خانه / دنیای اطراف ما / تکنولوژی / 5 آزمایش عجیب که دولت های جنگ سرد برای رقابت انجام داده اند!

5 آزمایش عجیب که دولت های جنگ سرد برای رقابت انجام داده اند!

هرجا که از آزمایشات دولتی و نظامی می شنوید ،ناخود آگاه یاد تئوری های توطئه و برنامه های فوق پیشرفته و سری یا ارتباط با آدم فضایی ها می افتید.اما آن زمان ها اخبار علمی مثل امروز نبود،به احتمال خیلی زیاد دیدن اخبار علمی آن روزها شما را در مقایسه با امروز خیلی سرگرم تر می کرد!  اگر دوست دارید بدانید در روزهای اوج جنگ دو قدرت جنگ سرد،چه آزمایش های عجیب و غریب و حتی احمقانه ای توسط دولت ها و برای پیشی گرفتن از رقیب انجام می شده،این مطلب برا بخوانید.

5 : برتری در رقابت جنگ سرد با پیوند سر !

دهه پنجم و ششم قرن بیستم میلادی ،دورانی طلابیی برای خوشبینی های بی حد و حصر علمی بود،انسان ها توانستند به فضا سفر کنند،تلویزیون ببینند و به سازه دو مارپیچی DNA پی ببرند. همه این ها کمک کرد که طوفان سهمگین رقابت های هسته ای کمی آرام بگیرد و انسان از نابودی خودش دست بردارد و آینده روشن به نظر برسد در پی اولین پیوند بلند مدت و موفق یک عضو انسان (یک کلیه) در سال 1954،این سوال به وجود آمد که آیا پیوند سر انسان

مرده یخ زده ! نام یک فیلم علمی تخیلی که در سال 1966 ساخته شده است و همان طور که می بینید یک سر از جدا شده از بدن را نشان می دهد که با دستگاه زنده مانده است
مرده یخ زده ! نام یک فیلم علمی تخیلی که در سال 1966 ساخته شده است و همان طور که می بینید یک سر از جدا شده از بدن را نشان می دهد که با دستگاه زنده مانده است

خیلی هم غیر ممکن به نظر نمی رسد ؟

گرچه برخی اوقات بیشتر یک مریضی بود تا یک عطش علمی ،اما شیگفتی نجات و ادامه زندگی بعد از قطع سر از بدن به زمان های دوری بر می گردد،به زمان گیوتین باز های انقلاب فرانسه یا حتی عقب تر،به عصر سنگ های تیز شده و حتی امروزه این خیال یکی از قله های آخر علم پزشکی است که به آن می نگریم.

یکی از کارهای خیلی عادی در میانه قرن بیستم ، قربانی کردن میمون ها و سگ های بیچاره در راه علم بشری بود. یک جراح امریکایی به نام چارلز گاتری با حمایت مالی دولتی سر یک سگ را به گردن یک سگ دیگر پیوند زد،در شوروی سابق هم ولادیمیر دمیکو (Vladimir Demikhov) مرد شماره یک پیوند اعضای بالایی بدن حیوانات  بود.

برای این که چیزی از قلم نیفتاده باشد باید اضافه کنیم که ایالات متحده هم با اختصاص بودجه به یکی از جراحان اعصاب معروف به نام رابرت وایت در دهه 60 میلادی،آزمایشاتی روی پیوند مغز سگ و میمون روی گردن و بدن بقیه حیوانات انجام دادند. کار این جراح وقتی به اوج خود رسید که در سال 1970 در آزمایشی سر یک میمون را به بدن یک میمون بی سر دیگر پیود زد.

 

4 : گربه کوچولوی آکوستیک !

مورد های مختلف آزمایش برای پیشترفت در علوم پزشکی و یا علوم فضای می تواند موضوع بحث برانگیزی باشد.همان طوری که خودتان هم قبلا در مورد مناقشات گروه های مختلف محیط زیستی و مذهبی در این مورد شنیده اید.

در ساختنی بخوانید :  دانستی های جالب و عجیب علمی
گربه کوچولوی جاسوس یکی از پروژه های سازمان سیا در جنگ سرد
گربه کوچولوی جاسوس یکی از پروژه های سازمان سیا در جنگ سرد

مثلا عوض کردن سر دو میمون در دوره جنگ سرد توسط دانشمندان حکومت شوروی سابق! اما این آزمایش حداقل اطلاعات زیادی در مورد احتمال ها و حد و مرزهای پیوند اعضا در اختیار انسان ها قرار داد و خیلی درس ها برای آینده به ما انسان ها داد. اما باز هم همه با این حرف موافق نیستند،البته مطمئنا مردم کمتری هستند که لزوم انجام آزمایش گربه کوچولوی آکوستیگ (Acoustic Kitty) را توسط سازمان سیا (CIA) قبول کرده اند!

این آزمایش در دهه 60 و در میانه جنگ سرد انجام شد،وقتی که سیستم های جاسوسی امریکا و شوروی سابق دسیسه چینی های زیادی را بر علیه هم دیگر انجام می دادند،شرایط به گونه ای شد که سازمان سیا اجازه یافت در طی 5 سال ده میلیون دلار ناقابل را در تلاش برای آموزش یک گربه به باد بدهد! آن هم به علاوه وسایل شنود که با جراحی در بدن گربه جاسازی شده بودند،یک باطری و یک آنتن که در دم گربه جاسازی شده بود!

علاوه بر همه این ها ،عمل های جراحی زیادی برای کم شدن میل گربه به غدا هم روی حیوان بدبخت انجام شده بود.
اما نتیجه آزمایش چه بود ؟ گربه در یک تست میدانی به زیر یک تاکسی رفت و مرد! هنوز هم نمی دانیم که مرگ این گربه بدبخت یک تصادف بود یا تلاشی برای پایان بر این کارهای بی رحمانه روی بدن حیوان بیچاره…

به هر حال امروزه،گربه های خانگی زیادی هنوز هم خرامان در خانه های صاحبانشان راه می روند و تقریبا خیالشان راحت است که توی سرشان تجهیزات جاسوسی جاسازی نخواهند کرد!
افکار عمومی امریکا در مورد این گربه بخت برگشته چیزی نمی دانست،تا این که در سال 2001 این اسناد از طبقه بندی خارج و منتشر شد.

3 : جاذبه صفر ، بودجه های سیاه و بشقاب پرنده ها ؟!

اصولا همه آزمایش هایی که  نازی ها در حال انجامش بودند از یکی از این دو راه می گذرد،یا سر از زندان های مخوف هولوکاست در می آورد و کوره های آدم سوزی یا منجر یک کشف عجیب و غریب و اغلب بر اساس تئوری توطئه مانند مخفیگاه سری قطب جنوب یا بشقاش پرنده های هیتلر می شود که او را از زمین فراری داده است ! اما آیا رگه ای از واقعیت در بین این حرف ها نیست.

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : تماشای موجودات زنده در خلاء با کمک نانو سوئیت
هواپیما های بمب افکن نازی که به نظر می رسد خیلی جلو تر از زمان خودشان باشند!
هواپیما های بمب افکن نازی که به نظر می رسد خیلی جلو تر از زمان خودشان باشند!

خبرنگار بریتانیایی نیک کوک (Nick Cook) باور دارد ممکن است باشد. همان طور که او در کتابش “شکار برای نقطه سفر”نوشته است. سردبیر سابق هفته نامه دفاع جین (Jane’s Defence Weekly) احتمال وجود آزمایش های نازی ها در مورد ضد گرانش را کشف کرده است.بله،پژوهش در مورد “انرژی نقطه صفر”،یک اثر کوانتومی که وقتی ذرات بنیادی فرضی بین بودن و نبودن “چشمک” می زنند به وجود می آید. کوک می گوید شاید این تکنولوژی همان چیزی باشد که خلبانان جنگ جهانی آن را به عنوان هواپیمای ناشناس یا به قول خودشان “فوو فایتر” می شناختند. او تا آنجا پیش می رود که ابراز می کند که شاید موارد مختلفی که مردم در سراسر جهان به عنوان بشقاب پرنده گزارش می دهند،هواپیماهای امریکایی و روسی باشد که پس از این که تکنولوژی نازی ها به دست آن ها افتاده است،آن ها را ساخته اند.

مطرح بودن کوک به عنوان یک روزنامه نگار سرشناس و بودجه های فوق سری دولت امریکا روی پروژه های مخفی باعث می شد که کوک از روزنامه نگاران زرد و متمایل به تئوری های توطئه تمایز پیدا کند. علاوه بر این،مطالعات او در زمینه برنامه تولید تکنولوژی ضد گرانش (Anti gravity) در زمان آلمان نازی با توجه به برنامه های شرکت های بزرگی مثل بوئینگ (Boeing) و ناسا برای تولید سپرهای ضد گرانش ، خیلی هم دور از ذهن و مسخره به نظر نمی رسد.

2 : آزمایش های تولید مثل در فضا !

آزمایش های فضایی اغلب عجیب هستند،از فرستادن شامپانزه های بخت برگشته در مدار تا فرستادن عنکبوت های تار تن تقریبا بی وزن در شرایط بی وزنی. دقیقا آن طرف این طیف عجیب و غریب ها یکی از آزمایش های خیلی عجیب در فضا را داریم، برقراری رابطه زناشویی در فضا !

در سال 2000 پیر کوهلر،فضا نورد فرانسوی به خاطر کتاب “آخرین ماموریت” اش خبر ساز شد. او در کتاب خود نوشته است که ناسا (NASA) ده آزمایش مختلف را در سال 1996 در فضا و در خلال ماموریت شاتل انجام داده است ! البته ناسا این ادعا را رد کرده است.البته گفته می شود قطب دیگر صنایع فضایی یعنی روسیه هم آزمایشاتی در این زمینه انجام داده اند.

البته آزمایش آثار بی وزنی روی سیستم تولید مثا انسان در فضا چیز تازه ای نیست.البته اگر بخواهیم فقط با قواعد علم به موضوع نگاه کنیم ،تولید مثل تقریبا مهم ترین مسئله برای انسان هایی است که روزی خانه خود یعنی زمین را به قصد اکتشاف در فضا ترک می کنند و این آزمایش ها به نظر عاقلانه هستند. چون هیچکس دوست ندارد در یک سفینه فضایی و در فضای بین ستاره ای بفهمد که کار عبثی را در پیش گرفته و اولین و آخرین مسافران شهر فضایی خودش و همسرش هستند!

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : چرا قد هلندی ها از همه نژادها بلندتر است؟

ترشکووا (Valentina Tereshkova) نشان دادند.او پس از بازگشت از مدار زمین با یک فضا نورد دیگر به نام آندریان نیکلایو (Andreyan Nikolayev) ازدواج کرد و نوزاد آن ها اولین نوزاد در تاریخ بشر بود که هم پدر و هم مادرش فضا نورد بودند. این نوزاد کاملا سالم به دنیا آمد.

1 : جنگ روانی سرد !

امروز به پژوهش های ماوراء الطبیعی به سختی بهایی داده می شود،اما زمانی بود که ماوراء تنها یک موضوع بحث نبود،یک مسئله امنیت ملی محسوب می شد! جنگ سرد بین شوروی سابق و ایالات متحده این دو ابر قدرت آن دوران را به مسابقه بی امان تسلیحاتی ،فضایی و باور بکنید یا نه ماورائی کشانده بود.

فیلم مردانی که به بزها زل می زنند یک فیلم امریکایی در مورد همین موضوع است
فیلم مردانی که به بزها زل می زنند یک فیلم امریکایی در مورد همین موضوع است

آژانس پژوهش های پیشرفته ارتش ایالات متحده (DARPA) در دهه 70 میلادی میلیون ها دلار پول صرف برنامه های جاسوسی روانی و ماورائی کرد،همه این بودجه های عظیم فدرال تنها به دلیل عقب نماندن از روس ها صرف می شد که از سال 1920 در حال پژوهش روی تله پاتی یا دور آگاهی (Telepathy) بودند.

می توانید جهانی را تصور کنید که سربازهای زیر دریایی ها با تله پاتی با سرباز های روی دریا حرف می زنند؟ خوب دانشمندان شوروی نه تنها به این چیز ها فکر می کردند بلکه برخی پژوهش ها را برای عملی کردنشان به راه انداخته بودند.

تقریبا غیرممکن است که بفهمیم چه کسی این مسابقه را برد،براساس گزارش سال 1973 کمپانی RAND به دارپا،روس ها و رقیبان  امریکایی آنها تقریبا به یک اندازه برای انجام برنامه های ماورایی تلاش کرده بودند.

البته فرق بزرگ بین این دو تلاس ،طبق گزارش ،این بوده است که امریکایی ها بیشتر روی روانشناسی و روس ها روی زیست شناسی و تئوری های فیزیک تاکید داشته اند. در نتیجه گیری این گزارش،RAND برنامه امریکایی را یک شکست ارزیابی کرد. در حالی که روس ها اغلب از این تحقیقات به عنوان یک دست آورد یاد کردند.

منبع

خلاصه مطلب
5 آزمایش عجیب دولت ها در جنگ سرد
عنوان مطلب
5 آزمایش عجیب دولت ها در جنگ سرد
توضیح کوتاه
پنج آزمایش عجیبی که دولت ها در جنگ سرد انجام دادند
نویسنده

بیشتر بخوانید:

اخبار علمی : تسلا مدل اس را با ساعت اپل کنترل کنید... هر روز کاربردهای جدیدی برای گجت های پوشیدنی تعریف می شود؛ یک روز کاربردهای درمانی، یک روز کاربردهای قانونی و قضایی و یک روز هم کاربردهای ورزشی. اگر هم...
امواج Wi-Fi اطرافتان را در این تصاویر ببینید !... ما با چشم غیر مسلح نمی توانیم ببینیم، اما در دنیای مدرن ارتباطات بی سیم، امواج Wi-Fi و پر از دستگاه هایی که با اینترنت به هم متصل اند، دائما در حال چر...
اسکلت انسان نسبت به اسکلت اجداد شکارچی اش شکننده تر است... انسان های مدرن در مقایسه با شامپانزه ها و اجداد منقرض شده شان، اسکلت شکننده تر و سبک تری دارند. مطالعات نشان داده اند که این استخوان های سبک در اواخر ...
حیوان عجیب هفته : این دوزیست بدون پا پوست مادرش را میخورد!... در این پست از سری " حیوان عجیب هفته " قصد داریم شما را با زندگی یک دوزیست بدون پا آشنا کنیم که ویژگی ها و رفتارهای عجیبی دارد. شاید عجیب ترین ویژگی ای...
ویدیو : ربات سامورایی که پا به پای استادش مبارزه میکند... یک تولید کننده ربات های صنعتی در ژاپن به یکی از ربات هایش طرز استفاده از شمشیر سامورایی ها را یاد داده است. استاد این ربات سامورایی ایسائو ماچی شمشیرز...
واقعیت هایی در مورد پرواز هواپیما یا پرواز چگونه اتفاق می افتد؟... پرواز کردن یک روز برای بشر خیال بود و امروز امری است عادی،همه ما پرواز یک هواپیما را بالای سرمان دیده ایم،اما تا به حال فکر کرده اید چه قوانینی در طبی...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی

مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت باتری آبی ؛ ماشین حساب را با آب روشن کنید!

اگر به آزمایش های علمی در زمینه برق و الکترونیک علاقه دارید، تجربه ساخت باتری …

پاسخ دهید