNC ساخته نشده است. این پایه با ابزار کارگاهی ساده و ارزان درست شده اما دوام و زیبایی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

مدار کنترل کننده موتور گیربکس دار (Geared Motor) با آردوینو

کنترل موتور گیربکس دار DC با استفاده از آردوینو و درایور L293D

در این ساختنی قصد داریم جنبه های مختلف کنترل موتور گیربکس دار (Geared Motor) توسط …

۳ دیدگاه ها

 1. سلام

  بسیار عالی و مبتکرانه

  لطف میکنید پسورد فایل رو هم بگذارید؟

  با احترام

 2. سلام من نفهمیدم آینه ها رو کجا بزاریم؟شیشه رو کجا بزاریم؟و نوار های led رو کجا؟
  تو عکس نمهشه فهمید

پاسخ دهید