خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : آینه بی نهایت حساس به دما بسازید [Arduino]

آموزش ساخت : آینه بی نهایت حساس به دما بسازید [Arduino]

در ساختنی‌های قبلی طرز ساخت آینه بی نهایت را آموختید. در این ساختنی هم طرز ساخت یک آینه بی نهایت را می‌آموزید اما این آینه بی نهایت به دما حساس است و با دمای محیط رنگ آن تغییر می‌کند. دو آینه ای که در تصویر می‌بینید با نوسانات دقیقه ای دمای محیط، رنگ نورشان به آبی یا قرمز تغییر می‌کند.

می‌توانید در این ویدیو نحوه عملکرد این آینه حساس به دما را ببینید.

گام اول : وسایل موردنیاز

 • Arduino Uno – از قبل سوراخ‌های لازم را روی این برد ایجاد کنید.
 • سیم‌های رنگی (قرمز و سیاه برای انرژی و زمین، آبی و سبز هم برای پین‌های RGB LED)
 • 2 عدد نوار یک متری RGB LED
 • 6 عدد ماسفت کانال ان – 60V 30A
 • آداپتور مخصوص برد
 • سنسور حرارتی یک سیمه DS18B20 – بهتر است از از سنسورها چند سیمی‌استفاده کنید تا ناچار نباشید پین‌ها را دستکاری کنید.
 • مقاومت 4.7K
 • کابل‌هادی چهار سیمی‌– برای اینکه سازه زیباتر شود، بهتر از است از دو رشته که از آینه به منبع انرژی و آردوینو وصل میشوند، استفاده کنید.
 • تخته سفید 5 در 10 با قطر 0.5 سانتیمتر – بهتر است از تخته سه لا استفاده نکنید زیرا ظاهر خوبی به آینه نمی‌دهد
 • 2 عدد کاشی آینه ای 30 سانتی متری – دقت کنید که ابعاد آینه و تخته دور آن با توجه به ابعادی که برای کل آینه در درنظر دارید تغییر خواهد کرد.
 • 2 تکه شیشه با ابعاد 31 در 20 سانتیمتر
 • فوم با ضخامت 1 سانتیمتر – از این فوم به عنوان پد در لبه‌های داخلی جعبه استفاده می‌شود تا نوارهای LED به راحتی از هر زاویه ای قابل رویت باشند. ما به این خاطر فوم را پشنهاد می‌کنیم که راحت تر پیدا می‌شود اما اگر می‌توانید بهتر است برای این پد از چوب استفاده کنید.
 • برچسب رفلکس مخصوص شیشه – برای دو طرفه کردن شیشه
 • نوار تفلون
 • چسب حرارتی و چسب مایع قوی
 • دستگاه لحیم – اگر قصد دارید قطعات را از تخته به تخته سوراخ شده منتقل کنید، به لحیم احتیاج دارید درغیر اینصورت می‌توانید بدون لحیم هم آینه را بسازید.
 • سیم لخت کن
 • اره
 • شیشه بر و گیره – از گیره برای ایجاد فشار یکسان روی شیشه و آینه و شکستن آنها استفاده می‌شود.
 • دستگاه CNC – برای برش نمای دوطرفه

گام دوم: نوارهای LED را مرتب کنید

با کمک دیاگرامی‌که در بالا می‌بینید، نوارهای LED را به برد وصل کنید. وقتی که منبع تغذیه را به ریل‌های روی برد و پین vin و زمین آردوینو وصل کردید، می‌توانید ماسفت‌ها را هم وصل کنید. سپس همین مراحل را برای نوار دوم هم تکرار کنید.

پین بالایی ماسفت به پین آردوینو، یکی از پین‌های وسطی به سیم نوار LED و پین آخری به زمین وصل می‌شود.

گام سوم : سنسور حرارتی و کدها

سنسور را با توجه به این دیاگرام وصل کنید
سنسور را با توجه به این دیاگرام وصل کنید

اضافه کردن سنسور سخت ترین قسمت ساخت این آینه است. نصب سنسور DS18S20 بسیار راحت است و کدهایی که برای آن استفاده می‌شود، بسیار ساده و قابل فهم هستند.

ابتدا قطعات را با استفاده از دیاگرام بالا روی برد مرتب کنید. حالا فایل ضمیمه پست را دانلود کنید و روند دو مرحله ای لازم برای پرینت داده‌های دما روی سریال مانیتور را انجام دهید. با توجه به اینکه کدهای اصلاح شده سنسور در زیر ارائه شده اند، تنها کاری که باید بکنید این است که پوشه “One Wire” را داخل کتابخانه آردوینو قرار دهید.

برای اینکه امکان کم نور شدن LED‌ها را ایجاد کنید، باید دو مقدار آخر را برای مقایسه ذخیره کرد. برای اینکار یک کپی از تابع ()getTemp گرفتیم و نام آن را به نام دو تابع پشت سر هم و یک تاخیر در وسط آن تغییر دادیم.

هنگام پیاده سازی کدها دقت کنید که کدام پین به کدام رنگ اختصاص داده شده است و حتماً آنها را درست روی برد پیاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : ساعت جزر و مدی بسازید
 

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : چراغ رنگین کمانی بسازید [Arduino]

گام چهارم: الگوی جعبه

توجه کنید که این الگو برای چوبی با ضخامت 0.5 سانتیمتر طراحی شده است
توجه کنید که این الگو برای چوبی با ضخامت 0.5 سانتیمتر طراحی شده است

این جعبه باید همه قطعات الکترونیکی این آینه بی نهایت را بپوشاند. چه قطعات را به برد سوراخ شده منتقل کنید یا نه، باید حدود 30 سانتیمتر سیم بین تخته و نوارهای LED آزاد باشد (اینجا از کابل‌هادی چهار سیمی‌استفاده می‌شود). در غیر اینصورت طراحی یک جعبه که قطعات را بدرستی داخل خودش جای دهد، سخت می‌شود. حالا بریدن جعبه را شروع کنید.

الگویی که در بالا می‌بینید برای چوب 0.5 سانتیمتری طراحی شده است. اگر قصد دارید از چوبی با ضخامت متفاوت استفاده کنید، باید اندازه‌های الگو را مطابق با ضخامت چوب تان تغییر دهید. در این الگو هیچ قسمتی برای ثابت نگهداشتن مداوم آینه‌ها طراحی نشده است؛ بنابراین اگر می‌خواهید باید این قطعه را قبل از بریدن چوب به قطعه اضافه کنید.

قسمت جلویی این جعبه با استفاده از دستگاه CNC بریده شده است تا نهایت دقت را داشته باشد. البته شما می‌توانید از سایر ابزار مثل اره رومیزی هم استفاده کنید.

گام پنجم: جعبه را بسازید

وقتی همه قطعات الگو را بریدید، آنها را با چسب حرارتی به هم بچسبانید و کمی‌هم سنباده بکشید. حالا باید فوم را ببرید و قطعات آن را با چسب بسته بندی بهم بچسبانید.
بهتراست برای این قسمت از جعبه از چوب یا فوم فلزی استفاده کنید. اما همین فوم هم کارتان را راه می‌اندازد.

گام ششم: بریدن شیشه و نصب LED‌ها

باید اندازه شیشه و آینه‌ها بقدری باشد که براحتی داخل قاب جا شوند. هنگام بریدن آینه و شیشه باید دقت کنید که از هر طرف باید نیم سانت آزاد باشد تا نوارها LED از آنها عبور کنند. اگر برای این مرحله از شیشه بر و گیره استفاده کنید، حداکثر به 10 دقیقه زمان نیاز خواهید داشت. این نکته را هم اضافه کنیم که گیره برای این مرحله از کار ضروری است زیرا دستان شما نمی‌تواند فشار کافی برای درست شکستن شیشه را بوجود بیاورد. ابتدا با شیشه شیارها را روی شیشه و آینه ایجاد کنید و سپس با کمک گیره آنها را از روی شیارها ببرید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با شلوار جین کهنه کیف موبایل بسازید

وقتی بریدن قطعات تمام شد، روی شیشه‌ها را با برچسب رفلکس بپوشانید و صبر کنید تا خشک شوند. حتماً قبل از استفاده از برچسب دستورالعمل داخل آن را بخوانید.

شیشه را طوری داخل قاب بگذارید که قسمت رفلکس آن رو به بالا باشد و کمی‌داخل پد فومی‌فرو رفته باشد. از گوشه‌ها شروع کنید و با چسب مایع نوارهای LED را به قسمت‌های چسب خورد فوم بچسبانید. خشک شدن این چسب‌ها زیاد طول نمی‌کشد. بعد از خشک شدن چسب، آینه معمولی را پشت LED‌ها بگذارید.

در نهایت هم باید آینه را با یک فوم که با با توجه به ابعاد داخلی جعبه بریده شده و کمی‌چسب، در جایش ثابت کنید. سیم‌ها را هم با کمی‌چسب به جعبه بچسبانید تا آویزان نمانند و کنده نشوند.

آینه بی نهایت حساس به نور آماده است

آینه بی نهایت حساس به دما
آینه بی نهایت حساس به دما

وقتی کار ساخت آینه تمام شد، آن را روشن کنید تا ببینید چگونه به تغییر دمای محیط واکنش نشان می‌دهد. امیدواریم این آموزش به اندازه کافی روشن و گویا بوده باشد.

می‌توانید با افزودن یک سنسور شیب سنج به مدار، آینه‌ها را طوری تغییر دهید که آینه بتواند بدون توجه به جهت جعبه‌ها طیف نور درست را به نمایش بگذارد.

فایل‌های لازم برای ساخت این آینه بی نهایت را از لینک زیر دریافت کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : آینه بی نهایت حساس به دما بسازید Arduino]
عنوان مطلب
آموزش ساخت : آینه بی نهایت حساس به دما بسازید Arduino]
توضیح کوتاه
در این پست، طرز ساخت یک آینه بی نهایت را می‌آموزید که به دما حساس است.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

چراغ دیوارکوب با طاقچه تزیینی بسازید چراغ دیوارکوب یکی از بهترین گزینه‌ها برای تزیین اتاق‌های کوچک است. اگر طاقچه هم داشته باشد که خیلی بهتر است. می‌توانید رویش را با وسایل تزیینی پر کنید...
آموزش ساخت : رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید... رخت آویز چوبی که در این پست طرز ساختش را یاد می گیرید، هم ظاهر ساده ای دارد و هم ساختنش بسیار ساده است. برای ساخت این رخت آویز فقط به کنی چوب و چند اس...
آموزش ساخت : میز تلویزیون شیک و جادار بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک میز تلویزیون با فریم آهنی و قفسه های چوبی را یاد می گیرید. این میز تلویزیون چند قفسه اضافی دارد که می توانید فیلم، کتاب، آلب...
آموزش ساخت: کیف تبلت چرمی بسازید این کیف تبلت چرمی، بسیار با دوام تر و ارزان تر از نمونه ها مشابه موجود در بازار است با ساختنی همراه باشید و طرز ساخت یک کیف تبلت چرمی را بیاموزید. ا...
آموزش ساخت : با سنگ های ساحلی میز ویلایی بسازید... جمع کردن سنگ های ساحلی تفریح بسیار رایجی است. ساختنی پیشنهاد میکند برای نمایش زیبایی این سنگ ها، یک میز ویلایی با آنها بسازید. به این ترتیب هم ظاهر تا...
دستور تهیه : کیک خرگوشی ساده و خوشمزه درست کنید... پخت این یک خرگوشی آنقدر آسان است که حیف است یکبار آن را امتحان نکنید. حتی اگر تابحال شیرینی پزی نکرده باشید هم می توانید این کیک خرگوشی را درست کنید. ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با استفاده از آینه بین نهایت ساعت دیواری LED متفاوت بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت آینه بی نهایت را یاد گرفته اید. در این ساختنی …

۳ دیدگاه ها

 1. سلام

  بسیار عالی و مبتکرانه

  لطف میکنید پسورد فایل رو هم بگذارید؟

  با احترام

 2. سلام من نفهمیدم آینه‌ها رو کجا بزاریم؟شیشه رو کجا بزاریم؟و نوار‌های led رو کجا؟
  تو عکس نمهشه فهمید

پاسخ دهید