خانه / اخبار / چگونه می توان سریعتر به واکسن ابولا دست یافت؟

چگونه می توان سریعتر به واکسن ابولا دست یافت؟

این روزها در اخبار مختلف و بویژه اخبار علمی درباره ابولا زیاد خوانده اید و شنیده اید. دولت ها، کمپانی ها و سایر گروه های مدنی مصالحی مثل تست های کنترل کیفیت سریع و قوانین فوق العاده را درنظر گرفته اند تا از گسترش ابولا جلوگیری کنند. اما همه می دانیم که درباره بیماری هایی که با این سرعت پخش می شوند، هیچ قانون و برنامه ای نمی تواند جای واکسن را بگیرد.

در حال حاضر دو واکسن برای ابولا ساخته شده و برای آزمایش روی انسان آماده است
در حال حاضر دو واکسن برای ابولا ساخته شده و برای آزمایش روی انسان آماده است

به گزارش خبرگزاری رویترز، سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام کرده است تا اواسط سال آینده میلادی واکسن ابولا را برای صدها نفر از هزاران نفر جمعیت غرب افریقا آماده خواهد کرد. اما در حال حاضر هیچ واکسن تایید شده ای برای ابولا وجود ندارد. محققان پیش از این به دنبال واکسن این بیماری بوده اند اما آزمایشات آنها متوقف می شد زیرا این بیماری بسیار نادر است و بیشتر در کشورهای فقیر مشاهده می شود؛ به همین خاطر شرکت ها تمایلی به تکمیل آزمایشات نداشته اند.

در حال حاضر سازمان بهداشت جهانی دو واکسن ابولا در مرحله آزمایش روی انسان دارد؛ علاوه براین پنج واکسن دیگر هم وجود دارد که هنوز برای آزمایش روی انسان آماده نشده اند.معمولاً آزمایش های بالینی واکسن ها و داروهای آزمایشی یک سال طول می کشد، اما کمپانی های داروسازی و سایر گروه ها تلاش می کنند راهی برای تسریع فرایند تایید واکسن های ابولا پیدا کنند.

واکسن ابولا به تنهایی نمی تواند این بیماری همه گیر در غرب افریقا را ریشه کن کند اما طبق گفته های سازمان بهداشت جهانی  می تواند به نوبه خود از سرعت گسترش آن بکاهد. ماریا پاول کنی معاون بخش سیستم های سلامتی و نوآوری در سازمان بهداشت جهانی برای آزمایش واکسن ابولا داوطلب شده است.

در ساختنی بخوانید :  موتور خودرو چگونه کار می کند؟ (بخش سوم)

واکسن های ساخته شده برای ابولا باید قبل از تایید آمار خوبی را از خود نشان دهند زیرا قرار است روی انسان های سالم پیاده شوند. قرار نیست واکسن ابولا نوعی درمان آزمایشی باشد و مردم را در معرض خطر مرگ بر اثر ابولا قرار دهد. با وجود اینکه دارو و واکسن فرایند تصویب تقریباً یکسانی دارند، اما وقتی از اخلاق گراها و تنظیم کننده ها بخواهید واکسن را تایید کنند روی عوارض جانبی آن بشدت سخت گیری می کنند. درمان دارویی ابولا حتی اگر برای افراد عوارض جانبی شدیدی هم داشته باشد، ممکن است تایید شود. اما ممکن است واکسن ابولا با عوارض یکسان تایید نشود. با وجود تمام این سختی ها شرکت های داروسازی، سازمان بهداشت جهانی و سایر سازمان ها به دنبال راهی برای تسریع فرایند تصویب با ریسک کم هستند. این ریسک با مزایایی که واکسن ابولا دارد – از قبل محافظت از پرستاران و سایر افراد سالم خانواده در برابر ابتلا به ابولا – مقایسه می شود.

با مطالعه برخی از گزارش های علمی می توان دید خوبی نسبت به استراتژی های مورد استفاده شرکت در زمینه ساخت واکسن ابولا و فرایند آزمایش و تایید آن پیدا کرد. GlaxoSmithKline یک شرکت دارویی بلژیکی است که روی پیشرفته ترین واکسن ابولای موجود کار می کند و استفاده از تست های کنترل کیفیت سریعتر را پیشنهاد کرده است.

این کمپانی علاوه براین قصد دارد دو برنامه آزمایشی را بصورت همزمان روی واکسن ابولا اجرا کند. این دو آزمایش همزمان در دو کشور مختلف – لیبریا و سیرالئون – انجام خواهد شد، ساختارهای متفاوتی دارند. آزمایش لیبریا بیشتر بصورت سنتی طراحی شده و روی داوطلبان مصرف دارونماها انجام می شود؛ درحالیکه آزمایش سیالئون بصورت “stepped-up wedge” طراحی شده و شامل دادن یک میزان آزمایشی از واکسن ابولا به فرد در زمان های مختلف است. یکی از مدیران اجرایی این شرکت دارویی در نشست خبری گفته است : “اگر یکی از آزمایش ها بدلایل تدارکاتی شکست بخورد، تنها یک راه دیگر برای تایید و تصویب این واکسن ابولا داریم”.

در همین حال، ساخت واکسن ابولا به اندازه کافی هم یک چالش دیگر است. واکسن ابولا باید در تاسیساتی با سطح ایمنی 2 بسته بندی شود و به همین خاطر شرکت GlaxoSmithKline از سازمان های نظارتی خواسته است برخی از قوانین را آسانتر کنند. طبق اظهارات این شرکت اگر سازمان های نظارتی این درخواست را نپذیرند، ساخت واکسن ابولا روند ساخت سایر واکسن های این شرکت از قبیل سرخک، اوریون و سرخچه را مختل خواهد کرد.

اولین دوزهای این واکسن به افرادی تزریق می شود که در معرض خطر شدید ابتلا به ابولا هستند؛ افرادی مثل کارکنان بهداشتی درمانی، ماموران ردیابی ابولا و ماموران دفن قربانیان ابولا. واکسیناسیون گسترده تر بعد از واکسینه شدن این گروه ها اغاز خواهد شد.

در ساختنی بخوانید :  میراث شوروی: ایستگاه های اتوبوس خارق العاده

منبع

خلاصه مطلب
چگونه می توان سریعتر به واکسن ابولا دست یافت؟
عنوان مطلب
چگونه می توان سریعتر به واکسن ابولا دست یافت؟
توضیح کوتاه
در این پست درباره روند تایید آزمایش واکسن های ابولا که آماده آزمایش هستند، می خوانید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

بیماری ابولا (Ebola) را بهتر بشناسیم شیوع بیماری کشنده ابولا (Ebola) در غرب قاره افریقا تا کنون باعث هزاران مورد مرگ شده است. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO) تا کنون رسما 5000 نفر به د...
اخبار علمی : آزمایش ها ایمنی زایی واکسن ابولا را تایید کردند... دو واکسن DNA آزمایشی ساخته شده برای پیشگیری از ابولا و ویروس مشابه آن ماربورگ ایمن و سالم هستند. این دو واکسن ابولا در اوایل سال جاری روی بزرگسالان ای...
شاید ابولا جانتان را نگیرد اما رنگ چشم تان را تغییر می دهد!... سال 2014 بیماری ابولا یکی از مهمترین عناوین خبری بود و همه نگران گسترش آن از آفریقا به نقاط دیگر جهان بودند. قبلاً در ساختنی درباره ویروس ابولا ، درما...
اخبار علمی : اولین آزمایش انسانی واکسن ابولا با موفقیت انجام شد... اولین آزمایش انسانی واکسن ابولا موفقیت آمیز بوده است اما در بهترین حالت چندین ماه طول می کشد تا بتوان از آن برای مقابله با شیوع بیماری ابولا در غرب اف...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

چشم چپ این بیمار بخاطر وجود ویروس ابولا از رنگ آّبی به رنگ سبز تغییر کرده است

شاید ابولا جانتان را نگیرد اما رنگ چشم تان را تغییر می دهد!

سال 2014 بیماری ابولا یکی از مهمترین عناوین خبری بود و همه نگران گسترش آن …

پاسخ دهید