خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : آبگرمکن خورشیدی مسافرتی بسازید

آموزش ساخت : آبگرمکن خورشیدی مسافرتی بسازید

اگر اهل گردش در طبیعت و مسافرت هستید، حتماً با دردسرهای گرم کردن آب یا آب کردن مواد غذایی یخ زده آشنا هستید. با این ساختنی می توانید با کمترین زمان یک وسیله برای گرم کردن آب درست کنید که برای کارکردن فقط به نور خورشید نیاز دارد: آبگرمکن خورشیدی. اگر با شنیدن نام این ساختنی یاد آبگرمکن های بزرگ افتاده اید و از ساخت آن پشیمان شده اید، نگاهی به تصویر زیر بیاندازید. این آبگرمکن برای مسافرت و گردش در طبیعت و مصارف فردی ساخته شده است. این آبگرمکن بسیار کوچک و سبک است و حمل آن آسان است. با این ساختنی می توانید فقط در عرض چند ساعت آب را به دمای 91 درجه سانتیگراد برسانید.

این آبگرمکن کوچک و جمع و جور برای گرم کردن آب فقط به نور خورشید نیاز دارد
این آبگرمکن کوچک و جمع و جور برای گرم کردن آب فقط به نور خورشید نیاز دارد

گام اول: وسایل موردنیاز

  • یک بطری HDPE (پلی اتیلن سنگین) با گنجایش 500 میلی لیتر
  • صفحه رفلکتور انعطاف پذیر (هرچه درخشان تر باشد، بهتر است)
  • یک بطری پلاستیکی بزرگ که از وسط به هم پیچ می شود (پیدا کردن این بطری سخت است؛ می توانید بجای آن از بطری نوشابه 1 لیتری یا بطری نیم گالن مربعی استفاده کنید)
  • چسب بزرنتی فلزی
  • چسب پهن معمولی
  • نوار ولکرو

نکته ای درباره بطری ها

برخی از پلاستیک ها در اثر گرم شدن، مواد سرطان زا آزاد می کنند
برخی از پلاستیک ها در اثر گرم شدن، مواد سرطان زا آزاد می کنند

برای ساخت این آبگرمکن می توانید از 5 نوع بطری مختلف استفاده کنید؛ اما بطری داخلی که با آب در تماس است باد حتماً HDPE (یک نوع پلاستیک تیره نیمه سخت) باشد. بطری های نوشابه از پلی‌اتیلن ترفتالات ((PET ساخته می شوند؛ PET وقتی گرم می شود ممکن است DEHP که نوعی ماده سرطان زاست، تولید کند. بطری های لکسن (پلاستیک های شفاف که معمولاً هم رنگی هستند) ممکن است حاوی مقدار کمی BPA باشند که روی هورمون های شما تاثیر بگذارند (ترکیب این ماده شبیه به استروژن است). بطری های PVC (پلى وينيل کلرايد) و پلی استیرین هم مواد سرطان زا آزاد می کنند. پلی پروپیلن یا LDPE یک انتخاب سالم و ایمن است.

در ساختنی بخوانید :  مدار تایمر خاموش کننده اتوماتیک چراغ خودرو

در این تصویر می توانید بطری های خارجی جایگزین را ببینید. یکی از بطری ها، بطری نوشابه PET ا لیتری است که کف ان به اندازه 5 سانتیمتر بریده شده و از یک طرف با نوار بزرنتی وصل شده است. با اینکار می توانید ته بطری مشکی HDPE را وصل کنید.

گام دوم: بطری محفظه را آماده کنید

بطری محفظه بطری داخلی است که برای جذب گرمای تولید شده توسط رفلکتور استفاده می شود. بطری بیرونی در حکم عایق عمل می کند. خود این بطری قابلیت عایق کمی دارد و در واقع هوای میان بطری هاست که وظیفه عایق را انجام می دهد. اگر هوا خیلی گرم باشد، بطری بیرونی لازم نیست و می توانید آن را جدا کنید.

همانطور که در تصویر می بینید بطری محفظه آبگرمکن ما یک بطری HDPE 500 میلی لیتری با دهانه بزرگ است. اگر رنگ بطری مشکی نسیت، آن را با یک اسپری مشکی رنگ کنید. اینکار به جذب گرما توسط آب داخل بطری کمک می کند. حتماً کف بطری را هم رنگ کنید. گنجایش بطری را با توجه به نیازتان تعیین کنید؛ 500 میلی لیتر برای دو کوهنورد یا مسافر کافی است.

گام سوم: رفلکتور را آماده کنید

یک توری پنجره خیلی روشن پیدا کنید و یک مستطیل 50 در 60 سانتیمتری از آن ببرید. حدود 15 سانتیمتر از هر یک از قطرهای مستطیل را ببرید. با استفاده از چسب برزنتی فلزی قسمت انتهایی هر یک از برش هایتان را محکم کنید (اینکار را از طرف براق انجام دهید و چسب معمولی را هم روی طرف دیگر رفلکتور بزنید).

در ساختنی بخوانید :  با تگ NFC و حلقه چوبی کلید مخفی مخصوص خودتان بسازید

روی چهار گوشه مستطیل از طرف براق نوار ولکرو بچسبانید و و چهار تکه از این نوار را هم کمی پایین تر از نوارهای گوشه بچسبانید.

گام چهارم: بطری عایق بیرونی را آماده کنید

هدف اصلی از ساخت بطری بیرونی این است که برای بطری داخلی مثل یک فلاسک عایق عمل کند و از سردشدن سریع آن بعد از گرم شدن جلوگیری کند. ما بطری پیدا کردیم که در واقع دو بطری است که به هم پیچ می شوند. این نوع بطری ها بهترین گزینه ممکن هستند زیرا براحتی می توانید بطری داخلی را درون آنها بگذارید. اگر به این نوع بطری دسترسی ندارید می توانید از بطری های شیاردار یا بطری نوشابه استفاده کنید (دقت کنید که تمام این بطری های از جنس PET هستند). دقت کنید که بطری بیرونی باید حتماً شفاف باشد تا مانع از عبور نور نشود.

اگر می خواهید از بطری نوشابه استفاده کنید، قسمت انتهایی بطری (درست جایی که بطری شروع به منحنی شدن می کند) را ببرید. سپس با استفاده از چسب یک لولای بیرونی ایجاد کنید. با اینکار طرف مقابل لولا خودش در قسمت بالای بطری داخلی قرار می گیرد. یک دستمال سفره مچاله شده را کف بطری قرار دهید (بهتر است از کمی نئوپرن استفاده کنید تا کف بطری هم عایق شود). حالا بطری داخلی را داخل قسمت پایینی بطری نوشابه قرار دهید و دو قسمت بطری را روی هم قرار دهید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش فوتوشاپ: ساخت جادو با افکت تصاویر شناور

می توانید از بطری های آب یا آبمیوه بزرگ هم استفاده کنید.

گام پنجم: ترکیب نهایی

نحوه قرار گرفتن قطعات آبگرمکن خورشیدی کنار هم
نحوه قرار گرفتن قطعات آبگرمکن خورشیدی کنار هم

حالا باید بطری داخلی سیاه را با آب پر کنید و آن را داخل بطری عایق بیرونی قرار دهید. حالا بطری ها را وسط رفلکتور قرار دهید و کل سازه به سمت خورشید بگیرید. همانطور که در تصویر می بینید چند شکاف هم در قسمت تقویت شده رفلکتور ایجاد کرده ایم تا بتوان در مواقه لزوم آن را آویزان کرد. به این ترتیب می توانید هر وقت که خواستید به کوله پشتی تان ببندید؛ به این ترتیب بدون اینکه نگران افتادن غذا و آب باشید، در حین راه رفتن می توانید مواد غذایی را گرم کنید.

گام ششم: نتیجه کار

همین آبگرمکن توانست یک بطری داخلی کوچکتر را به این شکل دربیاورد
همین آبگرمکن توانست یک بطری داخلی کوچکتر را به این شکل دربیاورد

همانطور که می بینید این آبگرمکن مسافرتی می تواند آب را خیلی گرم کند. همانطور که در تصویر پیداست یکی از نمونه هایی که ما با بطری کوچکتر ساخته بودیم، آنقدر گرم شد که پلاستیک را آب کرد و با بخار کردن شکل بطری داخلی را عوض کرد.

در انتهای این ساختنی نتیجه آزمایش هایی که روی اجزای این آبگرمکن بصورت جداگانه و کل آبگرمکن انجام دادیم را برایتان نوشته ایم.

هنگام انجام این آزمایش دمای محیط 28 سانتیگراد بود. بعد از 100 دقیقه، دمای بطری سیاه داخلی 46 سانتیگراد، دمای بطری داخلی روی رفلکتور 67 سانتیگراد و دمای کل آب گرمکن (بطری داخلی و خارجی و رفلکتور) 82 سانتیگراد شد. نقش بطری خارجی در هوای خنک بسیار مهم است زیرا از سرد شدن و از دست رفتن گرما جلوگیری می کند.

این سیستم در 2 ساعت دمای آب را به 91 سانتیگراد می رساند.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : آبگرمکن خورشیدی مسافرتی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : آبگرمکن خورشیدی مسافرتی بسازید
توضیح کوتاه
در این پست، طرز ساخت یک آبگرمکن مسافرتی کوچک را می آموزید که با نور خورشید کار می کند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : جاکتابی دایناسوری بسازید در این ساختنی یاد می گیرید که با اسباب بازی های قدیمی و چند تکه چوب، جاکتابی بسازید. اگر کودک شما هم به دنیای دایناسورها علاقه دارد، چندتا از جاکتابی ...
چگونه بسازیم: شعله های رنگی تولید کنیم !... در این مقاله روش ساخت شعله های رنگی را آموزش می دهیم!  شعله های سبز، آبی و بنفش! این روش برای شومینه عالی است! هنگامی که یک فلز یا نمک فلز می سوزد،...
آموزش مدار تبدیل فرکانس به ولتاژ با خروجی PWM... مدار تبدیل فرکانس به ولتاژ یک مدار بسیار ساده است که کاربرد های بسیار زیادی دارد. برای مثال برای ساختن فرکانس متر (فرکانس شمار) ، سرعت سنج ها ، محافظت...
ساخت مدار چراغ قوه کاربردی و قدرت مند با LED... این مدار الکتریکی بسیار ساده و ارزان در واقع یک مدار الکتریکی چراغ قوه است . شاید از خودتان بپرسید که برای روشن کردن سه عدد لامپ LED که دیگر لازم نیست...
مدار دستگاه رطوبت سنج با استفاده از میکروکنترلر 8051... پروژه ای که امروز به شما تقدیم می شود یک دستگاه رطوبت سنج با استفاده از میکرو کنترلر 8051 است. دستگاه های حسگر رطوبت (رطوبت سنج ) به هیگرومتر (Hygrome...
روش ساخت نوشابه های ورزشی رنگی در ساختنی امروز، روشی را به شما آموزش می دهیم که با استفاده از آن می توانید رنگ نوشیدنی ورزشی تان را تغییر دهید. اکثر نوشیدنی های ورزشی بی رنگ هستند و...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

کارت پستال سه بعدی با قلب های برجسته بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت کارت پستال سه بعدی را یاد می گیرید که بعد …

پاسخ دهید